S)e Westduitse politiek blijft onveranderd rr CIJFERS VAN LONG KANKER ZIJN WEER STERK GESTEGEN Tsjombe - na vertraging - nu officieel premier van Kongo GEEN KEUS PARIJS-WASHINGTON SABOTAGE BIJ VLIEGONGELUK 80-JARICE SLAAGDE IN GRONINGEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 11 JULI 1964 54e JAARGANG No. 16.272 Directeur J F J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3.35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10.55 Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes f 1.75 GEEN AS PARIJS-BONN Na afloop van een gisteren gehouden vergadering van het Westduitse kabinet heeft de regeringswoordvoerder verklaard, dat de Europese poli tiek der federale regering geen verandering zal ondergaan. De regering zal blijven streven naar een Europese politieke unie op basis van het samenwerkingsverdrag tussen Frankrijk en West-Duitsland. De woord voerder voegde aan zijn verklaring toe, dat de politiek zijner regering op de volgende vier beginselen berust: 1. prioriteit voor de hereniging van Duitsland; 2. behoefte aan steun van alle bondgenoten der Bondsrepubliek, en in het bijzonder van de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland; 3. de regering in Bonn moet niet kiezen tussen Parijs en Washington; een derge lijke keuze zou nadelig zijn voor de hereniging van Duitsland; 4. benutting van alle mogelijkheden, geboden door het Frans-Duitse verdrag in het perspectief van de Europese politieke unie. Frankrijk en de Verenigde Staten. Alle discussies over een dergelijke keus waren slechts nadelig voor de zaak van de Duitse hereniging. Voor deze hereniging blijft de Westduitse regering de steun van al haar bondgenoten en in het bijzonder van de drie westelijke geallieerden nodig hebben. DOEL, GEEN MIDDEL Frans-Westduitse politieke samen werking „in alle sectoren" is de eer ste voorwaarde van de Westduitse regering voor een Europese politieke unie, aldus woordvoerder Von Hase. West-Duitsland zou echter in geen geval een „Europa van de twee" aan vaarden. De Frans-Duitse samenwer king is niet het doel, maar het mid del om tot een verenigd Europa te komen, zo zei hij. Op het gebied van de defensiepoli tiek was er volgens hem geen sprake van een Westduitse keus tussen „GAULLISME" De voormalige Westduitse minister van defensie Strauss, voorzitter van de afdeling Beieren van de Christen democratische partij (CDU), stelde woensdag in München een verbond voor van EEG-landen, die daaraan wensen deel te nemen. Het voorstel werd beschouwd als de jongste po ging van Westduitse „Gaullisten" om de politiek van de regering te beïn vloeden. Bondskanselier Erhard zei toen hij van zijn bezoek aan Denemarken in Bonn aankwam tot verslaggevers te menen dat hij „daar meer voor de consolidatie en eenheid van Europa had gedaan dan het geval was bij sommige gesprekken hier (in Bonn). Erhard gaf geen nadere uitleg voor zijn opmerking maar politieke waar nemers noemden het duidelijk dat de bondskanselier doelde op de pogin gen van de Gaullistische vleugel om druk op hem uit te oefenen om te streven naar een Frans-Duitse poli tieke unie. De Amerikaanse recherche (FBI) en het bureau voor de burgerlucht-, vaart sluiten de mogelijkheid niet uit, dat het verongelukken van een Vis count van de United Airlines op don derdagavond bij Parrotsville in Ten nessee een gevolg van sabotage is. Zoals gemeld deed zich aan boord van het toestel een ontploffing voor, waardoor het brandend neerstortte. Alle 39 inzittende kwamen om het le ven. Het merkwaardige is, dat de gezag voerder van het toestel geen melding had gemaakt van eventuele moei lijkheden, tQen hij radiocontact had met het vliegtuig van Knoxville, kort voordat het toestel in de lucht ont plofte. Het onderzoek duurt voort. WAARSCHUWINGEN BLIJVEN NOODZAKELIJK Ook hartziekten zijn dikwijls het gevolg van veel roken GEVANGENIS WEZEN II ALS EEN klemmend bewijs voor de noodzaak van nieuwbouw en uitbreiding in het gevangenisbestel kan men de overweging laten gel den, dat naast de wenselijkheid van redelijke huisvesting de arbeid als element van heropvoeding en voor bereiding op „later" een vooraan staande plaats heeft verkregen. Die arbeid geldt in de huidige weten schappelijke opvatting immers niet meer uitsluitend als een middel tot bestrijding van de verveling, in ver band waarmee aan de outillage ook vanzelfsprekende eisen moeten wor den gesteld. Populair gezegd: geen zakjesplakkerij meer, maar bezighe den, waarmee de menselijke persoon lijkheid juist van de gedetineerde geen geweld wordt aangedaan. Dat stelt het gevangeniswezen voor zware eisen, zowel qua personele be zetting als in financieel opzicht. Mi nister Scholten wil.bovendien de be loning van het geleverde werk op een geheel andere basis brengen, door „af te rekenen" met het stelsel van wat men niet veel anders dan fooien gever ij zou kunnen noemen en daarvoor in de plaats een redelijke financiële tegenprestatie te stellen. DAARMEE ten nauwste samen hangend is een vernieuwing van de rechtspositie van de gevangenen. Een essentieel, element dat daaraan totnogtoe heeft ontbroken, is bijvoor beeld het recht op beroep na een aangedane of zelfs vermeende tekort- doening door welke instantie dan ook. Mr. Scnolten erkent voluit in te zien, dat met die uitbreiding in het re giem de leiding van gestichten het er niet gemakkelijker op zal kunnen krijgen, omdat er altijd wel lieden zullen zijn, die ten onrechte' van hun beroepsrecht gebruik zullen willen maken. Niettemin kan men van oor deel zijn, dat zulk een risico op de koop toe moet worden genomen. Als bovendien ook aan de wens van de bewindsman kan worden voldaan om het gehele personeel van hoog tot laag op een beter niveau te brengen (waartoe een hogere salariëring een van de eerste vereisten zal zijn!), dan zal er naar alle waarschijnlijk heid ook te minder grond zijn voor de vrees, dat aanspraken op beroeps- recht al te veelvuldig zullen voor komen. Overijld wil de minister deze problematiek in alle geval niet aan pakken, aangezien hij in de nota aan kondigt eerst nog eens grondig ver scheidene adviezen te willen bestu deren. E'EN HOOFDSTUK apart vormt in de nota een reeks bespiegelingen over de speciale zorg voor de geeste lijk gestoorden onder de gedetineer den, waarover in de laatste jaren in verband met een aantal ontegenzeg lijk ernstige gebeurtenissen nogal eens wat te doen is geweest. Toe te juichen zijn de overwegingen van mr. Scholten om deze patiënten ge zamenlijk onder te brengen in een inrichting, die onder de hoede van „Sociale Zaken en Volksgezondheid" zou komen te ressorteren, waarmee de verpleging meer zou zijn geaccen tueerd dan de „straf" voor deze ca tegorie. De opneming in de rijks- a6iels zoals de laatste jaren nogal eens te doen gebruikelijk, bleek in verscheidene opzichten niet aanbe velenswaardig. Een volkomen eigen oplossing voor deze moeilijke sector in het gevangenisbeleid verdient ze ker sterke aanbeveling. Opvallend in de nota is tenslotte, dat mr. Scholten bij herhaling te kennen geeft in de komende jaren grote aandacht te willen besteden aan wetenschappelijk onderzoek, waarbij ecluer wel eens een handi cap wordt ondervonden, doordat juist de gedetineerden in bepaalde omstan digheden zo moeilijk als objecten voor dat onderzoek kunnen worden gebruikt. Bij experimenten aangaan de bewaking en beveiliging springt dat bijvoorbeeld vooral in het oog. Het is te hopen, dat niettemin zowel voor als door het onderzoek en spe ciaal door het kunnen aantrekken van geschikte mankracht goede me thoden voor het penitentiair béleid kunnen worden gevonden. Dat be leid moetnu eenmaal in een onvol komen wereld als de onze een essen tieel deel van de overheidszorg uit maken. Te hopén valt daarom ook, dat jonge wetenschapsmensen hun aandacht aan deze sector zullen wil len wijden en de tekorten aanvullen, die ook uit de nota blijken. De bijna 3-jarige Franciscus La- gerweij uit Mijdrecht is gistermiddag in een sloot achter de ouderlijke wo ning verdronken. President De Gaulle heeft een uitnodiging aanvaard om dit jaar een De voormaii&e Katangese president Moise Tsjombe (re chts) is sinds vannacht de vierde premier van Kongo. In bezoek aan Venezuela te brengen. Het z-.n kabjnet, waarVan de meeste ministers de westelijke waarnemers onbekend zijn, is de voormalige Katangese Franse staatshoofd zal waarschijn- ministef vaIJ buitenlandse zaken en de sterke man van Tsjombes regering in Elisabethstad, Godefroid Munongo, De stijging van de sterfte aan long kanker gaat nog steeds voort. Volgens de laatste cijfers van het centraal bu reau voor de statistiek stierven in 1963 in ons land aan kanker van de ademhalingsorganen 3390 mannen en 275 vrouwen. Zestien procent van de overledenen was jonger dan 55 jaar en 50 procent jonger dan 65 jaar. Over 1962 waren deze sterftecijfers 3142 mannen en 245 vrouwen. Onderzoek met mede werking van huisartsen Dr. L. Meinsma, directeur van de Centrale Kankerregistratie en Voor lichting, heeft op een in Amsterdam gehouden persconferentie er opnieuw de aandacht op gevestigd, dat deze indrukwekkende cijfers het reëele bestaan aantonen van een hoogst ernstige, een bijzonder verontrusten de situatie. Een situatie die dwingt tot het onverminderd voortzetten van de strijd tegen de belangrijkste oor zaak van de longkanker: het roken van veel sigaretten. Ook dë cijfers van de sterfte aan ziekten van de hartvaten blijven stijgen. In 1963 stierven in ons land 15.835 patiënten aan deze ziekten en het voorgaande jaar 14.893. De mortaliteit bij de man nen is bijna 't dubbele van die bij de vrouwen. De meeste mensen zijn aldus dr. Meinsma nu wel overtuigd van het oorzakelijke verband tussen veel roken en het ontstaan van longkan ker en ook van bepaalde hartziekten en de sigarettenconsumptie. Het blijft echter moeilijk een gunstige verandering in de rookgewoonten te bereiken. Toch wel hoopgevend noemt dr. Meinsma het feit dat in de eerste vier maanden van dit jaar 15 pro cent minder sigaretten zijn verkocht dan in dezelfde periode van 1963. Hij ziet daarin de eerste successen van de actie onder de jeugd, die er voor al op is gericht haar te weerhouden met roken te beginnen. Oude gewoonte Overigens moet de actie in haar geheel onverminderd worden voort gezet. Waarschuwingen blijven nood zakelijk: er zijn rokers die na een korte of langere onderbreking weer in hun oude gewoonte vervallen. Door de ook daarvoor weer toege zegde financiële steun van het Ko ningin Wilhelminafonds, voorts met de medewerking van tweeduizend (van de 4700) huisartsen kan in sep tember een onderzoek beginnen naar het aantal kankerpatiënten in de huis artsenpraktijk, naar de sociale om standigheden van in het ziekenhuis behandelde en voorts van de daaruit ontslagen kankerpatiënten. Beoogd en gehoopt wordt met de bij dat onderzoek verzamelde gege vens een belangrijke bijdrage te ver-' krijgen voor het inzicht in te nemen maatregelen, maatregelen die kun nen leiden tot een zo vroegtijdig mo gelijk opsporen van kankerpatiën ten, tot het vergroten van het inzicht in de bestaande problemen rondom de verzorging van de kankerpatiënt als sociaal geneeskundig studie object van bijzonder groot belang met betrekking tot een zo effectief mogelijke planning van de strijd te gen de kanker en tenslotte tot een zo effectief mogelijke nazorg. Gezien de verschillende genezings kansen voor de verschillende vormen van kanker, waaraan de mens kan lijden, is de zorg voor de ernstig zieke patiënt ëen van de zwaarste taken van de huisarts samen met de wijkverpleegster. Dr. Meinsma is dan ook zeer verheugd over het resultaat van de gevoerde besprekingen met het bestuur van het Nederlands Huis artsen Genootschap. Bronchitis Met betrekking tot recente publi- katies over het proefschrift een studie over het verband tussen long kanker en chronische bronchitis waarop mej. A. M. van der Wal op 3 juni is gepromoveerd, zei dr. Meins ma dat dr. Van der Wal heeft ge zocht naar enige concretisering van een mogelijke predispositie voor long kanker. Zij heeft chronische bron chitis als zulk een predisponerende factor herkend. Haar conclusie houdt bepaald niet in dat chronische bron chitis de oorzaak van kanker is en er geen verband tussen roken en longkanker zou bestaan. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen is gisteren geslaagd voor het docto raal examen filosofie de tachtigjarige heer L. Groefsema uit Groningen, oud-hoofd van de Christelijke Lagere School in Oldehove. In zijn vrije tijd studeerde de heer Groefsema in de twintiger jaren reeds voor het staats examen, waarvoor hij in 1926 slaagde. Hij ging toen filosofie studeren aan de Rijksuniversiteit in Groningen en haalde in 1933 zijn kandidaatsexamen Toen moest hij echter verdere studie opschorten tot zijn pensionering, om dat gezin en werkkring alle tijd opeisten. Na zijn pensionering in 1950 was de heer Groefsema eerst nog acht jaar als tijdelijk schoolhoofd werkzaam in achttien verschillende plaatsen in het noorden van ons land, maar in oktober 1958 kon hij zijn studie hervatten. Deze kon hij dus gisteren af ronden met het doctoraal examen. Namens de senaat werd hem een ge denkboek van de universiteit aangeboden. lijk op 20 september aankomen voor een verblijf van twee dagen. minister van buitenlandse zaken geworden (links). De voormalige Katangese president Moise Tsjombe is vannacht de vierde premier van Kongo geworden, nadat de demissionaire premier Cyrille Adoela een decreet van president Joseph Kasavoeboe tot de vorming van de nieuwe uit elf leden bestaan de regering van Tsjombe mede-on dertekend had. Moise Tsjombe kon Adoela giste ren nog niet als premier van Kongo opvolgen omdat deze het presidenti eel decreet nog niet ondertekend had. Volgens de huidige grondwet moeten alle presidentiële decreten van de handtekening van een minister wor den voorzien. Adoela bleef volgens een woordvoerder van Tsjombe de hele dag onbereikbaar. Volgens diplomatieke en politieke waarnemers lag aan de vertraging eerder een. politiek dan een grond wettelijk probleem ten grondslag. Genoemde waarnemers achten het mogelijk, dat de moeilijkheid lag in het verlangen van A'doëla^s partij, dat een portefeuille wordt toegewe zen aan een van haar vrouwelijke leden. Volgens betrouwbare kringen was zowel Tsjombe als president Ka savoeboe hiertegen gekant. EERSTE BESLUITEN Na de eerste kabinetszitting onder leiding van premier Tsjombe is vrij dag bekendgemaakt, dat alle politie ke gevangenen in vrijheid zullen worden gesteld. De minister van jus titie is met de uitvoering van dit be sluit belast. Voorts werd dè avond klok in geheel Leopoldstad opgehe ven. Tsjombe sprak niet over vrijlating van de linkse vroegere vice-premier Amtoine. Gizènga, die meer dan twee jaar geleden in Stanleystad een eigen regering vormde. Intussen heeft de aftredende pre mier, Adoela, een persconferentie ge houden waarop hij ontkende Leo poldstad verlaten te hebben tenein de het mede-ondertekenen van de aanstelling van Tsjombe te ontlopen. Niemand heeft mij gevraagd het be sluit te ondertekenen, aldus Adoela. De ex-premier zal zijn tijd gaan wij den aan zijn nieuwe partij, Radeco. Verbouwingsuitverkoop Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes Juwelier-horloger v. d WATER Haarlemmerstr 207, Leiden Advertentie i Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Veel bewolking Bij de noordkust van Schotland is een depressie aangekomen, waar van het voorste front vanmorgen voorafgegaan door een vrij brede re genzone ons land bereikte. De lucht achter dit front, waarin we ons mor gen zullen bevinden, is zeer vochtig. Er komt veel bewolking in voor en ook valt hierin af en toe nog wat regen. Eerst morgen later op de dag is er kans dat van het westen uit de bewolking gaat breken. De wind* die vanochtend overwe gend uit richtingen tussen zuidwest en zuid waaide, gaat geleidelijk rui men naar west. Er blijft dus luchtaan- voer van de Oceaan af plaats vinden en daarom is er in het temperatuur- verloop vrijwel geen verandering te verwachten. Alleen in het zuiden van het land wordt het mogelijk wat war mer. ZON: en MAANSTANDEN 12 juli: zon op 4.34; onder 20.56; maan op 8.03; onder 23.09. 13 juli: zon op 4.35: onder 20.56; maan op 9.23; onder 23.30. H oogwaterstanden 12 juli: v.m. 4.59; n.m. 17.30. 13 juli: v.m. 5.45; n.m. 18.15. KORRELTJE Juist moeilijkheden doen beseffen hoe zeer men op iemand gesteld is. Koningin Juliana.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1