De LAURA kampt met weer en wind Leidse Bioscopen De Nerveuze Nerviërs VULCANO DONDERDAG 9 JULI 1964 DE LEID SE COURANT PAGINA 2 Nooit heeft een pijnstillend middel zo de wereld veroverd als Aspirin. VOORSCHOTEN Culturele Commissie had succes met orgelconcert van Van Dommele Het is bet standaardmiddel tegen pijn en koorts, verkoudheid en griep. Steeds van dezelfde betrouwbare samenstelling, nu in een moderne plastic verpakking. Aspirin, het pijnstillende middel voor de moderne mens. AS PIRI Ndaar staatBAYER achter!* De bekende organist van de St. Eusebiuskerk te Arnhem, Joh. van Dommele, concerteerde in Voorscho ten voor ongeveer 100 toehoorders. Deze toehoorders zullen geen spijt hebben gehad van hun aanwezig-zijn. Zij hebben kunnen genieten van een technisch en voordrachtelijk uitste kende interpretatie van prachtige or gelwerken. Van Dommele deed ons vergeten, dat het orgel slechts een beperkte dispositie heeft. HU heeft ieder werk zijn eigen klankkleur ge geven. Zo kreeg „Livre d'Orgue" van Du Mage toch een echt Franse weer gave, hoewel het orgel een Barok- dispositie en klank heeft. De com positie zelf is een „livre" (boek) van miniatuurtjes in clavecinistische stijl. De vele versieringen die bij die stijl behoren, werden correct uitgevoerd. Over de uitvoering van de vele ver sieringstekens is veel geschreven. En als er veel over iets geschreven wordt bestaat er altijd onzekerheid over het „hoe" van de uitvoering. Het laatste deel van „Livre d'Orgue" was het meest orgelvenant met het mannelijk thema in het pedaal. Praeludium en Fuga in fis moll van Buxtehude (1637-1707), een der grote voorlopers van J. S. Bach,, is een zeer kort praeludium, meer een korte inleiding voor de uitgebreide fuga met rijke contrapuntiek. Van Dommele had een juist begrip voor het werk en liet het ons horen in magistraal en fijnzinnig spel Het koraal „Wachtet auf" van J. S. Bach kreeg een zeer strenge metri sche voordracht. Door de figuratie heen klonk het koraal, met tong werk gespeeld, heel mooi. Ieta min dere strengheid in de aanslag had ljet spel levendiger kunnen maken. OPENBARING De Fatasie en Fuga in g moll werd een openbaring. Dit is Bach-spel op zijn best en hieruit vooral bleek dat Van Dommele een organist is van groot formaat. Wij hoorden ook nog een zeer mooi gespeelde koraalbe werking van G. Böhm (1661-1733) nl. „Allein Gott in der Höh sei Ehr". Ter afwisseling zong de Kinder- cantorij enkele koralen met blok fluit en orgel. Dit koor staat onder leiding van de Voorschotense orga nist H. J. Walvaart. Zijn serieuze opvatting van zijn taak als cantor- organist vond voldoende weerklank in de kinderstemmen. Wij denken b.v. aan het koraal „Wachtet auf" dat in een Nederlandse vertaling werd gezongen. Vooral de rythmiek deed het hier en ook de mooie in leiding en begeleiding van het orgel. De blokfluit-groep deed het aar dig, maar enkele kinderen blazen nog niet helemaal zeker en zuiver. De Culturele Commissie van Voor schoten heeft met deze avond ge toond haar taak ernstig op te vatten. THEO TEN HOOVEN GANGETJE LEIDEN (Advertentie) De tocht ivordt er des te sportiever door De nog steeds fris en enthousiast peddelende Laurianen bereikten on danks veel wind en regen woensdag de helft van de 17e Laura. Niet alle maal. Want vijf van hen waren die dag niet gestart. Pech en gebrek aan uithoudingsvermogen deden in de loop van de dag er nog eens vijf uit vallen. Onder hen was-de-heer Randeraat uit Loosdrecht, die na ca. 8 maal aan de Laura te Rebben deelgeriörnen. het in zyn 72e levensjaar al heel vroeg vanmorgen, in Hazerswoude, moest opgeven. Het ziet er naar uit dat hy voor de Laura verloren is. De heer W. Fluit uit Leiden, die% hem in leeftijd op de voet volgt, hij is 71, en elke dag heen en weer van huis en naar huis op zijn fiets gaat, denkt er blijkbaar nog niet over om het bijltje er bij neer te leggen en houdt De films in de week van 9 juli tot 16 juli zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: „De Strop". (18 jaar). Dagelijks 2.30. 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Lido: „Captain Newman". (14 jaar) Dagelijks. 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Slaapkamer geheimpjes" (alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: „Adorable Julia". (Volwassenen) Dagelijks- 2.30. 7.00. en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Irma la Douce, str volw. Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2 uur, 5 en 8 uur. Rex: „Eddie op het spoor der ver dwenen vrouwen". (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 445 7.15 en 9 15 uur Ma.-wo.: „Hunde, wollt Ihr ewig leben". (14 jaar). het voorlopig maar bij deA-route de langste dus. Pech Een meisje uit oud-Zwammerdam kwam in Wassenaar met haar fiets te vallen. Het liet zich aanvankelijk ernstig aanzien en ook de arts bij wie zij werd binnengebracht, advi seerde met de fietstocht te stoppen. Toch heeft zij op een geleende fiets Alphen aan den Rijn nog kunnen ha len en zei bij het afscheid donderdag weer van de partij te zijn; optimis tisch enfin, wie weet, lukt het haar wel; per slot van rekening kan een dokter het ook wel eens mis hebben. Nog meer pech! Pech was er weer bij overvloed. Ruim dertig keer moest de deskun digheid van de reparatiewagen-be manning eraan te pas komen. Ook de EHBO'ers moesten meer dan ooit in de Laura in actie komen om wondjes te verbinden of te „beplakken", bla ren te „prikken en hier en daar wat zalf te smeren". Ernstige gevallen werden niet gemeld. De witte fiets met Poedel van Dam erop, bekend om zijn acrobatische kunstigheden die hij met zoveel gemak en trefze kerheid op zijn rijwiel verricht en daarmede de Laurianen „onderweg" eens een korte poos „ontspant", is ook al voor de zoveelste keer deel genoot van de rywielvierdaagse. Morgen het eind. Vrijdag wacht de beide groepen (A 120 km. en B 90 km.) de gemak- HAZERSWOUDE „Hou Vast" in de prijzen Tijdens regionale wedstrijden te Boskoop en Haastrecht hebben leden van de plaatselijke gymnastiekvereniging Hou Vast zich uitstekend geweerd. Zo legde een aspirantenploeg van de meisjes beslag op een tweede prijs en won het damesteam een eerste prijs tijdens wedstrijden in Boskoop. Een vijftal meisjes ging in Haastrecht met de tweede prijs strijken, terwijl elf Hou Vast-jongens evenzeer in deze plaats de aandacht op zich vestigden door het verwerven van de tweede prijs in hun categorie. kelijkste dag van de week. Het zal ook de leukste dag worden, want dan trekt men na afloop gezamenlijk en feestelijk Alphen aan den Rijn bin nen als triomfators van de Laura; men zal dan als gewoonlijk door „Alphenaren-langs-de-weg" met bloemen worden overladen; als de traditie wordt voortgezet zullen ze onder bescherming komen te rijden over de laatste kilometers van een „Laura-koningin", die gewoonlijk door de politiemannen wordt gekozen en dan een „hoge plaats" krügt op een auto. Het vorig jaar viel de kro ning Ans Miedema uit Den Haag ten deel. een van de hunnen, want ook zij is in politiedienst. Zij is nu weer present in gezelschap van een vrou welijke collega; wij wagen ons niet aan voorspelling. Zuivelverbruik in ons land gestegen In de afgelopen tien jaar is de con sumptie van boter, kaas en melk, uitgedrukt in kilogrammen gemid deld per jaar en per hoofd van de bevolking, in ons land toegenomen met ongeveer 7 kilogram. Het boterverbruik in Nederland ligt veel lager dan in Engeland en West-Duitsland, maar het is hoger dan in Italië. Bij kaas is de consump tie in West-Duitsland veel lager dan bij ons, maar in Italië weer veel ho ger. Dit deelde de voorzitter van de Produktschappen voor Akkerbouw- produkten. dr. C. H. J. Beukering, gistermiddag mee in Maarssen. Hij voerde daar het woord ter gelegen heid van het begin van de bouw van de nieuwe S.O.L.-mengvoederfabriek (de Coöperatieve Stiehtse Olie- en Lijnkoekenfabriek) Volgens dr. Beukering is een ver dere uitbreiding van de consumptie zeer wel mogelijk. De consumptie van varkensvlees in Nederland be draagt ongeveer 23 kilogram per hoofd. Dit is in vergelijking met de andere EEG-landen ongeveer het ge middelde. Het verbruik van eieren door de Nederlander is 215 stuks per jaar. Dit ligt iets boven het EEG-ge- middelde, maar ten opzichte van lan den als Engeland en de Verenigde S4aten hebben wij nog een achter- stand van respectievelijk 45 en 85 eieren per jaar. Ook op dit zuivel- terrein ziet dr. Beukering mogelijk heden voor een grotere binnenlandse afzet. Mengvoeders spelen bij de Neder landse zuivelproduktie een grote rol. Dr. Beukering legde er de nadruk op dat het van groot belang is dat de Euromarkt haar open karakter be houdt en de invoer van grondstof fen uit derde landen mogelijk blijft. Het zou niet juist zijn wanneer Ne derland werd gedwongen bijvoor beeld Franse granen te kopen, als deze voor ons duurder en van slech tere kwalitéit zouden zijn. Het is steeds de grote troef van de Neder landse veehouderij geweest, overzee se granen te kunnen importeren, die te veredelen en de produkten in bin nen- en buitenland af te zetten, al dus dr. Beukering. TER AAR Stroopwafels van de EHBO In de komende dagen zullen in onze gemeen te stroopwafels worden verkocht door de leden van de plaatselijke vereniging voor EHBO. De opbrengst van deze ak- tie is bestemd voor het aanschaffen van een pop voor het oefenen in de mond-op-mond beademing. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske VRIJDAG 10 JULI 1964 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ocht. gymn. 7.20 Social, strijdl. 7.23 Lichte gram. (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nws. en social, strijdl. 8.18 Lichte gram. 8.50 Gymn. voor de vrouw. 9.00 Te land en te water: informatief pro gramma voor weg- en waterwegge bruikers. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Ho bo en piano: mod. muz. 10.25 Kerkor gelconcert. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02. Lichte gram. met commentaar. 11.30 Amusem. orkest v. d. Franse Omroep. 12.20 Reg. uitz.: Voor de landbouw. 12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Licht instr. Septet (steref. uitz.). AVRO: 13.00 Nws. 13.15 Mededel., event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Dansork. en zangsolisten. 14.00 Viool en piano: klas. en mod. muz. (stereof. uitz.). 14.35 Voordracht. 14.50 Tot uw orders: gevar. progr. voor de militairen. VPRO: 16.00 Nws. aansluitend: Se rieus genomen: Lectuur, vroeger en nu. lezing. 16.15 Populaire klas. uit de 19e eeuw (gr). 16.40 Hoorsp. voor de jeugd. 17.00 Muziekkalender. 17.30 Ronduit muzikaal: klas. muz. Daar na: sportuitz. 18.00 Nws. 18.15 Tour de France 1964. 18.20 Lichte müziek. 18 30 Sportspiegel. 18.40 Jazz-rondo. 19.00 Kiosk. 19.10 Literaire verken ningen in Noord en Zuid. 19.30 Zang. 19.55 Eerste kolom: dagelijkse din gen vrij zinnig bekeken. 20.00 Nws. 20.05 Radio Filharm. ork. en solist: populaire klas. muz. VARA: 21.00 Metropole-ork. 21.30 Nabesch. Tour de France 1S64. 21.35 Signalementen van het andere Ik: docum. klankb. 22.15 Gitaarspel met instr. begelei ding (gr). 22.30 Nws. 22.40 Elektr. orgelsp. 23.00 Actuele kroniek. 23.15 Lichte gram. 23.45 Social, nws in Es peranto. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte gram. 7.45 Radiokr. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.30 Ned. lie deren. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Mo derne gram. 10.30 Morgend. 11.00 Klas. gram. 11.15 In 't zilver, progr. voor oudere luisteraars. 12.00 Oud wordij - jong blijven, muz. herinne ringen. 12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Licht instr. kwintet. 12.53 Gram., event, act. 13.00 Nws. 13.15 Licht ork. 13.35 Koorzang (gr). 13.45 Lichte gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Lichte gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Klas. gram. 16.15 Duizend schoon, praatje. 16.30 Pianoduo: klas. 'en mod. muz. 17.00 Voordracht. 17.20 Vocaal ensemble. 17.35 Licht instr. kwintet. 18.00 Hol. Festival: Chr. mu- ziekver. 18.20 Voor de jeugd. 18.50 Reg. uitz. BB. 19.00 Nws en weer- praatje. 19.10 Van horen zeggen en zingen. 19.15 Licht instr. trio. 19.30 Radiokrant. 19.50 Strijkkwartet: klas. muz. 20.10 Varen, vissen, veilen, klankb. over Harlingen. 21.00 Kin derkoor: geestel. liederen. 21.30 Lich- tegram. 22.00 Klas. gram. 22.30 Nws en herh. SOS-ber. 22.40 Wijd als de wereld. 23.00 Viool en piano: klas. en mod. muziek. 23.30 Lichte gram. 23.45 Idem. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 19.30 W.I.M.: wedstrijd in muzikale kennis. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverz. AVRO: 20.20 Te- levizier. NTS. 20.45 Peter Kreuder Show. AVRO: 21.45 Het Richard Boo ne Theater: De eerste preek. NTS: 22.35 Journaal. 22.40-22.50 filmversl. van de Tour de France. TWEEDE NET NCRV: 20.20 Herrie om Harrie, tv- spel. 21.00 Drie maal negen, tv-film. 21.25 Licht orkest. 21.45-22.15 Ge zondheid en geld, tv-film. door Antonio del Monte 20) „Nou èn?" schreeuwde mevrouw Ciesatti rood van woede. „Denk je dat ik zoiets hebben kan in mijn huis? Ik kan hier alleen fatsoenlijke vrouwen houden! Niet zulk soort als jij, dat geld verdient achter mijn rug en de reputatie van mijn huis over de straat slingert!" Ze haalde adem of ze stikken zou en ze greep met beide handen naar haar hoofd. „Wat heb je gedaan!" jammerde ze. „God weet wat je nu weer onder de leden hebt!" Maddalena wilde haar in de rede vallen, haar ogen fonkelden als de edelstenen aan signora Ciesatti's vingers. „Zwijg toch!" riep ze theatraal. „Ga alsjeblieft eerst naar de politie, dan weet ik tenminste wat er aan de hand is. Ik maak me zo ongerust. Denk toch om het aanzien van mijn huis. Ik heb een duur huis, dat weet je toch Ze duwde Maddalena een papiertje in de hand en riep: „Santa Maria, kom alsjeblieft gauw terug!" Tegelijkertijd duwde ze de deur dicht en overdonderd stond Madda lena in de zonovergoten straat en staarde naar de zwierige hanepoten, die mevrouw Ciesatti op een vuil stuk ruitjespapier had geschreven: de naam van de inspecteur van de ze denpolitie en daarna het adres. Maddalena begon te lopen. Automa tisch verzetten zich haar voeten. Tot ze plotseling een klok hoorde slaan. Drie uur. Ze aarzelde: voor het station was het nog te vroeg. Misschien kon ze toch beter eerst naar de poutie-in specteur gaan. Waarschijnlijk betrof het hier formaliteiten. Ook misschien wel inlichtingen omtrent mevrouw Ciesatti. Ze lachte grimmig: die zou ze by tientallen kunnen verstrekken. Het politiebureau was gevestigd in een mal, wit huis en toen Madda lena de nauwe gang doorliep rook ze een scherpe, benauwende geur, die haar een ogenblik aan een ziekenhuis herinnerde. Er zat nog een ntan in de wacht kamer. Hij zat op de enige bank die in de kamer stond; de benen wyd van elkaar zijn hoofd gesteund in de kom van zijn handen en hij groette, noch besteedde hij enige aandacht aan haar. Al die tijd bleef hij zitten in pre cies dezelfde houding en toen hij ten laatste geroepen werd, ging hij langs Maddalena met een volkomen wezenloze uitdrukking in zijn ogen. Het wachten duurde lang. Madda lena werd ongerust over haar af spraak, maar juist toen ze het ver trek wilde verlaten om aan iemand de tijd te vragen, werd ze gehaald. Wéér moest ze lange gangen door en smalle trapjes over, tot ze einde lijk bij de inspecteur werd gelaten. Hij was een kleine man, die werd opgeslokt door het kolossale bureau waarachter hij zat te schrijven. Hij knikte onverschillig, dat Maddalena kon gaan zitten en werkte daarna rustig door. Maddalena zat op de houten stoel met de rechte leuning. Telkens schoof ze heen en weer. Haar kleren maak ten een schurend geluid tegen het ruwe hout van haar gammele zit plaats. Maar de inspecteur merkte het niet. Ze kuchte, doch hij ging rus tig verder met séhryven. Het blad was al voor driekwart gevuld met een fijn, lopend handschrift, toen Maddalena zei: „Neemt u me niet kwalijk, meneer, maar om half vier heb ik een dringende afspraak." Hij keek op. Hij had ogen met mi nimale adertjes van bloed in het wit „U bent mejuffrouw Natoli?" vroeg hij ambtelijk. Ze knikte vlug. Ze zag hoe hij een groot, rond horloge uit zijn vestjes zak haalde, er terloops op keek en het daarna op het blad van zijn bureau legde. „Het spijt me", vervolgde hij op precies dezelfde onpersoonlijke toon. „Dan bent u al te laat. Ik kan u ook niet laten terug komen; het betreft hier een zeer ernstige kwestie. Hij sohreef verder tot aan het eind van een zin, daarna vloeide hij zorg vuldig de blinkende inkt droog, greep een dossier in een rode map van een stapeltje papieren en met gefronste wenkbrauwen keek hij haar ernstig aan. Hy sloeg het dossier open en met een potlood wees hij bepaalde pas sages aan. „Magdalena Natoli?" vroeg hy. „Ge boren in Vulcano in 1914?" Maddalena knikte. Ze kneep haar handen in elkaar. Ze hoorde een ogenblik nauwelijks wait de ambte naar tegenover haar allemaal zei. Ze trachtte op het horloge te kijken, maar het lukte niet. Ze veronderstel de, dat het nu welhaast kwart voor vier moest zyn. Hij zou het stations plein oplopen en kijken waar ze bleef. Verwonderd omdat het al zo laat was. „Uw beroep?" vroeg hij streng en keek haar opmerkzaam aan. „Ik woon in hel huis van mevrouw Ciesatti." ,A1 lang?" „Al achttien jaar", zei ze. Hij knikte: „Ja, dat klopt wel." Hij moest de trein naar Milaan heb ben, vermoedde ze. Daar zou hij waarschijnlijk moeten overstappen. Misschien vroeg hij nu aan iemand of ze haar hadden gezien: „Eêr dame in een zwarte japon... „Uw rapporten zyn bijzonder slecht", vervolgde de inspecteur en stak met preciese gebaren een sigaar op. „Weet u daar iets van?" Ze gaf nauwelijks antwoord. On rustig plukten haar vingers aan het hengsel van haar handtas. „Welnee", dacht ze. „Nu begrijpt hij wel, dat ik niet meer kom. En wat zou het hem ook kunnen schelen? Hij kent me immers nog geen uur! Hij zal aan de kiosk op het plein haastig een paar tijdschriften kopen, daarna misschien bijna onder een auto lo pen, omdat hij zo onhandig is. Dan zal hij wel ijlings zijn trein gaan zoe ken en zijn plaats in de coupé be zetten." Maar u begrijpt toch wel, dat uw reputatie niet van de allerbeste soort is?" „Nee'zei ze. Nee, hij vond me niet alleen maar aardig. Zoals hij doet een man niet tegen een leuk juffie op de straat. Tegen hem had ik gerust kunnen zeggen, dat ik al acht tien jaar in het huis van mevrouw Ciesatti woon want hij zou gewe ten hebben wie ik was. „Maar juffrouw Natoli!" riep de in specteur uit en dit was de eerste keer dat de klank van zijn stem iets menselijker werd. „U kunt toch niet ontkennen, dat u al drie keer. eh. ziek bent geweest. Dat u betrokken was in laten we zeggen enige zeer on plezierige geschiedenissen, waar de politie aan te pas moest komen?" „Nee", zei ze toonloos. „Nou ja", mompelde hy driftig. „Wat wilt u dan? Luister, ik zal het dossier voorlezen." Het bestond uit één getypte blad zijde. Hij las het zo snel voor, dat sommige woorden noodgedwongen moesten worden ingeslikt. Maddalena luisterde er naar: er stond enkel de waarheid in. De in specteur keek haar tenslotte aan. Zijn hand met het document er in, zakte enkele centimeters. Het was of hij groter werd toen hy opnieuw begon te spreken.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2