S)e &2idóe©ou/fca/iit Chroesjtsjow en Luns wisselden kwinkslagen uit HERO GRAPEFRUIT 10 Juli O uur CALEX VISIE VAN NEDERLAND OP MULTILATERALE KERNMACHT onweerstaanbaar lekker! Chroesjtsjow waarschuwt V.S. en Turkije NACHTVORST IN HARTJE ZOMER Robert (Bobby) Baker beschuldigd Formosa stopt spionagevluchten vrydag en zaterdag :en...'n kans „op een van de 200 I uxe dozen bcsnbons f ■BANKETBAKKERIJ L BOG AARDS IHERENSTRAAT A - TÈU3237Ï -GLnG +sm DONDKRDAG 9 JULI 1964 54e JAARGANG No. I6.S71 BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEIS Pret in het Kremlin; mr. Luns in zijn element Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tossen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Teieloontjes f 1,75 Nadat minister Luns gisterochtend een gesprek had gevoerd met zijn Russische ambtgenoot Gromiko, werd hij vervolgens op het Kremlin ontvangen door premier Chroesjtsjow. Het onderhoud duurde anderhalf uur, waarna minister Luns tegenover veslagge- vers het gesprek „nuttig" noemde. De Navo, de multinationale kernstrijdmacht en economische onderwerpen waren de punten waarover beide bewindslieden hadden gesproken. „Wij hebben onze wederzijdse standpunten bewaard, doch op zekere punten heb ik nieuwe geluiden gehoord", zo zei minister Luns. Na enkele kwinkslagen van de Russische premier met betrekking tot de ge stalte van onze minister overhandigde minister Luns zijn gastheer drie historische kaarten van Rusland. Schuins naar minister Luns kij kend merk premier Chroesjtsjow op, dat Nederland wel een vruchtbaar klimaat moet hebben. De Nederland se minister antwoordde snedig, dat Holland laag ligt en dat de Neder landers er voor moeten zorgen het hoofd boven water te bonden. Chroesjtsjow barstte op dit vlotte antwoord in een schaterlach uit. De ontbieding van de Nederland se minister op het Kremlin verraste de Nederlandse functionarissen. Twee van hen haastten zich van het Rus sische ministerie van buitenlandse zaken, waar minister Luns en mi nister Gromiko bijeen waren, naar de Nederlandse ambassade om de ge schenken te halen die minister Luns voor premier Chroesjtsjow had mee gebracht. Tijdens het onderhoud met Chroe sjtsjow zijn ook de economische be trekkingen tussen Nederland en de Sowjet-Unie ter spraké gekomen. De bijeenkomst verliep in „een gunstige sfeer", zei minister Luns na afloop. Tijdens het onderhoud heeft de Ne derlandse minister van buitenland se zaken aan premier Chroesjtsjow een memorandum overhandigd, dal een onderwerp van verdere studie zal vormen tijdens de besprekingen die minister Luns met zijn Russische ambtgenoot, Gromiko, zal hebben. JOURNALISTEN MET DIEREN VERGELEKEN Op de Nederlandse journalisten wij zend vroeg minister Luns aan Chroe sjtsjow, of hij er al aan gewend was, dat deze erbij zijn. Chroesjtsjow ant woordde glimlachend: „Zeker wel Ik ben ook gewend aan het geluid, dat die dieren maken". Minister Luns toonde zich verrast AVANCES AFGEWEZEN FIDEL CASTRO is in geen- ja ren zo vriendelijk tegen de V.S. geweest als hij zich voor deed in een lang interview met de New York-Times. Hij wilde praten met Washington en was bereid te beloven zich niet meer met revoluties elders in latijns-Amerika in te laten en nog veel meer, mits de V.S. van hun kant rebellen geen gele genheid gaven tegen Cuba te ageren. Dat de Amerikaanse regering deze avances afwees, is geen wonder. Geen regering kan zich permiteren - vlak voor de verkiezingen - te gaan praten met „die roden" die het pu bliek bijzonder zwaar op de maag liggen. Bovendien gaf Castro toe, dat hij onder Rus sische druk zijn glimlach naar de VJS. zond en dat geeft niet al te veel vertrouwen in de oprechtheid van zijn bedoelin gen, want al bood hij dan ook controle aan: die is op on dergronds werk tegen andere regeringen uiteraard niet mo gelijk. Aan de andere kant is het voor de V.S. onmogelijk op den duur te negeren, dat er op Cu ba een communistisch regiem bestaat, dat voorlopig zeker niet verdwijnt. Door te pogen het te isoleren dwingt men het in de pas te lopen met 't rode blok, hoe ver dat ook weg is. De enige mogelijkheid om zon der een regelrechte oorlog ooit nog eens een anders getinte re gering op Cuba aan de macht te zien komen, is waarschijnlijk wel het land los te weken uit de kring van Moskou en daar voor zou een gesprek juist een goede inleiding kunnen zijn. over het feit. dat hier menselijke wezens, „zelfs journalisten", met dieren werden vergeleken. Waarop Chroesjtsjow weer zei, dat de mens wordt gerekend „te behoren tot het dierenrijk". v 't Memorandum dat minister Luns aan Chroesjtsjow heeft overhandigd, handelt in hoofdzaak over het voor stel voor een multilaterale Navo- kernmacht, zo werd van Nederland se zijde in Moskou vernomen. Het memorandum zou een poging zijn de Russische ongerustheid aan gaande het voorstel te verdrijven door de ware aard van het ontwerp uiteen te zetten. Het houdt de visie van Nederland op een multilaterale kernstrijdmacht in. Kringen uit de omgeving van de Nederlandse ambassade verwachtten gisteren niet, dat minister Luns een tweede ontmoeting met premier Chroesjtsjow zou hebben. De Neder landse minister zou het memorandum bespreken met zijn Russische ambt genoot Gromiko. BALLETOPVOERING Gisteravond woonde minister Luns in het theater van het Kremlin een opvoering bij van de Russische bal letten „l'Oiseau de feu" en „Pe- troesjka". Vandaag biedt minister Luns mi nister Gromiko en hoge functionaris sen van het Russische ministerie van buitenlandse zaken een lunch op de Nederlandse ambassade aan. In de namiddag ontvangt hy leden van de Nederlandse kolonie in Moskou. Visum voor journalist mr. Dake kwam te laat De Sowjet-ambassade in Den Hgag heeft het ministerie van Buitenland se zaken gisteren meegedeeld dat aan de journalist mr. A. C. A. Dake toch een visum voor de Sowjet-ünie is verleend. De journalist zou het bezoek van minister Luns aan Moskou mee maken, maar aanvankelijk werd hem een visum geweigerd. Als de heer Dake naar Den Ha^<? zou gaan om het visum op te halén zou hij pas vrijdag in Moskou kun nen zijn. Daar minister Luns dezelfde dag Moskou verlaat, werd besloten, dat de heer Dake niet meer naar Rus land zal gaan. De Sowjet-ambassade in Den Haag was niet bereid de am bassadeur in Bonn opdracht te geven om daar het visum aan mr. Dake te verlenen. Ook mocht de heer Dake zonder visum Rusland niet in. (Advertentie) Premier Chroesjtsjow heeft giste ren de VS en Turkije gewaarschuwd, dat hun politiek ten aanzien van res pectievelijk Cuba en Cyprus „ernstige gevolgen" zou kunnen hebben. In een harde rede tot pas gegra dueerden van de militaire academie, in het Kremlin, verklaarde hij, dat de Sowjet-Unie nationale bevrijdings oorlogen tegen imperialisten en kolo nialisten als „rechtvaardig en heilig" beschouwt en daarom steunt. De VS volgen „een avontuurlijke politiek" door verkenningsvliegtuigen over Cuba te zenden. Indien daaraan geen einde komt, kan er een zeer ernstige toestand in het Caribische gebied ontstaan, aldus de Sowjetlei- der, die de Amerikaanse politiek ten aanzien van Zuid-Vietnam even ge vaarlijk noemde. Hij waarschuwde Turkije tegen 'n eventuele inval op Cyprus, die „een gevaarlijke kettingreactie kan ver oorzaken". Chroesjtsjow deed een aanval op Britse militaire „inmenging in Aden" De sympathie van de Sowjet-Unie staat aan de kant van de Arabieren die voor de verdrijving van de kolo nialisten vechten en naar consolida tie van hun onafhankelijkheid stre ven. De minister van buitenlandse zaken, mr. M. J. A. H. Luns heeft woensdag een bezoek gebracht aan de Sowjet- Russische premier Nikita Chroesjtsjow. De foto toont de beide staatslieden tijdens het gesprek, dat ze hadden. De lage temperaturen in de afge lopen nachten hebben in Noord- Limburg vorstschade aan te velde staande gewassen veroorzaakt. Dit was o.a. het geval met partijen krop sla uit Helden, aangevoerd op de Coop. Venlose Veiling, die als afwij kend produkt geen bod kregen en doordraaiden. In de omgeving van Horst en Sevenum heeft vooral de bonen- en augurkenteelt geleden van de voor deze tijd van het jaar ab normale koude. Postbesteller nam het niet zo nauw De Amerikaanse congrescommissie van orde heeft gisteren bij de senaat een rapport ingediend waarin de voormalige secretaris van de demo cratische fractie in de senaat, Robert (Bobby) Baker wordt beschuldigd van „grove onregelmatigheden" en van het gebruik van zijn functie „om zich te verrijken". Tijdens het onderzoek in het begin van dit jaar had president Johnson in het openbaar bevestigd van Baker een stereofonische platenspeler te hebben ontvangen. De president zei toen, dat zijn echtgenote en de heer en mevrouw Baker elkaar af en toe geschenken gaven. De Chinese nationalistische lucht macht heeft de „spionagevluchten" boven het Chinese vasteland met in gang van woensdag tijdelijk stop gezet nadat dinsdag een U-2 vlieg tuig verloren was gegaan. Radio- Peking meldde dinsdag, dat het bo ven Oost-China was neergeschoten, de nationalistische luchtmacht zei. dat het vliegtuig „een ongeluk" had gekregen op de terugweg van een verkenningsvlucht. Sinds september is het de derde U-2 die boven com munistische China is neergehaald. Nadat hij gedurende dertig jaar zijn dagelijkse route had gelopen besloot postbesteller Lorin Shipper uit het dorp Wa ter Mill, bij de Amerikaanse stad Southampton, dat hij het wat kalmer aan zou doen. In het vervolg bezorgde hij nog slechts brieven die belangrijk leken. Onbelangrijke post, waaronder veel drukwerk, de poneerde hij jarenlang in een schuur bij zijn woning. Dezer dagen, vijf jaar nadat Shipper met pensioen ging, praatte hij zijn mond voorbij. De Ameri kaanse PTT is nu druk bezig tweeduizend kilo onbestelde post, die uit het schuurtje van de gepensioneerde besteller te voorschijn kwam, alsnog bij de geadresseerden af te leveren. Shipper vindt niet, dat hij een fout gemaakt heeft. Niemand uit zijn wijk had namelijk ooit geklaagd over een niet aange komen poststuk. voor elke klant een smakelyke verrassing (Advertentie) ONTPLOFFING VAN VUURWERK Door een ontploffing van vuur werk in Aurangabad, driehonderd km ten noordoosten van Bombay, zijn woensdag acht mensen, onder wie vijf jongens, gedood, twee zwaar gewond en vijftig personen dakloos gemaakt. De explosie deed zich voor in een huisje waarin, naar de politie ver moedt, in het geheim vuurwerk werd gemaakt. Tien huisjes werden ver woest. Oostduitse grensbewakers heb ben in de nacht van dinsdag op woensdag drie mannen gearresteerd die bezig waren met een poging via de Berlijnse muur naar de Ameri kaanse sector te vluchten. Onder de drie vluchtelingen bevond zich een lid van de volkspolitie. Opstandige Algerijnse officier gearresteerd President Ben Bella heeft gister avond meegedeeld, dat de opstandige kolonel Mohammed Tsjaabani door het Algerijnse nationale leger is ge arresteerd. Tsjaabani was in verzet gekomen tegen zijn vervanging als militaire be velhebber van het gebied van Biskra, in het zuidoosten van het land. Troe pen van het nationale leger hadden vorige week woensdag Biskra en om geving zonder noemenswaardige in cidenten bezet. Een groot deel van de troepen die onder bevel van Tsjaa bani stonden, had zich toen volgens een woordvoerder van de regerings partij bij het binnentrekkende na tionale leger aangesloten. tt O MO IIIL Official dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel 3.33.55 Belgisch militair vliegtuig neergestort: vijf doden Bij het neerstorten van een straal jager van de Belgische luchtmacht zijn gisteren vijf personen om het leven gekomen. Het toestel kwam bij de landing op de basis bij Floren- nes op een woning terecht. Drie kin deren werden gedood, hun moeder overleed aan haar verwondingen in een ziekenhuis. De piloot kwam eveneens om. Het toestel, een Thunderstreak, verloor bij de landing plotseling hoogte. Het vloog tegen een schoor steen aan, rukte hoogspanningskabels los en raakte de woning op de eerste verdieping. Het huis stortte in en vloog in brand. De slachtoffers kon den eerst vele uren later worden ge borgen. Oe Thant acht onderhan delingen enige oplossing voor vraagstuk-Vietnam Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren op een persconferentie in New York gezegd, dat het steeds dui delijker wordt, dat militaire maatre gelen in Zuid-Vietnam niet tot vrede zullen leiden en dat de enige rede lijke oplossing ligt in politieke en diplomatieke onderhandelingen, die, zelfs al is het Iaat, een mogelijke op lossing kunnen brengen. Hij meent, dat „een terugkeer tot de conferen tie van Genève" nuttige resultaten kan afwerpen. Omdat verscheidene partijen bij het conflict geen lid zijn van de VN kan dit lichaam hier niet met succes ingrijpen. De VN zouden echter kun nen worden ingeschakeld om de uit voering van een eventueel akkoord te controleren, zei Thant. De Amerikaanse regering heeft in tussen al laten weten, dat het niet veel voelt voor een internationale conferentie over Vietnam zoals voor gesteld door Oe Thant. Een woordvoerder van het minis terie herinnerde eraan, dat minister Rusk diverse malen verklaard heeft, dat een internationale conferentie nu niet bepaald de aangewezen weg is om het vraagstuk-Vietnam tot op lossing te brengen. Rusk, zo zei hij, is altijd van mening geweest, dat het veel meer effect zou hebben als de buurlanden van de republiek Viet nam zich zouden houden aan de over eenkomsten van 1954 en de republiek met rust zouden laten. De 31-jarige Amerikaanse me vrouw Cherrie Finkbine uit Phoenix, die twee jaar geleden in het nieuws kwam omdat zij vreesde een thalido- mide-kind ter wereld te zullen bren gen, verwacht weer een kind. Inder tijd ging zij naar Zweden en ver kreeg daar toestemming om haar zwangerschap te laten beëindigen, nadat de Zweedse medische autoritei ten tot de slotsom waren gekomen, dat haar verzoek gerechtvaardigd was. Later bevonden zij, dat de on geboren vrucht inderdaad misvor mingen vertoonde. Verbo u wingsuit verkoop Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr 207. Leiden (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's NOG KANS OP BUIEN Het weer stond ook vandaag on der invloed van 'n depressie, waar van de kern nu op het noorden van de Noordzee is gelegen. Om deze depressie heen stroomde met winden tussen zuidwest en west koele en onstabiele lucht naar ons land, waarin naast opklaringen plaatselijke buien voorkwamen. In verband met een langzame op vulling van de depressie zal de wind wat verder gaan afnemen. Er is ech ter ook vrijdag nog kans op enkele buien. Bij de zuidpunt van Groen land komt een nieuwe depressie tot ontwikkeling, die zich in de richting van West-Europa gaat bewegen. Deze depressie zal vrijdag nog geen invloed op het weer in ons land uit oefenen, maar de ontwikkeling er van duidt er wel op. dat het weer ook op wat langere termijn bezien een onbestendig karakter zal behou den. ZON- en MAANSTANDEN 10 juli: zon op 4.32; onder 20.58; maan op 5.20; onder 22.09. Hoogwaterstanden 10 juli: v.m. 3.18; n.m. 15.52 (spring tij). KORRELTJE Hoe onvolmaakt wij ook zijn, wy mogen ons toch ook allen Gods kin deren noemen. Koningin Juliana.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1