Haanstra's Alleman" in Berlijn driemaal bekroond Duitse militaire basis in België Ontevreden veehouders streven naar stichting nationale Boerenpartij Chroesjtsjow best te spreken over Skandinavische reis Overmatig gebruik van suiker kan het leven kosten LEVENSLANG VOOR PAQLES DE LEIDSE COURANT naar uw VAKANTIEADRES Benoemingen bisdom Rotterdam WOENSDAG 8 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Gouden Beervoor beminnelijk produkt van candid camera De film .Alleman" van de Neder lander Bert Haanstra heeft op het veertiende internationale filmfestival in Berlijn een „Gouden beer" gewon nen voor de beste lange documen taire. De internationale jury was van oordeel, dat met behulp van de ver borgen camera een beminnelijk beeld van het Nederlandse volk was vast gelegd. De film „Alleman" kreeg nog de „Unicrit"-prijs van het internationale verbond van filmcritici. De jury van deze prijs bestond uit 15 filmcritici uit tien landen. „Alleman", die in Duitsland de ti tel „12 Millionen" draagt, werd voorts onderscheiden met de jeugdfilmprijs 1964. Deze prijs werd eveneens toege kend aan de Japanse rolprent „Kana- jo tot kare". „Zilveren beer" voor Rob Houwer. De film „De aanmelding" van de 27-jarige Nederlandse cineast Rob Houwer is bekroond met een „Zilve ren beer" als onderscheiding in de categorie korte films. In de motive ring van de jury wordt gezegd, dat het de Nederlander in zijn tien minu ten durende film door gevoelige en dichterlijke filmtaal is gelukt de angsten en herinneringen van een vrouw bij haar aanmelding in een oudeliedenhuis tastbaar te maken. De financiële positie van Haarlem Het lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland H. de Nie (PSP) heeft het college van Gedeputeerde Staten schriftelijk vragen gesteld over de financiële moeilijkheden van de gemeente Haarlem en de in ver band daarmee dreigende verlaging van het verzorgingspeil van de ge meente. „Kan Uw college het stand punt onderschrijven", zo vraagt hij, „dat Gedeputeerde Staten, mede ge zien hun beoordelingsbevoegdheid ten opzichte van de gemeenteraads besluiten, een bepaalde medeverant woordelijkheid dragen voor de moge lijkheid van een juiste gang van za ken in de gemeenten? Kan Uw college meegaan met de veronderstelling", zo vervolgt" de vragensteller, „dat de rijksnormen die de financiële uitkeringen aan de gemeenten regelen, bepaalde aspec ten van de functie van Haarlem als middelpunt van streek en gewest niet, of onvoldoende tot him recht doen komen?" Hierna komt het Statenlid dan tot de volgende suggestie: „Is Uw college bereid betreffende gemeentebestu ren goede diensten aan te bieden, teneinde met de betrokken ministers tot een zodanige regeling te komen, dat verlaging van het verzorgings- en dienstbetoon wordt voorkomen?" EUROPESE EINDEXAMENPRIJS VOOR NEDERLANDSE LEERLING Bij de eindexamens van de Euro pese middelbare school in Luxemburg is de gouden medaille voor de beste prestaties dit jaar voor het eerst ge wonnen door een Nederlandse leer ling. De prijs ging naar de 17-jarige Jielke L. Hensius, wiens vader werk zaam is bij de hoge autoriteit der E.G.K.S. Sultan deelde steekpenningen uit De Britse minister voor het Geme nebest, Duncan Sandys, heeft giste ren sultan Achmed bin Abdoella, de heerser van de staat Fadhli van de Zuidarabische federatie, ervan be schuldigd aan andere afgevaardigden op de onlangs gehouden conferentie over de toekomst van de federatie steekpenningen te hebben aangebo den om hen te bewegen zich van de conferentie in Londen terug te trek ken. De sultan had dat al gedaan en verklaarde, dat zijn staat zich van de federatie zou afscheiden. „Mondo simpatico". In alle Berlijnse kranten werd Al leman zeer gunstig ontvangen. Na de eerste vertoning van de film schreef Die Welt dat Haanstra zeker kon zyn van de Gouden Beer. Het blad noemde de film, aansluitend op de realistische mondo-documentai- res, mondo simpatico. Der Tagesspiegel batreurde het, dat Haanstra twee jaar geleden geen prijs verwierf voor zijn korte film Zoo. Haanstra was er volgens het blad in geslaagd volgens hetzelfde idee van Zoo een lange documentaire te maken, die de hele avond kan vul len. „In zijn werk overschrijdt Haan stra alle nationale grenzen", zo schreef Der Tagesspiegel, „want hij maakt minder een film over de Ne derlanders dan over de hele mens heid". „Ook is de film meeslepender dan menige speelfilm", zo meent het blad. De Duitse strijdkrachten hebben nu ook een basis in België. Gisteren is met een plechtigheid, die door ho ge Belgische en Duitse officieren werd bijgewoond, de legerplaats Arendonk aan de Belgisch-Nederlandse grens aan de Duitse militaire autoriteiten overgedragen. De basis heeft een oppervlakte van 98 hectare en is in opdracht van de Bondsrepubliek door de Belgische militaire gebouwendienst gebouwd. De kosten hebben bijna veertien mil joen gulden bedragen. Aanvankelijk gingen er in de om geving van Arendonk protesten op te gen de aanwezigheid van Duitse mili tairen op Belgisch grondgebied. Deze week is er alleen een protest geko men in een Belgisch communistisch partij orgaan. Op de basis zullen 175 Belgische werknemers werkzaam zijn. Militaire bezuinigingen in de Verenigde Staten geslaagd De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara, heeft gisteren met onverholen trots bekend gemaakt, dat zgn vorig jaar ingevoerd bezuini gingsprogram op militaire uitgaven vijfentwintighonderd miljoen dollar aan besparingen heeft opgeleverd zon der enig nadelig effect op de mili taire kracht en de strijdvaardigheid van de Verenigde Staten. Dit bedrag, dat werd bereikt in het op 30 juni eindigende belastingjaar, ligt een mil jard dollar hoger dan verwacht werd. McNamora voorspelde, dat hij 't op militaire uitgaven uitgespaarde be drag over vier jaar zal hebben opge voerd tot ruim vijfenveertighonderd miljoen dollar. De huidige militaire begroting, de wapenhulp aan het buitenland niet meegerekend, beloopt ongeveer 50.5 miljard dollar. Duitse kivatta staakt produktie De Deutsche Kwatta Kakao- und Schokoladenfabrik GMBH in Keulen, die geheel eigendom is van de P. de Gruyter en Zoon n.v. in Den Bosch, wil aan het eind van de maand de produktie staken. Als reden noemde de directie de voortdurend kleiner wordende op brengsten als gevolg van overcapa citeit en de conjuncturele ontwikke ling in de chocolade-industrie. Een minder groot bedrijf zal in de toe komst rendabel kunnen werken. Bij een verkeersongeluk is gis teravond de ongeveer vijftig jaar oude heer H. Eshuis uit Epe op de Tonfereweg te Epe om het leven ge komen. De heer Eshuis, die een be stelauto bestuurde week uit voor een personenauto, bestuurd door de heer R. uit Epe. De bestelauto is bij deze manoeuvre tegen een boom gebotst. De heer Eshuis was op slag dood, twee jongens uit Epe en Vasen, die met hem meereden liepen slechts lichte verwondingen op. Jos Wesselingh (Zoeter- woude) de gangmaker Tijdens een verhitte vergadering in Mijdrecht hebben verschillende veehou ders besloten een landelijke commissie in het leven te roepen, die zich ten doel stelt een nationale boerenpartij In het leven te roepen. In het landelijk comité hebben zitting de heren Jos. C. Wesse- lingh uit Zoeterwoude, J. C. Koot uit Leiderdorp, Th. J. van der Hulst uit Zevenhoven, C. Kammeraad uit Zeven hoven, G. W. Voortman uit Eefde, D. Bos uit Zevenhoven en J. van Yperen. Technisch adviseur is mr. L. van Hei ningen. De partij zal er naar streven, dat de bedrijfsvoering geheel in eigen hand blijft Tijdens de bijeenkomst waren de vee houders van mening, dat het Landbouw schap niet voldoende rechtskracht be zit. Naast het Landbouwschap zagen de aanwezigen niet veel heil in de be staande boerenorganisaties. die, aldus de veehouders tijdens de bijeenkomst, niet de gedachten vertolken die er on der de veehouders leven. Ook geeft de Boerenpartij van de heer Koekoek niet de wil van de boeren in de Tweede Kamer weer, zo zeggen deze boeren. OUD LTB'er De heer Jos C. Wesselingh was eer tijds lid van de LTB-afdeling te Hazers- woude-Koudekerk. Hij heeft per 31 december 1963 bedankt voor het lid maatschap van de LTB, na vele jaren vooraanstaande functies in de LTB te Hazerswoud e-Koudekerkoverkoepelen, de organen en instanties, die hiermee samenhangen, te hebben vervuld. Tij dens de vergadering van de LTB, afd. Groenendijk, op 19 maart 1964 las de heer J. C. Koot, die nu dus ook in bo vengenoemde commissie is benoemd, 'n schrijven van de heer Jos C. Wesse lingh voor, waarin deze gewag maakte van zijn bedanken, daarbij aanvullend, dat hij zich niet meer waagde in „de modderpoel van de KNBTB". BEDANKT Overigens bedankten in Hazerswoude- Kouderkerk LTB-afdeling negentien boeren voor het lidmaatschap zo werd op genoemde vergadering bekend ge maakt. (Naar de heer J. C. Koot ons gisteravond meedeelde is dit aantal in middels toegenomen tot dertig). Be langrijke reden in dezen was wel, dat niet was voldaan aan de wens, dat drie honderd gulden per hectare als com pensatietoeslag was toegekend wegens de, huns inziens, te lage melkprijzen en de geleden verliezen. Voorts was men ontstemd over de woorden van LTB- bestuurder, de heer Kolfschoten, „die gezegd had het gevraagde gaarne aan de boeren te gunnen, maar dat de or ganisaties KNLC en CBTB het hier niet mee eens waren. Bij nadere informaties is ons bekend geworden, dat noch KNLC noch CBTB hieromtrent zijn be naderd", aldus de heer Koot. AANDACHT IN HAARLEM Tijdens de bondsvergadering van de LTB in Haarlem op 9 december 1963 vestigde de heer J. C. Koot reeds de aandacht op zich door ter onmiddellijke leniging van de meest schrijnende nood en ter delging van de oude schulden onder de melkveehouders die in finan ciële moeilijkheden zitten een toeslag van driehonderd gulden per hectare te bepleiten. LTB-bestuurder de heer Kolf schoten (burgemeester ,van Alkemade) kwam toen met zeventien argumenten, dat de toeslag niet is te verwezenlijken. Hij zei toen ook, dat de drie centrale landbouworganisaties (KNLC, CBTB en KNBTB, waarbij de LTB is aangesloten) aan het idee van de toeslag per hectare geen enkele steun wensten te verlenen. EEN ORGANISATIE Tijdens deze bondsvergadering heeft de heer J. C. Koot al meegedeeld, waar naar hij en zijn aanhang zouden over lopen: naar één boeren-organisatie, het geen een einde zou maken aan de moei lijkheden met de overheid, zo menen zij. Door Chroesjtsjow Nauwere Roemeens- Chinese samenwerking Chroesjtsjow heeft gisteren voor de Russische radio en televisie ver slag uitgebracht over zijn Scandina vische reis, waarvan hij maandag was teruggekeerd. Hij zei, dat hij gastvrij en hartelijk was ontvangen. De Russische indruk, dat de bevol king van deze landen koud en gere serveerd zou zijn, is niet juist, zei hij. Chroesjtsjow sprak 35 minuten over de belangrijkste zaken die hij in Scandinavië had besproken. De ge sprekken waren openhartig en zake lijk, zei hij. Het niet meedoen aan de voorgestelde multilaterale Navo- kernmacht en het afwijzen van kern wapens op Deens en Noors grondge bied vond hij „een belangrijke bij drage tot bevestiging van de vrede". Tegen de Scandinavische leiders had Chroesjtsjow gezegd, dat moeilijk een regeling van het ontwapenings- vraagstuk kan worden verwacht, zo lang er geen vredesverdrag met Duitsland is gesloten. Denen en kunstmest. Landbouw en industrie in Scandi navië hadden een grote indruk op hem gemaakt, maar „zoals in alle ka pitalistische landen" had hij er teke nen van „ongelijkheid" opgemerkt. Hij was „diep onder de indruk" ge komen van het hoge peil van de Deense landbouw. Op het gebied van Russisch supersoon verkeersvliegtuig Rusland bouwt een supersoon ver keersvliegtuig dat sneller zal zijn dan de door Frankrijk en Engeland ont worpen „Ccocorde", zo heeft de di recteur van de Russische luchtvaart maatschappij „Aeroflot" gisteren ge zegd. Kolonel-generaal Evgeny Loginov kon niet zeggen of de Verenigde Sta ten of Rusland het eerst zouden ko men met een verkeersvliegtuig, dat sneller vliegt dan het geluid. Verwacht wordt, dat de „Concor de", die een snelheid krijgt van 2,2 maal die van het geluid, eerder in dienst zal worden genomen dan zijn Amerikaanse tegenhanger, die drie maal zo snel als het geluid zal vlie- ADMIRAAL HICKETTS OVERLEDEN De Amerikaanse vice-chef marine operaties en medewerker aan de voorgesteldekernvloot met gemeng de bemanning, admiraal Claude Ric- ketts, is maandag in New York op 58-jarige leeftijd aan een hartaan val overleden. Vorig jaar heeft admiraal Ricketts verscheidene Europese hoofdsteden bezocht om de regeringen te bewegen het voorstel voor het scheppen van een polarisvloot met gemengde be manning aan te nemen. Admiraal Ricketts was marinevlie ger. Hij voerde het bevel over de Amerikaanse amphibie-strijdkrachten in de Stille Oceaan tijdens de twee de wereldoorlog. Hij nam deel aan de invasies van Tarawa, Eniwetok, Sai- pan, Tinian, Iwojima en Okinawa en aan de bezetting van Japan bij het einde der vijandelijkheden. BOSBRAND BIJ NIJMEGEN Op de Mokerheide ten zuiden van Nijmegen heeft gistermiddag een bosbrand gewoed. Enkele hectaren dennen en heide werden door het vuur aangetast. De brand werd om streeks vier uur ontdekt door een patrouille van de rijkspolitie. De brandweren van Nijmegen, Groes- beek, Mook en Middelaar hebben het vuur, met behulp van militairen uit Nijmegen geblust. Enorm dikke rook wolken stegen boven de bossen uit. De haard lag op het landgoed van de zusters van Bethanië, die hier een klooster hebben. organisatie kunnen de Russen niet veel van de Denen leren, maar hun toepassing van kunstmest en uitge lezen zaaigoed zijn een studie waard, zei de Russische premier. Hg noemde de resultaten van de Deense veefok kerij „dikwijls ongelooflijk", vooral de melkopbrengst vond hij indruk wekkend. Zweden kreeg een compliment om dat dit land de protesten van Navo- zijde tegen verkoop van oliepijplei dingen aan de Sowjet-Unie naast zich neergelegd "heeft. De Sowjet- Unie wil nog meer gas- en oliebuizen bestellen, zei Chroesjtsjow. Roemenië zet door. Uit Boekarest komt een geluid, dat Chroesjtsjow minder aangenaam in de oren zal klinken. Roemenië en China gaan de wetenschappelijke en technische samenwerking op indu strieel -en landbouwgebied uitbrei den, zo meldt radio-Boekarest. Een Chinese delegatie is negen dagen in Boekarest geweest en de besprekin gen zijn gevoerd in een geest van vriendschap en wederzijds begrip, aldus de radio. Vier ministersposten voor premier Tsjombe Kabinetsformateur Tsjombe heeft gisteren een overgangskabinet ge vormd. Daarin bekleedt hij zelf de functies van premier, minister van buitenlandse zaken, minister van voorlichting en hoofd van de econo mische coördinatie. In de nieuwe regering komt geen enkel lid van een vorige Kongole se regering voor. De 12 ministers zijn allen „volslagen nieuw en kundige lieden" zei Tsjombe. Hij wil aller eerst een eind maken aan de rebel lie in Kivoe en Kwiloe en het land „pacificeren". Intussen zouden de rebellen in Ki voe hebben aangeboden de vijande lijkheden te staken wanneer de Kon golese regering ophoudt aanvallen uit te voeren met de T-28 vliegtuigen, De 50-jarige voormalige NAVO- functionaris Georges Paques is gis teren in Parijs wegens verraad ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf. De openbare aanklager had de doodstraf geëist. Paques werd schul dig bevonden aan spionage voor de Sowjet-Unie. Hij had toegegeven aan functionarissen van de Russische ambassade jarenlang documenten te hebben gegeven. In zijn laatste verklaring zei hij, grote risico's op zich te hebben geno men voor wat hij als een heilige mis sie zag, een menselijke en religieuze plicht de mensheid vooroorlog te be hoeden en de vrede te bewaren. „Rusland betekent niets voor mg. Het marxisme is niets voor mg". op Kremlin ontvangen Later is minister Luns door pre mier Chroesjtsjow in het Kremlin ontvangen. Aan het vriendschappe lijke gesprek tussen de Russische premier en de Nederlandse minister van buitenlandse zaken nam ook de Russische minister van buitenlandse zaken deel. Vetten niet de oorzaak van hartziekte Een Britse geleerde heeft in een artikel in een vooraanstaand medisch tijdschrift „The Lancet" de stel ling verdedigd, dat een hoog ver bruik van huis-, tuin- en keuken suiker en niet het overmatig gebruik van vetten de ware oorzaak is van een hartziekte die jaarlijks alleen al in de Verenigde Staten meer dan een half miljoen mensenlevens eist. Prof. John Yudkin, hoofd van de afdeling voedingsleer van de Lon- dense universiteit, is van mening, dat een overmatig gebruik van suiker en niet van dierlijk vet de oorzaak is van trombose aan de hartkransslag- ader. Prof. John Yudkin heeft een uit gebreid onderzoek ingesteld naar de eetgewoonten van 70 mensen in de leeftijd van 45 tot 66 jaar. Het onder zoek heeft zich uitgestrekt over een periode van vier maanden. De pro fessor heeft voor zijn theorie het be wijs gevonden dat altijd aan de theo rie omtrent de vetten heeft ontbro ken Hij heeft aangetoond, dat een aantal mannelijke patiënten, bij wie onlangs een trombose in de hart- kransslagader was geconstateerd, gewoonlijk meer suiker verbruikten dan een groep gezonde mannen van dezelfde leeftijd. Gaarne zenden wij uw lijfblad zonder extra kosten naar uw vakantieadres. Zendt uw naam en volledig huis- en vakantieadres met datum van vertrek en thuiskomst aan de abonnementenafdeling van: De Leidse Courant, Papengracbt 32, Leiden, telefoon 20935. Wij zo«rgen er voor dat U dagelijks uw krant in uw vakan tieverblijf ontvangt. Voor het buitenland worden alleen de portokosten in rekening ge bracht. Parallel. De theorie van de vetten is al meer dan tien jaar oud. De oorsprong ervan ligt in het feit, dat de sterfte cijfers van trombose aan de hart- kransslagader in verschillende lan den parallel lopen aan het nationale vetverbruik. In rijke landen zoals Amerika, Ca nada en Engeland wordt meer vet gegeten en worden meer mensen het slachtoffer van deze ziekten dan in arme landen. Een prent van Goya heeft op een veiling in Londen een recordbedrag van 205.000 gulden opgebracht. In de Italiaanse provincie Ve rona hebben de autoriteiten het nieu we nummer van het Westduitse week blad „Der Stern" in beslag laten ne men, omdat het een met verscheidene foto's geïllustreerd artikel over de monokini bevat. De Zwitserse regering heeft zich uitgesproken voor de aanleg van een tunnel voor het wegverkeer onder de Sint Gotthard. Deze tunnel met een lengte van 16.4 km zal Goeschenen met Airoio verbinden. Er is nog geen datum vastgesteld voor het begin van de werkzaamheden. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan de zeereer- waarde heer H. W. Haselaar, die pa stoor was te De Zilk, Allerheiligst Hart van Jesus. Tot pastoor te De Zilk is benoemd de zeereerw. zeergel. heer dr. K. Steur, die pastoor was te Scheveningen, St. Antonius Abt. In de parochie van St. Antonius Abt te Scheveningen is benoemd de zeer eerw. heer J. van der Stap, die pa stoor was te Everdingen, H. Petrus en Paulus en van 1957 tot 1961 kapelaan van de St. Lodewijksparo- chie te Leiden en tot pastoor te Everdingen is benoemd de zeereerw. heer G. A. van Leeuwen, die kapelaan was te Rotterdam, H. Bavo. Pauselijke onderscheiding voor Keulse onderwijzeres Paus Paulus heeft de onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifice" toe gekend aan de Keulse onderwijzeres Anna Langohr, die bij pogingen haar leerlingen te beschermen tegen een maniak met een vlammen werper ernstige brandwonden opliep. Een acht tons diesel truck was dinsdag in Eindhoven de vijftigduizendste vrachtwagen, welke in de DAF-fabrie- ken van de band rolde. Dat rollen ging uiteraard met feestelijk vertoon gepaard. Toen de truck het einde van de band naderde bleef deze stil staan en gingen de gebroeders van Doorne samen met de verzamelde publici- teitsvertegenwoordigers de wagen af-monteren. Foto: dr. Huub van Doorne monteert samen met een journalist een van de enorme wielen van de jubileumwagen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8