Burgerlijke Stand Katholieke Bibliotheek in Leiden thans aan Hogewoerd goed-behuisd - - Weerbericht Het weer in Eurona Scheepsberichten ■.'.'.'.'.Vu 'i'. WOENSDAG 8 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA S LEIDEN Gematigd optimisme bij Zaalberg Zoon „Wat de dekens en plaids betreft zijn we gematigd optimistisch, maaT de stoffensituatie is bij Zaalberg niet anders dan wat er in het alge meen over gezegd kan worden". Dit zei de heer M. K. H. Vos, een der directeuren van de N.V. Konink lijke Nederlandsche Fabriek v. Wol len Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zn. te Leiden op de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders, die vanmorgen in restaurant Van der Heijden, werd gehouden. Bij de behandeling van het jaarver slag van de directie merkte een der aandeelhouders op, dat de toon van dit jaarverslag weemoedig is. Mr. J. H. B. Kernkamp, commissaris, ant- wordde hierop, dat deze toon aan geeft hoe men tegenover het verslag moet staan. Dit jaarverslag werd evenals de balans en verlies- en winstrekening door de vergadering goedgekeurd. Uit het pre-advies van net college van commissarissen bleek dat het winstsaldo ad. 48.209 naar de algem. reserve zal worden over geboekt. Mr. Kernkamp werd aan 't einde van de vergadering bij accla matie als commissaris herbenoemd. KLEUTER MAAKTE VAL VAN 8 METER Gisteren is de driejarige Pim Holle, toen hij op het hek van het balkon aan de achterzijde van zijn ouder lijk huis aan de Vijf Meilaan wilde klimmen, gevallen. Hij kwam op een ruim 8 meter lager staand schuurtje recht, waarbij hij enkele schaaf wonden aan het hoofd en een hersen schudding opliep. Geslaagd Aan de Leidse Uni versiteit is geslaagd voor het kandi- drrtiexamen klassieke letteren de heer H, P. v. d. Spek uit Lelden. n'euwe maatschappelijk werkster herensingel- parochie. In de Herensingelparochie is van- w het Sociaal Charitatief Centrum te Lo.den tot maatschappelijk werk- s'.2r benoemd mej. C. van Schie. Zij houdt haar spreekuren dinsdagmor gen van 9-10 uur, Alexanderstraat 1, ingang bibliotheek en woensdagavond 6.30-7.30 uur, op hetzelfde adres. Het Centrum is tussentijds te be reiken Rapenburg 85, telef, 20503. Geboren: Mirjam Hester, dr van C. F Ml man en M, van Tol, Mathilda, dr vnn p. H. Roox en H. de Gunst, Ferry sn van H. Verhoekx en M. Chaudron, Jannetje Hendriks Wilhelmina, dr van p. de Klein en M. P Schouten, Wilhel mina Cornelia Maria, dr van J J. G. vn der Salm en E. H. van Velaen, Cnnrhlta Linda, dr van J. C. Zwanen- b*r* en M. W. de Leeuw. Gerardina E'sle Cornelia, dr v. A. de la Rie en B. C. Duivenvoorden, Petra Hendrlka, dr van T. C. Schuts en G. M. van Went, Melvln Maurice, zn van F. H. Franken •n H. M Lim. Getrouwd: J. J. van der Burgh en M. W Brak, H. G. Mojet en A. M. Smit. Overleden: A. J. G. Klein Robben haar, m„ 51 Jr; C. Wijnnobel, m., 75 Jr. De heer C. Lau overleden In de leeftijd van 73 jaar is giste ren in het Diaconessen Ziekenhuis te Leiden overleden de heer C. Lau, een persoonlijkheid, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor 't verenigingsleven in de Sleutelstad en ver daarbuiten. V kunt U kunt ook Maar n kunt ook 'n Amerikaan roken'n Virginia rokende onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl Herstel van achteruitgang in 1963 GEM. AANKONDIGING Laatste Berichten i •- 'Wi sa- De heer Lau, die voor zijn pensio nering procuratiehouder was bij L. E. Nieuwenhuizen, was jarenlang eerst secretaris en later voorzitter van de afdeling Leiden van „Mercu- rius". Ook het penningmeesterschap van de „Leidsche Orkestvereniging" bekleedde hij enkele jaren. Zijn lief de voor dieren gaf hij vorm in het districtscommissariaat van de Anti- Vivisectie-Stichting, een functe, die hij 12 jaar bekleedde. De afdeling propaganda van de Ver. Koninginne dag had in hem gedurende 17 jaar 'n ijverig promotor en voorts was hij o.m. een lange reeks van jaren advi serend bestuurslid van de Leidse Kunstkring „Voor Allen". De crematie zal plaats hebben op zaterdag 11 juli op Westerveld. Aan het jaarverslag van de R.K. Leeszaal en Bibliotheek te Leiden ontlenen wij. dat door de Rijksin spectie zowel de centrale aan het Steenschuur als het filiaal aan bet 5 Meiplein werd afgekeurd. De sub sidie voor het filiaal werd per 1 ja nuari 1964 ingetrokken. Gelukkig heeft men per 1 september een tij delijke oplossing gevonden, door voor enip-e Jaren het gesticht „Voor zienigheid" aan de Hogewoerd te huren. Na het aanbrengen van de nodige voorzieningen en het vernieuwen van het schilderwerk kon de biblio theek, nadat slechts een week de uit lening was stongezet. heropend wor den. dank zij de inspannin? van de directrice en het personeel. Een zware tegenslag was aan het eind van het jaar h«t springen van een verwtrminrshnis in een vertrek bo ven bet io»-^ai waarin de bibliotheek gevestigd is. Enive bonderden boeken kregen een dusdanige waterschade, dat zij geheel a'*eschreven moesten worden of dat zii onnieuw in de band moes ten worden gezet. Vele boeken ble ven de gnoren van waterschade be houden. De iaerliikse huurprijs be draagt 4000. In een brief van sep tember verklaarden b. en w. van Leiden zich akkoord met de kosten- begrotinff van de restauratie van het gebouw Steenschuur 17 ad 223 000 Overleg tussen de eigenaar van het pand en het gemeentebestuur is nog gaande. Samen met Reuvens werd een filiaal in het Houtkwartier geopend. Het aantal lezers en uitleningen is in het afgelopen Jaar belangrijk te- ruvgelonen. De oorzaak moet waar schijnlijk gezocht worden in de slechte huisvesting, terwijl het ge bouw aan het Steenschuur boven dien in het tengevolge van herstel lingen aan het wegdek moeilijk te bereiken was. Invloed van T.V. De teruggang van het aantal jeugd- abonnementen moet voor een belang- rijk deel ook geweten worden aan in vloed van de T.V. Door het aantrek kelijker voorkomen van de biblio theek ln de tijdelijke behuizing en door een betere plaatsing van de boeken kon in de eerste maanden van 1984 echter een duidelijke stij ging in het aantal uitleningen wor den geconstateerd. Het aantal lezers liep van 1962 op 1963 terug van 1043 tot 793. Het totaal aantal uitleningen liep terug van 51.475 (1962) tot 46.942 (1963). Het aantal uitleningen Haagse rechtbank Flessetrekkerij Een 62-jarige vertegenwoordiger heeft zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad terzake van fiessetrekkrij. Hij had o.m. kans ge zien en leverancier in Leiden 600 blikjes boterhamworst, een aantal flessen abrikozen enz. te doen leve ren, doch betaling bleef achterwege. De Officier van justitie eiste in verband met vroegere veroordelingen van verdachte, doch rekening hou dend met diens leeftijd, 10 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk en aftrek van voor arrest. De rechtbank heeft verdach te conform die eis veroordeeld. Op het dievenpad Een 21-jarige schilder en een 20-ja- rige loswerkman, beiden uit Leiden hebben voor de Haagse rechtbank terecht gestaan wegens diefstal van bromfietsen en goederen uit auto's. Behalve deze feiten die tenlaste waren gelegd, had het tweetal nog vele andere diefstallen gepleegd, als gevolg waarvan de officier van ju stitie tegen verdachten 1 jaar ge vangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk eiste. De rechtbank heeft beide verdachten veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. Diefstal Een 21-jarige tuindersknecht uit Leiden heeft terecht gestaan wegens diefstal van 600, gepleegd op 23 april en van een portemonnée met 180 op 7 mei. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte ver oordeeld tot 4 mnd. gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk. Verduistering in dienstbetrekking Een 23-jarige chauffeur uit Leiden had ten nadele van zijn werkgever een bedrag van 1038,58 verduisterd van geld, welke hij ingevolge -rem- bourszendingen kaas had ontvangen. Voorts zou hij een bedrag van 20 en een horloge hebben gestolen. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. van studieboeken bedroeg 17% van het totaal aantal uitleningen tegen 19% het vorig jaar. Het is te betreu ren, dat vooral het aantal uitleningen van de studie- en ontwikkelingsboe- ken zo sterk is teruggelopen. VOORSCHOTEN Mej. J. C. M. Frankenmolen jubileerde In de aula van de Emmanuel-ulo- school te Voorschoten werd gisteren een receptie gehouden ter gelegen heid van het zilveren onderwijsjubi- leum van mei J. C. M. Frankenmo len. adjunct-directrice van deze school. In aanwezigheid van familieleden, schoolbestuur, onderwijzend perso neel, vele ouders van leerlingen en de leerlingen van de hoogste klas werden woorden van lof en felici tatie de jubiiaresse toegesproken. Pastoor M. M. Out, voorzitter van het schoolbestuur bood een boekwerk aan: „Petit Larousse", waarvan de eerste woorden luiden: „Je sème a tout vent ik zaai bij iedere wind" Voortbordurend op deze zin, verge leek de pastoor het werk van mej Frankenmolen met deze symbolische woorden. Het schoolbestuur is haar zeer dankbaar voor de wijze waarop zij deze taak vervult. De directeur van de school, de heer J. M. Vielvoije, prees en dankte haar voor de enorme toewijding waarmee zij haar vakken doceert. Haar orga nisatietalent, hetgeen mej. Franken molen duidelijk bewees bij de op richting van deze nieuwe school, toen zij er zelfs niet voor schroomde bij gebrek aan werkkrachten zelf de oliekachels te stoken. De jubiiaresse heeft er slag van met mensen om te f;aan, vooral ook met de ouders en n het bijzonder met de leerlingen, die de zo moeilijke ulo-leeftUd be zitten. Namens de collega's bood de heer Vielvoije mej. Frankenmolen een projectietafel aan. Namens de leerlingen werd een_ barmeubel aangeboden, hetwelk in bestelling ia. Het geld hiervoor werd in couvert overhandigd door de leer linge F. Beurze begeleid door een korte toespraak van de leerling J. Hoedemakers. Mej. Frankenmolen sprak een dankwoord tot de vele aanwezigen. De dag werd ingezet met een ge zongen H. Mis gecelebreerd door pastoor M. M. Out in de St. Lauren- tiuskerk-. Overdracht gemeentewonlngen Verschillende bewoners van voor eigen domsoverdracht in aanmerking komen de woningwetwoningen hebben b. en w. laten weten het op prijs te stellen, wan neer zij over de overdrachtavoorwaar- den van gedachten zouden kunnen wis selen. b. en w. hebben gemeend aan dit verzoek te moeten voldoen en de 42 adspirant-kopers uit te nodigen voor 'n bespreking. Het is gebleken dat niet al leen onder diegenen, die besloten heb ben niet tot aankoop over te gaan (7) en diegenen, die nog niet geantwoord hebben (7) velen zijn, die de voorwaar den gaarne mondeling zouden zien toe gelicht, doch dat ook een aantal perso nen, die reeds definitief besloten heb ben de woning te kopen een dergelijke voorlichting op prijs zou stellen. Een voorstel tot verkoop kan daarom eerst ln de septembervergadering aan de raad worden gedaan. Geen Verlof A ln het Cultureel Cen trum b. en w. onderzoeken reeds lang de mogelijkheden om in het Cul tureel Centrum een Verlof A dan wel een tapvergunning te vestigen. De drankwet verbiedt echter de uitoefe ning van een verlof A of een vergun ning door de overheid of een ambte naar En daar b. en w. de verpachting van het buffet om vele redenen niet acceptabel achten is de exploitatie van een tapvergunning of verlof A niet uit voerbaar. Geen inschrijfgeld voor de jeugd- tekenwedatrjjd In de zomervakantie wordt voor de Voorschotense jeugd een tekenwedstrijd georganiseerd. De orga nisatie ging ervan uit, dat ƒ0.50 in schrijfgeld moest worden betaald. Nu speelt niet het bedrag een grote rol, maar het inschrijven zelf moet als een psychisch obstakel worden gezien. Aan gezien de totale inkomsten aan inschrijf gelden op 50.— waren geraamd stellen b. en w. voor geen inschrijfgeld te heffen. Hierdoor zullen meer kinderen aan de wedstrijd deel nemen. Het is de bedoeling een zo groot mogelijk deel van de Voorschotense jeugd bij de wed strijd te betrekken. Hoofd openbare ulo-school Het hoofd van de openbare ulo-school heeft zijn ontslag gevraagd als hoofd van deze school in verband met zijn benoe ming tot hoofd van een openbare ulo school te Winterswijk. b. en w. «tellen VERKEER Toussaintkade gesloten Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de Van 's-Gravensandestraat, alsmede de Toussaintkade, voor zo ver gelegen tussen de Potgieterlaan en de Da Costastraat, met ingang van 9 juli a.s. voor de duur der bestra tingswerkzaamheden zullen zijn af gesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. in beide richtingen. Volmolenbrug tijdelijk dicht Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de Volmolen- brug (over de Langegracht) in ver band, met de slechte toestand van de brug,' tijdelijk gesloten te verklaren voor de verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen en bespan nen wapens. (Advertentie) DESPORTTOTO Het aantal deelnemers aan sport- toto no. 46 was 197.953. Beschikbaar kwam voor prijzen een bedrag van 72.506. Voor de eerste prijs van 43.503.60 meldde zich een deelne mer met 13 punten, die dit bedrag dus bruto zal kunnen incasseren. Voor de tweede prijs van f 29.00.40 meldden zich drie deelnemers met 12 goed voorspelde uitslagen, die elk bruto 9.667.50 zullen ontvangen. Aan de jubileum-toto namen 98.831 personen deel. Voor prijzen was be schikbaar een bedrag van 29.164,92 Aangezien er geen meldingen voor de eerste prijs waren, werd dit be drag gelijdelijk over de tweede en derde prijs verdeeld. Vöor de tweede prijs van f 14.582,46 meldden zich 29 deelnemers van wie 1 met twee goede kolommen. Per kolom wordt een bedrag van 684.08 uitgekeerd VoorA de derde prijs van eveneens 14.582,46 waren 634 gegadigden, van wie zes met twee goede kolommen Per kolom zal 23 worden betaald. WORTELTJES GESTOLEN! Zeven Apeldoornse jongens heb ben op een vreemde wijze moeten boeten voor diefstal van wortels uit een groentetuin. Het bleek dat de wortels juist met parathion waren bespoten. In een ziekenhuis zijn hun magen leeggepompt. Toen de heer De Boer gisteravond bemerkte dat jongelui wortels had den weggenomen en opgegeten, waarschuwde hij onmiddellijk de po litie: zijn vrouw had namelijk de groenten kort tevoren bespoten met het gevaarlijke vergif parathion. De politie reed met een geluidswa gen door de stad, om de kinderen te waarschuwen voor het gevaar. De oproep leverde succes op: ze ven jongens meldden zich bij de Apeldoornse G.G.D. Zij werden met spoed overgebracht naar het Julia- na-ziekenhuis, waar hun magen zijn leeggepompt. Vandaag zijn de jongens, variërend in leeftijd van 8 tot 13 jaar zonder nadelige gevolgen naar huis terug gekeerd. Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdag avond. Opgemaakt te 11.15 uur. ENKELE BUIEN Wisselende bewolking met enkele buien en vanavond in het zuidoos ten van het land nog enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Koel weer. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZiiRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON zwaar bewolkt regen regen regen licht bewolkt motregen regen geheel bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt 18 4 17 10 17 12 18 14 16 9 20 14 20 13 21 12 22 12 23 13 25 10 - 9 24 11 30 14 28 15 27 15 30 17 30 17 voor de heer Brust eervol ontslag te verlenen met ingang van een door hem te bepalen datum zulks onder dankzeg ging voor de aan de gemeente verleende diensten. Ook mevr. J. G. M. Kentie-Suring- broek heeft ontslag gevraagd als leid ster van de openbare kleuterschool aan de Dillenburgerlaan. B. en w. verlenen dit eervol ontslag met ingang van 1 sep tember 1904. De heer D. J. Ch. Bezemer, onder wijzer aan de openbare ulo heeft ook ontslag gevraagd. Het zal hem eervol worden verleend onder dank voor de bewezen diensten. Voorstraat weer paardenmarktterrcin. Werd in vorige jaren slechts een ge deelte van de Voorstraat aangewezen als paardenmarktterrein, in verband met de omstandigheid dat de kermis- attrakties, evenals in 1963 op het terrein van het voormalige MOC kunnen wor den opgesteld, zal de gehele Voorstraat voor de paardenmarkt beschikbaar worden gesteld. De paardemarkt wordt gehouden op dinsdag 28 juli. MIDDELBAAR ONDERWIJS Van de Voorschotense lagere scho len (2 openbare en 6 bijzondere scho len) zijn de volgende leerlingen toe gelaten aan een school voor voorbe reidend hoger of middelbaar onder wijs: Aloysiuscollege Den Haag: Karei Davids. Christelijk Lyceum Leiden: Mia de Beun, Toos van Dijk, Gerard Huying, Gerrit Mol, Marlies Planje, Jan Ves- seur, Anton Vette, Jelliane de Vries Gemeentelijk Dalton-lyceum Voor burg: Rinke Bakker, Kees Beijer. Margot Beijerf, Rudy Bouwman Maud Delfos, Robert Dencher, Wout van Dijk, Davy Gottschalk, Michiel Kamerman, Fred Kloosterman, An- nemarie Kemp, Michael Kimman, Leo Oosterweghel, Wim Specken, Ab Prins, Christa Swen, Marli Tu- rlon. Huygens Lyceum Voorburg: Babs Swart, Mieke de Vrijer. Louise de Coligny HBS Leiden: Marian Jongkees. Lyceum Dordrecht: Bert Jan v. d. Zwaan. M.M.S. Bijdorp Voorschoten: Han- ny van Geloven, Ineke van Kuyk, Colette Oosterbaan, Anita van Schen- del, Trees Schlatmann, Trix Verou den. Montessori-lyceum Den Haag: Astrid Roelse. Stedelijk Gymnasium Leiden: Bert v. d. Berkhof, Jan Borloffs, Arno Hartel, Henk Jan v. d. Heuvel, Frank Julsing, Evelien Kamminga. Rembrandt-Lyceum Leiden: Ariet ta van Oosten, Rocus van Oosten. Rijnlands Lyceum Wassenaar: Wolly Gerritsen. St. Adelbert College Wassenaar: Paul Schohaus. St. Agnes Lyceum Leiden: Margot Belt. Marlies vari Boekei, Aimée Fortanier, Hanneke van Zanten. St. Bona ventura Leiden: Theo Beuman, Gerard Duynisveld, Hans Vasen. BEIIRSOVEHZICHT KON. OLIE GEVRAAGD, STAATS FONDSEN WEDEROM FLAUW Het Damrak heeft zich vanmiddag niet kunnen herstellen ten opzichte van de lusteloze stemming voor de inter- notionale waarden van gisteren. Alleen aandelen Kon. Olie lagen gevraagd in de markt, waardoor de tendentie voor dit fonds aan de vaste kant was. Gedaan werd voor de olie-aandelen ƒ164.10 tot 164.30, tegen gisteren als slotprijs 102.90. Genoemde aandelen sloten gis teren in Wall Street hoger waardoor de prijs dinsdagavond in Amsterdam opliep van 163.20 tot 164,90. Dit ver hoogde niveau kon vanmiddag niet wor den bereikt. Winstnemingen, zij het op kleine schaal, waren hiervan de oor zaak. De overige hoofdfondsen gaven weinig veranderingen te zien. Philips 2 dubbeltjes lager op 152.60, Unilever onveranderd op 144.50. AKU ruim een punt lager op 465, terwijl Hoogovens een puntje hoger in de markt lagen op 633. De aarzelende houding gisteren van Wall Street kon het publiek vandaag in Amsterdam niet tot kooplust aan sporen. Men bleef grotendeels terug houdend. Daar de arbitrage internatio naal weinig kon uitrichten, was de om zet ln de hoofdfondsen minimaal. De koersfluctuaties op de dag bleven bin nen zeer nauwe grenzen. In de actieve scheepvaartaandelen kwam zo nu en dan een notering tot stand. Hieruit bleek dat de stemming voor deze aandelen nauwelijks prijs houdend was. De leidende cultures ga ven een verdeeld beeld te zien. Amster dam rubber een punt lager op 113»/-, HVA een punt hoger op 150«/8. Hoewel het in de staatsfondsenhoek direct na de opening uiterst kalm werd, was de stemming er wederom flauw. De vijf procent 1964 lening kwam zelfs beneden de 98 op 97 7/8 (98 VJ Ook de Staffel- lening zakte verder weg tot 80»/ï (80 7/8). Aandelen Bols werden ex 13 pro cent dividend en ex 10 procent stock verhandeld. Het concern staat voor grote investeringen. Men hoopt deze met eigen middelen te kunnen financieren, aldus de directie. Aandelen wereldhaven enz. werden Iets hoger geadviseerd als nawerking op de hogere winst over het eerste half jaar 1964. Aandelen Ned. Amerikaanse fittingfabriek lagen wat beter in de markt op de gunstige winstverwachtin gen over 1964. Claims drukkerij De Boer namen vandaag afscheid van de beurs, met de handel in claims de Auto Financier werd een begin gemaakt. Deze claims werden geadviseerd op ƒ85, overeenkomende met ruim 140 pro cent voor een nieuw aandeel. ALDABI 7 juli van Las Palmas naar Antwerpen; BALI passeert 7 juli Messina naar Genua; JAPARA passeert 7 juli Soeotra naar Bom bay; KERKEDIJK passeert 7 juli Startpoint naar New York; KOSS- MATELLA (t) 6 juli van Miri naar Stanlow; MARATHON 7 juli te Lis sabon verwacht; POLYDORUS 7 juli van Suez naar Aden; VLIELAND 7 juli te Norrkoeping verwacht; VAN WAERWIJCK 7 juli van Hongkong naar Tandjung Priok; ALWAKI 7 juli van Bahrein, 8 juli te Kuwait verwacht; KENNEMERLAND 7 juli van Cabedelo naar Amsterdam; KO- RENIA 7 juli van Berre naar Am- barli (Turkije); MAASHAVEN 7 juli te Warri; WAIKELO 6 juli van Hongkong naar Bangkok; ALCA 7 juli te Santo Domingo; MEDON 7 juli van Funchal naar Bridgetown; STATENDAM 8 juli te New York; ALKMAAR 8 juli te Three Rivers; CINULIA 7 juli te Porta Cardon; KEIZERSWAARD 8 juli van Belfast naar Oldkilpatrick; ROTTERDAM 8 juli te Le Havre; SLOTERDIJK 8 juli te Lake Charles; WILLEM RUYS 7 juli van Porta Delgada naar Rot terdam. PAUZE Morgen: de 19 Martelaren van Gor- cum, t 9 juli 1572 te den Brlel; stof felijk overschotten te Brussel (St. Nicolaaskerk). DE NACHTELIJKE TURFSCHUUR Aanvankelijk waren het er 23. Vier ervan zijn afgevallen en vrijgelaten. De 19 overblijvenden werden, na ge durende twaalf dagen en nachten overgeleverd te zijn geweest aan de wrede willekeur van de Geuzentroep, 's nachts opgehangen. Zij waren ge ëerd geweest als priesters en kloos terlingen, maar na die twaalf dagen martelen was het nog slechts een hoop menselijke ellende, die, van zijn kleren beroofd, in de turfschuur de ladder opging om een smadelijke dood te sterven. Doch alvorens de strop om hun nek werd geworpen, getuigden zij manmoedig van hun trouw aan het geloof der vaderen. Het is een in-trieste geschiedenis ge weest. De martelaren zelf denken daar achteraf nog steeds en in alle eeuwigheid -anders over! PUZZEL Nr 517 Hor. 1. speer, 4. niet harde slag, 6. eer, 7. paard, 9. geluid van een ezel, 10. Europeaan, 11. slede, 12. opening ener fuik, 13. vlaktemaat, 14 reinigingsmiddel, 16. makker, 17. baan voor balspel, 18. vaartuig, 19. maanstand, 20. plaats, plek, 22. eet gerei, 23. muzieknoot, 24. vrouw van Abraham, 25. brij. Vert. 1. provincie van Ierland, 2. vogel, 3. scheik. element (afk), 4. ke ver, 5. vervoeging van een hulp- werkw., 7. latwerk, 8. lol, 10. meis jesnaam, 11. rijstbrandewijn, 12. meisjesnaam, 13. karakter, 15. zwaardvis, 16. vreemde munt, 18. koude, droge N O. wind aan de Adri- atische zee, 20. lichaamsdeel, 21. hoenderachtige vogel, 22. volgens ander (afk), 23. familielid. Oplossing morgenavond Oplossing nr 516: Hor. 1. kom, 3. menie, 8. A.P., 9. Dieren, 10. paneel, 12 d.s., 13. eer, 14. de, 15. Loll, 17. dors, 19. R.N., 20. pon, 21. o.a., 22. kerker, 24. Matera, 26. go, 27. alles, 28. dop. Vert.: 1 kapel, 2 opa, 3 mier, 4 eel, 5 nr., 6 ieder, 7 Ens, 9 deel, 11 nein, 14 donk, 16 oraal, 17 Dora, 18 strop, 20 pers, 21 oma, 22 kee, 23 ego, 25 Tl. PÜH 'v,'!'!''. ViVil Het weer kan me niet schelen, we hebben de stoelen tot twee uur ge huurd!

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3