ONDANKS WINST WEINIG OPTIMISME BU DE NS DINSDAG 7 JULI 1964 PB LEfDSS COURANT UNA 7 In de Burgerzaal van het Hilversumse stadhuis, een van zijn scheppingen, is de beroemde Nederlandse bouw meester W. M. Dudok, maandagmiddag op een receptie, aangeboden door het Hilversumse gemeentebestuur gehuldigd in verband met zijn tachtigste verjaardag. Foto: burgemeester J. J. G. Boot (links) bood de heer Dudok (rechts) een portret aan getekend door Eppo Doeve. Het vorig jaar heeft de Nederland se Spoorwegen een winst van onge veer een half miljoen opgeleverd. Een aanzienlijk gunstiger resultaat dan dat van 1962, toen een verlies van 28,9 miljoen werd geleden. Des ondanks is de directie niet erg tevre den: de geringe winstmarges maken de positie van het bedrijf bijzonder kwetsbaar. De geringste wijziging in de economische situatie kan ernstige gevolgen hebben. Bovendien is de directie van oor deel dat het ontbreken van een fi nancieringsbron een verzwaring van de lasten met zich meebrengt bij de realisering van de investeringen die noodzakelijk zijn voor mechanise ring, automatisering etc. Overigens, zo deelt de directie in haar jaarver slag over 1963 mede, is voor het rails- vervoer een grote toekomst wegge legd, juist als gevolg van de voort gaande groei van het particulier ver voer. De winst van het afgelopen jaar is te danken aan een toeneming van de ontvangsten met ruim 11 procent bij een kostenstijging van 5 procent. WESTEN BLIJFT ACHTER Het westen des lands blijft in toe name van het personenvervoer achter bij het zuiden. In het westen, waar ruim de helft van het totale trein vervoer wordt afgewikkeld, is het aantal passagiers in de periode 1955 tot 1963 slechts met twee procent ge stegen, tegen het zuiden in dezelfde periode 25 procent. De spoorwegen wijzen als oorzaak voor dit achter blijven van het westen aan de toe nemende uitgestrektheid van de grote steden in het westen, waardoor de buitenwijken steeds verder van de stations af komen te liggen. Toch hoopt de N.S.-directie in deze situatie verbetering te brengen door de bouw van nieuwe stations in nieu we wijken. Tellingen hebben vorig jaar uit gewezen, dat ruim dertig procent van het totale reizigersvervoer op reke ning van de forensen komt. In plaat sen met een gunstige ligging van het station zelfs tachtig procent. HARTEN VIJF een vakantie-actie van de Zonnebloem voor langdurige zieken uit het hele land. DSE MEI Geef vijf gulden (of meer) van uw vakantiegeld Eiro 11 55 55 5 t.n.v. VAKANTIE- FONDS BREDA In verband met de plannen voor enkele belangrijke objecten de lijn Amsterdam - Schiphol - Den Haag, ringspoorbaan Amsterdam en vervoer ten zuiden van Rotterdam wor den, aldus het jaarverslag, belang rijke en ingrijpende beslissingen van het bedrijf gevergd. Daarom ver langt het bedrijf een andere afbake ning van de verantwoordelijkheden van de onderneming voor de tot standkoming van de op stapel staan de projecten. De personeelssituatie bij de Spoor wegen is nog niet ideaal. Grote pro blemen zijn er niet, doch de wer vingsactie, die vorig jaar is gehouden, heeft slechts elfhonderd man nieuw personeel opgeleverd. Het personeels verloop was echter groter dan de toe vloeiing: eind vorig jaar waren er 707 man minder in NS-dienst dan het jaar daarvoor. Vuurpijl oorzaak duinbrand Den Haag Een vuurpijl is er vermoedelijk oorzaak van geweest, dat gistermid dag ongeveer 900 m2 duinterrein, grenzend aan de camping „Ocken- burgh" in Den Haag - het grootste kampeerterrein in West-Europa - ge deeltelijk door brand is vernield. Omstreeks half drie rukte de Haag se brandweer met twee autospuiten en een materiaalwagen uit, omdat het niet ondenkbaar was, dat een aantal tenten eveneens in brand zou raken. Voordat de spuitgasten ech ter arriveerden, had de beheerder van de camping, de heer J. P. Bij land, met enige kampeerders de ge vaar lopende tenten reeds verplaatst en was men met het blussen van het vuur begonnen. Met twee stralen open water maakte de brandweer daarop een einde aan het vuur. Toen de brand was geblust, vond men in het betrokken terrein een vuurpijl, die - zo hebben getuigen verklaard - op het tijdstip van het uitreken van de brand aan een para chute naar beneden was gekomen. Het vermoeden bestaat, dat deze pijl gistermorgen aan het strand bij „Ockenburgh" is aangespoeld en daar 's middags door onbekende baders in de richting van de camping is af geschoten. CLANDESTIENE ZENDER IN BESLAG GENOMEN In samenwerking met de gemeen- te-politie te Enschede hebben opspo ringsambtenaren van PTT zondag de clandestiene zender „Radio Scheve- ningen", ook wel „Mexico" genaamd, opgespoord en in beslag genomen. Er is proces-verbaal opgemaakt te gen de 15-jarige scholier A. J. A. te Enschede. Ook de dochterondernemingen van de Nederlandse Spoorwegen heb ben een gunstig jaar achter de rug. Zij vervoerden bijna 6 procent meer passagiers in 1963 dan in het voor afgaande jaar. Vijf leden van de „Ku Klux Klan" die beschuldigd waren van het plegen van een dynamietaanslag op het huis van een neger in Jackson ville in de staat Florida, zijn zondig door een geheel uit blanken bestaan de jury onschuldig verklaard aan het ten laste gelegde. 316 sigarenwinkeliers deden zaak aan kant De stijging van het verbruik wet tigt niet de veronderstelling, dat het in de tabaksdetailhandel goed gaat. Vorig jaar moesten 316 sigarenwin keliers hun zaak aan kant doen. Per hoofd van de bevolking werd dat jaar 100,44 besteed aan rokertjes, wat 12,26 meer is dan in 1958. Deze cijfers komen voor in „De Tabaksdetailhandel", waarin ook staat te lezen, dat in vele branches vestigingen werden opgeheven, zoals groente-, banket-, brood-, kruide niers-, vlees- en vleeswaren- en tex tielzaken. In 1963 kwamen er daar entegen meer zaken voor meubelen, ijzerwaren, alcohol en radio en tv. Uit de in „De Tabaksdetailhandel" gepubliceerde cijfers blijkt voorts, dat de vraag naar lichte shag gaan deweg afneemt. De halfzware is sterk favoriet: 48,9 procent van alle shag. Zware, lichte en Amerikaanse shag volgen in kwantum met 28,9, 11,2 en 6,7 procent. Geen belangrijke wijzi gingen tekenen zich af in vraag naar shag-, rook- en bruintabak. Op de wereldranglijst van exporteurs van kerftabak nam Nederland ook in 1S63 de eerste plaats in. 9730 Ton kerftabak werd dat jaar afgeleverd. Prijsverhoging, voorraadvorming en anti-rookcampagnes vormden om standigheden, waardoor het nog moeilijk is conclusies te trekken. In de eerste vier maanden van dit jaar waren de geldomzetten in sigaren zaken vijf procent hoger. De hoeveel heid gebanderolleerde sigaretten was in de eerste vijf maanden van dit jaar 19,9 procent lager; de waarde van de banderolles 8,2 procent la ger. De hoeveelheid gebanderolleer de sigaren was gelijk aan die van vorig jaar, maar de waarde 8,2 pro cent hoger. De hoeveelheid geban derolleerde kleine sigaren was even wel 55,3 procent groter dan in 1963. Meisje door verloofde levensgevaarlijk gewond In Den Helder heeft de 31-jarige W. K. zijn 18-jarige verloofde zo toe getakeld, dat zij levensgevaarlijk verwond in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het tweetal kreeg op straat onenigheid nadat het enkele café's had bezocht. De man gaf het meisje enkele rake klappen op het hoofd. Hij liet zijn verloofde op straat achter. Een voorbijganger vond het meisje op straat, die daarna de politie inlichtte. Nederlands-Britse raket vóór 16 juli de lucht in HOND VOND VERMISTE Een hond heeft het stoffelijk over schot van de sinds geruime tijd ver miste Peter Nielen uit het Oostbra bantse dorp Oploo gevonden. Zoals gemeld had men reeds het Defensie kanaal drooggelegd om bij het zoe ken naar de vermiste jongen behulp zaam te zijn. De hond Tarzan echter, die sinds mei j.l. bij de politie in dienst is, wees de plaats aan waar de jongen even later werd gevon den. Het dier bleef blaffen bij een der stuwen van het Defensiekanaal. Deze plaats ligt op ruim twee kilo meter van het kanaal, dat men heeft laten leeglopen. Geestelijke wegens oplichting gearresteerd De Rijkspolitie te Mill heeft de 51- jarige J. H. gearresteerd, die ervan wordt verdacht oplichting en ver duistering te hebben gepleegd. Hij werkte voor kloostercongregaties, en verkocht religieuze artikelen. De man maakte handig gebruik van zijn wel bespraaktheid en goede verschijning. Bovendien camoufleerde hij het ont breken van een stijf boordje de man gaf zich uit voor katholiek priester door een wit sjaaltje, hetgeen vooral bij warm weer, wan neer hij dus zijn sjaaltje ondanks de hitte bleef dragen, argwaan opwekte bij zijn cliënten. Hij verkocht de reli gieuze artikelen vaak ver boven de door de kloosters vastgestelde prijs. jonge, belegen, oude, Edammer o!" Goudse Schatting van Amerikaanse studie: Westeuropees „welvaartsmirakel" duurt nog zeker 10 jaar voort MET DE NODIGE UITZONDERINGEN Het „welvaartsmirakel" dat West- Europa na de tweede wereldoorlog uit zijn ruïnes heeft opgeheven tot een levenspeil zonder weerga, zal de eerste tien jaar op een opzienba rende manier voortduren, als ten minste een atoomoorlog geen einde maakt aan dit „rijke Westeuropese leven". Deze conclusie wordt getrokken in een studie van het „Twentieth Cen tury Fund", gewijd aan „Het nieuwe Europa en zijn economische .toe komst". Het „Twentieth Century Fund" is een Amerikaanse organisa tie zonder winstoogmerk, bedreven in economische en sociale studies. De studie strekt zich uit tot acht tien landen, waarvan er enkele, zo als Griekenland, (Zuid)-Italië, Por tugal en Spanje niet zullen worden opgestoten in de vaart der welvarende volken die tegen 1975 bijna aan de Amerikaanse levensstandaard toe zul len zijn, volgens het rapport. Andere gevolgtrekkingen van de economen van „Twentieth Century Fund" zijn: Milj oen schade bij brand in Pernis Als gevolg van een felle brand, een van de hevigste in tal van jaren, is de smeerolieproduktie van het Shell- bedrijf op Pernis voor onbepaalde tijd uitgeschakeld- De brand heeft zaterdagmiddag gewoed in het koe- lergebouw van de ontparaffinerings- installatie, maar het nieuws hierover is eerst thans bekend geworden. De schade wordt geschat op ongeveer een miljoen gulden. Het vuur heeft twee uur in alle hevigheid gewoed, ondanks het feit dat de bedrijfsbrandweer de vlam men met 20 stralen bestreed. De na blussing heeft nog de gehele' dag in beslag genomen. De produktie zal worden overge nomen door een ander deel van het bedrijf, zo heeft de Shell medege deeld. Men kon niet zeggen, hoelang het zal duren voor het bedrijf in Pernis weer normaal zal functione- De bevolking van deze achttien landen zal, vergeleken met 1962, in 1975 met 39 miljoen zijn gestegen (van 313 tot 342 miljoen). Van die 342 miljoen mensen zullen er 145 miljoen per week 43 tot 44 uur werken en een jaarlijkse vakantie van minstens drie weken kunnen opmaken. De gemiddelde produktiviteit van de Europese arbeider zal, ook in ver gelijking met 1960, met ongeveer ze ventig procent stijgen. En de werke loosheid zal over elf jaar teruggge- bracht zijn tot twee miljoen. In 1960 waren er meer dan drie miljoen werk lozen. De samenstellers van de studie me nen, dat de sleutel voor dit welvaarts mirakel ligt in de omstandigheid, dat Europa de technieken voor massa- produktie heeft aanvaard. Op dit ge bied ligt Europa overigens dertig jaar achter bij de V.S., zeggen ze. De Europese Organisatie voor Ruimte-onderzoek, de ESTEC, zal vóór 16 juli a.s. een Britse Skylark- raket lanceren. De lancering vindt plaats op Sardinië, de raket is voor zien van een Nederlandse neuskege', die een hoogte van enkele honder den kilometers zal bereiken. Op verschillende hoogten zal de neuskegel bepaalde chemicaliën uit stoten, die duidelijk als een wolkie tegen de zon zichtbaar zullen zijn. Vanaf de grond zullen metingen wor den verricht over luchtstromingen op die hoogten, de temperaturen en de verspreidingscoëfficient. NA HET ONGELUK TE SCHINNEN Skelteren op straat is levensgevaarlijk In Limburg mankeert er nog wel eens wat aan veiligheidsmaatregelen bij de straatwedstrijden met skelters. Het is voorgekomen dat kleuters met de benen op de baan op strobalen zaten, terwijl de skelters ronkten. Het ongeluk in Schinnen. waarbij een kind is gedood heeft de discussie over het gevaar van skelteren op straat weer doen oplaaien. Al gerui me tijd is er in de boezem van de Internationale Skelterbond in Lim burg zelf onenigheid over het skelte ren op straat. Deze bond is niet offi cieel aangesloten bij de Nederlandse Karting Federatie. De secretaris van deze federatie zegt, dat voor een circuit met hel lingen als in Schinnen zijn bond nooit toestemming had verleend. Zelfs voor ervaren rijders is het levensgevaar lijk. Op de plaats waar het ongeluk te Schinnen gebeurde stonden de toeschouwers op drie meter afstand van de strobalen. De twee skelters, die tegen elkaar aanbotsten, waar door het ongeluk gebeurde, moeten ongeveer zeventig kilometer per urn- hebben gereden. Bij de Limburgse bond echter heeft de oprichter, de heer J. M. Cleutjens, enkele maan den geleden zijn bond de rug toe gekeerd, omdat hij straatcircuits te gevaarlijk vond. Op een permanente baan moet het publiek minstens vijf meter van het circuit verwijderd zijn, maar op een straatbaan is dit meestal onmogelijk. Tegen de grote snelhe den van de skelters van nu kan je je niet beveiligen. De politie van Schinnen heeft goedkeuring tot de (Advertentie) noodlottige skelter wedstrijden gege ven, omdat de Limburgse bond de baan onderzocht had en had goedge keurd. De betrokken skelter vloog, na de aanrijding over de strobalen en trof een kind. SCHOOLBOEKEN voor: H.B.S. M.M.S. LYCEUM GYMNASIUM L.T.S. U.T.S., enz. Z AN DV LI E T's Boek- en kantoorboekhandel Haarlemmerstraat 117a Leiden Telef. 20421 (Advertentie) Vier schriftelijke onderwijsinstellingen gaan nauw samenwerken Vier grote instellingen voor schrif telijk onderwijse PBNA te Arnhem, IVIO te Amsterdam, Studiecentrum Culemborg en Famous Artists Schools te Amsterdam, zullen nauw gaan sa menwerken om het schriftelijk on derwijs een gunstiger naam te bezor gen.'De instellingen zijn van oordeel, dat het sohriftelijk onderwijs nog niet die naam heeft, die het verdient, en nog niet zo wordt gewaardeerd als het normale dagonderwijs en de avondcursussen. Voor opnamen voor de Duitse televisiefilm „Afra", was de tienjarige giraffe Lucky", die gewoonlijk in een circus optreedt, naar het La Palud- plein in Lausanne gekomen, samen met het negenjarige jongetje Sacha Hehn, dat de rol speelt van een knaapje dat droomt dat de speelgoed- giraffe, die hij van zijn vader heeft gekregen levend is geworden. Ter wijl iedereen zich druk maakte en heen en weer rende, hield alleen „Lucky" het hoge hoofd koel en snoepte van de geraniums op de eerste verdieping aan het plein. Suriname zucht onder muskietenplaag Na de felle droogte, die enkele maanden heeft geduurd en Suriname een geweldig economisch verlies op leverde, wordt het land thans getrof fen door een nieuwe plaag. Horden muskieten maken de stad - maar vooral de districtbewoner - het leven haast ondragelijk. Bij grote zwermen tegelijk vallen deze insecten mens en dier aan. Talrijke dieren lieten tengevolge van een „muskietenvergiftiging" het leven. Ook mensen hebben last van dit soort vergiftiging. Een man die ver geten had de raampjes van zijn auto dicht te draaien, moest de volgende dag met hoge koortsen worden op genomen. Zijn gezicht en enkels wa ren zeer opgezwollen. Toen de auto stilstond waren honderden muskie ten naar binnen gevlogen, hetgeen de man duur te staan kwam toen hij weer in zijn auto stapte en weg reed. Gezamenlijke opleiding van Benelux-mijnendienst Een programma voor een geza menlijke opleiding voor de mijnen- dienst van de Belgische en Konink lijke marine is naar in Brussel wordt vernomen een van de belangrijkste agendapunten geweest van het over leg, dat minister De Jong maandag in Brussel heeft gevoerd. De Nederlandse minister van de fensie ontmoette zijn Belgische col lega, Segers, voor het periodieke Benelux-oVerleg over defensievraag stukken. De gezamenlijke opleiding zou worden geconcentreerd in de basis van de Belgische marine in Oostende. SUBANDRIO NAAR MOSKOU Dr. Subandrio, de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, ver trekt woensdag naar Moskou voor een bezoek van ruim een week. Hij zal worden vergezeld door generaal Achmed Jani, bevelhebber van het leger, en de minister van visserij, Atmohandojo.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7