DRUM HALF ZWAAR-HEEL LEKKER! KIND IN HET GROTE GEZIN IS „EEN VERGETEN KIND" De Nerveuze Nerviërs VULCANO Meer aandacht van de regering gevraagd In mangat dood gevonden Arbeidsverbod 14-jarige jongens Leidse Bioscopen DINSDAG 7 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Geen onderofficieren Aetherklanken in de officiersmess Het Tweede Kamerlid Wierda (PvdA) legt de minister van defensie in schriftelijke vragen een citaat voor uit een verslag in „De Stem der On derofficieren" over de beëdiging van twee tot officier benoemde onderoffi cieren. Het luidt: „Na afloop van deze pleJligheden werd in de officiers- te^^» mess een receptie gehouden, waarbij echter de officiële vertegenwoordi ger van „Ons Belang" evenmin als (Advertentie) de vertegenwoordiger van de NCOOV werd toegelaten. Voorzitter Kath. Gezinsbond te Leiden De heer Wierda vraagt of de mi nister, aangenomen dat de feiten zich hebben toegedragen als in het citaat vermeld, dan wil mededelen, w op welke bepaling of welk voor- Gistermiddag"is op het terrein van schrift het niet toelaten van onder- de in aanbouw zijnde fabrieken van officieren berust? Dow Chemical Internationaal N V te Terneuzen de 46-jarige gehuwde heer Wil hij ten spoedigste zodanige „Omstreden denkbeelden binnen de muren van de studiecentra houden" Dr. J. Gillissen, voorzitter van de Katholieke Gezinsbeweging in Neder land, burgemeester van de gemeente Gennep, heeft op de Centrale Raads vergadering te Leiden gewaarschuwd voor ongebreidelde vernieuwings drang en geestelijke bevrijdingsdrift zonder bedachtzaamheid in de huwe- lijksethiek. „Ongetwijfeld hebben velen uwer geluisterd en gekeken naar de tele visie-uitzendingen, die handelden over de geboorteregeling en de mid delen daartoe en over het sexuele verkeer. De Katholieke Gezlnsbewe- Hfc' vroeg van de regering op korte termijn een studie te laten maken over de werkelijke kosten van levens onderhond van het derde, vierde, en vfjfde en volgende kind van het gezin en een kinderbfjslagregeling te treffen, die overeenkomt met de wer- Va sseur uit Cadzand dood aange- maatregelen nemen, dat incidenten troffen door arbeiders, die de man klein-seminarie, die een priesterroeping vonden aan het mangat van een het b°vengenoemde niet meer het best tot wasdom kan brengen, vroeg tank. De heer Vasseur had de wand zullen voorkomen? zo verzcfekt de spr. aandacht voor de mede op het aan ^e binnenzijde gezandstraald, heer Wierda priesterschap gerichte vormende wer- Het stoffel overschot is naar het kmg van de katholieke middelbare juiianaziekenhuis te Terneuzen ge- schooL Daarbij achtte hh een taak voor bracht v00r verder onderzoek naaf oudervereniging en gezinsbond aanwe- d doodsoorzaak. r=l zig. iTri Verkiezing In de besloten bondsvergadering is dr Koningin Juliana heeft gisteravond 1MS, nii. Gillissen herkozen als voorzitter. Naast in de Koninklijke Schouwburg in kelijke kósten van het geiin! Daartoe hem werden ala bestuursleden gekozen Den Haag een voorstelling door de een expresse-schrijven door de dr- J- de Boer (Den Haag), mevr. C. Nederlandse Opera bijgewoond van vergadering gericht aan de minister- Abbinê (Den Haag), mevr. H. Vis-van „Iphigenie auf Tauris". De voorstel- O'tjk (Blokker), de heer A. van Dijk ling werd gegeven als onderdeel van (Leiden), de heer W. Trienekens uit het Holland Festival. De koningin Schaesberg en de heer A. W. Zandbrink werd vergezeld door freule C. E. B. (Utreeht). Roell. tADIO TELEVISIE ligtvoet Dienstplicht Dr. Gillissen roerde ook de kwestie van het grote gezin en de militaire dienstplicht aan. daarbij pleitend voor dienstplicht voor één zoon per gezin. GANGETJE LEIDEN (Advertentie) ging wil in het openbaar vragen aan voorai grote gezinnen worden getroffen de z.g. vernieuwers te willen voor- door dienstplicht Als een grote zoon komen, dat hun discussies over huwe- me^ veej moeite en zorg het tot een lijksethiek. gezinsleven en opvoe- betrekking heeft weten te brengen, dingszaken onmiddellijk wereldkun- breekt plotseling de dag aan dat hij dig worden gemaakt door grote pu- moet aantreden voor de militaire dienst, bliciteitsmedia. Dat ze hun om streden denkbeelden en meningen be sloten bonden binnen de mure~ van de wetenschappelijke centra en pu bliceren in hun vaktijdschriften". Huisvesting Hij vroeg voorts aandacht voor huis vesting van de grote gezinnen en in- In deze Centmie Raadsvergadering in d!rec,e h"!P door verruiming van stu- de Leidse Stadsgehoorzaal die door oir- dievoorschotten en studiebeurzen, ca tachtig afgevaardigden van de afde- mede een grotere degressie in de directe ling van de Gezinsbond in het gehele belas ingen. Sprekend over het jonge land werd bezocht zette dr. Gillissen de bondsvoorzitter, dat het nog een, de waarheden omtrent huwe- felt- d,t v,el' huwelijken gedwon- liik en gezin uiteen die voor geen enkele *en huwelijken zijn, zun voor een deel vernieuwing vatbaar zijn. schrijven aan de omstandigheid dat deze jonggehuwden al te lang op Geen gelijke rechten een woning moeten wachten. BAYI.R helpt miljoenen mensen: Aspirin tegen pijn. Daarom staat de naam BAYER op elk tablet Aspirin. U kunt vertrouwen op de snelle werking van Aspirin bij hoofdpijn, verkoudheid of griep. Aspirin, de wereldvermaarde pijnstiller! ASPI RINdaar staat BAYER achter! Er komen elk jaar in ons kleine land Sprekend over het grote gezin steldd 90.000 jonge gezinnen by; dit z«n nog spr. vast. dat het getal gezinnen met meer dan het aantal nieuwe woningen e" hinderen m totaal d„ gemiddeld pcr jaar in ons „nd 1951^574 bedraagt of twee derde van wordt gebouwd. Het aantal gezinnen, rei.ÏÏSf! Ta' ®ef, u >and dat tot samenwoning wordt gedwongen ffl.7I8.08I) Anderhalf miljoen kinderen moet gesteld worden op 400.000 gezin- behoren tot de gezinnen van vijf en nen „t ,916 000 lnwoners Allesmoet meer kinderen en I miljoen kinderen worden gedaan om aan de woningnood behoren tot de grote gezinnen van 6 en een eind te maken ,n t beIang va„ meer kinderen. Van be.de groepen te het gezonde gezin Spr deed S£,He, 4 5 deel jonger dan 19 jaar. Deze 1.5 over b(mw to vrlje ,jjd van - miljoen hebben zeker niet dezelfde s of- nen die geen bouwvakker zijn onder felrjke welstand en toekomstmogeUJk- leidtog M met hu, yan bouw^aklleden heden als de grote groepen van kin- ,n „„nemers en over het vrijwillig deren. Men zou het kind van het grote bouwen op zaterdag Telegrammen De vergadering stuurde nog een ad hesiebetuiging aan de groep van vrou wen die aan koningin en regering een petitie over gezonde gezinnen, die voortkomen uit kuisheid hebben ge richt Voorts stuurde men telegrammen van aanhankelijkheid aan H.M. de Koningin en aan het episcopaat. Roeping Dr. J. Pennock MSC hield een inlei- dihg over gezin en roeping, waarbij hij wees op het belang van het gezin als voedingsbodem voor priester- en reli gieuze roeping. Naast de studie aan het De Tweede-kamerleden Albering, Maenen en Kleistelee (KVP) -heb ben de staatssecretaris v^n OKenW, mr. J. H. Grosheide, gevraagd de in gangsdatum voor het arbeidsverbod van jongens van 14 jaar alsnog te stellen op 1 januari 1965. Voorts vra gen zij de bewindsman op welke wij ze het departement van O K en W de vormingsinstituten voor leerplicht- vrije jeugd financieel in staat zal stellen de 14-jarige jongens, die in verband met het arbeidsverbod be sluiten deel te nemen aan de vor- Advertentie) mingsinstituten, op te vangen. Een vervolgverhaal van Stiskc en Wiske De films in de week van 2 juli t/m 9 juli zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Op kamers bij „die" vrouw, 14 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 üur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: De zwarte panter van Rathana, 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: En dat allesom de vrouw, 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 Uur. Studio: Het einde van een gentleman, volwassenen. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Trianon: Irma la Douce, str. vOlw. Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2 uur, 5 en 8 uur. Rex: Mandrin, de gentleman-bandiet, 14 jaar. Do./zo. Ma./wo. Programma ontraden. Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. MINISTER LUNS OOK NAAR INDONESIË }-Jet ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee dat op uitnodiging van de minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, dr. Soebandrio, de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, vergezeld van me vrouw Luns, van 25 juli tot 2 augus tus een bezoek aan Indonesië zal brengen. De minister zal vergezeld zijn van enkele ambtenaren. WOENSDAG 8 JULI 1964 HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA, 9.40 VPRO, 10.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Socialistisch strijdlied, 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.30 Van de voorpagina, praatje), 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied, 8.19 Lichte grammofoonmuziek, 8.50 Gymnastiek voor de vrouw, 9.00 Kookpraatje, 9.05 Klassieke grammofoonmuziek, 9.35 Waterstanden, 9.4Ö Hedendaagse ten densen in de RK.-theologie, lezing, 10.00 Lichte grammofoonmuziek, 11.00 Nieuws, 11.02 Cabaretprogram ma, 11.25 Licht instrumentaal ensem ble, 11.45 Sopraan en piano: moderne liederen, 12.05 Lichte orkestmuziek (stereofonische uitzending), 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Elektronisch orgelspel en zangsolist: lichte muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Roemeens orkest (stereofonische uit zending). 13.45 Geheimen onder de golven, lezing (VIII), 14.00 Romanti sche concertstukken (gr.), 14.30 Koorzang. 14.50 Kamerpraat, lezing. Tussen i6.00-17.00 Eventuele onder breking reportage Tour de Franse 1964, 15.00 Voor de jeugd, 16.30 Voor de zieken, 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen, afgewis seld met grammofoonmuziek, 17.50 Regeringsuitzending: Geven en ne men. Tips voor en van luisteraars, 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte orkestmu ziek (gr.). 18.30 Promenade-orkest: amusementsmuziek, 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Artistieke staalkaart, 14.40 Instrumentaal trio en zangsolis te: jazzmuziek, 20.00 Nieuws, 20.05 Waarheen de wind waait: gevarieerd muzikaal programma, 20.55 Natafelen: licht programma, 21.50 Balletmuziek (gr.), 22.20 Sport halverwege met nabeschouwing Tour de France 1964, 22.30 Nieuws, 22.40 Actuele kroniek. 22.55 Weerklank: muziekrevue, 23.25 Holland Festival 1964: Moderne ka mermuziek, 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening, 7.20 Lichte grammofoonmuziek, 7.45 Ra diokrant, 8.00 Nieuws, 8.15 Gewijde muziek (gr.), 8.30 Lichte grammo foonmuziek, 8.45 Volksliederen (gr.), 9.00 Voor de zieken. 9.30 Lichte gram mofoonmuziek, 9.40 Voor de vrouw, 10.10 Klassieke pianomuziek (gr.), 10.30 Morgendienst, 11.00 Klassieke grammofoonmuziek, 11.15 Tot ziens in Jeruzalem, Bijgel-quiz. (herhaling van maandag 6 juli j.l), 11.50 Lichte grammofoonmuziek, 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Licht orkest met zangsoliste, 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel ac tualiteiten, 13.00 Nieuws. 13.15 Licht orkest en zangsolist. 13.35 Transistor, licht programma, 15.00 Klassieke ka mermuziek, 15.15 Instrumentaal oc tet (gr.): klassieke muziek, 15.50 Bij belvertelling voor de jeugd, 16.00 Voor de jeugd, 17.00 Country en Wes- ternmuziek (gr.), 17.15 Licht ensen> ble, 17.45 Licht orkest, 18.05 Vocaal ensemble, 18.30 Het Spektrum, 18.45 Nieuwe gram., 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Muziek van het Leger der Heils (gr.), 19.30 Radiokrant, 19.50 Meteoren: muzikale hoogtepun ten uit de Steravondprogramma's van het afgelopen seizoen, 20.05 Latijns- Amerikaanse klanken (gr.), 20.40 Na tuur in nood, documentaire over de natuurbescherming in Nederland, 21.00 Holland Festival 1964: Groot omroepkoor, vocaal ensemble, jon genskoor, Concertgebouworkest en solisten: moderne muziek, 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten, 22.40 Dagsluiting, 23.00 Grammofoon muziek, 23.10 God en de mens in de naoorlogse Nederlandse poëzie, le zing, 23.25 Gitaarspel (gr.), 23.40 Lichte grammofoonmuziek, 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 De Verrekijker, In ternationaal jeugdjournaal: VARA: 17.1017.15 Voor de kinderen, 19.30 Top of Flop: NTS: 20.00 Journaal; VARA: 20.20 Achter het neiuws; NTS: 20.45 Paneel, toneelstuk, 21.35 De Wegenwacht, documentair pro gramma; VARA: 22.05 Filmvenster; NTS: 22.35 Jornaal, 22.40—22.50 Filmverslag van de Tour de France. KRO: 19.30 The wind in the reeds. Engelse natuurfilm, 20.10 De Reünie, eenakter, 20.45 Musik erklingt in Wien, een internationale televisiepro- duktie, 21.10—21.50 Als er een para dijs op aarde zou zijn, filmreporta ge over India. door Antonio del Monte 18) „Nee", zei Maddalena dan. „Een ontmoeting had ik niet." Mevrouw Ciesatti sprong woedend op en begon door de kamer te lopen. Ze was in staat veel zaken zelfbe- heerst te behandelen, maar het idee, dat men haar bedroog met geld bracht haar altijd tot razernij. Ze zette haar glas op een tafeltje en maakte theatrale gebaren met haar vrije hand. „Het is een schande!" riep ze. „Een schande! Ik word voorgelogen. Be drogen en opgelicht, versta je dat! Terwijl ik je onderhoud. Iedere hap eten voor je betaal. Je zakgeld geef. De i-^OD i-* ie "h iV betaald.. En wat krijg ik er voor te rug? Nog een jaar en dan kijkt er helemaal geen man meer naar je, wèèt je dat eigenlijk wel?" Nu stond Maddalena ook op. Ze was spierwit geworden. Ze voelde hoe haar handen trilden. Ze deed een stap in de richting van mevrouw Cie satti, maar die kwam dreigend op haar af en schreeuwde: „Hou je mond, zeg ik! Je bedriegt me! Achter mijn rug afspraken maken met heren in dure hotels. Ben je dat soms verge ten? Het is, dat ik goede vrienden heb, die me zulke dingen zeggen, an ders zou ik het immers nooit te we ten komen Juist op het ogenblik toen Madda lena een spottende opmerking wilde maken over „die goede vrienden", ging de deur open en Cesati kwam vertellen, dat er bezoek was. „Signor Nobili", zei hij sloom. „Zal ik hem binnenlaten?" Maar signor Nobili had zelf al de weg kunnen vinden. Met zijn brede Ujf duwde hfj Cesati opzij en kwam binnen. Mevrouw Ciesatti had nauwelijks tijd om haar sigarettenpijpje uit han den te leggen. Onmiddellijk veran derde haar gelaatsuitdrukking. Ze vloog op haar bezoeker toe en het was of ze straalde van vreugde toen ze riep: „Maar hoe gaat het toch met u? Het is onbeschrijfelijk lang gele den, dat u in Napels wasZe zweeg even en voegde er dan ondeu gend aan toe: „Tenminste, hier in huis!" Daarna kusten ze elkaar op beide wangen twee keer en terwijl Nobili zijn gastvrouw omhelsde, keek hij op merkzaam in de richting van Mad dalena, die nog steeds op dezelfde plaats stond. De heer Nobili had het huis zeer dikwijls bezocht. Hij placht te zeg gen, dat signora Ciesatti één van zijn vriendinnen was, die hij in zijn leven het meest gezien had. Hij was een zeer rijke wijnhande laar, bijzonder gesteld op aandacht en medeleven van derden en er altijd op uit zoveel mogelijk uit te geven. Al was het alleen maar om anderen te tonen, dat hij inderdaad veel had. Al deze eigenschappen bij elkaar hadden hem in het hart van mevrouw Ciesatti een uitzonderlijk ruime plaats opgeleverd en daar was hij buitengewoon trots op. „Dat is zeker drie jaar geleden", zei mevrouw Ciesatti langzaam, ter wijl ze haar gast aan beide handen vastgreep en hem van boven tot on der bekeek. „Wat zeg ik! Drie jaar? Langer nog, denk ik! Maar u ziet er patent uitf' De heer Nobili schudde ontkennend het hoofd: „Zes maanden geleden was ik hier voor het laatst", zei hij kin derlijk eigenwijs. „En vanaf die tijd tot nu toe ben ik aldoor voor zaken op reis geweest." „Maar laat ik u dan toch een glas w\jn aanbieden!" riep mevrouw Cie- tassi, alsof haar gast in die tijd niet thuis was geweest. ,,U weet: de eerste geeft het huis cadeau!" De heer Nobili knikte vagelijk en keek intussen voortdurend naar Mad dalena. „Kennen jullie elkaar nog?" vroeg mevrouw Ciesatti lachend. „Ja ze ker, u kent Maddaleentje toch nog wel?. Ze is hier al zo lang in huis, dat ze bijna een vriendin van me is geworden! Kom toch een beetje dich terbij, lieve kind! Wees niet zo be scheiden!" Met een gracieus gebaar trok ze Maddalena in de richting van de heer Nobili. Met zijn vingers wreef hij over zijn gouden horlogeketting. Het was een gebaar, dat hij altijd in bepaal de omstandigheden verrichtte. Maddalena zag zijn vingers, die in een steeds langzamer tempo het goud streelden en tenslotte met een bruusk gebaar door zijn haar gingen: „Ja, ja", knikte de heer Nobili min of meer ongeduldig. „Wij kennen elkaar nog wel." Terstond draaide hij zich naar me vrouw Ciesatti. Zij beheerste de si tuatie onmiddellijk. Ze schoof een stoel aan en nodigde hem lachend tot zitten. „Ken je Sybille nog?" vroeg ze vlug. „O nee, natuurlijk niet, die is er pas!" De heer Nobili schudde zijn hoofd en terwijl mevrouw Ciesatti in het notenhouten kastje de flessen zocht, commandeerde ze: „Maddalena, breng even de groenten naar de keuken en zeg, dat ik Sybille over eén half uur beneden verwacht." Ze verwaardigde haar met geen blik meer en Maddalena ging snel de kamer uit. Op de trap was Cesati juist klaar met telefoneren. Hij legde de hoorn op het toestel aan de muur en trok een scheef gezicht: „Op je falie ge had?" Hij keek in de richting van de ontvangkamer en maakte een proes tend geluid. Maar Maddalena keek hem niet aan. „Bemoei je met je eigen zaken", zei ze vinnig en daarna ging ze recht streeks naar de kamer van Sybille. Ze klopte, maakte tegelijkertijd de deur open en toen ze binnenkwam open riep Sybille een verschrikt „Ooo!" en op 't zelfde ogenblik liet ze zich op haar bed vallen en met allebei haar handen hield ze krampachtig haar hoofdkussen vast. „Ben jij het maar", zei zo opge lucht toen Maddalena lachte. „Ik dacht, dat mevrouw het was." „En je voor haar een geheim ver bergen kunt?" vroeg Maddalena. „Probeer het toch niet, ze komt overal achter. Waar je het ook stopt. Ze ruikt geheimen." Sybille was nog jong, nauwelijks twintig en ze keek Maddalena ang stig aan. „Zou je denken?" Ze loerde naar de deur en begon te fluisteren: „Ik spaar wat geld, zie je. Maar nie mand weet het en ik heb. Maddalena haalde haar schouders op: „Als je 't hier in huis houdt, kun je er van op aan, dat ze 't op de een of andere dag in haar vunzige vingers krfjgt. En wanneer je het buiten de deur bewaart is er nog negen en ne gentig procent kans, dat ze je op een gegeven moment in je kraag grijpt." „Het loeder", zei Sybille woedend opeens en haar ogen begonnen te fon kelen. „Het is toch zeker mijn eigen geld!" (Wordt vervold)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2