S)e QatiAbe&owïcvnt Aanbod van Castro tot vermindering van spanning voor V.S. onaanvaardbaar Minstens vijftig doden bij aardbeving in Mexico MINISTER LUNS GAAT IN ij" MOSKOU BELANGRIJKE KWESTIES BESPREKEN Mentaliteit in de Bundeswehr Bomaanslag op boot in Brits-Guyana anti-inflatiepolitiek in Nederland en Frankrijk gelukt Syrisch-Israëlisch grensgevecht Tsjombe formateur Britse militair op Cyprus veroordeeld DINSDAG 7 JULI 1964 34e JAARGANG No. 16.269 Directeur J. r. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT M KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KREMLIN ONTVANGT MINISTER LUNS Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 CASTRO: op Russisch advies. „Eerst banden met Moskou slechten" vindt Washington Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een aanbod van Fidel Castro, de Cu baanse premier, alle Cubaanse hulp aan de revolutionaire be wegingen in Latijns-Amerika stop te zetten op voorwaarde, dat de Verenigde Staten geen steun meer verlenen aan „ondermijnen de" activiteiten tegen Cuba, ver worpen. Russen bemoeien zich met Kongo-affaire De Sowjet-Unie kan de gebeurte nissen, die zich thans in Kongo voordoen, niet negeren, aldus een verklaring van de Russische regering die gisteren aan de secretaris-gene raal van-de VN, Oe Thant, werd overhandigd. Volgens de verklaring „smeden de kolonialisten een nieuw komplot te gen de onafhankelijkheid en on schendbaarheid van de Kongolese republiek. De terugkeer van Tsjom- be naar Kongo betekent een ernstig gevaar voor de vrede in dat land", aldus de Russische regering, die alle landen verzoekt hun invloed aan te wenden om „een nieuwe aanslag op de nationale soevereiniteit van Kon go te verhinderen". Het chemisch vakverenigingsblad Gewerkschaftpost heeft in een com mentaar op de kritiek van vice-ad- miraal Hellmuth Heye op het West- duitse leger de ervaringen van enige jonge vakverenigingsleden in het le ger gepubliceerd. Een van hen was er getuige van, dat een luitenant riep „Stuur ons een paar Joden, het vuur gaat uit". Sommige officieren noemden de recruten „synanogeschenners" en er werden opmerkingen gemaakt als „Rustig heren, we zijn niet in een Joodse school" en „Je draagt je muts als een Jodenjongen", aldus het blad. Castro had dit aanbod gedaan in een vraaggesprek met de correspon dent van de New York Times. De Cubaanse premier had daarin ook ge sproken over mogelijke onderhande lingen met de V.S. in de toekomst, om de betrekkingen tussen beide lan den te normaliseren. Als gebaar van verzoening had hij terugtrekking van de Cubaanse bewakers langs de Ame rikaanse basis Guantanamo bevolen tot enige honderden meters van de grens van deze basis. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie zei, dat er „twee elementen in de toestand op Cuba zijn waarover niet kan worden on derhandeld", namelijk de banden tussen Castro en de Sowjet-Unie, „die gelijk staan aan Russische overheer sing van de regering van Cuba", en de voortdurende pogingen van Cas tro „op het Amerikaanse vasteland Rusland adviseerde Castro gaf duidelijk te kennen, dat de Sowjet-Unie hem geadviseerd heeft om toenadering te zoeken tot Washington. Castro verklaarde: „Het gevoeligste en ernstigste probleem tussen Cuba en de Verenigde Staten zijn de verkenningsvluchten die U-2 vliegtuigen boven Cuba uitvoeren". Cuba zal zijn klacht hierover indie nen op de komende algemene verga dering van de UNO in november. Cuba behoudt zich het recht voor die vliegtuigen neer te schieten, zei Ces- tro. Maar de staatschef legde er de nadruk op, dat de kwestie op vrede lievende wijze geregeld kan worden. Premier Castro zei niet wanneer en in welke vorm een gesprek met de Verenigde Staten tot stand kan ko men. Eerder heeft Castro te kennen gegeven, dat het moeilijk zal zijn iets te bereiken voordat de presidents verkiezingen in de Verenigde Staten achter de rug zijn. In het vraagge sprek deed hij uitkomen, dat hij een overwinning van president Johnson op senator Barry Goldwater ver wacht. Deze foto toont feestelijke drukte om het monument dat in Blantyre is opgericht ter gelegenheid van het on afhankelijk worden van Malawi, het vroegere Njassaland zondag om middernacht. Malawi is de 37ste onaf hankelijke Afrikaanse staat geworden. Om het monument, dat is onthuld door dr. Hastings Banda, de eerste premier van het land, staan de nieu we zwart-rood-groene nationale vlaggen. Russische belangstelling voor bezoek Gelijke burgerrechten veel Amerikanen Een zware aardbeving die in de nacht van zondag op maandag Mexi- co-stad en het zuiden van het land heeft getroffen, heeft volgens onof ficiële cijfers aan minstens 50 men sen het leven gekost. De meeste slachtoffers zijn gevallen in de om geving van Acapulco. In enkele dor pen zou het grootste deel van de hui zen zijn ingestort. In Acapulco werd niemand getroffen. Volgens het observatorium van Tacubaya zijn dertien aardschokken gevoeld. De eerste schok werd zon dagavond omstreeks 20.15 uur Ned. tijd geregistreerd. De zwaarste werd maandagochtend om 8.22 Ned. tijd waargenomen. Het epicentrum lag ongeveer 10 kilometer van het obser vatorium. Een bom die gisteravond in een boot werd gegooid die op de rivier de Demerara in Brits-Guyana voer heeft, naar in Georgetown werd ver nomen, aan 33 mensen het leven ge kost. De aanslag gebeurde op 25 km van Mackenzie. Na het ongeluk met de boot zijn in Mackenzie vier Indiërs door ne gers gedood en 33 gewond, van wie 10 ernstig. In de verongelukte boot zaten voornamelijk negers. Vijfhon derd Indiërs in Mackenzie hebben hun woning verlaten en een toe vlucht gezocht bij de politie. Er is een uitgaansverbod ingesteld. Het stadje Coyuca de Catalan is vermoedelijk het zwaarst getroffen. Achttien mensen zouden daar zijn omgekomen; 95 procent van de bui zen zou zijn verwoest. Verscheidene andere plaatsen zou den zijn overstroomd doordat de ri vier de Balsa haar loop heeft gewij zigd. De verbindingen met het gebied zijn verbroken. Wervelstorm. Intussen worden Mexicaanse ste den aan de kust van de Stille Oceaan bedreigd door een wervelstorm die de codenaam Natalia heeft gekregen. Zondag werd de stad Hermosillo, de hoofdplaats van de staat Sonora, ge troffen waardoor schade van naar schatting 750.000 gulden ontstond. Maandagmiddag bevond de kern van de orkaan zich op 150 km. van Mi- choacan, Jalisco, Mayarit en Cali fornia. IN FRANKRIJK EXAMENS OVER Ongeveer twaalfduizend scholieren in Marseille en Toulon moeten mor gen de onderdelen filosofie en na tuurkunde van hun baccalaureaats- examen overmaken. De minister van onderwijs heeft dit besluit genomen omdat in de opgaven van het examen dat vorige week maandag werd afge nomen, een levendige handel was gedreven. In een theater aan Piccadilly-circus in Londen is maandagavond de première gegeven van de film „A hard day's night", waarin de wereldberoemde Beatles de hoofdrol vervullen. Foto: in het theater zien we prinses Margaret en haar echtgenoot, lord Snowdon (rechts) in gesprek met v.l.n.r. Ringo Starr, Paul McCartney, John Lennon en George Harrisson. De manager van de Beatles, Brian Epstein, staat tweede van rechts. Duitse probleem het zwaartepunt •Vandaag is minister J. Luns naar Moskou vertrokken voor een officieel bezoek van een week aan de Sowjet- Unie. Minister Luns zal in de Sowjet- Unie met premier Chroesjtsjow over allerlei wereldproblemen spreken. De meeste besprekingen zullen MARJOLIN MEENT: Gevaar voor EEG blijft bestaan Volgens Robert Marjolin, vice-voor- zitter van de EEG-commissie, schijnt de anti-inflatiepolitiek in Nederland en Frankrijk het gevaar van een aan houden der scherpe inflatie na de huidige kritieke periode bezworen te hebben. In een artikel voor het in Frank rijk verschijnende voorlichtingsblad der Europese gemeenschap „Commu- nauté Européenne" schrijft hij, dat ook in Italië spoedig op een verbete ring van de toestand mag worden gehoopt. Doch voor de gemeenschap als geheel blijft het gevaar van aan houdende inflatie en daardoor onder mijning van de positie der EEG ten aanzien van derde landen, bestaan. Er is een krachtige inspanning no dig om dit jaar nog of uiterlijk aan het eind van volgend jaar opnieuw een economisch evenwicht te berei ken. Marjolin dringt aan op matiging van loonstijgingen. Het gaat er ech ter niet zozeer om een snellere stij ging van de lonen dan van de pro- duktie te verhinderen. De loonstij ging zou wat groter kunnen zijn om de ondernemingen te dwingen tot ra tionalisatie en modernisering. Doch een loonstijging van meer dan vier of vijf procent in het komende jaar of de komende achttien maanden, zou niet redelijk zijn. Voorts zouden de winsten der ondernemers niet snel ler moeten stijgen dan die der min der begunstigde categorieën, zo meent hij. Een Syrische militaire woordvoer der heeft meegedeeld, dat gister avond in een Syrisch-Israëlisch grens gevecht drie Israëlische pantserwa gens zijn vernietigd, zo meldt radio- Damascus. Volgens het radiostation was door Israëlische grensposten en de pant serwagens geschoten op Syrische pos ten. De Syriërs hadden het vuur be antwoord en de wagens vernietigd. Syrië heeft een klacht ingediend bjj de bestandscommissie. plaatsvinden in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou. In diplomatieke kringen in de Russische hoofdstad werd gezegd, dat de Sow- jet-autoriteiten van plan zijn alle be langrijke wereldvraagstukken te be spreken met hun Nederlandse gast. Verwacht wordt dat vooral Europese kwesties aan de orde zullen komen waarbij het zwaartepunt op het pro bleem Duitsland komt te liggen. Er wordt in de Russische hoofdstad vrij- veel aandacht besteed aan dit Neder landse bezoek. Verder wordt in Moskou aangeno men dat premier Chroesjtsjow en minister van Buitenlandse Zaken Gromiko het plan van de NAVO, de multilaterale kernstrijdmacht zullen aanvallen. Minister Luns zal overigens niet uitsluitend besprekingen voeren. Hij zal ook een bezoek brengen aan Le ningrad en Kiew. Behalve mevrouw Luns zullen ook de secretaris-gene raal van het ministerie van Buiten landse Zaken, mr. S. J. baron van Tuyl van Serooskerken en enkele ambtenaren naar Moskou meegaan. Volgens een bericht van het Rus sische persbureau Tass heeft minis ter Luns aan een Tass-verslaggever verklaard te hopen, dat zijn ontmoe ting met de Russische leiders helpen zal de verstandhouding tussen de Sowjet-Unie en Nederland te verbe teren en de spanning in de wereld zal helpen verminderen. Moise Tsjombe, de vroegere pre sident van Katanga, heeft gisteren meegedeeld, dat hij zal proberen een nieuwe Kongolese regering te vor men. Hij vertelde zelf, dat president Kasavoeboe hem als kabinetsforma teur aangewezen had. Hij zei, opti mistisch te zijn over de mogelijkheid onder zijn leiding een kabinet „van nationale verzoening te vormen". Van het comité van nationale be vrijding in Brazaville heeft hij belof ten van steun gekregen. Als blijk van hun goede wil hebben de uitge weken rebellen opdracht gegeven, de strijd tegen de regering in Kwüoe, Kivoe en Noord-Katanga te staken, althans volgens Tsjombe. Een Britse militair, die deel uit maakte van de internationale strijd macht op Cyprus, de 24-jarige Keith Marley, is gisteren door een recht bank in Nicosia veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf. De Brit werd op 26 mei door Grieks-Cypri sche militairen aangehouden toen hjj en zijn vrouw in hun auto wapens vervoerden. Volgens de beschuldi ging waren deze wapens bestemd voor Turkse Cyprioten. De echtgeno te van Marley kreeg duizend gulden boete. Marley en zijn vrouw hadden schuld bekend. Hun Britse raadsman zei tijdens de zitting, dat Marley „slechts een gewone misdadiger was. Hij had het voor het geld gedaan en niet uit politieke overweging". een doorn in het oog Een bekend hotel voor blanken In Jackson (Mississippi) heeft gisteren zijn deuren gesloten om niet aan de wet op de burgerrechten te gehoor zamen. De eigenaars zeiden in een verklaring, dat het hotel dat 250 ka mers bevat, 30 jaar lang een „uitge lezen klantenkring" heeft bediend. „Zekere voorzieningen" in de nieuwe wet nopen de ondernemers „het ho tel niet langer te drijven als een openbare gelegenheid". In Atlanta (Georgia) heeft het hoofd van een motelcorporatie een proces aangespannen om de minister van justitie Robert Kennedy, te ver bieden de artikelen van de wet op de burgerrechten die gaan over de openbare voorzieningen, met dwang op te leggen. Tevens wil hij een scha deloosstelling van elf miljoen dollar van de Verenigde Staten omdat deze wet „de zaken, reputatie en goodwill" van de corporatie aantast. Bij rassenrelletjes in Texarkana, Noordoost-Texas, zijn dit weekeinde een jonge blanke en drie negers gewond, 33 negers werden gearres teerd. Ongeveer 80 a 150 negers wa ren zaterdag aan een strand van een meer gegaan om er te zwemmen, waarbij zij slaags raakten met 200 blanken. Onbestendig iveer Het weer wordt nu belangrijk min der, doordat een zeer aktieve depres sie van de oceaan naar het noorden van de Noordzee trekt. In de afgelopen nacht en ook van morgen kwamen nog flinke opklarin gen voor, waarbij vannacht weer la ge temperaturen werden gemeten ter wijl op enkele plaatsen zelfs nacht vorst voorkwam. De nieuwe depressie zal de wind flink doen aanwakkeren. Het bijbe horende regengebied, dat vanmorgen boven Ierland en Schotland lag, zal in de komende nacht over ons land trekken. Daarna zullen morgen weer enkele opklaringen voorkomen, maar er kunnen ook enkele buiten vallen. Vannacht zal het minder koud zijn dan de afgelopen nacht, maar mor genmiddag zullen de temperaturen in het algemeen iets lager zijn dan vandaag. Verbouwingsuitverkoop Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 207 Leiden t Advertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZON- en MAANSTANDEN 8 juli: zon op 4.30; onder 21.00; maan op 3.11; onder 20.20. Hoogwaterstanden 8 juli: v.m. 1.32; n.m. 14.08. KORRELTJE Bij de vrouw kan men op dezelfde tijd drie verschillende leeftijden on derscheiden: die zij zegt te hebben, die zij schijnt te hebben en die zij werkelijk heeft.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1