S)e Ccld6e6oivYcmt Van E. was teleurgesteld over wijze van behandelen Frans-Duits gesprek verloopt soepel maar levert weinig op ZATERDAG 4 JULI 1964 54e JAARGANG No. 16.267 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN REM OOK VOOR DE GEWONE MAN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10.55 Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes 1,75 JOY-VLUCHT VOOR KRIJGSRAAD NOORS-RUSSISCH MENINGSVERSCHIL Bij de opstelling van het gezamen lijk communiqué dat het bezoek van Chroesjtjow aan Noorwegen moet besluiten is onenigheid aan de dag getreden over de vraag of in dat Tijdens het gesprek tussen de gis- cier van wapenuitrusting voor de communiqué het (Noorse) eiland teren in Duitsland aangekomen pre- Bondsrepubliek zijn, aldus de mi- Spitsbergen genoemd moest worden sident van Frankrijk, generaal De nister. als tferrein van eventuele samen- Gaulle, en zijn gastheer, bondskan- De voormalige bondskanselier Aae- werking met de Sowjet-Unie. De selier Erhard, hebben de beide nauer, die een onderhoud van een Noorse regering voelde niet voor op- staatslieden gisteren weinig of geen uur met De Gaulle had, zei dat de neming van een desbetreffende pas- vorderingen geboekt in de richting Franse president__hem voor een De- sage in het communiqué, aldus is van een politieke unie van de zes zoek aan Frankrijk had uitgenodigd, vernomen, omdat zij haiar grondwet- landen van de EEG. De woordvoer- eind oktober of begin november, telijke rechten op het eiland en de der van de bondskanselier, staats- Adenauer zal op 9 november in Pa- rechten welke bepaalde andere wes- secretaris Guenther von Hase, zei op lijs worden ontvangen als lid van telijke landen als derden zich aldaar een persconferentie dat de beide de Franse Academie van Politieke hebben verworven, onverkort wil leiders het eens zijn over de nood- Wetenschappen. handhaven. zaak, een meer verbonden Europa Men gelooft niet dat met de kwes- tot stand te brengen, maar hij wei- tie van de politieke eenheid der zes Zij vreesde namelijk dat, als het gerde in te gaan op vragen hierover, in de verdere besprekingen nog voor- Russische voorstel om Spitsbergen uitgang zal worden geboekt. De als terrein van samenwerking aan te jjjj noemde de sfeer van de be- groep die oud-bondskanselier Ade- duiden werd aanvaard, er een dus- sprekingen uitstekend, ook tijdens nauer in de Christen-Democratische danige uitleg aan gegeven zou kun- de gemeenschappelijke vergadering partij steunt, wenst dat onmiddellijk nen worden dat in feite een toene- die Gaulle, Erhard en de Franse mende beperking van de Noorse soe- en Duitse minister later op de dag vereiniteit aldaar er het gevolg van hielden. Er was aanzienlijke vooruit- zou kunnen worden. De Sowjet-Unie gang geboekt over de kwesties van zou er grond in vinden, aldus meen- de Frans-Duitse samenwerking. De de men, om te streven naar een voor- g^e internationale problemen, met keurspositie ten aanzien van olie-pros- name die aangaande Europa, waren pectie en -exploitatie op Spitsbergen. nog njet „verdiept". De Gaulle en Inmiddels werd officieel als reden Erhard hadden in de ochtend voor voor de weigering van Noorse zijde namelijk gesproken over Frans-Duit- opgegeven het feit dat het betrokken se en Europese problemen, in de zin steeds verder gaande ver- maatregelen worden genomen om tot politieke eenheid te komen. Dr. Adenauer schreef zelf donderdag in een artikel: „Wij hebben jaren ver spild. Essentieel is, een stap te doen". Volgens een zegsman verklaarden president De Gaulle en Erhard op de voltallige vergadering dat er uit Eu ropese gezichtspunt op het ogenblik niet veel is dat Frankrijk of Duits land kunnen doen. „Sommige van onze partners in de EEG zijn minder ambitieus dan wij", zou De Gaulle hebben gezegd. GEMEENSCHAPPELIJKE GRAANPRIJS De ministers van landbouw kon den nog geen overeenstemming be reiken over een gemeenschappelijke tarweprijs maar Erhard gaf de Fran sen op de voltallige vergadering de verzekering: „Wij wensen een ge meenschappelijke landbouwpolitiek en wanneer wij die hebben houdt dat, een gemeenschappelijke graan prijs in". De belangrijkste kwestie is de datum en de prijs, verklaarde hy. onderwerp niet bij de besprekingen tussen de twee premiers ter tafel was èniging"van Europa". gekomen. Spanje koopt géén oorlogsschepen in ons land Voorlopig geen topgesprek over kwestie Cyprus Een topgesprek tussen Griekenland en Turkije over Cyprus is in de taui- - - dige omstandigheden riskant, zo Bondskanselier Erhard zei op heeft premier Papandreoe van Grie- gemeenschappelijke vergadering ech- kenlan"d Kistrrfn in het parlement ter in duidelijke bewoordingen, dat Mogelijk zal later een con- Bonn geen bijzondere afspraken met K van verteeenw00rdigere der P.ar!JS. beide landen worden gehouden als eerst aan de fundamentele eisen van Griekenland en het Grieks-Cyprische voldaan. Oe Thant heeft gisteren de kritiek op hem en op VN-functionarissen op Krantenbericht onjuist De foto toont de aankomst van de matroos, begeleid door marechaussee. Gebrek aan personeelskontakt op vliegveld Valkenburg De krijgsraad voor de zeemacht heeft vens voor de fiscaal en de raadsman de de 21-jarige vliegtuigmaker-elektro- basis voor hun beschouwingen over Van monteur der eerste klasse Theo J. M. v. E.'s gedrag. ,,Deze joy-vlucht bewijst dat E. veroordeeld tot twaalf maanden ge- de beklaagde terecht van de opleiding vangenisstraf met aftrek van voorarrest is verwijderd", oordeelde de fiscaal en met ontslag uit de militaire dienst hard. zonder ontzegging van de bevoegdheid „Naast een zekere bewondering die om bij de gewapende macht te dienen. men zou kunnen hebben voor dit blijk Van E. vloog in maart met een onder- van technische vaardigheid met een zeebootbestrijdingsvliegtuig van Malta vliegtuig, moet worden gesteld, dat Van naar Libië om zich voorgoed aan zp'n E. zo weinig verantwoordelijkheidsge- dienstverband van acht jaar te onttrek- voel bezit, dat hij niet thuishoort in het ke unie wenst die voor de andere EEG-genoten niet aanvaardbaar zou den zijn. Hij wil de gesprekken met Frankrijk over dit probleem even wel voortzetten om een weg te vin- dei, die alle zes EEG-landen kunnen up [iem m up bewandelen om een Europa te doen Cyprus van de kant Van de Turks- ontstaan. Cyprische vice-president Kutchuk Van Franse zijde werd op deze „ongegrond en onaanvaardbaar" ge- Een woordvoerder van het Spaan- verklaring niet geantwoord, zo wordt noemd. Hij zegt het volste vertrou- se ministerie van marine h- ~'t vrij- in Westduitse regeringskringen ver- wen te hebben in de integriteit van dag een Nederlands krantebe icht te- nomen. Men zei dat* een politieke de leidende V.N.-mensen op Cyprus, gengesproken waarin was vermeld stap voorwaarts in Europa „niet in Kutchuk had eerder in een brief dat Spanje overweegt om in Neder- enkele weken" mogelijk is. aan Oe Thant diens jongste verslag land oorlogsschepen met een totale over Cyprus schadelijk voor de poli- waarde van 250 miljoen gulden uj WAPENAANKOPEN tieke belangen van het Turkse volks- bestellen in plaats van in Engeland. deel op Cyprus en van Turkije ge- De Westduitse minister van De- noemd. Volgens hem geven de VN- De woordvoerder zei dat Spanje fen-M'Von Hassel, deelde mee dat leiders op Cyprus de stand van za- zich om politieke reden had terug- er 0p het ogenblik over Westduitse hen onjuist weer getrokken van de besprekingen met wapenaankopen in Frankrijk, tot een Groot-Brittannië maar dat de vraag waarde van 900 miljoen mark, wordt waar Spanje de schepen zou bestel- onderhandeld. Daarmee zou Frank- len en van welke klasse zij moeten rijk na de y.S. de grootste leveran- zijn van technische aard is. Hij voegde er aan toe dat Spanje reeds enige tijd besprekingen voert met de Verenigde Staten, Frankrijk, Nederland en Zweden, maar dat de ze besprekingen nog niet zijn beëin digd. Juanita Castro spioneerde voor V.S. op Cuba Juanita Castro Ruiz, zuster van de Gestapo-man Kurt Wiese verdwenen Meer vrijheid voor Spaanse protestanten Wetsontwerp op komst In de herfst zal bij het parlement een wetsontwerp inge diend worden voor een liberalisatie wat de rechtstoestand aangaat van de Spaanse protestanten, aldus is van welingelichte zijde vernomen. Het nieuwe statuut, waartoe het initiatief is uitgegaan van de Spaanse minister Het oud-lid van de Gestapo Kurt van buitenlandse Zaken, E. M. de Wiese, 50 jaar oud, die ervan wordt Castiella, heeft onlangs de goedkeu- beschuldigd dat bij ais commandant vïï, van van het kamp Ialystog tientallen een brief van de Spaanse primaat, Geen monokines in Ridderkerk De enige KVP-afgevaardigde In de gemeenteraad van Ridderkerk, drs. J. W. G. Kievenaar, heeft zich gisteravond uitgesproken tegen de z.g. „monokini". Hij deed dit toen de raad de ex ploitatie van het nieuwe zwembad besprak. „Ik wil graag vastgesteld zien,, dat men er geen monokines zal mogen dragen", zei het raadslid, dat zich voorts kantte tegen de bepaling, dat het college van b. en w. te allen tijde toegang heeft tot het zwembad en de gebouwen. „Dan mag men ook in de hokjes komen", concludeerde de KVP'er. „We zullen gepast ge bruik maken van onze bevoegdhe den", antwoordde de wethouder van sport, de heer M. P. van Kogellen- berg sportief. Overigens lachte hij met de anderen hartelijk om de op merkingen van het raadslid. ZONDAG 5 JULI a.s. Opnieuw een van Nederlands beroemdste bands in: HOTEL „DE STAD ROME WARMOND, n.l. René and his Alligators AANVANG 8 UUR Zaal open 7.30 uur. Toegang 2.50 R.K. besloten club (Advertentie) V erbouwingsuit verkoop Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, Leiden (Advertentie) uuri in nei o uctmici ^asuu nuu, musici van uc v r»o„'ol oir, minic ken. luchtruim Hij is daarom ook ongeschikt Cubaanse premier, heeft gedurende Joodse kinderen eigenhandig heeft Karamaai ria uamei, aan ue minis- De eis luidde 18 maanden met aftrek, om als vliegtuig-elektromonteur bij de zeker vier maanden voor haar vlucht gedood, is uit zijn woning in Keulen van voorarrest. marine te blijven dienen". naar Mexico belangrijke inlichtin- .,.inv,or 1Qfio Men meent evenwel ook te weten, Van E. werd veroordeeld wegens de- gen aan de Amerikaanse geheime verdwenen. Hij was in oktober 1963 dat de door het Spaanse episcopaat sertie in tijd van oorlog, waarbij hij zich JE KUNT NIET VLIEGEN. dienst verstrekt, zo wordt van ge- gearresteerd, maar tegen een borg- gedane aanbevelingen een beperking in het buitenland heeft verwijderd, ter- zaghebbende zijde in Washington tocht van 4.000 mark op vrije voe- inhouden van het door het Spaanse wijl hij het misdrijf heeft gepleegd met Volgens de verdediger was Van E. vernomen. De inlichtingen betroffen ministerie van Buitenlandse Zaken medeneming van ten behoeve van de nooit tot zijn onbesuisde vlucht geko- voornamelijk de activiteit van het *en gesteld. Hij moest zich driemaal uitgewerkte statuut en minister Cas- f krijgsmacht gebezigde munitie. men, wanneer hem de redenen van zijn regiem en de levensomstandighe- per week bij de politie melden. Nu tiella zou pogen het episcopaat te be- Uit nummer bestaat Uit 16 pagina ontheffing van de voortgezette vlieger- den op het eiland. Twee maanden wordt vernomen dat hii met we^en tot grotere concessies alvo- De vliegtuigmaker-electromonteur be- opleiding voldoende waren uitgelegd, geleden waren de betrekkingen met rens over te gaan tot de definitieve gaf zich op 7 maart alleen en zonder Dan was hij die altijd vlieger heëft haar broer zo slecht geworden, dat hulp van vrienden naar het buiten- redactie van het wetsontwerp. Som toestemming met een Grumman S2a willen worden tevreden gesteld, de Amerikaanse geheime dienst haar iand is gegaan. Hij moest getuigen mige Spaanse bisschoppen zouden rr,i*t a a fH:i.A nr.»- Ava^vaAama*, lifif „ro+on /lot bot tjovoorliib ivac Pt^btpr hartlDplrlfifJ doppd Vipf nipnwp leden van de Gestapo. Spanje te torpederen. .Tracker" van Malta naar Noord-Afrika Maar er rijn hem altijd drogredenen liet weten dat het gevaarlijk was T echter hardnekkig pogen het nieuwe met het doel zich naar Egypte te bege- gegeven in de trant van „je kunt niet langer op Cuba te blijven. m yenscneioene prucessen legen oua- statuut voor de protestantsen in ven. Toen hij boven Tobroek in Libië vliegen". Een beoordeling die spreekt was vreesde hij niet voldoende brand stof aan boord te hebben om een vlieg veld in Egypte te bereiken en keerde hij terug naar Benghazi waar hij eerder bij het overvliegen een ongebruikt lan dingsterrein had gezien. Op 10 april Koel maar weinig wind De raadsman zag Van E. als een „ge wone jongen, die meende onbillijk te zijn behandeld en die onder deze om- Van E. met een verkeersvliegtuig naar standigheden een onverantwoorde stap Schiphol gevlogen waar hij terstond heeft gedaan". In dit verband maande werd aangehouden. hij de marine ook de hand in eigen boe- Ter zitting werd een schriftelijke ver- zem te steken, klaring van Van E. voorgelezen waarin jn het gebrekkige contact met 't per hij zei zich met de Grumman te hebben soneel zag hij mede aanleiding tot de verwijderd om zich voorgoed aan zijn joy-vlucht. „Van E. is tot deze daad ge- dienstverband van acht jaar te onttrek- komen door onvolkomenheden in ons ken. systeem. Er is geen oplossing gezocht voor een AANLEIDING. mentaal dilemma door het gebrek aan personeelscontact op de vliegbasis Val- De zeekrijgsraad heeft de aanleiding kenburg, waar Van E. na zijn terugkeer tot Van E's joy-vlucht proberen te ont- van de vliegeropleiding kwam te wer- dekken ln wat eraan vooraf ging. De ken. vliegtuigmaker kwam in 1960 bij de ma- rine, ging een verband van 8 jaar aan verwierf behoorliike beoordelingen en kwam in juni 1962 als een van de wei nige geslaagden van de elementaire vlie geropleiding op de basis Woensdrecht. De moeilijkheden begonnen tijdens de voortgezette opleiding in het Belgische Brunstum, waar hij naar zijn oordeel te weinig vlieguren maakte. Na wisse- De N.V. Nederlandse Gasunie en lende cursusresultaten en ook enkele de gemeente Groningen hebben over- krijgstuchtelijke straffen werd hij van eenstemming bereikt over de plaats de opleiding verwijderd. Daarna is het waar het hoofdkantoor en een-ont- plan bij hem gerijpt, zich aan de dienst wikkelingslaboratorium van de Gas te onttrekken en tegelijkertijd te bewij- unie gebouwd zullen worden. Deze zen dat hij wel degelijk een goed vlie- komen te staan op een terrein aan ger was. de Paterswoldseweg, nabij de uitvals- Dit alles werd voor Van E. aanleiding wegen naar Assen en Leeuwarden, het stoute stukje van zijn vlucht met De Gasunie streeft er naar kantoor een landkaartje uit zijn zakagenda als en personeel medio 1967 naar Gro- enige aanduiding voor zijn bestemming, ningen over te plaatsen, zo heeft de De Franse president Charle^de^Gaulle naar Lybië uit te halen. Zij vormde te- Gasunie gistermiddag meergedeeld. H oofdkantoor Gas-Unie in Groningen zijn gastheer bondskanselier Ludwig Erhard gefotografeerd voor de aanvang yan hun besprekingen op paleis Schaumburg. De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Boven Scandinavië is de luchtdruk betrekkelijk laag. terwijl zich boven de oceaan een groot hogedrukgebied handhaaft. Tussen deze beide druk- systemen voeren noordwestelijke winden koude polaire lucht naar het zuidoosten. Hierin komen naast op klaringen ook lokale buien voor. Langs IJsland is een zwak storings- gebied gepasseerd, dat zich in de rich ting van de Britse eilanden verplaatst. Dit zal er aanleiding van zijn, dat de winden in ons land nog wat zwak ker zullen worden. Komende nacht zullen de temperaturen tijdens op klaringen tot lage waarden dalen waarbij zich gedurende korte tijd mistbanken kunnen voordoen. Mor gen overdag lopen de temperaturen weer op tot ongeveer dezelfde waar den als vandaag met nu en dan zon nige perioden maar ook verspreid voorkomende buien. ZON- en MAANSTANDEN 5 juli: zon op 4.27; onder 21.01; maan op 1.30; onder 16.16. 6 juli: zon op4.28; onder 21.01; maan op L55; onder 17.41. H oogwaterstanden 5 juli: v.m. 10.53; nam. 23.31. 6 juli: v.m. 12.08; nam. KORRELTJE Gelukkig zij, die vrienden kunnen maken; gelukkig echter zij, die deze vrienden kunnen behouden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1