Jacques Anquetil herstelt zich in moordende bergrit Dappere Groussard houdt gele trui LEO VAN DONGEN TE LAAT UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN Tribune ASC afgebrand Sterke Nederlandse ploeg afgevaardigd WOENSDAG 1 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT Jacques Anquetil heeft in de etappe over de ver schrikkelijke Restefond door een spurtzege op de sintelbaan van het knusse stadionnetje van de AC Monaco een minuut van zijn achterstand op Bahamontes en Poulidor kunnen inlopen. Na bij na 240 km. fietsen langs afgrijselijke, diepe af gronden, over een smal en steil geitenpad tegen de hoog optorenende Restefond en geteisterd door een ondragelijke hitte had de Fransman nog voldoende reserves over om in de laatste ronde in het stadion, waar slechts een handvol Mone- gasken en vakantiegangers de intocht van de hel den van deze afmattende negende dag gadesloeg, een scherpe eindspurt uit zijn vermoeide benen te persen en de verwoed tegenstribbelende Tom my Simpson van de zege af te houden. Het was het onverwachte einde van deze rit over de cols van de Alpen en de Maritieme Alpen naar het prinsdom Monaco, waar een groot aantal uit geputte renners maar net op het nippertje aan de valbijl van de tijdsli miet ontsnapte. Onder hen waren Jan Janssen en de Televizieren Rik Wouters, Piet van Est, Cees Haast en Jo de Haan. Voor Leo van Dongen echter was het zwaard te scherp. Hij kwam ver na de sluiting van de laatste controle binnen en werd uit de strijd genomen. Veel eerder hadden Ab Geldermans en Jo de Roo, Henk Nijdam en Piet Damen de finishlijn overschreden, zodat de vrees van de Nederlandse kolonie, dat een groot aandeel van onze jongens niet op tijd binnen zou zijn, gelukkig niet be waarheid werd. Gezien tegen de achtergrond van deze unaniem als „on menselijk" betitelde rit was het resultaat van de Nederlanders niet eens slecht te noemen. tjes bezet geitepad, dat na elke bocht weer nieuwe verrassingen bood. Diepe afgronden gaapten aan weers zijden met als afschrikwekkende voorbeelden roestige autowrakken van voorbije tragedies. Een paar ki lometer onder de top waande men zich in een maanlandschap met als door een reuzenhand kwistig rond gestrooide keistenen en tenslotte trok de karavaan tussen metershoge sneeuwvallen in een grimmig decor van onherbergzame rotsformaties over de top. Dat alles werd overgoten door pijnlijk stekende zonnestralen, die de zwoegende renners tegen deze immense afgrond net een troep mieren naar water deden snak ken. Jansseti verstandig Jan Janssen vooral had lering ge trokken uit de eerste Alpenetappe, waarin hij aanvankelijk had gepro beerd zijn plaats in de klassering te verdedigen, maar toen had ondervon den, dat klimmen nog iets heel an ders is dan spurten. Hij draaide nu soepel, zonder zich te forceren in de achterhoede mee. Bijzonder fris stap te de Ossendrechter ruim 38 minuten na Anquetil van de fiets en guitig vertrouwde hij ons toe: „Nog nooit heb ik zo'n gemakkelijke dag gehad. Waarom zou ik me forceren en dan misschien 30e worden? Een tachtig ste plaats is net zo goed voor mij als Altig en Seis maar geen punten ha len voor de groene trui". Het gevaar van uitsluiting door tijdsoverschrij ding had Janssen bezworen door midden in een groep van 36 coureurs naar de eindstreep te rijden. Zelfs als zij de tijdslimiet hadden over schreden, dan nog zou men het niet aangedurfd hebben zoveel renners tegelijk te elimineren en daarop had Janssen gespeculeerd. Lachend trok hij dan ook zijn nieuwe groene trui aan en reed een ereronde langs de reeds geheel verlaten tribunes. SMOKE-TOUR Opnieuw is een aantal lezers erin geslaagd goed in het Tour- koffiedik te kijken en de glo rieuze revanche van Anquetil te voorspellen. Opvallend is de sympathie, die Janssen zich heeft verworven; niet minder dan 26 keer werd hij als winnaar van de zware negende etappe aangewezen. De drager van de groene trui heeft zijn „profeten" wel danig teleurge steld door als 84ste te eindigen. Ook de namen van de Belg Seis en de Fransman Poulidor kwa men zeer dikwijls voor op de inzendingen. Van de vier deelnemers, die Anquetil als winnaar hadden getipt, werd P. van der Kraan jr, Industriekade 8, Sassenheim door het lot als winnaar aan gewezen. je bedacht. Meer dan 100 kilometer resteerden namelijk nog naar de finish in Monaco, terwijl vlak voor het prinsdom nog twee bijzonder las tige colletjes, de Levent en tenslotte de Turbie in het parkoers waren op genomen. Een dergelijk lange uit loop bood Bahamontes geen kans om zijn winst op Groussard te conser veren. In de lange afdaling voegden zich steeds meer renners bij hem tot ten slotte een kopgroep van 24 man ont stond, waaruit Jimenez en Galera op het laatst het contact verloren. Ba hamontes, onbetwist weer de sterk ste man in deze bergetappe had de eerste plaats in het bergklassement op Jimenez veroverd, maar moest met een zeventiende in de etappe tevreden zijn. Een onbevredigend resultaat na een dergelijk zware rit. Geldermans 29ste De beste Nederlander was dinsdag de Beverwij ker Ab Geldermans, die op een langzaam leeglopende achter band een verdienstelijke negen en twintigste plaats veroverde. Tot tien kilometer voor de finish had Gelder mans in een groep gezeten, waaruit juist zijn ploeggenoot Rudi Altig de marreerde op het moment dat de achterband van de Beverwijker lang zaam begon leeg te lopen. Na Geldermans boekte ook Jo de Roo hij was op de voorlaatste col de Levent gelost weer een uitste kend resultaat door als 32ste te ein digen. De Roo, die iets gebukt gaat onder het juk van Anquetils mees terschap in de ploeg, is nu in het al gemeen klassement de bestgeplaatste Nederlander op 17.01 achter Grous sard. De Fransman Jacques Anquetil heeft de negende etappe van de Ronde van Frankrijk, van Briancon naar Monaco gewonnen. Anquetil (links) wordt omhelsd door ploegmakker Rostollan. Bahamontes iveer beste klimmer Toen de eenzame Rostollan vier minuten op het in stukken uiteenge reten veld was voorgeraakt zette Ba hamontes de tegenaanval in. Jime nez, Poulidor, Anquetil en Junker- mann gingen mee in het spoor van de Spanjaard, maar hij was niet te houden en achterhaalde in zijn een tje, drie kilometer onder de top, de afgematte Rostollan. Op de col lag de Spanjaard 30 se conden voor op Rostollan, 1.05 op Poulidor, 1.10 op Anquetil, 1.15 op Foucher en Simpson, 1.17 op Lebau- be en Junkermann, 1.30 op de falen de Italiaanse troef Adorni en de ver rassende jonge Duitser Kunde. Ba hamontes reed op dat moment zelfs theoretisch in de gele trui, want de drager daarvan, Georges Groussard, was zes minuten achter. Alsof al deze verschrikkingen nog niet gehoeg wa ren geweest, had men nog een grap- Duivels brein Het moet een duivels brein zijn ge weest. waaruit deze rit is ontspro ten. Waarschijnlijk heeft de man, die deze kwelling heeft bedacht nog nooit zelf op een fiets gezeten, laat staan een berg op twee wielen be klommen. De 2111 meter hoge col de Vars na 52 kilometer ging nog wel, al was deze Alpenreus ook al te zwaar voor Leo van Dongen, die als een der eersten loste, Piet van Est en de toerende Jan Janssen. Op de top kwam het veld in groepjes door, die niet ver uit elkaar lagen. Jimenez was het eerst boven, gevolgd door Taccone, Bahamontes, Kunde, Poulot, Pinera, Poulidor, Junkermann, An quetil en nog vele anderen. Janssen was in een groep met Altig, Damen, De Haan, Nijdam. Wouters en Huub Zilverberg verzeild geraakt en had anderhalve minuut verloren, maar in de afdaling kwamen de meesten weer bij. Dat was niet het geval met Huub Zilverberg en Henk Nijdam die door een val achterbleven. Maanlandschap Uit het grote peloton dat zich rus tig voorbereidde op de ruim 2800 meter hoge Restefond het plafond van de Tour die dreigend in de verte zijn kale kruin in de lucht stak, demarreerde na 70 km. de Fransman Rostollan. Een wanhoops daad was de mening van de volgers, vooral toen de 23 kilometer lange klim naar de top van deze berg be gon. De weg omhoog leidde langs een smal met kleine scherpe steen- ASC-voorzitter Aad Wempe kon zijn tranen gistermiddag nauwelijks meer bedwingen. Het was duidelijk de brandweer van Oegstgeest stond machteloos in de strijd tegen het vuur, dat zich verwoestend vrat door de trots van Leidens oudste club, de overdekte, houten zittri- bune. In nog geen uur tijd veran derde de 40-jarige tribune, een res tant uit de glorietijd, in een rokend wrak. Omstreeks drie uur sloeg het nood lot toe voor ASC. Op het eerste alarm spoedde de Oegstgeestse brandweer zich naar de Spaargarenstraat. Met drie stralen werd de vuurhaard be streden, maar het was een hopeloze taak. Aangewakkerd door de wind verplaatste het vuur zich over de tribune. Met veel moeite slaagde men er nog in een gedeelte van het. cricket en voetbalmateriaal te redden. De oorzaak van de brand is offi cieel nog niet bekend. De politie van Oegstgeest heeft de zaak nog steeds in onderzoek. Aanvankelijk dacht men, dat een geijser in een van de kleedkamers de oorzaak was, maar later rees het vermoeden, dat jon gens uit de buurt met vuur gespeeld hebben in de tribune. Sedert jaar en dag is het ASC-veld namelijk een ge liefkoosd speelterrein van de Oegst geestse jeugd. Het ASC-bestuur heeft gisteravond vol zorg het hoofd gebo gen over de noodsituatie, waarin de vereniging thans is komen te verke ren. Het cricketprogramma zal normaal op het ASC-terrein worden voortge zet. Voor de kleedgelegenheid heeft men een oplossing gevonden door het aanbod van een vereniging in de directe omgeving. Om de voetbal competitie doorgang te doen vinden zal een noodoplossing op het ASC- terrein gecreëerd worden. Men denkt aan een directiekeet of een leger tent. Wat het verkrijgen van een nieu we permanente accommodatie betreft men wil in ieder geval weer een overdekte tribun e met ingebouwde kleedgelegenheid zal men zo spoe dig mogelijk contact opnemen met de gemeente Oegstgeest. Het ASC-be- stuur moet eerst weten wat men eventueel mag bouwen. De herbouw plannen zijn ook sterk afhankelijk van wat de verzekering zal gaan uitkeren. De tribune, zo werd ons medegedeeld, was gedeeltelijk ver zekerd. Bekerwedstrijden van Roodenburg en LFC LFC en Roodenburg spelen in het komende weekeinde hun wedstrij den in de halve finale van het toer nooi om de districtsbeker. Rooden burg ontmoet zaterdagavond in Gou da Donk. Voor LFC is het ook een uitwed strijd, n.L tegen Alblasserdam. Prognoses sporttoto De sporttoto voor de komende week is samengesteld uit wedstrijden voor de Intertotocompetitie, die gespeeld worden door Nederlandse, Zwiserse, Franse, Joegoslavische, Duitse, Zweedse, Poolse, Oostenrijkse, Tsjechische en Griekse clubs. Onze prognoses luiden: FeijenoordLausanne 1 DWSCh. de Fonds 3 EnschedeGrennchen 1 NACYoung Boys 1 ToulouseDinamo Zagr1 MalmöOlympiakos 1 Slovnaft Br.Angers 1 SerajevoAIK 3 DegerforsSchalke '04 2 LensPolonia Bytom 1 First ViennaJednota Tr2 NorrköpingRadnicki 1 SzombierskiWiener SC 3 VOETBAL Bossche fusie voor één jaar uitgesteld Op voorstel van de stichting be taald voetbal Den Bosch hebben de Bossche tweede divisieverenigingen BW en Wilhelmina besloten de voorgenomen Telstar-fusie één jaar uit te stellen. Wilhelmina maakte, zoals bekend, bezwaar tegen het feit, dat het eerste amateur-elftal in de vierde klasse van de KNVB zou wor den ingedeeld. Het heeft nu tot 1 juli 1965 de tijd alle bezwaren tegen de fusie op te ruimen. TENNIS Favoriet dameskwartet weer ronde verder De heren van de plaatsingscommissie hebben elkaar gistermiddag tijdens de high tea op Wilbledon ferm op de schouders geklopt. De door hen als no. 1, 2. 3 en 4 geplaatste dames kwamen in de zonnige, vol gepakte hoofdarena met vliegende vaandel en slaande trom over de kwaftfinalebarriere. Het was lang geleden, dat alle vier aan de top geplaatsten zo ver kwamen. Geen sensatie dus, maar ook geen groot tennis. Margaret Smith, Maria Bueno, Billy Jean Moffitt en Lesley Turner hadden het daarvoor te gemakkelijk, al heeft de Australische Lesley in haar tweede set tegen de Amerikaanse Nan- sy Richey nog even tegen een inzinking en een daarin opgelopen 3-4 achterstand moeten vechten. In het troosttoernooi heeft Tom Okker zijn tweede partij tegen Hernadez (Phi- lippijnen) gewonnen met 6-1, 6-4 en komt nu in de volgende ronde tegen de Amerikaanse Davis Cup-speler Denis Ralston. Jan Hajer verloor van de En gelsman Cox met 4-6 4-6. Bettie Stoeve werd in het troosttoernooi van de dames uitgeschakeld door mevrouw Cawthorn G.B.) met 4-6 0-6. En mevrouw Ridder hof moest met 6-3, 3-6, 2-6 haar meer dere erkennen in de Britse Ann Owen. 9e ETAPPE 1 Anquetil (F; Geminiani) 239 km in 7 u. 26 min. 59 sec. (met bon. 7.25.59) 2 Simpson (GB; Plaud; met bon. 7.26.29); 3 G. Desmet I (B; Kempe);4 Foucher (F; Muer); 5 Poulidor (F; Magne); 6 Pauwels (B; Remy); 7 Adorni (I; Pezzi); 8Mattio (F; Remy); 9 Babani (I; Pezzi); 10 G. Groussard (F; Muer); 11 Kunde (D; Kimpe); 12 Duez F; Plaud; 13 Lebaube (F; Ge miniani); 14 Anglade (F; Muer); 15 Pambianco (I; Pezzi); 16 Rostollan (F; Geminiani); 17 Bahamontes (S; Remy); 18 Manzaneque (S; Sanchis); 19 Poulot (F; Magne); 20 Martin (S; Remy), allen in dezelfde tijd. Op 2.53: Altig. Op 4.12: Geldermans (29), Galera en A. Desmet. Op 5.14: Ji menez. Op 8.40: 32 De Roo. Op 17.58: 51 Nijdam. 56 Damen en 59 Zilver berg. Op 38.48: 69 Wouters, 77 Van Est, 84 Janssen, 91 Haast en 97 De Haan. De Belg Planckaert verscheen niet aan de start. De Belgen Melcken- beeck, Verbeek en Molenaars staak ten de strijd. De Nederlander Van Dongen kwam te laat in Monaco bin- DAGPLOEGENKLASSEMENT 1 De Muer 22 u. 20 min. 57 sec.; 2 Geminiani; 3 De Kempe; 4 Remy; 5 Pezzi. Op 1.14.44: 12 Pellenaars. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 G. Groussard 53 u. 28 min. 7 sec. Op 3.35: 2 Bahamontes. Op 4.07: 3 Poulidor. Op 4.08: 4 Foucher. Op 4.22: 5 Anquetil. Op 423: 6 Anglade. Op 4.47: 7 Junkermann. Op 5.40: 8 Simp son. Op 6.17: 9 Lebaube. Op 6.53: 10 Martin. Op 7.24: 11 Manzaneque. Op 7.31: 12 Altig. Op 7.34: 13 G. Desmet I. Op 9.11: 14 Novales. Op 11.17: 15 Jimenez. Op 1.39: 16 Galera. Op 12.25: 17 A. Desmet en Pauwels. Op 12.35: 19 Adorni. Op 12.54: 20 Kunde. Op 13.06: Duez. Op 13.10: Mattio. Op 13.15: Pambianco. Op 17.01: 26 De Roo. Op 17.38: Rostollan. Op 20.35: 29 Geldermans. Op 21.33: 20 Babini. Op 21.45: 32 Poulot. Op 43.55 49 Damen. Op 48.34: 55 Zilverberg. Op 51.07: 59 Janssen. Op 59.10: 65 Haast. Op 1.01.40 72 Nijdam. Op 1.04.36: 75 Wouters. Op 1.07.33: 79 De Haan. Op 1.24.16: 91 Van Est. ALG. PLOEGENKLASSEMENT 1 De Muer 160 u. 28 min. 2 sec. Op 10.42: 2 Geminiani. Op 15.10: 3 Remy. Op 19.22: 4 Kimpe. Óp 32.34: 5 San chis. Op 2.12.26: 12 Pellenaars. BERGKLASSEMENT 1 Bahamontes 63; 2 Jimenez 45; 3 Poulidor 37; 4 Anglade 24; 5 Tacco ne 21 p. PUNTENKLASSEMENT 1 Janssen 95; 2 Altig 78; 3 Seis 70; 4 Bocklandt 65; 5 Desmet 51; 6 Nijdam 45 p. =D'E BERGEN IN DE RONDEW DE TOEKOMST Rotsee-regatta Luzern Alle Nederlandse top-ploepen zul len zaterdag 11 en zondag 12 juli in Luzern uitkomen in de bijzonder sterk bezette Rotsee-regatta. In totaal hebben negen verenigingen 26 ploe gen ingeschreven. Het is de sterkste afvaardiging, die Nederland ooit naar de roei wedstrijden op de Rotsee heeft afgevaardigd. Vooral Rob Groen, de nationale skifkampioen, zal op sterke tegen stand kunnen rekenen. Ook wereld kampioen Viatschelav Ivanov en Eu ropees kampioen dr. Kozak, die de Nederlander vorig jaar in Kopenha gen, tijdens de finale van de Euro pese kampioenschappen door een felle eindsprint juist nog klopte, ko men namelijk naar Zwitserland Max. Alwin en Peter Bots, de ster ke dubel van Willem III, zullen op nieuw de wereldkampioenen 1962 Duhamel en Monnereau ontmoeten, dié zij het afgelopen weekeinde op de Bosbaan na een prachtige race versloegen. Bij de ongestuurde tweeën zijn zowel Blaisse-Veénemans (Nereus) als Boelen-Enters (Willem III) ingeschreven. Njord stuurt zijn twee met stuurman (Koch-Bergsma) en vier met stuurman, vier zonder stuurman, vier met stuurman junio ren en acht junioren. Aan de Henley Royal Regatta, die woensdag a.s. op de Theems begint, nemen dit jaar geen Nederlanders deel. RONDEvid.TOEkOMSr-^ 233faivg!uH Honkbal Het Nederlands honkbal team heeft dinsdag een in het Haarlemse honkbalstadion bij kunstlicht gespeelde wedstrijd tegen „Shape" met 10-6 ge- LEIDSCHENDAM Duivensport Aan de wedstrijd vanuit Saint Ghislain hebben 137 duiven uit Leidschendam deelgeno men. De afstand was 186 km., de los sing had plaats om 7.45 u. met z.w.- wind, aankomst eerste duif 9.46.55 u. met gem. snelheid van 1528.97 mtr p. min. De laatste duif arriveerde om 10.05.26. De classificatie was: N. Nieuwenbroek 1, 6, 17, 18; S. Noor- dermeer 2, 3, 8: J. Caspers 4; J. Schef- fers 5, 9, 11, 26; P. van Lochem 7; J. de Groot 10, 15. 20.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8