Bommen en vliegtuigen bij Arnhem en Lobith Prijsverlaging van Chefarine „4" Chefarine ,4 Lancering Atlas-Centaur van Cape Kennedy weer mislukt DE LEIDSE COURANT U kunt U kunt ook 'n Amerikaan roken'n Virginia roken Maar u kunt ook de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl In de Lutherse Kerk van Gaerdlosa op het eiland Oland in de Oostzee is het huwelijk voltrokken van prinses Margaretha van Zweden met de Brit se zakenman John Ambler. Foto: terwijl prinses Margaretha na de plech tigheid in spanning afwacht, kijkt de bruidegom met een bezorgd gezicht of de regen zal doorzetten. In het midden prinses Sibylla, de moeder van de bruid. Veel werk voor opruimingsdienst Bij graafwerkzaamheden te Arn hem en te Lobith zijn de laatste da gen delen van vliegtuigen, een vlieg tuigbom, een kanon en minutie ge vonden van toestellen die daar in de tweede wereldoorlog zijn tS-echtgeko- Eerste vliegtuig van Indonesië op Schiphol Gisteravond omstreeks kwart voor negen is voor de eerste keer in het 14-jarige bestaan van de Indonesi sche Luchtvaartmaatschappij, de Ga- roeda Indonesian Airways, een van haar vliegtuigen op Schiphol geland. Het was de „Pajajaran", een vier motorig straalvliegtuig van het type Convair 990A Coronado, waarvan de Indonesische Luchtvaartmaatschappij er sinds kort drie bezit. Aan boord van de charter, die 89 zeelieden van Hong Kong naar Am sterdam overvloog, bevond zich de Indonesische minister van luchtvaart- zaken, de heer Iskandar. Hij maakte als co-pilot deel uit Van de 17-kop- pige bemanning, onder wie twee ste wardessen. Op vérzoek van de regering heb ben wij ons bereid verklaard mede te werken aan het prijsbeleid en de prijs van Chefarine "4" te verlagen. Deze bedraagt thans: f 0.85 per buisje van 20 tabletten f 1.60 per 40 tabletten in strips f 3.70 per flacon van 100 tabletten DRIE DODEN BIJ AUTOBOTSING Op de rijksweg tussen Amersfoort en Apeldoorn in Hoevelaken heeft dinsdagavond een ernstig auto-onge luk plaatsgevonden, waarbij drie mensen om het leven zijn gekomen. Twee anderen zijn gewond, van wie een levensgevaarlijk. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk een ver keerde inhaalmanoeuvre. De politie heeft de identiteit van de slachtof fers nog niet kunnen vaststellen. Automobilist levend verbrand De 26-jarige F.H. v. d. Hoek uit Huizen (N.-H.) is gisteren na een kettingbot sing op de Rijksweg DeventerHol ten in zijn auto levend verbrand. Bij het ongeluk, dat in de gemeen te Bathmen gebeurde, werd de ben zinetank van de personenauto van de heer v. d. Hoek lek gestoten. De auto was in een oogwenk een brandende fakkel en het bleek niet mogelijk de heer v. d. Hoek, die bij de botsing bekneld was geraakt, te bevrijden. Van de vrachtwagen en de twee personenwagens, die bij deze botsing betrokken waren en ook al heel snel in brand vlogen, konden de inzittenden zich tijdig redden. De weg was een ware vuurzee. De Bathmense brandweer had een half uur nodig om het vuur de baas te worden, het verkeer moest worden omgelegd. reldoorlog heeft deze landbouwer •enige keren een bom op zijn land voor de ploeg gehad. Die bommen zijn toen alle onschadelijk gemaakt. (Advertentie) Ook Laren heeft ivormen in writer De graafwerkzaamheden zullen met voorzichtigheid worden voortgezet omdat het niet uitgesloten is dat daar nog meer bommen in de grond zitten. De graverij te Lobith zal voorshands worden vertraagd, omdat daar bij het wrak van een Duitse Messerschmitt- 109-jager vermoedelijk delen van het stoffelijk overschot van de vlieger zijn gevonden. De te Arnihem gevonden bom, een duizendponder zoals de bommenwer pers van de Britse Koninklijke Lucht macht plachten mee te nemen, is gistermiddag in tien minuten tijds door mannen van de hulpverlenings dienst van liet ministerie van binnen landse zaken onschadelijk gemaakt. Het werk werd vergemakkelijkt omdat het ontstekingsmeohanism e nog „soepel" kon worden losge draaid. Bommen kwijt. Volgens een landbouwer die in de nabijheid van de graverij te Arnhem land bezit, moet het vliegtuig in 1944 zijn verongelukt. Hij heeft er in dat jaar daar een zien neerkomen dat, voordat het de grond raakte bommen verloor, waarvan er een ontplofte. In de jaren direct na de Tweede We- Tweede Kamer akkoord met Schelde-Rijn- verbinding Grote verbetering Belgische scheepvaart De Tweede Kamer heeft gister avond het Schelde-Rijnverdrag aan vaard. Alle fracties stonden achter het project, tot blijdschap van mi nister Luns. De aanleg van de nieu we Schelde-Rijn verbinding gaat on geveer 260. miljoen gulden kosten, waaraan Nederland ruim 20 miljoen gulden gaat bijdragen. Het zal tussen de acht en tien jaar duren, alvorens de vaarweg voor het scheepvaartverkeer opengesteld kan worden. Negen-tiende van de vaar weg komt op Nederlands gebied te liggen. De Belgische Rijnvaartpre mies, die als gevolg van het verdrag afgeschaft worden, bedragen thans 50 miljoen Belgische francs (onge veer drie en een half miljoen gulden) per jaar. Als de vaarweg gereed is zal de scheepvaart, die nu voor de bestaan de route tussen de tien en elf uur nodig heeft, aan ongeveer zes uur voldoende hebben. De afstand Ant- werpen-Dordrecht bedraagt thans 125 kilometer. De nieuwe vaarroute wordt plm 39 kilometer korter, dus ongeveer 86 kilometer. VRAGÊNOVER AMBASSADEUR IN MADRID De heer Lankhorst (PSP) heeft de minister van Buitenlandse Zaken in de 2e Kamer vragen gesteld over de lunch die de Nederlandse ambassadeur te Ma drid, jhr. Van Panhuys, onlangs met prinses Irene en haar gemaal heeft ge houden. De bewindsman antwoordde, dat de ze lunch plaats vond na overleg met en toestemming van de regering. Ook kan zijns inziens onmogelijk worden ge zegd, dat de titel „hertog van Madrid", die door prins Hugo werd aangenomen, door het plaatsen van de handtekening van de ambassadeur in het gastenboek van het betreffende restaurant, zou zijn gelegaliseerd. PRINSES INRENE WEER IN MADRID Prinses Irene is gistermiddag per vliegtuig van Schiphol naar Madrid te ruggekeerd. Zij werd op het vliegveld Barajas verwelkomd door haar echt genoot, prins Charles Hugues, en tal rijke Spaanse vrienden. Het echtpaar deelde mede, over een paar dagen op reis te gaan naar Palestina. Nadat Rotterdam, Delft en talrijke andere steden een kortere of langere periode geplaagd zijn door wormpjes in het drinkwater, is nu ook Laren niet achtergebleven. In de wastafels van het barakkenkamp, waar de mo biele colonnes gelegerd zijn, zijn gis teren wormpjes aangetroffen- Het staat nog niet vast of deze schadelijk zijn, maar de militaire gezondheids dienst in de legerplaats heeft de zaak in handen genomen en een onder zoek ingesteld. Het vermoeden be staat, dat de diertjes niet met het drinkwater zijn meegekomen, maar afkomstig zijn van de afvoerpijpen. Het water in de legerplaats wordt niet betrokken via het Provinciaal Waterleidingbedrijf, dat de burgerij van Laren en omgeving van water (en wormpjes?) voorziet. „HONDEWATER" De drinkwatervoorziening in Rot terdam is trouwens oorzaak van nog een moeilijkheid geworden. Er ko men namelijk de laatste tijd bij die renartsen in de stad allerlei honden, die onzindelijk geworden zijn, braken en al die andere dingen, waarvoor zelfs een groot dierenliefhebber geen honden meer in zijn huis zal willen hebben. De dierenartsen zijn geneigd deze verschijnselen toe te schrijven aan de substantie, die door het Rot terdamse drinkwaternet verspreid wordt. Bij Verdische Eilanden in Oceaan gestort Een poging om een Atlas-Centaur raket in een baan om de aarde te stuwen, is gisteren mislukt. Gister middag om vier minuten over drie Nederlandse tijd werd de raket ge lanceerd van de basis Cape Kennedy in de Verenigde Staten. Aanvanke lijk leek het erop, dat de proef zou slagen, doch een half uur na de lan cering werd door woordvoerders van de basis medegedeeld, dat de motoren van de tweede trap van de raket twee minuten te vroeg stopten. Op dat ogenblik had de raket de snelheid, die noodzakelijk is om de raket in een baan om de aarde te brengen, bijna bereikt. De raket is wegens de te lage snelheid terug gekeerd in de dampkring, en enkele honderden kilometers ten westen van de Kaap Verdische Eilanden in de Atlantische Oceaan terecht geko men. Er bevond zich geen weten schappelijke apparatuur aan boord. Schilderspatroons vragen compensatie verhoging AOW-premie De schilderspatroonscentrale heeft in een brief aan leden van de Twee de Kamer verzocht een oplossing te zoeken voor de lastenverzwaring van 2.4 procent die een verhoging van de" AOW en AWW per 1 januari 1965 voor zelfstandige ondernemers in het midden- en kleinbedrijf met zich mee brengt. De centrale wijst erop, dat de on dernemers met een inkomen van rond 12000 een lastenverzwaring van ƒ350 tot ƒ380 per jaar krijgen, zonder dat daartegenover compensa tie van enige betekenis staat. Gedupeerde hoer kreeg twee koeien In de buurtschap Beijerse onder Gouda blijkt de naastenliefde nog welig te tieren. De 39-jarige veehou der verloor hier namelijk in de loop van de vorige week drie koeien, die stierven aan loodwitvergiftiging. De pot met loodwit zat tussen vuil uit de Rotterdamse haven, dat in de na bijheid wordt gestort en is op een of andere manier op het weiland te rechtgekomen. De kantoerhouder en besteller A. Sirk te Berkenwoude trok zich het lot van het door dit verlies zwaar getroffen boerengezin aan, toen de autoriteiten niets de den, en ging met lijsten rond. In ra zend tempo werd er drieduizend gul den geofferd, waarvoor de veekoop man A. Deeien op de Rotterdamse veemarkt twee koeien kocht. Hij gaf deze gisteren aan het uitermate ver heugde gezin en om de vreugde com pleet te maken nog driehonderd gul den, die na aankoop waren overge bleven, a contant. VERTRAGING Tot op heden is slechts een lance ring van een Centaur geslaagd, en wel op 27 november van het vorig jaar. De daaraan voorafgaande lance ring, die op 8 mei 1962 plaatsvond, mislukte eveneens. De mislukking van gisteren kan mogelijk een aanzienlijke vertraging in het ontwikkelingsprogramma te weeg brengen. De motoren die men bij de Cen taur-trap gebruikt zijn van hetzelfde type als die van de Saturnus één- raket. Bij twee proeven met Satur nus één-raketten had men geen moei lijkheden ondervonden. Voor september staat weer een lancering met een Saturnus-raket op het programma. Ondanks het feit dat men er niet in geslaagd is de Centaur in een baan om de aarde te krijgen, zijn de des kundigen niet geheel ontevreden. Eerder ondervonden moeilijkheden met isolatie-materiaal bleken over wonnen en de stuwpompen van de motor werden, nadat de tweede trap was uitgebrand, met succes opnieuw gestart. Examen gehaald dankzij politie Dankzij de bereidwilligheid van de Enschedese politie is Gerrie Baltink gisteren geslaagd voor haar ULO- examen. Het meisje merkte tijdens het examen, dat zij eej>-»-schrift, dat onontbéérlijk was voor het -maken van haar werk, vergeten was en raad pleegde de surveillant. Aangezien zij uiteraard het lokaal niet mocht ver laten, werd de politie ingeschakeld en even later kwam een politieman het gevraagde schrift afleveren onder het welbekende motto: „De politie is mijn beste kameraad Twee weken voor voetballer wegens mishandeling Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 25-jarige Amsterdammer G. K., wegens opzettelijke mishandeling tijdens een voetbalwedstrijd veroordeeld tot twee weken gevan genisstraf. De procureur had een zelfde straf geëist als de politierech ter te Haarlem eerder had opgelegd, nl vier weken gevangenisstraf waar van twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tijdens een wedstrijd te Zaandam waarin 7(, in „Fit" meespeelde tegen VVZ, had hij zich kwaad gemaakt toen WZ door een benutte penalty met 5-2 voor kwam te staan. Een jeugdige VVZ-supporter, de 11-jarige Herman Hoff, stormde bij dat vijfde doelpunt voor zijn club juichend het veld op. K. stak zijn been naar hem uit waardoor Herman viel en zijn been brak. De laatste eenheden van de troepenmacht der Verenigde Naties hebhen Kongo 30 juni verlaten. Op de foto De leeuwenzevenling, die een week of vijf geleden in een ondergronds hol in Burgers dierenpark in Rhenen neemt de Nigeriaanse generaal Aguyl-Ironsi in de hand een geprepareerde baby-krokodil als officiersstok is geboren, is dinsdagochtend voor het eerst in het daglicht verschenen. Foto: de heer Van Hoof jr., directeur afscheid van Canadese militairen van de verbindingsdienst van het dierenpark (rechts) en twee oppassers tonen met trots de door hun aantal, bijzondere welpen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7