MAN DOOR LANDMIJN GEDOOD HUWELÏJk van 16-jarig meisje Nederland weigerde neger als ambassadeur nietig Leidse Bioscopen Twee maanden voor vernieling van een ruit ^vakantie? Overheid schetst vals beeld van studentenwereld VULCANO De Nerveuze Nerviërs WOENSDAG 1 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Gi&ren in de namiddag is het pas ge trouwde echtpaar Boesveld uit Zaltbom- mei in de nabijheid van de Waalbrug het slachtoffer geworden van een land mijn uit de tweede wereldoorlog. De man. de 25-jarige H. Boesveld, kwam om het leven, zijn vrouw mevr. G. Boesveld-Gortzak, werd gewond. Zij is in het ziekenhuis in Zaltbommel op genomen. Haar toestand is niet levens gevaarlijk. Waarschijnlijk heeft de heer Boesveld tijdens de wandeling vlak langs de laag- waterlijn een voor hem vreemd voor werp ontdekt, waar hij op getrapt of op geslagen heeft. De heer Boesveld werd door de ontploffende mijn onherkenbaar verminkt en was op slag dood. Het on geluk gebeurde vlak bij de plaats waar vroeger een bunker stond, die diende voor de verdediging van de Waalbrug. Duitse militairen hebben tijdens de 2e wereldoorlog in de omgeving van de bunker mijnen gelegd. In 1946 kwamen twee jongelui uit Zalt bommel in dezelfde buurt tengevolge van een mijnontploffing om het leven. De rijkspolitie van Zaltbommel heeft de plaats des onheils geisoleerd. De mijnopruimingsdienst is gewaarschuwd. caféhouder voegen. Voor zijn be moeiingen kreeg de chauffeur een vergoeding van de caféhouder. Deze is inmiddels gearresteerd. De ouders van het meisje hadden een verzoek tot nietigverklaring bij de rechtbank ingediend. Dit werd noch door het meisje, noch door de chauffeur bestreden. Amerikaanse bladen Heeft de minister kennis genomen van berichten in Amerikaanse bladen, volgens welke de Nederlandse rege ring zou hebben geweigerd agrement te verlenen voor de benoeming van een neger tot ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, zo heeft het Tweede-Kamerlid mej. Rut gers (ARP) aan de minister van Bui tenlandse Zaken gevraagd. Aannemende, dat deze berichten volstrekt uit de lucht gegrepen zijn, acht de minister het dan niet in hoge mate betreurenswaardig, dat op deze wijze in het buitenland de naam van Nederland met rassendiscriminatie in verband gebracht wordt? Welke stappen denkt de minister te ondernemen om te trachten, de kwalijke indruk van deze berichtge ving zoveel mogelijk ongedaan te maken?, wil mej. Rutgers weten. De Civiele Kamer van de Recht bank in Den Haag heeft bij vervroeg de uitspraak nietigverklaring uitge sproken van het huwelijk door een toen zestienjarig meisje J. den O. gesloten met de 53-jarige Haagse chauffeur H. O. Dit huwelijk was in Gretna Green in Schotland voltrok ken op verzoek van een gehuwde Haagse caféhouder, die met 't meisje relaties onderhield en deze wilde voortzetten. Door het sluiten van dit huwelijk kreeg het meisje meerderjarigheids rechten en ze zou zich weer bij de De films in de week van 25 juni tot 1 juli zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: De stuurloze twee (14 j.). Dagelijks 2.30, 7.00, en 9 15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7 00 9.15 uur Lido: d'Artagnan tegen de 3 mus ketiers (14 jaar). Dagelijks: 2 30, 7.15, en 9 15 uur Zondag: 2.30 4 45. 7 00 9 15 uur. Luxor; Hud, de ontembare (18 jr). Dagelijks. 2.30. 7 00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45 7 00 9.15 uur Studio: De minnares (18 jr C.F.K.). Dagelijks: 2.30, 7 00, en 9 18 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7,00, 9.15 uur Trianon: Irma la Douce (volw.). geprolongeerd. Dagelijks 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2 00. 5.00, en 8.00 uur. Rex: The Raven (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur Zondag: 2 30, 4 45 7 15. 9 15 uur Ma. t/m wo.: Koninginnen vaD de nacht (str. volw.). kabinet, parlementsleden en oud ministers Cals en Klompé, prof dr. Beel, vertegenwoordigers van 't ka tholieke maatschappelijke leven, zeer vele ambassadeurs en gezanten. Van de hofhouding van H.M. de Koningin waren aanwezig de groot meesteres uit het huis van H.M. de Koningin, mevr. G. J. v. Wickevoort Crommelin en grootmeester J. J. L. Baron van Lynden. Dirk Schoneveld is te romantisch op zijn elektrisch orgel Concert met perspectief in Rijnsburg Wolf. Hier liet de organist alle mooi doenerij weg en alle moeilijkheden in het laatste werk werden glansrijk over wonnen. Schoneveld speelde heel vaardig nog een Gigue van de Vlaamse organist Dirk Schoneveld gaf een concert op Loeillet. Dit werk werd voor clavteim- het electrisch orgel van de Maranatha- bel geschreven. Het pedaal had daarom kerk te R«nsburg. Nu is zo'n orgel met beter achterwege kunnen blijven, de zwelkast, tremulant en snelle aanslag registrering wat helderder kunnen zijn De rechtbank in Den Haag heeft gis termorgen de 45-jarige bedrijfseconoom W. J. S., zonder vaste woonplaats, ver oordeeld tot twee maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest ter zake van vernieling van een ruit in de woning van zijn zwager in Wassenaar. Aanleiding hiertoe was het feit, dat verdachte reeds drie jaar lang tracht zijn driejarig zoontje, dat door zijn echt genote is meegenomen naar Engeland, op te sporen. Hij vermoedt dat zijn zwager met de verblijfplaats van zijn vrouw en het kind bekend is, zodat hij telkens in Wassenaar daarover moei lijkheden maakt. Verdachte smeekte de rechtbank bij uitspraak te bepalen, dat het adres van zijn zoontje moet wor den medegedeeld. De officier van Justitie had twee we ken geleden tegen verdachte vier maan den gevangenisstraf geëist, waarvan 1 maand voorwaardelijk en aftrek van 't voorarrest. De rechtbank stelde ver dachte toen echter ter zitting op vrije voeten. Aetherklanken en de aanslag nog lichter. .,orm veias voigenae concert tegemoet en no- daarmede is Dirk Schoneveld a aardis hiJ dan een minder én ter op weg. Jammer voor hem. Hij is een j or„„ni,. All.. gebruik zal maken van al de verleide- organist met gave. Alles komt correct tot klank. Maar hq mist een goede klas sieke scholing. En daardoor is de klank vaak verwant aan een cinemaorgel. Een degelijke studie onder strenge leiding op een mechanisch orgel zou veel ten goede doen keren. lijke hulpmiddelen van een electrisch orgel. Theo ten Hooven. VOORSCHOTEN Geert dag verloren laten gaan door pijn! Neem 'ASPRO' mee Hoofdpijn, verkoudheid 2 'ASPRO -è*i ...CS tfoitujeeb fit.' Gids kath. studenten De Unie van Katholieke Studenten verenigingen in Nederland heeft voor katholieke eerste-jaarsstudenten een voorlichtlngsgids samengesteld over gezelligheidsverenigingen onder de titel „Vivat Academia?" De unie zegt tot de uitgave te zijn overgegaan, omdat het door het ministe rie van O. K. en W. uitgegeven „Na het eindexamen studeren?" een studenten wereld schetst, die tegenwoordig niet meer bestaat, behoudens in een enkele oertraditionele studentengroepering. De gids zal in een oplaag van 5000 exem plaren verschijnen en is reeds gedeel telijk via middelbare scholen aan aan komende abituriënten gezonden. Receptie in Den Haag t.g.v. Pauskroning Gisteravond heeft de Apostolisch Internuntius in Nederland, mgr. G. Beltrami, ontvangen ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de Pauskroning van Paulus. Velen heb ben van deze gelegenheid gebruik ge maakt om de felicitatieregisters te tekenen. Onder hen bevonden zich o.a. kardinaal Alfrink, de bissehop- pen van Den Bosch en Rotterdam. Verder verscheidene leden van het DONDERDAG 2 JUT.Ï IS5* HILVERSUM 1. 402 m. 746 kc/». 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Licht gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Gymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Klass. Italiaanse ka- mermuz. (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Huishoudel. zaken, lezing. 11.15 Radio Filharmonisch ork.: klass. muz. (opn.). 12.00 Lichte orkestmuz. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12.43 Licht instrumentaal kwartet en zangsol. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram. 13.25 Beursberichten, 13.30 Dansork. met zangsol. 14.00 Viool en altviool: klassieke muz. 14.40 Literair programma. 15.00 Schakeringen, een reeks programma's over Kunst en Cul tuur. Vanaf 16.00 eventuele onderbre king voor reportage Tour de France .64. 16.00 Nieuws. 16.02 Licht gram. 17.00 Minjon. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Pianospel: lichte muz. 18.30 Zing met ons mee. 19.00 Sportparade. 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws, 20.05 Don Carlos, opera. 21,05 Bondig bulletin, wekelijkse kunstnotities. 21.15 Don Car los, Opera (verv,). 22.50 Nieuws. 23.00 Actualiteiten, met nabeschouwing Tour de France 1964, 23,30 Don Carlos, ojpera. (verv.). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV, KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte gram., afgewisseld door be richten en kookpraatje. 9.40 Schoolra dio. 10.00 Hoogmis. 11.00 Voor de zie ken. VPRO: 11.45 Licht orkest (gr.). 12.15 Leven op het land, lezing. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze week. 13.00 Nieuws. 13.15 Klass. gram. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Licht pianospel (gr). 14.30 Lichte gram 14,45 Gitaarspel (gr.). 15 00 Gelders orkest: klass. muz. 15.40 Barok- koperenensemble: oude gram. 17.00 Voor de jeugd, 17,30 Lichte gram voor de teenagers. 18.15 Sportagenda. 18.20 Me tropol? orkest. 1900 Nieuws en weer- praatje. 19 10 Geestel, liederen (gr). 19.30 Radiokrant. 19.50 Amuseménts- muziek, (gr.). 20,20 Radio-Vossenjacht, luisteraars op zoek naar radio-reporters, 21.30 Lichte gram. 21.45 Klass. gram. 22.00 Kerkorgelconcert: klass, en mod. muz. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbe spreking. 23,00 Lichte gram. 23.10 Zo meravondcabaret, 23.55 Licht gr. 23,55- 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 15,00-15.45 Voor de vrouw. 16.00-16.15 Voor de kleuters. 19.30 Ste nen voor brood?, documentair program ma over geestelijke verzorging bij de Nederlandse strijdkrachten. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter 't nieuws. 20.45 Luchtkasteel, klein zomerdroom- pje. 21.15 Malando 1939-'64. herdenkings programma. 21.30 Dick Powell - Peri cles was in de 31ste straat, TV-film. NTS: Journaal. 22.25-22.35 Filmverslag van de Tour de France. door Antonio del Monte Anita was echter allang verdwe- nen toen Enzo „De drie tonnen" be reikte. Op dit uur van de avond was het meestal nooit druk meer. De meeste klanten waren hun dagelijkse wandeling langs de haven begonnen. De mannen slenterden met de han den op hun rug naast elkaar voort en achter hen kwamen de vrouwen. Niemand besteedde veel aandacht aan de komst van Enzo. Enkelen wa ren bezig een spelletje te kaarten en anderen voerden gedempt een ge sprek c»ver de visvangst, die de laat ste dagen uitzonderlijk slecht was ge weest. Hij liep direot naar de toonbank en bestelde een glas wijn, maar Ri naldo, die voor een ontbrekende vierde kaarter had moeten invallen, gebaarde, dat hij het zelf moest in schenken. Enzo knikte, maar hij verroerde geen hand. Hij leunde tegen de toon bank die vol vlekken zat en met zijn hand onder zijn hoofd staarde hij somber voor zich uit. Ze dachten dat hij het kaartspel volgde, en toen Rinaldo een fout maakte en de anderen zich daardoor benadeeld voelden, werd hij er direct bijgesleept om als scheidsrechter te fungeren. En Enzo, ofschoon hij een groot rechtvaardigheidsgevoel had en altijd heel objectief een zaak te beslechten wist, wuifde met zijn hand, ten teken dat hij er dit keer niets voor voelde zich te mengen in een uitgebreid me ningsverschil, dat alle mogelijkheden van een formidabele ruzie in zich had. „Wat heb jij?" vroeg Rinaldo ver wonderd. „Je kijkt zo zwart als de bodem van de zee, Een rokende vul- caan kan er niet beroerder uitzien dan jij. Wat is er?" Enzo haalde zijn schouders op en liep om de toonbank heen. Van een plank haalde hij de wijnkaraf en zwijgend schonk hij zichzelf een glas vol, dat hij in één teug leegdronk. Daarna slokte hij onmiddellijk een tweede naar binnen en toen hij een sigaret had opgestoken, pakte hij ten slotte een afgedankte bierkist, die hij naar een hoek van het kroegje sleepte en met zijn benen over elkaar geslagen, zat hij daarna wel een kwartier zwijgend voor zich uit te kijken. Onverwachts kwamen er nog wat mannen binnen, die allemaal in de puimsteengroeve werkten. Eén van hen nam de kaarten van Rinaldo over, omdat ze nog steeds onder elkaar za ten te mokken, en de anderen rookten en dronken hun laatste glas wijn, Enzo voelde nu wel, dat hij te ver was gegaan. Steeds weer zag hij het beeld van Maria voor zich, zoals ze daar ging over de weg, met haar hand de haren wegstrijkend die voor haar ogen hin gen. Hij wist, dat ze haar hoofd had gestoten bij de huishoudster van de priester, dat Figaro aan Madalena werk had geweigerd. Hij wist maar al te goed, dat de puimsteengroeve voor Maddalen de ladste mogelijkheid was. Maar hoe zouden zijn collega's hierop reageren? En de vrouwen? Ja, vooral de vrouwen! Tenslotte had hij eigenlijk niets te vertellen. Dat begon hoe langer hoe meer tot hem door te dringen. Hij had geen enkele zeggingschap in de groe ve. Waren het slechts zijn zwijg zaamheid en zijn zin voor menselijk heid, die hem in het dorp door de tijd een bepaalde, vooraanstaande po sitie hadden verschaft. Hij begreep ook, dat hij nu met zijn besluit naar voren moest komen. Dat hij de arbeiders morgenochtend onmogelijk zo maar voor het naakte feit zou kunnen stellen. Hij probeerde het wel te zeggen, Enzo. Maar op de één of andere ma nier werd hij aldoor gedwongen zijn mond te houden. Telkens wanneer hij het juiste ogenblik gevonden dacht te hebben, gebeurde er iets, waar door hij capituleerde. Maar ten laatste moest hij wel. Rinaldo begon demonstratief met zijn hand door de inhoud van de geld! ,i te woelen en d was voor de bezoekers het teken, dat er afgere kend of opgeschreven diende te wor den. Enzo kon het nu onmogelijk langer uitstellen. De kaarters beëindigden jachtig hun spelletje, terwijl de anderen toekeken en in spanning op de uit slag stonden te wachten. Enzo voegde zich bij hen. Met zijn handen in zijn zakken stond hij schijnbaar onverschillig tussen de an deren in en lachte gedwongen om een grap van één van de kaarters. Er werden weddenschappen afge sloten. De spanning steeg schrikba rend. Steeds dichter hingen ze over het tafeltje heen. Tot het spel ineens klaar was. Lachend smeten ze de vette kaar ten op het gammele, ronde tafeltje, dat Rinaldo voor zulke gelegenheden van achteren haalde en tegelijkertijd stonden ze op en vroegen Rinaldo om de rekening. Het was Alberto die uitkomst bracht. „Laten we nog één glas wijn drin ken", stelde hij voor. „Ik moet ten slotte weten, dat ik mijn wedden schap gewonnen heb. Dan gaan we daarna naar huis. Sommigen maakten bezwaar, maar ze waren spoedig genoeg overge haald door de vrolijke stemming van de winnaars en zwijgend stond Ri naldo de glazen vol te schenken, die in een lange rij op de toonbank stonden. Als soldaten in het gelid. „Ik maak het toch werkelijk niet te laat", zei Figaro, zijn glas ophef fend. „Voor'geen tien gewonnen wed denschappen. Man, ik heb tegen woordig het gevoel of mijn botten gekraakt zijn als ik niet voldoende slaap heb gehad." „En dan zit jij nog op het water", lachte Alberto. „Maar wij, die de hele dag in de groeve moeten sjou wen. Man, wat is het laatste dagen heeit geweest. Ik geloof, dat ik geen aasje wind gevoeld heb, overdag. „O ja", knikte Figaro instemmend, „Vissen is veel beter. Ik zou geen dag in mijn leven meer buiten de zee kunnen. Ik moet ruimte om me heen hebben." ,Ja, we gaan weg", zei iemand en zette zijn glas op de toonbank. „Mor gen is het al weer vroeg dag. Vol gende keer maar afrekenen, Rinaldo. Dit was voor Enzo het laatste ogenblik. In enkele seconden stonden er op toonbank één, twee, drie, vier, vijf lege glazen en iedereen maakte zich gereed om te vertrekken. Toen zei hij het. Zo maar en pas sant, als een vluchtige opmerking tegen Alberto: „Zeg-eh morgen komt de zuster van Maria Natoli in de groeve werken. Hoe heet ze ook weer Het was op slag doodstil in „De drie tonnen". Zonder dat iemand zijn houding veranderd leek te hebben, keken allen plotseling in één rich ting, Er ontstond een spanning die voor Enzo bijna ondragelijk was. Hij probeerde een nieuwe sigaret óp te steken, maar toen hij het pakje uit zijn broekzak wilde vis sen, was het net of zijn handen alle diensten weigerden. Zijn hart bonkte zwaar en lang zaam. Als de klok van de kerk bij een sterfgeval. Hij was bang, dat de anderen het zouden kunnen horen en het zweet brak hem uit. (Wordt ver void) Wij misten nu de strengheid en het klankidioom van de Barok bij Bach en Handel. Bij het koraal „Wachet auf" ontbrak daardoor het karakter in de registrering en 'n juiste frasering. Daar door was de „Praeludium en Fuga" in g-moll te weinig transparant en de Fu ga werd niet exact genoeg. De geest van Bach was zoek. Erger was echter het gebruik van de zwelkast en de ef fectgeluiden bij Handels orgelconcert No. 4. De dispositie van de oude En gelse orgels en de uitvoeringspraktijk in Handels dagen laten dergelijke in terpretaties niet toe. Het organistisch kunnen van Schone veld kwam uitstekend tot zijn recht in de Toccata van J. (Nieland en in Passa- Advertentie) caglia - Koraal en Fuga van Corn, de Orgelconcert Uitgaande van de culturele commissie van de Hervorm de Jeugdraad zal op maandag 6 juli 1964 's avonds om 8 uur in de Herv kerk een concert worden gegeven door Johan van Dommele, orgel, or ganist van de Eusebiuskerk te Arn hem en Kindercantorij van de Dorps kerk o.l.v. H. J. Walvaart. Het pro gramma bevat werken van Du Mage, W. Vogel, D. Buxtehude (1637-1707), G. Böhm (1661-1733), J. S. Bach (1685-1750) en H. J. Walvaart. De Atheense Themis Palycratis, die zaterdag op het strand werd ge arresteerd omdat zij een „monokini" droeg, is maandag veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske miHjHmjsriH w bocht ie Dim mm.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2