Eerste paal voor ruilverkaveling geslagen in plan Zwammerdam PRINSES MARCARETHA VAN ZWEDEN GEHUWD MET ZAKENMAN J. AMBLER DINSDAG 30 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 BOSKOOP Onder grote belangstelling van autoriteiten, w.o. van de cultuurtech nische dienst, het gemeentebestuur van Boskoop en polderbesturen, heeft de voorzitter van de rullverkave- lingscommissie, de heer J. C. Hoo- gendoorn, maandag jl. de eerste paal geslagen voor de eerste van de 32 boerderijen die in het ruilverkave lingsplan Zwammerdam zullen ver rijzen. Deze gebeurtenis werd ook gadegeslagen door de landbouwers familie C. J. den Hertog, die deze eerste boerderij zal betrekken. Naar verluidt zal ook de tweede boerderij die door de landbouwer Joha, die thans zijn bedrijf aan het einde van de Goudse Rijweg heeft, spoedig worden gebouwd. De 32 boerderijen zullen alleen wat de gesloten veldschuur betreft van gelijlce bouw zijn, Overigens worden het geen standaardtypen. De woon huizen zullen zowel in bungalow als in verdiepingsbouw worden uitge voerd, waarbij met wensen van de toekomstige bewoners rekening wordt gehouden. Na overwegingen werd besloten tot individuele aanbe steding omdat deze wijze voordelen biedt boven massagunning. Na de verdwijning van de historische eer ste paal aan de Boerderij weg, werd in een bijeenkomst door de heer Hoogendoorn een rede gehouden. Hij merkte o.m. op dat het ongeveer 15 maanden geleden is dat met de werk zaamheden van het grote ruilverka velingsplan werd aangevangen. In De heer Hoogendoorn slaat de eer ste paal voor de nieuwe boerderij van de heer Den Hertog, onder toezicht van mevrouw Den Hertog (midden) en de voorzitter van het polderbe stuur de heer Grootendorst (voor grond links). dit tijdvak is zeer veel gebeurd zo dat de vorderingen van het plan tot grote tevredenheid stemmen. Dit is mede te danken aan de goede samen werking met de cultuurtechnische dienst, de Ned. Heide Mij. en het bureau ruilverkaveling. Namens de cultuurtechnische dienst voerde de heer Van Dam het woord en ook hij noemde het slaan van deze eerste paal van groot belang. Dit bev 'wijst dat achter alles spq^d tvoxcli gezet. De rijkstuinbouwconsulent in Zuid-Holland, de heer Scheepers, noemde de verdwenen eerste paal een mijlpaal in dit ruilverkavelings object. Een zwager van de a.s. boer derijbewoner, de heer Den Haan uit Sassenheim, merkte op, dat zijn fa milie zich in Boskoop best thuis zal gaan voelen, zodat Alphen geen hart zeer zal berokkenen. Vervolgens voerden wethouder Houdijk en de voorzitter van het pol derschap Rijneveld het woord, die meteen de fam. Den Hartog verwel komden. Tenslotte vestigde de heer Hoogen doorn er de aandacht op, dat de com missie open ogen zal hebben voor eventuele moeilijkheden en alles in het werk zal stellen om de bouw van de boerderijen zo aantrekkelijk mo gelijk te maken. RACHMAN VRAAGT STEUN VAN DE VRIJE WERELD Premier Rachman van Maleisië heeft maandag een beroep gedaan op de vrije wereld zijn land te steu nen tegen Indonesië. Wanneer Malei sië iets zou overkomen is het nog slechts een kwestie van tijd voor de communisten het overige gedeelte van Zuidoost-Azië beheersen, zei hij. Premier Rachman, die binnenkort j naar Londen vertrekt om daar de I Gemenebestconferentie bij te wonen verklaarde dat hij geen hulp zal vra gen aan de Verenigde Staten of de Gemenebestlanden afzonderlijk. Hij zag weinig heil in een nieuwe conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Indonesië, de Philippijnen en Maleisië zolang president Soekarno zijn houding niet verandert. Volgens premier Rachman vonden op Borneo belangrijke Indonesische troepenversterkingen plaats en acht te hij het noodzakelijk meer Maleisi sche troepen in te zetten. Castro's zuster breekt met bewind van haar broer Juana Castro Ruz, een zuster van Fidel Castro, heeft politiek asiel in Mexico gevraagd en in een verkla ring voor de Mexicaanse televisie openlijk gebroken met het Cubaanse bewind. In de tv-uitzending heeft de zuster van Castro onder andere ge zegd, dat er op het ogenblik 75.000 politieke gevangen op Cuba zijn, die zeer wreed behandeld worden. Hoe wel het bezoeken van kerken op Cu ba niet verboden is, zouden allen die er heen gaan beschouwd worden als vijanden van het bewind. Een groot aantal priesters en religieuzen zou 't land uitgewezen zijn. Juana Castro, die zegt nog maar enkele dagen uit Cuba weg te zijn, verklaarde dat mannen uit Zuidame- rikaanse landen in Cuba worden op geleid voor ondermijnende activiteit in hun landen en dat uit Cuba wa pens naar Zuidamerikaanse landen worden vervoerd. Castro's zuster heeft verder gezegd, dat er op Cuba groepen zijn, die het huidige bewind willen omverwerpen. Zij zouden evenwel niet talrijk genoeg zijn om een einde te maken aan het bewind van Castro, dat gesteund zou worden door duizenden Russische militairen. LANGE-AFSTANDZWEMSTER VERMIST De Amerikaanse lange-afstand- zwemster Britt Sullivan, die wilde trachten zwemmend de Atlantische Oceaan over te steken, wordt in de buurt van Long Island (New York) vermist. Naspeuringen met vliegtui gen zijn zonder resultaat gebleven. In het zeegebied waar de 29-jarige zwemster, gehuwd en moeder van een kind, vermist wordt heeft men haaien gesignaleerd. Zij zou op ge zette tijden aan boord van een volg boot rust nemen, doch deze is haar spoor bijster geraakt. De Amerikaanse jazzsaxofonist Eric Dolphy is maandag in West-Ber- lijn gestorven na een hartaanval. Hij is 36 jaar geworden. Ruimtevaart op de Oceaanbodem De Amerikaanse ruimtevaar der Scott Carpenter zal een week doorbrengen in een sta len kamer op 58 meter onder de oppervlakte van de oceaan 50 km ten zuiden van Bermuda. De kamer, een laboratorium, lijkt op een duikboot op stel ten. Op 6 juli beginnen de on derzoekingen met behulp van de diepzeekamer; ze zullen drie weken duren. De onder zoekers, allen vrijwilligers, kunnen de stalen kamer ver laten en ook buiten het Labo ratorium onderzoekingen ver richten. v-j Situatie in Kongo zeer rommelig Laatste VN-niilitairen vandaag vertrokken De situatie in het voormalig Bel gisch Kongo, dat vandaag voor een bijzonder belangrijke beslissing staat, is zeer onoverzichtelijk. Vannacht zal premier Adoela met zijn kabinet zijn ambtsperiode beëindigen, en er zal een nieuw kabinet worden ge vormd, waarvan naar het zich laat aanzien, het vrijwel zeker is, dat de voormalige leider van Katanga, Moise Tsjombe, er deel van zal uitmaken. Vermoedelijk, zo menen ingewijden, zal hij zelfs premier worden. De invloed van Tsjombe, die nog niet officieel is gekozen, is reeds groot. Hij heeft president Kasavoe- boe ertoe kunnen bewegen, de voor malige communistische leider Antoine Gizenga op vrije voeten te stellen. Tsjombe zelf beschouwt deze invrij- heidsstèlling als onderdeel van zijn „verzoeningspolitiek". Over twee weken wordt de nieu we grondwet, die bij volksreferen dum is aanvaard (87 pet. van de stemmers zei „ja") van kracht. Hier mee vervalt de huidige grondwet, die nog uit de Belgische periode van Kongo stamt. Romantische plechtigheid Reeds van vanochtend vijf uur af waren belangstellenden begonnen zich te verzamelen bij het twaalfde- eeuwse Lutherse kerkje van Gaerd- sloesa op het Zuid-Zweedse „rozen- eiland" Oeland waar tegen het mid daguur het huwelijk gesloten zou worden tussen de 29-jarige Zweedse prinses Margaretha, oudste dochter van prinses Sybilla en kleindochter van koning Gustaaf de Ze9de, Adolf, en de veertigjarige Britse zakenman John K. Ambler. Fruit- en ijsverko pers deden al in de VToege ochtend uren van deze mooie zomerdag goe de zaken. Enkele mensen hadden ge kampeerd bij de bochtige landweg die van de villa Solllden, waar de prinses verbleef, naar het zestien km. daarvandaan gelegen kerkje aan de andere kant van het eiland voert. Van de kant van het Zweedse hof waren de bijzonderheden van het bruidstoilet van de prinses geheim gehouden. Alleen was gezegd dat het niet het gewaad zou zijn wat haar jongere zuster prinses Desiree bij Pater G. v. d. Meer (Bodegraven) Provinciaal Passionisten Tijdens het dertiende provinciaal kapittel van de Paters Passionisten te Mook is pater drs. Germano v. d. Meer uit Bodegraven (43 jaar) geko zen tot provinciaal. Pater Germano volgt hiermee pater Paulinus de Waal C.P. op. Het provinciaal kapittel werd voorgezeten door de onlangs in Rome gekozen generaal der Passionisten, de Amerikaan Teodor Foley C.P. De ze is 50 jaar oud en de oudste van de op het kapittel aanwezige leiders van de Nederlandse Passionistenprovin- cie. Pater Germano v. d. Meer C.P. heeft twee jaar in Rome en twee jaar in Nijmegen theologie gestudeerd. Hij heeft verschillende bestuurlijke func ties bekleed en was sedert 1961 pro vinciaal consultor. Begin dit jaar maakte pater Ger mano een reis van drie maanden naar het missiegebied der Passionisten in Borneo. Het kapittel wordt voortgezet. Chroesjtsjow en Gerhardsen wisselen vriendelijkheden uit Chroesjtsjow heeft maandag in een toespraak in het 13de eeuwse kasteel Akerhuis gezegd dat „vele duizenden Sowjet-Russische soldaten en officie ren hun leven gegeven hebben voor de bevrijding Van Noors grondgebied van het Nazi-juk", tijdens de Tweede Wereldoorlog. „Het lijkt, ons dat het beste monument voor deze gemeen schappelijke inspanning zou zijn een groeiende vriendschap tussen onze volken en een gezamenlijk streven naar vrede. De samenwerking tussen de Russen en Noren tijdens de Duitse bezetting was een uiting van de sympathie die de betrekkingen tussen het Sowjet- Russische en het Noor je volk ken merkt, en dit moeten wij levend hou den." Premier Gerhardsen zei dat Noor wegen niet heeft vergeten dat ooste lijk Finnmark in de Tweede Wereld oorlog door de Sowjetrussische sol daten is bevrijd. Bijna iedereen in Noorwegen zal het ermee eens zijn dat vreedzaam naast elkaar bestaan het leidende principe voor alle inter nationale politiek moet zijn. Moet sa menwerking tussen landen met ver schillend sociaal systeem „niet meer worden gekarakteriseerd door ac tieve en vriendschappelijke samen werking dan tot nu toe het geval is geweest?" Noorwegen beschouwt het bezoek van Chroesjtjow „als een te ken dat uw hoop in dezelfde rich ting gaat", aldus Gerhardsen. BOSBRANDEN IN SURINAME De bosbranden die tijdens de afge lopen langdurige droogte in Surina me hebben gewoed, schijnen in het Commewijnegebied ook een gevoeli ge klap te hebben toegebracht aan de plannen om daar een groot baco- venproject aan te leggen. De vruchtbare pegasselaag is na melijk door de zogenoemde veen branden, die zich onder de grond ver spreiden, weggebrand. De algemene staking in Nigeria is ten einde. Vertegenwoordigers van jn j£ong0 2yn verkiezingen gehouden voor een nieuwe grondwet. Door «rSrhhLbhereerceompgromiSWberre?k; middel van «n referendum Op de foto ,i.n we in een van de stembu- over de minimumlonen. reaus bet uitreiken van de stembiljetten („Ja" en „neen") aan een kieier. Polen wil deelnemen aan de Kennedy-ronde Maandag zijn in Genève de bespre kingen over Poolse deelneming aan de Kennedyronde begonnen, zo heeft een woordvoerder van de algemene overeenkomst voor tarieven en han del (GATT) bekendgemaakt. Waar nemers in Genève menen, dat het slagen van de onderhandelingen de weg zal vrijmaken voor andere Oost- europese landen, zoals Roemenië, dat de GATT reeds heeft benaderd over deelneming aan het werk van de or ganisatie, en Bulgarije dat uitbrei ding van de handel met het Westen op hoge prijs stelt. Volgens de woordvoerder worden de besprekingen gevoerd door een commissie van elf vertegenwoordi gers van Australië, Oostenrijk, Enge land, Canada, Tsjecho-Slowakije, de EEG, Japan, Polen, Zweden, de Ver enigde Arabische Republiek en de Verenigde Staten. Polen heeft reeds de wens te ken nen gegeven geassocieerd lid van de GATT te worden. Het is tot dusver echter moeilijk gebleken de bezwa ren, die de centraal geleide economie van het land met zich meebrengt uit de weg te ruimen, zo is in GATT- kringen vernomen. Een F-86 straaljager is dinsdag neergestort op enkele huizen in Ha verhill, in de Amerikaanse staat Mas sachusetts, die als gevolg daarvan in brand raakten. Twee kinderen, elf en vijf jaar oud, kwamen om het le ven. Hun ouders werden zwaar ge wond. De bestuurder van het vlieg tuig bereikte aan zijn valscherm on gedeerd de grond. Hoe kon Oswalds dagboek uitlekken? Commissie-Warren gelast onderzoek De Commissie-Warren, die de toe dracht van de moord op president Kennedy onderzoekt, heeft de fede rale recherche opdracht gegeven, te weten te komen hoe een blad in Dal las stukken heeft kunnen publiceren uit een dagboek van Lee Harvey Os wald, die wordt verdacht van de moord op Kennedy. Dit dagboek maakt deel uit van het door de Commissie-Warren on derzochte bewijsmateriaal. Hierin vex-telt Oswald het een en ander uit zijn leven in de Sowjet-Unie in de periode van 1959 tot 1962. Een woordvoerder van de Commis sie Warren heeft meegedeeld, dat de commissie meent te weten, dat het dagboek eerst door de politie van Dallas in beslag is genomen en daar na aan de federale recherche is over handigd. Finnair, JAT en KLM staken hun vluchten op Parijs Gevaarlijke fouten bij de verkeersleiding Twee luchtvaartmaatschappijen, Finnair en de Zuidslavische JAT, heb ben hun vluchten op het Parijse vliegveld Orly gestaakt. Zij volgen hiermee het voorbeeld van de KLM dit dit weekeinde een dergelijk be sluit nam omdat in verband met de staking van de verkeersleiders niet meer voldaan werd aan de veilig heidseisen. Het personeel van de verkeerslei ding staakt reeds zeven dagen uit protest tegen het ontslag van een col lega. Militairen van de luchtmacht heb ben hun taak overgenomen. Maandag was driekwart van het verkeer op Orly bijna normaal met vertragingen van ongeveer een uur. Cambodja wil op eigen wijze China van zich af houden Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, heeft maan dag in Parijs gezegd dat zijn land te gen het Amerikaanse „imperialisme" in Zuidoost-Azië vecht, „niet uit een ideologisch standpunt, maar om zijn neutraliteit te bewaren". De prins zei dit in een lezing over de neutraliteit van Cambodja voor de studenten in de politieke wetenschap pen. Hij zei dat de Verenigde Staten alles hebben gedaan om Cambodja te dwingen zich naar hun te voegen als ..een dociele satelliet" De westelijke wereld realiseert zich niet dat Cam bodja, dat geen banden met het com munisme wil, zijn eigen inzichten heeft over de manier waarop het binnendringen van het communisme in Indo-China moet worden voorko men. Prins Sihanoek heeft vorige week een staatsbezoek aan Frankrijk ge bracht en verblijft daar nu onoffici eel. Katoenbeurs van New Orleans dicht Alle handel op de 99 jaar oude ka- toenbeurs in New Orleans is stopge zet en de beurs zal na afloop van de resterende nog lopende termijnen op 9 juli haar werkzaamheden beëindi gen. De president van de beurs, C. Lay- ton Merritt, verklaarde, dat het mini sterie van Landbouw met zijn volko men onpraktische programma voor de katoenindustrie willens en wetens haar huwelijk met de Zweedse grond bezitter baron Silfverschjoeld op 5 juni j.l. had gedragen. PROZAÏSCHE NOOT Bij alls romantische sfeer van het oude kerkje had de moderne tech niek voor een prozaïsche noot ge zorgd: er was besloten geen huwe- lijksklokken te laten luiden om te voorkomen dat de televisieuitzending van de kerkelijke plechtigheid door de trilling gestoord zou worden want zendinstallatie en camera's wa ren opgesteld in de klokketoren van het witte kerkje waarvan het inte rieur overigens alleen nog maar kaarsverlichting kent. Onder de gasten bij dit huwelijk waren de Zweedse koning Gustaaf Adolf en koningin Louise, koningin Ingrid van Denemarken, prins Bertil van Zweden, de drie zusters van de bruid, de prinsessen Brigitta, Desi ree en Christina, haar achttienjari ge broer kroonprins Karei Gustaaf en haar moeder prinses Sybilla, we duwe van de in januari 1947 overle den prins Gustaaf Adolf. Elk in een aparte gesloten auto kwamen bruid en bruidegom bij het met bloemen en berkenloof versier de witte kerkje aan. Prinses Marga retha, met de bruidskroon van het kerkje op het blonde haar, werd door haar grootvader, de koning, naar het altaar geleid. De huwelijksinzegening geschiedde door aartsbisschop Gun nar Hultgren, die di* ook bij het hu welijk van prinses Desiree. een klei ne maand geleden, had gedaan. Als getuigen fungeerden o.a. de echtgenoot van prinses Desiree. ba ron Silfverschjoeld, en de diplomaat Karei Svartz die tot voor kort han- delsraad bij de Zweedse ambassade in Bonn is geweest. Na de plechtigheid reed het bruids paar en verdere gezelschap in ge sloten auto's toegejuicht door de tienduizenden inwoners en toeristen langs de weg, naar het slot Solliden, het zomerverblijf van prinses Sy billa, terug, waar in een grote tent in het park een lunch voor 150 geno digden werd gegeven. Scranton startte verkiezingstoernee Gouverneur William Scranton is maandag in Noord-Carolina begon nen aan zijn reis door een aantal Amerikaanse staten waar hij zal trachten steun te verwerven voor zijn benoeming tot kandidaat van de Republikeinse partij bij de aanstaan de presidentsverkiezingen. Hij gaat voorts naar Georgia, Tennessee. Illi nois, Utah, Oregon en Noord- en Zuid-Dakota om te trachten ongeveer driehonderd afgevaardigden naar de Republikeinse partijconventie. die over twee weken in San Francisco wordt gehouden, voor zich te winnen. Deze kiesmannen hebben zich name lijk nog niet formeel aan senator Goldwater gebonden, doch slech's mondeling him steun aan hem uitge sproken. Gouverneur Scranton kocht, zon dagavond een half uur televisiezend tijd om de afgevaardigden van Noord- Carolina, die hij tevoren gevraagd had aan het toestel te gaan zitten, ui1 te leggen waarom Goldwater niet ge kozen diende te worden. Volgens hem was dit omdat deze kans heeft van de democratische oresident John son te winnen en omdat hij te impul sief met het vraagstuk oorlog of vre de omspringt. In het Witte Huis moe ten we geen leider hebben, die on middellijk op de vuist gaat, aldus Scranton. CABOT LODGE IN WASHINGTON Maandagochtend is de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Zuid- Vietnam, Henri Cabot Lodge, in Was hington aangekomen om de president officieel zijn ontslag aan te bieden Hij verklaarde tegenover de pers in geen geval te zullen streven naar een benoeming als republikeins presi dentschap-kandidaat voor zichzelf maar alles te zullen doen om de kan didatuur van gouverneur Scranton te steunen. Hij was niet van plan met senatoi Goldwater te gaan praten, wiens sug gestie atoombommen in Vietnam te gebruiken om de natuurlijke camou flage van de Vietcong-troepen op te ruimen hij absurd noemde. Dat was volgens hem te vergelijken met hei gebruiken van een atoombom om een cigaret aan te steken. Cabot Lodge zei verder niet te kunnen inzien hoe de kwestie van de oorlog in Zuid- Vietnam in feite een der belangrijke punten in de verkiezingscampagne zou kunnen worden. de tussenpersonen uit de handel schijnt te willen doen verdwijnen Niet alleen de termijnmakelaars maar ook de gewone katoenmakelaars trekken zich gedeeltelijk uit de han del terug, zo zei hij. Door het sluiten van de katoen- beurs in New Orleans blijft er voor de handel in de actieve katoenter mijnen alleen nog de New Yorkse katoenbeurs over. De handel op do beurs in New Orleans is verminderd van het hoogtepunt van 1.5 miljoen balen, voordat de regering met. haai katoenprogramma begon, tot op het ogenblik minder dan 1000 balen per dag.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5