Aardgasspuiter bij eiland Juist wordt getemd ara VRIJDAG 26 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 DRIE DODEN BIJ ONGELUK IN VROOMSHOOP Zoals reeds gisteren gemeld, is bij Vroomshoop een busje op een niet beveiligde overw een juist pas serende trein gegrepen. Twee van de inzittenden overleden ter plaatse: de heer H. J. Mollc,. 20), de chauffeur van het busje, en R. Kok (28), zijn bijrijder, beiden afkomstig uit Vroomshoop. Gisteren is echter nog een derde inzittende, de 24-jarige heer H. Brunink uit Vroomshoop, in het Irene Ziekenhuis te Almelo overleden. De vierde inzittende, de heer Vos, eveneens uit Vroomshoop, is met zeer ernstige verwondingen opgenomen in het Irene Ziekenhuis. Duur booreiland naar veiliger plaats Red Adair uit Texas, de man met de meeste ervaring in het bestrijden van spuiters ter wereld, zal vandaag met andere Amerikaanse en West- Duitse experts de geweldige aardgas- spuiter 55 km ten noorden van het eiland Juist trachten te temmen. Adair en andere boorddeskundigen uit Texas zijn woensdagavond met een helikopter op het booreiland „Mr. Louie"c aangekomen, dat maandag avond op bijna drieduizend meter diepte een kennelijk reusachtige, aardgasreserve heeft aangeboord. Politiek schaakspel De fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, mr. H. K. J. Beernink, en dr. Max Eu we, hebben gisteravond tij dens een receptie op de Sow- jetambassade hun krachten be proefd tegen de Sowjet schaak grootmeester Vassili Smyslow en de eerste secretaris van de ambassade. N. I. Semenov. Het Russische team won. De Sowjetambassadeur, I. I. Goegarinov. gaf gisteravond een receptie ter gelegenheid van het vertrek van de Rus sische schaakgrootmeesters Vassili Smyslow, Boris Spass- ky, Mikhail Tal en Leonid Stein, naar de Sowjetunie. Tot de gasten behoorden fi guren uit de Nederlandse schaakwereld en vertegen woordigers van diverseminis teries. Eerst zal worden begonnen met de ingewikkelde manoeuvre van het in dammen van de spuiter. Zes sleep boten uit Bremershaven hebben in middels het booreiland uit de geva renzone getrokken. Vanaf schepen wordt gezocht naar een gunstige plek om het eiland neer te zetten, op een afstand van enige mijlen van de hoor plaats. Het Noordzeeconsortium in Emden deelde hierover mede, dat elk ge vaar voor bemanning en eiland (dat 6.5 miljoen dollar waard is) uitge schakeld moet worden. Op de plaats waar het eiland stond konden gas- erupties de poten van het eiland ont wrichten. Het boorgat wordt thans vanaf het booreiland gevuld met bariet, dat met twee schepen uit Emden is aangevoerd. Het werk gaat dag en nacht door. Het is de bedoeling, dat het gewicht van het bariet even groot wordt als de opwaartse druk van het gas (circa 260 atmosfeer). Tot dusver is dit echter niet gelukt. Volgens de deskundigen in Hanno ver heeft het gas zich waarschijnlijk vanaf het onderste uiteinde van het met buizen versterkte deel van het boorgat een weg naar boven gebaand. Het komt op twee plaatsen, op een afstand van ongeveer 250 meter van het booreiland, aan de oppervlakte. Kokende zee Een sleepbootkapitein verklaarde gisteren dat het er in de omgeving van het booreiland nog steeds uit zag alsof de zee kookte. De deskundigen laten er geen twij fel over bestaan, dat ook zij door de geweldige druk van de aardgasre serve zijn verrast. Met de Ameri kaanse meetinstrumenten op het booreiland werd een aanvangsdruk van veertigduizend pound gemeten. Helikopters hebben monsters van het gas naar het vasteland gevlogen, waar het in de laboratoria van het Noordzeeconsortium wordt onder zocht. Een van de belangrijkste vra gen: is de reserve groot genoeg of moet „Mr. Louie" nog verder boren, zal pas over enige dagen beantwoord worden. Eerst moet het boorgat wor den afgegrendeld. (Advertentie) BOERDERIJ UITGEBRAND Donderdagavond is te Makkum de boerderij van de heer S. Westendorp totaal uitgebrand. Deze ongeveer 150 jaar oude boerderij stond in de on middellijke nabijheid van de voor enkele jaren gerestaureerde Her vormde Kerk. Het woongedeelte kon gedeeltelijk worden gespaard, maar kreeg veel waterschade. Het huisraad kon men in veiligheid brengen. De hooivoor- raad ging praktisch geheel verloren. De brand moet zijn ontstaan door hooibroei. Op de rol ziet Scotch Magic Tape er uit als matglas, maar eenmaal opgeplakt is het volmaakt onzichtbaar. Bovendien, en dat zijn grote voordelen: het is beschrijfbaar, de kleef laag loopt niet uit en het verkleurt nooit. Uw leverancier heeft voor u ter kennismaking: 1 rolletje Scotch Magic Tape van 14^0" voor f0.60 1 rolletje Scotch Cellulose Tape f0.6Q samen f1.20 EEN NIEUW PRODUCT VAN Minnesota (Nederland) N.V. Leiden^ (Advertentie) Jachtje op de Westerschelde overvaren Vier Engelsen hebben donderdag middag nog maar juist het vege lijf weten te redden toen hun 13-tons jachtje „Smugger-Too" op de Wes terschelde nabij Hansweert werd overvaren door een Belgisch binnen schip van ruim 1300 ton, geladen met kolen. „Het was een angstig moment met-leden, zal zowel mondeling, tele- neemt behoeft echter een overtre- toen hët jacht onder onze voeten f»nlsch als schriftelijk lik op stuk" ding bij een parkeermeter met tot wegzonk en binnen de minuut in het alle vragen op toeristisch en ver- een procedure voor de politierechter water verdween" zei de 47-jarige keersgebied beantwoorden. De of rechtbank te leiden. De officier eigenaar van het jacht Thomas Bur- ANWB heeft hiervoor twintig mede- van justitie kan, zoals in vele andere ton. nadat hij en zijn vrouw Mary en werkers in opleiding. Zij zullen van gevallen, een voorstel tot schikking het echtpaar Storey, allen wonend in 's morgens acht tot s avonds tien uur doen. Hunstranton, Norfolk, rillend en wel ter beschikking zijn. aan boord van het Belgische schip, de „Sonia Erna" waren gehesen en Nle' alleen vragen over b.v. week in Hansweert aan wal waren ge- endtoerisme, maar ook over weers- bracht. gesteldheid, verkeersopstoppingen, wegomleggingen enz. zullen beant- De heer en mevrouw Storey wisten w00rcj kunnen worden. De ANWB- op het Belgische binnenschip over te Wegenwacht zal voor het vergaren springen, maar de heer en mevrouw en verzenden van informaties zijn Toen zij gistermorgen om negen Burton beiden 47 jaar oud, konden ingeschakeld. uur de klas betraden troffen leerfin- waterSfe Springen1 Deze dienst, die zowel voor de jpn va£ de Leoschool in Tilburg tot ruim 600.000 leden van de toeristen- "un schrik de onderwijzer stervend Alle bezittingen van de opvaren- bon(j a]s VOor niet-leden gratis wordt aan- De 62-jarige frater Fe.icianus den van het jacht, waaronder juwe- verricht, zal op vrij korte termijn (A. M. v. d. Wal) was door een be ien, fototoestellen, geld, radios, kle- veel nut kunnen hebben van drie roerte getroffen. Hij overleed enige ding enz. zijn met het schip mee de nieuwe wegenwachtstations. Indien tÜd later, diepte ingegaan en liggen nu op de £e algemene vergadering van de bodem van de Schelde, ruim 20 bond a.s. zaterdag de plannen goed- meter beneden het wateroppervlak keurt, dan zullen deze stations bij- De heer Burton zei gisteravond Groningen, Joure en het „planken weinig hoop te hebben op de goede wambuis" onder Ede (Gld) verrij- afloop van een eventuele bergings- zen poging van het jacht, waarvan de waarde op 50.000 gulden wordt ge schat. Broeder stierf voor de klas ONTSLAG AANGEZEGD AAN MEER KLM-PILOTEN Met medeweten van de Vereniging van KLM-vliegers heeft de directie van de KLM aan 45 vliegers laten weten, dat zij op 1 november a s. zul len worden ontslagen. Rond 120 vlie gers hebben het KLM-bedrïjf in de laatste jaren vrijwillig verlaten. Er is echter nog een teveel aan vliegers van enige tientallen personen. De Vereniging van KLM-vliegcs heeft gesteld, dat het ontslag alleer, maar verleend mag worden aan de groep van vliegers, die het laatst in dienst is gekomen. Zij behoren tot de cate gorie eenbanders, dit wil zeggen, dat zij één band op de mouw hebben. De betrokken vliegers kregen een ontslag-aanzegging. Dit wil zeggen, dat zij van de gelegenheid gebruik moeten maken om elders aan de slag te komen. De vliegersvereniging stelt zich wel op het standpunt, dat de ontslagen vliegers rechthebben op een compensatie van drie en een hal ve maal het jaarsalaris. Dit komt overeen met rond 45.000 gulden. De directie van de KLM heeft echter de ze overeenkomst met de vliegers be gin 1964 opgezegd. Het staat dus nog niet vast hoeveel de vliegers zullen krijgen. ANWB opent centrale informatie voor het toerismein Den Haag Bon parkeermeter bij politie betalen W eerpraat je in drie talen voor de kampeerders De radionieuwsdiensl gaa^ ten be hoeve van de buitenlandse toeristen in drie talen een overzicht geven van de weersverwachtingen \oor de vol- Nadat de Hoge Raad in een arrest Sende dag. Dit gebeurt in het Frans, overtredingen, begaan bij parkeer- Duits en Engels. Indien 's nachts meters onder de belastingdelicten weersomstandigheeden zich zouden rangschikte, kon een overtreder in kunnen voordoen, waarmee de kam- Op zijn laatst begin september ons land zijn „bon" niet meer met de peerders rekening moeten houden, opent de Kon. Toeristenbond ANWB politie regelen. Dit blijft wel het ge- dan worden deze in het praatje ver een centrale informatie voor toerisme val met het overtreden van het ge- meld. De drietalige uitzendingen vin- in het hoofdkwartier te Den Haag. -wona parkeerverbod. den .plaats na de nieuwsdienst van Deze dienst, bestemd voor leden en Naar het ANP van de ANWB ver- zeven uur 's avonds. Z.K.H. prins Bernhard heeft donderdagavond in het Amsterdamse Amstelhotel aangezeten bij een diner, dat werd gegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Knickerbocker International. Op de foto is de prins in gesprek met Albert Balinks, president van Knickerbocker International. Links mevr. Balink. Voor een bezoek aan Polen is de Joegoslavische president Josip Tito donderdag op het vliegveld van War schau aangekomen. Foto: terwijl de Poolse communistenleider Wladislaw Gom oei ka lachend toekijkt QMolw) wordt Tito op het vliegveld begroet door twee Pootee hinderen, dfee bloemen aanboden. bondskanselier Ludwig Erhard heelt in Bonn Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van aufymi». m tniMk brengt mo WMt-DaMttend.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9