Mulo-scholier hoorde één jaar gevangenisstraf tegen zich eisen SCHOOLBOEKEN VEEHANDEL EN RUNDVLEESPRIJZEN Alle kandidaten Helders lyceum zijn geslaagd 15 JAAR GEEIST TEGEN VROUW DIE HIELP HAAR MAN TE DODEN „CITOSA" WIJZIGT BUSROUTES Leidse Bioscopen VULCANO V- -jDAG 26 JUNI 1964 DE LETDSF COURANT PAGINA 2 voor: HJLS. M.M.S. LYCEUM GYMNASIUM L.T.S. U.T.S., enz. Z A N DV LI E T's „Ik beschouw deze jongen als een braak in Wassenaar was hij gehol- gevaarlijke figuur, niet alleen omdat pen door de 19-jarige HBS-leerling hij anderen tot misdrijven heeft ver- R. P. A. van B. uit Voorburg tegen leid, maar ook omdat hij met een wie de officier zes maanden gevan- vuurwapen uit inbreken gaat". genisstraf waarvan 3 maanden voor- Wegens plegen van diverse inbra- waardelijk eiste, ken eiste gisteren de officier van jus- De 19-jarige student E. R. S. uit titie bij de rechtbank te Den Haag Voorburg had voor verdachte enkele Boek- en kantoorboekhandel om die reden tegen een 19-jarige obligaties voor totaal 570 gulden bij MULO-leerling uit Delft B. W. M- een bank verkocht. Tegen hem eiste Haarlemmerstraat 117a W. één jaar gevangenisstraf waarvan de officier ter zake van opzettelijke Leiden Telef. 20421 twee maanden voorwaardelijk en af- heling drie maanden gevangenisstraf trek van voorarrest. voorwaardelijk. Uitspraken op 7 juli. (Advertentie) De jongeman had inbraak gepleegd in een woning te Wassenaar, te Leid- schendam, te Rijswijk en ook bij de ouders van zijn meisje te Delft, toen hij wist dat haar ouders afwezig wa- Een jury in New York heeft komen in Engeland. Het blijkt steeds beslist, dat een 54-jarige kraanmachi- weer, hoe in dit soort films alles zo nist een schadevergoeding van glad verloopt. Vakmensen zullen dat 550.000 dollar moet worden uitge- erkennen, maar het grote kijkerspu- keerd. De man was op zijn werk in bliek amuseert zich best bij dit genre, een kuil met pijpleidingen voor heet water gevallen, als gevolg waarvan hij een half jaar in een ziekenhuis had moeten liggen. „Kentering" van Hans Wortelboer In ons vorige overzicht hebben we laten doorschemeren, dat in de twee de aflevering van „Kentering", een KRO-serie van Hans Wortelboer, zo veel tegelijk werd overhoop gehaald, waardoor er geen tijd overbleef tot rustige verklaring. Nadien heeft men kunnen lezen van de verontrusting, die kardinaal Alfrink stellig namens velen in het openbaar heeft uitge sproken. KRO-voorzitter Van Doorn zal nu de zaak doorspreken en in afwachting daarvan kondigen we al vast de derde en laatste aflevering van „Kentering" aan op vrijdag 3 juli. Maar het is niet in deze rubriek de plaats, nader in te gaan op de vraag, of het KRO-beleid niet méér moet zijn gericht op de eenvoudige kijker, die zozeer rustige voorlichting behoeft in een tijd vol ontwikkeling geleden op het scherm gebracht. En elke avond kan men even kijken naar de verrichtingen in de Tour de France, en dat is voor de wielersport mensen onder ons een boeiende be zigheid. Als de overheid maatregelen meent De heer Ten Dam vond 't vreemd ren op een bepaalde avond. Verdach- te moeten nemen ten aanzien van de dat, nu het de boer een half jaar te was in het bezit van een geladen rundvleesprijzen, laat het dan zoda- lang weer een beetje voor de wind pistool die op scherp stond. Hij bleek nige maatregelen zijn dat we niet gaat, van alle kanten wordt getracht Terugblik een voorliefde te hebben voor vuur- wegzakken naar het peil van 2 jaar de rundvleesprijs weer naar beneden wapens en daarom ook had hij uit geleden, maar een prijs bereiken te krijgen hoe ver naar beneden We zijn beland in de vakantiemaan- het wapenmuseum te Delft een ma- waarbij de boeren een bestaansmo- zegt men er niet bij. den met herhalingen van goede to- van nieuwe gedachten, chmepistool gastolen, merk Schmei- gelijkheid en de handelaren 'n han- De Nederlandse consument moet neelstukken. Zo heeft men donder- ser, waartoe hij met een tang de ket- delsmogelijkheid kunnen behouden. er toch begrip voor hebben dat de dag kunnen kijken naar het eerder AVRO-amusement ting waaraan het wapen was beves- De voorzitter van de Nederlandse producent van het beste en lekkerste vertoonde spel over Alexander de tigd had doorgeknipt. Bond van Veehandelaren, de heer K. voedsel van Nederland de prijs dient Grote in zijn strijd om de wereld- De wedloop om het amusement op Bij zijn inbraken had verdachte in w. ten Dam, sprak deze wens uit in te krijgen die hij ervoor nodig heeft, heerschappij. Regisseur Peter Koen de schermen is door de AVRO inge- totaal ongeveer 5.000 gulden en tal zijn openingsrede voor de algemene De „burgerbevolking van Nederland", kon daarbij rekenen op een uitste- zet met de bekendmaking van een van sieraden buit gemaakt. In een vergadering van zijn bond, gistermid- aldus de heer Ten Dam, leeft in een kende cast van spelers. Alleen we- schema, waaruit we de voornaamste te Den Haag gehuurde kamer sloeg dag te Utrecht, hij het gestolene op. Bovendien bleek hij zijn vader in de loop der jaren voor ongeveer 8.000 gulden te heb ben bestolen. Verdachte zei dat hij graag boek jes las over misdrijven. Bij zijn in- Behalve Pief v. Exter De vier meisjes, die herexamen Grieks hebben moeten doen aan het Helders lyceum, zyn alle geslaagd. Alle kandidaten voor het diploma Gymnasium aan het Helders lyceum zijn nu geslaagd. Alleen Piet van Ex- ter heeft nog geen examen gedaan: hij bleef bij zijn weigering. De rec tor van het lyceum, die van fraude wordt verdacht, op grond waarvan het examen moest worden overge maakt, is gisteren bij de Alkmaarse rechtbank aan een verhoor onder worpen. Snelle, comfortabele en goedkope famlllewagen met enorme koffer ruimte. Felle motor met laag ben zineverbruik. Veilige voorwielaon- drllvlng. Inspectiebeurten om de 10.000 km. Veel ruimte voor 5 per sonen; Alr-conditioning, verwar ming en defrosters. Tochtruitjes, zonneklep en vele andere snufjes. Gesynchroniseerde 4-versnel lingsbak. Stuurschakeling. Sublie me wegllgging." MAAK 'N ONTDEKKINGSRIT BIJ: Automobielbedrljt GE BR. HUISMAN Levendaal 80, Tel. 22962—34000. LEIDEN. GEEN SPOOR Voor de rechtbank vertelde vrouw het verhaal van haar huwe lijksleven. Hoe haar man haar mis handelde, bijna geen geld 'afdroeg., altijd alleen uitging en het geld dat hij had verspilde aan drank en an- - - T... j dere vrouwen. Jarenlang voorzag zij f.e.er van Justitie b„ de rechtbank door hel verric4lten van naaiwerk in in Den Bosch gisteren feeist tegen de het onderhoud van het gezin. 59-jarige vrouw Chr. W., die op 22 6 maart een jonge kostganger hielp om haar 61-jarige echtgenoot te wurgen. De zaak van de jongeman, de 24-ja- tijd van hoogconjunctuur en wel- ten we niet, of jongere evenals oude- elementen lichten. Corry Brokken, vaart, werkt vijf dagen per week en re kijkers grotelijks belang stellen in die met een serie shows voor de besteedt een groot deel van zijn in- zogenaamde costuumstukken. In elk VARA is opgetreden, gaat nu over komen aan luxe-artikelen. Hij gunde geval was het daags tevoren gegeven naar de AVRO. Op zijn beurt ver- ze dat best, maar tekende er bij aan programma van de AVRO voor allen huist Willy Walden, als Erik Sikkes dat de rundvleesproducent zeven da- onderhoudend. De intrige van de zo- van de KRO, naar de andere zuil. gen werkt, en de nodige nachten er- veelst© Dick van Dyke-show had Zowel hij als Corry Brokken en Piet bij. En bij die producenten behoren weliswaar weinig om het lijf, maar Muyselaar zullen in een Sleeswijk- ook de handelaren die b.v. de wei- het gezicht van de hoofdpersoon ont- produktie verschijnen, waarin nog ders zijn van de guste-koeien. Als wapent steeds weer. In de reeks andere revue-artisten optreden. Een handelaren, zo zei de heer Ten Dam, Naked City kwam het vreemde ver- nieuwigheid ook is het gezamenlijk hebben we geen belang bij een ver- haal van een eerzaam burger, die optreden van vader en dochter Willy pauperde boer. maar liefst vyf levens tegelijk leefde, en Willeke Alberti. Beiden zullen 'n Het was een prettige story, maar niet serie van zeven afleveringen maken, bepaald adembenemend. De AVRO gesitueerd in een zogenaamd rijdend heeft het t.v.-debuut van jonge ta- café. Daar zullen de populairste num- lenten „Nieuwe oogst" op betere leest mers van de grammofoonplaat ten geschoeid. Gelukkig werden de de- gehore worden gebracht. Of Willem butanten deze keer niet fors op hun Duys opnieuw „voor de vuist weg" nummer gezet, al hebben we niet zal optreden, is nog niet bekend, precies begrepen, waarom Karei Prior maar hij blijft zijn omroep trouw, het toch wel boeiende optreden van zegt men. De succesvolle afleverin- een jonge goochelaar onheus moest gen van Domino worden voortgezet, Met ingang van zondag 28 juni '64 drukken. Waar nodig werd ook by mogelijk in enigszins gewijzigde op- wordt te Alphen a d. Rijn het be- de anderen de kritiek niet gespaard, zet. ginpunt van de dienst Alphen-Gouw- maar daar hadden de deelnemers bij sluis - (via Lage Rijndijk) - Boskoop voorbaat genoegen mee genomen. En Komende uitzendingen - Waddinxveen - Zevenhuizen/Moer- ze waren voor een lesje van de des- kapelle - Kruisweg - Bleiswijk - Berg- kundige jury wel ontvankelijk Aan Vanavond bij de NTS zijn de druiven schenhoek - Hillegersberg - Rotter- de kop van de race ging zowel zuur in een satirische Franse inzen- dam v.v. verplaatst van het station voor de deskundige als de landelijke ding naar het t.v.-festival van Mon- naar Avifauna. De bussen blijven jury de jonge Rotterdamse imi- treux. Zaterdag is de .KRO er al van- echter ook via het station rijden. tator Wim van Duin Hij kreeg prompt af drie uur. Hoogtepunt zal wel zijn e) Voor verdere bijzonderheden wordt een t.v.-optreden aangeboden. Intus- het optreden van de populaire Duitse -- verwezen naar wijzigingsblad no. 1. sen zal woensdag 22 juli opnieuw quizmaster Hans Joachim Kulen- Van lijn 4 wordt met ingang van jonge oogst worden gebracht. Eerder kampff in de finale van de Europa maandag 29 juni een proef genomen bij de NCRV hebben we de roman- quiz, waaraan ook Nederland mee- met een dienst Hazerswoude (dorp) tische sfeer van de operette beleefd doet. Daarna volgt de beroemde fla- (V. 7.54) - Café Verhaar (V. 7.59) - middels een programma rondom Ni- mengo-gitarist Carlos Montoya. Zon- Leiderdorpbrug (V. 8.10) - Leiden co Dostal. Noemen we verder 'n film dag brengt de AVRO de herhaling Station (A. 8.22). Deze dienst rijdt uit de serie „Driemaal negen", die van het Shakespeare-stuk „Een mid- de echter niet op zaterdag en zondag.' handelde over het illegale binnen- zomernachtsdroom", precies een jaar VAN BEROUW Vijftien jaar met aftrek heeft de of- Toen ze dat niet meer kon is 'ze kostgangers gaan houden. Zo was K. in het begin van 1962 bij haar rige glazenwasser J. K., met wie de *n. huis gekomen. Er ontstond een vrouw een verhouding had, werd vriendschap die tot een verhouding terug verwezen naar de rechter-com- uitgroeide, waarbij beiden ge missaris voor het inwinnen van een psychiatrisch rapport. De films in de week van 25 juni tot 1 juli zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: De stuurloze twee (14 j.). Dagelijks: 2.30. 7.00, en 9 15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7 00. 9.15 uur Lido: d'Artagnan tegen de 3 mus ketiers (14 jaar). Dagelijks: 2.30. 7.15, en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4 45. 7.00. 9.15 uur Luxor: Hud, de ontembare (18 jr). Dagelijks: 2.3U, 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 9.15 uur Studio: De minnares (18 jr C.F.K.). Dagelijks: 2.30, 7 00, en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00. 9.15 uur Trianon: Irma la Douce (volw.). geprolongeerd. Dagelijks 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 5.00. en 8.00 uur. Rex: The Raven (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4 45. 7 15. 9 15 uur Ma. t/m wo.: Koninginnen van de nacht (str. volw.). wenst vonden, dat de man, de 61-ja- rige C. E. uit de weg geruimd zou worden. Herhaaldelijk hebben ze de mogelijkheden besproken en toen hij in maart van dit jaar zijn verjaar dag vierde, achtten zij het tijdstip daartoe het meest geschikt, omdat hij dan 's avonds wel dronken zou zijn. Keel dichtgeknepen. Toen de man enkele kennissen had weggebracht en thuis terugkeerde, heeft K. hem in de gang overvallen, hem tegen de grond geduwd en hem de keel dichtgeknepen. De vrouw heeft daarbij de benen van haar man vastgehouden en een mes, dat hij inmiddels getrokken had uit zijn han den gerukt. Direct daarna was de man dood. Op de rechtbankzitting verklaarde de vrouw wel te beseffen, dat ze een ernstig misdrijf had gepleegd, doch zy kon nog geen spoor van berouw opbrengen. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde mede- plegen van de moord bewezen. Het verzoek van de raadsman van verdachte om onmiddellijke invrij heidstelling hij beriep zich op een fout in de dagvaarding werd door de rechtbank afwezen. Op 9 juli zal de rechtbank vonnis wijzen. Aetherklanken ZATERDAG 27 JUNI HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (7.30 V. d. voorpagina, praatje). 8.00 Nws. postduiven vér. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 8.30 Wegwijzer, tips voor vakantie- en snipperdagen. 8.40 Lichte gram. 9.00 Lichte gram. 9.35 Waterst. 9.40 Met het oog op de bij bel, lezing. 9.55 Op reis - Goed voor u (I), praatje. 10.00 Buitenl. week- overz. 10.15 Z.0.135, gevar. progr. (11.00-11.02 Nws.). 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Act. sportnieuws. 13.00 Nws. 13.15 Vara-varia. 13.20 Radio Jazzclub. 13.50 Uitlaat, progr. v. d. twintigers. 14.25 Pianoduo. 14.45 Meisjeskoor met pia nobegeleiding. 15.05 Reisindrukken van Israël. 15.20 Holland Festival '64: Nederl. Bachvereniging, Radiokamer- ork. en sol.: klass. werken. In de pauze: 16.00 Nws. 16.30 Boekbespr. 16.50 Uitwisselingsprogr. BBC: lichte ork.muz. 17.35 Licht ensemble en zangsol. 18.00 Nws. en commentaar. 18.20 Lichte gram. 19.00 Tijd voor teenagers. 20.00 Nws. 20.05 Disco- Festival: amus.muz. 21.00 Soc. com mentaar. 21.15 Tango-Rumba-ork. en zangsol. (stereof. uitz.). 21.45 Langs vergeten wegen: zwerftochten door tijd en ruimte. 22.15 Muzikale com mentaartjes. 22.30 Nws. 22.40 Balans: act. progr. 22.55 Zij die van de zon leven, vakantiedagboek (1). 23.30 Lichte ork.muz. (stereof. uitz.). 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klass. gram. 7.45 Geestelijke liede ren (opn.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Djinn, gevar. progr. Het programma zal onderbroken worden: 10.10-10.20 en 11.15-11.22 TT-races op het circuit van Assen. 12.00 Angelus. 12.04 Kath. nws. 2.10 Musicerende di lettanten: fanfare-ork. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 TT-races op het circuit van Assen. 12.38 Licht ensemble en licht vocaal ensemble. 13.00 Nws. 13.15 Marktber. bestemd voor boeren en tuinders. 13.18 Pla- tennieuws. 13.25 TT-racces op 't icir- cuit van Assen. 13.30 Lichte gram. 13.40 Franse les. 14.00 V. d. jeugd. 15.00 TT-races op het circuit van As sen. 15.10 Lichte gram. 15.25 TT-races op het circuit van Assen. 15.40 De Springplank: jonge artisten. 16.00 V. d. jeugd. 17.15 Synkope: muziek van gisteren, vandaag en morgen. 16.30 TT-races op het circuit van As sen. (Om pl.m. 16.30 kan dit program ma onderbroken worden voor Repor tage Tour de France 1964). 16.40 Licht instr. trio. 17.00 Wie zingt er mee: finale scholenzangwedstrijd. 17.45 Lichte gram. 17.50 TT-races op het circuit van Assen. 18.00 Kunstkron. 18.30 Hawaiian-ensemble. 18.50 Licht baken, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.22 Nabeschouwing Tour de France. 19.30 Promenade-ork. en sol.: popu laire klassieken. 20.30 Lichte gram. 21.30 Van kritiek moet de democra tie het hebben, lezing (4). 21.45 Lich te gram. 22.10 Wereldkamp. biljar ten driebanden te Oostende. 22.15 Wereldoorlog, documentaire over de Eerste Wereldoorlog (II). 22.30 Nws. 22.40 Tekenen des tijds: gesprek over waarden in het geestelijk leven van nu. 23.00 Klass. gram. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 15.00 De avonturen van Cris tobal, TV-film (dl. 9). 1530 Harten Vijf, een kort filmverslag over zie ken op vakantie. 15.45 Wien an der Wien, documentaire film. 16.15 Huis, thuis, wonen. 17.00-17.45 Wie zingt er mee finale scholenzangwed strijd 1964. 19.30 De avonturen van Ivanhoe, TV-film. (dl. 31). NTS: 20.00 journ. en weeroverz. 20.15 Einer wird gewinnen, finale van de Europa-quiz. KRO: 22.00 Flamenco-gitaarspel. 22.20 Epiloog. NTS: 22.30 Journ. 22.35 Ex tra Sport in Beeld: TT-races op het circuit van Assen. 22.55-23.05 Film verslag van de Tour de France. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27) VARA: 20.15 Twaalf vlaggen in het Zuidpoolgebied, documentaire. 21.05 Pauze. 21.10-22.00 Radhide, 'n vrouw in het spel, film. door Antonio del Monte „Je bent mooi", zei hij hees. „Je bent onbeschrijfelijk mooi, Maddale- na, Een vrouw als jij ontbrak ons hier." „Ja-a?" lachte ze en met een speels gebaar duwde ze zijn vingers van haar knie. „Laten we vriendschap sluiten", vroeg hij met iets smekends in zijn stem. „Je begrijpt me wel hè een hele lange vriendschap." Ze dronk de wijn op. Ze zette het glas naast haar stoel op de grond en streelde de weer in slaap gevallen hond over zijn kopje. „Het doet me genoegen, dat ik hier eindelijk eens een echte heer aan tref", lachte ze. „Ik had zoiets waar- lyk niet verwacht!" Hij volgde haar met gretige ogen. Iedere beweging van haar lichaam dronk hij in zich op. Onverwachts draaide ze zich naar hem toe. Ze schudde haar hoofd, zodat haar ha ren naar achteren gleden: „En be taal je me vooruit?" „Ja natuurlijk", antwoordde hij haastig en tegelijkertijd greep hij naar de achterzak van zijn rafelige broek en haalde zijn portefeuille te voorschijn. Op zijn knie vouwde hij de bank biljetten uit, ze voorzichtig gladstrij kend met zijn vlakke hand. Telkens keek hy haar aan, maar Maddalena verroerde zich niet. „Zo is het genoeg", zei ze toen ze zyn gezicht steeds angstiger zag wor den en tenslotte pakte ze onverschil lig het geld weg en stopte het tus sen de ceintuur van haar jurk. Antonio kwam naar haar toe. Hij spreidde zijn handen en lachte. „Maddalena", zei hij verlangend. Ze week een stap terug. „Een ogenblik", zei ze met 'n knip oog. „Ik ben direct terug." Ze lachte veelbetekenend en hij keek haar bewonderend na zoals ze naar de deur liep. Hij likte met zijn tong over zijn bovenlip en grinnikte in de richting van de toegeslagen deur: „Nou, die heeft haast hoor!" De hond, die al enige malen ze nuwachtig door de kamer had ge lopen, viel nu weer op de grond neer en loerde doodstil naar Antonio. En in die tijd ging Maddalena over de weg. Ze liep met triomfantelijke stappen in de richting van het bu- renhuis en klopte uitdagend op de verveloze deur. „Ja-a!!" riep Rosina ongeduldig, want ze was niet gewend, dat iemand klopte en dan niet verder kwam. „Ik ben het, Maddalena!" Onmiddellijk daarna werd de deur voorzichtig opengemaakt en het ver wonderde gezicht van Rosina kwam naar buiten. „Wat wil je?" informeerde ze ach terdochtig. Ze zag er uit of ze had gehuild of zwaar werk had gedaan, of dat alles haar nog maar weinig schelen kon. Haar zwarte haren vie len in vette pieken langs haar grau we wangen en haar japon was vaal van ouderdom en vol scheuren. Maddalena aarzelde toen ze haar zag. Het geld, dat ze al die tyd uit dagend in haar hand had gehouden, frommelde ze nu spijtig in elkaar en vroeg: „Mag ik even binnenkomen?" Rosina maakte een uitnodigend ge baar met haar hoofd, ze veegde haar handen aan haar japon droog gn opende zwijgend de voordeur. Ze deed het stug, maar zonder hatelijk of vijandig te zijn. In de donkere kamer stonden ze tegenover elkaar. Rosina wachtte verwonderd en Maddalena wist niet erg goed wat ze nu zeggen moest. Rosina schoof tenslotte een stoel aan, waar de matten zitting aan alle kan ten uitstak: „Ik kan je geen wijn meer aanbieden." „Nee, nee", viel Maddalena vlug in de rede. „Dat hoeft ook niet. Ik. ik kwam je eigenlijk iets brengen. Iets Ze pakte impulsief Rosina's hand en duwde er de bankbiljetten in: „Dat gaf je man me. Hij Het bloed vloog Rosina naar de wangen: „Kon hij je niet met rust laten? De ellendige kerel!" Ze liep woedend heen en weer. „Ik zal hem. „Koop er een japon voor", zei Mad dalena haastig. „Of schoenen of iets anders Maak je in elk geval mooi voor dat geld. Je zal zien, dan zal hy geen andere vrouwen meer lastig vallen." Rosina lachte schamper: „Ja, ja. En waar zit hij nu?" Maddalena knikte in de richting van haar huis. Rosina keek haar aan met iets van schaamte en dankbaar heid tegelijk, dan schoof ze met een resoluut gebaar de mouwen van haar japon omhoog en zoals ze met grote stappen over het erf liep, leek ze ver dacht veel op een slager die een var ken gaat slachten. Maddalena liep om. Achter Rosi na's huis keek ze naar de berg en de blauwe, strakke hemel. Tussen de twee huizen lag de geit op de grond te slapen. Ze liep er naar toe en terwijl ze hem langzaam over de kop streek liet hij 'n zacht gemekker horen. Maddalena liep verder. Na 'n tijd je zag ze hoe Rosina en Antonio naar buiten kwamen. Het hondje sprong met een woedend geblaf om 't twee tal heen en bleef tenslotte in 'n ver dedigende houding boven aan 't trap je staan. „Schiet op!" schreeuwde Rosina. „Naar huis zul je! Vooruit!" Antonio gaf geen antwoord. Een beetje in elkaar gedrongen liep hij met kleine pasjes achter zijn vrouw aan. Hij leek een beetje ze nuwachtig. Zijn tong streek telkens over zijn bovenlip' en plotseling zag hij Maddalena. Hij liep door. Achter Rosina, die steeds harder begon te schreeuwen. Hun ogen hadden elkaar slechts een ogenblik ontmoet. Maar ze bleven vasthaken in een wereld van haat. In de avond was de blauwe zee grijs geworden. Als je op de rotsen stond zag je een eindeloos watervlak, waarin geen golfje rimpelde. Maar in de diepte klotste het water met 'n saaie regelmaat tegen het scherpe, uitgeholde steen, dat op sommige plaatsen de geheimzinnigste vormen had aangenomen. Maria stond op de hoogste rots en keek rond. Heel in de verte viel de duisternis al. Het was een grijze schaduw, welke over de zee dreef en aan de horizon bijna zwart uitsloeg. Het zou best noodweer kunnen zijn, dacht Maria en ze huiverde. Of de vulcaan. Ja, het was heel goed mogelijk, dat de vulcaan rookte en straks zou uitbarsten. Ze draaide zich om. Ze kon nau welijks een paar stappen lopen op het rimpelige, keiharde plateau van de rotsen. Aan de andere kant van het eiland dreven wolken langs de lucht. Donkergrijze flarden, die lang zaam dichterbij kwamen, gedreven door een geheimzinnige wind. 't Zou gemakkelijk rook kunnen zijn. Maria's hart begon sneller te klop pen. Waarom moest ze de laatste tijd zo dikwijls aan de vulcaan denken? Gromde hij inderdaad meer dan vroe ger? (Wordt ver void)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2