De sprong van Janssen naar Altig enNijdamkwam te laat ALTIG NEEMT GROENE TRUI OVER Rassenpolitiek op Wimbledon Rusland boycot Zuid-Afrika GOEDE DAG VOOR NEDERLAND mm r UITSLAGEN en KLASSEMENTEN ONGEVAL TRAININGSRIT ASSER TT VRIJDAG 26 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA lil Gelukkig glimlachend nam Henk Nijdam de feli citaties van de Nederlandse kolonie in ontvangst. De thans in Zundert wonende Groninger had in de vierde tour-etappe, van Forest naar Metz, een prachtige tweede plaats bevochten achter de Duitser Rudi Altig. Maar toch was hij niet hele maal tevreden over zichzelf. „Was ik maar door gegaan, toen ik een paar kilometer voor het einde Nederland schijnt in Metz overigens slechts aan de overwinning te mogen ruiken. Vijf jaar geleden werd op dezelfde boulevard Poincare Daan de Groot op het nippertje door André Darrigade van een etappezege en de gele trui afgehouden. Nu konden Henk Nijdam en de sterk finishende Jan Janssen het dus ook weer niet redden. Vooral voor Janssen, die zich in de 600 meter lange laatste ronde bij de vluchters had gefietst, maar door zijn inspanning niet verder reikte dan de derde plaats was de uitslag een tegenvaller. Want als hij één plaats hoger was geëindigd, had hij zijn groene trui behouden, die nu door Rudi Altig met een verschil van drie punten vrijdag naar Duitsland zal worden gedragen. Janssen had trou wens nog hoger gemikt. Bij een overwinning zou de Ossendrechter name lijk zelfs ook de gele trui in zijn bezit hebben gekregen. „Maar het is niet erg, hoor. er komen nog meer dagen", zei Janssen zelfverzekerd. Hij heeft het plan voor de bergen de maillot jaune aan te trekken. dat hij tenslotte toch wel zijn nek zou breken, en dat is uitgekomen ook. Maar Daems had op eigen bo dem een grote dag. Toegejuicht door zijn landgenoten zwoegde hij voort, tot hij een voorsprong van zeven minuten had bereikt. bij Altig, Anglade en Armand Desmet kwam. Ik had er de macht voor, dat voelde ik. Ik heb echter even willen afwachten". De ex-wereldkampioen der achtervolgers was echter nuchter genoeg om niet al te lang te blijven piekeren en reed trots als een pauw met zijn kameraden naar het hotel om een welverdiend bad te gaan nemen. Vijf landgenoten bij eerste twintig Al kreeg Rudi Altig dan de bloe men voor de winnaar, toch mocht wielerminnend Nederland niet onte vreden zijn over de vierde dag. On der de eerste twintig immers prijken de namen van vijf landgenoten: Nij dam en Janssen in de kopgroep, Van Aert (twaalfde). Zilverberg (zes tiende) en Jo de Roo (twintigste) voor in het grote peloton, dat met een achterstand van slechts acht se conden over de streep ging. In die hoofdmacht bevonden zich ook nog Kees Haast, die minder dan de vorige dag last had van zijn in de rit naar Lisieux opgelopen blessures en met vertrouwen de toekomst tegemoet ziet, Ab Geldermans, Piet van Est, Piet Damen, Leo van Dongen, Jac ques van der Klundert en Jo de Haan. („Wat heb ik vandaag af ge- - Drie Televizieren verloren wat ter rein, maar hun achterstand was niet noemenswaardig. Het waren Cees van Espen. Rik Wouters hij gleed in de laatste bocht onderuit en ver loor zijn goede positie in de kop van het grote veld en pechvogel Fons Steuten, die eerst een ketting kapot reed en daarna nog een lekke band kreeg. Opnieuw hadden de Televi zieren blijk gegeven zich door een inzinking te kunnen' heenbijten en Cees Pellenaars was dan ook niet zuinig met schouderklopjes aan het eind van deze dag. Spannend slot Het vooral voor de Nederlanders zo spannende slot heeft veel goed gemaakt na de bijzonder saaie etappe van Forest naar Metz, een monsterrit over bijna 300 km. De organisatie heeft de renners wel voor een zware taak gesteld met de indeling van de etappes. Voor velen was de derde dag, vooral door de bijzonder in spannende ploegentijdrit, al afmat tend genoeg geweest. Het was dan ook geen wonder, dat de meute na het vroege vertrek uit de Brusselse voorstad weinig voor acties voelde. In een gezapig tempo trok het kleu rige lint door het prachtige landschap van zuid-oost België met zijn heuve- lende wegen, die opnieuw de krach ten van de renners aantastten. Slechts een coureur wilde wel wat laten zien, maar het is hem duur komen te staan. De Belg Emile Daems toonde na 23 km. zijn hielen en kreeg het fiat van de groten. Men liet hem zijn gang gaan, omdat men erop rekende, Uitgeput Toen begon het veld achter hem zich te roeren en liep zienderogen op de eenzame ruiter in, die na een solo van 118 km. de vlag moest strijken. Uitgeput als hij was kon Daems daar na in de slotfase het tempo niet meer volgen en met een achterstand van bijna een kwartier kwam de onge lukkige Belg als allerlaatste in Metz Het bleef verder rustig in de ka ravaan, tot na 239 km. de bonte stoet zich na de doortocht door Luxem burg weer op Franse bodem begaf. Enkele speldeprikken luidden het slotoffensief in de laatste 20 km. in. Toen sprong Bracke, gevolgd door Geldermans weg. Willy Monty, Rudi Altig en de Italiaan Taccone voegden zich bij hen. Het was echter nog te vroeg. Opnieuw klonk de naam van Geldermans door de luidsprekers. Ditmaal was de Beverwij ker alleen vertrokken, maar de komst van Simpson en Stablinski betekende voor de tweede maal het einde van zijn zucht naar eer. Toen, acht kilo meter voor de aankomstlijn, demar reerde Rudi Altig met Henri An glade en Armand Desmet. Henk Nij dam was de enige, die zich voor het aankomstparcours nog bij de vluch telingen kon voegen. Verbeten ver dedigde dit kwartet een voorsprong van nog geen honderd meter. In middels hadden de Pelforth-mannen echter de koppen bij elkaar gestoken en hun plan uitgestippeld. Vijf deelnemers „Smoke-Tour" wezen Rudi Altig aan Vijf van de 63 inzenders heb ben woensdag kunnen voor spellen, dat Rudi Altig de 4de etappe zou gaan winnen. Het waren de heren L. Dingjan, Leiden; W. v. d. Geijn, Leiden; P. Luyks, Leiden; H. Klein, Leiden en K. Paardekooper te Lisse. De deelnemers aan onze Smoke Tour weten wat ons te doen stond. Loting heeft de winnaar van de doos sigaretten moeten aanwijzen. Winnaar werd de heer P. Luykx, Zoeterwoudseweg 62 te Leiden. Velen waren er met hun gok je weer dichtbij. Jan Janssen werd verschillende keren ge tipt en ook Henk Nijdam werd door een inzender aangewezen als de winnaar. .U Te laat Luchtbrug voor journalisten De organisatoren van de Tour de Precies voor de hoofdtribune waar de laatste ronde begon, werd Jan Janssen door Willy Monty gelan ceerd teneinde een greep te doen naar de gele trui. Als een sneltrein ging Janssen, die spoedig los kwam van de hoofdmacht, achter de vluch ters aan, maar zijn sprong was te laat ingezet. Op het moment, dat de Os- France slaan voor niets, dat is al va- sendrechter het wiel van zijn ploeg- ker gebleken. Zij gaan er van uit, makker Anglade te pakken kreeg, dat voor elke moeilijkheid een op zette Rudi Altig aan voor de eind- lossing kan worden gevonden en sla- spurt. Janssen perste nog alle kracht gen er ook altijd in deze te vinden, uit zijn sterke benen, doch hij kwam Dit jaar deed zich bij de voorberei- te laat. r"" Rudi Altig gaat als eerste over de finishlijn, gevolgd door Henk Nij dam, Jan Janssen en de Belg Ar mand Desmet. WIELRENNEN Jan van Amsterdam verspeelt zege in Ronde van Gouda Weinig Wanneer er gisteravond in de ron- Jan Janssen (links) en Henk Nij dam bespreken na afloop nog eens het verloop van de etappe. 4E ETAPPE 1 Altig (D.; Geminiani) 292 km van Forest naar Mëtz in 8 uur 26 min. (met bon. 8.25.00); 2 Nijdam (Pelle naars; met bon. 8.25.30); 3 Janssen (De Muer); 4 A. Desmet (B.; Naeye); 5 Anglade (F.; De Muer); 6 Manzane- que (S.; Pla Sanchis). Op 8 sec.: 7 Seis (B.; Naeye); 8 Darrigade (F.; Remy); 9 Verbeke (B.; De Kimpe); 10 Aerenhouts (B.; Mag- ne); 11 Melckenbeeck CB.; Magne); 12 Van Aert (Pellenaars); 13 Bock- landt (B.; Driessens); 14 De Cabooter (B.; Naeye); 15 Wright (G.B.; De Kimpe); 16 Zilverberg (Driessens); 17 Taccone (I.; Pezzi); 18 J. Grous- sard (F.; De Muer); 19 Le Mellec (F.; Plaud); 20 De Roo (Geminiani). Ver der het grote peloton met alle kans hebbers en de Nederlanders Haest (42), Geldermans (45), Van Est (76), Damen (90), Van Dongen (92), Van de Klundert (96) en De Haan (101). Op 43 sec.: 113 Van Espen. Op 55 sec.: 115 Wouters. Op 1.34: 116 Steu ten. De Belg Ongenae (Driessens) staak te de strijd. Andere uitvallers tot dus ver zijn Scandelli (le et.), Van Looy en Uriona (3e). De Belg Van Co- ningsloo, die in de eerste etappe een zware val maakte, is nog steeds in de koers. De Belg Daems (Plaud) kreeg de premie voor de ongelukkigste ren ner. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1 De Muer (Janssen, Anglade en J. Groussard) 25 uur 18 min. 8 sec. Op 8 sec.: 2 ex aequo Naeye, Ge miniani, Pellenaars (Nijdam, Van Aert en Haest) en Pla Sanchis. Op 16 sec.: 6 Driessens. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Van de Kerkhove 24 uur 27 min. Op 19 sec.: 2 Seis. Op 31 sec.: 3 Janssen en Altig. Op 42 sec.: 5 Wright. Op 55 sec.: 6 G. Desmet Op 56 sec.: 7 Anglade. Op 1.04: 8 Momene en Gabica. Op 1.06: 10 Etchevaria. Op 1.09: 11 Mahé, G. Groussard, Foucher en Del- berghe. Op 1.10: 15 Stablinski en Elorza. Op 1.12: 17 Beheyt. Op 1.19: 19 De Cabooter. Op 1.21: 19 Darri gade. Op 1.25: 20 Gainche. Op 1.31: 27 A. Desmet. Op 1.36: 29 Taccone en Adorni. Op 1.37: 31 Simpson. Op 1.39: 32 De Roo en Anquetil. Op 1.43: Man- zaneque. Op 1.45: 35 Poulidor. Op 1.54 43 Junkermann. Op 1.59: 44 Gelder mans en Zimmermann. Op 2.41: 55 Bahamontes. Op 3.11: 72 Van Est. Op 3.23: 75 Verbeke. Op 4.18: 80 Nijdam. Op 4.48: 84 De Haan. Op 5.00: 88 Zil verberg, Op 6.21: 98 Haest. Op 6.35: 99 Wouters. Op 6.38: 100 Van Espen. Op 6.44: 103 Damen. Op 7.50: 108 Van Dongen. Op 10.28: 114 Van de Klun dert Op 11.21: 116 Van Aert Op 15.36: 124 Steuten. ALG. PLOEGENKLASSEMENT 1 De Muer 73 uur 24 min 6 sec. Op 8 sec.: 2 Langaracia. Op 13 sec.: 3 De BERGKLASSEMENT 1 Jimenez 6 p.; 2 Poulot 5; 3 Pou lidor, Taccone en Daems 3; 6 Nova- les en Rotollan 2 p.; 8 Monty, Angla de en Van Schil 1 p. PUNTENKLASSEMENT 1 Altig 57, 2 Janssen 54, 3 Seis 46, 4 Bocklandt 41, 5 Darrigade 33, 6 Wright 31, 7 G. Desmet I 26, 8 Van de Kerkhove 25, 9 Taccone 23, 10 Mel ckenbeeck 22, 12 Nijdam 20, 15 De Roo 16, 17 Van Aert 13 p. ding toch een probleem voor, dat zelfs de doorgewinterde staf van Jacques - Goddet met grote zorgen vervulde. G»u«a pechpr.js zou zijn Er was namelijk reeds een aankomst dan was deze ongetwU- gepland in het bergstaatje Andorra de Leiderdorpse renner Jan doch daar zou onmogelijk iedere jour- van Amsterdam terecht gekomen V eraiiaeringen najjst zijn verhaal kunnen doorbellen, Want toen er nog ongeveer vijftien want er is slechts een zeer beperkt v*n honderd kilometer waren te Het resultaat van de etappe ver- aantal lijnen. oorzaakte maar weinig verachuivin- Goede raad was duur. maar ook drnjf JÏÏh gen in het algemeen klassement, hier werd weer een bijzonder dras- PjUs J** "°od'0' P"h Rudi Altig maakte de grootste sprong tische oplossing gevonden. De Jour- Hoe snel Van Amsterdam ook doorzijn bonificatie. De Duitser nalisten kunnen werken in Andorra, van f'ets verwisselde, hij raakte ach- steeg namelijk van de 31e naar de maar bellen hun verhalen door in het terop en verspeelde de aanlokkelijke derde plaats, die hij met een achter- Franse plaatsje Foix, dat ongeveer 40 premie Voor het ondanks de stand van 31 seconden op gele trui- km noordelijker ligt. Tussen deze steeds groeiende achterstand toch drager Van de Kerkhove bezet. In twee plaatsen zal speciaal ten be- doorfietsen van Van Amsterdam had dezelfde tijd staat Janssen nu vierde, hoeve van de altijd gehaaste pers het ruim 4000-koppige publiek langs Van de Televizieren bleef Piet van een luchtbrug van helicopters het parcours van de Kon. Wilhelmi- Est de best geplaatste (72e), maar hij worden ingesteld, waarvan de dienst- naweg bewondering en de premies, wordt nu „bedreigd" door Henk Nij- regeling nog zal worden bekend ge- die hij hierdoor verdiende, deden aan dam, die door de dertig seconden bo- maakt. De wentelwieken zijn be- het verloren gaan van de leidersprijs nificatie negen plaatsen naar voren schikbaar gesteld door de Franse gen- wel iets af. kwam en nu tachtigste is, op 4 min. darmerie en door het leger. Voor de De overwinning m deze uitgave 18 sec. van Bernhard van de Kerk- toer doet men in Frankrijk nu een- van de ronde van Gouda, die ver- hove. maal alles. leden jaar een onbedreigde zege op- leverde voor de Sassenheimer Bert Zoet (met een ronde voorsprong) kwam dit jaar bij Jan Fransen uit Halfweg, die de sprint van een ze ven man sterk kopgroepje wist te winnen. Bij dit kopgroepje zat ook de Leidenaar Nol Kloosterman, die het tegen rappe mannen als Fransen, Liebrechts en Dolman bij lange na niet kon redden en zich met de zes de plaats tevreden moest stellen. Opnieuw zat de sterke Klooster man weer in de slag, maar evenals in nagenoeg alle voorgaande wed- moest de Leidenaar weer Drie Nederlandse overwinningen Over het zomerse Wimbledon is ONGELUKKIGE LOTING donderdag een kille schaduw geval- Voor de Nederlandse bezoekers was strijden len. De schaduw van een politiek in- het menu zelfs copieuzer dan ooit. met een lagere klassering genoegen cident, veroorzaakt door de Russen. Vijf partijen zijn door de Nederlan- nemen, dan die hem eigenlijk toe- Door de overwinningen van resp. ders gespeeld en drie ervan werden kwam. Het gebrek aan een venijnig Metreveli op Tom Okker en Abe Se- gewonnen. Trudy Groenman versloeg eindschot speelt Nol Kloosterman da- gal op Bob Howe zouden de Rus en de Amerikaanse Vicky Palmer in nig parten en enige „zekere" over- de Zuidafrikaan in de derde ronde drie sets (2-6 6-2 6-4), Anja Lepoutre winningen zijn hierdoor en door pech tegen elkaar moeten spelen. Wat al versloeg na een moeizame start de verloren gegaan, dagenlang had gedreigd, gebeurde, Zweedse Karin Bartholdson in even- Uitslag: 1 Jan Fransen (Halfweg) Metreveli trok zich terug, volgens 't eens drie sets (4-6 7-5 6-0) en het 100 km in 2.34; 2 Jan v. d Horst officiële communiqué „om persoon- herendubbel Jan Hajer/Tom Okker (Haarlem); 3 Rudie Liebrechts Üjke redenen", maar in werkelijkheid genoot de eer en het genoegen in de (Vlaardingen)4 Evert Dolman (Rot- omdat Moskou de spelers had bevo- eerste ronde het samen 117 jaar oude terdam); 5 Henny v. Pierre Uit- len niet te spelen tegen vertegen- paar Borotra/De Kermadec te mogen hoorn); 6 Nol Kloosterman (Leiden); woordigers van een land, dat ge- utischakelen: 6-4 6-3 6-1. 7 Jan v. Veen (Werkendam); 8 op kleurde sportlieden discrimineert. De twee Nederlandse nederlagen 100m Rinus Paul (Den Haag); 9 Ge- waren geen van beide verrassend, rard v. Lith (Den Dungen); 10 Cor Algemeen wordt deze gang van za- Wij wisten bij voorbaat dat Betty Cuvelier (Nieuw Vennep); 11 Peter ken ernstig betreurd. De Russische Stoeve tegen de grotere vaart en Heynig (Rotterdam); 12 Gijs v. Noort tennisspelers zijn graag geziene te- routine van de Australische Judy Te- (Den Haag); 13 Theo ten Dam (Den genstanders in de tenniswereld ge- gart niet op zou kunnen: 6-2 6-1, om Haag); 14 Maarten v. d. Klooster worden. Zij passen zich geheel aan over de kansen van Trudy Groen- (Rotterdam); 15 Wil Braverts (Rot- de geest van het spel aan en enkele man en Anja Lepoutre in het dub- terdam); 16 Piet den Haan (IJssel- malen al b.v. toen Lejus een be- be) tegen het als nummer een ge- monde); 17 Wim v. d. Berg (Wate- slissend punt aan de geblesseerde plaatste Australische paar Margaret ringen); 18 Hans Hoek (Krimpen a.d. Santana schonk is hun grote spor- Smith/Lesley Turner maar niet eens IJssel; 19 Cees v. Amsterdam (Lci- tiviteit tot uitdrukking gekomen. Als te spreken: 6-1 6-1. Zowel Betty Stoe- derdorp)20 Wim Vogelaar (Rotter- sportmensen zijn zij en niet de Zuid- ve als het dubbel hadden het in de dam). Afrikanen het slachtoffer van de loting ook wel erg slecht getroffen. Leidersprijs: 1 Evert Dolman (Rot- maatregel van hun leiders. In de kringen van de organisatoren be twijfelt men sterk of Russische spe lers het volgend jaar nog wel zullen worden toegelaten. Maar het is een bekend feit dat men in Engeland verontwaardigd is over het feit dat juist Rusland en Hongarije, Zuid-Afrika boycot. Zuid- Afrika dat geen enkele gekleurde speler toelaat in het nationale team, wordt nu de hand boven het hoofd gehouden Toen men de Hongaar Gulyas don- terdam); 2 Cees v. Amsterdam (Lei derdorp). VOETBAL ROUWKOOP-XERXES Hedenavond zal op het Rouwkoop terrein te Voorschoten de traditio nele voetbalwedstrijd ten bate van het Rotterdams Zeehospitium te Kat wijk worden gespeeld. De Britse Norton-rijder Dennis Het Xerxes-elftal heeft zóveel Ainsworth is donderdagmorgen tij- klinkende namen in haar elftal dat dens de training van de Asser TT ten verwacht mag worden dat zéér veel val gekomen. In de haakse bocht in publiek deze wedstrijd zal gaan be- derdagmorgen vroeg hoe hij dacht het zuidelijk deel van het circuit kon zoeken, mede door het liefdadige doel over zijn dubbelspelpartner Abe Se- de Brit zijn 350 cc machine niet op de waarvoor de entree-gelden besteed gal uit Zuidafrika zei hij: „Abe is 'n baan houden. Ainsworth brak een zullen worden. goede sportvriend en ik zal graag sleutelbeen en heeft voorts vermoe- Won vorig jaar Rouwkoop de wis- met hem spelen". Enkele uren later delijk een hersenschudding opgelo- selbeker, dit jaar zullen Faas Wilkes kwam er echter een telegram voor pen. en zijn medespelers zeker trachten Gulyas uit Boedapest, waarna de H(j is per amb dance naar het zie- deze beker mee naar Rotterdam te Hongaar de organisatoren kwam ver- kenhuis in Assen overgebracht. Zijn nemen. tellen, dat hij niet zou spelen, om toestand is, volgens de eerste be- De wedstrijd vangt aan om 19.15 persoonlijke redenenrichten, niet ernstig. uur.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10