Defensie vergt tot '67 ruim 10 miljard gulden KARNE Karei Doorman wordt vervangen door twee atoom-onderzeeboten Luchtmacht financieel in moeilijkheden MAANSVERDUISTERING EEN „TELEURSTELLING" SOLDAAT STIERF NA VELDLOOP PONDERDAG 25 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Vandaag is de door de minister van Defensie, De Jong, en zijn drie staatssecretarissen samengestelde en becijferde defensienota ver schenen. Uit de nota blijkt, dat tot 1967 voor de landsverdediging een bedrag van 10.431.000.000 gulden nodig zal zijn: 2.470.000.000 voor de marine, 5.000.000.000 voor de landmacht en 2.681.000.000 voor de luchtmacht. De gemeenschappelijke uitgaven zijn geraamd op 220.000.000 gulden, terwijl aan de nota van het vorig jaar nog 60.000.000 gulden zal moeten worden toegevoegd. Bij de opstelling van de cijfers is de minister uitgegaan van het huidige loonpeil en de op grond hiervan te verwachten of reeds doorgevoerde doorwer king in het prijspeil. De kosten verbonden aan de na 1 januari 1964 getroffen of nog te treffen regeringsmaatregelen met betrekking tot salarissen, pensioenen e.d. van het rijkspersoneel zijn niet in de ramingen verwerkt. De nota wordt gekenmerkt door'één kernge dachte: het doelbewust richten van alle energie en middelen op de hoofdtaken van de strijdkrachten binnen de door de regering aan vaarde financiële grenzen. Het gevolg hiervan is, dat secundaire en tertiaire taken, die minder belangrijk zijn voor het geheel, ook minder aandacht zullen krijgen. In hun voorwoord op de nota zeggen de samenstellers, dat zoals op elk ander gebied, men ook op het terrein van het materieel van de krijgsmacht bedacht moet zijn op prijsstijgingen, als die tenminste nog niet zijn doorgevoerd, terwijl men voorts rekening dient te houden met de noodzaak van steeds nieuwere en ingewikkelder wapens, die aanzienlijk meer gaan kosten. Ook de wijziging en de modernisering van bestaand materiaal vergen steeds hogere uitga ven. Op grond hiervan hebben de bewindslieden besloten zich te concentreren op het vervullen van de hoofdtaak. Daarnaast zullen zij zich beijveren de andere taken desondanks zo goed mogelijk te verrichten. De luchtmacht heeft te kampen met bijzondere problemen: het ge ven van een prognose, die reikt tot 1970 is bijzonder moeilijk, omdat de ontwikkelingen op het gebied van de luchtvaart onmogelijk zijn te voor spellen. Bovendien levert de zich voortdurend verschuivende verhou ding tussen vliegtuig en raket als defensiemiddel grote moeilijkheden. De grootste hinderpaal bij het geven van een prognose is de relatief ge ringe levensduur en bruikbaarheid van het door de luchtmacht gebruik te materieel. Men is bij de luchtmacht thans in de slotfase van de vernieuwing van het belangrijkste materieel: de FG- 104-G „Starfighters", de nogal wat zorgen baart in de betalingen. Het feit, dat de luchtmacht dient te be schikken over het modernste mate rieel, brengt ook voortdurende finan ciële zorgen met zich mee. Getracht is door temporisering de verhoging van de uitgaven voor de Koninklijke Luchtmacht te beperken tot het hoogst noodzakelijke, en de resteren de behoeften te verschuiven naar de jaren 1966, '67 en volgende. 8 MILJOEN OVER Voor de uitvoering van plannen zijn voor de jaren 1964 tot en met '67 aan totale exploitatiekosten ge raamd 1952 miljoen gulden, voor aanschaffing materieel 676 miljoen en voor onroerende goederen 53 mil joen. Het financieringsbeleid van de luchtmacht wordt voornamelijk be paald door eerder aangegane verbin tenissen, die beslag leggen op een be langrijk deel van de middelen, die voor de komende jaren ter beschik king staan. Voor de jaren na 1964 blijft dan slechts een bedrag van 8 miljoen gulden over. Van de exploitatiekosten tot en met 1967 is 881 miljoen gulden uit getrokken voor personeelskosten mi litair personeel, 206 miljoen voor het burgerpersoneel en 865 miljoen voor overige exploitatiekosten. Teveel hoofdofficieren bij de Kon. Landmacht In de landmacht-nota wordt veel aandacht besteed aan het teveel aan hoofdofficieren, dat, zo hebben de be windslieden becijferd, in 1967 200 zal bedragen. Het gaat hier om hoofd officieren in de rang van luitenant kolonel. De minister acht het onge wenst de bevorderingsmogelijkheden bij de landmacht voor kortere of lan gere tijd geheel stop zetten. „Hier is", aldus de nota", een getemporiseerde bevorderingsgang geboden". Verder achten de bewindslieden een vervroegde dienstverlating door officieren van de landmacht noodza kelijk. Zij zullen daarom het perso neelsbeleid op deze vervroegde dienstverlating gaan afstemmen. Er wordt overleg gepleegd, om de dienstverlating ook financieel aan trekkelijk te maken. NAAR HUIS Er is bovendien een maatregel in voorbereiding om officieren en on derofficieren, die vrijwillig dienen en die door de reorganisatiemaatre gelen ter beschikking komen naar huis te sturen onder volledig be houd van hun rechtspositie. De toestroming van KMA-officie- ren geeft reden tot bezorgdheid. Vo rig jaar bedroeg het aantal nieuw aangekomen kadetten 88, tegen een behoefte van 120. Deze geringe aan was moet in de toekomst wel leiden tot een tekort aan officieren in de hogere rangen. Er schijnt licht in deze donkere situatie te komen, daar zich dit jaar 217 kandidaten hebben aangemeld voor de KMA, tegen vo rig jaar 169. ANDERE OPVATTINGEN De gewijzigde opvattingen over de verdediging van het NAVO-gebied hebben niet nagelaten de plannen voor de landmacht te beïnvloeden. Het~ Nederlandse parate legerkorps zal op grond hiervan grote aandacht moeten gaan besteden aan vér-dra gende artillerie en anti-tankwapens. Bovendien zal ons land zijn troepen meer naar het oosten moeten lege ren (er ligt reeds een parate brigade in Duitsland), terwijl ook de „ter ritoriale maatregelen" beperkt of achterwege gelaten moeten worden. De minister en zijn staatssecretaris sen tekenen hierbij aan, dat met uit zondering van de luchtdoelartillerie het mobilisabele territoriale poten tieel niet zal worden verminderd. De aanschaf van nieuwe tanks ter vervanging van de oude Centurions is gerangschikt onder de „plannen op lange termijn, evenals de modernise ring van de veldartillerie e.a. Op korte termijn zullen o.m. de volgende maatregelen worden ge troffen: mechanisering en motorise ring van de parate eenheden, opvoe ring van de paraatheid door een gro ter aantal oefeningen in groter ver band, vorming van een zesde parate brigade en permanente legering van een divisie in Duitsland. VERVANGING Oude en verouderde wapens zullen worden vervangen door nieuwe, of, indien met de vervanging reeds een begin is gemaakt, verder worden Dit is de Amerikaanse generaal Max- vervangen. Oude jeeps zullen worden wel D. Taylor, die nadat Henri Cabot vervangen door nieuwe DKW's, mo- Lodge zijn post heeft opgegeven, is derne tankbestrijdingsmiddelen zul- benoemd tot ambassadeur in Zuid- len worden ingevoerd, tanks en Vietnam. AMX-voertuigen en wapens zullen „GEZOND" De personeelssituatie bij de lucht macht wordt gezond genoemd. Er zijn wel enkele problemen betreffende het officierskorps men verwacht in 1968 een overcompleet van 15 lui tenant-kolonels en officieren van hogere rang, dat in 1973 zal zijn toe genomen tot ruim 100 maar de bewindslieden achten dit nog geen reden tot ongerustheid. Over de omschakeling op F-104-G toestellen wordt nog medegedeeld, dat deze medio 1964 geheel zal zijn voltooid. Ten behoeve van de lucht verdediging op lage hoogte zal het squadron dag jagers dat is uitgerust met „Hunter-6"-toestellen tot eind 1965 gehandhaafd blijven. Bij de geleide wapeneenheden voor verdediging tegen laagvliegende aan vallers zullen de „Ajax"- en „Hercu- les"-raketten op „Nike"-basis wor den vervangen door „Hercules"-ra- ketten van het type „Mushroom", dat reeds gedeeltelijk beschikbaar is. Dit type kan zowel van conventionele als van nucleaire ladingen worden voor- Tijdens een plechtige openbare senaatszitting in de Martinikerk zijn ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de Rijksuniversiteit te Gronin gen een aantal eredoctoraten verleend. Aan H.M. de Koningin werd een eredoctoraat verleend in de faculteit der sociale wetenschappen als eer betoon voor een modern koningschap met een sterk sociale inslag. Op de foto wordt H.M. de Koningin de Cappa omgehangen door pro-rector prof. dr. C. Elisabeth Visser en de promotor prof. dr. P. J. Bouman. GOENOENG AGOENG DE BOOSDOENER „Maanreizigers", die in het afgelo pen nacht per gecharterde vliegtuigen vanaf vliegveld Zestienhoven (nabij Rotterdam) vertrokken om - op een hoogte van ongeveer 5.000 meter - de totale maansverduistering te zien, zijn enkele uren later „gestrand" op een mistbank, die uit gerekend boven het Rotterdamse vliegveld hing. De drie toestellen met in totaal 177 passagiers, moesten uit- voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) (Advertentie) Premier Chroesjtsjow van Rusland en zijn echtgenote, Nina, die maandag voor een officieel bezoek in Zweden arriveerden, werden dezelfde dag nog. ontvangen op kasteel Haga, de koninklijke residentie. De foto toont pre mier Chroesjtjsow vergezeld van zijn Zweedse gastheer, koning Gustaaf Adolf, omgeVen door de fotografen. worden uitgerust met infrarood ap paratuur, etc. In 1966 zal geheel in de behoefte van de squadrons lichte vliegtuigen van het Eerste Legerkorps zijn voor zien. Verder worden in 1965 nieuwe lichte en zware mortieren aange schaft, terwijl de mobilisabele een heden in 1967 nieuwe zware mortie ren zullen krijgen. Tussen 1965 en '67 zal een deel van de gasmaskers en gaskleding worden vervangen. Marine kampt met personeelstekort De marine heeft een personeelste- kort van 2140 man: 220 officieren, 270 onderofficieren, 350 korporaals, 770 manschappen le klasse en 530 man schappen 2e klasse. Om deze behoef te te dekken is een jaarlijkse instro ming van 100 adelborsten noodzake lijk. De bewindslieden zeggen goede hoop te hebben dat het aantal adel borsten, dat de afgelopen jaren on der het gevraagde bleef, ook al ten gevolge van de geboortegolf in de komende jaren sterk zal toenemen. ATOOMONDERZEEëRS Hoogst belangrijk is de medede ling van de bewindslieden, dat het marine-vliegkampschip „Karei Door man" over ongeveer zes jaar uit de vaart genomen zal worden. Hetzelf de zal gebeuren met de kruiser „De Ruyter", terwijl de „Zeven Provin ciën" na modernisering uitrusting met geleide projectielen nog tot ongeveer 1978 mee zal kunnen. Voor het vliegkampschip zullen atoom-on derzeeërs in de plaats komen. Minister De Jong is van oordeel, dat dit verreweg de beste oplossing is, zowel voor de personeelsproble men als die op financieel terrein. Voor de eerste nucleaire onderzee boten zal volgend jaar voor het eerst een bedrag op de begroting voorko men. Zij zullen, op grond van hun gespecialiseerde taak geen geleide projectielen aan. boord hebben. Het aanbal fregatten zal van twaalf wor- De 21-jarige dienstplichtige soldaat L. A. M. Drommel, is woensdagoch tend na een veldloop van tien kilo meter aan de finish op de Leuvenum- seweg nabij Harderwijk in elkaar ge zakt en kort daarna overleden. De legervoorlichtingsdienst heeft dit woensdagmiddag meegedeeld. Soldaat Drommel was ongehuwd en was te Zandvoort woonachtig. Hij behoorde tot de B-compagnie van 41 Verdindingsbataljon uit Harderwijk. De tien-kilometer veldloop was een programmapunt voor het diploma Militaire Lichamelijke Vaardigheid. Bij de keuring van de soldaat wa ren geen afwijkingen geconstateerd. wijken naar het „schone" Schiphol. Daarvandaan werden de passagiers per bus gebracht naar of Den Haag of Rotterdam. Op een hoogte van ongeveer 5.000 meter, trok de gezagvoerder van de Friendship toen zijn grote rondjes om zowel de links- als rechts-gezeten passagiers voldoende aan hun trek ken te laten komen. Toen kwam de teleurstelling: het proces was niet duidelijk te volgen, ook al omdat de maan - in tegenstelling tot hetgeen werd verwacht - min of meer verstek liet gaan. Het niet-kleuren van de maan werd mede geweten aan de uitbar sting van de vulkaan Goenoeng .Agoeng op Bali in het voorjaar van 1963, ruim een jaar geleden dus. Hierbij werd een grote hoeveelheid stof de atmosfeer ingeslingerd, ten gevolge waarvan de „verkleuring" achterwege bleef. Reeds eerder, bij de voorlaatste totale maansverduis tering op 30 december van het vorige jaar, bleef de maan ook vrijwel ge heel onzichtbaar en ook toen hing dit - volgens deskundigen - ongetwijfeld samen met de vulkaanuitbarsting op Bali. Standbeeld van den teruggebracht tot zes. Er zullen zes onderzeeboten met conventionele en twee met nucleaire aandrijving komen. De Karei Doorman heeft in tussen voorzieningen gekregen voor de opslag van tactische atoom-diep tebommen. Corbulo in Voorburg In het toekomstige nieuwe stads centrum van Voorburg zal eerdaags een standbeeld verrijzen van Corbulo te paard, de Romeinse veldheer die tussen Rijn en Maas de Fossa Corbu- Ionis liet graven, waarvan het tegen woordige Rijn-Schiekanaal (de Vliet) waarschijnlijk een overblijfsel is. Het gemeentebestuur van Voor burg, dat hiertoe de opdracht heeft gegeven, heeft daarmee de herinne ring levend willen houden aan het ontstaan der gemeente uit een vroe gere Romeinse nederzetting. Het kunstwerk is van de hand van de be kende, thans 77-jarige Voorburgse beeldhouwer Albert Termote. Dit zijn de 20-jarige Andrew Goodman (links) en Mickey Schwermer (24) twee leden van de beweging tegen rassenscheiding, die sedert maandag in Mississippi worden vermist. President Johnson heeft naar aanleiding hiervan Allen Dulles, het voormalige hoofd van de geheime dienst naar Mississippi gezonden om een onderzoek in te stellen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9