Bernard van de Kerkhove neemt gele trui over van Seis JANSSEN TOCH IN HET GROEN DE HAAN STERKSTE IN TELEVIZIER RUSSISCHE GROOTMEESTERS GAVEN LEIDSE SCHAKERS EEN LESJE VIER PARTIJEN GINGEN VERLOREN UITSLAGEN en KLASSEMENTEN DONDERDAG 25JUNI 1964 DT7 LTDSE COURANT rv: !i Jan Janssen heeft bijna de schade van Amiens in gehaald. Na de eerste helft van de derde etappe een rit over bijna 200 kilometer van Amiens naar de Brusselse voorstad Forest, waarin de Os- sendrechter zevende werd werd Janssen op het schavotje geroepen om de hulde als drager van de groene trui in ontvangst te nemen, het ceremo nieel, dat hij in Amiens door een foute bereke ning zijnerzijds was misgelopen. Stralend kwam Janssen naar het platform toelopen om even later foeterend de mooie „missen" de rug toe te keren. Want toen hadden de wedstrijdcommissarissen inmiddels ontdekt, dat Willy Bocklandt op pre cies evenveel punten als de Nederlander was ge komen en werd er geen groene trui uitgereikt. Uren later besloot men om de trui toch nog weer voor een dag aan Jan Janssen toe te kennen om dat deze een tweede plaats op zijn erelijst had staan, terwijl Bocklandt niet verder dan een vier de positie was gekomen. Overigens had Janssen toch geen slechte dag. Hij behield zijn derde plaats in het algemene klassement waarin hij op 39 seconden van de nieuwe drager van de gele trui, de Belg Bernard varf de Kerkhove prijkt. Deze veroverde namelijk de leidersplaats door de zege in de rit naar Forest op zijn ploegmakker Seis, die nu op 19 seconden tweede is. was dan voordien de sterk rijdende Pel. forthen, die er mede voor hadden ge zorgd, dat Jan Janssen zijn plaatj voor aan in het algemeen klassement had be houden. De Televizieren spelen daarentegen in dit klassement een zeer bescheiden roL Hun beste man is Piet van Est op de 75ste plaats, met een achterstand van 3 minuten en 11 seconden op de leider. Na het eerste gedeelte van de derde etappe van de Tour de France, dat is gewonnen door de Belg B. v. d. Kerk hove, heeft deze renner de gele trui overgenomen van zjjn ploegmakker Ward Seis. Op de foto in een omhelzing aan de eindstreep, links Van de Kerk hoven en rechts Seis. De Televizieren streden met wisselend succes. In de ochtenduren was Jo de Haan met een 21e plaats de beste man van zijn ploeg en ook later in de tijdrit, die in een verrassende zege van de Spaanse Kas-ploeg eindigde, reed de Haan bijzonder sterk. Maar terwijl 's ochtends alleen André van Aert door een val een paar kilometer voor de finish achterraakte, gingen in de tijdrit de meeste Televizieren naar de achterhoede. Dat Kees Haast juist op dit heuvelachtige parcours, waarop men normaal gesproken meer van deze Brabander had mogen verwachten, moest lossen was een normale zaak. Haast had namelijk in de bijna 200 kilometer van de ochtenduren zo veel pijn geleden door het stoten op de kasseien van Noord-Frankrijk en België, dat het al mooi was, dat hij nog met het grote peloton was binnengekomen. Kleine voorsprong Duizenden Belgische wielerliefheb- bers keken reikhalzend naar het bene deneinde van de Avenue du Globe waar de vluchtelingen van de slotfase van de rit van Amiens naar Forest zichtbaar moesten worden. Zouden Van de Kerk hoven, Stablinsky, Gilbert Desmet I, en Anastasi de voorsprong van twintig se conden hebben kunnen handhaven? Na 'n geslaagde ontsnapping van Jean Ana stasi, de winnaar van de Boucles de la Seine, was dit groepje acht kilometer voor Forest ontstaan, maar juist die laatste kilometers waren bijzonder moei lijk door steile klimmetjes en scherpe bochten. Slechte tijdrit Anderhalf uur na de eerste halve etappe moesten de Televizieren aantre den voor de 21,5 km. lange tijdrit op 'n ruim zeven kilometer lang golvend par koers door de straten van Forest. De ploeg van Pellenaars heeft het er maar zeer matig afgebracht. Al na de eerste ronde waren Van der Klundert, Van Aert, Damen, Steuten en Haast afge vallen, een ronde verder hadden ook Wouters, Van Espen en Nijdam moeten lossen, zodat De Haan, Van Dongen en Piet van Est het zware werk verder moesten voltooien. Vooral Jo de Haan verzette bergen werk, maar hij kon toch niet verhinde ren, dat zijn ploeg als laatste in de tijd rit eindigde. De grote verrassing van deze rit tegen het horloge, was de zege van de Spaanse KAS-ploeg, die in de laatste serie nog acht seconden sneller Een kreet steeg dan ook op, toen Van de Kerkhove, Stablinsky, Desmet en even later Anastasi aan de laatste klim begonnen en nog altijd los waren van het peloton. Er zat voor de Belgen dus weer ruim een etappezege in. Ge spannen volgde men de verrichtingen van de koplopers vooral toen Stablinsky zich halverwege de helling losmaakte en leek te gaan winnen. Dat zou wel een erg grote teleurstelling zijn voor de Bel gische fans, die toch al hun Rik van Looy hij had 's ochtends vroeg wij selijk besloten om in de eerste plaats aan zijn gezondheid te denken en niet meer te vertrekken moet missen. DE SMOKE-TOUR Geen deelnemer aan onze Smo ke Tour heeft kunnen voor zien dat de Belg Van de Kerk hove winnaar zou worden van de derde etappe. Wij kregen wederom een groot aantal in zendingen binnen. Twee namen keerden opvallend veel terug: Jan Janssen en Rudi Altig. Op Jan Janssen werden 12 stem men uitgebracht, terwijl Altig zich mocht verheugen in de gunst van zes lezers. Meer dan een stem kregen Jo de Haan, Jo de Roo en Rik van Looy, die enkele minuten voor het startsein liet weten, dat hij niet zou starten. v- Ploegleider Kees Pellenaars moedigt ■On mannen aan tijdens de tjjdrit in Forest. Eindsprint In de laatste tientallen meters echter begon Van de Kerkhove aan zijn eind spurt. Hij kwam gelijk met de zwoe gende Franse kampioen en een paar rukken aan zijn fiets waren tenslotte voldoende voor de Belg om de zege en de belangrijke bonificatie op te eisen Negentien seconden later ging de dra ger van de gele trui Ward Seis aan het hoofd van het grote peloton over de meet om toen te moeten ervaren dat zijn moeite voor niets was geweest. Hij had de maillot jaune verloren aan zijn ploegmakker Van de Kerkhove. Zuur zoet glimlachend kwam Seis op zijn vriend toelopen maar de gelukwens ging niet van harte, dat was duidelijk te zien. Seis had zelf zo graag donder dag in triomf het meest begerenswaar dige kledingstuk van de Tour over zijn vaderlandse bodem willen dragen. tUNEVILLE ^Baccarat Ste-Marie- f waux-Minesf/f de Sl-Diet^» JHBEAUVIUE] St'-MAM-aux-MINEp^x 7Um 772/n KM Kaysersberg Lachertjes uit het grootste spektakel pvE SPAANSE RENNERS zijn U onbetwist de beste muzikan ten van deze Tour de France. Wanneer zij 's morgens nog al vroeg aan de start zijn, korten zij de tijd door een aubade aan de toeschouwers te brengen, waarbij de altijd opgeruimde Carlos Eche- varria gitaar speelt. Spijtig is slechts, dat gitarist en flamenco zanger Angelino Soler dit jaar niet tot de deelnemers behoort. Want volgens de Spanjaarden heeft Soler als zanger nog meer mogelijkheden dan als wielren ner.. TEN TYPISCH STAALTJE van vrouwenlogica leverde 'n be wonderaarster van de Italiaan Vito Taccone, die haar idool 'n brief schreef. „Haal Parijs, Vito, dan ben je een held", was het begin. En ook in de volgende regels werd de Italiaan aangera den er toch vooral het beste van te maken. Maar tegen het einde begon de schrijfster kennelijk te vinden dat Vito toch wel erg lang weg was en de laatste regels luidden: „Ik lijd ontzettend on der je afwezigheid. Geef onmid dellijk op en kom naar me toe." Als de Italiaan nog meer van deze brieven krijgt, zal hij op den duur misschien niet meer weten wat hij moet doen. Voorlopig is hij echter nog van plan tot het eind toe door te blijven rijden. „Die Russen zullen wel zeggen, als ze thuiskomen, dat het in het westen zo slecht gaat, dat 's avonds gewoon het elektrische licht een paar keer uitmoet, omdat de kosten anders te hoog wordenDeze en dergelijke grappen werden gisteravond in de grote kantine van Clos en Leembrug gen, waar tijdens de simultaanseance van de drie Russische topgrootniees- ters Tal, Stein en Spasski tweemaal een gedeelte van de lichtinstallatie uitviel, herhaaldelijk gehoord. Het waren mét de schaker, die beweerde, dat hij, toen het licht weer aanging „ineens" een vol stuk achter was ge raakt de enige geluiden, die iets ongunstigs over dit schaakfestijn in houden. Daarnaast en daarboven was er voor de schaakliefhebbers zo veel te gemeten, dat de woorden van dank, die LSB-voorzitter ir. Venema na afloop tot de drie grootmeesters richtte, met een luidruchtig applaus van aUe aanwezigen werden onderstreept. Giesbergen, die nadat Spasski zich eventjes vergist had, geen enkel par don kende en in 16 zetten de winst binnenhaalde. Deze partij staat hieronder afgedrukt. Grote belangstelling Onder buitengewone belangstelling draaiden Tal, Stein en Spasski hun eerste rondjes weg, terwijl laatstge noemde zich kennelijk wilde sparen en liet omroepen, dat hij aan alle borden met e2-e4 begon. De krachten waren min of meer gelijk over de drie grootmeesters verspreid, die het elk moesten opnemen tegen maar liefst veertig .tegenstanders er allen tot het uiterste op gebrand om juist vanavond hun beste beentje voort te zetten. De belangstelling concentreerde zich al spoedig op de Alphenaar Vakkundig geveegd Hierna druppelden de volle punten voor de Russen binnen. Sterke en minder sterke, bekende en minder bekende spelers werden vakkundig geveegd, gekraakt, opgerold, inge metseld en al die andere behande lingen, die voor het slachtoffer zo uiterst pijnlijk zijn. Het simultaan- spelen heeft dan nog een groot voor deel: zo gauw je verloren hebt, ga je 3e ETAPPE 1 Van de Kerkhove (B, Naeye) 196,5 km van Amiens naar Forest in 5 u. 7 min. 32 sec. (met bon. 5.06.32); 2 Stablinski (F, Geminiani, met bon. 5.07.02); op 3 sec.: 3 G. Desmet I (B, De Kimpe); op 5 sec.: 4 Anastasi (F, Remy); op 19 sec.: 5 Seis (B, Naeye); 6 Bocklandt (B, Driessens); 7 Jans sen (De Muer); 8 Altig (Geminiani); 9 De Cabooter (B, Naeye)10 De Roo (Geminiani); 11 Perez-Frances; 12 Simpson; 13 Wright; 14 Taccone; 15. Gabica; 16 Zimmerman; 17 Aeren- houts; 18 Verbeke; 19 Gestraud; 20 Graczyk; 21 De Haan. Verder alle favorieten en de Nederlanders Gel dermans (34), Van Dongen (35), Nij dam (56), Wouters (64), Zilverberg (66), Van de Klundert (76), v. Espen (80), Steuten (83), Van Eest (88), Haast en Damen (ex aequo 89); op 2.18: 124 Van Aert. De Belg Van Looy (Naeye) ver scheen niet aan de start. De Span jaard Valentin Uriona (Langarica) brak een sleutelbeen en de Belg Van Coningsloo (Plaud) staakte.de strijd. PLOEGENKLASSEMENT 1 Naeye 15 u. 33 min. 14 sec.; 2 Ge miniani; op 3 sec.: 3 De Kimpe; op 5 sec.: 4 Remy; op 19 sec.: 5 ex aequo Pellenaars. PLOEGENTIJDRIT 1 Langarica (Momene, Gabica en Etchavarria) 21,5 km in 1 u. 34 min. 5 sec.; op 8 sec.: 2 De Muer (Anglade, Janssen, G. Groussard); op 21 sec.: 3 De Kimpe (G. Desmet I, Wright en Beheyt); op 43 sec.: 4 Naeye (Seis, Van de Kerkhove en De Cabooter); op 1.17: 5 Pla Sanchis (Perez-Fran- ces, Bernardez en Bertrand); op 1.25: 6 Magne (Poulidor, Gainche en Van Schil); op 1.37: 7 Plaud (Hamon, Le Menn en Daems); op 1.43: 8 Gemini ani (Altig, Anquetil en Zimmerman) op 2.41: 9 Pezzi (Adorni, Taccone en Pambianco); op 3.49: 10 Remy (Ba- hamontes, Darrigade en Gestraud); op 4.52: 11 Driessens (Hoevenaars, Bouquet en Bockland); op 5.17: 12 Pellenaars (De Haan, Van Est en Van Dongen). ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Van de Kerkhove 16 u. 52 sec.; op 19 sec.: 2 Seis; op 39 sec.: 3 Janssen; op 42 sec.: 4 Wright; op 55 sec.: 5 Desmet I; op 1.04: 6 Anglade, Mome ne en Gabica; op 1.06: 9 Etchavria; op 1.09: 10 Mahé, G. Groussard, Fou- cher en Delberghe; op 1.10: 14 Sta blinski en Elorza; op 1.12: 16 Beheyt; op 1.19: 17 De Cabooter; op 1.21: 18 Darrigade; op 1.25: 9 Gainche; op 1.26: 20 Uribezubia; op 1.28: 23 An- queitl; op 1.30: 24 Jimenez; op 1.36: 27 Taccone en Adorni; op 1.37; 29 Simpson; op 1.43: 31 Altig en De Roo; op 1.51: 37 Otano en Manzaneque; op 1.54: 45 Junkermann; op 1.59: 47 Gel dermans; op 2.44: 57 Bahamontes; op 3.03: Baldini en Pambianco; op 3.11: 75 Van Est; op 4.48: 86 De Haan; op 4.56: 89 Nijdam; op 5.00: 90 Zilver berg; op 5 48: 97 Wouters; op 6.03: 100 Van Espen; op 6.21: 104 Haast; op 6.44: 108 Damen; op 7.50: 113 Van Dongen; op 10.28: 121 Van de Klun dert; op 11.21: 124 Van Aert; op 14.10: 128 en laatste Steuten. ALG. PLOEGENKLASSEMENT 1 Langarica 48 u. 5 min. 50 sec.; op 5 sec.: 2 De Kimpe; op 8 sec.: 3 De Muer; op 24 sec.: 4 Naeye; op 1.24: 5 Geminiani; op 1.45: 6 Magne; op 6.17: 12 en laatste Pellenaars. PUNTENKLASSEMENT 1 Janssen en Bockland 38; 3 Seis 37; 4 Altig 32; 5 Wright 30; 6 G. Desmet I 26; 13 De Roo 16 p. naar het bord van een kennis, die nog leeft, en verzint vervolgens voor de simultaanspeler de allerfraaiste varianten. Goed, die man doet het toch altijd weer anders, maar ja, het is dan ook Tal of Stein of Spasski en bovendien: jouw variant won óók Winstpartijen Tot degenen, die zich tegen dit ge weld niet alleen wisten te verdedi gen, maar zelfs meer konden berei ken, behoorde ook de Alphenaar P. de Jong, die tegen Stein pardoes een stuk offerde en vervolgens won, zo dat Alphen de enige vereniging werd met twee winstpartijen. Stein moest ook nog capituleren tegen de nieu we Leidse kampioen Jacob Kort, die dit misschien min of meer aan zijn stand verplicht was. Tenslotte slaag de Joop Piket er als vierde en laatste in een overwinning te boeken. Hij bracht in een bijzonder spannende en levendige partij Tal zijn enige nederlaag toe. Naast de bovenvermelde nederla gen stond Stein de Philidorspelers P. G. Sluyts en A. Geyer nog remise toe, maar de overige 36 partijen won hij, waarvan sommige o.a. tegen mr. A. de Groot op een bijzonder fraaie wijze. Hij behaalde hierdoor 9272%. Razend tempo Mikhail Tal deed het nog beter. In razend tempo langs de borden snel lend won hij 37 partijen en speelde nog slechts remise tegen A. van Oos ten (LSG) en Marbus (Leiderdorp). Hij behaalde dan ook met 95% het beste resultaat. Spasski, die er wat langer over deed, behaalde het min ste percentage, misschien door ver moeidheid na Amsterdam. In ieder geval moest hij nog remi ses toestaan aan de Philidorspelers R. D. Westra en Bethe (Philidor Vü) de LSG'ers W. G. Demmendal en h! P. A. J. van der Spek, ir. Schneider (Boskoop), Goudriaan (Rijnsburg), P. G. Sluiter (Voorschoten) en Hap- pel (Black and White). Overigens is 85% bepaald geen slecht percen tage. Hieronder volgt de partij tussen Spasski en H. J. Giesbergen: Sici- liaanse opening: 1. e2-e4, c7-c5; 2 Pgl-f3, Pg8-f6; 3. e4-e5, Pf6-d5; 4 Pbl-c3, e7-e6; 5. Pc3xd5, e6xd5; 6. d2-d4, Pb8-c6. Het pionoffer van de Deense dr. Krause, dat onlangs in Joegoslavië en Rusland onderwerp van uitgebreide studies is geweest. Tegen een speler als Spasski bepaald geen passieve taktiek. 7. d4xc5, Lf8x c5; 8. Ddlxdö, Dd8-b6; 9. Lfl-c4 (Spasski neemt de handschoen op) Lc5xf2 (schaak); 10. Kel-f2, 0-0. Tot dusver is alles bekend uit de theo rie, die voor wit nu de zetten 11. Thl-dl of 11. Thl-fl aangeeft. Na tuurlijk weet Spasski dat ook wel allemaal, maar hij speelt een zet te vroeg. 11. Pf3-g5 en men zie: 11. Pc6xe5!? 12. Dd5xe5, d7-d5. De ene mokerslag op de andere. 13. Lc4xd5, Lc8-g4 (schaak); 14. Ke2-d3, Ta8-d8; 15. c2-c4, Tf8-e8; 16. De5-f4, Td8xd5! en wit gaf het op. Kort maar krach tig. Ex-wereldkampioen Tal in actie Atletiek. Voor de grote interna tionale atletiekwedstrijden, die woensdag 8 juli in het Keulse Muen- gersdorf-Stadion worden gehouden, heeft de KNAU voor de volgende atleten uitnodigingen ontvangen: Frans Luitjes (Trekvogels), 100 en 200 meter; Fred van Herpen (GVAV Rap) 400 meter; Cees Koch (Pro Fa- tria) discuswerpen en Henk Evers (AV 55), hinkstapsprong.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11