LEXINGTON Vluchtende vreemdelingen kunnen asiel krijgen FL M. de Koningin ontving eredoctoraat in Groningen WOENSDAG 24 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT l'AüiNA 7 ANTISEMITISME IN WINTERSWIJK uit de zuiverste tabakken (Advertentie) DE TOESTAND VAN EDWARD KENNEDY De gezondheidstoestand van sena tor Edward Kennedy, die vorige week vrijdag bij een vliegtuigongeval ern stig werd gewond, ontwikkelt zich bevredigend. Dit is dinsdagavond door het ziekenhuis bekend gemaakt. De echtgenote van Edward Kennedy woonde dinsdag de begrafenis bij van Edward Moss, een medewerker van de senator, dié bij het ongeluk om het leven kwam. iT:r%fi i GRAFZERKEN OMGEGOOID Leden van de Joodse gemeente heb ben gistermorgen bij de politie in Winterswijk aangifte gedaan van ern stige vernielingen op de nieuwe Joodse begraafplaats aan de Mister- weg in Winterswijk. Een 12-tal graf zerken was omgegooid en op één daarvan stond geschreven: „jullie gaan er aan". Op een raam van het lijkenhuisje waren hakenkruisen ge tekend. Hakenkruisen heeft men ook aan getroffen op de muur van het oude Joodse kerkhof aan de Spoorstraat. De politie had eerst de indruk dat die er door baldadige jongelui wa ren op getekend. Nu bestaat het ver moeden dat het eveneens het werk is geweest van de kerkhofvandalen. Bet televisie-eiland van de R.E.M., dat op palen op de Noordzeebodem f^ist ter hoogte van Noordwijk, nadert zijn voltooing. De zendmast is reeds gevorderd tot een hoogte van 54 meter. TWEEDE KAMER: Kroon heeft gulden in honden Bij de behandeling van de vreem delingenwet heeft' de Tweede Kamer ministerraad. De directie van de Nederlandse Bank moet tevoren gehoord worden. Daarna zal de Staten Generaal zon der uitstel van de genomen beslissing in kennis worden gesteld. In dergelijke gevallen is i.-astal Op de rol ziet Scotch Magic Tape er uit als matglas, maar eenmaal opgeplakt is het volmaakt onzichtbaar. Bovendien, en dat zijn grote voordelen: het is beschrijfbaar, de kleeflaag loopt niet uit en het verkleurt nooit. Uw leverancier heeft voor u ter kennismaking 1 rolletje Scotch Magic Tape vanf-450'voor f0.60 1 rolletje Scotch Cellulose Tape f0.60 samen f1.20 EEN NIEUW PRODUCT VAN 3FÏ! Minnesota (Nederland) N.V. MARIE HAMEL OVERLEDEN Spaak: erkenning rood China geen dringende zaak gisteren aangedrongen bij de minister Srote spoed gevraagd, daarnaast grote van justitie om het begrip „vluchte- geheimhouding om speculaties te ling" nauwkeuriger te omschrijven. voorkomen. De regering heeft de Volgens de minister is een vluchte- vereiste deskundigheid om beslissin- ling „iemand afkomstig uit een land nemen- De Kamer was het waar zijn leven of vrijheid bedreigd "ïer m meerderheid mee eens, hoe- wordt wegens zijn godsdienstige of sommige stemmen pleitten voor politieke overtuiging dan wel wegens bevoegdheid van de Kamer, het behoren tot een bepaald ras of tot een bepaalde sociale groep". Men zei, dat echter gesproken moet wor den van „een land waar de vluchte ling vervolging heeft te duchten" en niet „waar leven en vrijheid bedreigd worden". De uitdrukking „vervolgen" Is een veel ruimer begrip. Overigens was er van alle kanten instemming met het nieuwe wetsont- Belgische minister van buiten- werp van de Kamer, die een funda- landse zaken, Spaak, heeft gisteren mentele herziening van het Neder- bi Brussel verklaard de erkenning landse vreemdelingenrecht wil. Het door België van communistisch China ontwerp geeft een betere basis aan „niet als een dringende kwestie te de toelating, het toezicht en de uit- zien". zetting van vreemdelingen. Kamer- in antwoord op een interpellatie leden herinnerden eraan, dat in Ne- van liberale en communistische zijde derland wel eens een schriel beleid zei Spaak in de kamer van volksver- is gevoerd ten aanzien van de vreem- tegenwoordigers, dat hij „er over zou delingen. De socialist Scheps sprak denken" tot erkenning van Peking uitvoerig over de vluchtende Duitse over te gaan, indien hij alleen reke- Joden in de jaren voor de Tweede ning te houden zou hebben met de Wereldoorlog. belangen van België. Als de gulden zakt „Maar persoonlijk hecht ik groter De Tweede Kamer heeft gistermid- belang aan het handhaven en de ver dag haar goedkeuring" gehecht aan sterking van de Atlantische solidari- de methode welke de regering zal teit", zo voegde hij hier aan toe. De voeren als de pariwaarde van de gul- NAVO is niet alleen een militair ver den gewijzigd moet worden. Als de bond, maar' is gebaseerd op een ge- gulden dus revalueert of devalueert, meenschappelijke politieke structuur De wijziging stelt de Kroon zelf vast hetgeen een volledige samenhang op op voordracht van de minister van het plan van de buitenlandse politiek financiën en met instemming van de inhoudt. (Advertentie) 350 JAAR RIJKSUNIVERSITEIT Hoogtepunt van de feestelijkhe den rond de viering van het 350-ja rig bestaan van de Rijksuniversiteit te Groningen vormde de stijlvolle openbare senaatszitting in de met groen en bloemen getooide Martini kerk ter verlening van een aantal eredoctoraten. Aan H.M. de Koningin werd een eredoctoraat verleend in de faculteit der sociale wetenschappen als eerbe toon voor een modern koningschap met een sterk sociale inslag. Verder werd het eredoctoraat ver leend aan twaalf bekende personen in een plechtige ceremonie die zich voltrok in het middengedeelte van de kerk voor de kansel. Vele autori teiten en vooraanstaande personen uit de universitaire wereld alsmede afvaardigingen van uiteenlopende or ganisaties en instellingen hadden een plaats gekregen in de Martinikerk waar ook 350 jaar geleden de op richting van de universiteit plaats vond. Nadat het „Simfonia festiva" was uit gevoerd van Bertus van Yier onder Aan boord van de „Maasdam" is dinsdagochtend, vlak voor het vertrek naar New York, het kerkelijk huwelijk voltrokken tussen de heer Suyker en mej. Smit. De heer Suyker en mej. Smit, die reeds een burgerlijk huwe lijk hadden gesloten, kregen plotseling de gelegenheid naar New Mexico te emigreren, waardoor er geen tijd meer was het huwelijk kerkelijk in te laten zegenen. Gelukkig was er voor het vertrek aan boord van het schip nog tijd. Een oom van de bruidegom, pastoor J. J. Suyker, zegende het huwelijk in (zie foto). leiding van de componist, volgde de plechtige erepromotie. Promotor prof dr P. J. Bouman richtte zich tot H.M. de Koningin. Hij herinnerde er aan hoe op 1 juli 1914 bij het 300-jarig bestaan van de universiteit Koningin Wilhelmina het doctoraat in de Ne derlandse letteren aanvaardde. Het doctoraat in de Sociale Wetenschap pen dat u heden wordt verleend brengt, majesteit, vooral onze grote waardering tot uitdrukking voor de manier waarop u het koningschap in de stroomversnellingen der moderne geschiedenis telkenmale nieuwe zin en inhoud wist te geven", aldus prof Bouman. Nadat de Cappa door prof dr C. Elizabeth Visser was omgehangen en prof Bouman H.M. de Koningin als eerste had gelukgewenst, sprak de president-curator mr N. J. Polak er namens curatoren zijn vreugde over uit dat H.M. het doctoraat honoris causa in de sociale wetenschappen had willen aanvaarden. VERHEUGD Hierna sprak H.M. de Koningin haar dankwoord uit, waarin zij onder meer zei: ,,Bc dank de senaat van de Rijks universiteit te Groningen uit de grond van mijn hart voor het uitzonder lijke voorrecht, de graad van doctor in de sociale wetenschappen van hem te mogen ontvangen en u, hoogge leerde promotor, voor de treffend hartelijk gekozen woorden, waarmee u deze promotie begeleidt. Een indrukwekkende gedachte, dat mij thans deze eer te beurt valt. Dit is te meer het geval, omdat dit een doctorale graad in de sociale weten schappen is in het vak dat, met de vakken die daarop aansluiten mijn belangstelling 't meest gaande maak te, en waarop mijn persoonlijke keuze gevallen zou zijn, zo het ten tijde van mijn studiejaren reeds bestaan had. Ik ben er helaas slechts amateur in gebleven, maar het er mij nu toch mee verbonden te weten, gevoel ik als een grote vreugde. VOORLICHTING OVER HUURPRIJZEN EN ONDERHOUD VAN WONINGEN Het Ministerie van Volkshuisves ting heeft een voorlichtingsboekje uitgegeven over huurprijzen en on derhoud van woningen en bedrijfs ruimten per 1 juli. Huurders en ver huurders kunnen o.m. nagaan in wel ke gevallen huurverhoging kan wor den verlangd en hoe die verhoging moet worden berekend. Het boekwerkje (48 pagina's) zal vanaf maandag 29 juni voor 3'5 cent op alle postkantoren te koop zijn. In de nacht van maandag op dins dag is in het Julianaoord te Laren, waar zij sinds augustus van het vorig jaar vertoefde, op 67-jarige leeftijd overleden de toneelspeelster Marie Hamel. Marie Hamel, geboren in Amster dam op 4 december 1897, slaagde in 1920 cum laude voor haar eindexa men bij de toneelschool en kwam daarna bij de Kon. Ver. Het Neder lands Toneel" van Royaards, waar ze debuteerde in de reien van „Adam in Ballingschap". Haar eerste grote rol was Hermia in „Midzomernachts- droom". Een seizoen speelde Marie Hamel bij „Het Nieuwe Toneel" van Frits en Adolf Bouwmeester. Ver volgens was zij verbonden aan het gezelschap Willem van der Veer. Daarna was zij enige tijd ambu lant, in welke periode zij opnieuw optrad bij „Het Nederlands Toneel", dat toen onder leiding stond van Louis Saalborn. Bij haar broer Meyer Hamel trad ze op in revues en voor al in sketches. Na enige tijd gespeeld te hebben bij het gezelschap „De Jonge Spelers" werkte ze van 1937 tot 1940 met eigen cabaretgezelschap. Na de wereldoorlog maakte ze deel uit van de „Toneelgroep Vijf Mei"; daarna van de stichting Amsterdams- Rotterdams Toneelgezelschap en later van het Amsterdams toneelgezel schap. Zij speelde o.a. in „Drieko ningenavond", in „Lysistrata", in „De dood van een handelsreiziger", en Bessy in „Zij kregen wat zij wil den". Ook vervulde zij enige jaren de rol van Pieternel in de Nieuw- jaarwens. Zij trad ook vele malen op in hoorspelen voor de radio. Ma rie Hamel was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot zal donder dagmiddag 25 juni om half drie op de Joodse begraafplaats in Muider- berg ter aarde worden besteld. BELGISCHE TREILER VERMIST De Belgische zeevaartinspectie heeft een onderzoek ingesteld naar de zee waardigheid van een vissersvaartuig uit Zeebrugge, dat sinds drie weken wordt vermist en vrijwel zeker met zijn vierkoppige bemanning is ver gaan. De bemanning zou bij het vertrek voor de fatale reis hebben gezegd, dat zij niet langer met het schip wilde varen, omdat het niet volledig veilig was. Bij een vorige reis was het tijdens een lichte storm zo hef tig heen en weer geslingerd, dat een lid van de bemanning over boord werd geworpen. Hij kon worden ge red. Prins Juan Carlos heeft deze week de training van het luchtacrobaten- team van de Spaanse luchtmacht bijgewoond. Het team traint voor de komende wereldkampioenschappen luchtacrobatiek. Natuurlijk wilde de prins zelf ook vliegen, hetgeen hij deed onder toezicht van twee bekwame instructeurs (foto).

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7