kies li km mm—/ Duitser gedood door taxi, niét in vechtpartij MEISJE UIT GOUDA ZOEK Deken van Boxtel verongelukt Wilde stakers bij JN.K.F. te Delft ontslagen Aardgas gevonden in Noordzeebodem De Nerveuze Nerviërs VULCANO WOENSDAG 24 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Ziekenfondswet Het voornaamste werk dat de Tweede Kamer de vorige week in een vrij vlot tempo tot stand heeft gebracht de aanvaarding van een ontwerp van minister Veldkamp voor een (nieuwe) Ziekenfondswet is om enkele elementen in het debat en in de geschapen regeling nog wel waard even gememoreerd te worden. In de eerste plaats om het feit van de totstandkoming zelf. Twintig jaar na de oorlog is eindelijk een stuk be zettingsrecht gelegaliseerd, dat alle voorgangers van deze bewindsman „links" hadden laten liegen, omdat er bliikbaar weinig politieke aardig heid aan viel te beleven. Van de so cialisten is bekend, dat hun voor keur verre uitgaat naar een strak nationaal en algemeen georganiseerd zieken (fondsverzekeringswezen Daartoe zal straks toch wel min of meer moeten worden overgegaan, wanneer de nationale regeling ten opzichte van zware geneeskundige risico's in het leven zal worden ge roepen, zoals minister Veldkamp daartoe plannen heeft ingediend, maar het bestaande bestel van de zie kenfondsen behoefde daartoe (nu nog) niet te worden aangetast. Van daar, dat dr. Veldkamp geen verdere tijd verloren heeft willen laten gaan en terecht alvast dit stuk verzeke ring grotendeels op de bestaande basis tot stand wilde brengen. De Kamer is op die elementaire grond- slaeen gelukkig niet diep ingegaan en heeft dr. Veldkamps plannen gro tendeels aanvaard. We achten het wèl te betreuren, dat een meerderheid van voorname lijk socialisten en liberalen een vrij aanzienlijke verandering hebben aangebracht, waar het de wijze van premieheffing voor de vrijwillig Ver zekerden betreft. Dr. Veldkamp had immers een uniforme premie voor gesteld voor alle ziekenfondsen in het gehele land, waarbij wel een lan delijke verevening zou plaats heb ben. Er zijn namelijk ziekenfondsen, die een dure exploitatie hebben, om dat bij hun cliënten de zgn. „me dische consumptie" (het verbruik van geneesmiddelen e.d.) hoger ligt dan elders vanwege bijvoorbeeld de grotere gezinnen, die ze hebben ge boekt. In de opzet van de minister zou dus die verevening een goed so ciaal element van solidariteit zijn. De beide genoemde groepen voelden echter niet voor die constructie en meenden van zoiets als een verkapte kinderbijslag te moeten spreken. Van de kant van de KVP-fractie is nog gepoogd tot een gedifferentieerd ta rief te komen, op basis van een ver deling naar gezinssamenstelling, maar ook die opzet vond geen gena de. Ingevolge een PvdA-amendement nam een Kamer-meerderheid de re geling aan, volgens welke de fond sen straks elk voor zich zelf de pre mie mogen vaststellen, uiteraard on der toezicht van de Ziekenfondsraad. We blijven het verlies van die sociale schakel jammer vinden! Wèl juichen we een andere wijzi ging toe, die dan ook door de ge hele Kamer eensgezind is aange bracht en volgens welke de samen stelling van de zoëven genoemde Ziekenfondsraad een betere zal zijn dan die, welke de minister in zijn wetsvoorstel op het oog had. Door deze wijziging blijft de situatie, zoals ze tot nog toe was: ook de vertegen woordigers van de fondsen en hun medewerkers (artsen e.d.) zullen zit ting in de Raad houden, teneinde bij de besluitvorming van hun mede zeggenschap te kunnen doen blijken. Voor het argument van dr. Veld kamp, dat de verhoudingen „zuiver der" zouden liggen, wanneer die di rect betrokkenen en vaak belangheb benden niet aan belangrijke beslis singen zouden deelnemen, is zonder twijfel ook veel te zeggen, maar het uitsluiten van deze groeperingen achten we toch een groter kwaad. De minister heeft zijn verlies terecht sportief en zonder wrok genomen, in ziend dat ook voor die andere oplos sing goede argumenten zijn aan te voeren. Alles bijeen zeker een goed werkstuk, zowel voor de verdere af ronding van onze sociale verzeke ring als voor de volksgezondheid in ons land, die met deze nieuwe wet goed is gediend! Het onderzoek van de Rotterdamse politie naar de doodsoorzaak van de 22-jarige Duitse zeeman F. Hartl uit Keil, die eerst door drie medeop varenden was afgetuigd en daarna men had hem op straat laten lig gen door een taxi werd overre den, heeft tot de conclusie geleid dat de dood door het overrijden moet zijn veroorzaakt. De man was zo deer lijk verminkt, dat sectie geen resul taat kon opleveren. Vast staat dat en het slachtoffer en zijn drie belagers zwaar beschon ken waren. Dit maakt de reconstruc tie van het gebeurde voor de politie niet gemakkelijker. De drie gearres teerde Duitse zeelui zijn dan ook nog niet voor de officier van justitie ge leid.' zij worden nog voortdurend verhoord. Vast staat wel dat zij ge drieën Hartl hebben mishandeld en hem daarna hulpeloos midden op de rijweg, die ter plaatse nauwelijks is verlicht, hebben achtergelaten. Dit zal zonder twijfel als een bezwarende omstandigheid worden aangevoerd in het strafproces dat zij zullen moeten doormaken. De taxichauffeur die met een ma tige snelheid langs de Waalhaven reed kreeg geen kans de man tijdig op te merken. Volgens de politie gaat de chauffeur dan ook geheel vrijuit. De politie te Gouda verzoekt be kend te Worden gemaakt met de ver blijfplaats van de 17-jarige Gerdina Gijsberdina Rook uit Gouda, die zich ook wel Ineke van der Wiel noemt. Zij is spoorloos sinds 26 mei. Een on geluk wordt gevreesd. Signalement: lang 1.65 meter, flink postuur, donker haar, knap uiterlijk. Kleding: donker blauwe regenjas, groehè jürit, bruin vest. Een ieder, die inlichtingen kan ge- Vèh wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met de commissaris van politie in Gouda, telefonisch te bereiken onder netnummer 01820, abonneenummer 3800, of met de plaatselijke politie. Deken M. J. P. van Besouw uit Boxtel is gisteravond bij een ver keersongeval in Liempde om het le ven gekomen. Hij is 67 jaar gewor den. Toen deken Van Besouw met zijn bromfiets plotseling naar links uitweek werd hij door een achterop komend busje gegrepen. Deken Van Besouw werd geboren te Geldrop. Hij ontving de priester wijding op 10 juni 1922, daarna was hij werkzaam in Boerdonk als assis tent-kapelaan, vervolgens in Tilburg, eerst als kapelaan later als rector van het St. Elizabethziekenhuis. Op 28 maart 1951 volgde zijn benoeming tot pastoor van de Sint Petrusparo chie te Boxtel. Op 1 januari 1962 werd hij deken van het dekenaat Boxtel. Crooswijk krijgt herdenkingsmonument De beeldhouwer Cor van Kralin gen heeft van b. en w. van Rotterdam opdracht gekregen zijn ontwerp voor een gedenkteken ter ere van de slachtoffers van het bombardement op Rotterdam van 1940, dat geplaatst Het is het standaardmiddel tegen pijn en koorts, verkoudheid en griep. Steeds van dezelfde betrouwbare samenstelling, nu in een moderne plastic verpakking. Aspirin, het pijnstillende middel vöor de moderne mens. ASPIRI Ndaar staatBAYER achter zal worden op de algemene begraaf plaats Crooswijk, uit te voeren. Het beeld zal een vrouwenfiguur met een vogel voorstellen en in brons worden gegoten. Het wordt 2.40 me ter hoog en komt op een sokkel van een meter te staan. In de sokkel komt een bronzen kastje waarin een regis ter met de namen van hen, die tijdens he' bombardement zijn omgekomen. Van Kralingen wil met zijn ontwerp niet alleen de ernst van het verlies tot uitdrukking brengen maar ook de berusting en de belofte van een nieuw ontluiken. Gehoopt wordt dat op 1 mei 1965, 25 jaar na het bombar dement, het beeld zal kunnen worden onbhuld. De 58 arbeiders uit de draadtrek- kerij van de N.V. Nederlandse Ka- belfabrieken te Delft, die eind vorige week een wilde staking waren be gonnen zijn thans ontslagen. Het ont slag is gegeven na overleg met de drie erkende vakbonden. Deze heb ben zich niet tegen dit ontslag verzet, zo deelde de directie mede. De staking is vorige week vrijdag begonnen. De reden was, dat vooral het personeel van de draadtrekkerij een gelijke toeslag wilde. De direc tie ging niet op de eisen in en deelde mee dat de stakers het recht op de gratificatie ten bedrage van onge veer driehonderd gulden hadden ver speeld en zij ontslagen zouden wor den als zij maandag niet op het werk terugkeerden. Enige weken nadat de boringen van het Noordzeeconsortium voor de Oostfriese kust zijn begonnen heeft Uet Amerikaanse booreiland „Mister Louit" succes gehad. Gisteren is aard gas aangeboord, dat met geweldige kracht uit het boorgat stroomt. Om dat de druk kennelijk te groot was ontwijkt het gas ook naast het boor gat. De scheepvaart is gewaarschuwd, dat er onder bepaalde omstandighe den ontploffingsgevaar bestaat. Er zijn nog geen bijzonderheden over de boring bekend gemaakt. De gasreserve zou zich op een diepte van ongeveer drieduizend meter be vinden. Aetherklanken DONDERDAG 25 JUNI 1964 (Advertentie) HILVERSUM I. 402 m. 740 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-2400 AVRO. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend - gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Ochtendgymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Oude kamer- muz. gr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen gr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Huishoudelijke zaken, praatje. 11.15 Radio Kamerork.: klass. en mod. muz. 12.00 Licht instrum. ens. en zangsol. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Ned. koperork. 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beursberichten. 13.30 Pianospel en zang. 14.00 Klarinet en piano: mod. muz. 14.20 Wat doet het Prins Bernhard-Fonds, klankbeeld. 14.45 En passant: licht progr. 15.15 Vierhandig pianospel: mod. en klass. muz. (ste- reof. uitz.). Vanaf 16.00 kunnen de navolgende progr.'s onderbroken wor den voor reportage Tour de France 1964. 15.45 Lichte gram. (16.00-16.02 Nws). 16.30 Elektronisch orgelspel. 16.45 Voordracht. 17.00 Minjon. 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Uitz. van de PvdA. Partijdig. Een progr. van de PvdA, waarin iedere luisteraar wel ongeveer weet wat hij waagt met presentator Theo Eerdmans. 18.30 Licht ens. en zangsol. 19.00 Gespro ken brief. 19.05 Sportparade. 19.30 350 Jaar Rijksuniversiteit te Gronin gen: Mallemolen: lustrumprogr. 20.00 Nws. 20.05 Klass. gram. 20.15 Holland Festival 1964: Radio Filharm. ork., met groot omroepkoor en sopraan: Mod. muz. (stereof. uitz.). 22.15 Lich te gram. 22.30 Nws. 22.40 Act. met nabeschouwing Tour de Franse 1964. 23.05 350 Jaar Rijksuniversiteit te Groningen: opnamen van het Gala bal. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte gram 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Franse chan sons gr. 10.25 Klass. strijkkwartet gr. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Lichte gram. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze Week. 13.00 Nws. 13.15 Klass gram. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Marsmuz. gr; 14.25 Lichte gram. 15.00 Kamerkoor. 15.50 Klass. kamermuz. gr. 16.00 Bij beloverdenking. 16.30 Kamermuz. uit heden en verleden. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram. voor de teenagers. 18.15 Sportagenda. 18.20 Amus.muz. gr. 18.50 Sociaal perspec tief. lezing. 19.00 Nws en weerpraat- je. 19.10 Geestelijke liederen gr. 19.30 Radiokrant, 19.50 Uit musical en ope rette gr. 20.20 Radio-Vossenjacht: luisteraars op zoek naar radio-repor ters. 21.30 Lichte gram. 21.45 Oudé kamermuz. gr. 22.00 Kerkorgelcun- cert. 22.30 Nws en herhaling SOS- berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Platen- nws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 15.00-15.45 Voor de vrouw 16.00-16.15 Voor de kihderen. 19.30 Barend de Beer, film voor de kinde ren. 19.35 Lassie, TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Mèmó. 20.36 De grote Verove raar, toneelstuk. 22.55 Dagsluiting. NTS: 23.05 Journaal. 23.10-23.20 Filmveïsiag van de Tour dé France. Experimentele uitzendingen op hët tweede nét (kanaal 27). NTS: 20.20-22.25 Das Madel aUs dér Vorstadt,. klucht. door Antonio del Monte 7) „Dat zal ik je betaald zetten! Trek je woorden terug! Antonio, je vrouw zegt, dat ik een dievegge ben. Heb je het gehoord? Durf je tegen haar te getuigen?" Antonio begon te glimlachen. Hij nam Maddalena van haar hoofd tot haar voeten op en likte zijn boven lip. „Nou ja", zei hij enkel. „Wat nou ja", schreeuwde Rosina woedend. „Sta daar niet zo te gapen! Wat denk je eigenlijk wel! Hoor je niet, dat ze je vrouw beledigt?" Antonio keek verlegen van de een naar de ander. Hij bewoog zijn han den als om te kennen te geven, dat h(j het ook niet helpen kon. „Ben je nou zó boos, Rosina?" vroeg hij tenslotte flemend. „Wel ja! Vooruit maar hoor!" krijs te Rosina. „Hang jij de dromer maar uit. Doe maar net of je nergehs iets van begrijpt. Wat kan jou het sche len, döt ik de kastanjes weer uit het VUUf moet halen!" Ze stikte bijna van woede. Ze draaide zich om en rende naar huis. In het voorbijgaan gaf ze Antonio een klap tegen zijn schouder: „Schiet op, alsjeblieft. Ezel!" Nu de rust was weer gekeerd, be sloot Maddalena een stuk te gaan wandelen. Ze kon het ih de omge ving van het huis niet uithouden en ze had plotseling maar één verlan gen: gêên ménsen meer té hoeven zien. M&ria had de maccaroni voor dié avond te weken gezet, maar in de em mer was geen druppel water meer. Ik zal wat halen dacht Maddalena. Ze pakte de emmer op en verliet het huis. Op de lange weg was nu geen schep sel meer te zien. En het enige geluid, dat de stilte verbrak, waren haar eigen voetstappen. Ze verlangde plotseling naar Na pels terug. Naar het huis haar kamer, die uitkeek op een donkere binnen plaats, die op een diepe, levenloze put leek. Naar het armzalige stukje lucht, dat ze zag wanneer ze op haar knieën voor het venster ging liggen en haar hoofd naar boven draaide. Ze dacht aan de meisjes. Aan de ge sprekken, hun scherts, hun grappen. In Napels hoorde ze ergëtts bij. Had ze vrienden, vijanden, mensen die haar als een doel beschouwden. Hier was ze overbodig. Een in dringster, iemand die gedwongen was, een banneling. In het dorp liep ze aan de scha duwkant van de huizen. Ze liep er uitdagend, of ze met niemand iets te maken had. Of ze een eigen maat schappij bestuurde, een eigen wereld, waar niemand van hier in thuis hoorde. Langs de kerk klom ze omhoog over het zandachtige grintpad langs het huis van de priester. De luiken waren er gesloten en uit de kerk klonken orgelklanken. Zou dezelfde organist er nog zijn? dacht Maddalena. Het oude, kromge groeide mannetje, dat iedere morgen zich oefende in de stille, verlaten kerk. Twintig en dertig jaar geleden lie pen de kinderen hem na en jouwden hem uit. Tegelijkertijd waren ze bang voor hem. Ze had willen terugkeren en de kerk binnengaan, om te zien of alles er nog was als toen. Maar ze verzet te zich; steviger plantten haar schoe nen zich in de grond en de emmer rammelde aan zijn hengsel. Ze was nu vlak bij de fontein. Als vroeger hadden zich hier de vrouwen verzameld en praatten. Sommigeri waren aan het wassen en zongen, ter wijl ze de boender regelmatig over het vuile goed schuierden. Anderen zaten zo maar op de rand en de jon geren, voor zover ze niet werkten, lachten met elkaar en hadden ple zier. Maddalena zag, dat één van hen een ander aanstootte en in haar rich ting keek. Als een vliegend vuurtje ging haar aankomst de krinjg door, De boenende vrouwen hielden onmid dellijk op en keken .elkaar aan. Ze was vlak bij nu. Niemand sprak er meer een woord en Maddalena's groet klonk luid en duidelijk over het schamele, vierkante pleintje: „Goeie- morgen, allemaal." Niemand zei er iets. Op de plaats waar ze de emmer op de rand van de fontein wilde neerzetten, stonden de vrouwen op en de anderen maakten plaats voor haar. Maddalena schoof haar emmer on der de zwakke waterstraal en wacht te. Onafgebroken keken de vrouwen haar aan. Ze kon nu niet langer blijven staan zonder iets te doen. Mëddalena be greep, dat de vrouwen van haar een reactie verwachtten en dat die be palend zou zijn. Ze draaide Zich om en ging op het lage fonteihmüUrtjé zitten. Dan haalde ze een sigaret te voor schijn en met haar handen het ijle vlammetje van de lucifer bescher mend, blies ze tartend grote, blauwe rookwolken Uit. Enkele vrouwen begonnen demon stratief hun wasgoed te pakken in lange natte lakens en anderen liepen weg. Er was niemand die het oude gesprek nog durfde voortzetten. De emmer was nü voor driekwart volgelopen. Maddalena rammelde met het hengsel. Onverschillig keek ze de kring rond envoelde met haar hand de temperatuur van het water. Bijna allemaal liepen de vróuwen nu weg. In kleine groepjes wandelden ze rond de fontein in de richting van het priesterhuis. Enkele keken nog vluchtig om, maar toen Maddalena honend begon te lachen, draaiden ze hun hoofden verschrikt terug. Ze stond nu alleen bij de fontein. Het water sproeide ruisend tegen het uitgeslagen steen van de diepe goot. Iemand had een stuk zeep laten lig gen en ergens slingerde de boezeroen van een arbeider uit de puimsteen groeve. Er kwam een hondje aandribbelen. Er was iets gebeurd met zijn rèchter- achterpootje en hij hinkelde moei lijk ovër de slechte bestrating van het doodstille pleintje. Hij snuffelde Wat langs de grond en kwam toen ih de richting van Maddalena. Ze begon te lachen. Hard te lachen. Haar Voet maakte een schoppende be weging in de richting van het dier. „Ga weg", zei ze. „Jij weet zeker nog niet, dat ik de pest heb? En de fiest is net zo besmettelijk als de cho- era hoor." Het dier bleef staan. Hij had een lang, raar uitgegroeid lijf en een smal kopje met ronde, intelligente oogjes, die haar onafgebroken aanstaarden. „Je weet niet wat je je dorpsge noten aandoet", vervolgde Maddalana haar alleenspraak. „Ik zou maar weg gaan als ik jou was." Hij had een kort staartje, dat in eens vriendelijk begon te kwispelen. Hinkend kwam hij naar haar toe. Maddalena hurkte op de grond en begon het diertje over zijn kroezige vacht te strelen. „Heb je geen baas?" vroeg ze met een zachte, melodieuse stem.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2