S)e££idóe6otifówX Incidenten en komplotten begeleiden Sowjet-premier bij bezoek aan Zweden Nieuwe terreur gevreesd in opstandig N.-Katanga de kerk en de geboorteregeling moord en doodslag in brits guyana Inönü akkoord met Johnson: direkt Turks-Grieks overleg buiigheid neemt verder AF DINSDAG 23 JUNI 1964 54e JAARGANG No. 16.237 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „BUNDESWEHR" HEEFT BESCHERMING NODIG Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tassen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes f 1,75 MOTOR SLOEG AF OP OVERWEG UITGEWEKEN VLUCHTELINGEN ZEER AKTIEF Er stond bij de aankomst van Chroestsjow een gehele reeks per sonen ter verwelkoming opgesteld. Chroestsjow begon met, van voren af aan, handen te schudden. Doch op een gegeven ogenblik stopte hij, na een blik op de velen die hij nog moest begroeten, hiermee. Hij vol stond er toen mee de overigen vriendelijk toe te wuiven. Chroestsjow zei ook nog in zijn toespraak: „Na het vruchtbare be zoek, dat wij aan Denemarken heb- Hertog van Windsor vandaag 70 jaar Terugkeer naar Engeland bepleit ben gebracht, beschouwt mijn gezel schap zich al bijna als Scandinaviërs. Er is niets dat onze landen kan ver delen". De Sowjetrussische eerste minister en partijleider, Nikita Chroestsjow is, onder meer vergezeld door zijn vrouw Nina en minister van buiten landse zaken Gromiko, gistermiddag in de haven van Stockholm aangeko men. De Zweedse premier Erlander heette Chroesjtsjow in zijn toespraak „hartelijk welkom". Koning Gustaaf heeft Chroesjtsjow nadat hij de Russische staatsman in audiëntie had ontvangen, een noen maal aangeboden, waaraan een hon derdtal personen aanzat. De koning bracht een heildronk op Chroesjtsjow uit, waarin hij het Russische volk „geluk, welvaart en vrede met zijn buurvolken" toewen ste. Chroesjtsjow liet zijn dronk van gelijkluidende bewoordingen gepaard gaan. Er hebben zich reeds uitingen van verzet tegen het bezoek van Chroesjtsjow voorgedaan. Twee Rus sische vlaggen die in de omgeving van het kasteel van Haga (waar Chroesjtsjow enkele dagen zal ver blijven) waren uitgestoken zijn ver nield. De politie heeft een onderzoek geopend. Voorts hebben de besturen van verenigingen van naar Zweden uit geweken vluchtelingen uit de vroe gere Oostzeestaten Estland, Letland en uitgewekenen uit de Oekraine in een brief aan de vertegenwoordigers van de internationale pers te Stock holm meegedeeld, dat zij gedurende de gehele week van Chroesjtsjows verblijf in Zweden „tegencommenta- ren" zullen geven. Voor dit doel is in Stockholm een perscentrum geopend. Een van de onderwerpen die zullen worden behandeld luidt: „De rol van Chroesjtsjow bij het in slavernij brengen van de volken van de Kau- kasus". „GEZOCHT WEGENS MOORD" In de nacht van zondag op maan dag zijn in Stockholm pamfletten verspreid, met een foto van Chroesjts jow, met het onderschrift, in politie- stijl, „gezocht wegens moord". Chroesjtsjow wordt er in deze pam fletten van beschuldigd persoonlijk de zuiveringen in de Oekraine te hebben geleid, die volgens de pam fletten naar schatting ruim vier honderdduizend mensenlevens heb ben gekost. POGING TOT ONTVOERING VAN CHROESJTSJOW? Volgens het vooraanstaande Stock- holmse dagblad „Dagens Nyheter" heeft de politie een komplot van „buitenlanders" om premier Chroesjtsjow uit het kasteel Haga te ontvoeren verijdeld. Vier mannen, wier leider inmid dels gearresteerd is, wilden het kas teel, dat zwaar bewaakt wordt, bin nendringen, de Sowjet-premier ont voeren en hem vasthouden totdat „duizenden politieke gevangenen" in hun geboorteland zouden zijn vrijge laten, aldus het blad. EUROPEANEN GEGIJZELD Twee Nederlanders verongelukt in West-Duitsland Gisteravond zijn in Kreuztal-Kreis Siegen twee Nederlanders bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. De heer J. Schurink (71) en zijn even oude echtgenote mevrouw G. Schurink- Oude Weernink uit Oldenzaal verloren het leven, toen de auto waarin zij zaten in frontale botsing kwam met een bus. De heer I. O. N. uit Oldenzaal, die de auto bestuurde en zijn echtgenote, mevr. O. N.-S. werden zwaar gewond naar ziekenhuizen in de omgeving ge bracht. Paus Paulus de Zesde heeft van daag dinsdag, in een toespraak tot kardinalen bij gelegenheid van de feestdag van Johannes de Doper op woensdag, gezegd dat de katholieke kerk de „zeer ingewikkelde kwestie" van geboorteregeling ernstig bestu deert. De uitspraken van Paus Pius blijven echter gelden, aldus Paus Pau lus, „althans totdat wij ons in gewe ten verplicht voelen daarin wijziging te brengen". De veiligheidsdiensten in Brits- Guyana hebben meegedeeld, dat op 20 km van Georgetown een Indiase vrouw en haar dochter zijn ver moord. Hierdoor is het aantal slacht offers van de onlusten, die reeds vier maanden in het land woeden en waarbij negers en Indiërs tegenover elkaar staan, tot 57 gestegen. Bovendien zijn 19 personen, allen De hertog van Windsor wordt van daag 70 jaar. Invloedrijke stemmen zijn opgegaan om er bij de konink lijke familie op aan te dringen het verleden te vergeten eij hem naar Engeland te laten terugkeren. De hertog en de Amerikaanse ge scheiden vrouw, voor wie hij de troon opgaf, zullen de verjaardag vieren in hun huis in Frankrijk. Zij komen slechts zelden in Enge land en bij die gelegenheid ge woonlijk een winterbezoek van zes dagen bezoekt de hertog koningin Elizabeth en andere leden van -de koninklijke familie, maar de herto gin wordt nooit ontvangen. Thans, 28 jaar na de abdicatie, stel len dagbladschrijvers de vraag, of het geen tijd wordt het verleden te vergeten en de hertog en de herto gin toe te staan, zich blijvend in Engeland te vestigen. In brede kringen- neemt men aan, dat daartegen slechts een beletsel bestaat: de weigering van de hertog terug te keren voor aan zijn echt genote de titel „hare koninklijke hoogheid" wordt verleend, waarop zij als vrouw van een tot het konink lijk huis behorende hertog norma liter recht zou hebben. Verschillende Engelse bladen be pleitten eensgezind, dat thans een verdraagzamer houding ten opzichte van de hertog en zijn gemalin zal worden aangenomen. „OMBUDSMAN" GEDEVALUEERD DE MEDEDELING van de Westduitse „ombudsman" voor legeraangelegenheden, vi- ce-admiraal Hellmuth Heye, dat zijn kritiek op de wantoe standen in het na-oorlogse Westduitse leger, waarin kada verdiscipline en nazimethoden weer de koDpen hebben opge stoken, ovd&reven is geweest heeft ons verrast. Wij zijn geneigd, aan te nemen, dat de eerste, spontane uitlatingen van de vertrouwensman de si tuatie in de Bundeswehr realis tischer weergeven dan het ge deeltelijk terugnemen van Hey- es woorden. Dat zijn beschuldi gingen in het leger grote beroe ring hebben gewekt kan aan de gemelde excessen niets afdoen. Die zijn er of ze zijn er niet. Heye is öf lichtvaardig in zijn uitlatingen geweest, öf hij heeft moeten buigen voor invloedrij ke lieden en stromingen, die van zijn bemoeiingen niet ge diénd zijn. In beide gevallen is het duidelijk, dat hij als tussen persoon tussen leger en bonds dag geen waarde meer heeft. ten. dat de Europeanen zouden blij ven. om te voorkomen dat alle essen tiële dienstverleningen zouden \\5p1v den gestaakt. De opstandelingen heb- Indiërs en negers, gewond bij vuur- ben de veiligheid van de gijzelaars gevechten die zich de afgelopen uren van KnStnipï hl^ï gewaarborgd, maar ambassade-zegs- hebben afgespeeld. Acht van hen zijn lieden in Boejoemboera vrezen, dat ernstig gewond, vast als ïii^la^rs 'in Hp Hnnr w.' het kleinste incident zou kunnen lei- De indruk is, dat de spanning in bezette Noordka^angese stad Albert^ go» van terreur, het land toeneemt, stad, aan het meer van Tanganjika, zo meldt AP uit Boeroendi, dat aan de andere kant van het meer ligt. De gijzelaars en 156 vluchtelingen, die zaterdag per schip zouden worden geëvacueerd, mogen Albertstad niet verlaten. Twee Amerikaanse zendelingen be vinden zich nog in de stad. Over de verblijfplaats van twaalf Britse zen delingen van posten bij het bolwerk De Turkse premier, Ismet Inönü, verdeling niet mogelijk is zou er een der opstandelingen Oevira, is echter die gisteren met president Johnson federatie moeten komen waarin de niets bekend. besprekingen over de kwestie-Cy- Griekse en Turkse gemeenschappen Albertstad is na een muiterij in de prus voerde, heeft naar verluidt in- autonomie zouden hebben in hun kazerne van het Kongolese leger be- gestemd met 't voorstel van de Ame- eigen plaatselijke aangelegenheden, zet door Baloeba-opstandelingen, die rikaanse president voor direct Grieks met pijl en boog waren gewapend. Turks overleg om een oplossing voor President Johnson zal ook bij de Versterkingen van het leger, die wer- het probleem te vinden. Griekse premier, George Papandreoe. den uitgezonden om de stad te her- die morgen door hem wordt ontvan- overen, liepen over naar de opstan- Volgens Turkse kringen tracht Inönü Sen< aandringen op direct overleg delingen. de noodzaak van verdeling van het tussen Griekenland en Turkije, eiland duidelijk te maken. Indien Paniek Grivas op Cyprus BESTUURDER ZWAAR GEWOND Gisteravond omstreeks zeven uur Is de 68-jarige heer J. Swiers uit Win schoten op een met automatische hal ve overwegbomen beveiligde overweg bü het station Sloterdijk in Amster dam voor de ogen van zijn vrouw en twee kinderen ernstig gewond als ge volg van een botsing met een motor trekker van de Nederlandse Spoorwe gen. Hij is naar een ziekenhuis over gebracht. De man is volgens getuigèn in zijn kleine personeiiauto door het rode waar- schuwingslicht gereden. Toen hij op de overweg was en uit de richting Amster dam 'n posttrekker reeds naderde, sloeg de motor van de auto af. De vrouw van de bestuurder en haar twee kinde ren, die het. gevaar zagen aankomen, stapten bijtijds uit, doch de, man zette hardnekkig zijn pogingen voort om de motor weer te starten. Ernstig gewond werd hij uit het wrak van de auto ge haald. Op de foto kijkt een machinist of hij langs het wrak kan rijden. Op de voorgrond ligt de automotor. Volgens vluchtelingen raakten de militairen in paniek en renden ze als wilden door de straten, toen verno men werd, dat de Baloeba's, die be rucht zijn om hun gruweldaden, de stad binnentrokken. Vier Belgische vrouwen zijn aangerand door mili tairen en winkels werden geplunderd door tierende muiters. Albertstad is vrijwel van de rest van de wereld afgesneden, daar de luchthaven is gesloten en alle wegen onbegaanbaar zijn. Een enkele radio verbinding met Boejoemboera in Boe roendi is de enige bron van inlich tingen. De stad zit zonder stroom en alle Europeanen zijn gewaarschuwd bin nenshuis te blijven. Velen hebben bij mede-Europeanen hun intrek geno men, uit veiligheidsoverwegingen. De rebellenleiders van de Baloeba eis- HEYE BEKENT NU: „Mijn kritiek op Bundeswehr was overdreven' Vice-admiraal Hellmuth Heye, commissaris van de bondsdag voor iegeraangelegenheiden, heeft tegen over het blad „Bild Zeitung" gezegd zijn kritiek op de „Bundeswehr" overdreven te hebben. Volgens het blad zal Heye in een brief aan de Westduitse minister van defensie enkele beschuldigingen te gen het Westduitse leger herroepen. „Toen ik mijn artikelen enkele we ken geleden schreef was ik woedend, nu zal ik ze een rustiger gemoeds- stmming herschrijven. Ik ben on dersteboven van de grote beroering in het leger", aldus Heye. Verbouwingsuitverkoop Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr 207, Leiden (Advertentie) De voormalige Griekse Eoka-lei- der generaal George Grivas bevindt zich op het ogenblik op Cyprus, zo is van officiële zijde in Nicosia mee gedeeld. Hij verblijft daar in zijn kwaliteit als militair expert om ad viezen te geven bij de reorganisaties van de Cyprische veiligheidstroepen. Over de duur van zijn verblijf wer den geen bijzonderheden bekendge maakt. Rode protesten tegen luchtlijn op West-Berlijn De Oostduitse regering heeft ge protesteerd tegen de rechtstreekse luchtlijn, die de Pan American Air ways heeft geopend tussen New York en West-Berlijn. Dit komt neer, aldus de Oostduitse overheid op schending van ons luchtruim. Zij kan geen verantwoordelijkheid nemen voor de gevolgen daarvan. In een nota, die op de Amerikaanse ambas sade in Moskou is overhandigd, heb ben de Russen een soortgelijk geluid laten horen. Over de diensten die Air France, Bea en Pan American onderhouden tussen West-Berlijn en West-Duits land wordt niet gerept. Op de Amerikaanse ambassade in Moskou noemt men de Russische no ta een routinekwestie. Weer rassenincident in St. Augustine Gisteren is een groep betogers te gen de rassenscheiding op een stuk strand bij St. Augustine (Florida) slaags geraakt met een twintigtal blanken, die niet wilden toestaan dat negers daar gingen zwemmen. Zes voorstanders van rassenscheiding werden gearresteerd. Voor: KOLEN- OLIE- ELECTRISCm verwarming De Russische vice-premier Anastas Mikojan is in Djakarta aangekomen. Op de foto zien we hem samen met president Soekarno. C. A. v. dorp Zn. Herensingel 7 Tel. 20 9 88 (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Restanten van het oude depressie- gebied op de Noordzee verplaatste zich over ons land naar het noord oosten terwijl een vlakke storing over Duitsland naar het noorden trok waardoor de laagste luchtdruk nu weer boven zuid-Scandinavië wordt aangetroffen. Een zwakke rug van hoge luchtdruk verplaatst zich van de. Britse eilanden naar het oosten hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de buiigheid verder afneemt en komen de 24 uur waarschijnlijk alleen in het noordoosten van het land nog enkele buien zullen vallen. Daar de lucht- aanvoer nog in hoofdzaak over zee plaats vindt ondergaan de temperatu ren maar een geringe stijging. Wel zullen meer opklaringen voorkomen. ZON- en MAANSTANDEN 24 Juni: zon op 4.20, onder 21.04; maan op 20.47, onder 3.51. Hoogwaterstanden 24 Juni: v.m. 2.44; n.m. 15.07. KORRELTJE De baard maakt de wijze niet.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1