VIJF JAAR GEëlST IN DE ZAAK ZWARTE JUDITH 7eugd;> „DE GOEDE WONING" UIT DE IMPASSE BERS ZATERDAG 20 JUNI 1964 DE LEIDSÏ COURANT PAGINA 9 Verdediger vraagt vrijspraak HONDENBELASTING „Gemeenten maken misbruik aktie puistjes PUROL-POEDER NAVO-TAPTOE IN ARNHEM (Advertentie) Vijf jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest heeft de pro cureur-generaal bij het gerechtshof te Den Haag, mr. Baron van Voorst tot Voorst, gistermiddag geëist tegen de 32-jarige tuinman J. van P. uit Maarsbergen die ervan wordt be schuldigd de dood te hebben veroor zaakt van „Zwarte Judith" onder welke naam een Amsterdamse prosti- tuée bekend stond. De rechtbank te Amsterdam had verdachte wegens mishandeling de dood ten gevolge hebbende tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. In hoger beroep legde Het Hof te Am sterdam wegens doodslag vier jaar gevangenisstraf op. De hoge raad ver wees de zaak voor nader onderzoek naar het gerechtshof in Den Haag, omdat de bevindingen van het Hof niet zouden kloppen met de hande lingen, zoals die door een sectie-on derzoek zouden zijn vastgesteld. Voor het Haagse hof werden giste ren vijf getuigen a charge gehoord, wat Wiet gesloten deuren plaats vond. In openbare zitting hield de procu reur-generaal gistermiddag zijn re quisitoir, waarin hij evepals de recht bank in eerste instantie concludeerde tot mishandeling de dood ten gevol ge hebbende. Bekentenis De feiten hadden zich voltrokken in de avond toen Zwarte Judith le venloos in haar kamer werd aange troffen. De nasporingen van de poli tie hadden geen resultaat totdat in april van het vorig jaar een vriendin van het slachtoffer, bijgenaamd Bra bantse Ria, in verdachte, die vaak bij haar op bezoek kwam, degene herkende, die op de bewuste avond bij Judith op bezoek zou zijn ge weest. Daarop werd verdachte gear- Miljoenenschade bij brand in leerfabriek Voor enige miljoenen guldens schade is aangericht door een brand, die de leerfabriek van de gebroeders Manders in Cuijk gistermiddag ge heel in de as heeft gelegd. Niet alleen de gebouwen, maar ook de machines en alle voorraden leer gingen ver loren. De brand brak omstreeks een uur gistermiddag uit. Het vuur ontstond in de spuiterij, die was ondergebracht in de noordwestelijke vleugel van de fabriek. Binnen een kwartier had het vuur zich over de gehele fabriek ver breid, die een oppervlakte heeft van ongeveer een halve hectare. De brandweren van Cuijk en Van Mill slaagden er niet in nog iets van de fabriek te redden. Met verschei dene stralen moesten zij omliggende gebouwen nat houden om te voor komen, dat ook deze een proöi van het vuur zouden worden. resteerd. Hij bekende aanvankelijk dat hij inderdaad die avond bij de vrouw was geweest en haar de keel had dichtgeknepen. Later kwam hij op een deel van zijn verklaringen weer terug. De procureur-generaal nam aan. dat verdachte de vrouw bij de keel had beetgepakt, doch wilde niet aannemen dat hij de bedoeling had haar te vermoorden. Mogelijk vond een en ander plaats tijdens een bewustzij nsvernauwing. Na vier jaar De verdediger, mr. H. G. T. Keune uit Amsterdam, betwistte het bewijs in deze en was ook van oordeel dat niet vaststaat, dat verdachte op de bewuste avond 'de laatste bezoeker van Judith zou zijn geweest. De aan vankelijke bekentenissen van ver dachte kunnen niet zwaar worden aangeslagen omdat de feiten vier jaar na het gebeurde moesten worden besproken en verdachte maar veel aan de politie toegaf zonder feitelijk eigen wetenschap. Er is geen opzet om te doden en evenmin tot mishan delen, zodat pleiter tot vrijspraak concludeerde. Arrest op 3 juli. Nederlandse inenting honden" installaties Kan de minister van Landbouw en Visserij mededelen, hoeveel gemeen ten na de inentingsactie voor honden tegen hondsdolheid, die vorig jaar werd gehouden, een actie hebben in gezet tegen de ontduiking van het betalen van hondenbelasting? Deze vraag wordt door sommige leden van de commissie van rapporteurs u it de Eerste Kamer gesteld in het eindver slag over een wetsontwerp tot wij ziging van de begroting van het de partement van Landbouw en Visserij voor 1963. Zij herinnerden er hierbij aan, dat de toenmalige minister van Land bouw en Visserij, mr. V. G. M. Ma- rijnen in het voorjaar van 1963 in een toespraak voor radio en televisie alle hondenbezitters had opgewekt hun honden tegen hondsdolheid te la ten inenten. Hij zou hierbij tevens gezegd hebben, dat de bij de inen tingsactie verkregen inlichtingen niet zouden worden gebruikt voor de heffing van hondenbelasting. Ver scheidene gemeenten zouden in strijd met deze toezegging hebben gehan deld. Verdediging vraagt vrijspraak voor Antje G. tie waren er toen te weinig aan knopingspunten, „maar die zaak ver toonde veel gelijkenis met deze". De uitspraak is over veertien da gen. Vergiftiging niet bewezen De verdediger van de 45-jarige Antje G.-J. uit Veenoord, die de af gelopen twee dagen voor de recht bank te Assen terecht heeft gestaan op verdenking haar man, de 46-ja- rige metselaar Lolke G., door ver giftiging met parathion om het leven te hebben gebracht, heeft aan het slot van het proces een vrijspraak voor zijn cliënte gevraagd. Zoals gis teren gemeld heeft de officier levens lang geëist. Mr. A. J. Drenth bestreed de op vatting van de officier van justitie, mr. C. J. van Oldenbeek, die levens lange gevangenisstraf eiste, dat de schuld van de vrouw wettig en over tuigend was bewezen. Zij had vol gens de verdediger geen motief om Lolke te doden, maar Lolke had wel een motief de bijzonder slechte verstandhouding met Antje om zelfmoord te plegen. Mr. Drenth nam voorts stelling tegen de getuigen verklaringen, die naar zijn mening vooral van de zijde van de familie G. niet objectief zouden zyn geweest. Hij noemde de familie een „gesloten clan", die Antje niet heeft willen accepteren. Mr. Van Oldebeek heeft in zijn requisitoir de dood van Antjes eer ste man. Hendrik Siemons, aange roerd. Hij kwam in 1960 eveneens door parathionvergiftiging om het leven. Volgens de officier van justi- Moordenaar prostituée naar gesticht De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend de 47-jarige Utrechtse bankwerker G. J. K., die zij schul dig heeft bevonden aan moord op een 18-jarige Amsterdamse prosti tuee ontslagen van alle rechtsvervol ging omdat de man zijn daad niet kan worden toegerekend. Overeen komstig de eis werd zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor de tijd van een jaar gelast plus ter be schikkingstelling der regering. De prostituee, Son ja J. H. G. Kulsdom- Van der Meijden, werd op donder dagavond 18 juli 1963 in haar ka mertje aan de Oude Zijds Achter burgwal vermoord. Daar vond de po litie de zegelring, een dasklem en het ondergebit van K. De man, die ge trouwd is en vier kinderen heeft, keerde ha zijn daad met de laatste trein naar Utrecht terug, ging naar zijn woning en gaf zich de volgende ochtend zelf bij de politie aan. De man was mét het plan een prostituee te vermoorden naar Amsterdam ge- reist. Hij zag tegen het leven op en, zo had hij indertijd tegenover de politie verklaard, hij wilde uit de maatschappij verwijderd worden. voor Russische kunstmest De Russische regeringsdelegatie, die op instigatie van het Nederland- USSR-comité 9 dagen in ons land heeft doorgebracht, is van Schiphol naar Moskou teruggekeerd. „Als de prijzen en voorwaarden gunstig zijn, dan zullen wij hier nog meer fabrieken kopen", zei bij dit vertrek Boris Borisof, vice-minister van buitenlandse handel. Rusland heeft in de afgelopen jaren reeds 4 nieuwe fabrieken voor kunstmestfa-' bricage heeft gebouwd, waarvoor de technische installaties grotendeels in Nederland zijn gekocht. TE WEINIG GRIES IN HET PAKJE Wegens het verkopen van tarwegries, tarwebloem en macaroni in Arnhem, Nijmegen en Wageningen in een ver pakking die enkele grammen meer aanwees dan de werkelijke inhoud heeft het gerechtshof te Arnhem gis teren in hoger beroep de firma De G. uit Den Bosch veroordeeld tot drie boe ten van 5000 elk. Dit arrest was conform de eis van de procureur-generaal. Deze verwierp, evenals het gerechtshof, het verweer van de firma dat het ondergewicht zou zijn ontstaan door indroging. De politierechter had in eerste aanleg de firma van rechtsvervolging ontsla gen, nadat de officier van justitie een boete van 10.000 in totaal had gere- quireerd. Amsterdamse bromnozems zwaar aangepakt De kantonrechter in Amsterdam heeft vier bromnozems veroordeeld tot boetes variërende van 50 gulden subsidiair, 3 weken tuchtschool tot 25 gulden subsidi air een week tuchtschool. Voorts wer den twee bromfietsen verbeurd ver klaard en twee andere voorwaardelijk verbeurd met een proeftijd van twee jaar. De zaken tegen de jongelui (drie van 16 en een van 17 jaar), tegen wie de politie bij de recente relletjes in Nieuw West proces-verbaal had op gemaakt, werden achter gesloten deu ren behandeld. De knapen hadden o.a. op voetpaden gereden, iemand in de verboden amazonezit achterop gehad en twee jongens achterop een brommer vervoerd. Inaugurale rede prof. E. L. Noach Gistermiddag heeft prof. dr. E. L. Noach, hoogleraar in de toegepaste farmacologie, in het Groot-Audito rium van de Universiteit zijn inau gurale rede uitgesproken. In zijn oratie beantwoordde de be zetter van deze nieuwe leerstoel o.a. de vraag of de beoefening der far macologie in universitaire laborato ria zich niet geleidelijk verliest in subtiliteten, die nauwelijks meer een bijdrage leveren tot de ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen. Aan de hand van een reeks voorbeelden toonde hij het tegendeel aan: er be staat een intensieve wisselwerking tussen universitaire en industriële farmacologische laboratoria. De laat ste weten bij de ontwikkeling van nieuwe medicamenten steeds weer nuttig gebruik te maken van in aca demisch milieu gerijpte theoretische inzichten, die op hun beurt echter vaak weer voortbouwen op gegevens uit de industrielaboratoria. „Funda mentele" en „toegepaste" farmacolo gie zijn dus in sterke mate onder ling afhankelijk. Het zou overigens een misvatting zijn, te menen, dat de taakverdeling tussen industrie en universiteit in bovenvermelde zin ab soluut is: veel belangrijke fundamen tele gegevens op het gebied der ge neesmiddelwerking zijn te danken aan onderzoekingen in de industrie en tal van nuttige medicamenten zijn in universitaire laboratoria ontwik keld. Tijdens de generale repetitie van de jaarlijkse NATO-taptoe, die donder dagavond in de stromende regen in Arnhem plaats vond presenteerden deze Amerikanen de vlaggen van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, van de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie, en van de Ver enigde Staten van Noord-Amerika. Oude bestuur opnieuw geheel gekozen Oppositie kreeg geen kans Donderdagavond j.l. waren vele leden van de R.K. Woningbouwver eniging De Goede Woning opgeko men om de buitengewone ledenver gadering bij te wonen. In november 1963 had het bestuur de functies ter beschikking gesteld na een gerezen geschil met de ledenvergadering in zake een ingediende kandidaatstel ling. Daarop was een Interim-Com missie benoemd bestaande uit de heren J. Berbee, J. Vorst en R. Thee- len. Deze Interim-Commissie kreeg tot taak de Vereniging uit de im passe te helpen. Na verschillende be sprekingen en onderzoek der gerezen kwestie was de Interim-Commissie eenstemmig tot de conclusie geko men, dat het zittende bestuur het vertrouwen volledig verdiende en stelde de heren P. Brandenburg, J. Coster, M. Geijer, J. Hogeling en H. Mentink kandidaat. Door een aantal leden waren eveneens 5 kandidaten Religieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 leiden Tel. 01710-22889 Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie) gesteld, n.l. de heren A. P. van Bers, C. Egberts, L. v. d. Laan, Th. Ger- ritse en A. Smiet. Nadat de vergadering door de heer Berbee was geopend gaf deze een korte indruk van de mening der In terim-Commissie over de aanleiding en het ontstaan van de impasse. Ver schillende leden voerden hierna het woord, waarop de heer A. van Dijk met klem naar voren bracht, dat wanneer de vergadering een geheel nieuw bestuur koos, er zeker een groot gevaar bestond van een positie verzwakking der Vereniging, daar de huidige stand van zaken rond de woningbouw veel ervaring vereiste, een ervaring, die alleen het zittende bestuur zou kunnen inbrengen. Een tijdperk van inwerken van nieuwe bestuursleden zou inderdaad bijzon der nadelig voor de vereniging zijn. Hij gaf bovendien als zijn mening te kennen, dat het verenigingsbelang te allen tijde boven het belang van één man moet gaan. De vergadering viel de heer Van Dijk met luid applaus bij. Sportief Hierna werd tot stemming over gegaan. Het stembureau bestaande uit de heren H. Gottenbos. M. L. Heuzen en J. Silvester kon bij mon de van laatstgenoemde reeds ha de eerste stemming de gelukkige uit slag: het gehele zittende bestuur met bijna 75% der stemmen herkozen, bekend maken. Het was een sportief gebaar, dat de niet-gekozen kandida ten en vele andere leden de gekozen bestuursleden met hun verkiezing kwamen gelukwensen. De bestuurs leden zullen hun eerder vervulde functies blijven vervullen. Nadat zij zich bereid hadden verklaard de be noeming te aanvaarden, werd de ver gadering gesloten. Deze foto uit Catania op Sicilië toont Giacomo Tornatore, een van de ban dieten, die vrijdag met maskers op een overval pleegden op een trein bij Misterbianco, 12 km. van Catania, en daarbij veertien postzakken buit- maakten, in een politie-auto onder bewaking na zijn arrestatie. De gewa pende mannen brachten de trein op de lijn naar de vulkaan de Etna tot stilstand door een auto op de rails te plaatsen. Twee van de vier sprongen aan boord van de postwagon en maakten 25 miljoen lire (ongeveer 150.000 gulden) buit. De overvallers waren zwaar bewapend. DE „OPSTAND" IN ASYL TE GRONINGEN De ongeregeldheden, die op 12 mei van dit jaar in het rijksasyl voor psychopaten „Drs van Mesdag" in Groningen hebben plaats gehad, duur den ongeveer een uur. Behalve het werpen van een traangaspatroon be hoefde bij het herstellen van de or de geen geweld te worden gebruikt. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Aan de onregelmatigheden werd deelgenomen door in totaal 14 ver pleegden, onder wie een aantal mee lopers. De overige gestiohtsbevolking hield zich afzijdig. Een verpleegde drukte bij het begin van de vernie lingen op de alarimsohel. Pogingen tot ontvluchting kwamen niet voor. De minister van Justitie, mr. Y. Soholten, deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van de Twee de Kamerleden mevrouw Singer Dekker en de heer Soheps, beiden P. v. d. A. Een verpleegde, die wegens voort durende opstandigheid in de isolatie afdeling verbleef, werd op een apar te luchtplaats gelucht. Toen hij werd teruggebracht naar zijn isoleerver- trek wist hij door een samenloop van omstandigheden en in strijd met de voorschriften in contact te komen met enkele andere gedetineerden. Hy wist zich aan het toezicht te onttrek ken en liep met vijf of zes anderen naar de bovenste etage van de enige jaren geleden verbouwde zuidvleu gel van het gebouw. Hier bevonden ziah twee personeelsleden. Deze wer den overmeesterd en ingesloten. De opstandige groep was inmiddels aan gegroeid tot ongeveer 14 man, die het paviljoen aan de binnenzijde ba- ricadeerden en de inventaris begon nen te vernielen. Vervolgens werden ook op de tweede etage vernielingen aangericht. sterking was aangekomen heloot 8egin ju,i zullen 5 Seleerden van de Amerikaanse marine in de omgeving van de Bermuda-eilanden afdalen de geneesheer-directeur tot het ge- Jot een diePte van 6® meter In het eerste Amerikaanse laboratorium voor onder-water onderzoekingen. De bruik van traangaspatronen om de mannen, van wie de voormalige astronaut Scot Carpenter de bekendste is zullen drie weken onder water vei*>leegden tot kalmte te brengen. blijven. De foto toont het onder-water-laboratorium de Sea Lab L VIJF MAN DRIE WEKEN 60 METER ONDER WATER

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9