ook THE SHADOWS VOOR JOU verantwoordelijk voor de W nhuidige gitaar-rage Niet alleen „THE SHADOWS" LOPEND VUURTJE. WIN EEN BEATLE-PLAAT! Een tweewekelijkse pagina voor eenieder die jong is of zich jong voelt, onder redaktie van Anton Abma en Cees van Leyden. Deze week aandacht voor hét muziekinstrument van deze tijd: de gitaar. |H We weten het, het is bijna een gemeenplaats geworden, maar we leven in het tijdperk-van-de-gitaar. Wie zich regelmatig BgHPfP voor de buis nestelt, een zaak-met-muziek bezoekt, wie toe- I vallig eens Hilversum of Veronica heeft aanstaan, weet, dat K^tlS de combo's met drie gitaren-en-een-drum de overhand heb ben. Ter geruststelling: Nelson Riddle is er nog steeds met Sinatra. Peggy Lee brengt nog steeds platen uit. Ella en Rita komen ook nog voor in de rekken van de platen-zaken. Maar feit blijft: Deze tijd is voor de gitaar en haar bespeler. DOLF DEL PRADO Op deze pagina, gewijd aan de gitaar in al z'n schakeringen, schenken we graag aan dacht aan die vrolijke en enthousiaste Lei- denaar Dolf del Prado. Vele Leidenaren zullen hem wel kennen, want menige ver eniging, die een feest op poten zet, zal bo venaan de lijst voor uitnodigingen zijn naam zetten. En terecht. Wie Dolf del Prado op het toneel bezig ziet, gitaar stevig tegen een „wild" shirt geklemd, weet, dat hij opgaat in de muziek, en dan vooral in zijn grote liefde: de Surinaamse muziek. Hij zingt dan van zijn Paramaribo, veelal begeleid door zijn orkest „Cinco Estrella". Allemaal Surinamds, deze musici, die by nacht en ontij graag bereid zijn die heer lijke klanken uit de West uit te strooien. Cees Nooteboom heeft eens gezegd: „Suri naamse muziek? Heerlijk. Eén uur luisteren en ik kan weer enkele weken tegen regen, hagel en andere narigheden". Dolf staat aan het hoofd van een muzikaal gezin: drie zonen hebben de muzikaliteit in him vader overgenomen en zijn ook aag-geziene musici in het Leidse muziek- ven. it clubje van de St. Petrusparochie, „Club Limetz", vindt in Dolf sr. een enthousiast Straks gaat hij natuurlijk weer mee naar •ankrijk: niet alleen om daar te kokkerel- n (Dolf is een befaamd studenten-kok!), in gitaar zal ongetwijfeld tussen zijn igage te vinden zijn. ïgin 1965 is Dolf del Prado precies 40 jaar dienst van de Studentensociëteit en we uden ons sterk vergissen, als daar geen grandioos feest van gemaakt wordt. Met Surinaamse klanken als hoofdschotel De snaarinstrumenten zijn trouwens toch altijd wel „in" ge weest. De banjo werd in de amateur-ensembles gretig gehan teerd. Hawaiian-orkestjes met de dito gitaren hebben ook hun grote tijd gehad. Of de „ukelele", met als grote animator de luimige George Formby. Door de jaren heen heeft de gitaar grote bespelers gekend, dus even zovele propagandisten voor het instrument. Voor de oorlog al Django Reinhardt of Andrés Segovia, Laurindo Almeida of Luis Bonfa. Maar toch hebben zij de gitaar niet zo aan-de-man kunnen brengen, als dat viertal, oorspronkelijk uit New Castle nl. THE SHADOWS. Ruim 6 jaren geleden werd deze groep geboren en dat betekende, dat er een gita ren-combo was opgestaan, die de gitaar bij het „grote pu bliek" zou brengen, vele jongeren zou inspireren tot spelen. Schriftelijk gitaar-studie is, mede door onverantwoorde reclame, een grote markt geworden, terwijl ook de „monde linge" cursussen een grote toeloop kreeg te verwerken. Niet zozeer door The Shadows, maar vooral door andere gitaargroepen, die vrij makkelijk suksessen behaalden, menen vele jongelui dit ook te kunnen bereiken d.m.v. de schrifte lijke cursus die „sukses" binnen enkele maanden garandeert. Gevaarlijke advertentiekreten Ja, die advertenties nemen het niet zo nauw. En we durven hier gerust te stellen, dat er onverantwoorde slogans worden gelanceerd. Ach, oor deelt u zelf maar: geliefd zijn, speel gitaarof leer binnen enkele uren gitaar spelen Een gitaarclub te Oegstgeest doet er fiks aan mee en garandeert: 15 a 20 minuten per dag studeren en u heeft binnen enkele maanden de gehele cursus in de vingers Een vooral niet te diep spitten, dus geen notenschrift, alles-uit het hoofd leren. Al die lekkere melodietjes. Jan Nederlof Jan Nederlof geeft al zo'n 40 jaar les. Trompet, sax, piano en natuur lijk ook gitaar. Hij is een sterke voorstander van persoonlijk lesge ven. „Ik let altijd op de vingers, zijn de grepen juist, pakt men de snaren goed". Nederlof adviseert de aspi rant-cursist eerst een proeftijd van drie maanden. „Dikwijls is het een gril, dat gitaarspelen en daar kom je dan gauw genoeg achter. Gaat men door, dan is men vertrouwd met het instrument en ik leer de eer ste accoorden, pas daarna leer ik het zo noodzakelijke notenschrift. Jan Nederlof vindt het absoluut een ver eiste dat men noten kan lezen. „Als men „in de muziek" blijft is het lezen een eerste vereiste, er wordt ook het eerste naar gevraagd". Nederlof besluit: „Het is een heer lijke muzikale tijd. Iedereen is ge- interesseerd in muziek. Op scholen wordt onderricht gegeven en het bespelen van een instrument neemt toe". OOK VOOR JOU-redaktie voegt daar aan toe, dat de aspirant-musi cus vanaf het begin goed moet wor den opgevangen en beslist niet mis leid moet worden met het doel goed kope en kortstondige suksessen te behalen. HET TWEEDE KAAG-CONCOURS heeft een aanvang genomen. Morgen, zondag 21 juni, vindt de tweede session plaats, waarop jong talent zich voor een deskundige jury presenteert. Voor de winnaars is een plaat-opname weggelegd. Het concours wordt gehouden in Boerderij „Meerrust", aanvang 2.30 uur. Vele soorten De k-w-a-l-i-t-e-i-t van het instrument hangt in sterke ma te af van de eigenschappen van het gebruikte materiaal. Een gitaar moet beslist „uit het goede hout" gesneden zijn. Een kromgetrokken hals is een goede reden om zo'n instru ment niet aan te schaffen. Zelfs niet voor één gulden. De stemming van een gewone zes- snarige gitaar is E-A-D-G-B-E. We onderscheiden nog de Spaanse gitaar, welke één rond gat in het bovenblad heeft en de z.g. jazz-gitaar, welke naar analogie van de viool, twee z.g. f-gaten ter weerszijden van de kam heeft. Het Spaanse model is het oudste van de Laurindo Almeida twee en heeft ook een vollere klank. Momenteel is sterk in op komst de 12-snarige gitaar, veel gebruikt o.a. door Folk- singers als Pete Seeger. Volgens insiders zijn de Duitse fabrikaten Höfner en Framus de beste gitaren. Uit Amerika „Gibson", Engeland „Burns" en Nederland „Famos". LEIDSE TOPTIEN De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de stand per 6 juni jl. aan. (2) 1. Can't buy me love The Beatles Rita Reys. (3) 2. Non Ho L'Eta Gi- gliola Cinquetti. (5) 3. De winter was lang Willeke Alberti. (6) 4. Constantly Cliff Richard. (1) 5. Vous permettez mon sieur Adamo. (8) 6. All my loving The Beatles Rita Reys. (4) 7. La Mamma Corrie Brokken Charles Aznavour. (10) 8. 01' man trouble Fats Domino. 9. Quand les roses Adamo. 10. Hello Dolly Louis Armstrong. ZATERDAG 20 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT Andres Segovia „Mijn eigen leraar en 'leerling was ik zelf en dankzij de inspanning van beiden waren ze niet ontevreden over elkaar". Deze woorden spreekt Andrés Segovia over zichzelf. Op veertienjarige leeftijd debuteerde hij in Granada en vanaf 1920 maakte hij onafgebroken concertreizen over de gehele wereld. Tot de oorlog hier een einde aan maakt. Thans leeft Andrés in Zuid-Amerika teruggetrokken, van waaruit hij componisten inspi reert tot liet maken van werken voor de gitaar. Als één van zijn opvolgers ziet Segovia de jonge Engelsman John WiUiam*. was dit aanleiding om aldaar een op name te maken voor een nieuw al bum, die de naam „Rita Reys at the Golden Circle Club Stockholm" mee kreeg. Was Rita Reys tien jaar geleden al onze First Lady of Jazz, vandaag is zij dat nog. Blijkens uitlatingen van vooraanstaande Amerikaanse jazz critici ziet men Rita bij de beste vokalisten ter wereld. Wij zouden zover niet willen gaan, maar dat neemt niet weg, dat wij de laatst-verschenen LP elke lief hebber van goede muziek toewensen. Welgeteld elf voortreffelijke stan daardnummers komen op deze plaat voor: het felle „Get out of town", het romantische „Stella by Starlight", „You go to my head", „Stompin' at the Savoy", „Easy to love", „Don 't get around much anymore" enz. Rita wordt uiteraard op de bekend knappe wijze muzikaal ondersteund EIND 1963 TRAD onze Rita Reys door Pim Jacobs piano, broer Ruud met haar trio op in The Golden Cir- bas en Wim Overgaauw gitaar. (Phi- cle Club te Stockholm. Voor Philips lips P 08099L). Laurindo Almeida stond in het be gin bijzonder onder de invloed van Django Reinhardt (welke gitarist eigenlijk niet). De in Brazilië gebo ren Laurindo leerde zichzelf gitaar spelen en verkreeg tenslotte een fe nomenale klassieke techniek en een grote kennis van de gitaar-literatuur. In Parijs leerde hij in 1936 mét Django ook de jazz kennen. Almeida heeft vele platen gemaakt en nog regelmatig verschijnt hij in de pla ten-studio's. Hij speelde reeds vele klassieke werken op de plaat, maar schroomt ook niet samen te spelen met jazz-groten als Stan Kenton of Bud Shank. De nieuwste plaat van The Beatles (én Rita Reys!) „All my loving" is sterk stijgende. Wij stellen jullie daarom de vraag: welke plaats zal „All my loving" de komende 14 dagen innemen bij de Leidse top-tien? Deze week staat dit nummer op de 6e plaats. Opgaven gaarne vóór donderdag 2 juU a.s. aan de redaktie OOK VOOR JOU, Papengracht 32, Leiden. Voor de gelukkige winnaar of dito winnares: een single van de fonkel nieuwe Beatle -plaat, die met recht vers-van-de-pers is: „Long tall Sally" met als B-kant „I call your name". Django Reinhardt In 1953 overleed de grote Franse zigeuner Django Reinhardt. Hij wordt beschouwd als één der groot ste jazz-gitaristen, met een intens muzikaal gevoel. Django speelde voor de oorlog al solo's van enkele noten op één enkele snaar, in tegen stelling tot de uit accoorden be staande soli. Zijn „Hot Club de Fran ce", met violist Stephan Grappelly, was wijd en zijd vermaard. Ondanks zijn verminking aan de handen (door verbranding) bezat hij een ongeloof lijke techniek.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8