MEESLEPEND DRAMA VAN PLICHT EN GEVOEL OP WIJDE ZEE EERSTE STEEN' GELEGD VOOR NIEUW ANDRéLON-COMPLEX IN BODEGRAVEN Onregelmatigheden op het Sociologisch Instituut VRIJDAG 1« JUMf 10M DB LEIDSE COtfRAJW PAGINA 9 Peter Ustinov heeft zich gewaagd aan een roman van H. Melville. Het is dus een zee-epos geworden van Billy Bud. Ustinov, die ditmaal niet alleen regisseur is, maar ook acteur (kapitein Vere), co-produkteur en scenarioschrijver, heeft het op de hem eigen wijze over een geheel andere boeg gegooid. In Billy Bud .geen mui terij, touwgeslinger, enterpartijen, enz. Ziehier het verhaal: Het is 1797, de Engelse Marine komt in haar strijd tegen de Fran se manschappen tekort. Billy Hud v/ordt van een koopvaardijschip ge vorderd en tewerkgesteld op de oor logsbodem „Avenger". Billy is door lijn waarheidszin, vrolijkheid en een voud de personificatie van het goede. Daarom komt hij dus in conflict met het kwade, de wapenmeester, die 'n tyrannie uitoefent over de man schappen. Door deze van muiterij be schuldigd, slaat Billy voor de ogen van de kapitein de wapenmeester met een klap tegen de grond. De klap kwam ongelukkig aan: de wa penmeester blijkt dood te zijn. Billy Bud komt voor de krijgsraad en wordt ter dood veroordeeld. De vorm van de film is vrij sterk gebonden aan het verhaal, dat eraan ten grondslag ligt. Vooral tijdens het proces, het hoogtepunt van het ver haal, wordt de film te statisch. De aan de orde gestelde problemen wor den op een vreemde wijze afgedaan. Maar in ieder geval zijn in zoverre geen conc issies gedaan aan de pu blieke smaak, dat men een happy ending geforceerd heeft. Om echter tot het dramatische hoogtepunt te komen, heeft de kijker ellenlange dia logen moeten slikken, die de hande ling vertragen. (STUDIO) Een graantje meegepikt van de Keeler-kwestie Luxor De kwestie Profumo, Christine Keeler en Step'han Ward heeft vorig jaar zoveel stof doen op waaien, dat men nu zelfs nog graan tjes van de publieke belangstelling tracht mee te pikken met een film. Hoewel men kan twijfelen over de verhevenheid van de drijfveren, de makers van deze rolprent hebben de zaak met de nodige reserve en niet zonder artistiek gevoel aangepakt Men laat Christine Keeler de geschie denis van haar leven vertellen. Zij ziet als in een nachtmerrie al die gebeurtenissen rond haar jonge be staan opnieuw verrijzen. Ook de film maakt wel duidelijk, dat zij 't slacht offer is geworden van degeen die haar exploiteerde: Stephan Ward, die met geslepen psychologisch geschoold talent het meisje rijp maakte voor het doel waarvoor hij haar wilde ge bruiken. Ward is een passieve figuur, zeker niet het type van de gepassio neerde minnaar; men zou hem meer een verzamelaar, dan een minnaar kunnen noemen. Deze mentale in stelling is mede van invloed geweest op de amorele levenswijze, die hij demonstreerde. De groten van Enge land behoorden tot zijn vrienden kring. Christine Keeler maakte deel uit van de inventaris, die hij, uiter- Telefoonkabel V.S.-Japan President Johnson heeft donder dagavond de eerste telefoonkabel tus sen de Verenigde Staten en Japan officieel in gebruik gesteld, een van de langste kabels, ooit gelegd. Het Amerikaanse staatshoofd had via de nieuwe telefoonlijn, die een afstand van 16.000 kilometer over brugt, een kort gesprek met de Ja panse premier Ikeda. Het project heeft tadhtig miljoen dollar gekost. chaelson amuseert zich kostelijk op een nudisten-feest. In zijn verdedi gingswoord geeft vader Michaelson nadere uitleg: de foto's waren 't re sultaat van even zovele toevallige omstandigheden, die zich ongelukki gerwijs steeds juist dan voordeden, als hij bezig was zijn lieve dochter uit de klauwen van het (vermeen de) verderf te redden. James Stewart speelt zijn vader rol bijzonder amusant en overtuigend. Sandra Dee is hét type van de mooie, onschuldige dochter. Regisseur Henri Koster heeft gezorgd voor enkele voortreffelijk geslaagde staaltjes van nu eens niet grove Amerikaanse hu mor, maar hij is er niet in geslaagd dit de gehele film lang vol te hou den. De pikanterie is juist gedoseerd, goed genoeg om eenieder boven veer tien jaar een amusant zorgenverdrij- vend anderhalf-uurtje te geven. WREKENDE KOGELS Lido Morgan Rocklin, een on verschrokken sheriff in een Ameri kaans prairiestadje, is de held van de Far West-film „Wrekende Kogels", die deze week in Lido vertoond wordt. Op zwart-wit wordt het ver haal in de gebruikelijke stijl uit de doeken gedaan. Morgan is 'n sheriff, die niet schroomt om zich in levens gevaar te begeven als het hem gaat om het recht te handhaven in de ruige samenleving. Hij komt algauw in moeilijkheden als een niemand en niets ontziende gangster een oude Vlak voor de executie van Billy Hud e z^n Pad De dreigt er een muiterij onder de be- bjkheden vergroten zich nog als de manning uit te breken uit protest wetsdienaar de zoon van zijn pleeg- tegen het vonnis. (Studio) ™df '«d,ens e.™ kroegjgevecht moet doodschieten. Uiteindelijk komt al- les in het reine als Morgan, die men aard tegen betaling van geld, ter uitgeschakeld achtte, ten tonele ver beschikking stelde. De zaak Profumo schijnt in het stadje, dat op dat mo- wordt in deze film slechts beschei- ment ten prooi is gevallen aan de den aan de orde gesteld. Minister bende. De wrekende kogels van Mor- van Oorlog, Profumo, verschijnt met gen flitsen door de saloon en Morgan twee onbeklede benen op het doek treedt als triomfator van het strijd- tijdens een dag van wilde uitspat- toneel. Veel originaliteit zit er niet tingen in en rond een zwembad van in het verhaal en aan de verfilming een buitenhuis, dat door Ward was zijn geen hoge eisen te stellen. Het gehuurd om zijn rijke relaties te amu- is een middelmatige avonturenfilm, seren. die wellicht de jeugd nog wat zal Volwassenen kunnen deze rolprent, aanspreken, maar een tegenvallertje die ongetwijfeld veel belangstelling voor de jeugd is, dat de KFC deze zal 'trekken, gaan zien. film toelaatbaar stelde voor ifl-jari- gen. DIE ARME VADER WESTERN CAMERA Frank Michaelson, va der van een allerliefste dochter, heeft Rex „Gunfight at comanche het zwaar te verduren met zijn va- creek" is weer zo'n echte western, derschap. Er bestaan zelfs plannen Audrey Murphy zorgt voor het no- om hem uit de onderwijsraad te zet- dige vuurwerk als detective die de ten. De moeilijkheden spitsen zich opdracht krijgt een bandietenbende toe op een vergadering van de onder- in Colorado te ontmaskeren. KFC 14 wijsraad, speciaal belegd om de heer jaar. Michaelson uit zijn functie te ont- Woensdag: Al Capone (str. volw.). heffen. Als bewijsmateriaal worden verschillende compromitterende fo- Trianon heeft nog een weekje Irma to's, gepubliceerd door de boulevard- la Douce geprolongeerd, een kleur- Aansluitend op onze berichten in de vorige editie van ons blad volgen hier nadere bijzonderheden over de eerste steenlegging van de Chemische Fabriek Andrélon N.V. Om half elf opende de oudste di recteur, de heer A. de Jong, de bij eenkomst, waar behalve vele mede werkers van het bedrijf, directie en familieleden, zeer vele genodigden te zamen waren. Onder deze laatste groep bevonden zich o.m. mr. J. Cro- les, burgemeester, de beide wethou ders C. Karssen en H. v. d. Heyden, de heer A. de Jong, gemeentesecreta ris, de heer A. v. d. Poll, gemeente architect, de heer Visser, architect van de nieuwbouw Andrélon, de plaatselijke bankdirecteuren, de geestelijkheid, notabele figuren uit de chemische en handelswereld, uit commerciële en economische kringen, uit officieuze en officiële overheids organen en anderen, zoals prof. dr. ir. J. Coops, prof. dr. J. Los, beiden van de Vrije Universiteit, mr. A. Benders, dr. J. Derksen, drs. B. Buenk, mr. G. v. Haaf ten, mr. B. van Hellenberg Hubar, dr. D. Horringa, mr. H. en mr. J. La Gro, drs. J. Le Jeune, ir. H. Welfing, drs. J. Wage, mr. J. Stehou- wer, etc. Na het woord van welkom ging de heer A. de Jong in grote lijn de his torie van het bedrijf na, en sprak meer in het bijzonder over zijn afde ling nl. Andrélons Cosmetics. Bijzon der verwelkomd werd de echtgenote van de overleden oprichter, mevr. M. de Jong-Byleveld. De heer H. de Jong ging nader in op Andrélons Chemische industrie. Aan de hand van dia's werd een en ander voor de aanwezigen verduide lijkt. In stromende regen trok men vervolgens naar het bouwterrein, waar de eerste steen met twee zilve ren troffels klaar lag. Het bijzetten van deze steen geschiedde door twee kleinzoons van de oprichter, nl. André J. F. de Jong, 19 jaar en André J. P. H. de Jong, 12 jaar. Juist op het moment van deze steen- legging brak de zon door alsof zij j wilde symboliseren dat zon en voor hoofden van de telkens schielijk weg- Spoed deze uitbreiding mogen bege- duikende negers te bewerken. Ten- ieiden. Tussen de balken was het slotte gaven dezen het op en verlie- hierna een gezellige bedoening van ten het water, waarbij zij nog menige drinkende, etende en rokende opge- rake klap van een politieknuppel op- wekte mensen, die getuigen waren liepen. De hotelhouder had als gevolg geweest van een voor Bodegraven In St Au zustin e on Florida hebben Yan ?i:*n *Panipula^ies me* zoutzuur en omgeving, maar ook voor indus- o-,.zich donderdae opnieuw rassenonlus- brandw0^den opgelopen. De zes ne- Prieel Nederland en daarbuiten (de pers, getoond: Frank Michaelson als rijk en dwaas verhaal, zich afspelend ten voorgedaan. Ongeveer vijftig ne- gers werden gevangen gezet. Andrélonprodukten gaan naar alle verdediger van een „vies" boek, in een milieu waarover nog zelden werden eearresteerd werelddelen) betekenisvolle plech- Frank Michaelson gearresteerd met musicals en komische films zijn ge- Korte tijd later trachtten betogers tigheid. Vrijdagmiddag volgt nog een zijn Chinese maitresse, Frank Mi- maakt. KFC: str. volwassenen. Grote deining ontstond toen zes tegen de rassenscheiding, onder wie feestelijk samenzijn van alle mede negers in een alleen voor blanken een aantal blanken, zich toegang tot werkers van het bedrijf, circa 180 toegankelijk zwembad van een hotel niet voor gekleurden toeganke- pers0nen. begaven. Terwijl de blanke badgas- hjke restaurant van hetzelfde hotel gaan. Tot het diep bewogen publiek ten om politie en politiehonden rie- te verschaffen. De politie arresteerde Rassenrelletjes in St. Augustine ,De Plaatsbekleder" in Tel Aviv de Habimah-sohouwburg te Tel pen, de hoteleigenaar enkele de gehele groep. De leider van de Aviv behoorden overlevenden van de flessen zoutzuur in het bad. Dit bleek ook h« vernietigingskampen van de nazi's niet veel indruk op de ongenode Predikant Luther King, was ook en leiders van de Joodse opstand in zwemmers te maken, want zij wei- Het toneelstuk „De Plaatsbekle der" van Rolf Hochhubh is donder dagavond in Israël in première ge- het getto van Warschau. Aan het ein- gerden het water te verlaten. Een po- de bleef het stil in de zaal. Het stuk litieman sprong te water om daar een werd door het Israëlische nationale nat gevecht te leveren, terwijl zijn werd hij niet meegenomen. Tot de gearresteerden behoren zes- Morgen topconferentie over Maleisië De Indonesische minister van Bui toneelgezelschap gebracht in een He- collega's probeerden van de vaste rahbiinen die enkele uren tevo- tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, iwal af met hun wapenstokken de - J - - breeuwse vertaling. DE REGEN DIE BLEEF REGENEN ren in St. Augustine waren aangeko- heeft vrijdag bekendgemaakt dat za men om op verzoek van dominee terdag de presidenten van Indonesië Martin Luther King aan de betogin- gen deel te nemen. en de Philippijnen en de premier van Gloednieuw Russisch schip gekapseisd De welhaast tropische regenval van gisteravond, vannacht en hedenmorgen heeft ook in Leiden veel over last, bezorgd. De goten en putten konden het water niet verwerken, honderden kelders liepen onder water. De foto laat de Vuatie z»en bij de huizen aan de Johannes Verhulststraat en de Cornelis Schuytlaan in Zuidwest. Een bewoner, die de redactie opbelde, klaagde er over dat zelfs bij geringere regenval hier de tuinen en de brandpoort al onder water staan als gevolg van het feit dat er geen deugdelijke afvoeren zijn. „Nog even wach ten", zei hij, „en"we kunnen vanuit het raam vissen". (Foto v. d. Horst) Maleisië zullen bijeenkomen om de kwestie Maleisië te bespreken. De Philippijnse delegatie maakte bekend van de regering van Thailand bericht gekregen te hebben dat Indo nesische guerillastrijders zijn begon nen met de terugtocht uit Noord- Het koelschip Brunswick van 3128 Borneo. Een ploeg waarnemers uit ton is gisteren in de haven van Ham- Thailand heeft vastgesteld dat 32 In- burg gekapseisd toen het uit een donesische vrijwilligers Noord-Bor- droogdok kwam. Het vaartuig was neo langs controleposten in Teboedoe juist door de Westduitse rederij over- (Serawak) vrijdagochtend hebben gedragen aan de Russen die het heb- verlaten. ben gekocht. De Russische matrozen Op de bijeenkomst zal de huidige die zich aan boord bevonden spron- toestand worden besproken en zui gen allen te water en konden worden len voorstellen voor de vreedzame opgepikt. Twee personeelsleden van regeling van de kwestie worden ge- de Duitse rederij bevonden zich even- daan. wel benedendeks. Het stoffelijk overschot van één De piloten van de Italiaanse na- van hen, een hofmeester, kon, nadat tionale luchtvaartmaatschappij „Ali- brandweerlieden met snijbranders te talia" zijn een verrassingsstaking van hulp waren gekomen, worden gebor- 24 uur begonnen. Zij eisen kortere gen. werktijden en salarisverhoging. Curatoren der Leidse Universiteit delen mede: Bij controle van de ad ministratie van het Sociologisch Instituut zijn administratieve onregel matigheden van beperkte omvang gebleken. Zulks heeft geleid tot het verzoek van Curatoren aan de Accountantsdienst van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een diepgaand onderzoek in te stellen. Dit onderzoek is thans voorlopig afgesloten en ter beschikking ge steld aan Curatoren, die de direct nodige maatregelen hebben getroffen en andere voorbereiden. Intussen wordt het beheer van het bedoelde In stituut tijdelijk door het Bureau van de Universiteit gevoerd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7