rw LETDSE COURANT Treinconducteur ontfermde zich over diamanten Kappers (weer) vijf procent duurder In Keulen heeft dinsdag de begrafenis plaatsgevonden van de jonge onderwijzeres Ursula Kuhr, die om het Ontslag van rechtsvervolging voor de geesteszieke dader Artsen blijven in de nieuwe ziekenfondsraad MOEILIJKHEDEN TUSSEN BREDASE WOONWAGENBEWONERS EN POLITIE Amerikaanse instanties houden REM- materiaal tegen Am stel prachtpils mén... wat lekker WOE.NSDAG17 JUNJ 1864 PAGINA 7 In de goudmijn „Blij vooruit zicht", nabij Carletonville in Trans vaal heeft zich op 900 meter diepte een aardverschuiving voorgedaan waardoor zes negers om het leven kwamen. Vredeskorps leidde tot huwelijk Een Nederlands meisje en een Amerikaanse jongen die elkaar hebben leren kennen op een landbouwproject van het Ame rikaanse vredeskorps in het noord-oosten van Brazilië, gaan trouwen. Da<t meisje is de 22-jarige Ma rijke Thiadens, die op een Ne derlands project werkte, dat vergelijkbaar is met het Ame rikaanse. De jongen is de 25- jarige Mark Smith van het Amerikaanse vredeskorps. Zy ontmoetten elkaar toen zij samen met jonge Braziliaanse landbouwers in de landbouw kolonie van Pindorama in de staat Alagoas werkten. Het plan is dat ze op 21 juni naar de Ver. Staten vertrekken om de familie van Mark bij Philadelphia te bezoeken. Daar na gaan zij naar Nederland om te trouwen. Na een reis door Europa gaan zij naar Canada, waar zij een boerderij willen beginnen. Op de Grote Markt in Arnhem zijn de repetities en voor bereidingen begonnen voor de jaarlijkse NAVO-taptoe. Foto: een lid van het Schotse korps de „Black Watch" legt aan twee Arnhemse schonen de werking van zijn doedelsak uit. In Den Haag wordt vandaag een proefverkiezing gehouden ten einde een voor Nederland ontworpen Amerikaanse stemmachine op haar bruikbaar heid te testen. De machine is plm. 2 meter hoog. Op het voorpaneel staat een nauwkeurige weergave van een stembiljet. Nadat de kiezer (op de foto mr. E. H. Toxopeus, minister van Binnenlandse Zaken) een hefboom heeft overgehaald, sluiten achter hem de op de machine aangebrachte gor dijntjes en kan eenmaal worden gestemd. Een beweeglijk gemonteerde rode stip moet op het witte stemvakje voor de naam van de kandidaat van keuze worden geplaatst. Wanneer de kiezer op de stemknop drukt en de hefboom weer overhaalt, wordt zijn stem mechanisch per kandidaat opge teld. prijs- en tariefsverhoging is het gevolg van een loonsverhoging van gemiddeld Dinsdagavond heeft de Amsterdamse dat de gevonden juwelen dezelfde wa- politie de 34-jarige conducteur A. K. uit ren als de indertijd vermiste. Amsterdam aangehouden op beschuldi- Al spoedig kwam aan het licht dat 9,2 procent, die na "langdurige bespre- fing van diefstal. Maandagmorgen het pakje verdwenen was uit de trein kingen tussen patroons en werknemers bracht hij bij de politie twee diamanten waarop K. conducteur was geweest. De tot stand is gekomen. Van deze 9,2 pro der waarde van ƒ80.000) met het ver- conducteur bekende in november 1962 cent mogen vijf procent worden door- baal, dat hij ze gevonden had op de het pakje uit de trein te hebben mee- berekend in de prijzen en tarieven. Overtoom. genomen. Later durfde hij het niet meer Het aantal vakantiedagen is voor het Op 8 juni had hij ze bij het uitlaten terug te brengen. kapperspersoneel met twee uitgebreid. van zijn hond gevonden, aldus de con- ducteur. Toen hij in de krant gelezen had over de briljantenroof in de Leidse- sbraat, had hij gedacht dat deze daar wel eens van konden zijn. Uit het on derzoek dat, de politie instelde bleek dat deze diamanten niet afkomstig waren van de juwelier uit de Leidsestraat. Toen werd het raadsel nog groter. ■en Haagse juwelier meldde zich na de publicaties in de dagbladen bfj de Amsterdamse politie met de medede ling dat in 1962 twee diamanten tussen Schiphol en Den Haag waren verdwe- De rechtbank in Rotterdam heeft gis- nen. Hij had zich in verbinding gestéld termiddag de behandeling voortgezet met de spoorwegrecherche, maar de van het proces tegen de 39-jarige kap- saak was toen niet opgelost Uit de be- persbediende A. J. K. uit Scheveningen. •chrijving van de Haagse juwelier bleek die ervan wordt verdacht in de vroege morgenuren van de 7e mei 1963 de 53- leven kwam toen zij vorige week donderdag in Keulen eén vertwijfelde poging deed een maniak tegen te hou- De kappers zullen binnenkort vijf den' met een zeWSemaakte vlammenwerper en een speer, een aanslag op haar school pleegde. Foto: aan de procent duurder gaan worden. Deze hand van hun moeder lopen de kinderen, die de waanzinnige daad overleefden, hier langs het graf van hun onderwijzeres, die haar leven verloor bij het verdedigen van het hunne. De moord in de rijwielstalling Minister Veldkamp heeft zich c ,ilOAtuo uuuci teravond bereid verklaard, enige Jfng*Temden"'kunne""vaÏÏoC "wTTrbij schapsbanden zijn gesmeed, amendementen van de Tweede Ka- het Hchtere risicQ| Waar0nder begre verschillend voor gehuwden en on- laten voor de thuisreis. De laatste gehuwden te gaan werken, bleek maanden is het smaldeel een geregel- voor hem niet onaanvaardbaar. de bezoeker van de Nederlandse An- Filosoferend over de consequenties tillen geweest. Ook werd er intensief van de totstandkoming van de volks- geoefend met de op Curacao geves verzekering voor zware geneeskun- tigde Marine Luchtvaartdienst. Er dige r isico's, liet de minister ook het wai*eri bij het vertrek tal van „afdu- denkbeeld de revue passeren, dat wers", waaruit wel bleek, dat er tus- middëlzware en zware geneeskundi- sen verschillende bemanningsleden ge risico's onder een volksverzeke- er^ inwoners van Curacao vriend- KO ARNOLDI OVERLEDEN jarige ongehuwde Johanna Th. L. in rijwielstalling aan de Rotterdamse Van den Hoonaardstraat door wurging om het leve» te hebben gebracht, na haar te hebben aangerand. Nadat de zaak op 12 mei jl. achter gesloten deuren was behandeld, bepaal- dè de rechtbank veertien dagen later dat het onderzoek niet volledig was geweest. Zij vond het noodzakelijk prof. dr. J. Kloek, geneesheer-directeur van de psychiatrische observatie kliniek in Utrecht (waar de verdachte enige tijd werd geobserveerd), alsnog als getuige deskundige te horen. Op grond van de rapporten had de officier van Justitie, mr. J. D. de Jong, tegen K. ontslag van rechtsvervolging, plaatsing in een in- mer op zijn ontwerp-ziekenfondswet pen de kosten van de huisarts ge- over te nemen, waardoor de zieken- heel aan de verplichte verzekering fondsen en „medewerkers' (artsen, onttrokken zoui kunnen worden, apothekers, ziekenhuizen enz.) in de Onverminderd dan de mogelijkheid, Ziekenfondsraad-nieuwe-stul verte- dat men zich daardoor by parücu_ genwoordigd blijven. Voor de goed- liere verzekeringen zou kunnen dek- keuring van de door de ziekenfond- ken ontslag van rechtsvervolging, plaatsing sen en medewerkers gesloten contac- in een inrichting voor geesteszieken en ten zal dan een afzonderlijke com- De minister nam verder een amen- ter beschikking stelling van de rege- missie in het leven geroepen wor- dement-Berger (PvdA) over, waar- ring den» waarin de beide partijen niet door de uitbreiding van het werkter- vertegenwoordigd zijn. rein door ziekenfondsen weliswaar In zijn laatste woord zei K. tegen de vriiblijft maar deze om der wille van rechtbank dat hij erg veel spijt had Ook de ernstige bezwaren van de de "doelmatigheid uit een oogpunt van "fjcd «««"pSIS V/\*<Lih*r^Ua<5?p van wat hij destijds deed. „Ik weet dat Kamer tegen de voorgestelde pre- algemeen belang met redelijke waar- Vooral bekend isonderzijnschrij- Professor Asselbergs rector-magnificus Nijmeegse Universiteit Curatoren van de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen hebben prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs benoemd tot rector magnificus voor het studie- tegen de voorgestelde pre- algemeen belang met redelijke waar het niet goed was, maar ik deed alles mie-naar-draagkracht voor vrijwillig borgen wordt omkleed. in paniek". verzekerden, heeft de minister ter De rechtbank zal op 29 juni vonnjr harte genomen. De gedachte toch wijzen. maar met een uniforme premie, zij 't versnaam Anton van Duinkerken, do ceert Nederlandse en algemene let terkunde. SMALDEEL VIJF VERTROKKEN VAN CURACAO Franse valschermjagers en Smaldeel V, bestaande uit het vlieg- Spaanse bergtroepen hebben gisteren dekschip Karei Doorman en de on- deelgenomen aan gemeenschappelijke derzeebootjagers Amsterdam, Fries- oefeningen op de 1640 meter hoge land en Drenthe, heeft gisteren de- Somport-pas, aan de Frans-Spaanse finitief de haven van Curacao ver- grens. ,Kamp mag geen concentratiekamp worden" WE GAAN AUTOMATISCH STEMMEN In alle stilte is vanmorgen op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam stoffelijk overschot ter aarde besteld dat K gedurende enige tijd (mr. Jol van de zondag te zijnen huize in Am- jes. „vermoedelijk enige jaren") in een sterdam overleden toneelspeler Ko beschermende omgeving zal moeten Arnoldi. De heer Arnoldi was 81 jaar. doorbrengen. Omstreeks één uur vanmorgen is de De bevolking van Drie Koningen- rust weergekeerd in het regionale oord wil, dat er bij wijze van uit- richting voor geesteszieken en ter be- woonwagencentrum „Drie Koningen- wijkmogelijkheid n noodkamp komt. schikking stelling van de regering ge- oord" in Breda. Urenlang hadden rel- Een woordvoerder zei, dat de woon- erêt. letjes, gewoed tussen de kampbevol- wagenbewoners nog steeds in aantal king en de gemeentepolitie. Onge- toenemen, dat het aantal staanplaat- GEEN ANDERE WENDING veer dertig politiemannen waren er sen op de Nederlandse kampen veel aanwezig. Zij voorkwamen, dat kamp- te gering is, wat landelijk ook erkend Bij 't verhoor van prof. dr Kloek, dat bewoners het hek verwijderden, dat zou zijn, en dat de woonwagenmensen gistermiddag eveneens achter gesloten er sinds kort is geplaatst bij een er niets voor voelen van het ene kamp deuren plaats vond, heeft het proces portiersloge. Het dit hek wil men het naar het andere te worden verwezen vermoedelijk geen andere wending ge- kamp kunnen afsluiten als het wette- zonder een staanplaats te vinden, kregen. Uit het korte resumé van dit lijk toegestane maximum van 90 wa- Er is, aldus de woordvoerder, een verhoor, dat rechtbank president mr. gens op het kamp is bereikt. enorm overschot, en dat zal ergens A. R. jolles in openbare zitting hield, De kampbevolking stelt: „Er moet m°eten blijven. Hij signaleerde bo- bleek dat prof. Kloek van mening is een vrije in- en uitrit zijn en geen vendien, dat t aantal „a-sociale bur- concentratiekamp". gers Sinds 1956 maakte hij deel uit van de Nederlandse Comedie. Voor de oorlog was hij directeur van het to neelgezelschap Het Masker en de eer ste jaren na de oorlog van het Rot terdams Toneel. die om de een of andere reden de dorpsgemeenschap zijn ontvlucht, De Bredase raad heeft zijn fiat straffeloos op de regionale kampen aan de regeling met het hek gege- staanplaatsen kunnen bezetten, die ven, nadat in Drie Koningen-oord njet voor hen bestemd zijn. Er moe- De ten laste gelegde feiten kunnen eerder, onder dwang van de politie, ten meer kampen komen en met na- K. op grond van zijn geestelijke gesteld- het teveel aan wagens werd verwij- me doorreiskampen, omdat veel heid niet worden aangerekend, zo oon- derd. De kampaccommodatie is be- WOOnwagenbewoners 'kooplui zijn zo cludeerde prof. Kloek. De officier, mr. rekend op 90 wagens en ook de ver- hesloot de woordvoerder. De Jong, handhaafde dan ook zijn eis: zekeringen gelden voor dit maximum. TRIESTE STOET IN KEULEN Er schijnen moeilijkheden te zijn gere zen bij levering van materialen voor het REM-eiland. De Amerikaanse instan ties wachten met doorzending van de materialen totdat de juridische status van het REM-eiland geheel is onder zocht, waarvoor men inlichtingen heeft ingewonnen bij de Nederlandse rege ring. Minister Scholte schijnt op zijn beurt een beslissing over de goedkeu ring van een statutenwijziging van de N.V. REM te hebben opgeschort: Ir. Heerema, een van de financiers van het tv-eiland, heeft na een bezoek aan New York medegedeeld, dat de vertraging niet het gevolg is van een eenzijdige Nederlandse actie. De Amerikaanse in stanties onderzoeken volgens ir. Heere ma de bestemming van de materialen. „Het gaat er bij hén om, dat de mate rialen niet achter het IJzeren Gordijn terecht komen". Hij verwacht echter op grond van het feit, dat het REM-eiland „politiek vol komen onverdacht" is, dat de vertra ging spoedig zal zijn opgeheven. r

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7