NIEUWBOUW UNIVERSITEIT IN STADSCENTRUM Nieuwe bijstandswet vervangt de ouderwetse Armenwet GETEMDE FEEKS IN DE OPENLUCHT Team van deskundigen in L.0.M.school noodzakelijk DINSDAG 16 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT GUNST wordt een RECHT W ITTE SINGEL REEDS VOOR DEEL ONTEIGEND De universiteit maakt haast met de voorberei ding tot de nieuwbouw aan de Witte Singel te Leiden, naast het gebouw van het Leidsch Dag blad. Tot en met het Diaconessenhuis is men voornemens hier instituten voor de B-faculteiten te bouwen en in het bijzonder een nieuw Biblio theekgebouw, dat hoog boven de stad zal uit torenen. (de pijl duidt deze plaats aan). Dat deze hoek van dé stad tussen Noordeinde Rapenburg en Trekvliet ingrijpend zal gaan ver anderen toont deze aan het boekje „Portret van Leiden" ontleende maquette-foto. Het boekwerkje „Portret van Leiden" is, zoals gemeld, door de gemeente Leiden ter lering toegestuurd aan de leden van de Staten-Generaal die zich binnenkort buigen over de plannen tot grenswijziging. BIJ 1 ligt de Academie aan het Rapenburg, die het onveranderlijke centrum van de universiteit zal blijven. Daarachter ligt het kazerne-terrein van de Doe lenkazerne, dat onder meer ruimte gaat bieden aan een Auditorium Maximum. BIJ 3 zijn een serie gebouwen voor verschil lende instituten geprojekteerfl op de plaats waar nu nog de bomen van de Hortus Botanicus ruisen. 4 DUIDT de plaats aan van het huidige Zo ologisch Laboratorium met daarachter de Ster renwacht aan de Witte Singel (5). Ongetwijfeld zal het plan Witte Singel het eerst krijgen over het kazerne-terrein, dat voor de zich gereed zijn. Het is echter wel zeker, dat de uni- immer uitbreidende universiteit van het grootste versiteit in de toekomst ook de beschikking zal belang is. Foto's: De Leidse Courant Met ingang van 1 januari a.s. zal bijstand aan mensen, die het nodig hebben, geen gunst meer maar een recht zijn. Een groot verschil dus met de armenwet van voorheen, waarin via sociale zaken dikwijls naar ker kelijke en particuliere instanties werd verwezen. In een uitvoerige toelichting gis termiddag in de Leidse raad heeft wethouder Menken (k.v.p.) gewe zen op het feit, dat de kerkelijke en particuliere instellingen bakens zul len moet verzetten. Zorg voor in de knel geraakten zal zich vaak van ma teriële naar immateriële zorg ver plaatsen. Sommige instanties zullen een vermageringskuur moeten onder gaan. Bespreking in Leidse raad verdaagd In de bespreking in de Leidse raad is de vraag aan de orde gesteld of het college, annex de dienst Sociale Jeugdorkest „De Burchtop toernee Het Leids Jeugdorkest en Drum band „De Burcht" ontving voor de komende zomermaanden weer een aantal uitnodigingen om diverse evenementen muzikaal te komen op luisteren. Als gevolg van de succesvolle me dewerking, die de jeugdige muzikan ten al enige malen aan het nationale bloemencorso te Zundert (N.Br.) ver leenden, kregen zij o.m. de uitnodi ging om met een tiental andere or kesten de nodige muzikale opluiste ring te verlenen aan het jaarlijks be gonia-corso te St. Niklaas (België), dat dit jaar op 1 augustus as. zal worden gehouden. Wat het programma in juni betreft zal „De Burcht" morgenavond om 20 uur op de speeltuin „Rond om de Watertoren" (Douzystraat) een zgn. gemeenteconcert verzorgen. Het pro gramma, dat de jeugdige muzikanten onder leiding van hun dirigent W. Mark ten gehore zullen brengen om vat o.m. de nummers, waarmede zij op meerdere concoursen successen oogstten en zal ter plaatse nader wor den bekendgemaakt. Het geven van een gemeenteconcert op een speel tuin is een Leidse noviteit en zal waarschijnlijk door meerdere concer ten op de onderscheidene Leidse speeltuinen worden gevolgd. Voorts zullen orkest en drumband zaterdagmiddag a.s. het kinderfeest t.g.v. het 50-jarig bestaan van de Dr. Van Voorthuysensahool (in de kan tine en op het terrein van de Doelen kazerne) muzikaal opluisteren en op zaterdag 27 juni a.s. te 20 uur in Woubrugge een taptoe uitvoeren. Zaken van advies moet worden ge diend door een speciale „commissie van advies". De nieuwe wet stelt de ze mogelijkheid open en de drie plaatselijke vakcentrales (C.N.V., N.V.V. en N.K.V.) hebben om deze commissie gevraagd. In een toelich ting hierop van de raadsleden Woud stra (pr.chr.), Sommeling (p.v.d.a.) en Van Weizen (c.p.n.) was het be langrijkste argument, dat deze com missie blijvende rechtszekerheid biedt. Andere raadsleden: Wiertz (k.v.p.), Lamers (pr.chr.), en Por- theine (v.v.d.) sloten zich aan bij de mening van het college, dat hier een prachtige taak ligt voor het te creë ren Maatschappelijk Contact Orgaan, wiens werkzaamheden men niet mag uithollen. Dit wordt een commissie van 10 a 15 leden, die in tegenstelling tot de Sociale Raad van voorheen werkelijk levend orgaan zal zijn, dat zich verdiept in sociale beleidsvraag stukken, De heer Woudstra stelde voor om b. en w. nog de gelegenheid te bie den iets meer mee te delen over taak en samenstelling van het contact orgaan vóór men een uitspraak doet over de door de plaatselijke vakcen trales gewenste commissie van ad vies. De raadsleden sloten zich bij dit voorstel aan. In een volgende ver gadering zal dan ook de toelichting op de Bijstandswet opnieuw in be spreking komen. VISWEDSTRIJD VAN DE STALEN BAND 44 vissers verzamelden zich zater dagmorgen aan het Nieuwe Kanaal en precies om 7 uur gaf de hoofdcon troleur de heer Dubbelaar het sein om te gaan vissen. Er werd 2 maal IVi uur gevist en al gauw werd er vis gevangen. Er werden zelfs bra sems gevangen, de vangst, was dan ook tamelijk goed. Na afloop werden in Cronesteijn de prijzen uitgereikt. De voorzitter van De Stalen Band de heer De Graaf heette bij de uit reiking allen welkom en dankte de bedrijfsarts dokter Verhoef en de be drijfsleider NEM de heer Prevoost voor hun aanwezigheid. Tevens be dankte hij de hoofdcontroleur met zijn assistenten. Daarna reikte hij de prijzen uit met 'n toepasselijk woord. Ie prijs Ardennen 1515 gram; 2. B. Brand 958 gr.; 3. Stikkelorum 820 gr.; 4. A. v. d. Vlist 543 gr.; 5. H. Ba- rendse 495 gr.; 6. W. de Bres 468 gr.; 7. J. Singeling 411 gr.; 8. N. Verhoog 331 gr.; 9. Montanus 273 gr.; 10. J. Neuteboom 272 gr.; 11. J. Iiterson 181 gr.; 12. K. Slimmers 168 gr.; 13. A. Dubbeldeman 168 gr.; 14. Arkeveld 110 gr.; 15. B. Goddijn 95 gr.; 16. Overdijk 77 gr.; 17. J. Hoxs 69 gr.; 18. J. Trouwee 64 gr,.; 19. Kromwijk 60 gr.; 20. H. Rusman 51 gr.; 21. K. Arnoldus 49 gr.; 22. Mooyenkind 38 gr. Al met al een zeer geslaagde vis wedstrijd en met veel belangstelling langs de kant. Na de vangst werd de levende vis weer teruggeworpen in het water. Drs. J. WIERTZ (KVP) s Drs. J. Wiertz, lid van de KVP- fractie in de Leidse raad, heeft er in de laatste vergadering op gewezen, dat een L.O.M.-school- ook voor het openbaar onderwijs een onvermijde lijke zaak was. Reeds bij het plan tot stichting van een pedologisch in stituut door de gemeente heeft hij de noodzaak van een speciale school van kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden in het vooruit zicht gesteld. Nu is het dan zo ver en zijn fractie kan met dit voorstel meegaan. Zal er echter in de beperking van .yijf klassen vojdoende ruimte zijn? De heer Wiertz betwijfelde dit en ook wethouder Sannes bestreed dit niet. Men maakt nog maar een begin maar haast is geboden, omdat men vele kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden niet naar kleu ter- of lagere school kan terugzen den en toch onderwijs moet blijven geven. Dieper ging de heer Wiertz in - mej. W. J. Bladergroen citerend - op de noodzaak van gerichte indi viduele hulp aan de kinderen. Met groepsonderwijs kan men nooit zijn doel bereiken. Bij opvoering van specialistische behandeling door een team van deskundigen kan men tot een verantwoorde ortho-paedagogiek komen. De taak van het team, waar in de pedagoog een belangrijke taak verricht, moet een blijvende zijn. Wethouder Sannes zegde nog bespre kingen in de commissie van onder wijs hierover toe. Wat lezers schrijven De eerste pastoor van de Lodewijk LEIDEN, 16 juni 1964. Met genoegen heb ik het artikel over Oud-Leiden-van-toen gelezen. Eén bemerking moet ik echter maken: De eerste pastoor van de Lodewijks- kerk was niet pastoor Driessen maar pastoor Bernardus Ocke, aartspries ter van Rhijnland en curator van het Roomsch Theologisch Seminarium te Warmond. Pastoor Driessen uit Voor schoten hield wel op de dag der ope ning de feestpredikaties. W. P. M. HARING, deken van Leiden. LEUK FESTIVAL-EVENEMENT IN DE SLEUTELSTAD Verlicht door fakkels voer gisteravond over het rim- peloze water van het Rapenburg een punter, bevolkt door lieden in Elisabethaanse kledij. De musici speel den hoofse wijsjes op voorname instrumenten, terwijl de theaterbezoekers zich vertraden op de kade van het Rapenburg. Een aardige vondst: de pauze in de opvoering van de Getemde Feeks werd gevuld door spelevarende musici. De opvoering zelf op het bin nenplein van de academie was ook zeer geslaagd. Overeenkomstig de gegevens van de hoogleraar in Engelse literatuur, prof. Bachrach, had men een copie gemaakt van een oud-Shakespeariaans theater. Het publiek zat op een zeer hoog oplopende tribune het was praktisch uitverkocht Voorin, tegen de poort van de Hortus aan, was een z.g. inner stage ge bouwd, een plankier met daarboven een balcon voor de musici, die de entr'act muziek verzorgden. Vooral de zanger Jan Lokin- verdient een pluim voor de prachtige intonatie en de uitspraak van de Engelse liederen die hij zong. Ook de overige muzikanten, zich bedienend van instrumenten als hobo, luit en viool droegen bij aan het welslagen van deze avond. Als vanouds heeft de regisseuse, Annemarie Prins de puntjes op de i gezet. De amateurs brachten een gave vertolking van dit vroege stuk van de beroem de Engelse toneelschrijver William Shakespeare, met echte Shakespeariaanse allure, gevat en grotesk. Een grote pluim verdient de ontwerper van de costumes: Cor van den Brink en zijn vele helpsters, waaronder Nicolette Seyffert en Piet de Groot. Zij hebben tot diep in de nacht genaaid aan dit prachtige geheel. De medespelenden zijn groot in getal. Met namen noe men loopt men risico's. Laten we een uitzondering maken voor Saskia Noordhoek Hegt als Katharina, die lang geen gemakkelijke rol had als de feeks zelve, en haar temmer. De snelle dialoog tussen deze twee lokte open doekjes uit. Aardig was ook de rivaal op leeftijd dingend naar de gunst van Bianca. Alle vol gende opvoeringen zijn praktisch uitverkocht tot en met 27 juni aanstaande. Tijdens de voorstellingen is het Rapenburg vóór de Academie afgesloten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4