S)e &2idóe0ou^a/itt GEESTESZIEKE ZAAIDE DOOD EN VERDERF MET VLAMMENWERPER Parijse „wurger" beschrijft details van zijn moord TWEE ONDERWIJZERESSEN GEDOOD; 28 KINDEREN VRIJ ERNSTIG GEWOND Munitie-ontploffing in Santa Domingo Meester-spion Wennerstroem levenslange gevangenisstraf IEMC0 n.v. VRIJDAG 12 JUNI 1964 54e JAARGANG No. 16.248 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NU VOOR SCHUT ZITTEN Telel, 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10.55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,75 SCHOKKEND DRAMA IN KEULSE LAGERE SCHOOL LEVENSLANG VOOR MANDELA C.S. Een rechtbank in Pretoria heeft vandaag George Mandela en zeven medebeklaagden, die de dag tevoren waren schuldig bevonden aan sabo- 4M„r ^r?eeirn5lange gevangenisstraf Jongetje gaf een verkeerd fcHdt Met een zelfgemaakte vlammenwerper en een lang steekwapen heeft een 42-jarige geestelijk gestoorde man gisteren dood en ver derf gezaaid in een katholieke lagere school in Volkshoven, een voorstadje van Keulen. Toen de man door een politie-agent was neergeschoten lagen een onderwijzeres levenloos en twee onder wijzeressen en achtentwintig kinderen min of meer zwaar gewond op het schoolterrein. Een der onderwijzeressen bezweek later in het ziekenhuis aan haar verwondingen. Onmiddellijk na zijn af schuwwekkend misdrijf nam de dader een vergiftig onkruid ver delgend middel in, waarna hij op de vlucht sloeg. Hij werd door een agent in zijn been geschoten en daarna overmeesterd. Gister avond overleed de zwakzinnige in een ziekenhuis. De burgemeester van Keulen, Theo Burauen, staat hier in een van de geblakerde en met verbrande boeken en vernield meubilair gevulde loka len van de school in Volkshoven bij Keulen. (Zie foto boven). DADER NAM VERGIF IN Volgens ooggetuigen had de man, Walter Seiffert, die als invalide te boek stond, tegen half tien door de hoofdingang het schoolplein betre den en met een houten wig de poort vergrendeld. Uit een zak die hij bij zich had, haalde hij een van een tuinsproeier gemaakte vlammenwer per waarmee hij op een van de hou ten schoolbarakken afrende. Na de ruiten van een lokaal ingeslagen te hebben joeg hij meterslange vlam men uit het apparaat naar binnen. De onderwijzeres in deze klas had de tegenwoordigheid van geest de kinderen toe te roepen op de grond te gaan liggen. Terwijl kinderen met brandende kleding gillend van angst en pijn in alle richtingen wegren den, deed de man zijn waanzinnig werk in drie andere lokalen, vervol gens richtte Seiffert zijn vlammen werper op een klas meisjes, die on der toezicht van een onderwijzeres op het schoolplein bezig was geweest met gymnastische oefeningen. De 67- jarige onderwijzeres stortte levens gevaarlijk gewond ter aarde terwijl de kinderen uiteenstoven. Toen de brandstof van de vlam menwerper, vermoedelijk aceton, op raakte, stak de krankzinnige met een eveneens zelf vervaardigde speer het ZEGE VOOR JOHNSON Een ongekende nederlaag voor de zuidelijke voor standers van rassenscheiding was het, dat de Amerikaanse senaat woensdag besloot in het debat over de burgerrechten de spreektijd te rantsoeneren tot „closure". Het strekt de se natoren tot eer, dat ze zelfs vier stemmen meer dan de ver eiste twee-derde meerderheid opbrachten voor deze histori sche gebeurtenis, waarvoor de ernstig zieken van him hospi- taalbed kwamen. De wet op de burgerrechten, waarvan het de bedoeling is om een door de wet desnoods af te dwingen einde te maken aan onderscheid op grond van ras of geloof, werd door Kennedy gezien als een van de belang rijkste om te voorkomen, dat de V.S. eens totaal zullen wor den verscheurd door de onder linge haat tussen blank en zwart. Johnson deelt die over tuiging en begin van dit jaar ging het ontwerp vlot door het huis van afgevaardigden. Deze overwinning in de se naat is er ook een van Johnson zelf: hij heeft (met de politieke handigheid die hij in dezelfde senaat heeft opgedaan) ge streefd naar deze closure en hij heeft dit in dit ongemakke lijke gezelschap bereikt Patriarch Athenagoras moet rust houden De orthodoxe patriarch Athenago ras is bij een lange kerkdienst in el kaar gezakt en moet op last van zijn dokters verscheidene dagen rust hou den. Zijn toestand is niet ernstig. Het hoofd van de orthodoxe kerk heeft zich, aldus een woordvoerder van het patriarchaat, overwerkt sinds zijn te rugkeer uit 't Heilige Land in janua ri van dit jaar waar hij zijn histo rische ontmoeting met paus Paulus VI had. VEEL DODEN De hoofdstad Santo Domingo van de Dominicaanse republiek is gister avond laat opgeschrikt door een zware ontploffing in een militair op leidingscentrum. Volgens de eerste berichten is een munitie-opslagplaats in het kamp in de lucht gevlogen. Van de zijde van een ziekenhuis werd geméld, dat de slachtoffers daar „bij honderden" werden bin nengebracht. Er zouden vooral veel slachtoffers zijn gevallen onder de militairen van het kamp. Twee uur na de ontploffing woed de er in het kamp nog een zware brand. In het centrum van de stad waren de straten bedekt met glas, dat afkomstig was van gebroken ruiten. In een regeringsverklaring wordt gezegd, dat er volgens voorlopige cijfers vier doden en 112 gewonden zijn. Verwacht werd echter, dat deze cijfers zouden stijgen. De basis, waar 1300 militairen worden opgeleid, werd na de explo sie afgezet door schildwachten. Vol gens sommige berichten was in het kamp een brand uitgebroken, die zich uitbreidde tot het munitiedepot. Vier uur na de eerste explosie joe gen de vlammen in het kamp nog hoog op en werden nog steeds nieu we ontploffingen gehoord. In de voornaamste straten van de hoofd stad wordt gepatrouilleerd door po litie en militairen om plundering te voorkomen van winkels, waarvan de ruiten zijn gesprongen. Het Pekingse volksdagblad, orgaan van de Chinese communistische par tij, heeft de Amerikaanse ambassade in Boeroendi ervan beschuldigd, dat zij een lid van de Chinese ambassade staf aldaar heeft ontvoerd. Het eist dat de man onmiddellijk wordt terug gebracht. plein over naar een andere barak en wilde daar een lokaal binnendrin gen. De twee zich daar bevindende onderwijzeressen probeerden de deur dicht te houden, maar Seiffert rukte haar open. Hij doorstak de 24-jarige pas getrouwde Ursula Kuhr met zijn speer en verwondde de 62-jarige Gertrud Bollenrath levensgevaarlijk. Zij stierf later in het ziekenhuis. Motief: wraak op artsen. Terwijl in en om de school een enorme paniek heerste nam Seiffert gif uit een ampul in, waarna hij op de vlucht sloeg. Toen hij een van de hem op de hielen zittende politie agent met zijn speer bedreigde schoot deze hem in het been. Seiffert werd in een ziekenhuis direct geopereerd. Bovendien werd zijn maag leegge pompt. Nog vóór de operatie gaf Seiffert bij een eerste verhoor als motief voor zijn daad op: wraak op de artsen die zijn tuberculose verkeerd behandeld hadden. Hij stond al sinds 1953 onder doktersbehandeling, en was sinds 1960 invalide. Seiffert, die bankwer ker van beroep was, had zich daar herhaalde malen in brieven aan de autoriteiten over beklaagd. Schokkende tonelen. Voor de school speelden zich na het drama schokkende tonelen af. Een groot aantal moeders liep tussen de gebouwen door huilend om hun kin deren roepend. Een vrouw hield ver wezen de verbrande resten van het jurkje van haar dochtertje in de hand. De meeste kinderen liepen een shock op. De school, die uit een gebouw van steen en vijf barakken bestaat, bood na het gebeurde de aanblik, of er een oorlog had gewoed. De klaslokalen zijn verwoest en vele ruiten gebro ken. Op het moment, dat de aanslag plaatsvond waren er 380 kinderen in het gebouw. Tot een grote brand is het niet gekomen. De dader werd in zijn woonplaats als een zonderling beschouwd. Zijn vrouw was onlangs in het kraambed gestorven. Het echtpaar was kinderloos. De Zweedse luchtmachtkolonel Stig Wenners,troem, die in Stock holm terecht stond op beschuldi ging van spionage voor de Sow- j et-Unie, is vandaag conform de Voor volautomatische wasmachines A.E.G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS - BICO (Advertentie) eis tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De 58-jarige voormalige kolonel van de Zweedse luchtmacht had ge durende het proces, dat vijf weken duurde, bekend, dat hij Zweedse de fensiegeheimen aan de Russische in lichtingendienst had verkocht. Volgens een tijdens het proces ge publiceerd rapport van de Zweedse veiligheidsdienst verklaarde Wenner stroem, dat zijn Russische opdracht gevers er achter waren gekomen, dat hij ook voor de Verenigde Staten spio neerde. Zij wilden echter, dat hij zijn contacten met de Amerikaanse spionagedienst zou blijven onderhou den „omdat zij geloofden in zijn sym pathie voor de Spwjet-Unie". Wennerstroem werd bij zijn ver oordeling tevens van zijn rang ont- telefoonnummer op De Parijse „wurger" naar de politie aanneemt een waanzinnige man heeft thans in een brief, die in handen van de politie is gekomen, geschreven, dat hij de moordenaar is van de 11-jarige Jean-Luc Taron, een jongen, die hij eerst ontvoerd had. De man beweert in zijn brief de zoon van een hoge ambtenaar te zijn. Hij beweert te wonen in het deftige zestiende arrondissement in Parijs, in de buurt van het metrostation La Motte-Piquet. De man zou de ont voering gepleegd hebben met een Citroën DS-19. „Ik weet heel goed wat ik doe", aldus de brief, „ik heb zonder genade gedood en ik zal het opnieuw doen". De Parijse politie acht het waar schijnlijk, dat de onthullingen van de „wurger" bedoeld zijn als een po ging om de justitie op een dwaal spoor te brengen. Als de gegevens juist zijn, moet het niet moeilijk zijn om de man te ontmaskeren. De „wurger" geeft in zijn brief voorts uitvoerige details over de ontvoering en de moord. Zoals de toedracht wordt beschreven kunnen deze details alleen maar afkomstig zijn van iemand, die ten nauwste bij de zaak betrokken is. De vader van Jean-Luc Taron heeft steeds ontkend, dat hem om losgeld is gevraagd. De „wurger" weet hoe dit komt. Jean- Luc had hem destijds, toen hij in de auto. van de „wurger" zat, het tele foonnummer van zijn vader opge geven. De man beweert thans, dat dit nummer onjuist was, zodat hij nooit de vader van de ontvoerde jongen aan de lijn heeft gehad. In zijn brief schrijft de moorde naar, die naar de overtuiging van de politie in haar handen wil vallen, dat hij in het park van Verzières de jongen om het leven heeft gebracht uit woede, omdat zijn telefoontjes met de (vermeende) vader van Jean Luc niet het gewenste losgeld ople verden. In werkelijkheid heeft hij dus niet de vader, maar een ander aan de telefoon gehad. Hij had de jongen in het park met het gezicht tegen de grond gedrukt, waarna Jean-Luc was gestikt. „Nu wacht ik op de gelegenheid opnieuw een kind te kunnen ontvoeren en het losgeld in ontvangst te nemen. Onthoud heven en de 493.350 Zweedse kronen (320.000 gulden) die hem door de Russische inlichtingendienst voor zijn diensten werden uitbetaald, zijn ver beurd verklaard. Hij had de politie Verteld, dat hij in het geheim de rang had gekregen van generaal-majoor van het Russi sche leger. De staat heeft ook 15.000 kronen geconfisqueerd die in beslag waren genomen toen Wennerström werd ge arresteerd. Bovendien zal hij zijn ad vocaat 40.000 kronen moeten beta len. De president van de rechtbank heeft bepaald, dat de stukken van 't proces-Wennerström vijf jaar geheim zullen blijven. De rechter zei, dat Wennerström vanwege het belang van zijn misdaad tot de zwaarste straf was veroor deeld, die Zweden kent. (De dood straf bestaat niet in Zweden). 're Etentje buitenshuis Bezoek dan ons nieuwe restau rant op de le etage. Ook voor receptie en partijen Zondags geopend van 12-24 uur PETER LEENEN Gangetje 14 Telefoon 24905 (Advertentie), Koningin Elizabeth het volgend jaar naar Sowjet-Rusland BRITSE VORSTIN: gewoon naar Kremlin Volgens gewoonlijk zeer betrouw bare kringen in Londen zal koningin Elizabeth volgend jaar een historisch bezoek brengen aan de Sowjet-Unie, zo meldt U.P.I. Van officiële zijde was men niet bereid mee te delen of zo'n bezoek mogelijk was, maar ontkend heeft men het evenmin. Een woordvoerder van de Labour- partij die volgend jaar aan de rege ring zou zijn wanneer ze de verkie zingen zou winnen - zei dat het be richt „met de grootste mate van voorzichtigheid" verdiende te wor den behandeld. Hij geloofde overi gens niet dat Harold Wilson, die in '65 eventueel premier zou zijn, tegen een bezoek van de koningin aan Rus land bezwaar zou hebben. Het bericht van een mogelijk be zoek van Elizabeth en Philip aan de Sowjet-Unie is gaan circuleren, na dat was meegedeeld, dat ze in mei een staatsbezoek gaan brengen aan. de Bondsrepubliek, volgend op een formeel bezoek aan Ethiopië in februari. Prins Philip is tijdens het Londense bezoek van Chroestsjow van enkele jaren geleden, persoonlijk door deze naar Moskou uitgenodigd en 's we relds eerste astronaut, Joeri Gagarin, 9telde aan het Britse vorstenpaar voor, dat ze zijn visite zouden komen beantwoorden, toen hij met hen het noenmaal gebruikte in Buckingham Palace. Verbouwingsuitverkoop Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, Leiden (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Donderdag is president De Gaulle van Frankrijk met een speciale trein begonnen aan een tocht van enkele dagen door Picardie in het noorden van Frankrijk. Foto: in Soissons, de eerste halteplaats van deze reis, drukt president De Gaulle met vaderlijk gebaar vele hem toegestoken handen. In een rede in Soissons zei De Gaulle: „de natie weet, dat de staat en de regering en in het bijzonder het hoofd ervan, stabiel, krachtig en onpartijdig moet zijn. Dat is thans het geval". Weersverandering Na het passeren van een hoge- drukgebied is de wind in ons land aflandig geworden, waardoor warme re lucht uit Duitsland wordt aange voerd. Ten Zuidwesten van Ierland bevindt zich een depressie die een oostelijke koers aanhoudt. Als gevolg hiervan daalt de luchtdruk in de Golf van Biscaye en Frankrijk aan zienlijk. Verder komt in midden-Frankrijk een front voor, dat de afscheiding vormt van de droge continentale lucht en vochtige tropische lucht, Dit front komt tegelijkertijd met een koufront van de oceaan naderbij. Daarom is te verwachten, dat de be wolking zal toenemen en dat later enige regen met daarbij verspreid onweer zal voorkomen. Bij het passe ren van dit koufront, morgenmid dag of morgenavond, zal er een af koeling optreden. De wind zal aan vankelijk uit zuidoostelijke rich tingen waaien, maar na de frontpas sage ruimen naar zuidwest. ZON- en MAANSTANDEN 13 Juni: zon op 4.20, onder 21.01; maan op 7.48. Hoogwaterstanden 13 Juni: v.m. 5.13; n.m. 17.43. KORRELTJE Zonder vertrouwen is het moeilijk te geloven.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1