VIERDE EILAND AAN DE PIER VAN SCHEVENINGEN De Nerveuze Nerviërs CORDULA'S ERFENIS WOENSDAG 10 JUNI 1964 DE LEID SE COURANT PAGINA 2 aangeboden. De heer Van Wessem hield op 4 november een zeer inter essante en goed bezochte lezing over: ..enige kanttekeningen bij de Neder landse tekenkunst". De Kerstkaart 1963 stelde voor een kleurendruk van een fragment van het schilderij van Jan Wellens de Cock, gedrukt in samenwerking met de firma Koningsveld en de Laken* hal. Hiervan werden 1893 kaarten verkocht. VAN DE POLITIE Gistermiddag omstreeks 4 uur liep in de Oosterstraat de 2-jarige Dina van der Heyden plotseling de de straat op en kwam terecht onder de step van een 5-jarig jongetje. Het mfeisje brak haar linkeronderbeen en werd overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. Door de politie is aangehouden wegens diefstal in een warenhuis een 49-jarige inwoonster van Leiden. Zij is öp het politiebureau ingesloten. In de afgelopen nacht heeft de politie twee mannen aangehouden, die op het terrein van de Hollandse Constructie Werkplaatsen ijzer en koper gestolen hadden. Het waren een veertigjarige metaaldraaier uit Den Haag en een 35-jarige gereed schapmaker uit Noordwijk. Aetherklanken DONDERDAG 11 JUNI HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gram.muz. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram.muz. 9.00 Gymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 B allee tmuz. (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvita minen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huishoudelijke zaken, le zing. 11.15 Radio Filharmonisch orkest: klassieke muziek. 12.00 De Johan Wil lem Friso Kapel. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Country and Western Music (gr.). 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram.muziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansorkest en zangsolisten. 14 00 Vocaal ensemble (stereof. uitzending). 14.20 Klassieke kamermuziek (stereof. uitzending). 14.45 En Passant: licht pro gramma. 15.20 Amusementsmuz. (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Klarinet en piano: mod. muziek (stereofonische uitz.). 16.25 Voordracht. 16.45 Instrumentaal kwar tet: jazzmuziek. 17.00 Minjon. 18.00 Nws. 18,'la Eventueel actueel. 18.20 Uitzen ding van de PvdA. Partijdig. Een pro gramma van de PvdA waarin iedere luisteraar wel ongeveer weet wat hij waagt met presentator Theo Eerdmans. 18.30 Licht ensemble en zangsolisten. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Sportpara- de. 19.30 Instrumentaal combo. 19.55 Nieuws. 20.00 Richard Strauss-herden- king: Elektra, opera (stereof. uitzend.). 22.00 350 jaar Rijksuniversiteit le Gro ningen, documentaire. 22.30 Nieuws. 22.40 Journaal. 23.05 Pizzicato: Nieuws flitsen en actualiteiten uit de lichte muziekwereld. 23.55r-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte gram.muziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Chansons do France (opn). 10.25 Moderne muziek (gr.). 11.00 Voor de zieken. 11.45 Lichte gram- mofoonmuz. 12.15 Leven op het land, gesprek. Ü3Ó Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Deze Week. 13 00 Nieuws. 13.15 Romantische klass. muz. (gr.). 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Mili tair ork. (gr.). 14.30 Lichte gram.muz. 14.40 Licht pianospel (gr.) 15.00 Vocaal ensemble. 15.15 Kamerork. en solist: Oude klassieke èn moderne muz. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Befiehl Du deine Wege, motet. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Lichte gram.muziek voor- de tee nagers. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht instrumentaal kwartet. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws- en weer- praatje. 19.10 Lichte gram.muziek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte gram.muziek. 20.20 Radiovossenjacht: Luisteraars op zoek naar radio-reporters. 21 30 Lich'e gram.muz. 21.45 Klassieke gram.muziek. 22 00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Rondom het kind: pedagogische etherleergang. 23.30 Oude kamermuziek (gr.). 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pauze. 16.0016.15 Voor de kinderen. 19.30 De Flinstones, tekenfilm (dl. 29). NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Actualiteiten. 20.40 Het land van onze kinderen, docu mentair programma (dl. 6. slot). NTS: 21.10 Het heilig experiment, toneelstuk. KRO: 22.40 Epiloog. NTS: 22.50—22.55 Journaal. doorLeni Behreodt Maar, tante Hilda, wat is dat nu. Het meisje sprong lénig uit het zadel en legde geruststellend haar hand op Hilda's schouder. De graaf was toch bij mij, voegde ze er glimlachend aan toe. Natuurlijk! zei barones Adèle. On der zijn vleugels is men veilig. Ove rigens, Hilda, waarvoor had je eigen lijk schrik? Gerdia is toch zeker een zeer bekwame paardrijdster? Maar kind toch, waarom heb je mij dat niet verteld? Omdat ik zelf nog geen zekerheid had, bekende ze verlegen. Het was zolang geleden, dat ik in het zadel heb gezeten en ik wilde niet op scheppen. Nou, je bent in ieder geval heel huids teruggekeerd en dat is het voornaamste! Zeg eens, Hilda, lachte de barones, loop je altijd op één kous en één schoen? Hilde keek geschrokken naar haar voeten. O! Dat is waar ook! Mijn schoen! Waar heb ik die verloren? Maar „Elegant" kwam reeds aan gerend met de bewuste schoen in zijn bek. Gerdia liep op het diertje toe om hem zijn prooi te ontrukken. „Elegant" dacht echter, dat het een spelletje was en zette het op een lopen zonder naar zijn kleine meeste res te luisteren. Tenslotte kon Ger dia de schoen toch bemachtigen want met zijn korte pootjes kon hij nog niet snel genoeg lopen. „Elegant" blafte woedend maar Gerdia hield de schoen hoog in de lucht. Met leedvermaak hadden de graaf en zijn nicht het spelletje gevolgd ter wijl Hilda haar ogen wijd opensper de van angst. Pas toen Gerdia haar schoen ongeschonden terugbezorgde haalde ze verruimd adem en drong het eindelijk tot haar door, dat de ba rones voor haar stond en nog wel in rijkostuum! Hebje zó ver gereden, Ger dia? vroeg ze ongelovig. Gerdia kreeg geen gelegenheid om te antwoorden want de stalknecht kwam in het gezelschap en nam drie dieren bij de teugel. De dames gin gen naar boven om zich te ver kleden. Hierin zit mijn japon! zei de barones en ze klopte op haar leren tas. Hilda, ik mag mij toch wel op jou kamer omkleden? Natuurlijk, Adèle. Aan tafel zou men elkaar terug vinden. Lieve tante, wat zie je er knap uit! merkte de graaf op, toen Adèle zo fris en elegant voor hem stond en ze met haar twee-en-vijf tig jaren de spot scheen te drijven. Is dat een nieuwe japon? Inderdaad. Maar Odiel, vertel me eens, je verloving zal nu toch wel niet lang meer op zich laten wachten, geloof ik? Ik hoop het, zuchtte Odiel, ter wijl hij zich in een stoel liet vallen. Gravin Wachters van Frodebach is in ieder geval een harde noot om te kraken. Des te zoeter is de overwinning. Laat je niet ontmoedigen, jongen, je geduld zal niet meer zolang op de ftroef worden gesteld. Ik ving name- ijk enige blikken van Gerdia op, die me doen vermoeden, dat haar koele hartje aan het ontdooien is. Maar ver geet niet, dat zij niet tot het soort meisjes behoort, die zichzelf aanbie den aan de man. Zoals Ariga deed! merkte hij lachend op. Wat is er eigenlijk van onze jonge dichteres geworden? Ze vertelde hem de geschiedenis van moeder Von Polten en voegde eraan toe: Ariga heeft aan Lora geschre ven, dat ze ziek was en moest gaan kuren. Hopelijk heeft de dokter haar een koudwaterkuur aanbevolen Ze onderbrak zichzelf en luisterde naar het stemmetje, dat vanuit de hal klonk: „Elegant" kom hier!" Vrouwtje is boos op je! „Maar „Elegant" scheen zich niets aan te trekken van de boosheid van z'n vrouwtje. Integendeel, het dier tje zette het op een lopen en storm de de kamer binnen om zich vervol gens aan de voeten van de graaf neer te leggen. Kwispelstaartend en met scheefgehouden kopje keek hij naar de graaf. Toen echter zijn vrouwtje in de deuropening verscheen, achtte hij het toch verstandiger om zich weer uit de voeten te maken, maar de graaf had hem reeds gegrepen. In de ene hand het hondje, in de ande re hand de schoen, die „Elegant" ge stolen had, trad hij Gerdia tegemoet. Hier is de zondaar! Dank u, heer graaf! stamelde ze met hoogrode kleur. Ze nam haar schoen in ontvangst, glipte erin en bestrafte „Elegant". Wie niet horen wil moet maar voelen!" sprak ze tot „Elegant". Wat kunt u boos worden! vond de graaf. U hebt de hond beslist pijn gedaan. Dat was ook mijn bedoeling. Ik zal het kereltje een beetje moeten dresseren anders groeit hij op tot de lompste vlegel, die we ooit op Trol- lenstein gekend hebben. Gerdia liep de deur uit en Adèle lachte. Nu heb je jouw hartediefje ook eens boos gezien. Wees maar op je hoede! Zou ik dan ook enkele klappert om mijn oren krijgen? maar alle gekheid op een stokje, ik heb de in druk, dat Gerdia niet zo ongecompli ceerd is als ze wel lijkt want ze heeft een heel eigenzinnig kopje. Een slaafs vlouwtje zal ze vast en zeker niet worden. Zou je dat dan bevallen? Natuurlijk niet! Vrouwen, die zo mak zijn als een lam, werken je over het algemeen op de zenuwen. Gerdia daarentegen is iemand met haar op de tanden. Ze is hier 'n ge dwee lammetje omdat ze meent, dat ze geen rechten heeft op Trollenstein maar zodra zij zichzelf daarvan be vrijd heeft dan zal Gerdia fier en vrolijk worden, hartelijk tegenover bekenden maar terughoudend tegen over vreemdelingen. Je schijnt wel een psychologi sche studie van haar te hebben ge maakt, scherste Adèle. Ja, tante, ik behoor niet tot degenen, die stekeblind Worden ge maakt door de liefde. Ik heb altijd met een nuchtere blik de wereld in gekeken en mijn hart gesloten ge houden tot de vrouw van mijn dro men verscheen De gong riep iedereen aan tafel in de ruime eetkamer en iedereen deed Mamzeis kookkunst alle eer aan. Niemand lette er zeil) op, dat de blau we hemel betrok en donkere wolken zich ophoopte. Opeens klonk een dof gerommel en vooraleer men er zich van bewust was, brak er een hevig onweer los. Ik ik heb zo'n angst, zei Hilda, met een klein stemmetje. Toe, Gerdia, ga naast me zitten. Gerdia gaf graag gevolg aan 't ver zoek van haar tante want ook zij voelde zich allesbehalve op haar ge mak. Als twee bange haasjes zaten beide vrouwen dicht naast elkaar in een stoel terwijl de graaf en tante Adèle het onweer eerder gelaten op namen. (Wordt vervolgd) ttt'nette boent... Innte steen \6nntbet, jCeHeldrfWemielt ymiom? mMtrn hitst hen sMnrtnnenit (Advertentie) De weigering van volkshuisvesting aan de E.M.S. voor de goedkeuring van de bouw van een vierde eiland aan de ]pier van Scheveningen op de conventionele wijze heeft een samenwerking tussen de heren R. Zwols- man en C. Verohne tot gevolg gehad, die wel eens verstrekkende gevol gen kan hebben. Indien tenminste de plannen die de heer Zwolsman gis termiddag bij de tewaterlating van dit vierde eiland op de scheepswerf van Veroïme op Rozenburg ontvouwde, werkelijkheid kunnen worden. Deze plannen omvatten allereerst de bouw van een vijfde eiland aan de pier, waarop een luxe hotel zal worden gezet en verder de bouw van bungalows en Ttotels in de Zeeuwse recreatiegebieden en eventueel ook elders in het land. VTIFRTT Aï OP ^TAPFT gesteld. Het eiland is er dus toeh T ljr UEj AL "1 OlAl LL gekomen zonder dat de woningbouw t voor de voeten Werd gelopen. Volkhuisvesting stelde zich op het Deze samenwerking tussen de standpunt overigens volledig door EMS en de scheepswerf met gunstig de heer Zwolsman onderstreept -i- resultaat heeft het oude plan op de dat de bouwvakarbeiders nuttiger pjer een hotel te bouwen nieu- werk kunnen doen dan de pier van we mogelijkheden gegeven. De plan- Scheveningen uitbreiden met 'n amü- nen z^n door de EMS-REO, de re- sementseiland. sèatch-èfdeling van de EMS tezamen Dat noopt de EMS een andere met de scheepsbouwkundige inge- bouwwijze te zoeken en daarom werd nïeurs van Verolme onderzocht en de scheepswerf van de heer Verolme zjjn ree£Js in een stadium dat de heer ingeschakeld. Daartegèh bestonden, Zwolsman gistermiddag kon zeggen, mede gezien het feit dat het slap is dat behoudens de officiële goedkeu- in de scheepsbouw, geen bezwaren. rjngi deze plannen zo goed als in kannen en kruiken zijn. Juli voor Scheveningen Nieuwe kiel Vanmiddag kon mevrouw J. Zwols- „Het is een oude gewoonte in de man-Mos dan ook de „Monitor", zo- scheepsbouw na een tewaterlating als het vierde eiland voor Scheve- onmiddellijk een nieuwe kiel te leg- ningen wordt genoemd, dopen en te gen. Het is onze bedoeling met gro- water laten. Het wordt in de ko- te spoed dat vijfde - hotel - eiland mende weken afgebouwd, medio juli op stapel te zetten". Daarnaast zijn drijvende naar Scheveningen ge- dus plannen uitgewerkt vóór hotels sleept, op vier dikke stalen zuilen en bungalows die eveneens op de gevijzeld en als alles goed gaat rond scheepswerf kunnen worden gecon- 15 augustus voor het publiek ópen- strueerd en over het water naar hun Vereniging van Belangstellenden in de Lakenhal Contributie dit jaar (nog) ongewijzigd Onder voorzitterschap van de heer Herfst, die na zijn ziekte weer achter de groene tafel troonde, hield de Ver eniging van belangstellenden in de Lakenhal de algemene ledenvergade ring in een der zalen van 't museum. De gebruikelijke jaarverslagen van de secretaresse, mevr. A. Huizinga- Schölvinck en de penningmeester, mr. H. A. C. Branderhorst, passeer den onder dankzegging voor weerga ve en beheer de revue. De contribu tie bleef na korte discussie bepaald op minimum 4,- per jaar. De af tredende bestuursleden A. Konings veld en prof. mr. J. V. Rypperda Wiersma werden bij acclamatie her kozen. In de kascommissie werd her benoemd dr. W. C. Braat en nieuw benoemd jhr. ir. A. C. von Weiier. Enkele suggesties voor nieuwe ac tiviteiten werden gedaan, o.m. zal wederom 'n kerstkaartenactie plaats hebben en zullen evtl een of meer filmavonden worden georganiseerd. Besloten werd de mogelijkheid onder ogen te zien van een tentoonstelling van werk van kunstenaars na 1850 uit het eigen bezit van de leden. Deze tentoonstelling zal dan in het vroege voorjaar van 1965 worden gehouden in de Lakenhal. Medegedeeld werd pier in Vlissingen. Het is niet geheel uitgesloten dat gedacht wordt aan dgze pier ook een hotel-eiland te kop pelen. tenslotte, dat het ledental sinds 1959 is gestegen van rond 40 tot ruim 500. Jaarverslag Aan het jaarverslag, dat werd uit gebracht door mevr. Huizinga-Schöl- vinck ontlenen we voort: Op 17 januari 1963 hield prof. dr. F. W. S. van Thienen, hoogleraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam een lezing voor de vereniging, getiteld: „Geest, gratie en gevoel", cultuurhistorische beschouwingen over de 18e eeuw. De voorzitter bood bij die gelegenheid 9 schilderijtjes van C. v. d. Windt na mens de Vereniging aan de Laken hal aan. In de maand januari heeft de ge meente Leiden met steun van de Ver eniging „Rembrandt" een schilderij aangekocht van Jan Wellens de Cock, voorstellende de beproeving van de H. Antonius, voor het museum de La kenhal. De vereniging heeft daarbij haar financiële steun kunnen verle nen. Op 14 februari hield de Lakenhal een tentoonstelling van de werken van de heer H. H. Kamerlingh Onnes ter ere van diens 70e verjaardag. De vereniging kon een schilderij van Ka merlingh Onnes aankopen: nl. het portret van mevr. de weduwe prof. Ehrenfest. Dit schilderij werd bij de plechtige opening van deze tentoon stelling door de voorzitter, de heer Herfst, de gemeente Leiden aange boden. Ook heeft men dit jaar enkele zeld zame schilderijtjes van Laurent van der Windt kunnen aankopen, die op 4 november de gemèenté werden Een vervolgverhaal van Suske en Wiske t Vermaak in de golven inzet: Mevr. Zwols man verricht de doop. Achter haar de heer Zwolsman. Samenwerking Verolme-Zwolsman plaats van bestemming kunnen wor den gesleept. Zoals bekend is de EMS ook be zig met plannen voor een "wandel- Zy dobbelen, dm en. dm ken en vechten <t!s vet sinten niets nulleni

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2