Vermoeid Oranje redde eer door kleine nederlaag ARBITER KASAKOV WAARDEERDE WESTEUROPEES VOETBAL NIET Zware regens teisterden estafettekampioenschappen Voor de tweede maal wint Anquetil de ronde van Italië MAANnAGjS^JUNMjJM DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Scheidsrechter Kasakov had het gedaan, zowel bij de spelers als bij de tientallen Nederlanders op de tribune, onder wie zich ook bevond onze ambassadeur in Moskou, mr. E. Star Busman. Zelfs voor de Russen in het met ongeveer 25.000 toeschouwers bezette Dynamo-stadion maakte hij het soms te bont. Maar het was toch niet alleen de heer Kasakov, die de oorzaak was van de nederlaag, welke onze landgenoten zaterdagmiddag in de laatste wedstrijd van hun Russische toernee leden. De ploeg was uit geblust aan het einde van de zware reis door het wijdse Russische land. Het was ook een interessante reis door de vele nieuwe indrukken, die de Nederlandse voetballers hebben opgedaan. Daar tegenover stond echter doodgewoon, omdat het land dit nagenoeg niet biedt weinig ont spanning. Hierdoor werd het verlangen naar huis steeds groter en, mede door het vele reizen en wachten, ging de conditie van de spelers ach teruit. Zonder een grootse indruk achter te laten kon de Russische com binatie, bijna uitsluitend bestaande uit internationals met o.a. Jasjin in doel, daardoor de eer van het land redden. Na de nederlagen van de jeugd in Kiev (1-2) en van Zenith in Leningrad (0-3) won Rusland nu met 2-1. EXPLOSIEVE START De Russen, die zimh hebben geplaatst voor de halve eindstrijden van 't toer nooi om de Europese beker voor lan denteams, brachten een sterke combi natie in het veld. In de eerste plaats moest natuurlijk het prestige van het Russische voetbal worden gered, maar bovendien zullen de Russen deze ont moeting hebben aangegrepen als een mooie oefening voor de Spaanse reis. Overdonderend was daardoor hun start. Terwijl de Nederlanders nog de slaap uit hun ogen wreven, lag de bal al ach ter doelman Van Leeuwen. Uit een ge raffineerde combinatie schoot midvoor Ponideljnik onhoudbaar in: 10. De wedstrijd was nog geen minuut oud. De Russen bleven komen. Voortreffelijk was hun positiespel en in de veertiende minuut sloegen zij voor de tweede maal genadeloos toe. Door het centrum trokken Valentin Ivanov en Spislenko in voortreffelijke samen werking op het Nederlandse doel af, waarin Van Leeuwen moeite had zijn positie te bepalen. De Nederlandse de fensie had geen afweer. Van Leeuwen kwam naar voren, maar een korte wei feling werd hem noodlottig. Valentin Ivanov passeerde hem kansloos: 20. Een minuut later wederom paniek in de oranje-defensie. De uit zijn doel ge komen Van Leeuwen lag wanhopig op de grond met om zich heen een aantal schietgrage Russen. De een na de ander waagde een kans, tot tenslotte Poni deljnik de goede richting vond. In de baan van het schot stond echter op de doellijn Peter Kemper, die met een re solute trap het gevaar bezwoor. Nadat Muller met een verstuikte voet naar het reservebankje was gestrompeld en Eijkebroek zijn plaats had ingenomen, probeerde de ver opgedrongen Woronin door te stoten. Nieuwe kansen voor de Russische schutterij, die ditmaal echter bleef zwijgen. VELDOVÈRWICHT De Nederlanders hadden tot dat mo ment zozeer het zwaartepunt op de ver dediging moeten leggen, dat de aanval te weinig inhoud had om de sterke vijandelijke defensie te kunnen pas seren. De losse acties werden voortijdig afgegrendeld en 's wereld beste doel man, de met een aureool omgeven Jas jin, bleef voorlopig voor de Nederlan ders een schim aan de horizon. Tot eindelijk in de 25e minuut Piet Kruiver een solo met een schot afrondde, dat wel op doel was gericht, maar te flauw om gezag te kunnen inboezemen. Dat deed wel het schot van Nuninga in de volgende minuut, toen Eijken- broek hem de bal op de voet kopte. De bal ging echter rakelings over. Talrijker werden de aanvallen van de oranje hemden. die zelfs een veldoverwicht kregen. De soms uit zes man bestaan de Russische defensie bleef echter een onneembare vesting waarin onze land genoten poogden bressen te schieten van verre afstand. Een verspilling van krachten bij een doelman van zo'n klasse tegenover zich. Bovendien werd het doelwit telkens slecht gekozen. De druk op ons doel was hiermee evenwel opgeheven. De strijd was in evenwicht welke alleen nog door scheidsrechter Kasakov werd verstoord, die weinig begrip bleek te hebben voor het West- europese voetbal. In schier alles, waar bij sprake was van een „charge" der Nederlanders, zag hij een overtreding, die door een Nederlandse of Engelse scheidsrechter met een onverschillig gebaar zou zijn weggewuifd. STER-ALLURES Wie het ongetwijfeld met zjjn leiding eens is geweest, was Jasjin, want toen hij kort voor de rust tot tweemaal toe uit zijn doel moest komen, toonde hjj zich zeer verbolgen over het optreden van zijn belagers. De eerste was Klaas Nuninga, die op een verre trap van Schrijvers liep 1 evenals Jasjin en daarbij volkomen volgens de regels zijn kans probeerde te grijpen. De tweede was Piet Kruiver, die sa men met Jasjin naar de bal sprong, die Piet Giesen hoog in de doelmond had geschoten. „Hoe durf je was er van Jasjins gezicht af te lezen. De Rus sische doelman gedroeg zich als een vedette, als een over het paard getild klein manneke. Het was hem blijkbaar te veel geweest, want hij keerde na de rust niet terug Bausje, van de ploeg van het rode leger, stond in de tweede helft onder de lat. RUSTIG OPTREDEN De Russen waren blijkbaar toch wel geschrokken van de plotselinge Ne derlandse agressie en hielden ook in de tweede helft hun verdediging stevig op slot. Niettemin zouden onze land genoten er al spoedig in slagen de deur wjjd open té trappen en dit gebeurde in de twaalfde minuut door Peter Kern- per. De blonde, sympathieke Eindhove- naar, die in alle drie wedstrijden de linksbackplaats bezette en zich hierop uitstekend heefrt geweerd zijn rus tige optreden boezemde groot vertrou wen in speelde de bal naar zijn clubgenoot Bert Theunissen. Kemper liep door, kreeg de bal terug en vuurde van zeker dertig meter op doel. Het was prijs, toen de volkomen verraste Bausje naar de hoek dook, lag de bal al in het net 21. Zouden de Nederlanders weer terug komen, zoals in Kiev? De Russen voel den zich bedreigd en ontketenden een tegenoffensief, dat evenwel door de sterk spelende verdediging met het feil loos werkende tandem Schrijvers-Israel in het centrum en de resoluut ingrijpen de Haak en Kemper op de flanken goed werd opgevangen. Wel kreeg Spis lenko een kans, maar zijn schot miste het doel op vele meters. Neen, de beste scoringskans zou weer voor Nederland zijn, toen in de 21ste minuut Piet Krui ver, die het al spoedig bij scheidsrech ter Kasakov had verbruid en als een geprikkeld man ook zelf nogal eens speldeprikken uitdeelde, met een lange breedtepas Piet Giesen zocht en vond. Giesen miste echter jammerlijk. „En ik had zo'n geweldig schot in mijn gedachten VERMOEIDHEID Uit een van de vele vrjje schoppen schoot Ponidelnjik rakelings naast en dit was eigenlijk het laatste moment van de wedstrijd, dat de toeschouwers pakte. De irriterende arbitrale leiding deed geen goed aan de stemming in het veld en goed voetbal werd steeds spo- raischer. Beide ploegen deden nog wel naarstige pogingen om tot doelpunten te komen, waarbij onze landgenoten verwoed streden om de gelijkmaker, maar de verdedigingen waren te sterk voor de aanvalslinies. In de Nederlandse ploeg deed zich nu ook steeds meer de vermoeidheid gelden. De wil was er nog wel, maar de spieren gehoorzaamden niet meer. Het bleef dahrdoor bij een pogen. Om dit granieten Russische verdedigings- blok te kunnen verbrokkelen was veel kracht nodig. En daarover beschikten onze jongens, die zich overigens prima geweerd hebben met name de gehele verdediging en in de voorhoede vooral Klaas Nuninga niet meer. Niettemin kan de Nederlandse ploeg alleszins te vreden zijn over de bereikte resultaten in deze toernee. Twee overwinningen en een kleine nederlaag tegen het Russische elftal zijn resultaten, waarover zich men niet behoeft te schamen. FC Bologna verslaat Inter voor landstitel F.C. Bologna, de club, die drie winstpunten in mindering kreeg om dat verschillende spelers stimule rende middelen zouden hebben ge bruikt, en daardoor bijna kansloos werd voor de titel, is zondag toch kampioen van Italië geworden. Bo logna, dat later omdat het ten laste gelegde niet bewezen kon wor den de punten terugkreeg, won in het Olympische stadion van Rome, de beslissingswedstrijd tegen Inter- nazionale uit Milaan, dat in punten gelijk eindigde, met 2-0. Beide clubs zullen Italië het ko mend seizoen in het toernooi om de Europese beker vertegenwoordigen, Inter als bekerhouder en F.C. Bo logna als Italiaans kampioen. NOG GEEN MELDING IN VOETBALPOOL Zondagavond had zich op het bu reau van de sport-toto in Den Haag nog niemand gemeld met 13 of 12 goed voorspelde uitslagen. In totaal hadden 285.918 kandidaten deelgeno men. De eerste prijs bedraagt 60.332 gulden: de tweede 48.221 gulden. CW-Quick '20 x 3 Purmersteijn-Chèvremont X WW-Boxtel/Vlissingen x Quick '20-CVV X Chèvremont-Purmersteijn X Boxtel/Vlissingen-WVV x Hertha-Standaard Luik x Eintracht Br.-Beeringen X Kaiserslautern-Beerschot X FC Luik-Saarbrücken X Basel-Servette x Young Boys-Zürich X Lausanne-Luzem X De uitslagen van de buitenlandse wedstrijden waren: Hertha-Standaard Luik 2-1, Ein- tracht-Beeringen 2-1, Kaiserlautern- Beerschot 1-0, FC Luik-Saarbrücken 2-0, Basel-Servette 0-6, Young Boys- Zürich 0-8, Lausanne-Luzem 4-1. Een beeld van de zaterdag in het Dynamostadion te Moskou gespeelde vriendschappelijke voetbalwedstrijd tussen een Russisch selectie-team en het versterkte Oranje-team, welke strijd in een 21 overwinning voor de Russen eindigde. Op de foto zien we links I. Tsjislenko in duel met de Nederlander Kemper. De Fransman Jacques Anquetil, die in de vijfde etappe de leiding in de algemene rangschikking nam, heeft de ronde van Italië gewonnen. De 22ste en laatste etappe, zondag gere den van Biella naar Milaan over een afstand van 141 km, leverde een zege op voor de Duitse Willy Altig. Het is de tweede maal dat Anquetil de Giro op zijn naam bracht. In 1960 zegevierde hij eveneens. Toen was zijn voorsprong na 28 seconden echter bescheidener en was er span ning tot de laatste etappe. Dit maal heeft Anquetil wel heel duidelijk zijn stempel op de ronde gedrukt. Gemakkelijk heeft de Frans man, viervoudig winnaar van de Tour de France, het echter niet ge had. Zowel in de vlakke etappes als De winnaar van de „Giro d'Italia", de Ronde van Italië 1964, de Frans- men Jacques Anquetil, gefotografeerd tijdens zijn ereronde over de Vigo- rellibaan in Milaan, na afloop van de laatste etappe. in de bergen hebben de jeugdiger Italianen pogingen gedaan om hem zijn tour-zege te ontnemen. Gran dioos was de wijze waarop Anquetil met een gemiddelde van 48,036 km per uur de tijdrit won. Na zijn val in de 17e etappe, waarbij hij aan de pols gewond raakte, hebben de Ita lianen nog even hoop op een natio nale zege gehad. Verrassend snel her stelde de Fransman echter. Voor de laatste etappe begon was duidelijk dat de strijd gestreden was. Zonder veel moeite konden Anquetils ploeg genoten in de rit van Biella naar Mi laan de overwinning van hun kop man veilig stellen. De uitslag van de laatste etappe luidt: 1 Altig (W.-Dld.) de 141 km in 3 uur 45 min. 56 sec. (gemiddeld 37,788 km/u), 2 Meli (It.), 3 Grassi (It.). Het eindklassement luidt: - Anque til (Fr.) 115.10.27, 2 Zilioli (It.) 115.11.49, 3 De Rosso (It.) 115.11.58. 37 Geldermans (Ned.) 116.24.32, 41 Lute (Ned.) 116.29.20. De Nederlandse estafettekampioen schappen, die zondag op de sintel- baan aan de Maarschalkerweerd in Utrecht werden gehouden, zijn in 't water gevallen. In het water geval len, omdat van de vroege ochtend tot laat in de middag de regen bij bak ken uit de hemel neerstroomde en veelal was het voor de gevoelige at leten een waar modderballet Goede, en dat betekent in het olympisch jaar, snelle tijden konden dan ook niet worden gemaakt, maar het was toch vaak treffend te zien met hoe veel élan er deze middag gestreden is. Een voorbeeld hiervan was wel 't duel tussen AAC, de Nederlandse recordhouder op de 4 x 1500 m 't Rot terdamse Metro. De Rotterdammers met Bertus Veldhoven, Aad Steylen, de voortreffelijk lopende Piet de Haas. die Wim Wurster overklaste, en Gijs de Bode zegevierden in 16 min. 03.- sec. en bleven op deze door regen doordrenkte baan slechts 4.2 sec. van het Nederlands record. Het zal ons dan ook niet verwonderen, wanneer woensdagavond a.s. op de sintelbaan het Lange Pad in Rotter dam dit record in Rotterdamse han den overgaat. Celebes, in de bezetting Truus Cruiming, Ineke Striker, Joke Bijleveld en Wil Koster, was bijzon der succesrijk met twee titels op de 4 x 100 en 4 x 200 m, terwijl door dis kwalificaties van snelle estafetteploe- VOETBAL Argentinië wint landentoemooi Argentinië heeft het vierlandentoer- nooi in Rio de Janeiro gewonnen zon der één doelpunt tegen, nl de laatste wedstrijd zegevierde Argentinië met 10 over Engeland, dat het grootste gedeelte van de wedstrijd in de aanval was geweest. Het enige doelpunt werd in de 74ste minuut gemaakt door Rojas. Het toernooi wordt afgesloten met 'n wedstrijd tussen Brazilië en Portugal. De stand luidt: Argentinië 3 3 0 0 6 60 Brazilië 2 10 12 5—4 Portugal 2 0 111 1—3 Engeland 3 0 12 1 27 Brazilië heeft zich zondag in Rio de Janeiro geplaatst in het Olym pische voetbaltournooi van Tokio. De beslissende wedstrijd tussen Brazi lië en Peru voor de Zuidamerikaan- se voorronde, die door de voetbal tragedie in Lima vorige week niet meer kon worden gespeeld, eindig de in Rio in een 4-0 zege voor de Brazilianen. Voor welgeteld 11.056 toeschou wers heeft het Westduitse voetbal team zondagmiddag in Helsinki een 4-1 zege behaalad op het elftal van Finland. Bij de rust leidden de Duit sers als met 3-1. In deze 162e en laat ste wedstrijd waarin Sepp Herber ger coach van het Duitse team was, boekte de ploeg zijn honderdste over winning in de „periode-Herberger". gen als die van het Haagse Trekvo gels, AVON uit Heerlen, Minerva uit Rotterdam en het ontbreken van de beste Groningers als Frits Boss en Fred van Herpen, die een tamelijk ernstige spierblessure heeft, V en L nu vrij spel had en zegevierde in 42.6 sec. Sterk ook was het lopen van Ans Tesselaar op de 3 x 800 m, waardoor de titel voor een jaar naar het Apel- doornse AV'34 ging. Zij gaf haar voorsprong tegenover Groningse An- tje Tan je niet prijs. Minerva (Rot terdam) legde voor de vijfde maal in successie beslag op het Nederlands kampioenschap 4 x 400 m, want Joop Opmeer, Rob Brand, Joop Houthuis en de Nederlandse individuele kam pioen Jaap Noordenbos gaven Metro, later gediskwalificeerd, en Memphis geen schijn van een kans. ALLEENLOOP Op de individuele nummers sprong de 14.18 en de 13.99 m van resp. Cor- rie van Wijk, die een dag tevoren het Nederlands record kogelstoten op 14.74 had gebracht, en van Loes Bo ling in het oog. Loes Boling won het discuswerpen met een worp van 43.89 meter. Cees. v. Wees was bij de heren het sterkst met 15.615 m en met verba zing heeft een ieder gekeken naar de alleenloop van Dick de Bruin op de 5 km, die hij won in een goede tijd van 14 min. 41.4 sec. Diezelfde Dick de Bruin gaf een dag tevoren, be vangen door de hitte, in Gent op tijdens de race op de 10.000 m. 16-JARIG MEISJE LOOPT WERELDTIJD De 16-jarige Amerikaanse atlete Debby Thompsen liep tijdens 't week einde in Baltimore de 100 yards in 10,2 seconden. Zij bleef daarmee 0,1 seconde onder het sinds 20 maart 1958 op naam van de Australische Mariene Matthews staande wereld record. De stopwatches van de drie tijd- waarnemers stopten bij 10,1 - 10,2 en 10,3 seconden. Er was vrijwel geen wind. De prestatie werd ech ter niet door een windmeter gecon troleerd, zodat erkenning van het nieuwe record een problematische zaak zal zijn. Nieuw rekord kogelstoten voor Corrie van Wijk Bü atletiek-wedstrijden van DEM, die zaterdag in Beverwijk werden ge houden, heeft de atlete Corrie van Wijk opnieuw het op haar naam staande Nederlandse record kogel stoten verbeterd. De DEM-atlete be reikte een afstand van 14.74 meter. Op 31 mei jl. had zij in Amsterdam 14.59 meter gestoten. De belangrijkste overige uitsla gen waren: 80 meter horden dames - 1. Ellen Joachim-Ort (Atmodes) 11.6 sec. Verspringen: 1. Ellen Joachim-Ort 5.90 meter. 800 meter dames: 1. Ineke Kloeg (DOVES) 2.16.2.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7