Nederland weer uitgebieteld IN DE BUS VOOR DE BUS Man bij echtelijke ruzie doodgestoken UVS LIEP KEER OP KEER INDEVALBIJNEPTUNUS Twee doden en drie gewonden bij botsing onder Meppel Weerbericht Het weer in Europa -V ,_TDAG 8 JUNI 1964 DE LEIDSE COURA - - -T:— -pr—- T- - - Natte en rustige bedoening op Schiphol Voordat de Beatles zaterdagochtend uit het Doelenhotel in Amsterdam vertrokken voor hun triomfale boot tocht door Amsterdam, werden zij en de pers getracteerd op een zoete nieuwigheid: Beatle-gebak (foto). Aktie voor beter patiëntenvervoer in Zeehospitium te Katwijk aan Zee Ds. J. J. Poot. hervormd predikant te Woerden, heeft een opmerkelijk initiatief ontwikkeld. Enkele maan den na zijn bevestiging te Woerden moest hij worden opgenomen in het Zeehospitum te Katwijk aan Zee, ter verpleging wegens een ernstige long kwaal. In de maanden die ds. Poot in het hispitium heeft moeten door brengen, heeft hij letterlijk aan den lijve ondervonden, dat 't interne pa tiënten-vervoer, met hoeveel zorg dit ook geschiedt, voor grote verbetering vatbaar is. OPEN BRANCARDS Tot nu toe moeten de longpatiënten op open brancards van het gebouw, waar by worden verpleegd by een eventueel onderzoek naar het hoofd gebouw worden gereden over een alstand van enkele honderden meters, wéér of géén weer. Dat dit bij ongunstige weersomstandigheden èn voor de zieke, die vervoerd wordt, èn voor de verpleegster, die de zieke vervoert, eèn allerminst gezonde be zigheid is, lijdt geen twijfel. Om aan deze situatie in het interne vervoer een einde te maken, heeft ds. Poot na zijn terugkeer in Woerden beslo ten een actie te gaan voeren voor 'n electrisch busje, waarmee de patiënt èn de zuster onder alle weersomstan digheden gerieflijk vervoerd kunnen worden, hetgeen de verpleegster bo vendien de moeite bespaart de bran card over het heuvelachtige terrein te moeten rijden. Dertigduizend gulden Gironummer 28 316 Zo'n busje kost, zo deelde ons ge neesheer-directeur Warns ons mee, ruim dertigduizend gulden. Ds. Poot heeft hiervoor in zijn gemeente reeds het respectabele bedrag van 1200 gul den bijeengebracht. Bovendien is hij erin geslaagd enkele collega's in de geestelijke verzorging, zowel protes tant als katholiek, warm te maken voor zijn plannen. Zij gaan in hun gemeente of parochie actie voeren voor het busje, een actie onder het motto „In de bus, voor de bus". Het Zeehospitium is echter 'n neu trale instelling, en de belangen van een dergelijk instituut moeten dus eigenlijk door het gehele volk ge diend worden. Daarom zal naast de KLEUTER STIKTE IN PLASTIC ZAK De tweejarige Sophia Maria Ringe ling uit Den Haag is zaterdagmiddag om het leven gekomen als gevolg van verstikking. Het meisje, dat naar bed was gebracht, was gaan spelen met plastic-zakken en 'iad zo'n zak over haar hoofdje getrokken. Direct na ontdekking werd het meisje over gebracht naar het Bronovo-zieken- huis in Den Haag, waar - tevergeefs - getracht werd de levensgeesten weer op te wekken. „geestelijke" ook een „wereldlijke" actie worden gehouden, met hetzelf de doel en onder hetzelfde motto. Het gaat hier om het vervoer van zieken, van wie ongeveer de helft afkomstig is uit Leiden, Katwijk en omstreken. Bijdragen kunnen wor den gestort op het gironummer van het Zeehospitium te Katwijk, nr. 28316. Katwijkers kunnen hun giften persoonlijk afgeven aan het Zeehos pitium. Bovendien is het mogelijk de bijdrage in een envelop, met vermel ding „In de bus, voor de bus" te be zorgen op het bureau van „De Leid- se Courant" Papengracht 32 te Lei den. De redactie zal de ontvangen bedragen regelmatig doorzenden aan het Zeehospitium. Tenslotte zal we kelijks een „financiële thermometer" in ons blad verschijnen, die het tot op dat ogenblik binnengekomen to taal-bedrag zal weergeven. CAMPING GEPLUNDERD De kampeerplaats „Koekoekswaard" bij het Zuidhollandse plaatsje Tien hoven is in de afgelopen week door dieven bezocht. Toen vrijdagavond de eerste kampbezoekers op het ter rein kwam, ontdekte hij dat een aan tal caravans en tenten was Openge broken. Een onderzoek door de rijkspolitie van Tienhoven heeft aan het licht gebracht, dat vele voorwerpen uit de tenten en caravans zijn verdwenen. Op de lijst, die door de politie is op gesteld komen onder meer voor een buitenboordmotor en enige gastoe- stellen. Vermoedelijk hebben de die ven het kamp over het water bereikt. Het politie-onderzoek wordt voort gezet. Kleine stagnatie in werk aan REM-eiland Zondagavond ontstond er een klei ne stagnatie in het werk, dat gepaard ging met het plaatsen van de REM- installatie voor de kust van Noord- wijk, omdat de wind te fors was, na melijk windkracht zes. De onderbouw de zogenaamde jacket, was toen ech ter al geplaatst. De zes palen waarop de Installatie rustte waren tot 25 me ter in de zeebodem geheid. Het plaatsen van de eerste boven bouw werd echter uitgesteld tot de wind geluwd zou zijn. Het staat wel vast, dat voor het eind van deze week de „Global Adventurer" gereed kan zijn met de ruwe opbouw, op een tijdstip dus dat ruim in het schema past. De installatie steekt nu 12,5 me ter boven de zee en het werk vordert goed. Zondag zag het ernaar uit, dat de streefdatum, 15 augustus, voor de proefuitzending gehandhaafd zal kunnen blijven. Jhr. mr. dr. O. F. A. M. van Nispen tot Pannerden is benoemd tot president-curator van de Technische Hogeschool Twenthe. ARIE KLEIWEGT HOOFD TV-VPRO Het algemeen bestuur van de VP RO heeft drs. I. J. van Houten tot dusverre directeur van de afdeling, radio benoemd tot programmadirec teur voor radio en televisie. Tot hoofd van de televisie-sectie is benoemd de heer A. Kleiwegt, tot dusverre waarnemend hoofd. Ooievaartjes kort na elkaar gestorven De twee ooievaartjes, die woens dag uit de broedmachine kwamen bij de heer D. de Ble in Sprang-Capelle, zijn zaterdagmorgen enkele uren na elkaar gestorven. Sinds vrijdagmid dag wilden de vogels, die met een plastic spuitje kunstmatig werden gevoederd, niets meer eten. De heer L. Cové In Sprang-Capelle had voor de jonge ooievaartjes een nestje ge maakt, dat met een lamp werd ver warmd en met natte doeken zo voch tig mogelijk werd gehouden. De ooie vaars kregen een keer of tien per dag wat voedsel in de snavel. Het voedsel' was een papje van gemalen vlees en vis met daaraan toegevoegd vitami nen en kalk. De ooievaarseieren werden vorige week woensdag met behulp van een twintig meter lange brandweerlad- der uit het nest gehaald, daar, toen de mannetjesooievaar door het ver keer was gedood, 't broedende vrouw tje van honger dreigde om te komen. Van de vier eieren lig en er nu nog steeds twee in de broedmachine. Het geboorteproces laat echter zo lang op zich wachten, dat men de hoop op nieuw leven heeft opgegeven. Uit de eieren komen ook geen piepgeluiden meer. De ooievaarsweduwe heeft het hoge paalnest in Sprang-Capelle niet verlaten, vooral 's morgens en 'S a- vonds laat zij zich regelmatig zien. KANOVAARDER VERDRONKEN OP IJSSELMEER De 27-jarige gehuwde H. Broersma, onderwijzer aan de Christelijke school te Nijemirdum, Gaasterland, is zater dag verdronken toen de opblaasbare kano, waarin hij samen met zijn hoofdonderwijzer, de 35-jarige P. Bo de, een zeiltochtje naar Urk maakte, op het IJsselmeer omsloeg. De heer Bode, oud-marineofficier, wist zwemmende de Friese kust te bereiken. Hij zou hulp halen voor zijn metgezel, die zich aan de omge slagen kano drijvende hield. Door uitputting zakte de heer Bode echter bewusteloos in elkaar toen hy de wal had bereikt. Hij werd pas om negen uur in de avond gevonden door een paar ganzejagers. De waterpoli- tie en een reddingsboot hebben lange tijd gezocht naar de heer Broersma, maar zonder resultaat. De kano werd vrij spoedig gevonden. Na hun chaotische en emotionele voorstelling in Blokker en na een korte nachtrust in het Doelenhotel te Amsterdam zijn de Beatles zon dagochtend reeds om half tien ver trokken voor hun volgende zegetocht, t.w. naar Hongkong en Australië. Vooral reserve-beatle Jimmy Nicholls wachtte een zware reis, want hij was saterdag nog Ijlings tegen cholera, pokken en typhus ingeënt en voelde zich niet al te best. In de gutsende regen stonden op de promenade van Schiphol circa 200 bewonderaars met spandoeken te wachten, maar zij hebben weinig ple zier van hun matineuze energie ge had. Ze zagen slechts in de verte de auto's met een wijde boog vanaf het vliegveld het platform opdraaien en voor de aankomsthal uit het gezicht verdwijnen. Daar wilde men de vier jongens door het opdringende Schiphol-per- soneel naar de VIP-kamer manoeu vreren, doch een zonder jas in de regen drijfnat wordende impressario Dick van Gelder smeekte de mare chaussee en de overige autoriteiten zijn beschermelingen regelrecht naar het BEA-vliegtuig te brengen, waar in ze naar Londen moest. „Ze worden Prinses Irene reist door Spanje Prinses Irene en haar echtgenoot zijn gisteren per vliegtuig uit Madirid naar het historische pelgrimsoord Santiago de Compostella in Midden- Spanje gereisd. Het echtpaar werd door de burgemeester van de plaats ontvangen. Zy zeiden tijdens hun verblijf nog andere plaatsen in Ga- licië te willen bezoeken. Tijdens een echtelijke ruzie is de 39-jarige J. T. in zijn woning te Ro- them, gem. Meerssen Lb., door zijn vrouw met een broodmes doodgesto ken. Hij was vader van twee kinde ren. er doodziek van", riep hij uit. Zijn verzoek werd ingewilligd; de wagens reden in begrafenistempo naar het vliegtuig toe, terwijl <y> de promena de de jeugd spreekkoren begon in te zetten. Opnieuw wachtte de bewonderaars een teleurstelling. De Beatles reisden eerste klas en de ingang voor deze klasse in het Cornet-toestel was aan de rechterkant, d.w.z. aan de voor hen verkeerde zijde van hét toestel. Ondanks de korte rust en de stro mende regen waren de Beatles nog goed gemutst. Twee van hen ver strekten aan een meisje van 't Schip- hol-personeel zelfs op de vliegtuig trap staande nog gauw een handte kening. Daarna verdwenen ze in het vliegtuig, dat hen naar Londen bracht. Ook daar wachtte hen wei nig rust, want ze moesten regelrecht overstappen in 't BOAC-toestel voor Hongkong. Terugkeer van Van der Vleuten in Oostenrijk De Luxemburger Edy Schuetz heeft zaterdag de Ronde xan Oosten, rijk voor amateurs 1964 gewonnen. Op de overige ereplaatsen legden be slag zijn landgenoot Johny Schleck en de Oostenrijker Christian Frisch. Tot degenen, die zich onderscheid den, behoorden ook de Nederlanders Dolman (vierde in het eindklasse ment) en de sterke Brabantse coureur Jo van der Vleuten, die na een vrij ernstige val in de laatste ritten sterk terugkwam. Van der Vleuten won de etappe van vrijdag en werd zater dag in de slot-etappe van Koeflach naar Graz (209 km.) tweede achter de Luxemburger Schleck. 1. Schleck (Lux.) 5.06.00. 2. Jo van der Vleuten (Ned.) 5.06.30. 3. Franz Inthaler (Oostenrijk) 5.09.23. 8. Dolman (Ned.) 5.09.54.11. ex aequo: o.a. Nico Lute (Ned.) en Henk de Jong (Ned.) z.t. Eindklassement: 1 Schuetz (Lux.) 33.16.23. 2. Schleck (Lux.) 33.18.18. 3. Frisch (Oostenr.) 33.24.27. 4. Dol man (Ned.) 33.31.40. 7. Lute (Ned.) 33.36.43. 8. Van der Vleuten (Ned.) 33.36.53. 13. De Jong (Ned.) 33.47.49. De eindstand in het ploegenklasse- ment luidt: 1. Nederland 100.52.48. 2. Luxemburg 1101.05.18. 3. België 101.30.16. 4. Oostenrijk 101.45.03. 5. Stiermarken 101.46.52. De Regionale Jeugdcompetitie Het reglnonale Jeugdteam van UVS heeft zaterdagmiddag in Rotter dam de kans op het kampioenschap geheel onnodig uit handen gegeven. De Leidenaars verloren van Neptunus met 21 na een wedstrijd waarin de Leidenaars keer op keer in de door de Rotterdammers opgestelde bulten- spelval tippelden.... Voor UVS is de kans op de titel nog niet helemaal verkeken. Immers wint ADO van Neptunus en slagen de Leidenaars er in het Haagse ADO in de Kikkerpol der van zich af te houden dan zal de titel toch nog bij UVS terecht ko men, omdat de blauwwitten het beste doelgemlddelde ln de competitie had den.... De nederlaag van UVS was overi gens niet nodig geweest. De Leide naars waren in het veld zeker niet zwakker dan Neptunus, maar van één punt hadden de Rotterdammers meer (voetbal-) kaas gegeten: buitenspel. Het was een riskant spelletje, dat Neptunus speelde, maar omdat UVS keer op keer in de door de Rotter damse verdediging opgestelde buiten- spelval liep, kwam er van Leids voor- hoedespel niet veel terecht. Nu kun nen de UVS'ers aanvoeren dat Leo Holl, de productiefste speler, niet meedeed en dat ook achterspeler-aan voerder Cor Koopmans op het appel ontbrak, terwijl daarnaast twee „zui vere" doelpunten werden afgekeurd. Dit laatste op het ogenblik dat de strijd beslist had kunnen worden UVS nam binnen een kwartier door Wim van der Linden de leiding, die een pass van Mattie Kantebeen doel treffend afrondde. Kort voor de rust kwam Neptunus door Visser en een blunder van doelman Theo Honsbeek die verkeerd uit zyn doel kwam, ge lijk, terwijl een kwartier na de her vatting Neptunus de strijd besliste door Hulscher: 21. Kort daarvoor had Han Wallaart voor UVS ge scoord en kort na de tweede Rotter- Brigadier Piet en de semi-prof 97: Toen brigadier Piet met z'n hoofd voor het gevangenisraampje stond, werd zijn aadacht het eerste getrok ken door een volkomen wanhopige Fritzl von Köpenick. „Pssst, Fritzl!" fluisterde Piet. „Goeie help! Hoe kom jij hier?" riep Fritzl verbaasd uit, want brigadier Piet was nu juist de man aan wie hij de hele avond had zitten denken. „Ja, ik ben 't", antwoordde Piet zachtjes. „Ik ben gekomen om jullie te helpen. Maar damse treffer deed Mattie Kantebeen hetzelfde, maar beide malen vonden de Leidse treffers geen genade bij de scheidsrechter, die - op advies van de Rotterdamse grensrechter - de doelpunten wegens buitenspel afkeur de. Voor de regionale jeugd van het Katwijkse Quick wordt de situatie met de week minder rooskleurig. De Katwijkers hebben uit hun vier tot op heden gespeelde wedstrijden voor het behoud van 't plaatsje in de re gionale jeugdcompetitie evenzovele gelijke spelen geboekt. Zaterdag werd ook het duel in Rotterdam tegen De Musschen met een puntenverdeling afgesloten (22), waardoor de laat ste ontmoeting in en tegen Noord- wijk voor beide elftallen beslissend wordt. Wanneer ook dit treffen gelijk zou eindigen dan komt het viertal Hermes DVS, Ds Musschen, Quick Boys en Noordwijk nogmaals tegen elkaar binnen de lijnen om uit te maken welke twee elftallen de sprong met CW naar de regionale jeugd maken Quick Boys heeft, evenals in de voorgaande ontmoetingen, de kans op de overwinning meerdere malen in handen gehad. Kort voor tijd ging zelfs de 12 voorsprong verloren De Musschen namen in de eerste helft door Senneker een 10 voor sprong, die Pluymgraaf en Haasnoot teniet deden: 12. Quick Boys stond gewonnen, maar ook nu lukte het weer net niet. Drie minuten voor het einde slaagde De Musschen er in door Dreuws de verdiende gelijkmaker te scoren CVV 5 4 10 9 De Musschen 5 2 12 5 Hermes DVS 5 2 12 5 Noordwijk 4 2 0 2 4 Quick Boys 4 0 4 0 4 Celeritas 5 0 14 1 Om de landstitel Nederlandse amateurs Zaterdag. Om het kamp van Nederl.: CW-Quick '20 60, Purmersteijn-Chè- vremont 1—2, WW-Vlissingen 11. Zondag: Quick '20-CW 1—2, Chè- vremont-Purmersteijn 21, Vlissingen- WW 0—5. CVV 4 4 0 0 8 11-2 Chèvremont 4 4 0 0 8 10-5 Quick'20 6 4 0 2 8 10-13 WW 6 2 2 2 6 13-9 Purmersteyn 6 0 15 1 10-15 Vlissingen 6 0 15 1 6-16 daarvoor zul je me toch eerst nauw keurig moeten vertellen wat er ei genlijk met jullie gebeurd is". „Ik snap er eigenlijk nog geen biet van", moest Fritzl toegeven. „Toen wij door de tunnel hier aankwamen, troffen we het hele station in de prak aan. De gezochte koelwagen lag er in stukjes tussen, dus er moet een ongelukje mee gebeurd zijn, neem ik aan. Van Karei Kleuntjes was even wel geen spoor te bekennen. Nou.... en toen joegen we nog eventjes een afdeling Italiaanse soldaten op de vlucht om zo in het voorbijgaan ook Campanella even te bezetten. Doch toen kwamen de Italianen met man en macht terug en tegen die over macht konden wij het natuurlijk niet bolwerken. Nou, en daar zitten we dan met ons goeie gedrag". „Je hebt je zelf lelijk in de nesten ge werkt, vriend", zei Piet zuinig. „Wat nou?" „Ik weet maar één oplos sing", vervolgde Fritzl. „Je moet naar myn neef Buberl von Köpenick gaan. Die heeft hier een goedberghotel in de buurt. Die kan je wel helpen, want hij heeft geld zat. Hij verdient dik aan de toeristen. Zeg maar, dat ik je, gestuurd hebEn zie, daar zijn Piet en Pepi al op weg naar het beroemde berghotel in de bergen bij Campanella. De maan zet het land schap in een toverachtig licht en het hotel ic in de verte al zichtbaar..... MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 8 juni, Vee Aan voer 165 runderen; prijzen 3.704.85. Aanvoer 115 varkens; prijzen 2.35 ROTTERDAM, 8 juni 1964 Vee Totale aanvoer 1478; Vette koeien en ossen 840; Varkens 638; Prijzen: Vet te koeien 435—465, 400—435, 370— 390; Varkens (lev. gew.) 188, 185, 182. Overzicht, aanvoer, handel en prijzen Vette koeien, iets kleiner, goed, als Een autobotsing op Rijksweg 35 bij Meppel heeft zondagmiddag het le ven gekost aan de 57-jarige heer F. W. Th. Leevering uit Enschede en aan zijn 56-jarige echtgenote. Het on geval had plaats op de wegsplitsing naar Leeuwarden. De beide slachtoffers waren inzit tenden van een personenauto, die in aanrijding kwam met een uit de rich ting Assen komende auto. Twee an dere inzittenden van dezelfde auto, de echtgenote van de bestuurder en het zevenjarige zoontje van het echt paar Leevering, werden licht gewond, evenals de bestuurder van de andere wagen. Medegedeeld dooi net KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. ZONNIGE PERIODE Droog weer met zonnige perio den. Matige wind krimpend van west naar zuid. Warmer overdag. HELSINKI zwaar bew. 18 2 STOCKHOLM zwaar bew. 19 6 OSLO regen 16 12 KOPENHAGEN licht bew. 19 14 ABERDEEN regenbui 19 11 LONDEN half bew. 19 AMSTERDAM onbew. 20 12 BRUSSEL zwaar bew. 19 13 LUXEMBURG zwaar bew. 27 11 PARIJS geheel bew. 23 13 BORDEAUX zwaar bew. 28 15 GRENOBLE zwaar bew. 28 15 NICE zwaar bew. 23 18 BERLIJN zwaar bew. 27 15 FRANKFORT licht bew. 29 13 MÜNCHEN regenbui 28 13 ZüRICH half bew. 27 12 GENèVE licht bew. 28 11 INNSBRUCK regen 32 14 ROME licht bew. 32 16 MALLORCA licht bew. 27 19 PAUZE IN DE BUNKER VAN LOURDES Een militaire overwinning zonder schot of bom is gisteren in de bunker van Lourdes behaald, toen 50.000 soldaten er hun „Credo" zongen. Wij allen, die door middel van de t.v. er bij aanwezig waren, konden er trots op zijn in een wereldgemeenschap te zijn opgenomen, die in deze wereld kennelijk niet van deze wereld is, maar een goddelijke nederdaling op deze oorlogszwangere en gillerig- hysterische planeet. En het was toch niet anders dan in alle eenvoud het Laatste Avondmaal des Heren, waar nu soldaten van over de gehele aar de Zijn tafelgenoten waren. Die half-ondergrondse betonnen bunker van de Pius X-kerk deed te rugdenken aari de eerste christentijd in de catacomben. Wij wisten ons daarmee vereend in geloof. Moge het ook zijn in trouw. PUZZEL No. 531 Hor.: 1, nauw, 3. klap, 5. bergweide, 7. lidwoord, 9. muziek noot, 10. bunzing (ZN), 11. uitroep, 12. voorzetsel, 14. eikenschors, 16. nachtgewaad, 17. dof. Vert.: 1. eind, 2. gebod, 3. lengte maat (afk.), 4. voor, 6. gem. in ZH, 8. morsdoekje, 9. boom, 11. beet, 13. bastaarduitgang, 14. voegwoord, 15., lengtemaat (afk.). vorige week, prima's boven notering; Worstkoeien 350370 per kg; Var kens, korter, redelijk, goed prijshou dend, prima vleesvarkens boven no tering, Zware varkens 160162 per kg; Slachtzeugen 155160. TER AAR, 5 juni, Groente Kas- snijbonen 2.35-2.90, idem stek 1.65- 2.00, peulen 1.50-2.10, idem B 55-1.45, doperwten 1.50, glasandijvie 15-22, rabarber 10-16, spinazie 34, oude aardappelen 12, waspeen 42-52, snij- biet 2, nieuwe aardappelen 44, idem kriel 52, alles per kg., tomaten A 7.50 idem C 5.40-6.80, idem CC 4.50-4.70, idem kriel 2.90-3.00, alles per bakje van 6 kg., sla 1 6.50-7.40, idem 2 3.80- 5.90 per 100 stuks, bloemkool A 56- 74, idem B 39-51, idem C 21-36, idem stek 12-16, komkommers 11-24, alles per stuk, bospeen 43-54, idem B 23- 39, selderij 3-9, peterselie 8, bosuien 13, alles per bosje, aardbeien 72-98, idem klein 40-57 per doosje. Bloe men: Salvia's 3-4 per stuk. Export veiling: tomaten A 9.40-11.10, idem B 9.70, idem C 8.10. idem CC 6.10 alles pjer bakje van 6 kg., komkommers 20-45 per stuk, komkommers krom 41 per kg.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4