Triomf voor „LITTERIS SACRUM" in landelijke wedstrijd voor amateurtoneel 13-j'arige jongen redt drenkelinge uit Nieuwe Rijn Pastoor M. M. Out van „St. Laurentius" te Voorschoten vierde zilveren priesterfeest MA. AND AG 8 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 BOMEN BOGEN (TE) DIEP VOOR DE REGEN PERFECHTE OPVOERING VAN „BLAFFEN TEGEN DE MAAN" VERWIERF EERSTE PRIJS GING „LITTERIS SACRUM" DE KONINKLIJKE VEREN! te Leiden heeft nieuwe lau weren gevoegd bij de reeds indrukwekkende reeks, die zich in de 108 jaren van haar bestaan heeft verwor ven. Tijdens de uitslag van de wedstrijd voor de jbeste amateur-opvoering van een Nederlands toneelstuk waarvan de auteur op 1 september 1963 nog in le ven moest zijn - zaterdag middag in.het Amsterdamse Minerva-paviljoen, ging de mededeling, dat Litteris Sa crum de eerste prijs had veroverd in een golf van wild enthousiasme verlo ren. Met haar opvoering van Dimitri Frenke! Frank; „Blaffen tegen de maan heeft „Litteris" twaalf van de meest vooraanstaande Nederlandse amateurtoneel gezelschappen die aan de wedstrijd deelnamen achter zich gela ten en op een manier die waarlijk niets te wensen over heeft gelaten. De jury - Martie Verdenius, Ab van der Linden en Cor A. Schilp - had haar motivering in de meest overtreffende trap gegoten: „Een opvoering in een excellente mise en scènei spel zonder enige charge, een perfekte bezetting van Spelmoment uit de Leidse opvoering van „Blaffen tegen de maan" van Di mitri Frenkel Frank door „Litteris Sacrum" in februari van dit jaar: Joke Bartelsman-v. d. Lans, Bram Hasselbach Labordus, Bram Harte- veld en Cees Nix. Albert Labortus als de jonge, ver liefde Wolf Alkazaar met Truus Ho- gewind-Van Oortmerssen in prachtige rol van Laura alle rollen." De jury was geconfron teerd met een spel, dat over de hel linie geen enkele zwakke plek ver toonde; de figuren waren goed getrof fen. Het decor werd geroemd als „zin vol en goed" en de verlichting vond men „geraffineerd". Geen wonder, dat de opgetogen Litteranen die avond hun succes gevierd hebben! HET BELANGSTELLING vragen voor het eigentijdse Nederlandse toneelstuk geschiedt op initiatief van de contact commissie voor het amateurtoneel, die gevormd wordt door vertegenwoordi gers van de Ver. van Ned. Toneelschrij vers, de NATU, de bond van Ned. To- neeluigevers en de Ned. Bibliotheek voor het Amateurtoneel. „De Haagse Plankeniers", die in 1961 (de laatste maal, dat een wedstrijd plaats vond) de wisselbeker gewonnen hadden, voerden zaterdag eveneens Blaffen tegen de maan" op. Een goede en serieuze opvoering, maar voor dg meer dan twintig aanwezige Leidenaars een betrekkelijk zwakke af straling van de opvoeringen van Litteris in februari jl. De Plankeniers kwamen ditmaal niet in „het stuk" voor en de haar wisselbeker moest deze vereniging aan de Leidenaars afstaan. De eerste prijs werd voorts gehonoreerd met een per soonlijk bekertje en 200. De tweede prijs ging naar „Vondel" uit Zaandam; derde werd „J. J. Cremer" uit Haarlem. Amateurtoneel door niets overtroffen (n een woord vooraf zei de voorzitter van de Ver. van Ned. Toneelschrijvers, Jan Willem Hofstra, dat het amateur toneel als manifestatie door niets werd overtroffen, zelfs niet door de sport. „Alles wat de mens tot mens maakt, vinden we terug in het amateurtoneel." „Litteris Sacrum" heeft met haar bijna steeds op uitzonderlijk hoog peil staande prestaties de waarheid van de hier ge poneerde stellipg bewezen. Ditmaal was het „de jeugd" van Litteris die de Ko ninklijke Vereniging naar de top voer de. 1 Truus Hogewind-Van Oortmerssen. Bram Harteveld. Albert Labordus, Joke Bartelsman-v.d. Lans, Bob Hageman. Bram Hasselbach en Cees Nix vormen het team, dat het „Blaffen tegen de maan" tot een grootse hoogte bracht onder de puntgave en doorwrochte regie van Jan Chr. Bartelsman. HET IS OVERIGENS in die periode van ruim een eeuw steeds de jeugd ge weest die Litteris gestuwd heeft; ook al vorderden de werkende leden in ja ren, zij bleven jong èn enthousiast. Dit enthousiasme, de grote band van saam horigheid, de serieuze opvatting van hun taak die hard werken noodzakelijk maakt hebben van L.S. geen gezellig heidsclubje, gemaakt, dat een aardige vulling van de vrije tijd beoogt. Leiden en zovele andere plaatsen in ons land weten wel beter. Litteris Sacrum, een van de oudste toneelverenigingen van ons land en niet voor niets een der grootste en een der beste heeft figuren als Han Bentz van den Bergh en Pim Dikkers voortgebracht, heeft steeds ge dreven op uitstekende amateurtalenten. Ook het jonge bloed van Litteris blijft een kostbare naam hooghouden, het geen zaterdag opnieuw geaccentueerd is. Dit Leidse amateurtoneel is een nog grotere belangstelling, waardering en dankbaarheid meer dan waard. Regisseur Jan Chr. Bartelsman RECTIFICATIE Tot onze spijt is in de lijst van voor het eindexamen MMS van het eind examen MMS van het St. Agneslyceum te Leiden geslaagden, die wij zaterdag jl. publiceerden, de naam van E. de Munk, Zoeterwoudseweg 106 te Leiden weggevallen. Een fout, die wij hierbij gaarne corrigeren. Royal Mc Bee Nederland N.V. heeft 40 Royal 101 schrijfmachines ter be schikking gesteld voor de 12e zitting van de Ver. Naties, te houden in Den Haag van 1522 juni'a.s. BUS REED DOOR Zondagmorgen is om ongeveer ne gen uur een 58-jarige bromfietser uit Leiden op het voetpad langs de Steenstraat ter hoogte van de ingang van het Museum voor Volkenkunde geslipt en gevallen. Hij reed om zijn bromfiets vanaf het terrein van het museum de Steenstraat op, waar juist een bus in de richting Blauw - poortsbrug reed. De bromfietser, die kennelijk dacht dat de bus zou stoppen bij de halte tegenover het VVV-kantoor, gaf gas om vóór de bus langs de rijbaan te bereiken. De bus stopte echter niet, zodat de bromfietser krachtig moest remmen. Hij slipte en viel, waarbij hij het rechter-onderbeen brak. De EHD vervoerde hem naar het Aca demisch Ziekenhuis. Zaterdag is omstreeks 16.15 uur de 66-jarige mevrouw J. Vogelenzang- Boezelijn te Leiden op de Kraaier- brug gestruikeld en in he water van de Nieuwe Rijn gevallen. De 13-jari- ge Henk Smit uit het Hof van Vene- tiën is haar nagesprongen en heeft haar aan de kant gebracht, waar om standers de beide drenkelingen op het droge heben gehaald. Mevrouw Vogelenzang, die enige water had binnen gekregen en een bloedende wonde boven het linker oog had opgelopen, is voor onder zoek door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Haastige spoed Een controle van de Leidse oplitie bij de voetgangersover steekplaats nabij de Visbrug, gehouden tusen maandag en vrijdag vorige week, heeft in totaal 106 processen-verbaal opgeleverd. Een waarschuwing voor al te haastige voetgangers. VERBOUWING „AUGUSTINUS" GAAT NIET DOOR De verbouwingsplannen van de r.k. studentenvereniging „Sanctus Augusti- nus" gaan voorlopig niet door. Het col lege van curatoren van de universiteit heeft afwijzend beschikt over de in gediende voorstellen. Deze behelsden een doortrekken van het pand aan het Rapenburg tot aan dé Papengracht. In deze uitbreiding zouden onder meer een nieuwe kapel en een eettafel worden ondergebracht. Deze laatste werd door curatoren niet opportuun geacht nu het prytaneum binnenkort drastisch zal worden verbouwd, zodat aanzienlijk meer studenten dan thans daar hun mensa-maaltijd zullen kunnen gebrui ken. Door deze afwijzing is dus niet alleen de studentenvereniging zelf getroffen, maar ook de r.k. studentenparochie, die tot nu toe haar bouwplannen gecombi neerd heeft met die van de vereniging. De kapel, die nu nog is gevestigd op de eerste verdieping van het verenigings gebouw, is veel te klein geworden. Thans wordt uitgezien naar een geschikt terrein elders in de stad. Toen Augustinus verleden jaar lustrum vierde werd in ons blad een maquette afgedrukt van het gebouw, zoals men zich dat na de herbouw voorstelde. Aan langdurige en moeizame voorbereidings werkzaamheden is nu een abrupt einde gekomen. R.K. Leidse Harmonie haalde eerste prijs Gisteren behaalde de Leidse R.K. Harmonie-Kapel, op het concours, ge organiseerd door de R.K. Zuidhollandse Bond in Poeldijk, een eerste prijs, met 265 punten, in de derde afdeling. Een mooi succes, dat behaald werd, ook door de enthousiaste medewerking van vele nog zeer jonge muzikantjes. Moge ook dit succes een stimulans zijn, voor nog zo vele katholieke jongeren, zich als lid van onze R.K. Harmonie- Kapel aan te sluiten. Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de examens: Doctoraal ex. Franse taal- en letter kunde mej. A. H. van Wijnbergen, Gouda; kandidaats ex. Franse taal en letterkunde mej. H. W. C. van Beek, Arnhem. Artsexamen de heer W. Th. Kruijsinga, Oegstgeest; M. Polloek, U.S.A.; J. C. Vermaak, Den Haag. Semi-artsexamen mej. J. J. E. IJssel de Schepper, Aerdenhout en de he ren J. v. Duijn, Hoek van Holland; B. v. Dijk, Den Haag; O. G. Mulder, Den Haag; J. I. M. Oase, Den Haag. Doctoraalexamen II mej. L. A. Dek ker, Aerdenhout; mej. O. den Deugd, Den Haag en de heren E. Blackstone, Soheveningen; R. R. van Dam, Delft; JTir. R. Feith, Vorden; Ph. F. J. Ho- yng, Den Haag; J. J. P. v. d. Kamp, Sassenheim; M. Madai, Leiden; C. A. M. G. v. d. Rijt, Eindhoven. Intree-rede van prof. dr. P. Kasteleyn Prof dr. P. W. Kasteleijn, gewoon hoogleraar in de theoretische natuur kunde heeft een reden gehouden met als titel: „Op zoek naar structuren". De natuurkunde wordt tot de „exac te wetenschappen" gerekend, d.w.z. tot die wetenschappen wier uitkom sten voor hét grootste deel in wis kundige vorm gegoten worden. Dit is niet altijd zo geweest: de meeste gebieden van de fysica (mechanica, optica, warmteleer enz.) hebben eerst een stadium van qualitatieve be schouwingen gekend, waarin waarge nomen verschijnselen voornamelijk met analogieredeneringen „ver klaard" werden. De geschiedenis leert echter, dat pas wanneer metin gen en daarmee de quantitatieve me thode hun intrede deden, een werke lijke ontplooiing mogelijk werd. Inmiddels heeft de wiskunde zich van de natuurwetenschappen losge maakt. Zij ziet niet langer als haar doel het bestuderen van objecten (zoals punt, lijn, getal) waarvap de inhoud ituïtief duidelijk is en wier Grote belangstelling van vele zijden Gisteren heeft de parochie van de H. Laurentius te Voorschoten het zilveren priesterfeest van haar nieu we herder M. M. Out kerkelijk ge vierd. Pastoor Out is nog maar kort in de parochie en had de wens te kennen gegeven dit feest eenvou dig te vieren, doch de parochie, die al meer priesterjubilea heeft mogen verzorgen, was ook voor haar nieuwe herder gul en maakte van de herden king een prachtig feest. Het altaar was prachtig versierd met witte lelies en rijzige palmen en op de vloer de nieuwe rode lopers, een geschenk voor de kerk van de parochianen. Voor de Hoogmis werd pastoor Out achter in de kerk afgehaald door een stoet bruidjes. De pastoor droeg zelf de Hoogmis op, presbytex-assistens was de oudste kapelaan, pater A. v. Aarnhem, diaken J. Hamers, .rector' van Huize Bijdorp en subdiaken ka pelaan J. A. Duivesteijn. Rector Ha mers hield de feestpredikatie met als tekst „Gij zijt het Licht der wereld". Rector Hamers getuigde er in zijn basiseigenschappen (vastgelegd in axioma's) evident zijn, doch de stu die van abstracte structuren, waar van een kiem van basisrelaties in de vorm van axioma's gegeven is. Zij verkreeg hierdoor ruimere toepas singsmogelijkheden overal waar de weernemingen gegevens omtrent een fysisch systeem een bepaalde struc tuur vertonen, kunnen met behulp van de wiskundige theorie van die structuur nieuwe eigenschappen van het systeem worden afgeleid. Daarbij kunnen van één structuur verschil lende realisaties worden gevonden. Ook bij de inductie speelt de wiskun de een belangrijke rol. De resultaten der wiskundige ana lyse worden in formuletaal geschre ven, zowel met het oog op ruimtebe sparing en overzichtelijkheid als om de noodzakelijke berekeningen snel en zo automatisch mogelijk te kun nen verrichten. Tenslotte werd in het kort ingegaan op enkele bezwaren die tegenwoordig soms tegen de exacte natuurweten schap en haar methode worden inge bracht. preek van, dat hij van pastoor Out zeer diplomatiek vond hem uitgeno digd te hebben om deze dag te pre ken, want zo zei hij „ik mag hem wel, maar ik ken hem niet", zodat hij mij de gelegenheid ontneemt de loftrompet te steken over zijn per soon. Rector Hamers sprak over het priesterambt. Als er weinig priesters zijn, dan ligt de fout niet bij God, doch bij de mensen. God doet niets alleen. Hij heeft de mensen nodig en hun gezinnen. De priesters komen uit de goede gezinnen. Beslissend voor de roeping is het klimaat in het ge zin. Een priester is geen supermens. Hij vraagt daarom ook wat toegefe lijkheid van de mens, want, hij heeft ge eigen gezin. Hij is voor alle gezin nen. Hij moet met eenieder kunnen praten. Hij moet kunnen troosten. Hij moet kunnen begrijpen. Dit is moeilijk en veel priesters zijn onder deze taak bezweken. En toen rector Hamers in zijn pre- katie toch even persoonlijk werd, kon hij tot besluit alleen zeggen: „U, de St. Laurentiusparochie heeft het met de persoon van pastoor Out niet slecht getroffen. Integendeel!" Op het priesterkoor waren aanwe zig pastoor J. A. Blonk van de Moe der Gods-parochie en emeritus-pas toor J. A. Voorham. Het parochieel zangkoor zong bij deze gelegenheid o.l.v. de dirigent W. Schrama met jongenskoor de Missa Secunda Pon- tificalis, 4 stemmig van L. Perosi en het „Cantate Domino" van Hassler. Het orgel werd bespeeld door de hear A. J. Mens. Vooraf zongen de parochianen het Veni Creator. Door de bruidjes werd pastoor aan het ein de van de Hoogis weer uitgeleide De zware regenval is er de oorzaak van geweest, dat gisteren enkele bomen langs de Rijnsburgersingel de geest heb ben gegeven. Zij knapten af en vielen dwars over de rijbaan van de singel. De te hulp geroepen brandweer is ruim drie kwartier bezig geweest om de alle verkeer belemmerende obstakels op te ruimen. RECEPTIE Om 1 uur vond in het Bondsgebouw een receptie plaats. Het gebouw was omgetoverd in een feestzaal. Het po dium stond vol met rode bloemen en de wanden waren praohtig gedeco reerd met een melange van allerlei soorten bloemen in diverse kleuren. Op een tafel prijkten de cadeaux, die de pastoor mocht ontvangen. Pater A. van Aarnhem complimenteerde pastoor Out met zijn priesterfeest, dat hij mocht vieren in de eeuwen oude parochie; van de H. Laurentius. Kapelaan v. Aarnhem noemde de pas toor een stuwer, die het huis Gods opnieuw zal moeten verfraaien en versieren in deze dynamische tijd, die om vernieuwing en aanpassing Op hun trektocht door Europa streken drie vermoeide Amerikaanse knapen gisteravond neer aan de voet van burgemeester Van der Werff. Het leven in Leiden was vanmorgen al geruime tijd op gang gekomen, maar het eerste autolawaai deerde de heren niet in het minst. Twee sur veillerende Leidse agenten, de heren Holvast en De Jong, kwamen even na achten de heren in alle vriendelijkheid wakker schudden. Onze foto graaf was er getuige van hoe de Californische studenten Richard Decker, Bill Ross en Steve Elsworth, de eerste dag van een nieuwe Leidse week inkeken. (Foto: Holvast) De heer J. Verouden sprak de ge lukwensen uit namens het kerkbe stuur en de parochie. „In de korte tijd, dat U hier bent, heeft U zich doen kennen als een soepel mens, een goed teamgenoot. U staat voor een ieder open. U bent progressief en voorzichtig, een bescheiden mens en wij hopen, dat U nog lang tot heil van de Voorschotense gemeenschap hier mag werken". Spr. overhandig de de jubilaris een geschenk onder couvert, met het verzoek erbij dit niet bij de grote pot te doen, maar het te beschouwen als een persoon lijk cadeau. Burgemeester L. de Kool verte genwoordigde als hoofd van de ge meente Voorschoten de burgerlijke overheid. Kerk, staat en maatschap pij zijn 3 dingen, die met elkaar ver bonden zijn. De Kerk heeft veel be lang bij een goede samenleving en daar heeft de staat wat aan. De bur gerlijke overheid heeft daarom veel contacten met de kerkelijke over heid. Spr. wenste hem verder veel goeds toé en-hoopte dat hij als pries ter veel dankbaarheid van zijn werk mocht ondervinden, al zal er ook veel zijn, dat teleurstelt. „Bij de vol brenging van uw taak Gods zegen, kracht en sterkte". De heer J. Vievoye sprak namens de hoofden der scholen, de leer krachten en de leerlingen. „In Voor schoten heerst op velerlei gebied een goede samenwerking,-die elders vaak niet te vinden is. Ook met uw 'per soon heeft het onderwijs het weer getroffen". Spr. hoopte, dat de sa menbundeling van krachten geoon- tinueerd zou worden enals persoon lijk cadeau overhandigde hij pastoor Out een enveloppe met inhoud, bij eengebracht door leerkrachten en leerlingen. Op de receptie waren aanwezig familieleden van de pastoor, deken W. P. M. Haring van Leiden, kerk en armbesturen van St. Laurentius en de Moeder Godskerk, hoofden v. scholen, een deputatie van Huize Bij dorp, van de paters Montfortanen v. Beresteijn, wethouder J. Dekker, KVP-raadsleden, afgevaardigden van katholieke verenigingen, ds. Meije- ring en veel particulieren. 's Middags om half vier was er een plechtig Lof, waarin pastoor Out een persoonlijk dankwoord sprak. Cele brant was pastoor Out, geassisteerd door zijn beide kapelaans. Behalve de overige parochiegeestelijkheid was nu ook aanwezig pastoor G. de Greeve van de Rijndijkparochie. 's Avonds bracht de harmoniever eniging „St. Laurentius" de jubile rende pastoor een serenade. VOORSCHOTEN R.K. HARMONIE ST. LAURENTIUS De r.k. Harmonie-vereniging „St. Laurentius" van Voorschoten behaal de gisterep op het bondsconcours te Poeldijk met de uitvoering van het verplichte muziekstuk Intermezzi van Gustav de Roeck 14tl punten. Het vrije werk „Salzburg Suite" van Den nis Wright leverde ook 14.1 punten op. Voor de twee stukken samen dus 282 punten, wat een eerste prijs bete kende. Daar de Harmonie-vereniging nu driemaal in successie op de con coursen een eerste prijs heeft behaald betekent-dit een promoveren naar de afdeling uitmuntendheid.' Voor „St. Laurentius" is dit een prachtig suc ces. De drumband van „St. Lauren tius" gaat 21 juni a.s op concours. Zij komt dan uit in de eerste afdeling. SCHEEPSBERICHTEN Amsteldijk 7 te Antwerpen; Am- stelland 6 v. Montevideo n. Santos; Calamares 6 v. New York n. Almi- rante; Hermes' 6 v. Barranquilla n. Pto. Limon; Inzalco 7 te San Anto nio verw.; Katelysia 6 v. Teesport n. Vlissingen; Kosicia 6 v. Pto. Cardon n. Rotterdam; Rotti 7 v. Bandar Shapur n. Basrah; Alborab 7 te Las Palmas; Keizerswaard 6 v. Pointfor- tin n. Curasao; Korendijk 6 v. Ant werpen n. New York; Maashaven 6 v. Rouaan n. Dakar; Parkhaven 6 v. Lissabon n. Maceio; Riouw 7 te Bre men; Wonosari 6 te Antwerpen; Alu- dra p. 6 St. Pauls Rocks n. Rio de Janeiro;

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3