niet meer dan 80 procent van belastbaar inkomen Plan-Mansholt op lange baan WOENSDAG 3 JUNI 1964 DB LETDSE COURANT PAGINA 7 HOOGTE VAN BELASTING NU AAN GRENS GEBONDEN Een dubbele kinderaftrek voor oudste dochter die plaats van moeder inneemt Inkomsten- en vermogensbelasting zullen in hoogte aan beperking ge bonden worden. Niet meer dan tach tig procent van het belastbaar inko men mag nog betaald worden voor belasting. Als het bedrag te hoog wordt zal het verschil door de be lastinginspecteur worden terugbe taald. De heer Lucas, die dit amende ment had ingediend en zag aanne men gistermiddag in de 2e Kamer, wilde voorkomen, dat iemand met een groot vermogen meer belasting moet betalen, dan hij jaarlijks als inkomen ontvangt. Men mag iemand niet dwingen, in te keren, vond de heer Lucas, die via een amende ment-Scholten ook een oude schepping, die op zijn naam staat, het „Lucaskind", in nieuwe stijl zag her leven. Er is dubbele aftrek mogelijk voor een kind van zestien tot zevenen twintig jaar, dat in een gezin, waarin de moeder ontbreekt, de huishouding voor haar rekening neemt, of daar bij assisteert, als er minstens nog drie andere kinderen thuis wonen. Via een amendement-Scholten en een sub-amendement-Lucas zal er bij de vermogensbelasting zelfs een driedubbele aftrek mogelijk zijn voor schipperskinderen of „Wadden kinderen" onder de zestien jaar, die niet meer thuis wonen, maar die aan de (vaste) wal wel voor rekening van de belastingplichtige komen. Vermogensbelasting. Vermogensbelasting zal straks eerst worden toegepast op een aanmerke lijk hoger minimumbedrag dan voor heen. Het amendement Scholten (CH) leidde tot dit resultaat in de Tweede Kamer gisteren. Staatsse cretaris Van den Berge heeft beide amendementen tevergeefs fel be streden. Het minimumbedrag waarover aan slagen in de vermogensbelasting volgt is nu 40 duizend gulden in klasse 1, 55 duizend gulden in klasse twee en 55.000 gulden vermeerderd met 13.500 voor elk kind waarvoor kinderaftrek wordt genoten (klasse 3). De verhoging van deze minimum bedragen gaat het rijk ongeveer 22 miljoen gulden kosten. De oude regel, dat te velde staan de gewassen niet tot het belastbare vermogen gerekend worden, die door het wetsontwerp ongedaan dreigde te worden, is nu dank zij een amen- dement-Scholte in stand gehouden. De staatssecretaris was zo bereidwil lig, deze wijziging over te nemen. Twee Van Goghs voor 2,5 ton Tijdens de gistermiddag gehouden kunstveiling in de voormalige Domi- nicanenkerk te Maastricht brachten twee Van Gogh's, waarvan een een dubbellandschap, een doek dat op bei de zijden was beschilderd, tezamen 250.000 op. Buiten de catalogus om werd een Rubens in de verkoop ge bracht. Het doek stelt voor „kop van Pan" en bracht 160.000 op. Een Breitner werd verkocht voor 1500, een Utrillo voor 1000 en een Bon- nard voor 1500. Een aantal andere werken van oude en moderne mees ters gingen van de hand voor be trekkelijk lage prijzen. De Van Goghs waren vergezeld van een expertise van de Parijse ex pert Jean Kirsch, terwijl bij de Ru bens geen expertise aanwezig was. De koper van dit doek kreeg het recht binnen twee maanden het doek te laten onderzoeken. Mocht dit onder zoek negatief uitvallen dan krijgt hij de koopsom terug. EERSTE KAMER Anti-atoomhouding hoort niet thuis in het leger Discussie over geschrift van synode De Eerste Kamer heeft gistermid dag ook gediscussieerd over het ge schrift van de Hervormde Synode, waarin gezegd werd dat het gebruik van atoomwapens onder alle omstan digheden verboden moet worden. Men zal zich herinneren dat de legerpre- dikanten dit standpunt met klem heb ben afgewezen. De AR-senator, Algra, zei onder meer, dat de overheid niet mag toe laten, dat op haar terrein het atoom- pacifisme wordt verkondigd. De pro paganda daarvoor mag de overheid in het leger niet toelaten. De heer Matser (KVP) zei, dat de bestaande organisatie van de prot. chr. geestelijke verzorging bij de krijgsmacht tot nu toe uitstekend gewerkt heeft. Zij past goed in de Nederlandse verhoudingen. De minis ter stelt terecht de kerken verant woordelijk voor de geestelijke ver zorging en hij treedt daarbij op als gastheer, aldus de KVP-woordvoer- der. „Dit is in overeenstemming met de scheiding tussen kerk en staat". In deze gedachtengang zijn de ker ken „gasten", maar, dan moeten de gasten de essentiele regels van het huis in acht nemen. De kerken moe ten in onderling overleg hiervoor wa ken", aldus de heer Matser, die als het juiste standpunt het volgende formuleerde: „de moeilijkheden van thans moeten binnen het eigen ker kelijk verband tot oplossing gebracht worden." Hoewel de heer Van Riel (WD) het standpunt van het kabinet juist acht is zijn standpunt dat deze kwes tie nooit met bevelen is op te lossen. Hier wordt om menselijke wijsheid gevraagd. De meervoudige kamer van de rechtbank te Alkmaar heeft gisteren, dinsdag, zitting gehouden in het onder grondse zee-aquarium in Bergen aan Zee, hangende een proces tegen de houder van het aquarium over verma kelijkheidsbelastinggelden. Op de foto zien we v.l.n.r. de heer H. de Vries, eigenaar van het aquarium, mr. J. Markus, president van de rechtbank, mr. F. de Goeder en, griffier, mej. mr. M. de Keyzer, rechter en mr. H. v. d. Dussen, officier van justitie. hoofdpijn? WITTE KRUIS y\ MAAKT U VLOT WEER FIT! Dit is mgr. W. A. M. P. Mutsaerts, emeritus-bisschop van 's-Hertogen- bosch, die a.s. zondag met een pon tificale hoogmis, opgedragen door mgr. W. Bekkers in de kathedrale basiliek van St. Jan zijn gouden priesterjubileum viert. Mgr. Mut saerts werd geboren op 18 juni 1889 te Tilburg. In 1943 volgde hij mgr. Diepen op als bisschop van 's-Herto- genbosch. In 1960 ging hij met eme ritaat. Mgr. Mutsaerts is Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ministers hebben bezwaar tegen hoog prijspeil rundvlees Het huidige prijspeil van rundvlees is zeer bezwaarlijk, zowel met 't oog op de ontwikkeling van de kosten van levensonderhoud als in verband met de afzetmogelijkheden op lange re termijn. Dit antwoordden de mi nisters Andriessen (Economische Za ken) en-Biesheuvel (Landbouw) op vragen van het PvdA-Eerste-Kamer- lid Van der Ploeg. De ministers wijzen op maatrege len, die door het Produktschap voor Vee en Vlees, mede op hun aandrang, zijn genomen om de invoer van rund vlees en slachtvee te vergemakkelij ken. Desondanks zijn de rundvlees prijzen, onder invloed van 'n steeds toenemende internationaal optreden de schaarste, regelmatig gestegen. Als gevolg hiervan, aldus de ministers, staan het Produktschap voor Vee en Vlees geen andere markt ordende maatregelen ten dienste dan 'n ver dere verlaging van de zogenaamde ruilvoetverhouding. Moeilijkheden in de gemeenteraad Den Ham Vijf leden van de gemeenteraad van Den Ham - allen inwonners van de plaats Den Ham hebben gister middag onder protest de raadsverga dering verlaten, omdat zij menen dat de andere raadsleden inwoners van Vroomshoop zich laten leiden door plaatselijke belangen. Reeds geruime tijd heerst er in de gemeenteraad van Den Ham in Over ijssel, een gemeente van ruim elf duizend inwoners verdeeld over de dorpen Den Ham en Vroomshoop, een zekere controverse tussen de ne gen raadsleden in Vroomshoop en de zes leden in Den Ham. In eerste instantie ontstond deze controverse toen besloten werd het gemeentelijk zwembad onder de rook van Vroomshoop te leggen en toen besloten werd tot de bouw van een nieuw gemeentehuis in Vroomshoop. (Het gemeentehuis is thans in het dorp Den Ham gevestigd). In de gistermiddag gehouden raads vergadering legde het anti-revolutio naire raadslid, de heer Bouwhuis, na opening van de vergadering namens de Hammer raadsleden wethou der Minkjan was door ziekte verhin derd de volgende verklaring af: „Wij weten dat bij elk besluit de meerderheid beslist. Dit is democra tisch, doch wanneer de meerderheid van tevoren de dienst uitmaakt en vaststelt om dan niet uitsluitend ten nutte of ten dienste van het alge meen belang, een dorpsbelang na te streven, dan heeft dit ons inziens niets meer te maken met democratie, doch dan zweemt het meer naar dictatuur van de meerderheid, weshalve wij een verdere bijwoning van deze zit ting overbodig achten. Zodra deze kring weer blijkt geeft van werkelijk democratische begrippen hopen wij weer de gehele zitting mee te maken. Wij achten ons hier verder overbo dig, gezien de ervaringen van de laatste tijd. Wij betreuren deze gang van zaken, maar zien geen andere weg." Hierop verlieten de vijf raadsleden uit Den Ham de vergadering, waarna de agenda werd afgewikkeld door uitsluitend raadsleden uit Vrooms hoop. Meer stereo- uitzendingen De technische dienst van de Ne derlandse Radio Unie heeft van de PTT de toezegging ontvangen, dat met ingang van 2 juni de beide Lo- pik-FM-zenders voor het verzorgen van stereo-uitzendingen volgens het piloottion systeem zijn ingericht, zo dat er indien nodig twee stereo-pro gramma's gelijktijdig kunnen worden uitgezonden. Verwacht mag worden, dat het aantal stereo-uitzendingen nu aanzienlijk zal toenemen, met name die van stereo-grammofoonplaten. Teleurstellende Duitse houding BESLISSING PAS IN DECEMBER De ministerraad van de EEG is er vannacht niet in geslaagd uit de im passe van de graanprijzen te komen. Na een lang en uitzichtloos debat werd ver na middernacht besloten de maximum- en minimumprijzen, die in 1963 golden, ongewijzigd voor 1964 te handhaven en een beslissing over het „plan-Mansholt" voor de eenma king van graanprijzen in de gemeen schap uit te stellen tot 15 december van dit jaar. Dit betekent echter geenszins, dat de Duitse bondsrepubliek door deze beslissing gebonden is om vóór het einde van 1964 het plan, dat voor het oogstjaar 1966/67 in werking zou moeten treden, te aanvaarden. Het staat de regering in Bonn volledig vrij om in december te verklaren, zo als zij de afgelopen maanden heeft verklaard, dat het voor de bondsre publiek onmogelijk is er haar mede werking aan te verlenen. De twee besluiten van de minister raad waren nog de enige mogelijk heid, nadat de bondsrepubliek in haar afwijzende houding volhardde ook toen de Europese commissie, bij mon de van voorzitter prof. W. Hallstein, had laten weten, dat zij weigerde nieuwe voorstellen in te dienen, om dat zij 't „plan-Mansholt" nog steeds als de beste oplossing beschouwt. De Duitse houding had overigens succes, want het uiteindelijke resultaat van de nachtelijke zitting van de EEG- ministerraad is ongeveer neergeko men op hetgeen de bondsrepubliek de afgelopen maanden bij de besprekin gen over het plan heeft willen berei ken. De nieuwe, nationaal vast te stel len graanprijzen, moeten voor 10 juni aan de Europese commissie worden bekendgemaakt, waarna op 1 juli de nieuwe regeling in de gemeenschap van kracht wordt, inclusief de daar uit voortvloeiende aanpassing voor de heffingen, die in het onderlinge handelsverkeer in agrarische produk- ten in de EEG worden toegepast. Vooral dit laatste is voor de Neder landse uitvoer van veredelingspro- dukten zoals eieren, varkensvlees en gevogelte van grote financiële bete kenis. Auto brak doormidden EEN DODE Bij een verkeersongeval op de Hoofd straat in Driebergen is dinsdagmid dag de achttienjarige J. A. Endert uit Doorn om het leven gekomen, 't Slachtoffer was een van de drie in zittenden van een personenenauto, die met grote snelheid, komende uit de richting Doorn, uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De auto brak totaal doormidden. Het voorste gedeelte van de wa gen kwam bovendien in aanraking met een tegenligger, die later moest worden weggesleept. De chauffeur van de verongelukte auto, de 19-jarige H. J. I. W. en de andere inzittende, de 16-jarige P. v. d. A. konden na behandeling in het ziekenhuis naar huis worden ver voerd. f Nederlandse meisjes in trek bij Duitsers Duitse mannen die met bui tenlandse meisjes trouwen ge ven daarbij de voorkeur aan Oostenrijkse of Nederlandse meisjes, de Duitse vrouwen trouwen het liefst met Ameri kanen of Italianen, aldus een „huwelijksstatistiek" van het Westduitse centraal bureau voor de statistiek. De laatste jaren werd echter slechts vijf procent van alle in West- Duitsland gesloten huwelijken met buitenlandse partners aan gegaan. In 1962 huwden onge veer 900 Duitsers met Neder landse meisjes. „Beatle"-proces De vordering die mr. B. W. F. Paauwe, namens de „Beatles", had ingediend tegen een Rotterdams ma gazijn van huishoudelijke en luxe artikelen is door de president van de rechtbank in Rotterdam, mr. J. G. L. Reuder, zonder meer toegewezen. Het korte geding was in feite een principiële zaak geworden, omdat de firma eigener beweging was gestopt met de verkoop van het betwiste ar tikel. Het ging om glaswerk waarop af beeldingen van de „Beatles" ston den. Mr. Paauwe eiste vorige week donderdag een dwangsom van 10.000 per overtreding van een door mr. Reuder eventueel op te leg gen verkoopverbod. Dit was het derde korte geding, in enkele weken tijds, dat namens de Beatles'' aan hangig is gemaakt. Een auto van het departement van volksgezondheid Aberdeen, een van de maatregelen welke getroffen zijn ogenblik zijn reeds 244 mensen met typhus in de ver: trooit desinfecterende middelen uit in de straten van om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Op het chillende ziekenhuizen in Aberdeen opgenomen. Haagse politie pakte bende van bromfietsdieven Doordat een bewoner van de Haag se Minstreelstraat bij de politie aan gifte van diefstal van zijn bromfiets kwam doen en daar meteen bij ver telde dat er bij hem in de straat een aantal jongelui in een kelder aan dergelijke voertuigen sleutelde, heeft de Haagse politie aanleiding gevon den zeven minderjarige jongens aan te houden, die de laatste maanden enige tientallen bromfietsen hebben gestolen. Gisteren werd de laatste knaap gearresteerd en was de zaak rond. De voorlopige balans bedraagt een schade van enige duizenden gul dens. De jongelui werkten in twee groe pen en hadden zowel in de Min streelstraat als aan de Troelstrakade in Den Haag de beschikking over een kelder, waar gestolen voertuigen werden schoon gemaakt, gerepareerd en verhandeld. De onderdelen die men in de „werkplaats" aan de Troelstrakade niet kon gebruiken kanaal* gegrold mSren^an P<?eze Deie vrolijke °Pname van Prins Bernhard maakte onze fotograaf gisteren laatste werkplaats waren zelfs ver- in Den Bosch tijdens de receptie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan sierd met een groot aantal vooraan- van het Bankiershuis Lentjes Drossaerts, waar de prins een boekwerk zichten van allerlei bromfietsen. over „geld" kreeg aangeboden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9