NKV ONEENS MET AANTAL PUNTEN IN ADVIESAANVRAGE AAN DE SER ACHT MAANDEN GEëlST IN TILBURGSE MOORDZAAK De Nerveuze Nerviërs CORDULA'S EREENIS WOENSDAG 3 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 (Advertentie) Het Nederlands Katholiek Vakver bond heelt naar aan leiding van de gerichte adviesaanvrage van de re gering aan de SER, inzake het so ciaal-economische beleid, te kennen gegeven dat het moeilijk kan ingaan vrage, waarover advies wordt ge vraagd. Dit zon naar de mening van bet NKV een voornitlopen zijn op de gedachtenwiseeling de besluiten, die in de SER plaats vinden en ge nomen worden. Wel heeft het NKV een oordeel over een aantal mede delingen, die in de adviesaanvrage zijn vermeld als gevolg van genomen kabinetsbeslissingen. Zo heeft het NKV waardering voor minister Veldkamp ten aanzien van de verhoging der AOW- en AWW- Acht jaar gevangenisstraf en on voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering eiste de officier van Justitie bij de Bredase rechtbank, mr. G. Temmink, tegen de 50-jarige Tilburgse O. V. H. wegens moord op haar 55-jarige echtgenoot C. Hane- veer, op 11 oktober 1963 te Tilburg gepleegd. De vrouw werd ervan be schuldigd haar man met voorbedach te rade met parathion te hebben ver giftigd. Na het drinken van enkele kopjes koffie in de huiskamer van zijn woning, werd de man onwel;'hij overleed voor medische hulp aanwe zig was. Ook werd haar ten laste ge legd dat zij op 7 juli 1963 een poging zou hebben ondernomen haar man met parathion te vergiftigen. De officier van Justitie was van mening dat er geen sprake kon zijn geweest van toevallige vergiftiging. Mr. Temmink sloot ook zelfmoord uit, omdat niemand vijf keer achter een de bijzonder pijnlijke parathion- vergiftiging kiest als middel om te sterven. Er zijn verer ook geen aanwijzin gen gevonden voor de zelfmoord theorie. De officier achtte voldoende bewijs voor de moord geleverd en verklaarde dat de aanvankelijke be kentenissen van de vrouw geheel pas sen in de tijdens het vooronderzoek vastgestelde feiten. Rekening houdend met alle om standigheden beperkte hij zijn eis tot acht jaar gevangenisstraf en on voorwaardelijke terbeschikkingstel ling. De verdediger, mr. B. Drion uit Breda, achtte zelfmoord mogelijk, want Haneveer heeft tal van ver schijnselen van psychisch ziek zijn vertoond in de maanden welke aan het feit vooraf gingen. Hij vroeg dan ook vrijspraak. Mocht de recht bank de vrouw toch schuldig achten, vroeg hij een lagere gevangenisstraf omdat de vrouw bij deze man een verschrikkelijk leven heeft gehad. Toen zij het laatste woord kreeg, barstte de verdachte in snikken uit. Het enige wat zij kon zeggen was: „Mijn hele leven is een en al ellen de geweest." Uitspraak over veer tien dagen. uitkeringen tot een sociaal minimum. Wat de hoogte van deze uitkeringen betreft merkt het NKV op dat deze in de nabijheid ligt van wat de vak beweging gevraagd heeft. Toch die nen er volgens het NKV bij deze be dragen nog enkele vraagtekens te worden geplaatst. WETSONTWERP De regering is voornemens op kor te termijn een wetsontwerp in te die nen om de uitkering uit hoofde van de algemene ouderdomswet en de al gemene weduwen- en wezenwet per 1 januari a.s. te verhogen tot f3540,- voor gehuwden en f 2478,- voor on- gehuwden, resp. voor weduwen met en weduwen zonder kinderen. Vol gens het NKV kloppen deze cijfers wel als zij geprojecteerd zijn als ver hoging op de huidige bedragen. Dit houdt in dat er dan van moet worden uitgegaan dat de verhogingen van de uitkeringen in de loop van dit jaar als gevolg van de stijging van het indexcijfer regelingslonen en de compensatie voor de huurverhoging er boven op komt, dan komt het to taal te liggen tussen de f3600,- en f3700,-. De regering heeft bekend gemaakt dat voor de totale lastenstijging a 2,9 pet een bedrag van 150 miljoen per jaar (0,5 pet.) gefinancierd zal worden uit algemene middelen en 't overige uit premie. Alhoewel 't NKV bewondering heeft voor dr. Veld kamp, die deze bijdrage van 150 mil joen gulden uit het kabinet heeft los gekregen, wekt het bedrag als zoda nig een ietwat schrale indruk. In dit verband merkt het NKV op dat in het destijds uitgebrachte SER-advies is uitgegaan van een premieverho ging van 3,85 pet., waartegenover door een deel van de raad een over heidsbijdrage werd gevraagd van 2 pet., zijnde circa 600 miljoen gulden. Thans produceert de minister, wel licht uit beter cijfermateriaal, 'n pre mieverhoging van 2,9 pet., waarbij dan nog ingecalculeerd is 0,6 pet., die niet nodig is voor het sociaal mini mum, maar die voortvloeit uit de aanvulling van de liquiditeitsreserve en de te lage premie van thans. Te gen deze achtergrond komt de 150 miljoen gulden uit de algemene mid delen in een wat andere verhouding te staan. Het NKV heeft, zoals ook reeds eerder is te kennen gegeven, geen bezwaar tegen de premieverhoging van bijna 1 pet. voor de werknemers. PROGRESSIE-EFFECT Men dient dit volgens het verbond ook te zien tegen de achtergrond van de aangekondigde belastingverlaging, met name de voorgestelde verhoging van de belastingvrije voet, die ten goede komt aan een groot aantal be lastingdragers. Het NKV noemt het verheugend dat de belastingverlaging ook gericht zal zijn op het progres sie-effect, hetgeen bijzonder van be lang zal zijn voor de middengroep. Enig voorbehoud maakt het NKV ten opzichte van de technische meri tes, zowel van de bewerking van de AOW-A WW, als van de belastingver laging, omdat dit nog uit de betref fende wetsontwerpen moet blijken. De belastingverlaging is op zichzelf sociaal en betekent een verminde ring van 'de progressiedruk en een verzachting van de premiedruk, die ontstaat door de optrekking van de AOW-A WW. Met voldoening constateert 't NKV dat de regering het meerderheids standpunt van de SER deelt door de kostwinnersbijslag niet in te voeren. ONVOLDOENDE GEGEVENS Ten aanzien van het oordeel dat de regering vraagt aan de SER over de loonkostenstijging in 1965 meent het NKV dat nog onvoldoende gege vens bekend zijn om het effect van loon- en prijsontwikkeling te over zien. Ook kan nog niets gezegd wor den over de gevolgen die deze loons verhoging voor onze concurrentie positie heeft. Een standpunt op dit moment acht het NKV prematuur en men vreest dan ook dat de SER moei lijk aan de wens van de regering om zo mogelijk voor augustus nog een advies inzake dit onderdeel van de aanvraag te geven zou kunnen vol doen. Bovendien kan een en ander niet los worden gezien van het to tale effect van de door de regering in deze adviesaanvrage aangekondig de maatregelen. Ten aanzien van de geannonceerde huurverhoging en de verwerking van de huurbijslagen in de lonen, merkt het NKV op dat men ook dit niet los kan zien van de toekomstige loonontwikkeling. Een visie hierop acht het verbond dan ook prematuur, zoals ook voor de eigenlijke punten van deze adviesaanvrage. Conferentie r.k. en oud-katholieke theologen Voor het eerst sedert het schisma tussen Utrecht en Rome, hebben zes theologen van de Oud-Katholieke Kerk gisteren een orienterende be spreking gevoerd met zes theologen van de Rooms-Katholieke Kerk. De conferenties zullen worden voortge zet. Een agenda voor een volgende vergadering is opgesteld. De twaalf theologen confereerden in het Oud-Katholieke seminarie in Amersfoort. Zij oriënteerden zich ten aanzien van de wederzijdse betrek kingen der Kerken door in collegiale sfeer problemen, geschilpunten en za ken, die beide Kerken gemeen heb ben, onder eikaars aandacht te bren gen. De conferentie, die met instemming van kardinaal Alfrink en van de oud- katholieke aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. Andreas Winkel, werd ge houden, is mede mogelijk geworden door het veranderde klimaat in ons land, dat een gunstige invloed onder ging onder meer door het zenden van een oud-katholieke waarnemer naar het Concilie in Rome. „Koempoelan Alleman" in 's-Gravenzande „Koempoelan Alleman" is de naam van de grote leidsters- en leiders-bij eenkomst welke op 6 en 7 juni op en rond de1 „Staelduin-Hoeve" te 's-Gra- venzande wordt gehouden. Het is de tweejaarlijkse diocesane koempoelan van de Katholieke Verkenners in Zuid-Holland, waar ongeveer duizend welpenleidsters, verkenners en ro- wanleiders zullen samenkomen. Het thema van het weekend is opgebouwd rond de vraag of het Spel van Ver kennen voor „alleman" herkenbaar genoeg is gebleven. De. koempoelan wordt zaterdagmid dag 6 juni geopend door de diocesaan commissaris, mr. H. A. M. van der Kallen. 's Avonds is een feest georganiseerd rond het vijfjarig bestaan van de „Staelduin-Hoeve". Na de H. Mis, die zondagmorgen in de openlucht door diocesaan aalmoe zenier, rector A. M. Vulsma, wordt opgedragen, houdt hoofdcommissaris H. J. Post, een inleiding over de be tekenis van de soberheid in het Ver kennen. Dit thema „Soberheid in een tjjd van welvaart", is de afgelopen maanden schriftelijk voorbereid en overal hebben discussiegroepen het onderwerp uitvoerig besproken o.a. aan de hand van twee artikelen uit het tijdschrift „Dux", over de ascese (dr. J. Bosch) en „Jeugd, welvaart, soberheid." (prof. dr. N. Beets). Internationale ballonrace van start in Utrecht Zeven bemande ballons, afkomstig uit zes landen zullen op zaterdag 20 juni in Utrecht het luchtruim kie zen. Zij doen mee aan de traditionele luchtrace om de „Trophée du Bal lon libre", een race met onbekende bestemming. Degene die de grootste afstand aflegt is winnaar. De Haagse Ballon Club treedt op als organisator. De ballonnen worden in totaal door negen ballonvaarders bemand. Daarvan zijn er drie uit ons land afkomstig: Nini Boesman, die internationale faam geniet, de heer J. Deminent, een Haagse notaris, en de heer B. Steeman uit Rotterdam. Tezamen met collega's uit België, Duitsland, de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk gaan zij proberen de trofee te veroveren. Voor het vullen van de ballons zijn enkele miljoenen liter! waterstofgas nodig. Drie tankauto's zullen de licht ste gassoort naar Utrecht transporte ren. Onder een druk van rond 250 atmosfeer zullen de grote ballons worden gevuld. De duur van de wedstrijd is één dag. Wie bij zonsondergang de groot ste afstand heeft afgelègd is win naar. Aan de weg der Verenigde Na tie in Utrecht wordt de ballonakker ingericht. De veertigjarige H. Scheele uit Blaricum is gistermorgen vrijwel op slag gedood bij een Verkeersongeluk in Nunspeet. De heer Scheele reed om negen uur op de rijksweg met zijn auto tegen een pijler van het viaduct. Hij was even tevoren ge slipt en door de middenberm ge vlogen. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske Aethprhlinhpn DONDERDAG 4 JUNI HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8 00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gram.muziek. 7.50 Dagope ning. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram— muziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De Groenteman. 9.15 Mod. gewijde muziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Lichte gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huish. zaken, praatje. 1115 Omroepork.: moderne muz. 12.00 Licht ensemble met zangsoliste. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Uit 't bedrijfs leven, lezing. 12.43 Licht ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded., eventueel actueel of grammofoonmuz. 13.25 Beursberich ten. 13.30 Dansorkest met zangsolisten. 14.00 Strijkkwartet met zangsoliste: mo derne muziek. 14.35 Harpspel. 1445 Voordracht. 15.00 Lichte gram.muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Schakeringen, een reeks programma's over Kunst en Kui tuur. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzen ding van de Chr. Hist. Unie: Politoeren. Nieuws en commentaar van de CHU. 18.30 Lichte muziek (opn.), 19.00 Ge- •sproken brief. 19.05 Sportparade. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Ra- diophllharmonisch ork. en solist: mod. muziek. 20.55 Bondig bulletin, wekelijks kunstnotities. 21.05 Pianorecital: mod. muziek. 21.35 Klank-omrankte levens, biografie van grootmeester der Lichte Muziek. 22,30 Nieuws 22 40 Actualiteiten. 23.05 Nieuwe gram.platen. 23.55—24.00 Nieuws HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-2400 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture radio voor vroege men sen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte gram. muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 1000 Voor de kleuters. 10.10 Vocaalkwartet met instrumentaal ensemble: Franse chansons. 10,25 Mod. orkestmuziek (gr.). 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Lichte gram.muziek. 12.15 Leven op het land. gesprek. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze week. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke gram.muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Lichte orkestmuz. (gr.) 14.30 Liederen (gr.). 14.45 Amusementsmuziek (gr.). 15.00 Kamerork. en solist: klassieke muz. 15.45 Klassieke grammofoonmuziek 16 00 Bljbeloverdenking. 16.30 Muziek uit het Engeland van Shakespeare (II). 16.50 Gewijde muziek (gr.). 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Lichte gram.muziek voor de teenagers. 18.15 Sportrubriek. 18 30 Koorzang. 18.50 Sociaal perspektief. le zing. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Geestelijke liederen (gr). 19.30 Radio- krant. 19.50 Fragmenten uit musicals en operettes (gr.). 20.30 Radio-Vossen- jacht, wedstrijdprogramma. 21.30 Lichte gram.muziek. 21.45 Mod. orkestmuziek (gr,). 21.55 Kerkorgelconcert: klassieke werken. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbe spreking. 23.00 Lichte muz. (gr.). 23.20 Zang met orkestbegeleiding (gr.). 23,85 Pianomuziek (gr.). 23.5524.00 Nieuws TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pauze. 16.0016.15 Voor de kleuters. 19.30 Als iemand verre reizen doet, le zing. 19.50 Tussen de wolken, korte Joegoslavische film NTS: 20.00 Jour naal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Uit. 21.10 Raspoetin was een aar dige oude man, tv-spel. 22.05 Moderne kamermuziek. NTS: 22.4022.45 Jour naal. doorLeni Behrendt 1» - Nee, heer graaf. Maarik ken zelf iemand! Uw eigen zoon, Droysen! Waar om hebt U mij verzwegen dat hij ala opziener ergens anders werd aan gesteld? Trollenstein kan toch steeds jonge verstandige kerels als jou jon gen gebruiken! -— U was toch meestal op reis, bromde de reus verlegen. Inderdaad, maar Hendrik, de rentmeester verving mij dan. Maar graaf zijn dochter is met mijn zoon verloofd. Weet ik, de jongen heeft 'n goe de keus gedaan. Kort en goed, Droy sen, indien uw zoon er iets voor voelt mag hij opziener worden op de boerderij. En of! Nou dan is alles in kannen en kruiken. Geen dank, Droysen, want niets is mij aangenamer dan de kring van mijn trouwe medewerkers te vergroten. Uw zoon zal zeker nog niet vergeten zijn dat wij als jongens vaak samen hebben gespeeld en al lerlei kattekwaad hebben uitgehaald, voegde de graaf er lachend aan toe. Gerdia had in ademloze spanning het verloop van het onderhoud ge volgd. Een gevoel van diepe bewon dering steeg bij haar op, toen ze naar de man keek, die behaaglijk achter overgeleund in zijn stoel, de pijp tus sen de fijngetekende lippen geperst, zijn bevelen gaf. Bevelen, die getuig den van een diep mede voelen. Stuur me zo vlug mogelijk uw zoon, zodat we onze vriendschap kunnen vernieuwen, lachte de graaf en stond op. Ik ben namelijk van plan een hele tijd op Trollenstein te blijven omdat ik ingezien heb dat ik zelf een boel zaken te regelen heb. Bijvoorbeeld de belangen behartigen van twee brave heren, die uitstekend voor hun onderdanen weten te zor gen, maar zichzelf daarbij verwaar lozen! Lachend namen ze afscheid. Toen het rijtuig bijna uit het gezicht ver dwenen was, zei Droysen glimla chend: Een beste kerel, die Odiel! Met zijn vader zaliger! De hofstede van de Droysens was overgeërfd van vader op zoon. Boer Droysens voorouders waren eens rij ke boeren geweest, maar toen waren er allerlei tegenslagen gekomen. Vee ziekten en mislukte oogsten hadden de boerderij geteisterd. Toen Droysen tenslotte met zijn jonge vrouw het erfgoed overnam, was het zover ge komen, dat er hun geen andere weg overbleef dan de boerderij te verla ten, indien Odiels vader hun geen reddende hand had toegestoken. De oude graaf had de vervallen boerderij laten herstellen en de vroe gere bezitter, Droysen dus, behoefde zijn geboortehuis niet te verlaten als een bedelaar maar mocht er levens lang blijven wonen als opziener. Door dit edelmoedig gebaar had de graaf een nieuwe trouwe ziel gewon nen. En aangezien Odiel het edele karakter van zijn vader geërfd had, handelde hij helemaal naar zijn va ders voorbeeld. Net zoals senior Trol lenstein destijds Droysen een helpen de hand had gereikt, zo hielp junior Trollenstein nu de zoon van Droysen. Wat Hilda overigens erg imponeer de en haar de opmerking ontlokte: Je hebt een goed hart, Odiel! Hoe kom je eigenlijk ineens zo op deze gedachte, tante? vroeg hij verwonderd. - Omdat je vandaag twee mensen geholpen hebt: mevrouw Rietweg en de zoon van Droysen. Voor mij zorg je reeds lang en ook voor Gerdia. Nou, ik hoop nog meer goed te doen, merkte hij glimlachend op. Dat zal een waar genoegen voor mij zijn. Kan ik me voorstellen! lachte ze en wierp een steelse blik naar het stille meisje aan haar zijde. Opeens week men van de weg af en sloeg men een boslaan in. Tus sen de bomen bloeiden allerlei bloe men, hoofdzakelijk meiklokjes. Graag zou Gerdia een ruikertje geplukt hebben, maar ze waagde het niet om de graaf te verzoeken halt te hou den. Weldra kwam het kasteel van de barones in zicht en nadat de knecht paard en rijtuig had weggeleid, liep het drietal opgewekt de trappen voor het bordes op. Adèle verwelkomde haar gasten en de graaf riep schertsend: Lieve tante, je weet dat men van de buitenlucht hongerig wordt! Hopelijk heb je een fijn hapje voor ons? Wij zijn eenvoudig uitgehon gerd! Je weet dat gasten altijd wel kom zijn! antwoordde de barones lachend, maar we hebben vandaag net wasdag en dus zullen jullie je tevreden moeten stellen met 'n een voudig maal. Maar honger maakt rauwe bonen zoet! Toen het hele gezelschap in de woonkamer had plaats genomen, vroeg Adèle: Ben je bij de Droysens geweest? Ja, tante. En hoe maken ze het? Uitstekend. Ik geloof dat die mensen honderd jaar zullen worden. De gong voor het middageten klonk en ze gingen naar de eetkamer, waar vier meisjes, die bij de barones wer den opgevoed, reeds achter hun stoe len stonden. Adèle stelde haar neef met een doodernstig gezicht voor. De hoogwelgeboren heer Tron- ders-Trollenstein, mijn neef. Dan noemde de barones de vier meisjes bij hun naam: Gertrude, Lo- ra, Dora en tenslotte Ariga. Adèle's pupillen knoopten weldra een gesprek aan met Gerdia, behal ve de trotse Ariga. Dit meisje scheen alleen maar oog te hebben voor de slanke graaf en ze kon haar blik een voudig niet van zijn knap gezicht houden. Maar hoe ze ook lonkte, Odiel keurde haar geen blik waar dig. Na het diner leidde de barones haar gasten naar de ruime doch ge zellige woonkamer. De meisjes bleven aan tafel zitten, behalve Ariga natuurlijk, die 't waag de het gezelschap naar de woonka mer te volgen. De barones scheen hier niet op gesteld te zijn en zei: Juffrouw Van Polten dit was de familienaam van Ariga je doet er beter aan bij je vriendinnen te blijven! Het meisje keerde zich om en sloop als een gestraft schoolkind je terug naar de eetkamer. Odiel keek zijn tante vragend aan en Adèle verklaarde met gefronste wenkbrauwen: Ik heb hier meisjes gekregen van allerlei slag, maar zo eentje nog nooit. Een eigen aardig karakter heeft ze. Je hebt er een staaltje van gezien! Dank zij jou. opvoeding, tante! schertste de graaf. Toch niet, jongen, de drie an deren werden thuis opgevoed; Ariga echter niet, want reeds vroeg werd ze naar een pensionaat gezonden. Ik moet eerlijk bekennen dat ik er geen raad mee weet. Toen begon ze op nieuw over Droysen en mevrouw Rietweg te praten en weldra had de barones haar opvoedkundige proble men vergeten. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2