S)eCcld<se(2ou^<mt Belastingverlaging in 1966 van in totaal een miljard 1 JANUARI FUNKE VERHOGING VAN A.O.W. Regering strijdt tegen nieuwe kostenstijging Bijna 250 tyfus- patiënten in ziekenhuizen Castro vermoedt Amerikaanse bacteriën op zijn eiland Ballonnen vol „nieuw gevaar"? Casanova in Spanje? Getuigen a décharge in proces-Longpré Verdediging vindt weinig baat bij verklaringen ENKELE BUIEN voor Algerië Russische artsen Z0N- e«> maanstanden DINSDAG 2 JUNI 1964 54e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN FIDEL GOOIT HET OVER DE BACTERIOLOGISCHE BOEG Telcf2.09.35 - Red. 2.00.15. 2-55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,18 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,15 De grote lijnen van het beleid in belasting, schatkist en sociale zaken heeft de regering gisteren prijsgegeven. Het betreft de jaren 1965 en 1966. De regering wil de a.o.w.-uitkering per 1 januari 1965 optrekken tot 3540 voor gehuwden en 2478 voor ongehuwden. Zij beschouwt deze verhoging als de optrekking tot het sociale minimum- Verder zal de regering op korte termijn een wetsont werp tot verlaging voor de loon- en inkomstenbelasting indienen, dat ongeveer een miljard gulden vergt. Deze verlaging zou afge zien van conjuncturele overwegingen in kunnen gaan halfweg deze regeringsperiode: dat is op 1 januari 1966. Dit als de groei van de bestedingen hetgeen de opzet is in 1965 twee procent ach ter blijft bij de groei van het nationaal produkt. Nieuwe huurverhoging van 15-20 nog op komst Zou de teruggang van de bestedin gen nog sterker zijn dan kan de eer ste helft van de belastingverlaging zelfs op een nog eerder tijdstip kun nen ingaan. Als de eerste helft van de verlaging inderdaad tot halfweg het volgend jaar vervroegd wordt, dan moet de tweede helft van de be lastingverlaging uiterlijk 1 januari 1967 ingaan. Het optrekken van de De epidemie in Aberdeen Maandagmiddag deelde de gezond heidsdienst van de Schotse stad Aber deen mee, dat het aantal gevallen van tyfus gestegen was tot 224. Zondag avond bedroeg het 160. Het aantal „verdachte" gevallen meegerekend zijn nu in totaal 241 mensen in het ziekenhuis opgenomen. Van regeringswege wordt inmid dels een dossier over de tyfus-epide- mie gereedgemaakt voor premier Sir Alec Douglas Home, die maandag avond van een verkiezingsreis door Devon in Londen terugkeert. De regering heeft vanwege een te kort aan vlees tengevolge van ver mindering van de aanvoer uit Argen tinië en grote verkopen aan Euro pese landen, ingeblikt corned beef uit oude voorraden op de markt la ten brengen. Maar een woordvoerder van de regering zei maandag nog eens met nadruk dat niet bewezen was, dat vlees uit deze oude voorraad van -ru_ 1951 de bron van de hui dige tyfusepidemie zou zijn geweest. In het parlement zal de minister van gezondheid Anthony Barber wor den gevraagd hoe de keuring van in geblikt voedsel geschiedt. belastingvrije voet zal bij de eerste termijn geschieden. Uit het oogpunt van conjunctuur- politiek kan het gewenst blijken, de verlaging in twee termijnen te ver wezenlijken. De eerste helft zou dan eventueel al op 1 juli 1965 gereali seerd kunnen worden. SPREIDEN? Behalve de per 1 juli van dit jaar 'voorgenomen huurverhoging denkt de regering in deze kabinetsperiode nog een huurverhoging van vijftien tot twintig procent te realiseren. Zij vraagt zich hierbij nog af, of dit in eens, dan wel gespreid in de tijd zou moeten gebeuren. Dit zijn de belangrijkste uitgangs punten van het beleid, dat de fege- ring in 1965 denkt te voeren, zoals deze nu naar voren komen uit de ge richte advies-aanvraag aan de So ciaal Economische Raad, waarover de ministerraad het gistermiddag tenslotte eens werd. De regering vraagt de SER behalve een oordeel over dit voorgenomen beleid in het algemeen, ook in het bijzonder naar de in 1965 aanvaardbaar geachte loonkostenstijging en ook naar het hoe en wat van de te voeren huur- politiek. De regering wil het advies graag op korte termijn, zo mogelijk voor augustus ontvangen. GEEN DOORBEREKENING In 1965 wil de regering de voor 1964 geldende prijsgedragsregels in hoofdlijnen handhaven. Met dien verstande, dat in principe geen door berekening van hogere loonkosten meer mogelijk.'». Aan een verdere prijsstijging als gevolg van het door werken van de'ontwikkeling van dit jaar en van een verdere invloed van de EEG op de binnenlandse prijzen zal echter in 1965 niet te ontkomen zijn. Met de verhoging van a.o.w. en a.w.w. is een lastenstijging gemoeid van 2,3 procent van het premieplich tige inkomen in 1965. Daar komt nog bij een extra 0,6 procent uit andere hoofde. (Aanvulling reserve plus te lage premie nu). Van de totale las tenstijging van 2,9 procent zal een half procent - honderdvijftig mil joen gulden - uit de algemene mid delen gefinancierd worden. De rest moet uit de premie komen. Een half procent kan gevonden worden door beëindiging van de premiebetaling voor de invaliditeits wet (het „rentezegelsplakken" wordt afgeschaft) en een verlaging van de werkloosheidpremie. Dan blijft nog over 1,9 procent premieverhoging, die de regering voor de werknemers voor de helft in de lonen wil com penseren. De totale premie voor a.o.w. en a.w.w. wordt dan straks 10,5 procent (nu 8,1 procent). De re gering neemt aan, dat door dit sys teem van financiering - ook al als men erop let, dat een belangrijk deel der algemene middelen door budgetaire verschuiving kan worden verkregen - geen belangrijke infla toire impuls op onze economie uit gaat. g Een ander punt uit het regerings beleid: Men heeft besloten niet tot invoering van een kostwinnersbijslag over te gaan. ANTI-INFLATIE In haar door de minister Veldkamp (Soc. Zaken en Volksgezondheid), Andriessen (Ec. Zaken). Witteveen (Financiën) en Bogaers (Volkshuis vesting en Bouwnijverheid) onder tekende adviesaanvraag geeft de re gering een kort overzicht van de loonexplosie en zij schetst in aanslui ting daarop haar anti-inflatiemaat regelen, waarbij zij zegt, dat deze voor een goed deel overeenstemmen met de aanbevelingen van de EEG- raad. Terwijl de andere primaire doel stellingen van het sociaal-economi sche beleid in de afgelopen vijftien jaar merendeels in redelijke mate zijn verwezenlijkt, heeft men infla tie niet kunnen tegenhouden. De in komens zijn aanhoudend sneller ge stegen dan de productie. De regering meent, dat, gezien de hardnekkigheid van de huidige in flatie, het beleid voor 1965 vooral op een bestrijding hiervan gericht moet zijn. Daarom karakteriseert zij haar sociaal economische politiek voor 1965 als een „ontspanningspolitiek" gericht op herstel van het evenwicht. Daarom zullen deze doelstellingen op de voorgrond moeten staan: ontspanning van de arbeidsmarkt; herstel van het evenwicht op de betalingsbalans; het voorkomen van nieuwe kos tenstijgingen. Dit is met name ook van de grootste betekenis met het oog op onze con currentiepositie tegenover het bui tenland. CASTRO: BACTERIëN? Premier Fidel Castro van Cuba heeft gisteren de verdenking geuit, dat de Verenigde Staten een bacte- riënoorlog tegen zijn eiland voe ren. In een verklaring van de Cubaan se leider, die aan buitenlandse pers vertegenwoordigers werd overhan digd, stond, dat in de ochtend van 29 mei in de nabijheid van Sancti Spiritus, in de provincie Las Villas, een grote hoeveelheid „lichte voor werpen" uit de lucht was gevallen. Ooggetuigen, onder wie militairen, hadden verklaard, dat de voorwer- Prinses Irene en prins Charles Hugo van Bourbon Parma zijn maandag teruggekeerd van hun huwelijksreis naac de Canarische eilanden, die vier weken heeft geduurd. De foto toont het paar bij hun aankomst op het vliegveld Barajas bij Madrid. pen eruit zagen als ballonnen van verschillende afmet ingen, die op grote hoogte «"benen te zijn losgela ten. Toen zij de aarde bereikten vie len de ballonnen uiteen in een gelei- aöhtige substantie, gelijkend op die, welke wordt gebruikt bij de ontwik keling van bacteriënculturen. De substantie loste snel op. Door dat het spoedig na de landingen re gende was het moeilijk monsters voor een chemische en een biologische analyse te nemen, aldus de ver klaringen van Castro die voorts zei: „De mogelijkheid wordt in aanmer king genomen, dat het imperialisme van plan is, of de mogelijkheden er van bestudeert, bacteriologische en virus-wapens te gebruiken tegen on ze economie en ons volk. Er is op dracht gegeven de gebieden zorgvul dig te bestuderen". Castro waar schuwde de Cubanen voor het „nieu we gevaar" op hun hoede te zijn. De Spaanse politie heeft de Frans man Daniël Faude gearesteerd, die binnenkort in gezelschap van enkele Franse gangsters een overval op de bank van Spanje te Barcelona zou plegen. Een van die anderen zou Jean Charles Casanova, alias „Dominique" zijn, die de ontvoering van mevrouw Marcel Dassault in Parijs zou hebben georganiseerd. De gangsters bevin den zich mogelijk allen nog in Span je, waar zij waarschijnlijk met valse paspoorten zijn binnengekomen. Vol gens een verklaring, die Faude tegen over de politie heeft afgelegd waren de andere leden van de bende die de overval zou plegen Georges Bordas, Jacques Balno en dan Jean Charles Casanova. „Werelddorp" van Josephine Baker bedreigd Josephine Baker heeft gisteren -op een persconferentie verklaard, dat zij het kasteel „Les Milandes" in >de-, buurt van Perigueux.in het zuidwes ten van Frankrijk, niet langer in i stand zal kunnen houden als er geen hulp komt. Zij deed daarom een be roep op alle mensen, die haar inter nationale wezenkolonie welgezind zijn in elk land speciale rekeningen te openen om haar „werelddorp" te hu'lp te komen. In het kasteel zijn elf wezen jvan'i verschillende nationaliteit en huids kleur ondergebracht. Het internatio nale dorp heeft als symbool van: broe derschap in de gehele wereld be kendheid gekregen. De elektriciteits- en watervoorziening van het kasteel zijn nu wegens onbetaalde rekenin gen afgesneden. De crediteuren zul len op negen juni het meubilair la ten veilen en vervolgens het kasteel, aldus de thans 57-jarige Amerikaanse zangeres, die nog steeds optreedt om de kosten van haar kinderkolonie te kunnen bestrijden. „Al het geld, dat ik heb verdiend heb ik naar Les Mi landes gestuurd en ik heb zoveel be taald, dat ik niets meer over heb". Er zullen twee miljoen francs nodig zijn om de crediteuren te voldoen. De persconferentie werd bij kaars licht in hot kgsteel gehouden. Prinses Sofia, de gemalin van prins Juan Carlos de Bourbon, een van de pretendenten op de Spaanse troon, is presidente geweest van een comité, dat aan een tafel aan de Plaza Mayor in Madrid op de Spaanse nationale liefdadigheidsdag, giften inzamelde voor de armen. De milde gevers wer den allen beloond met een speldje, op een uitzondering na; toen prins Juan Carlos zijn bijdrage kwam brengen, werd hij door de prinses/presi dente beloond met een klinkende zoen Opnieuw zijn gisteren op de negen de dag van het proces tegen de 34- jarige mevrouw Marie-José Long- pré, die ervan wordt beschuldigd op 12 april van het vorig jaar haar 17 maanden oude zoontje Pierre met voorbedachte rade te hebben ver moord, tientallen getuigen voor het hof van assizen in Namen versche nen. Voor het eerst ook getuigen, die door de verdediging zijn opgeroepen. Hun verklaringen brengen echter weinig licht in de vraag, wat er op Goede Vrijdag in het dorp Auvelais is gebeurd: wierp dé beklaagde haar baby in de Sambre, zoals de beschul diging luidt of werd de kleine Pierre uit zijn wandelwagentje onvoerd? De eerste getuige van dé verde diging, een arbeider uit het nabu rige Saint-Servais, heeft op 12 april 1963 een leeg wandelwagentje zien staan voor de winkel waar mevrouw Longpré inkopen deed. Hij zag ook een oude, grijze' auto voor de winkel stoppen, die het wagentje aan zijn blik onttrok. De president: Bij het vooronder zoek hebt u gezegd,dat de auto al. voor de winkel stilstond, maar nu verklaart u, dat de tauto voor de winkel stopte. Getuige: Het is zoals i'k het nu zeg. Président: U hebt ook een. tWeede auto gezien? Getuige: Ja, er zaten een'man en een'-vrouw in.- In' de grijze wagen zat niemand. 'President: En wat is er gebeurd? Getuige: dat weet ik niet. Ik ben doorgelopen. President: Dus, samenvattend, heeft een grijze auto het'wandelwa gentje enkele seconden aan 'uw blik onttrokken? theorie van de ontvoering van de verdediging, de getuigenbank ver laat. Een vrouwelijke getuige verklaarde, dat zij een dag voor de verdwijning van Pierre Longpré een man met een ouderwetse kinderwagen heeft ge zien. Als de president opmerkt, dat dit niet op de dag zelf van de ver dwijning is antwoordt zij: „De ont voerders van mevrouw Dassault wa ren ook een dag tevoren op de plaats van de misdaad." President: „Ja, maar mevrouw Dassault is geen baby". Zoekt U een SCHOORSTEENKLOR, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. Van een depressie bij de Golf van Biscaye splitste zich een afzonderlij ke storing af met een luchtdruk van 993 mb, waarvan de kern zich dins dagochtend langs de Nederlandse kust naar het noordoosten verplaat ste. Ook het hoofdcentrum volgt een noordoostelijke koers en zal morgen in ons land veranderlijk weer met plaatselijk enkele buien veroorza ken. Bij de Azoren bevindt zich een volgende storing waarvande baan naar Portugal gericht - is. Hét weer behoudt daardoor op wat langere ter mijn gezien een onbestendig karak ter. -Er wordt in de kleine rechtszaal iy. a 1 o gelachen als deze gétuige, die een nummer bestaat Uit 1Z pagina S belangrijke factor moest zijn in de 3 Juni: zon op 4.25, onder 20.52; maan op 1.49, onder 11.57. Laatste kwartier 12.07. Hoogivater standen 3 Juni: v.m. 8:17; n.m. 20.50. KORRELTJE Hart en verstand in goede harmo nie maken tezamen karakter. De-Algerijnse minister voor volks gezondheid heeft met een Russische delegatie een overeenkomst gesloten op grond waarvan 300 Russische art sen voor een periode van twee jaar in Algerië werkzaam zullen zijn. Op het ogenblik zijn er reeds hon- derd Russische medici in het land, evenals medisohe teams uit andere landen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1