Noemde zich mevr. Churchill: dat redde haar het leven Chanel wenst blouses bij mantelpakjes Brief uit 0ncler onó c/ezecfd Moedige vrouwen in oorlogstijd Vrijwilligster in Engeland GEEN WONDER DAT DE LEEUWIN BIJ HAAR BLEEF ■^2252 Slechts dertig dagen voor de wapenstilstand in 1918 kwam de dappere Franse soldaat, sergeant Gaston Brailly, om het leven tijdens een gevecht. Hij had »net grote moed gevochten sinds het begin van de oorlog en hij had zowel het „CroLx de Guerre" als de „Medaille Militaire" verworven. Brailly was als vrijwilliger nogal eens opstandig geweest, waarbij een paar maal de krijgs raad voor bem dreigde, maar hij was een uitzonderlijk goed soldaat, wiens heldendaden in vele rapporten werden vermeld. Zijn dood, met de overwinning zo naby, veroorzaakte grote droefenis by zijn donkeroglge tere weduwe Yvonne en haar twee jonge kinderen Odette en Louis. daarvoor op zich en verzocht de dood straf voor haarzelf. Net voor Odette's acht-.te verjaar dag werd de familie Brailly door een nieuw verdriet getroffen. Het kleine meisje werd plotseling blind. Bijna twee jaar was zij onder behandeling van speoialisten maar de doktoren konden helaas niets bereiken maar kort daarn? kwam als bij een wonder onverwacht het licht in de ogen terug. Maar juist toen het kleine lieve meis je van haar leven zou beginnen te ge nieten kreeg zij reumatische koorts. Na deze koortsaanvallen was zy zeer zwak en gedeeltelijk verlamd maar Odette mocht ook deze ziekte door staan! Toen Odette 14 jaar was geworden, verhuisde de familie naar Boulogne. Zrj groeide hier voorspoedig op en in 1930 trad zij daar in het huwelijk met de Engelsman Roy Samsom, een zoon van een oude familievriend. Zij bleven in Boulogne wonen tot na de geboor te van htm eerste kind, Francoise. Toen vestigden zij zich in Engeland, waar hun twee andere dochters, Li ly en Marianne geboren werden. Toen de tweede wereldoorlog uit brak meldde mevr. Samsom zich on middellijk als vrijwilligster. Zrj werd donor en een gedeelte van haar huis in Londen werd als klasselokaal inge richt voor kinderen, die nog niet naar de provincie geëvacueerd wa ren. Radio-oproep Op een dag hoorde zrj een radio-op roep voor foto's van de Franse kust. Mevr. Samsom stuurde direct haar grote verzameling in met een brief erbij, waarin zij melding maakte van haar grote kennis van het gebied rondom Boulogne. Maar zij zond de brief per abuis aan het Oorlogsbu reau inplaats van aan de Admirali teit. Niettemin kreeg zij antwoord van het Oorlogsbureau. „Heeft u er ooit aan gedacht, me vrouw Samsom", zo zei de officier, die haar ontving, „dat u van groot nut zou kunnen zijn voor het Oorlogs bureau?" „Ik wil graag wat doen", antwoordde zij, „maar u moet wel bedenken, dat ik drie kleine kinderen heb. die nog alle verzorging nodig hebben". Geheim werk Toen kwam er een brief, waarin haar verzocht werd contact op te ne men met kapitein Japson in het Vic toria-hotel. Hij vertelde haar verschil lende bijzonderheden van geheime or ganisaties en bijzondere operaties als mede van vrouwen, die getraind wer den om geheime opdrachten te ver vullen in het bezette Frankrijk. Een week na haar gesprek met ka pitein Japson belde Odette Samsom hem op met de mededeling, dat zij „de functie waarover gesproken was" accepteerde. Zij had een tehuis voor haar kinderen gevonden in een Frans nonnenklooster in Essex in Engeland. Zij kreeg de codenaam „Lise" en zij werd Frankrijk binnengesmokkeld om daar samen te werken met de ondergrondse. Hoewel haar opdracht gevaarlijk was. gaf het haar de vol doening dicht bij haar moeder te zijn in Boulogne. By" een bepaalde gele genheid zag zij haar moeder zelfs m \ar zij weerstond de heftige ver leiding zich bekend te maken... Gemarteld Maar de Gestapo wenste nog twee Britse geheime agenten, die de Fran se ondergrondse adviseerden, te ar resteren en „Lise" was de enige, die hen kon vertellen waar zy zich ophiel den. Zij weigerde dit echter te ver tellen ondanks vreselijke martelingen. Zij liet ook niets los toen haar rug werd bewerkt met hete ijzers en haar teennagels één voor één werden uit getrokken. Na meer dan een jaar in de ge vangenis te Fresnes te hebben door gebracht, waar zy op haar executie wachtte, werd mevrouw Samsom naar het beruchte concentratiekamp Ravensbrück gebracht. Zij wachtte daar moedig op haar terechtstelling. Maar deze werd gelukkig niet ten uit voer gelegd want in april 1945 kwa men Amerikaanse troepen de gevange nen bevrijden. De commandant van het kamp reed de Amerikanen zelfs met mevr. Samsom tegemoet om haar over te leveren. „Dit is mevrouw Churchill", zei de commandant. „Zij is een familielid van Winston Churchill, de minister president van Engeland!" Klaarblij kelijk heeft de leugen, die mevrouw Samsom op weg naar de Franse ge vangenis had bedacht, niet alleen het leven van kapitein Churchill maar ook het hare gered... Bij haar terugkomst in Engeland werd zy als een grote heldin geëerd en onderscheiden o.a. met het Geor ge Cross. In 1950 benoemde de Fran se regering de dappere dochter van Gaston Brailly tot „Chevalier van het Legioen van Eer", waardoor zy een van de meest gedecoreerde vrouwen in de geschiedenis werd! (Copyright Opera Mundi) Een groot aanhangster van Jomo Kenyatta, de minister-presidente van Kenya, is Enid, Lady Kenmarc. Zij is miljonaire, weduwe van Lord Castlerosse en woont nu eens in een paleisachtige woning in Zuid-Frank rijk, dan weer in een flat te New York of op een landgoed van 400.000 hectare in Kenya. En dat is nogal wat gereis voor een vrouw van 70. Kenya neemt in haar hart onge twijfeld de grootste plaats in. Zij was een van cfe^erste Engelsen daar, die de realiteit inzag van de komende Afrikaanse beweging en sloot vriend schap met Kenyatta toen de meeste Engelsen hem nog aanvielen wegens zijn Mau-Mau connecties. In Kenya heeft zy een prijs ingesteld voor Afrikaanse prestaties op het gebied van de kunst. Kortgeleden heeft zij ln Amerika geprobeerd meer geld los te krijgen voor Kenya. En zij heeft een enorm deel van haar landgoed in Kenya ter beschikking gesteld als wild re servaat. De in Australië geboren Kenmare wordt meestal vergezeld door twee enorme lijfwachten en draagt dikwyls de namaakjuwelen, om dieven niet in de verleiding te brengen. Eens maakte een leeuwtje tot huisdier. Toen de leeuwin drie jaar oud was, nam zy haar mee naar het oerwoud en liet haar vry. De leeuwin liet deze invitatie tot vrijheid voor wat zij was en keerde terug naar het huid van Lady Kenmarc. Het niet moeilijk zich in het standpunt van de leeuwin te verplaat sen. Na het leven met een van de opvallendste figuren ter wereld, zou het leven in het oerwoud maar ver velend geweest zijn. Van top tot teen Breng kleur op Uw wangen en laat Uw ogen schitteren Rouge, indien goed gebruikt kan een huid een warme glans geven, de ogen doen schitteren en de gezichts vorm beter tot zyn recht doen ko men. Er zyn drie hoofdkleurmidde- poeder rouge, crème rouge, die wordt aangebracht na de foundation, en de nieuwste rouge in vaste voirm, die aangebracht wordt met een bor steltje. Laat de rouge in harmonie zyn met Uw lippenstift en breng aan met de top van de middelvinger. Indien U denkt, dat de tint niet helemaal goed is. kunt U proberen Uw rouge te men gen met Uw foundation. Als U een rond gezicht heeft, moet U de rouge aanb ngen in een lijn onder de ogen naar de oren. Wry' de rouge met een vinger ge lijk en naar buiten uit. Een lang gezicht kan beter van vorm worden door rouge onder de ogen aan te brengen en deze omhoog uit te wrijven naar de slapen. Een tweede lyn rouge aanbrengen in de vorm van een halfdrkel langs de lyn van de kin. By een ovaal gelaat driehoekjes rouge aanbrengen op de jukbeende ren. Uitwryven in de richting van de oren. De blokjes rouge kunnen gebruikt worden over de poeder of met een borstel aangebracht worden om de gezichtsvorm duidelijker te laten uit komen. Sandra Landry stierenvechster Ik kan niet koken en zelfs geen water koken en daarom besloot lk stieren te gaan bevechten' zegt de 25- jarige Sandra Landry. Dat is na- tuurlyk een grapje maar wat ook de aanleiding tot haar merkwaardig be sluit n.ag zijn geweest, zij heeft reeds een zeer succesvolle carrière als vrouwelyke matador achter de rug. In Mexico, waar zij haar vak leerde op de ranch "an haar groot vader, verdient zy meer dan f 10.000 per gevecht. Hoe zy ov*r het huwelyk denkt (zij is namelijk nog steeds onge huwd)? „Ik zou wel willen trouwen", zegt ze, „maar nooit met een stie renvechter! Dat is een beroep met te grote gevaren..." Badmode voor zonnige stranden De badpakken en strandensembles voor het komende seizoen zijn zonniger en fleuriger dan ooit. Soepele helanca, lycra, lastex en glanzend katoen zijn de materialen waarvan de pakjes van heel sportief tot heel gekleed zijn gemaakt. (Foto's collectie Triumph International). Een plant heeft water nodig Gebruik hiervoor niet te koud water. De wortels van de planten kunnen dit niet opnemen, zodat een plant temid den van veel water nog kan verdro gen. De potgrond verzuurt dan. Hebt u bloemen gekocht, Laat ze dan eerst een poosje in koud water staan, voordat u ze in de vaas doet en snydt de stelen sohuin af, zodat het water gemakkelijk opgenomen kan worden. Het uitrekken van de hals van uw jumper of trui kunt u voorkomen door aan de binnenzijde tegen de hals opening een boorlintje te naaien. Model Sheriff. Een sportief badpak denimkleurig met contrasterende stiksels en „stoere" zakken. De Franse beensnit en het camisool-decolleté kleden zeer slank af. Drie vrolijke meisjes op een zonnig strandLinksModel Sheriffeen denim kleurig helancapakje met ronde camisoolhals en Franse beensnit. Midden: Model West-Side; een jeugdige bikini van witte poplin met kleurige stiksels en kleine sportzakjes. Rechts: Blue Jean; tweedelig pakje in uni Helanca met bolero-beha en heupbroekje in shortsmodel, la St. Tropez". Het lekkerste kopje thee drinkt u wanneer u twee of meer soorten door een mengt. Ketelsteen kunt u verwijderen door de ketel met azijn t vullen, daar een handvol zout aan toe te voegen en het geheel aan de kook te brengen. De ketelsteen laat dan vanzelf los. Goed naspoelen. Gebakken vis, die u een paar dagen wilt bewaren wordt smakelijker wan neer u er wat azijn over giet. Verraden In april 1943 werd zij aan de Ge stapo verraden uoor een Fransman, die zy steeds vertrouwd had. Toen zij naar de gevangenis in Fresnes gevoerA werd kwam „Lise" even in contact met haar leider, kapitein Pe ter Churchill, de legendarische „Raoul" van de geheime dienst. In hun beider voordeel besloten zy voor man en vrouw door te gaan en tot hun grote verbazing slikten de Duitse bezetters dit verhaaltje. Bovendien waren zy ervan overtuigd, dat kapi tein Churchill een familielid was van zyn grote naamgenoot Winston Chur chill, de toenmalige minister-presi dent van Engeland. De opofferende jonge vrouw vertelde de Duitsers, dat kapitein Churchill alleen op haar verzoek naar Frankrijk was gekomen. Zij nam de volle verantwoordelijkheid Als men langs de Parijse boulevards wandelt is de lucht vaak nog wat koel in deze tijd van het jaar maar toch manifesteert de lente en ook de zomer zich reeds op grote schaal in de kle ding. Bijna iedere moderne Parisienne heeft haar mantel met langharige bontkraag en manchetten weggeborgen, haar lange laarzen geruild voor „kleine meisjesschoenen" in glanzend patentleer en zich een camelia in het knoopsgat gestoken I Geklede pakjes met plooirokken Bij de teeners is de Copain-look - bijzonder vlotte en sportieve kle ding favoi.et. Het beste Coco Cha nel Copain-idee is een geweven cre- me- met lichtblauwe tweed mantel pak met gerende rok en vrij lang jas je. In plaats van koordg-.rnering ge bruikt zij nu ziwarte zijde langs de zakken van het jasje en de kraag, passend bij het opstikwerk, op de na den van de rok. Combineer het pak- ontmoedigen als men het idee krijgt, dat de Parijse ontwerpers altijd al leen maar oog schijnen te hebben voor de jeugdigen en slanken. Nog- ai breed in de heupen? Dan geen plooien maar bijvoorbeeld een „prik tol-rok' met rui navallend e blouse, die slank over de heupen valt. Heel belangrijk by de nieuwe nau were jasjes is de blouse. Als het jas je kort is of mouwloos dan zal de blouse biina altyd lange stroken mouwen hebben en meestal wit en iets doorzichtig zijn. Bij jasjes met lange mouwen is het voorpand van het blousje het belangrijkste. De hals door je met een eenvoudige mouwloze zwarte blouse en men is jeugdig en modern gekleed. Een andere ontwerper, die rich spe cialiseert in jeugdige kleding is Webe en in zijn salon komt vooral een bruin-wit geruite rok met mouwloos picolo jasje, geheel in Copain-stijl. De geklede pakjes hebben bijna al tyd een geplooide rok van smalle zon nestraalachtige plooien, waarmee Di or ai eerder in d't jaar kwam als tegenhanger van de platte school meisjesachtige plooien uit Nina Ric- ci's- salo:„ Men moet rich echter niet laten is lager dan we in lang bij blouses voor overdag gezien hebben en byna altyd voorzien van een brede kraag (kunnen ook vele lagen kragen zijn) van wit organdi of nylonchiffcn. Volgens Chanel, nestor van de Pa rijse ontwerpers, staan de mantel pakjes van dit seizoen niet goed met ee.i jumper. Het moet een blouse zyn en deze moet gekleed rijn zonder st^jf te lijken. Drie andere stylen voor mantelpak je- hebben dit voorjaar veel succes en n en kan ze momenteel overal zie.i in Parys. Het zachte wollen pakje met be drukte revers, passend by de impri- mé zijden blouse, de klassieke can- digaustijl met zyden revers en zak jede zyde altyd in dezelfde pas telkleur als bet pakje -en bet fop- mantelpak. Dit ;s een japon met lang overblousend lyfje, dat de indruk maakt een pakje te zyn. Links: Mouwloos pakje in licht blauw keper van Cardin. Let op de brede kraag, die iets van de witte -i-gandi blouse laat zien. De mouwen zyn helemaal verticaal geplooid. Rechts: Japon va- Lanvin, die de indruk geeft een pakje te zfjn door dat het lyfje by de i*eupen overbloest. Het origineel was ih' zonnig oranje. Model Grado. Tweedelig pakje in fyn bedrukte helanca met effen bindcein- tuur op het laag uitgesneden heup broekje. Model Mirabelle. Zeer aktueel is dit model in de soepele, sluike lijn met smal bindceintuurtje, dat geschikt is voor vele figuren. De wijde hals ver toont de „spaghetti" dunne schouder bandjes. Wit satijn: Zwarte vlekken op de tenen van wit satijnen avondschoen tjes kan men verwijderen met zacht vlakgom. Vraag anders de schoenle verancier naar een reinigingsmiddel. Indien het allemaal op niets uitloopt, zal men de schoentjes in een donker der tint moeten laten verven. Vochtige muren: Vochtige muren van beton houden vaak slecht de verflaag. Voor men begint te schilde ren eerst de muren glad afboenen om alle sporen van losse verf te verwij deren. Indien de muren glad zijn een laag loogbestendige grangverf aan brengen. Het is beter hierna glans- verf te gebruiken, want deze zal lan ger dienst doen dan waterverf.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6