LEIDS STOF VUIL DOET OPWAAIEN! Hoge verkenners-onderscheiding te Leiden VERNIEUWING en plak alles met VELPON vanCeta-Bever OPEN DEUREN KUNNEN VERFRISSEND ZIJN VOOR HET CELOOFSLEVEN Leidse veiling wacht op vergunning uitbreiding Weer aanmerkelijke omzetstijging 15.90 12» ■8Tïra!««riRi.i.id.ia»n7i MAATREGELEN NU WEL GEBODEN VRIJDAG 29 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LAMMENSCHANSWEG AANBESTEED Uitslag der gehouden openbare aanbesteding op donderdag 28 mei 1954: „De aanleg van twee hoofdrij wegen in het tracé van de Lammen- schansweg, alsmede de reconstructie van de bestaande wegen van de Lam- menschansweg, de Tomatenstraat en de Zoeterwoudseweg met bijkomen de werken". L. P. v. d. Geer en Zn., Leiden, f 1.500.000,-; fa. W. J. Baars en Zn., Zoetermeer, f 1.426.400,-; A. Th. Stuif zand, Leiden, f 1.425.000,-; N.V. aan- nemersbedrijf voorheen J. Visscher en Zn., Leiderdorp, f 1.420.000,-; N.V. Hulsebosch, Bloemendaal, f 1.410.000; J. Mens N.V., Lisse, f 1.379.000,-; N.V. aannemersbedrijf N.B.M., Zaandam, f 1.299.500,-; Reef Oldenzaal N.V., Voorburg, f 1.298.000,-; Kon. Maat schappij Wegenbouw N.V., Utrecht, f 1.294.800,-; J. de Rooy en zonen N.V., Vleuten, f 1.291.000,-; J. G. Ne- lis en Zn. N.V., IJmuiden, f 1.289.000; Aannemersbedrijf J. M. Samson, Oegstgeest, f 1.286.000,-; fa. H. Com peer, Oegstgeest, f 1.271.000,-; N.V. Gebrs. Schouls, Leiden, f 1.265.000,-. Gisteravond is te Leiden de laatste St. Jansbijeenkomst van het seizoen gehouden. Mej. B. van Dorp werd tijdens deze bijeenkomst geïnstalleerd tot commissaresse van de welpen. Hoogtepunt van de avond was de mededeling, dat pater Wiro Hooy o.f.m. de Gouden Jacobsstaf was toege kend wegens de volgende verdiensten: hij was een van de oprichters van het verkennen voor gehandicapten in Nederland (het z.g. B(ijzondere) E(isen)-werk). Voorts heeft hij vele jaren als hopman leiding gegeven aan het verkennerswerk aan het seminarie te Katwijk, terwijl hij ook verschillende jaren commissaris voor verkenners is geweest. De hoge on derscheiding werd hem overhandigd door de districtscommissaris Duin dam, die op de foto de onderscheiden pater Hooy een stevige linkerhand geeft. zijn eigen levensomstandigheden, tiju en milieu. Een volwassene heeft meer ervaring opgedaan dan een jongere, ofschoon de ouderen in een meer be schutte omgeving en een meer ge sloten gezin zijn groot gebracht dan onze opgroeiende kinderen. Spreker vroeg zich af of de open deuren be zwaarlijk zijn. Hij dacht van niet. Laten de jonge mensen de wereld ontdekken. Laten wij onze deuren opengooien en niet sluiten voor de gevaren van buiten af. Wij moeten dit aandurven, risico durven nemen, als de jongeren zich maar kunnen optrekken aan het levenspatroon van de ouders. Na een levendige discussie be dankte mevr. Helversteyn de spre ker van deze zeer leerzame avond. Kapelaan N. Blaauwhof bedankte mevr. Helversteyn, die hij de motor noemde van de gespreksgroepen. Hij bedankte haar voor het vele goede en mooie wat er door de gespreks groepen in stand wordt gehouden en het contact dat zij onderhouden met vele gezinnen in lief en leed. SLOTAVOND GESPREKSGROEP HERENSINGEL Men schrijft ons: De sluitingsavond van de gespreks groepen van de parochie O. L. V. He melvaart en St. Joseph te Leiden, begon om acht uur met een lof in de kapel bij de zusters Carmelitessen, dat werd gecelebreerd door kapelaan J. P. Seysener. Daarna verzamelden de leden zich in de Romanus-zaal, waar mevrouw N. Helversteyn-Roovers het tweede deel opende van deze avond met 'n welkomstwoord, in het bijzonder aan kapelaan J. P. Seysener. Kapelaan N Blaauwhof, de spreker van deze avond, kapelaan A. J. M. Spronk en zuster Remmers, sociaal werkster in de parochie. Kapelaan A. Spronk hield een in leiding over: „Is er verschil in ge loven" bij jong en oud, waarbij spr. allereerst de vraag „wat is geloven" aan de orde stelde. Het is een zich openstellen, een aanvaarden. Wij zijn met elkaar op weg naar God. Als wij ons gaan afvragen of er ver schil in geloven is, en wij beseffen dat ons leven een op weg zijn is naar ons eeuwig geluk, dan komen wij tot de ontdekking, dat ieder mens, jong of oud, deze weg bewandelt in TUINBOUWCENTRUM IN WOUBRUGGE UITGEBREID In de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal hield de Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingsvereniging „Leiden en Omstreken" G. A. haar voor- jaarvergadering. De voorzitter, de heer B. van Vliet, deelde in zfjn openingswoord mede, dat 1963 voor de vereniging een goed jaar geweest was. Ondanks de lang niet al tijd bevredigende prijzen steeg de vei- lingomzet dit jaar weer met ruim 1.300.000 gulden, waardoor over 1963 een omzet van ƒ16.197.111,08 behaald werd. In dit verband wees spr. er op dat de jaaromzetten de laatste 10 jaar met 10 miljoen gulden toegenomen zijn, het geen wel bewijst dat de Leidse veiling zich in een gestadige groei mag verheu gen. 't Is daarom te meer teleurstellend dat de vergunningen voor de uitvoering van de bouwplannen nog steeds uitblij ven. Alle plannen liggen klaar en er kan direct begonnen worden, maar on danks herhaalde uitnodigingen heeft nog niemand van de betrokken instanties de moeite genomen zich ter plaatse van de urgentie van de uitbreiding te overtui gen. Dit is werkelijk bedroevend. In verband met het vergevorderde sei zoen zag spr. er van af om voorspellin gen voor 1964 te doen; wel kon hij de vergadering mededelen dat tot nu reeds een voorsprong van ongeveer 700.000 gulden bereikt was, hetgeen er op wijst dat de stijgende lijn zich, in weerwil van de lage prijzen, nog steeds voortzet. Hierna was het woord aan de betaal meester, de heer Jacobs, voor het geven van het jaarverslag over 1963. Hieruit stippen wij aan, dat in 1963 279 veiling- dagen gehouden werden. Van de gelde lijke omzet van de geveilde produkten ging 57 pet. voor export, 18 pet. voor de groothandel, 22 pet. voor de klein handel en 3 pet. voor de industrie. Er werden meer aangevoerd 507.000 stuks kaskommers, 536.000 kg. spruiten, sla 3.331.000 stuks en 1.230.000 kg. tomaten, hetgeen in totaal een hogere opbrengst van ƒ2.536.000 gaf. Daartegenover ga ven de overige produkten een lagere opbrengst van 1.250.000 te zien, hetgeen in hoofdzaak het gevolg was van de lage prijzen van de vollegrondsproduk- ten. Er werden in 1963 1.404.369 kisten aan tuinders uitgegeven en er kwamen 1.410.647 kisten van de kopers binnen. Van het personeel werd alle medewer king ontvangen waarvoor spr. zeer dankbaar was. Grond gekocht Namens de Raad van Toezicht bracht de heer Brussé rapport uit over de ge houden controle op de balans en de ver lies- en winstrekening over 1963, waar na deze jaarstukken door de vergade ring werden goedgekeurd. Hierna deelde de voorzitter mede, dat door het bestuur, behoudens goedkeu ring van de vergadering, is aangekocht een boerderij met 20 ha. grond, aanslui tend op het reeds bestaande tuinbouw centrum in Woubrugge. Door deze aan koop wordt het mogelijk 10 a 15 tuinders aan een bedrijf te helpen. De vergade ring, overtuigd van het nut van deze maatregel, verleende de gevraagde goed keuring zonder stemming. Vervolgens gaf de voorzitter nog een uiteenzetting van de maatregelen be treffende het veilen op zaterdag waarna de vergadering met de rondvraag-werd besloten. HERENMODE-TIP SPORT-SHIRTS IN TRICOT-NYLON Voor weekend en vakantie. Gecontroleerde kwaliteit tricot-nylon, die snel ge wassen en snel droog is - strijken beslist overbodig. Exclusief voor p&c in Oxford-dessin Modieus haarstreep-dessin GEM. AANKONDIGING Leidse universiteit VERKEER Aan de Rijksuniversiteit te Leiden Burgemeester en wethouders van zijn geslaagd voor het Doet. examen Leiden brengen ter openbare kennis Ned. Recht, de heren H. E. M. Boe dat de Pieterskerkgracht, voor zover ke, Noordwijk, en E. C. P. v. Ginkel, gelegen tussen de Lokhorststraat en Breda, het Pieterskerkhof, met ingang van 8 juni a.s. voor de duur van aldaar plaatsvindende sloopwerkzaamheden zal zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdie ren en vee, in beide richtingen. (Advertentie) Maandag 1 juni a.s. wordt door het aannemersbedrijf J. Th. Wurzer te Leiden een begin gemaakt met de laatste fase van de verbouwing van de panden van Accu-Service Groe nen, aan de Nieuwe Rijn te Leiden. Vanmorgen heeft men een be gin gemaakt met de plaatsing van hekken op de Nieuwe Rijn ten dien ste van de marktkooplieden die om een afscheiding tussen markt en wa terkant hebben gevraagd. De vuilnisbelt van Leiden is in het nieuws geraakt. Het gemeentebe stuur van Noordwijk en niet minder de bollenkwekers, die in de omge ving van de vuilnisbelt wonen, zijn in hoge mate ontstemd over de toe stand, waarin de vuilnisbelt van Lei den, gelegen nabij Voorhout aan de Leidse Vaart, is geraakt. Na 'n be zoek aan de belt, welke op minder aangename wijze duidelijk maakte, dat de klachten niet ongegrond zijn, hebben we ons oor te luisteren ge legd bij de secretaris van de gemeen te Noordwijk, de heer B. Ike, die zich tot tolk maakte van de veront waardiging in Noordwijk. „Leiden heeft zich niet aan de afspraak ge houden. Volgens de Hinderwet dient men te zorgen voor voldoende af dekking. De vuilnisbelt moet aan 't oog onttrokken zijn. Leiden had be loofd, dat dit zou gebeuren doormid del van een aarden wal, waarop bo nen zouden worden geplant. Van een aarden wal of van een begroeiing is ons ter plaatse weinig gebleken. Voor deze belt is indertijd 'n gat van tien meter diep gegraven. Het is wel duidelijk, dat Leiden met zijn vuil boven dit gat is uitgegroeid. Op verschillende plaatsen steekt de heu vel vijf meter boven de polder uit. Los vuil in de omgeving van de helt wijst erop, dat er ook met de afdek king van het vuil nog problemen zijn. Niet te voorkomen is, dat de belt een lucht verspreidt, die tot 'n ruime kring rond dit centrum is te be speuren. Ook de bollenkwekers ma ken bezwaren, omdat zij last van verstuiving van het vuil hebben. Branden die voorheen nog wel eens voorkwamen als gevolg van broei of kwajongenswerk, zijn gelukkig wel tot een minimum beperkt, dank zij het geregelde optreden van de Leidse brandweer. Verbetering Al met al is het wel duidelijk, dat er een moeilijke situatie is ontstaan, waarin Leiden koste wat kost zo spoe dig mogelijk verbetering dient te brengen, wil de stad haar mogelijk heid tot vuilstorten niet kwijtraken. Personeelsgebrek is een belangrijke reden, die door Leiden is aangevoerd. Het mag echter geen motief zijn om maatregelen op te schorten. Nog minstens anderhalf jaar moet de stad wachten op de vuilverbrandings installatie in Leiden-noord. Zou men de mogelijkheid tot het storten in Noordwijk verliezen, dan is het te betwijfelen of nog een andere plaats in de omgeving gevonden kan wor den. Eens te meer is gebleken, dat het open storten van vuil uit de tijd is en in hoge mate ontsierend werkt in het Nederlandse landschap, maar dit is een zaak, die ook al door het gemeentebestuur van Leiden is on derkend. Daarom immers heeft men besloten tot het inrichten van een vuilverbrandingsinstallatie. Deze foto, op de belt gemaakt, geeft een indruk van de hoogte, waarop men zich nu al bevindt. Op de achter grond het dorp Voorhout, dat ook minder gelukkig is met de aanwezig heid van deze stof- en stank- verspreider. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ina dr v. G. Prins en T. A. Engel; Jan Cornells zn v. H. Ou wehand en J. H. van der Bent; Tanja Erica dr v. A. Menalda en I. H. van Witsen; Johannes Stephanus Maria zn v. J. Gordijn en A. M. Riebeek; Marcus Gerardus Joannes zn v. T. J. J. van Beek en C. M. van den Oord; Monique Evelien dr v. R. H. Rijns- burger en G. J. Krijgh; Pieter Marti- nus zn v. P. M. Charité en S. Zirkzee; Ronaldus Cornells Johannes zn v. C. H. J. van Kampen en A. A. van Kam pen; Robert Johannes Andries zn v. H. J. van den Burg en M. Cornet; Krijn zn v. K. Hoek en W. van der Plas; Carla dr v. J. Florijn en C. Ba- velaar. Gehuwd: R. Krabbendam en M. v. Leeuwen; N. C. M. Kleij en J. T. M. Rietkerk; P. van Luijn en F. M. T. Bonnet; J. Regeer en J. G. Nieuw en- burg; K. J. Hoogeboom en W. C. van der Vos; J. Kapaan en G. C. M. van Sohagen; C. Looij en M. W. J. Weeda; H. J. Bekooij en S. van Kampen; J. Baartwijk en G. J. Somimelmg; I Boot en C. van Hemert; E. van Slooten en M. Wennink; J. P. de Wolf en M. van der Meer; L. A. Eradus en R. C. Ko renhof; H. Aniba en G. J. van der Linden; J. P. Hoogervorst en N. F. van Westrienen. Overleden: A. van der Waals, 83 jaar, man; D. van der Merwe, 61 jaar, man; C. Nijgh, 46 jaar, man. Vereniging tot bestrijding T.B.C. Fleurig no-iron BANDSCHORTJE vlot model met 2 ruime zak ken. Praktisch en charmant. Keuze uit 6 kleu- A QE ren, normaal 3.95 X *fU tijdelijk Haarlemmerstraat 172—1.4 Herenstraat 9 MIDZA deed goed werk veel (Advertentie). Leidse professoren dokteren over Rotterdams drinkwater Twee Leidse professoren zijn door het college van b. en w. van Rotter dam aangezocht om de fauna in het Rotterdamse drinkwater te onderzoe ken. Het zijn prof. dr. H. P. Wolve- kamp, hoogleraar in de experimen tele dierkunde en prof. dr. P. H. Tit* parasitoloog. Hen is ook verzocht om de schadelijkheid van het Rotterdams water voor mens en dier te onder zoeken. Dit werd gisteren bekend gemaakt in de gemeenteraad van Rotterdam waar weer een „waterdebat" heeft plaats gehad na de laatste alarmeren de berichten. In het antwoord van wethouder H. W. Jettinghof op de in terpellatie-Reehorst bleek dat de Rot terdamse waterleiding een ernstig tekort aan mankracht heeft. Kundige chemici worden eerder aangetrokken door particuliere bedrijven, maar ver wacht mocht worden dat de borstel- wormen binnen korte tijd uit het Rotterdams water verdwenen zouden zijn. Inmiddels zijn er behalve de borstelwormen ook nog draadwor men, eenoogkreefjes en bladpoot- kreeftjes (waterluis) geconstateerd. Gisteravond heeft de Vereniging tot bestrijding der tuberculose te Lei den haar jaarvergadering gehouden. Uit het verslag van de penning meester en het jaarverslag over het jaar 1963 valt het volgende te ver melden: De exploitatie-rekening sluit met een voordelig saldo van f 1.313,26 na aftrek van het nadelig saldo over '62 van f 1.467,83. De Emmabloem-collecte, gehouden op een koude en natte zaterdag, in maart, heeft, met inbegrip van be dragen van bedrijven, een bedrag op geleverd van f 3.523,36. Kerstzegel- actie bracht een bedrag op van f 815 en aan giften werd ontvangen f 60. In 1963 is aan financiële steun in de verpleging f2.852,12 verleend. Aan 50 patiënten werd een voedsel pakket uitgereikt en bovendien werd in gezinnen, waar dit nodig bleek, hulp verleend bij de aanschaf van kleding en linnengoed. Het totaal aantal patiënten onder toezicht bedroeg op 31 december 301. Het aantal nieuw ingeschrevenen voor huisbezoek bedroeg 64. Naar 'n sanatorium werden uitgezonden 28 patiënten. Totaal werden 3.404 huis bezoeken afgelegd. Op leerlingen van scholen voor voortgezet onder wijs werden door onze twee zusters 10.524 tuberculinereacties verricht en op werkplaatsen en bedrijven 1.941. Tenslotte ontvingen in dit jaar 10 stage-zusters een opleiding van elk 4 weken. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP UITREIKING EHBO-DIPLOMA'S Op maandag 25 mei 1964 heeft de RK EHBO Vereniging „Meerburg" te Leiderdorp-Zoeterwoude op feestelijke wijze haar winterprogramma afgesloten. De voorzitster, mevrouw De Winter, opende de vergadering en verheugde zich erover, dat bijna alle leden aan wezig waren en er tevens veel belang stelling getoond werd door een groot aantal huisgenoten van hen. De EHBO- cursus voor beginners werd dit jaar geleid door dr. De Bruyne en mevr. Van Dam. Op deze avond kon door dr. De Bruy ne aan twaalf cursisten een voorlopig diploma worden uitgereikt. Zowel door bestuur als cursisten wer den de dokter en de instructrice bloe men aangeboden, waarna de avohd werd voortgezet met een gezellig samenzijn, waarbij muziek en dans werden afge wisseld met shetches en een gezellige rijm, ten tonele gebracht door verschil lende cursisten. Het driejarige dochtertje van de familie J. Wijnen uit Someren is gistermiddag overleden na een aan rijding. Het meisje stak voor de ouderlijke woning de straat over. Het werd door een personenauto aange reden. Zwaar gewond werd de kleu ter naar het ziekenhuis in Helmond gebracht, waar het aan de gevolgen is overleden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3