Canon DIAL35 beter een CANON in de hand... Dank en waardering voor sekretaris T. Th. Punt bij drie-in-één-jubileum Leken doen Rotterdams bisschop voorstellen van zielzorg Alexanderstad De Nerveuze Nerviërs CORDULA'S ERFENIS VRIJDAG 29 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 voor perfekte foto's I Voor f 250 biedt Canon u een volautomatische halfKleinbeeld camera ptttor dia automatisch de iorteart an tarugspoelt, lens f 2.8, diafragma en afstand af- -jsl>aarin de zoeker, CdS belichtinos- meter, tluftartlide» v.tn 1/30 tot 1/250 £n uee-toto handeleer vertelt Aether KI (111 KPTI u gaarne nog veer meer over de All eerste paus sinds een eeuw droeg Paus Paulus gisteren een mon strans met het H. Sacrament door de straten van Rome in een processie ter gelegenheid van Sacramentsdag. H(j wera vergezeld door priesters van elke orde, arbeiders en leden van jeugd- en culturele organisaties. Donderdag was het de zevenhon derdste verjaardag van de instelling van het feest door paus Urbanus IV. en de "andere Canon-camera's met wsreldrsputatio N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAG (Advertentie) Drie jubilea in één heeft gisteren de gemeentesecretaris van Hillegom, de heer J. Th. M. Punt gevierd. Op 1 juni is het 121/» jaar geleden, dat de heer Punt voor het eerst voor de gemeente Hillegom als secretaris op trad en onlangs herdacht de heer Punt in stiltte - vanwege alle plech tigheden rond het vertrek van bur gemeester baron O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden - dat hij 25 jaar ambtenaar was en tevens 25 jaar op de Hillegomse secretarie werkzaam was. De heer W. F. van Dam, loco-bur gemeester was er verheugd over, dat dit jubileum kon worden gevierd. „Zowel de raad en het college van burgemeester en wethouders als de ambtenaren hebben er behoefte aan de sceretaris eens duidelijk te ma ken, dat zij hem waarderen". De ambtenaren, aldus de heer Van Dam, tijdens de huldiging op de sceretarie, weten dat de secretaris voor hun be langen opkomt en ook dat hij van hen het volle pond eist. Het college van b. en w. weet, dat de secretaris hun volle vertrouwen waard is. 4 De heer P. yi. de Lange, waarne mend secretaris, sprak daarna na mens de secretarie-personeel en de gemeente-ontvanger en zijn personeel een woord van gelukwens en de wens, dat de jubilaris nog ve le jaren in zijn functie werk zaam zou blijven. Hij schetste de se cretaris als een man, die het leven van de vrolijke kant beziet en voor humor gevoelig is. Hij is ook een man die ieder in zijn eigen waarde laat en die ieder zijn kans geeft om te tonen wat hij waard is. Mede als blijk daarvan overhandigde hij hem een gouden polshorloge. Mevrouw Punt werden bloemen aangeboden. Daarna sprak de heer C. G. J. de Jong, directeur van Openbare Wer ken, mede namens zijn personeel en als blijk van bijzondere waardering bood hij een prachtige bloemenmand aan. De adjudant, hoofd van de rijks politie, post Hillegom, de heer W. A. Hoekstra, was vol lof voor de wijze, waarop hij en zijn personeel door de secretarie-personeel werden bediend. De heer Hoekstra bood een antieke scheepslamp aan, namens de rijks politie, de vrijwillige brandweer, de bedrijven en openbare werken en de openbare lagere school. De jubilaris was dankbaar voor de vele goede woorden en voor de mooie cadeaux, die aangeboden wer den. Hij dankte de burgemeester en wethouders voor het in hem geschon ken vertrouwen en voor de prettige wijze, waarop hij in de besprekingen van b, en w. betrokken werd. Evenals de verschillende sprekers dankte hy ook zyn echtgenote. RAADSVERGADERING Na de huldiging op de secretarie werd 's middags een openbare raads vergadering gehouden. Nadat de ju bilerende secretaris en zijn echtgeno te en kinderen door de heren J. Ver- steege en E. Spilker de raadszaal wa ren binnengeleid, hield loco-burge meester Van Dam een felicitatierede, waarin hij uitvoerig de verdiensten van de secretaris voor de gemeente Hillegom belichtte. Nadat ook wet houder P. van de Boer een woord van dank en felicitatie had gesproken, sprak de heer J. Versteege namens de raad en bood een prachtige sche merlamp aan. Het laatste woord was wederom aan de jubilaris. Hij gaf een uitvoe rige uitleg over de taak van de se cretaris. HU is alleen verantwoording schuldig aan de raad maar hem is al leen een zwijgende rol toebedeeld. HU meende, dat het tUd wordt, dat de wet, die 150 jaar geleden werd ge maakt, op dit punt een wUiiging on dergaat De secretaris besloot met een woord van dank tot het college en de raad voor hun waarderende woor den en het cadeau. RECEPTIE Na de raadsvergadering werd in Treslong een receptie gehouden, wel ke werd aangeboden door het ge meentebestuur. De zaal in Treslong was geheel ge vuld met belangstellenden, waaron der ook de moeder van de heer Punt, die uit Bergen was overgekomen, de broer van de secretaris de heer Punt, gemeente-secretaris te Hoorn en ver der de burgemeesters van Koudekerk en Puttershoek, oud-ambtenaren van Hillegom, de burgemeester van Voor hout, een groot aantal leden van de sceretariskring Bloembollenstreek, de pastoors Van Houten en van Rijn, PHILIPS NEEMT DEEL IN NIEUWE CANADESE ONDERNEMING Gisteren is in Canada de oprichting bekend gemaakt van Canatel Elec- tronice Ltd. Deze nieuwe onderne ming, waarvan het hoofdkantoor in Montreal is gevestigd, zal telecom- municatie-aparatuur en -systemen ontwikkelen, fabriceren en verkopen. 76 procent van het uitgegeven aan delenkapitaal is in Canadese handen, terwijl 24 procent is ondergebracht bij het Philips concern. Een van de Canadese aandeelhouders is Canada Wire and Cable co Ltd., de grootste fabrikant in Canada op het gebied van draad en kabel. Door middel van een technische hulp- en licentie-overeenkomst zal de samenwerking tussen Canatel en Philips Hilversum worden gereali seerd. Voorts zal Canatel de tele- communicatieactiviteit van Philips Electronics Industries Ltd, Toronto, overnemen en voortzetten. Canatel heeft verder Radio Engineering Pro ducts Ltd in Montreal, een bedrijf gespecialiseerd in telecommunicatie- apparatuur voor defensiedoeleinden, verworven. Aldus meldt een com muniqué van Philips. De heer en mevrouw Punt lezen met de heer W. de Langen, waarne mend secretaris, de oorkonde, die bU het cadeau, een gouden armbandhor loge, was gevoegd. en de dominee Bronsgeest en Krabbe en kapelaan Ham. Voorts een aantal oud-Hillegommers w.o. de heren Schoutens en van Gemert. Namens de secretaris-kring sprak de heer Ike van Noordwyk en hij bood de jubila ris een atlas aan. De jubilaris vond dit geschenk zeer praktisch, omdat hij nog eens gaarne de grenswijziging van de Zilk bij Hillegom wil bestude ren, waarvoor indertijd 98% der in woners zich heeft uitgesproken en waaraan na 12 jaar nog geen gevolg is gegeven. Pastoor H- M. J. van Houten sprak namens de Hillegomse geestelijkheid en vond dat zijn voorspellingen, die hij 51 iaar geleden had gedaan toen hij de baby Jan Punt in ae wieg zag liggen: „Dat kind zal wel aan de ver wachtingen voldoen", goed waren geweest. De dekenale raad van Rotterdam, die' uit leken bestaat heeft een reeks con crete suggesties gedaan aan de bisschop van Rotterdam voor een moderne opzet van de zielzorg in de nieuw te bouwen Alexanderstad, een van de grote sate- lietsteden van de toekomstige metro polis Rotferdam-Rlinmond. Alexander stad zal 180.000 zielen tellen, van wie rond een derde katholiek. Op het ogen blik is tussen het bisdom en de deke nale raad uitvoerie- overleg gaande over deze plannen. Dit overleg zal waar- schiinliik nog voor de herfst afgesloten worden. De dekenale raad heeft de bisschop in overweging gegeven voor de zielzorg in deze stad één pastoraal centrum te stichten, van waaruit in teamverband de zielzorgelijke bediening in haar to taliteit geschiedt. De raad is ervan over tuigd, dat binnen het kader van het thans geldende canonieke recht vol doende ruimte is voor een experiment als dit. De raad acht het bij de zielzorg- nieuwe-stijl van het grootste belang dat de verschillende taken door specialisten worden uitgeoefend zonder dat een strenge parochiële indeling als spelbre ker optreedt. Aldus deelt Th. J. C. Ver duin mede in een artikel over „De pla nologische ontwikkeling van Rotterdam en de zielzorg", in no. 5, 15e jaargang van het tijdschrift „De Nieuwe Mens". Verbrokkeling Het is verbrokkeling van energie, zo schrijft hij, wanneer in één parochie een priester tien partjes zielzorg voor zijn rekening moet nemen, hetgeen zich in 20 andere par. door 20 andere pries ters op dezelfde wijze herhaalt. Voor de nieuwe satellietsteden, waar duizenden woningen tegelijk in aanbouw zijn, dient de oude methode van het „aanbreien van parochies", met het gesjouw van bouwpastoors te worden vervangen door een eigentijdse, op de totaliteit van de toekomstige moderne stad gerichte vorm van zielzorg. Contact Volgens de voorstellen van de deke nale raad van Rotterdam zou het pasto raal centrum in Alexanderstad gevormd moeten worden door seculieren en re guliere priesters met aan hen toege voegd zusters en broeders. In de nieuwe stad aldus de dekenale raad, moet de Kerk van stond af aan een duidelijk missionair, apostolisch en oecumenisch karakter tonen. Er moet een grote open heid zijn voor de niet-katholieke mede christenen. Er moeten dan ook wegen gevonden worden om met hen in con tact te treden. Daarnaast zullen ook de in aantal sterk toenemende niet-chris- tenen van het begin af aan in de zorg der Kerk merkbaar betrokken moeten worden. Voorts zullen ook, en misschien wel heel in het bijzonder, de niet- of vrijwel niet-praktiserende katholieken benaderd en aangesproken moeten wor den. Juist de vestiging in een geheel nieu we omgeving is voor menigeen het mo ment voor een nieuwe start in zijn le ven. Slaagt de Kerk er in de rand-ka tholiek op dat moment te grijpen, dan wordt de nieuwe start een omkeer ten goede. Slaagt de Kerk daarin niet, dan is de nieuwe start een definitieve breuk. Een vervolgverhaal vao Sunke eo Wiske HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om ca. 7.30 Van de voorpagina). 7.55 Ope ratie Onbereikbaar, reportage. 8.00 Nieuws, postduivenberichten en so cialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.30 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 9.00 Loon naar werken, lezing. 9.10 Lich te grammofoonmuziek. 9.35 Water standen. 9.40 Met het oog op de we reld, lezing. 9.55 De school van mor gen, praatje. 10.00 Buitenlands week overzicht, lezing. 10.15 Z.O. 135, ge varieerd programma. (Om 11.00 Nieuws). 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. Aansluitend: postduivenberichten. 12.30 Tussen start en finish: sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Ra dio Jazzclub. 13.50 Voor de twinti gers. 14.25 Lichte grammofoonmu ziek. 14.45 Meisjeskoor. 15.05 Waar om is politiek zo ingewikkeld?, toe spraak. 15.20 Operamuziek (gr.). (Om 16.00 Nieuws). 16.30 Boeken wijsheid. 16.50 Zang en piano: lichte muziek. 17.15 Pianoduo: lichte mu ziek. 17.35 Licht ensemble. 18.00 Nieuws en actualiteiten. 18.20 Lich te grammofoonmuziek. 19.00 Voor de teenagers. 20.00 Nieuws. 20.05 Lich te grammofoonmuziek. 21.00 Opera tie Onbereikbaar, reportage. 21.05 Socialistisch commentaar. 21.20 Tan go-rumba-orkest. 21.45 Langs verge ten wegen, hoorspel. 22.15 Muzikale commentaartjes. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: actueel programma. 22.55 Licht orkest. 23.25 Lichte grammo foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke orkestmuziek (gr.). 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Djinn: gevarieerd programma. 12.00 Angelus. 12.04 Ka tholiek nieuws. 12.10 Country and Western Express. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal ensemble en zang. 12.55 Platennieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Marktberichten. 13.18 Ama teur-accordeonorkest. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Me- tropole-orkest en zangsolist. 15.40 Licht pianospel. 16.00 Voor jonge mensen. 16.15 Jazzmuziek met com mentaar. 16.40 Platennieuws. 17.00 40 jaar Katholieke Universiteit, le zing. 17.20 Klassieke grammofoon muziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Roulette, muzikaal spelletje. 18.00 Reportage Academische zitting Ka tholieke Universiteit te Nijmegen. 18.30 Lichte orkestmuziek. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.22 Sportperis- coop. 19.30 Brabants-orkest en solis ten: populaire klassieke werken. 20.30 Rieleksen, amusementspro gramma. 21.30 Buurman's krant: in formaties uit het buitenland. 21.50 Bric a Brac, cabaret. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Kruispunt: discussie over de ver schijningsvorm van de kerk in de wereld van vandaag. 23.10 Bespre king van nieuwe klassieke grammo foonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VPRO: 15.00 Beroemde filmclowns, 15.20 Geneviève, speelfilm. 16.40 On bekende sporten. 17.00-17.45 Voor de kinderen. NTS: 19.30 Portret van een sportman (III). NTS: 20.00 Journaal en weerbericht, NTS: 20,20 Franse chansons, VPRO: 20.55 Film- sterportret. NTS: 21.35 The Jackie Gleason Show, muzikale comedie- VPRO: 22.25 Wedloop om morgen, film over ontwikkelingswerk (dl 3)- NTS: 22.50—22.25 Journaal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27): NTS: 20.15-22.00 Einer wird gewinnen, nieuwe aflevering van de grote Europa-Quiz. doorLeni Behrendt Denk je! Ze heeft je eens gade geslagen en je bent uitstekend in haar smaak gevallen. Toen ze Ger- dia bij zich nam, rijpte in tante Cor- dula's brein het plan om jou met Gerdia te laten trouwen als het enigszins mogelijk was. De notaris vertelde me nog, dat zy eens gezegd heeft: „Die graaf zal er aan geloven, goed schiks of kwaadschiks! Hij en Ger dia zullen eens een paar vormen!" En of! lachte Odiel zo vrolijk als hy in weken niet gelachen had. Maar nu een vraag: Is Gerdia van dit plan op de hoogte? O neen! Ze weet nok niet eens, dat ze in werkelijkheid geen arm asse- poestertje is, die van de edelmoedig heid van een graaf afhangt! Tante Cordula wilde namelijk verhinderen, dat het verlegen meisje in handen zou vallen van een man, die belust is op haar rijkdom. Eigenlijk ie het al lemaal te mooi om waar te zijn. Na tuurlijk kon ik nu niet meer tegen haar voogd zeggen, dat ze niet meer op Trollenstein zou mogen blyven. Je zult het met me eens zijn, dat tan te Cordula een zeer vernuftig huwe- lijksplannefcje heeft uitgedacht. En dat ze zich niet vergist heeft, weten wij nu maar al te goed. Ik laat alles verder aan jou over, Odiel. EnIndien Gerdia nu eens een streep door de rekening haalt door mijn liefde zult te beantwoor den? Maak nu geen grapjes Odiel. Een gentleman als jy kan toch het hart van vrijwel ieder meisje veroveren. Natuurlijk moet je hier met tact en veel geduld tewerk gaan. Och, tante Adele, ik wil alles doen om het hart van Gerdia te ver overen. Alleen vrees ik, dat ik bij tante Hilda op tegenstand zal stui ten. Zij bewaakt Gerdia als een dier bare schat. Geloof je, dat Hilda haar mond zal kunnen houden? Als het geluk van haar Gerdia op het spel staat, is ze beslist tot al les in staat. Zij moet het toch ook bij zonder prettig vinden indien Gerdia gravin van Trollenstein zal worden. Gerdia zal dan altijd in haar nabij heid blijven. Dat moeten we haar vooral duidelijk makent Zou jij dat willen doen, lieve tante? Breek daar je hoofd maar niet over, Odiel. Ik zal met Hilda »pra- ken maar jij zult het met Gerdia moe ten doen. Het beste zou *yn, dat je haar klare wyn schenkt, zodat ze tenminste weet, waar ze aan toe is. Ze zal het wel verder vertellen aan Werner, zodat je van die kant ook niets meer te vrezen hebt. Tante! Jy denkt toch ook aan alles! Wat zou er van my worden als ik jou niet had? Ik ben je bijzonder dankbaar. Niet nodig, Odiel. Je hebt dit allies eigenlijk uitsluitend aan tante Cordula te danken! De volgende morgen drong de ba rones ongegeneerd tot Hilda's ryk door. Hilda lag nog in bed. Het wordt tijd, dat je er uit komt! lachte Adele. Hilde schoot waker en keek de vroege bezoekster meer wantrouwig dan verwonderd aan. Hilda, kruip nu niet weer onder je dekens van louter schrik, zei de barones goedgeluimd. Want ik ben naar je toe gekomen om je wat moois te vertellen. Maar Adele op die vroege uur! Waar is Gerdia, vroeg de barones vervolgens. Ze maakt haar ochtendwande ling, zoals ze altijd doet voor het ontbijt. Nou, dan is de lucht zuiver. Let nu eens goed op Hilda. Wat ik je nu ga vertellen, moet geheim blijven. Wil je me dat op je woord beloven? Natuurlijk, Adele, ik ben geen kletskous. Vervolgens luisterde zij in adem loze spanning naar hetgeen tante Adele te vertellen had en toen Ade- le's stem zweeg, viel ze van louter verbazing achterover in haar kus sen. Maar. maar dat klinkt als een sprookje. En dat is het ook! glimlachte Adele. De prins zal toch de assepoes ter trouwen. Ben je daar niet blij om, Hilda? En of! Verlegen wiste ze de tra nen af, die over haar wangen begon nen te rollen. Neem me niet kwalijk, Adele, maar het zijn vreugdetranen. Myn lieve Gerdia zal zo gelukkig wor den! Wat een geluk! Ja, maar, Hilda.om geluk kig te worden moet Gerdia eerst van Odiel houden. Wie zou niet van zo'n knappe jongeman houden? deed Hilda zicht baar verontwaardigd. Het is een pracht-kerel. Zeker, zeker, Hilda. Maar we weten niet hoe Gerdia over hem denkt. ZU heeft schrik voor hem, be kende Hilda, nu minder overtuigd. En om haar van deze angst te be vrijden, zal Odiel met tact en voor zichtigheid tewerk moeten gaan. Ik zal proberen daarbij een handje te helpen, Nee, Hilda, dat doe je niet! viel Adele haar in de rede. Laat die twee nu maar gaan. Tijd brengt immers uitkomst. Je behoeft niet met haar te praten over Odiel. Op dat moment kwam Gerdia de kamer binnen, maar hield geschrok ken de pas in toen zij de barones op de rand van het bed zag zitten. Nou, Gerdia, ik ben toch geen vogelverschrikker js het wel? glim lachte de barones in een wanhopige poging het meisje over haar verlegen heid heen te helpen. Mijn onverwacht bezoek om dit onmogelijke uur gold namelijk myn neef maar toen ik haan beneden nergens vond, liep ik hier even aan. Dat klonk in ieder geval geloof waardig en Gerdia brak zich niet langer het hoofd over de reden van dit onverwachte bezoek. Waar heb je die prachtige bloe men geplukt? Niet in het park, revrouw de barones, zei ze wat verschrikt. En als je dat wel gedaan zou hebben, dan zou niemand je dat heb ben kwalijk genomen, mijn kind. Ik ga nu even naar mijn neef. Tot straks! In de hal ontmoette ze de graaf, die al even verrast was als Hilda en Gerdia waren geweest. Wel, wel, tante, hoe kom jy hier zo vroeg? vroeg hy lachend. Heb je misschien Precies! zei ze en sprak niet verder alvorens ze in zijn werkka mer waren gekomen. Ik heb Hilda opgezocht, omdat ik wist, dat Gerdia alleen 's morgens niet aan de rokken van haar tante hangt omdat ze dan haar ochtendwandeling maakt. Zo kon ik Hilda alleen treffen. Is ze nu van alles op de hoogte? Ja! O! Een stortvloed van vreugde tranen. Beter kon het niet! Zal ze har mond kunnen hou den? Ze heeft het mij op haar woord beloofd. Hoe voelt onze jonge graaf zich overigens vanmorgen? Als genezen van een hartkwaal! En wat zei Emilie? O, die was zeer welwillend. Ze schoten beiden in de lach.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2