Dienstmeisje vastgebonden bij inbraak in Soesterberg Autodief slaat wachtmeester neer en vlucht Ed Hoornik geeft Avro-opdracht terug lü hoe laat eindigde kerkdienst? OUDERS RANSELDEN HUN KIND DOOD W. Thomassen burgemeester van Rotterdam VRIJDAG 29 MEI 1964 DE LEIPSE COURANT PAGINA 10 Twee mannen zijn er na een in braak in Soesterberg: met een buit van dertigduizend gulden aan geld, sieraden en oude munten vandoor. Terwijl een van hen het dienstmeisje van mevr. H. C. Labberton vastbond en bewaakte, maakte de ander zich van de buit meester. Toen het meisje alleen thuis was, kwamen twee mannen om water vra gen voor hun auto, die volgens hun zeggen met panne stond op de Amers- foortseweg. Ze kregen het water voor hun auto, maar toen ze vertrokken waren, sloeg de hond van de familie Labberton en het gealarmeerde meis je werd door twee inbrekers over vallen en op een stoel vastgebonden. Zij bedreigden haar met de dood als ze niet vertelde waar het geld te vinden was. Toen ze het geld en de sieraden gevonden hadden, sneden ze de telefoondraden door en vertrok ken. Bij haar thuiskomst zag mevrouw Labberton de voordeur openstaan en vond het gebonden dienstmeisje. Me vrouw Labberton bevrijdde haar en waarschuwde bij de buren de politie, die meteen een grote speuractie be gon. Zeven jaar geleden is er ook een indringer geweest in het huis van de familie Labberton. De politie kon toen vrij spoedig de hand op de dader leggen. fMlMMNQM ruimte. Felle motor met laag beo- zinever bruik. Veflloe voorwiel een drijving. InspectSetwurtM om de 10.000 km. Veel ruimte veorOper» mlng en defrosters. TodrtnjHJee, zonneklep en vele andere amitlea. Gesynchroniseerde 4 «versnel lingsbak. Stuurse* lining Sublie me wegllgglng.' MAAK OMTDOOONCSraT MM Automobielbedrijf GEBR. HUISMAN Levendaal 80, Tel. 22962—34000. LEIDEN. Terugblik „Soubrete", een Frans blijspel van Deval, dat donderdag onder regie van Gerard Rekers, door de NCRV werd opgevoerd, was luchtige zomerkost, vrolijk en een tikkeltje pikant van wege een schijnbare driehoeksver houding. De liefde speelde een grote rol en de tonelisten, die het spel heb ben uitgebeeld, legden de nodige be drevenheid aan de dag. De rol van Frangoise werd attractief vervuld door Petra Laseur, een rol, waarin eerder haar moeder, Mary Dressel- huys, triomfen vierde. Eveneens bij de NCRV heeft men eerder kunnen kijken naar een documentaire over de persoon van de grote hervormer Calvijn. Wellicht om het gegeven voor een breed publiek toegankelijk te maken, had de samensteller meer aandacht besteed aan de persoon dan aan de leer. Een goed gerichte ca mera illustreerde methodisch de le vensfasen van de Franse reformator. Gelukkig werden rondom de breuk met de Moederkerk geen verwijten gericht, aan wie ook. Daarentegen werden zelfs schaduwkanten in het leven van Calvijn belicht. Caroline Kaart kwam ook nu met een tref fend liedje, bovendien met haar va der, een Engels journalist, die in ons land is komen wonen. Het was een teder samenzijn voor wat gevoelige naturen. We ge'oven stellig, dat woensdag het tweede net wel niet druk bezocht zal zijn geweest, nu op de feitelijke zender de finale Europa cup voor landskampioenen te zien werd gegeven. Aan spanning heeft het ook nu niet ontbroken. Read Ma drid en Internazionale Milaan wer den door de camera's gedurig in het opg gehouden. Er waren tempera mentvolle ogenblikken en na afloop klitten de winnaars enthousiast aan een. De literaire ontmoeting kon niet doorgaan, omdat de AVRO zich niet had kunnen verenigen met 'n deel van het aangekondigde programma over Remco Campert. Er kwamen dubieuze dichtregels in voor. In de plaats kwam een vrij oppervlakkige reportage over het zilveren artisten- jubileum van Rudi Carrells vader. Driemaal deze avond werd Nehroe herdacht, hetgeen in zijn totaliteit een vrij volledig overzicht rond deze grote figuur opleverde. Nieuwe t.v.-studio De Nederlandse pers is dezer dagen iri Hilversum op bezoek geweest in het groeiende t.v.-centrum aan de Insulindelaan. Daar is de tweede fase van een gigantische nieuwbouw wel haast gereed gekomen. En dan wach ten opnieuw enkele objecten ter plaatse. In de buurt is grote ruimte opengehouden voor de komende bouw van radio-accommodaties van de Ned. Radio-unie. Wat we nu heb ben bezichtigd, was de eigenlijke grote studio met de modernste ap paratuur en enorme speelgelegen- heid. Nog geen twee jaar geleden verrees aangrenzend de zo geheten studio A, in omvang groter dan wel ke t.v. studio in het nabije Bussum dan ook. Maar die studio A is slechts noodwendig in gebruik. Want zodra de accommodatie aan de Insulinde laan volledig is, zal die eerste studio worden ingericht als montagehal en wat daar bij hoort. Deze technieken worden vooralsnog in een verlaten tapijtfabriek in het Hilversumse cen trum bedreven. Komende uitzendingen Vanavond kunnen sportvissers hun hart ophalen, o.a. bij Jan Blaaser, in het programma „Beet". Er is verder een film in de Dr. Kildare-serie. Op het tweede net brengt de KRO de comedie „Lawaai" van L. Samson. Zaterdag biedt de NTS verstrooiing op beide netten: op het eerste net de Jackie Gleason-show en op 't tweede net de Europaquiz van Joachim Ku- lenkampf. Het zondagavondprogram ma van de AVRO heeft „Kunstgre pen" van Pierre Janssen, verder een korte, en een lange film over zieken huizen. We maken er al vast op at tent, dat de VARA 8 en 10 juni a.s. opnieuw een t.v.-rechtbank zal uit zenden, deze keer met mr. J. Roelse als voorzitter, wegens uitstedigheid van prof. Belinfante. Het zal gaan om „de zaak v. d. Burg". Toen gisteravond omstreeks 18.00 unr in Heemskerk de wachtmeester le klasse van de rijkspolitie, H. van Tent, een circa 30-jarige, van auto diefstal verdachte man wilde arreste ren, werd hg door deze tegen de grond geslagen. Tijdens het gevecht met de wachtmeester werd hem de kleding van het bovenlijf gerukt. Verdachte zag kans het dienstpistool van de po litieman in zijn bezit te krijgen en vluchtte met ontbloot bovenlichaam in de richting van Beverwijk. De man, die via achtertuinen en smalle paden kans zag te ontkomen, werd om 19.15 uur op de grens van Beverwijk en Heemskerk gesigna leerd. Toen had hij nog steeds geen kans gezien zich ergens een overhemd te verschaffen. De wachtmeester, die bij de vechtpartij verwondingen aan zijn hoofd opliep, behoefde na be handeld te zijn, niet in het zieken huis te worden opgenomen. In samen werking met de gemeenetpolitie speurde de rijkspolitie naar de ont vluchte man. Op de wegen werd door de rijkspoltiie gisteravond ook inten sief gesurveilleerd. Het is de groep Heemskerk van de rijkspolitie in samenwerking met de Haagse recherche gelukt vanmorgen de man te arresteren. De man bleek de ongeveer 26-jarige J. J. F. uit Den Haag te zijn, die verbleef bij zijn zus ter in Beverwijk waar hij om kwart over vier in de ochtend van zijn bed kon worden gelicht. De revolver bleek hij bij zijn arrestatie nog in zijn bezit te hebben. De man, die reeds vele malen we gens diefstal en agressiviteit tegen over de politie was gearresteerd, is te Beverwijk ingesloten om vervol gens op transport naar Den Haag te worden gesteld. De dichter Ed Hoornik die van de AVRO een opdracht had ontvangen tot het schrijven van een TV-spel heeft, naar aanleiding van het ver bod een gedicht van Remco Campert in de rubriek „Literaire Ontmoetin gen" uit te zenden, deze opdracht teruggegeven. De AVRO-tele visie zei de beslis sing van de heer Hoornik te betreu ren. De tot op heden met hem ge maakte afspraken heeft zij, ingevol ge zijn verzoek, geannuleerd. Ontevreden Kamerleden Tal van Tweede-Kamerleden vin den de verhoging van hun etappes van 15 mille tot f 20.000 per jaar niet niet voldoende. Van verschillende zijden wordt in het voorlopig verslag over deze 33- procents „loonronde" opgemerkt, dat zowel de reiskosten als de overige onkosten, verbonden aan het Kamer lidmaatschap, sedert 1958 belangrijk verhoogd zijn of binnenkort zullen worden. Dit zal ertoe moeten leiden, zo me nen talrijke leden, dat ook de ver goedingen hiervoor verhoogd wor den. Voor de reiskostenvergoeding is hierbij temeer reden, omdat naar'hun mening het bedrag van f2400 per jaar bij lange na niet meer voldoen de is om ervan in een auto te rij den. i MuiNÉiLMaiiBHM üh y? x m I -/ tr v sr,€ Een recent portret van de 59-jarige Indiase minister zonder portefeuille Lal Bahadur Shaatri, die sinds de ziekte van premier Nehroe in januari van dit jaar de taak van Nehroe heeft overgenomen. Minister Lal Bahadur Shaatri wordt genoemd als opvolger van de Indiase premier. BELANGRIJKE VRAAG IN PROCES-LONGPRé Droeve zaak voor Bossche Rechtbank Voor de Bossche rechtbank stond gisteren een echtpaar, v. G.-v. S. uit Eindhoven terecht, dat nauwelijks uiterlijk enige spijt o( berouw toonde voor de daad, waarvan het beschul digd was: him 2-jarig kindje dood geranseld, omdat het niet op comman do zijn behoefte kon doen. Reeds eer der had het echtpaar het kindje om dezelfde zaak zodanig mishandeld, dat het in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. Oktober 1963 was 't weer aan de ouders toevertrouwd en op 9 december deed zich een derge lijke situatie voor. Om beurten heb ben de man en de vrouw het kind geslagen met een handveger en de blote hand. Toen het kind zo hard schreeuwde, dat de buren gewaar schuwd zouden kunnen worden heb ben zij het een washandje in de mond gestopt. Na de maaltijd van het middaguur hebben de man en de vrouw de mis handeling voortgezet. De vader werd zo razend, dat hij het kind met het hoofd tegen de muur sloeg en met het hoofd op de grond liet vallen. Het kind is daarna overleden. De vrouv» heeft het schone kleertjes aangetrok ken en in bed gelegd. Aan een buur vrouw vertelde zij, dat het kind een ongelukkige val had gemaakt. Daarna is de dokter en vervolgens de poli tie gekomen, die het echtpaar ver hoord heeft zonder tot arrestatie over teg aan. De vrouw is enige weken daarna door de man mishandeld. Het echtpaar is uit elkaar gegaan. Toen eerst is de poltie tot arrestatie over gegaan. Uit het psychiatrisch rapport bleek, dat de man tijdens het plegen van het misdrijf ernstig geestelijk ge stoord was. Hij is debiel. Zijn familie wilde zich steeds met zijn huishou ding bemoeien, bovendien had hij veel zorgen om het feit, dat zijn vrouw in veel hoger mate debiel was dan hij zelf. De officier achtte ernstige schuld niettemin aanwezig en eiste tegen de man vijf jaar gevangenisstraf en tegen de vrouw twee jaar met ver pleging in een krankzinnigengesticht. De man zal onder toezicht gesteld moeten worden. De pleiters vroegen om hernieuwd psychiatrisch rapport. Echtgenote van diplomaat in botsing met agent Op de zevende dag van het proces- Longpré voor het hof van Assisen van Namen is gisteren het verhoor begon nen van de 120 opgeroepen directe getuigen. Velen zijn dorpsgenoten van de 34-jarige mevrouw Marie- José Longpré. Zij hebben ofwel me vrouw Longpré op de 12e april 1963, de dag waarop haar zeventien maan den oude zoontje Pierre verdween, in Auvelais gezien ofwel kennen zij het gezin-Longpré goed. Al uit de eerste vragen, die wer den gesteld, blijkt, dat het hof nauwkeurig mogelijk het uur wil be palen waarop volgens twee vrouwe lijke getuigen, beiden inwoonsters van Auvelais, mevrouw Longpré met haar dochtertje Dominique en een leeg wandelwagentje in het dorp liep. Zij hadden haar op 12 april 1963 Goede Vrijdag om drie minuten voor vier ontmoet. Het juiste tijd stip van deze ontmoeting is daarom van zo groot belang, omdat mevrouw Longpré zegt daarna naar huis te zijn teruggekeerd om de kleine Pier re te halen. De twee getuigen hadden haar gezien na afloop van een kerk dienst. Aan alle opgeroepen getuigen werd dan ook de vraag gesteld: „Hoe laat eindigde de kerkdienst?" De eerste was een hoofdonderwij zer, die ook de kerkdienst bijwoon de. „Ik weet zeker, dat de dienst om twee minuten over drie begon en om tien voor vier eindigde. Ik houd van stiptheid en ik ben een tydma- niak". De pastoor van Auvelais zei, dat de dienst om kwart voor vier of misschien enkele minuten later ein digde. „Veel kan dat niet zijn ge weest, want om vier uur was er een begrafenis". Een onderwijzer verklaarde, dat de kerkdienst zeker om tien voor vier eindigde. „Ik moest mijn vrouw bij de kapper halen en ik was pre cies op tijd." De echtgenoot van de verdachte antwoordde ontkennend op de vraag, of de gezondheidstoestand van zijn zoontje Pierre, die volgens zijn vrouw werd ontvoerd, maar volgens de beschuldiging door haar met voor bedachte rade werd vermoord, te wensen overliet. „Hield uw vrouw zioh minder met Pierre dan de an dere kinderen bezig?" „Zij had natuurlijk meer werk met zes kinderen dan met één. Dat is nor maal", luidde het antwoord. De schoonmoeder en schoonzuster van de beklaagde huilden toen zij de getuigenbank betraden. Ook mevr. Longpré was haar ontroering niet meer machtig. Beide getuigen hadden Pierre sinds Nieuwjaar niet meer ge zien. „Het was een normaal kind. Mijn schoondochter houdt veel van haar kinderen", aldus de schoonmoe der. „HANDIG"... AlabKtlne in gat, scheur of kier van muur en plafond en ze zijn wear glad, vlak en smetteloosl »lA«A6TIHEHOUANON,V.UiOSEGRACHT I AMSTERDAM (Advertentie) UITSTEL GEEN AFSTEL Oet besluit dat de niet-socialisti- sche meerderheid van de Tweede Kamer deze week nam, toen zij het wetsvoorstel tot verhoging van de huren goedkeurde, betreft zonder twijfel een op het eerste oog voor tal van huurders weinig populaire maat regel. waarbij het veelal aan vol doende begrip blijkt te ontbreken, maar toch kan men geloven we op goede gronden staande houden, dat dit besluit verstandig is geweest. ^Poegegeven moet worden, dat het debat over het wetsontwerp van de kant van de Kamer niet zo bij zonder overtuigend is geweest, om dat het merendeels nogal een lauwe en lome indruk maakte, maar niet vergeten mag worden, dat deze dis cussies de zoveelse waren in een reeks van voorstellen tot huurverho ging, waarbij telkens weer nagenoeg dezelfde argumenten aan bod wa ren. Van minister Bogaers kan men in alle geval in veel mindere mate zeggen, dat hij ook ditmaal weer juist dezelfde wapens ter verdediging aandroeg; hij plaatste zijn voorstel temidden van een reeks actuele ge gevens, al was de hoofdlijn, die daar doorheen liep dan ook niet nieuw. Hoofdargumentatie blijft, dat de ver schillende huurniveaus tussen oud en nieuw Verder tot elkaar behoren te worden gebracht, wil men ooit een evenwicht bereiken, dat een werkelijk economisch bouwbeleid mogelijk maakt. Daartoe is met deze verhoging weer een steentje bijge dragen en in dat licht moet men dunkt ons de nare kanten, die aan deze maatregel vastzitten omwille van het goede doel voor lief nemen. r\ie nare kanten zijn er ongetwij- feld. Niemand, die dat heeft wil len verdoezelen. In de eerste plaats kan men toegeven, dat de aanvan kelijk door de minister gestelde da tum in het kader van de gehele so ciaal-economische ontwikkeling van de laatste tijd een beetje ongelukkig mag worden geacht. De vakbeweging klaagt niet ten onrechte, dat de prij zen van veel goederen dermate hoog zijn opgelopen, dat een flink deel van de loonsverbeteringen alweer werd achterhaald, zodat een huur verhoging wel op een zeer ongele gen moment komt. Weliswaar is er een voldoende compensatie overeen gekomen, maar die verbruikt dan toch maar de ruimte, die er even tueel voor andere verhogingen in het vat zou zitten en zo kan men ver staan, dat van genoemde zijde op enig uitstel is aangedrongen. lMerkwaardig is nu, dat minister 1"* Bogaers onder de invloed van geheel andere omstandigheden naar men uit zijn verklaring moet afleiden? zelf de datum van in gang voor de huurverhoging, zoals die aanvankelijk op 1 juli a.s. was bepaald, op losse schroeven heeft ge zet. Naar hij te kennen gaf: om de Eerste Kamer niet in tijdnood en on der druk te brengen. Enig uitstel van de datum van ingang zou ons in de gegeven omstandigheden bepaald niet onwelkom lijken, opdat intussen de studie kan worden voortgezet, die inmiddels aan verscheidene fronten over het verder te voeren sociaal- economisch beleid voor de komende tijd kan worden voortgezet. Gelijk men weet, werkt het kabinet aan een gemengd plan voor AOW-verho- ging en fiscale verlichting, dat eer lang aan de SER zal worden voorge legd. De Tweede Kamer behandelt op het ogenblik een breed complex fiscale wetten, waarbij ook wel aan slagen op de schatkist zullen worden gedaan. Wat zou logischer z(jn, dan dat ook de a.s. huurverhoging in het geheel van dat alles nog eens even werd bekeken en dat men dankbaar gebruik zou maken van de „open da tum", die minister Bogaers zelf heeft ingelast. Enig uitstel behoeft geen ernstige vertraging van een op zich zelf zeer nuttige maatregel te bete kenen en zeker geen afstel, maar men kan er zodoende wel een beter afgewogen onderdeel van een geheel plan van maken. Het besluit van de Tweede Kamer om tot een nieuwe huurverhoging over te gaan blijven we onverminderd verstandig vinden; maar nu nog even de consequenties met het oog op de beste datum van ingang bestuderen! Gisteren is de vrouw van de secre taris van de Spaanse Ambassade, mevrouw M. de V.-C., met haar C.D.- wagen frontaal in botsing gekomen met een motoragent van de Haagse politie. De ware toedracht van de zaak is nog niet duidelijk. Volgens de agent reeds mevrouw De V. met haar wagen door een stoplicht zijzelf ver klaarde echter dat het licht nog oran je was. De agent vloog door de bot sing van de motor en liep een pijn lijke schouder op. De heer W. Thomassen, burgemeester van Enschede, zal mr. G. van Walsum aan het einde van het jaar opvolgen als burgemeester van Rotterdam. De heer Van Walsum zal dan de pen sioengerechtigde leeftijd hebben be reikt. Deze benoeming tot burgemeester in één van onze grootste gemeenten zal binnenkort officieel worden be kend. Aldus meldt de Tel. Evenals de huidige burgemeester van Rotter dam, is de heer Thomassen lid van de PvdA voor welke partij hij een tijd lang zitting had in de Tweede Kamer. AJC-LID Rotterdams toekomstige burgemees- De actrice Judy Garland is in ter, Willem Thomassen is 55 jaar oud. Hongkong in een ziekenhuis opge- Hij is socialist en was voor de oorlog nomen. Men vermoedt, dat sij •en secretaris van de AJC. hartaanval heeft gehad. Vijf zwaar gewonden bij verkeersongeluk Vanmorgen omstreeks half zeven is een busje tegen een rechts gepar keerd staande vrachtwagen op de provinciale weg tussen Maasdam en Blaaksedijk gebotst. De inzittenden, vijf werknemers van de N.V. Schok- beton uit Zwijndrecht en afkomstig uit Puttershoek en 's Gravendeel, werden hierbij zwaar gewond. De chauffeur moest met een snijbrander uit de wrakstukken worden bevrijd. Het ongeluk gebeurde doordat de chauffeur de vrachtwagen door de dikke mist niet tijdig had opgemerkt. Ter plaatse was het zicht niet meer dan 75 meter. De vrachtwagenchauf feur was gestopt, daar hij in de langs de weg lopende sloot, een weg gezakte personenauto ontdekte. In het Hilton-hotel in Amsterdam is donderdagavond de landelijke finale gehouden van de verkiezing van Miss Bril 1964. De titel In deze door de stichting oog en bril georganiseerde verkiezing ging naar José Haan, een 21- jarige secretaresse uit Eindhoven (midden J. Tweede werd mevrouw W. de Graaff, een 22-jarige kapster uit Haarlem (rechte) en als derde eindigde met een montu urlengte de 21-jarige studente Wenny van Leeuwen uit Mid-Laren (linka).

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10