Getuigen in proces-Longpré het wandelwagentje was leeg Na de lagere school gaat veertig procent naar de LTS DROEVIG EINDE VAN STOEIPARTIJ LANGS AMSTERDAM-RIJNKANAAL Nekkramp in Zelhem TWEE NIEUWKOPERS GEWOND BIJ ONGELUK OP OVERWEG Zeven zeelieden sprongen overboord DONDERDAG 28 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 BAYER helpt miljoenen mensen: Aspirin tegen pijn. Daarom staat de naam BAYER op elk tablet Aspirin. U kunt vertrouwen op de snelle werking van Aspirin bjj hoofdpijn, verkoudheid of griep. Aspirin, de wereldvermaarde pijnstiller! AS PIRI Ndaar staat BAYER achter!' (Advertentie) In de ambassade van India in Moskou heeft de Russische premier en par tijleider Nikita Chroesjtsjow woensdag het condoleance-register getekend, dat hier is neergelegd in verband met het overlijden van de Indiase pre mier Nehroe. (Foto). Op een tafeltje staat een vaas bloemen naast een portret van wijlen Nehroe. KLEINZOON VAN NEHROE STAK BRANDSTAPEL AAN KWART TON SANDELHOUT Toen de uitvaartstoet van Nehroe de uitgesirekte open terreinen om het par lementsgebouw passeerde, doorbrak 'n deel der menigte het dubbele kordon van politie en militairen en omstroomde de auto's die de lijkbaar volgden. Des ondanks kon de stoet langzaam zijn weg vervolgen. Reeds vroeg in de ochtend waren op strategische punten in de stad met hel men uitgeruste politiemannen gepos teerd om te voorkomen, dat de mensen massa uit de hand zou lopen, zoals zes tien jaar geleden bij de crematie van Ghandi was geschied. Dp sommige plaatsen stonden de toe schouwers tot vijftig a zestig rijen dik opgesteld, wenend uitroepend: „Jawa- harlal Nehroe amar ho" (Nehroe is on sterfelijk). VECHTEN OM PLAATS Buiten de oude stadswallen aan de oever van de Joernna richtte de lijk stoet zich naar de brandstapel van san delhout, die op een ondergrond van bakstenen was opgebouwd. Militairen hadden de grootste moeite de opdrin gende menigte, zich met zonneschermen en kranten tegen de brandende zon be schuttend, op een afstand te houden. Fo tografen en cameralieden uit alle delen van de wereld vochten letterlijk om een goed plaatsje toen de stoet in zicht kwam. pandits", geleerde Hindoes, wa ren toen nog bezig de laatste hand te LITERAIRE ONTMOETINGEN DE VOOR GISTERAVOND aangekondigde televisieuitzen ding „Literaire ontmoetingen" van Hans A. Gomperts en Hans Keller in het AVRO-programma is komen te vervallen. Deze uitzending zou zijn ge wijd aan het werk van de in Den Haag geboren literator Remco Campert, die debuteer de met „Het leven is vurruk- kulluk", die poëzie schreef en ook journalistieke arbeid ver richt. Meegedeeld werd, dat deze uitzending niet zou door gaan, omdat „de leiding van de AVRO zich niet kon verenigen met een gedeelte van de in houd van het programma". Nader vernemen wij, dat in de uitzending een gedicht was opgenomen, dat in ongezouten taal „de dingen bij de naam noemde". De heer Gomperts was van mening, dat dit ge dicht niet kon worden wegge laten uit de uitzending, omdat het essentieel was voor de per soon en het werk van Campert Campert behoort namelijk tot de tallozen die eerlijk zeg gen wat zij menen. Deze eer lijkheid is doorgaans niet een afspiegeling van fijnbesnaard heid. We hebben Remco Campert dan niet in levenden lijve mo gen aanschouwen en niet mogen aanhoren wat hem in zijn in nerlijk zo roert, maar wij me nen hem dank zij deze afwe zigheid toch wel een beetje te hebben leren kennen. De heer Gomperts toont zioh ook een kampioen der eerlijk heid. Omdat onwelvoeglijke woorden voor de t.v. geen kans krijgen in onze tijd zijn ze blijkbaar onverbrekelijk ver bonden met de artisticiteit van een dichterlijke ziel heeft hij geweigerd, nog verder mee te werken aan het houden van „Literaire ontmoetingen". Het volgend seizoen zal t.v.-kijkend Nederland zijn cultuurverrij king van elders moeten betrek ken. leggen aan de brandstapel, waarvoor ruim een kwart ton sandelhout was ge bruikt. In de nabijheid stond de „Raj- ghat", het gedenkteken dat de crematie- plek van Mahatma Gandhi aangeeft. In het wit gehulde Hindoes zongen geeste lijke liederen terwijl het lijk van Neh roe op het houten bouwsel werd gelegd. „LANG LEVE NEHROE'' Om zeven minuten over half vijf In de middag wierp Nehroes 18 jaar oude kleinzoon de toorts in de brandstapel waarop al spoedig het stoffelijk over schot van de man die sinds 1949 het In dische schip van staat bestuurde, door een zee van vuur werd verteerd. Terwijl de vlammen hun werk deden bliezen militaire hoornblazers het afscheidssig naal en riepen de omstanders „Lang leve Nehroe". NANDA BeëDIGD ALS PREMIER Goelzariilal Nanda, de minister van binnenlandse zaken, is woensdagochtend door president Radhakrisjnan beëdigd als premier van India als opvolger van Nehroe. Eerder was reeds verklaard dat zijn benoeming tot premier een tijdelijk ka rakter heeft. Nanda zal in functie blijven totdat de parlementsfractie van de regerende congrespartij een nieuwe leider zal heb ben gekozen. Voorlopig nog geen vervoer REM-eiland Er wordt op het ogenblik gewerkt aan de reparatie van de kraan met nieuwe laadboom op de „Global Ad venturer". De nieuwe boom wordt hersteld uit in Nederland aanwezige reserve-onderdelen en uit enkele uit Amerika overgevlogen onderdelen. Wanneer een en ander zijn beslag heeft gekregen zai de „Global Ad venturer" eerst ten overstaan van de scheepsinspectie in Nederland wor den beproeft en daarna naar Cork varen om de nieuwe boom te beproe ven op Laad- en verstuwingsvermo- Een. Van het verloop van deze uitge- reide proefnemingen zal afhangen wanneer het project het vervoe ren van het „Rem"-eiland naar de Noordzee voortgang kan vinden. Leopold Longpré belooft „sensationeel einde' van proces Bevond de kleine Pierre Longpré zich op 12 april 1963 in het wandel wagentje, waarmee zijn moeder die dag boodschappen ging doen? In het proces tegen de 34-jarige mevrouw Marie-José Longpré, die wordt be schuldigd van moord met voorbe dachte rade op haar 17-maanden oude zoontje, zijn woensdag ver scheidene verklaringen ter sprake gekomen, die op deze belangrijke vraag een ontkennend antwoord ge ven. Zij zelf houdt vol, dat Pierre die dag uit het wagentje werd ontvoerd, toen zij in een winkel in de hoofd straat van haar woonplaats Auvelais inkopen deed. Twee moeders met haar kinderen en een vrachtrijder daarentegen zeg gen met stelligheid te hebben vast gesteld, dat het wagentje leeg was, toen zij mevrouw Longpré waren te gengekomen. De getuigenverklaringen werden woensdag toegelicht door recher cheurs en leden van de rijkswacht, die het onderzoek hebben verricht. Zij hadden geconstateerd, dat de ge tuigen hebben kunnen waarnemen of de kleine Pierre al dan niet in het wandelwagentje zat. Andere getuigenverklaringen kwa men ook woensdag ter sprake, dat mevrouw Longpré zoals zij aan voert die dag onmogelijk twee keer in een beperkte tijdsduur de weg tussen haar woning en de win kel kan hebben afgelegd. „Onschuld zal worden bewezen" Inmiddels heeft de echtgenoot van mevrouw Longpré in een interview met een Belgisch weekblad ver klaard, dat het proces ,,op sensatio nele wijze" zal eindigen. In het woensdag verschenen nummer van het blad „Zondagsnieuws" zegt Leo pold Longpré, dat „op het gepaste ogenblik onze verdedigers het for- Kardinaal Ottaviani wil H. Stoel laten beslissen over „pil" Kardinaal Alfredo Ottaviani, se cretaris van de Vaticaanse congrega tie van het Heilig Officie, dat het op perste toezicht in zaken van geloof en zeden uitoefent, heeft in een vraaggesprek met het weekblad „Vita" gezegd, dat het probleem van de contraceptie-pil bestudeerd zou moeten worden door de nationale bisschoppenconferenties of eventueel door het Vaticaanse algemene Con cilie. Hij sprak zijn afkeuring uit ten aanzien van verklaringen over dit probleem door individuele kerke- mele bewijs van haar onschuld zul len voorleggen". In het blad legt hij volgens de re dactie uit „waarom, waar, hoe en wanneer de politie loog om zijn vrouw te beschuldigen". Het gaat daarbij om een verkla ring van twee getuigen, die zijn vrouw op de 12e april hadden ont moet en zich volgens hem in de tijd hadden vergist. Booreiland mr. Cap weer aan het iverk Het boorplatform dat voor de kust van Schiermonnikoog een boring uit voert voor de American Overseas Pe- troleumlimited, de exploratie maat schappij van de Caltexgroep, heeft zijn werkzaamheden hervat. In de loop van de vorige week is het eiland gedraaid, dit naar aanleiding van on derzoekingen door duikers naar de werking van zeestromingen ter plaatse. Deze onderzoekingen zijn gedaan gedurende de eerste veertig dagen van de boring en na overleg met de betrokken officiële instanties werd besloten het eiland te draaien alvo rens de boring voort te zetten. Rond om de drie poten van het eiland zijn thans zandzakken ter versterking aan gebracht. NEDERLANDSE VRACHTWAGEN IN FRANKRIJK VERONGELUKT Een vrachtwagen voor vleesver- voer uit Den Haag is gisteren bij de Franse plaats Saint-Martin-Longueau tegen een boom gereden. Een der beide inzittenden vond de dood, de chauffeur werd ernstig gewond. De vrachtwagen had in Parijs een la ding vlees afgeleverd en was op te rugweg naar Nederland. De chauf feur, de 25-jarige Willem Snoek uit Den Haag, kon pas na een half uur uit de cabine worden bevrijd. Hij is naar het ziekenhuis van Senlis over gebracht. Zijn metgezel, Johan Gun- ter, 36 jaar en eveneens wonende te Den Haag, was op slag dood. WIELSTËX TREFT MOEDER MET Aan het gebouw van de Indiase ambassade in Den Haag, hangt na het be kend worden van het overlijden van premier Nehroe de vlag van India halfstok. KINDEREN Toen gisteren een 27-jarige moeder met haar drie-jarig zoontje aan de hand achter de kinderwagen, waar in een acht maanden oud zoontje lag, in Rotterdam-Zuid liep te wandelen, werd zij getroffen door een dubbel wielstel van een juist passerende vrachtwagen, dat door onbekende oorzaak was losgeschoten en op eigen gelegenheid zijn weg vervolgde. Alle drie werden met schaafwonden naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Van de leerlingen die de lagere school verlaten bezoeken momen teel 40 procent een Lagere Techni sche School. Dit heeft de heer J. E. de Wind, directeur van de Bond van Vereni gingen tot het geven van Nijverheids onderwijs gistermiddag medege deeld in een inleiding die hij hield op de voorlichtingsdag ter gelegen heid van de nationale beroepenmani- festatie in de Julianahal in Utrecht. Tweehonderd beroepskeuze-adviseurs van rijks- en particuliere bureaux woonden de bijeenkomst bij. De heer De Wind meent, dat niet genoeg de nadruk kan worden ge legd op de noodzakelijkheid, dat het Nederlandse bedrijfsleven het belang van een goede vakopleiding erkennende, ook de nodige interesse hiervoor toont en onder meer toe ziet op het continueren van de op leidingsmogelijkheden van de in dienst zijnde werknemers. Door de wet op het voortgezet onderwijs is deze tak van onderwijs opgenomen in de scala van mogelijkheden voor dé Nederlandse jeugd in de een of andere vorm vervolgonderwijs te vol gen. Binnen deze onderwijssoort is volgens de heer De Wind alle aan dacht er op gericht de leerlingen, die deze weg kiezen alle mogelijkheden tot doorstroming naar aard en capa citeiten te verstrekken. Zoals de situatie zich thans laat aanzien zullen de mogelijkheden door de inwerkingtreding van de nieuwe wet zeker toenemen. De heer De Wind gelooft namelijk dat naast de doorstromingsmogelijkheden ook de soholen binnen het kader van het pro gramma de gelegenheid krijgen nuan- lijke leiders. Men moest dit volgens de Kardinaal aan de Heilige Stoel overlaten. Aan kardinaal Ottaviani OVEREENSTEMMING PERSO- NEELSBONDEN VERVOER EN HANDEL. Tussen de Ned. Kath. Bond van Vervoerpersoneel (K.B.V.) en de Kath. Bond van personeel in de han del (K.B.P.H,) is overeenstemming bereikt over het overnemen van het werkterrein van eerstgenoemde bond in de sektor handel door laatstge noemde organisatie en wel met in gang van 1 juni 1964. Anderzijds zal de K.B.P.H. op dezelfde datum zijn aktiviteiten ten behoeve van het ad ministratieve personeel in de ver- keerssektor overdragen aan de K.B.V. De leden die de reap, bonden in die sektoren hebben, zullen overgaan naar de organisatie die in het ver volg hun belangen gaat behartigen. De getroffen overeenkomst is een oplossing voor enkele in de struktuur van beide bonden minder goed pas sende situaties, die het gevolg waren van de fusie van de kath. bond van werknemers in het transportbedrijf „St. Bonifacius" en de kath. bond van vervoerspersoneel „St. Raphaël" (waaruit de K.B.V. is ontstaan) en van de splitsing van de voormalige Ned. Kath. Bond van administratief, verkopend- en verzekeringspersoneel „St. Franciscus van Assisie", waaruit de K.B.P.H. is voortgekomen. Bij een vuurzee in de zaken wijk van de kleine stad San Juan op het eiland Leyte (Pbilippijnen) zijn vijftig gezinnen hun huis kwijtge raakt. was een vraag gesteld over wat on langs de Belgische kardinaal Sue- nens gezegd zou hebben namelijk, dat katholieke echtparen binnenkort misschien een door de Kerk aan vaarde „geboorteregelings-pil" zou den kunnen gebruiken. De aartsbis schop van Westminster, mgr. Hee- nan, hield zoals gemeld vol, dat de Kerk een dergelijke methode ver oordeelde. Kardinaal Ottaviani zei, dat de Heilige Stoel niet graag heeft, dat een of andere plaatselijke auto riteit leerstellige verklaringen af legt over omstreden kwesties waarin leiding vanuit het centrum nodig is. Allen die in dit opzicht iets te zeg gen hebben, moesten de Heilige Stoel van hun mening op de hoogte stellen zodat deze met alle overwegingen vanuit juridisch, medisch, moreel en andere gezichtspunt rekening zou kunnen houden. Gistermiddag is omstreeks half een tankers, de pogingen van de redders, door een ongelukkige samenloop van De reddingspogingen bleven vergeefs, omstandigheden de 25-Jarlge C. H. Omstreeks kwart over een kon de van Breukelen uit Vleuten te Maar- verdronken ntan worden opgedregd. sen in het Amsterdam-Rijnkanaal verdronken. Het gebeurde onder schafttijd toen employées van een zeepfabriek tus sen twaalf uur en half twee hun bo- het kanaal. Twee werknemers raah ten in een stoeipartij en rolden van de steile kant het water in. Zij ver dwenen elkaar vastklemmend in de diepte. Op het geroep van 'n meisje „Kees kan niet zwemmen" werden terstond reddingspogingen aange wend, waarbij de wel de zwemkunst meester zijnde man uit het water werd gehaald, die op zijn beurt di rect aan het reddingswerk deelnam. Op het moment van de redding be moeilijkte de hoge golfslag, veroor zaakt door twee elkaar passerende Koninklijk gezin begin ju>i naar Porto Ercole Het Koninklijk gezin wordt de eer ste week van juni in Porto Ercole verwacht, het Italiaanse zomerver blijf van de Koninklijke familie. Gisteren is prins Bernhard in Por to Ercole aangekomen om de villa in gereedheid te brengen. Een deel van de inventaris zal worden ver nieuwd. Op het vliegveld van Grose- to landde gistermiddag een vracht meubelen bestemd voor de villa. Vier inwoners van het dorp Zelhem lijden vermoedelijk aan nekkramp. Het zijn de heer A. Dimmendaal en twee dochters en de verloofde van een van hen, de heer Th. Boomkamp. Zij zijn opgenomen in het Wilhelmi- naziekenhuis te Doetinehem. Hun toestand is redelijk. Nekkramp is een vorm van her senvliesontsteking. Het is een be smettelijke ziekte die onder bepaalde omstandigheden een epidemisch ka rakter kan krijgen. Gisteravond om zeven uur is op een niet beveiligde overweg in Drum men een vrachtwagen in botsing ge komen met de trein van Arnhem naar Zutphen. De wagen kwam op het andere spoor terecht en de twee inzittenden, ds chauffeur J. Koot en de bijrijder G. Hoogerwerf, weiden gewond. De trein kon niet op eigen kracht verder rijden. Vanuit Zutphen heeft gisteravond een reserveloco- motief de trein opgehaald. De beide slachtoffers uit Nieuw koop zijn in 't St. Walburgis-zieken- huis opgenomen met een zware her senschudding. Hun toestand is nog zodanig dat zij niet door de Rijks politie kunnen worden gehoord. De met veevoeder geladen vracht auto en aanhanger uit Alphen van de firma Amersfoort is vanmorgen met behulp van een kraan gelicht. De aanhanger werd ongeveer vijftig motor mot de trein meegesleurd. ceringen in het belang van de leer lingen aan te brengen en daardoor tegemoet te komen aan de specifieke belangstelling van de leerling. De be- roepenmanifestatie, die gisteren in Utrecht is begonnen en die heden eindigt met de prijsuitreiking door de staatssecretaris van Economische Zaken, geeft volgens spreker de ge legenheid de waarde van de techni sche op leiding te leren kennen, maar tevens dient de aandacht te worden gevestigd op de kwaliteiten, die ach ter deze technische uitvoering aan wezig moeten zijn om tot een derge lijk resultaat te kunnen komen. VOORLICHTING Op de voorlichtingsdag voerde voorts nog het woord drs K. van 't Zet, lid van de directie voor de ar beidsvoorziening, die de beroepen- voorlichting aan een beschouwing onderwierp. Hij meent dat de ouders met betrekking tot de maatschappe lijke plaatsbepaling van hun kinderen geen betrouwbare leidslieden meer kunnen zijn, omdat het om een be slissing gaat, waarvoor de nodige kennis ontbreekt. Afhankelijkheid van deskundigen is onvermijdelijk geworden, zoals trouwens op allerlei levensterreinen meer en meer het geval is. De be- roepenmanifestatie moet volgens de heer Van 't Zet een plaats gaan in nemen in een systematische beroe- penvoorlichting in Nederland. Door een regionale spreiding van deze manifestatie kunnen meer jeugdigen en ouders worden bereikt dan thans het geval is. Vannacht zijn in Delfzijl zeven be manningsleden van de Delf zij Ise kustvaarder „Bothniaborg" in paniek in de haven overboord gesprongen, toen de uitvarende Delf zij lse kust vaarder „Merweborg" hun sloep na derde. De zeven mannen waren bang overvaren te zullen worden. Ze wa rnet de sloep op weg naar hun schip na een waiverlof. Ze werden opge pikt door de „Merweborg", die de sloep zonder aanvaring passeerde. Een van de zeven drenkelingen, de twintigjarige matroos J. Z„ die niet kon zwemmen, was bewusteloos ge raakt, maar kon met kunstmatige ademhaling weer bij kennis worden gebracht. Bibliotheek voor blinden geopend door Prinses Gistermiddag heeft Prinses Beatrix de nieuwe blindenbibliotheek aan de Noordwal in Den Haag officieel ge opend door het inschakelen van een bandrecorder. Met dit gebeuren werd tevens het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Blindenbibliotheek op feestelijke wijze herdacht. Voor het vertalen van boeken en tijdschriften heeft prof. ir. R. G. Boiten, hoogleraar in de Werktuig bouwkunde in Delft, een geheel nieuw systeem ontwikkeld, waardoor het mogelijk is een pocketboek in drie uur tijds in brailleschrift te zetten, terwijl hiervoor tot nu toe 280 uur nodig was.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8