fiets! Min. Witteveen waarschuwt tegen nieuwe loonexplosie Slachtoffer Hoogoven-ongeluk overleden Veiligheidsaktie bij de Landmacht Nieuw Raadhuis voor op te heffen gemeente Begin Mammoetdebat belastingvernieuwing blijf jong, blijf fit... Mevrouw Helb heeft niet uit de school geklapt Delft krijgt nu weer water uit Rotterdam Wateroverlast in Hengelo DONDERDAG 28 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Op de Ginkelse heide, nabij Ede zijn woensdag vele schapen uit hun, met dit warme weer wel benauwde jasjes geholpen. Dit gebeurde in het kader van het jaarlijkse schapenscheerdersfeest, georganiseerd door de VVV van Ede. De minister van Financiën, prof. H. J. Witteveen, heeft dinsdag ge waarschuwd tegen een nieuwe loon explosie op basis van de gestegen prijzen. Na de recente loongolf staan we voor een proces van aanpassing en herstel van evenwicht. Dit proces dat weliswaar pijnlijk is, kan men niet ontgaan door een nieuwe loonex plosie, die onze economie in een zui ver cumulatieve inflatie zou bren gen, zo zei hij. De minister, die spraK op de jaar vergadering van de Nederlandse Wa- terschapsbank in Den Haag, wees op het feit, dat Nederland bezig is dit jaar een miljard gulden meer uit te geven dan verdiend wordt. De cij fers van de betalingsbalans van april zyn de slechtste die ooit geconsta- Kostbare briljant uit etalage verdwenen Op vooralsnog raadselachtige wijze is uit een der etalages van een grote juwelierszaak in de Leidsestraat te Amsterdam een losse briljant met een gewicht van 6.5 karaat en een waarde van ruim twintig mille ver dwenen. Dinsdagochtend werd de vermissing van de steen door de be drijfsleider geconstateerd en daarvan aangifte gedaan bij het politiebureau Singel. Het namens de verzekering op tredende expertisebureau (Centraal Experticebureau) heeft een beloning van twee mille uitgeloofd voor aan wijzingen die tot opsporing van de steen kunnen leiden. teerd zijn. We worden door de wel vaart voortgejaagd, zo meende hij, en voelen ons soms meer slachtoffer dan genieter van de welvaart. We zullen ons voldoende uit de wel- vaartsjacht moeten losmaken om de zaken in hun werkelijke perspectief te zien. De bewindsman betoogde, dat de overheid met haar begroting voor volgend jaar aan de noodzakelijke aanpassing van de economie zal moe ten meewerken. Men zal niet alles kunnen doen wat wenselijk wordt geacht. Doch Aij zegde toe, dat spoe dig een wet voor belastingverlaging gereed zal liggen, zodat bij ontspan ning van de economische situatie on middellijk een verruiming van de koopkracht kan worden gerealiseerd, die niet zal doorwerken in prijsstij gingen. De 26-jarige heer Juan Cerda Do- noro uit Valencia (Spanje), een van de op 6 mei bij het ongeval met hoogovens, getroffen werknemers van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken, is gister middag in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk aan zijn destijds opge lopen verwondingen overleden. Het stoffelijk overschot zal per vliegtuig naar Valencia worden over gebracht, waar de begrafenis zal plaats vinden. In opdracht van het hoofdkwartier van de Koninklijke Landmacht is een campagne ontworpen die over enige tijd onder de naam „Argus" zal starten. De bedoeling er van is of ficieren, onderofficieren en man schappen nog eens te doordringen van de noodzaak de militaire veilig heidsvoorschriften in acht te nemen. Symbool van de campagne is een spin („Argus). Dit symbool zal wor den afgedrukt op suikerzakjes en lucifersdoosjes. Verder heeft men een viertal films laten vervaardigen waarin duidelijk tot uitdrukking wordt gebracht welke gevaren er schuilen in het veronachtzamen van de veiligheidsvoorschriften. De eer ste film, „Argus lui stert mee", waar schuwt vooral tegen loslippigheid; de tweede, „Argus valt aan op geruch ten", sahetst hoe valse geruchten het moreel kunnen ondermijnen; in de derde, „Argus is gewapend", wordt gewezen op het gevaar dat ontstaat als wapens in handen van onbevoeg den komen en in de vierde, „Argus grijpt zijn kans" worden de risico's van het achteloos met documenten omgaan behandeld. Ook in de hand boeken van de militairen zal meer dan tot nu toe aandacht aan het veiligheidsaspect worden gegeven. Minister mr. E. H. Toxopeus heeft gistermiddag een nieuw raadhuis ge opend in het Zuid-Bevelandse dorp Kloetinge, dat volgens het nieuwste herindelingsplan van gemeenten bin nenkort zal worden opgeheven en toegevoegd aan het naburige stadje Goes. „Kloetinge is niet alleen een admi nistratieve eenheid, maar een ware gemeenschap, waar nauw onderling contact bestaat tussen de inwoners. Hoewel de argumenten die Kloetin ge aanvoert om zijn zelfstandigheid te behouden zeer wijs zijn, moet het gemeentebestuur toch niet teleurge steld zijn, wanneer dit fraaie dorp wordt toegevoegd aan de gemeente Goes", zo zei de minister bij zijn openingsrede. „Want het zijn de toekomstige ont wikkelingen in Zeeland die deze sa menvoeging eisen". Dan ligt het te vens in het belang van heel Neder land dat grotere eenheden van ge meenten in Zeeland worden gescha pen". De burgemeester van Goes, mr. Huber, verklaarde bij de opening, dat Kloetinge maar niet al te ongerust moest zijn over haar toekomst, want, zo zei de burgemeester, we raken zo langzamerhand gewend aan steeds nieuwe herindelingsplannen. In studio A in Hilversum zijn woensdagmiddag de op namen gemaakt van een optreden van de tiener-held Freddy en zijn „dreamers", Foto: tijdens zijn op treden voor de camera's wendde Freddy zich spon xaan tot zijn in extase geraakte tiener-supporters. 60 Amendementen in Tweede Kamer Het voorspel tot de belastingver nieuwingen is gistermiddag in de Tweede Kamer ingezet. Het wordt weer een mammoet-debat en betreft de vermogens-, de loon- en inkom stenbelasting. Het debat zal zeker langer dan 14 dagen duren. De drie wetsontwerpen, die in eerste aanleg uit 1958 dateren, beogen de oprui ming van merendeels uit de bezet tingstijd stammende wettelijke be lastingmaatregelen. Het gaat in het algemeen om ver lichting van de belastingdruk, hoe wel de regering ook vereenvoudiging voor ogen staat. De verlichting is ge vraagd in het accoord van Wasse naar. In de Tweede Kamer zijn meer dan zestig amendementen ingediend. Maar dat wil niet zeggen, dat er da delijk al een breedvoerig debat zich MINISTER LUNS HET NUT VAN POEZEN Mevr. Helb, de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur in Z.-Afri ka (vroeger ambassadeur in Moskou) heeft zich tijdens een lezing in Kaap stad niet uitgelaten over een ontdek king van afluister-apparaten in de muren van het Nederlandse ambas sadegebouw in Moskou en over de verwijdering daarvan. De ambassa deur heeft dit dezer dagen aan mi nister Luns bericht, nadat deze zijn voormalige man in Moskou om op heldering had gevraagd. Minister Luns zei dit gisteren des gevraagd in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begroting van Buitenlandse Zaken. Hij achtte het wel mogelijk, dat mevr. Helb er in een gesprek over haar Moskouse tijd aan heeft herinnerd, dat altijd reke ning moet worden gehouden met het bestaan van afluister-apparatuur. Een mogelijke uitlating in deze zin, al dus de heer Luns, kan aanleiding zijn geworden tot een sensationeel pers bericht van een niet geheel juiste in houd. „Misschien is het overigens wel iets op rijkskosten een paar Siamese poezen aan te schaffen", scherste de minister nog naar aanleiding van het krantenbericht, dat mevr. Helbs Sia mese poezen met gevoelige oren voor hoogfrequente geluiden des tijds de weg zouden hebben gewezen naar onder een hoogfrequente toon ingeschakelde verborgen microfoons in het Nederlandse ambassadege bouw. Minister Luns is niet ingegaan op de woorden van de CH-senator, dr. J. van Hulst, over de terechtstelling van de Ambonese vrijheidstrijder dr. Soumokil. ontspint. Eerst houdt men zich aan de algemene beschouwingen op de zevenhonderd pagina's die als toe lichtingen op de belastingwetten zijn uitgegeven. De algemene beschouwingen wer den gisteren nog beëindigd. Alle le den die aan het woord kwamen brachten lof aan staatssecretaris Van den Berge van Financiën, wiens in zichten in het bijzonder een stempel hebben gezet op het wetsontwerp. De heren Lucas (KVP) en Kieft (AR) vonden het noodzakelijk het uitgangspunt van het belastingheffen fundamenteel te wijzigen. Zij dron gen aan op de instelling van 'n niet- ambtelijke staatscommissie. De re gering rekent erop, dat de schatkist 100 miljoen gulden minder krijgt als de wetsontwerpen worden aangeno men. Dit mag voor het kabinet geen reden zijn, meende de heer Lucas, de amendementen af te wijzen, alleen omdat dit financieel niet aanvaard baar is. De heer Lucas maakte nog de algemene opmerking, dat ih de nieuwe ontwerpen een abnormale vrees voor fraude en belastingont duiking bestaat. Star Mr. F. Portheine (VVD) verweet ook de regering een te grote starheid in een eenmaal gekozen systeem, waar bij men zich te veel vasthoudt aan de angst voor fiscaal misbruik. Wel liet hij zich in gunstiger zin uit over de oudedagsvoorziening en aftrek van kosten voor studie. De socialistische woordvoerder Van Urk drong aan op het heffen van een vermogenswinst-belasting. De nieuwe regeling voor de kosten- aftrek stuit bepaald op tegenstand in de kamer. De meeste sprekers spra ken zich uit tegen de nieuwe rege ling. Vanmiddag komen de minister Witteveen en staatssecretaris Van den Berge aan hun antwoorden toe. Daarna zal het debat bij de artikels- gewijze behandeling eerst goed los komen. Ook u kunt een fiets cadeau krijgen! Lees de advertenties de damesbladen. (Advertentie) De transportleiding voor drinkwa ter van Rotterdam naar Delft, die ge durende enige weken door 'n breuk onbruikbaar is geweest, is gisteren op beperkte wijze weer in gebruik genomen. Het water wordt echter in Delft extra gechloreerd en de bevol king is gewaarschuwd dat roestbe- zwaren kunnen optreden. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, heeft gisteravond in de vergadering van de gemeente raad een verklaring afgelegd over de moeilijkheden met betrekking tot de drinkwatervoorziening in Delft, veroorzaakt door een breuk in de watertransportleiding van Rotterdam naar Delft. Hij zei, dat als het on derzoek van nieuwe monsters weer gunstig uitvalt, het binnen het raam van de mogelijkheden ligt, dat eind van deze week de watervoorziening weer normaal is. Het is te verwach ten dat de waterschepen vrijdag voor het laatst zullen varen. Beatrix en Margriet naar Duitsland De prinsessen Beatrix en Margriet zullen enkele dagen familieleden in Duitsland bezoeken. De prinsessen vertrekken zaterdag 30 mei. In aansluiting op het familiebezoek zullen zij woensdag 3 juni het huwe lijk bijwonen van prins Maurits van Hessen met prinses Tatjana van Sayn- Wittgen9tein-Berleburg te Berleburg. ONVERANDERD DIVIDEND LEIDSCHE WOL Het bestuur der Leidsche Wolspin nerij N.V. deelt mede, dat aan de komende jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders een divi- dendvoorstel over het boekjaar 1963- 1964 zal worden aangeboden van 20 procent in contanten, waarvan reeds zes procent als interim is uitgekeerd zodat nog een slotdividend van 14 pet. resteert (geheel onveranderd). Telegram van rouwbeklag van NSR Evenals eergisteravond ontlaadde zich ook gisteravond boven Twente een hevig onweer. Door de vele re gens kon de riolering in Hengelo het water niet snel genoeg afvoeren. Het gevolg was, dat de tunnels onder de spoorbanen en de rijkswegen rond om Hengelo blank kwamen te staan, waardoor het verkeer grote omwegen moest maken. In de binnenstad kwa men enkele straten blank te staan, waardoor kelders vol liepen. De brandweer is bezig deze weer leeg te pompen. De Nederlandse Studentenraad heeft namens de Nederlandse stu denten in een telegram aan de Am bassade van India en de Nationale Indiase Studentenorganisatie zijn leedwezen uitgedrukt over het over lijden van de eerste minister Nehroe. De NSR is er van overtuigd dat zjjn werk ten behoeve van de we reldvrede zal worden voortgezet. De NSR betuigt tenslotte zijn sympathie met het Indiase volk. Een deel van het Belgische wegennet is ook in het bui voor de weg van Brussel naar Leuven. Het gemeentebe weg verdriet het zeer, dat zij geen verandering in de toe duidelijk te maken, dat de gemeente Tervuren ook wel plaatst met het opschrift „deze baan is een staats tenland berucht om zijn slechte kwaliteit. Dit geldt o.m. stuur van Tervuren, een gemeente langs de voornoemde stand kan brengen en om de hotsende weggebruikers anders zou willen, zijn er nu borden langs de weg ge- baan" waarmee dan een Rijksweg wordt bedoeld. Woensdagmiddag heeft H.K.H. prinses Beatrix in Den deelte van de blindenbibliotheek. Foto: door op een kno deling, waar gesproken boeken en tijdschriften op snelle apparatuur in werking. Tegelijk begonnen de apparaten zojuist gehouden Haag de officiële opening verricht van het nieuwe ge- p te drukken stelt de prinses hier in de reproduktie-af- wijze en in groten getale worden vermenigvuldigd, de aan de eerste opdracht: het vermenigvuldigen van de openingstoespraken.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7