3)e EevdUetSowtcvnt CASSIS HERO Nehroes stoffelijk overschot verbrand op historische plek DRIE MILJOEN INDIëRS LANGS 10 KILOMETER LANGE ROUTE CALEX TWEEDE KAMER AANVAARDT HUURVERHOGING onweerstaanbaar DONDERDAG 28 MEI 1964 54e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tassen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes l,<a De gistermorgen overleden premier van India, Nehroe, vertrok drie dagen geleden van New Delhi naar Dehra, waar hij een korte vakantie zou doorbrengen. Bij zijn vertrek werd Nehroe op het vliegveld uitgeleide gedaan door de Dalai Lama (rechts) en sheik Abdullah (links). ONGERUSTHEID OVER TOEKOMST VAN INDIA Jawaharlal Nehroe, de gisteren overleden-minis ter-president van India, heeft vandaag zijn laatste rit door de hoofdstad van zijn land gemaakt- Zijn stoffelijk overschot was geplaatst op het affuit van een kanon, dat door manschappen van de Indische strijdkrachten werd voortgetrokken. Onder geween van de voor Nehroe's woning ver zamelde menigte trok de stoet door het grote ijzeren tuinhek, waar nog slechts een uur tevo ren twee mensen onder de voet waren gelopen en gedood toen een opdringende mensenmassa poogde een laatste glimp van de overledene op te vangen. Een tiental anderen liep daarbij verwon dingen op. Langs de ongeveer tien km. lange route naar de plaats van Crematie, voerend langs het parlementsgebouw waar in 1947 India's onaf hankelijkheid werd afgekondigd en waar Nehroe zo vele malen zijn gehoor door zijn welsprekend- Rouwenden wilden zonder spoorkaartje naar New-Delhi Het door zestig leden der strijdkrach ten voortgetrokken affuit werd vooraf gegaan door detachementen van land-, zee- en luchtmacht, de kolven der wa pens naar boven gekeerd en marcherend op het geroffel der omfloerste trommen en de tonen der treurmuziek. beid geboeid had gehouden, hadden zich na&, schatting wel drie miljoen mensen opgesteld om de laatste eer aan de dode te bewijzen. Voor het vertrek uit het met zware bloemegeur bezwan gerde sterfhuis waren aan de lijkbaar nog tal van kransen gehecht, o.m. door de Russische eerste vice-premier Kosygin en de oud-minister van buitenlandse zaken van Nepal, dr. Toelsi Giri. Onder de vele buitenlandse autoriteiten, die naar India waren gekomen om de crematie bij te wo nen, bevonden zich in de stoet, de Britse 'premier sir Alec Douglas Home, lord Mountbatten als vertegenwoordiger van koningin Elizabeth, de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken Bhoetto, de Russische vice-premier Kosygin en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk. Het lichaam van Nehroe, gehuld in de nationale vlag, en het hoofd rustend op een wit kussen, was omgeven door een gordel van bloemen en kransen. Het scharlaken, wit en goud hiervan weer spiegelde zich in de bloesems der langs de wegen staande bomen, welker takken zich bogen onder het gewicht van de tallozen die daarin een plaatsje hadden gezocht om het voorbijtrekken van hun dode leider gade te slaan. Zo dicht was de miljoenenmenigte langs de route, dat de begrafenisstoet slechts met moeite voort kon komen. LICHTE AARDSCHOK Een uur voor het vertrek van het sterfhuis beefde de hoofdstad door een enkele seconden durende lichte aard schok. In Nagpoer, in Centraal-India, werden vanmorgen omstreeks 55 mensen ge wond, toen de politie met wapenstokken en traangas een mensenmenigte belette zonder spoorkaartje met een trein naar Nieuw-Delhi te gaan. Enkele duizenden vierkante meters waren langs de rivier de Joemna vrij gemaakt voor de crematieplechtigheid. De plaats is gelegen tussen het in de zeventiende eeuw door de Mongoolse keizer Sjah Jehan gebouwde rode fort en het Raj Ghat, het mausoleum van Gandi. Op de vlakte is een platform van twintig vierkante meter opgetrok ken, waarop de Hindoe-priesters van middag de „laatste riten" en de „vuur- ceremonie" voltrekken. Het stoffelijk overschot van Nehroe lag woensdag onder een wit laken op een groot bed in zijn ambtswoning. Een sadelrode stip op het voorhoofd accen tueerde de bleekheid van zijn vredig gelaat. Twee witte lotussen met ge kruiste stengels lagen boven zijn hoofd. Nehroes dochter, Indira Gandhi, zat in witte rouwkleding en het hoofd gehuld in haar sari op de vloer aan het voeten einde van het bed toen ministers, diplo maten. parlementsleden en vooraan staande burgers langs het stoffelijk overschot schuifelden. Later werd het lijk op een praalbed voor de woning gelegd. Het bericht dat Nehroe was overleden veroorzaakte in geheel India een enor me schok. Toen gemeld werd, dat de toestand van de premier kritiek was hadden al veel mensen hun werk in de steek gelaten. Politie-eenheden werden naar de ambtswoning gedirigeerd in verband met.de snel aanzwellende menigte daar. De Indiase radio wijzigde de program ma's en zond nog slechts gewijde muziek uit. Alle handelskantoren, banken, ba zaars en bioscopen werden gesloten. Het openbaar vervoer bleef gehand haafd, maar veel taxi's verdwenen van de weg. „AAN NEHROE DE OVERWINNING" De tienduizenden voor het huis lieten zich door de stromende regen niet af schrikken en bleven geduldig wachten tot zij een laatste blik op hun geliefde premier konden werpen. Velen weenden terwijl anderen in koor „Nehroe ki jai" (aan Nehroe de overwinning) een populaire kreet waarmee zij hem plach ten te groeten riepen. Aan weerszijden van de katafalk met het stoffelijk overschot lagen twee grote blokken ijs op marmeren platen terwijl vier inderhaast opgestelde ventilators voor een koel briesje zorgden. Toen de schemering viel bracht een storm, ge volgd door onweer en regen, een sterke temperatuurdaling teweeg na de grote hitte die overdag had geheerst. Politieke leidhrs van elke kleur over de gehele wereld hebben hun grote leedwezen uitgedrukt over het heen gaan van premier Nehroe van India. Velen van hen herdachten hem als een persoonlijk vriend en als staatsman van grote betekenis. Een der eerste reacties kwam van Lord Attlee, die in 1947, toen India on afhankelijk werd, Brits premier was. Lord Attlee noemde Nehroe iemand, die gespeend was van elke bitterheid, on danks de vele jaren die hij onder het Britse bestuur in de gevangenis heeft doorgebracht. Nehroe's plaats zal moei lijk te vervullen zijn, aldus lord Attlee. Moskou-radio noemde in een uitzen ding het heengaan van Nehroe een Met 71 tegen 36 stemmen heeft de Tweede Kamer woensdagmiddag een wijziging van de huurwet, welke inhoudt een huurverhoging op voor 1957 gebouwde woningen per 1 juli a.s., aangenomen. Tegen stemden socialis ten, pacifistisch-socialisten en communisten. Foto: de heer J. Bommer van de PvdA, een van de felste tegenstanders van het ontwerp, feliciteert drs. P. C. W. M. Bogaers, minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, met het door deze behaalde succes. INDIA OP EEN TWEESPRONG GEDURENDE het vele maan den durende ziekbed van Nehroe, dat aan zijn overlijden vooraf ging, heeft het Indiase volk stelselmatig de vraag ont weken, wie de premier na zijn overlijden zou moeten opvol gen en welke weg dit op één na grootste land van de wereld dan zou moeten gaan volgen. Met Nehroe verliest 't land een uitzonderlijk begaafd lei der, een staatsman, die in de gehele wereld werd gewaar deerd door vriend en vijand en wel om zijn bijzondere per soonlijkheid. Nehroe mag als politicus gezien worden als de grote leider en initiatiefnemer van het neutralistische blok in de wereld. Voorstander van ge weldloosheid en overleg was hij vaak een gezien bemidde laar in internationale kwesties en zijn stem was zeer belang rijk. Door hem heeft India in de wereld een wel zeer aparte plaats ingenomen en de vraag rijst nu, zal Nehroe's politiek worden voortgezet, of zal India in de toekomst onder 'n nieuwe leider een geheel andere poli tieke koers gaan volgen. Een en ander is van 't groot ste belang in verband met een aantal politieke problemen die momenteel hangende zijn, zo als de verhouding tot commu nistisch China en de verhou ding tot Pakistan inzake de kwestie Kashmir. Als derde punt is er het leiderschap van het neutralistische blok. Blijft India neutralistisch, zwenkt 't naar links of naar rechts? Zal de nieuwe premier een zoda nige persoonlijkheid zijn dat hij de leiding van het neutrale blok zal overnemen? Zo niet, wie zal dan die leiding over nemen? Wanneer het noodlot zou wil len, dat India nu ondergedom peld zou worden in een sfeer van anarchie, dan draagt de overleden premier hieraan zelf schuld. In tegenstelling tot Ghandi is hij er nimmer in ge slaagd een groep jonge toekom stige leiders om zich heen te vormen. India zal zijn goede betrek kingen met vele landen van Oost en West moeten continu eren, want momenteel wordt er met Amerikaans, Russisch, Brits en Westduits kapitaal aan grote projecten gewerkt, die India meer welvaart zullen moeten brengen. Maar het zijn nog slechts de eerste schreden op dit pad en er zal nog veel meer met buitenlandse steun moeten worden gedaan. Nehroe volgde zijn neutrali teitspolitiek niet alleen uit ideo logische overwegingen, doch ook uit puur zakelijke, want een goede verstandhouding met Oost en West betekende steun van beide kanten voor de op bouw van zijn land naar een toekomst met groter welvaart Ook het handhaven van deze politiek is voor zijn opvolger geboden, aangezien er anders een deel van de steun zou kun nen wegvallen. De wereld ziet met belang stelling uit naar de man die de taak van de grote Indiase pre- mier zal overnemen en is sterk Dlt IS een recent portret van Goelzarilal Nanda, Indiaas minister van bin- geïnteresseerd in de politieke nenlandse zaken, die woensdagochtend door president Radhakrisjnan be- lijn die hij zal volgen. «digd is als premier van India. „enorm verlies". „Wij hebben een trou we vriend verloren, en het Russische volk zal hem altijd in zijn herinnering bewaren". ENGELAND ONGERUST Het bericht van overlijden van Neh roe is in politieke en diplomatieke krin gen in Groot-Brittannië met ontsteltenis ontvangen. Men is ernstig ongerust over de toekomst van India, „de grotste de mocratie in Azië" en één van de belang, rijkste leden van het Britse Gemenebest De Indiase minister van defensie Chavan, die in Washington besprekin gen voerde over Amerikaanse militaire hulp, heeft zijn bezoek afgebroken en vertrok gisteravond naar New Delhi. Zijn naam is genoemd bij speculaties over een mogelijke opvolger van Neh roe. Minister Chavan reisde samen met minister Rusk in een toestel van de Amerikaanse luchtmacht. MOEILIJKHEDEN VOOR RUSLAND In diplomatieke kringen in Moskou meent men, dat het vacuum, dat is ont staan door de dood van Nehroe, de Rus sische diplomatie in Azië slechts zal be moeilijken ten overstaan van het vijan dige Chinese optreden. In een televisieonderhoud, dat zater dag door de Amerikaanse televisie werd uitgezonden, had Nehroe gezegd geen opvolger aan te willen wijzen om „ja loezie" te voorkomen. „Als ik iemand zou aanwijzen, zoals de mensen schijnen te verwachten, is dat voor hem de beste manier om het niet te worden. De men sen zouden jaloers op hem zijn en hem niet mogen Gelijk Churchill Anthony Eden aanwees. Die bleef ook niet lang". (Zie ook pag. 8) Politie op volle sterkte bij stadion Teneinde op alle eventuali teiten te zijn voorbereid had de Weense politie „.groot al arm" gegeven. Rijen overval wagens voerden in de middag duizend agenten - één op elke 75 toeschouwers - naar het sta dion. Een geheim wapen, dat later een waterkanon bleek, werd in reserve gehouden en de helft van de politiemacht sloot het stadion „hermetisch af om daarna als eerste contro leurs onverbiddelijk alle geïn teresseerden zonder een kaar tje al voor de hekken van het stadion terug te sturen. De 72.110 betalende bezoe kers brachten gezamenlijk drie miljoen Oostenrijkse schillin gen aan entreegelden op. De Eurovisierechten - achttien lan den namen de uitzending over - bedroegen voorts 900.000 schil ling, zodat de totale recette 3.9 miljoen Oostenrijkse schilling - 550.000 Nederlandse guldens was. Het is het hoogste bedrag dat één enkel sportevenement ooit in Oostrijk heeft opgele verd. Met 71 tegen 36 stemmen heeft de Tweede Kamer de huurverho ging aanvaard. Het zal van de behandeling in de Eerste Kamer afhangen op welk moment de huurders in de grote gemeenten 10% en die in de andere gemeen ten 12,5% meer huur zullen moe ten betalen, althans voor huizen gebouwd vóór 1957. Realistische oefening Bij de operatie „Desert stri ke", een grootscheepse realis tische oefening in de V.S. waar aan 100.000 man van leger en luchtmacht deelnemen, zijn tot dusver 31 man gesneuveld. Elf vonden de dood tijdens de oefe ning zelf en 20 tijdens de voor bereiding, meest bij verkeers ongelukken. De manoeuvres zijn in hun tweede en laatste week. Official dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel. 3.33.55 Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Zonnige perioden Een vlak lagedrukgebied, dat in de afgelopen dagen op sommige plaatsen hevige buien heeft veroor zaakt, trekt langzaam verder naar het oosten weg. Tegelijkertijd is een oceaandepressie op enkele honder den kilometers tën westen van Ier land vrijwel tot stilstand gekomen. Voor de depressie uit begint de luchtdruk in onze omgeving nu lang zaam te stijgen, waardoor de stabili teit van de lucht toeneemt. Er zullen daarom morgen vrijwel overal flinke zonnige perioden voor komen bij overwegend zwakke win den, hier en daar kan er in hoofd zaak in de nacht en vroege ochtend, nog mist voorkomen. ZON- en MAANSTANDEN 29 Mei: zon op 4.29, onder 20.46; maan op 23.43, onder 6.33. Hoogwaterstanden 29 Mei: v.m. 4.50; n.m. 17.13. KORRELTJE Het kwaad heeft als 't ware vleu gelen, terwijl het goede als 'n schild pad voortkruipt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1