HOOFDSCHOTEL? VLEES K.J.M. GAAT NEDERLANDSE PASTOOR bij miljoenste POLO SHIRTS 350 IN FRANKRIJK HELPEN „MEER GELD Arka protesteert aftrekregeling De Nerveuze Nerviërs CORDULA'S ERFENIS 3INSDAG 26 MEI 1904 DE LEIDSE COURANT (Advertentie) elke woensdag Jongeasmarkt van 3 tot 12 jaar Iets leuks voor uw jongen. Kleed hem op z'n Italiaans, kleurig en vlot Dit polo shirt is van zuiver katoenen tricot ventilerend geweven (open-weave).Kies uit fan tasiedessins in vele zonnige kleurencombinaties. speciaal verlaagde J.M. prijs Ideine stijging per maat, b.v. leeftijd 12 jaar 4.70 Van 18 juli tot 2 augustus sullen veer- speciaal in de belangstelling van de tig jongens en meisjes, leden van de KJM zullen staan. KJM, in het Noordrnnse dorpje Nolr- belln„iiksl „ldcn de ka court in het dep.rten.ent Ata. hun personen-auto HILVERSUM II, 298 m 7.00—24.00 NCRV „J. At.i.. -VK - dervorming en de aandacht die in het tenten opslaan om de Nederlandse abbe J. Veriaan d~dw.rk.IU* b« te etaan f™"* op het pun, in z(jn materiële sorgen over zijn vier kerkjes in Nolrcourt, Montloué, Berlize en Le TbuiL Dit punt is heel uitvoerig door een prettige sfeer. Vanuit restau- 7.00 Nieuws, 7.10 Dagopening, 7.20 Klassieke grammofoonmuziek, 8.45 Radiokrant, 8.00 Nieuws, 8.15 Lichte Italiaanse orkestmuziek (gr.), 8.30 _T.a-.-a_ «rmnTimTiM Internationale volksliederen en -dan- VfMlR sen 8.45 Marsmuziek (gr.), 9.00 ""II. ff LAJUil» Voor de zieken, 9.35 Grammofoonmu- ziek, 9.40 Voor de huisvrouw, 10.10 Volger* de^ be^ke^gen ja^n de Klassieke kamermuziek (gr.), 10.30 t Morgendienst, 11.00 Oude kamermu- ziek (gr.), 11.15 Tot ziens in Jeruza- schenen. Ter gelegenheid van dit jem) Bijbelse quiz, 11.50 Lichte gram- RAI is gister de miljoenste personen De vergadering werd gekenmerkt auuto in Nederland op de weg ver- uitgesponnen op de gisteren in Haarlem rant Brinkmann vertrok het gezelschap J®jf de vice-voorzitter van de mofoonmuziek. 12.30 Mededelingen gehouden jaarvergadering van de katho- v°°r de viering van het H. Misoffer en RAI, de heer W. Smit, verklaard dat t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Gewij- lieke jongeren uit de middengroepen in de avond werd besteed aan 'n brood- de organisaties, de muziek, 12.37 Kerkdienst, 13.00 het bisdom Haarlem. Het ligt in de be- maaltijd en een gezellig bal. De film die waaronder de ANWB en grote be- Nieuws, 13.15 Licht instrumentaal doeling dat de vier parochiekerken van tijdens de bijeenkomst werd vertoond drijven, overleg pleegt welke stap- ensemble en zangsolisten, 13.40 Lich- de kerken van Pen kunnen worden ondernomen om orkestmuziek (gr.), Jong Neder- J I» lOBIUJU IC.JUUI 1,'» (Advertentie) Haagse politierechter De les. ,Laat u dit een les zijn", zo waar schuwde de Haagse Politierechter een 30-jarige vrachtautochauffeur uit Nieuwerbrug, die terecht moest staan, omdat hij onder invloed van drank verkerend, zijn vrachtauto had be stuurd. De gevolgen bleven niet uit; op het Zuideinde in Bodegraven botste hij tegen een geparkeerde vracthauto. ..Die kon ik niet zo goed zien, want de auto stond net voorbij een lan taarnpaal en dus keek ik in het licht", zo verweerde verdachte. Maar twee politiemannen uit Bode graven hadden een andere opvatting omtrent de oorzaak. Zij waren van mening, dat verdach te beslist niet in staat kon worden ge acht een auto te besturen. Trouwens, het alcoholpromilage in het bloed van verdachte, 1.80, wees ook wel in die richting. Niet dat de politiemannen ver dachte echt „in kennelijke staat" von den, dooh de conclusie luidde: „Ik zou niet graag naast hem 2itten in een auto." Verdachte gaf wel toe dat hij in Bodegraven een café had bezocht en daar een en ander gedronken, nadat hij een rit naar de Belgische grens had gemaakt. De officier vond dat ook in dit geval streng moest worden opgetre den en eiste twee weken gevangenis straf benevens ontzeggen der rij bevoegdheid gedurende een jaar. De rechter veroordeelde tot een week gevangnisstraf en ontzeggen der rijbevoegdheid gedurende een jaar, waarvan echter zes maanden voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar en aftrek van de tijd waarin het rijbewijs reeds is ingetrokken. De vreemde zaak. GANGETJE LEIDEN (Advertentie) jarige kweker uit Ter Aar die terecht stond, omdat hij te Nieuwveen op de Oude- en Nieuweveenseweg- een auto zou hebben bestuurd, terwijl hij on der invloed van drank verkeerde. Nu stond wel vast dat verdachte in een café was geweest, doch hij ont kende eerstens onder invloed van drank te hebben verkeerd, voorts dat hij de auto had bestuurd en als gevolg daarvan ook niet was doorge reden na tegen een paal der elektri sche geleiding te zijn gebotst. Volgens verdachte had hij achter in de auto gezeten en een ander, die de auto wilde kopen, stuurde. Doch de naam van die bestuurder wenste verdachte niet te noemen. Een getuige deelde mede, dat hij wel iemand naar de auto had zien gaan vanuit het café doch hij her kende daarin niet de verdachte. Evenwel was er een andere getuige, die by de politie had verklaard met verdachte nog te hebben gesproken, terwijl deze reeds achter het stuur der auto zat en hem te hebben ge waarschuwd niet te gaan rijden, het geen hij toch zou hebben gedaan. Verdachte hield echter vol niet te hebben gereden. Wegpiraat? „Ik had eerst de indruk te doen te hebben met een wegpiraat, maar nu ik de uiteenzetting heè gehoord, ben ik er wel iets anders over gaan denken", zo verklaarde de Officier van justitie in het geval van een 26- jarige autobuschauffeur, die met de door hem bestuurde bus te Valken burg zo hard door de bocht was ge reden, dat twee weilrijdsters werden aangereden. Volgens verdachte was het een scherpe bocht in de weg en hij had daarom ook zijn passagiers gewaar schuwd. De Officier wilde nu vol staan met ƒ200 boete en voorwaar delijk 3 weken gevangenisstraf. „U moet er om denken grote ver antwoordelijkheid te bezitten jegens uw passagiers", zo waarschuwde de rechter, die verdachte veroordeelde tot 100 boete; twee weken gevange nisstraf en zes maanden ontzeggen der rijbevoegdheid, die beiden echter voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. In een moddersloot langs de Ke- verdijk te Rotterdam is gistermiddag de 3-jarige Gerardus Hendrikus Jan sen verdronken. Het kind speelde bij de sloot en is op een onbewaakt ogen blik te water geraakt. Een buur vrouw is het kind nagesprongen en heeft het op de wal gebracht, maar het bleek al zoveel water en modder binnengekregen te hebben, dat het bij aankomst in het Zuider-Zieken- buis in Rotterdam bleek te zijn over leden. abbé Verlaan worden hersteld en dat de liet duidelijk zien. ......v., - ----«, ------ kerk te Nolrcourt wordt verrijkt met abbé Verlaan nodig aan een onderhouds- een, grootscheepse aanpak van het iand musiceert: Mandoline-orkest, bijgebouw als garage, jeugdhuis en toi- beurt toe zijn. Het jeugdhuis te Noir- letgebouw. Voor deze acti e (actie Curé) court moet worden hersteld en de ker- is reeds twaalfduizend gulden binnen- ken moeten grondig wordig nagezien, gekomen. De Kamer van Koophandel en de Neder landse en Franse ambassade zorgen voor - jjm Een oliebollenacttie te Alkmaar bracht de nodige faciliteiten bij het vervoer zien is. Het moet een soort politieke Orgelspel met ritmische begeleiding, zeshonderd gulden binnen en de afde- van de bouwmaterialen, de technische actie worden. In 1963 heeft het Kijk 17.45 Country and Western Music ling Castricum zorgde via een zakjes- school te Beverwijk levert drie altaren aan motorrijtuigenbelasting, benzine- (gr.), 18.00 Lichte grammofoonmu- actie voor vijfhonderd gulden. In de en de Amsterdamse Sacramentsvereni- en weeldebelasting 880 miljoen ziek, 18.10 Meisjeskoren en blok- loop van de jaarvergadering belichtte zorgt voor drie kazuifels. De abbé ontvangen. Daarvan werd 340 mil- fluitensemble, 18.30 Het Spektrum, voorzitter J. Broekkamp nog de andere zal worden verrast met lopers, kande- joen gebruikt voor wegvoorzieningen lezingen, 18.45 Nieuwe grammofoon activiteiten die in het komende seizoen laars, schijnwerpers, paramenten, kasten In 1964 zullen deze belastingen onge- platen, 19.00 Nieuws en weerpraatje, en schilderingen, de laatste aan te bren- veer een miljard gulden opbrengen. 1Q 1Q Qp de man praatje ig 15 gen door de Beverwijkse kunstenaar Wij zijn van mening dat van dit geld Leger des Heilskwartier, 19.30 Radio- Beekman. Dit KJM-project past in het veel meer gebruikt dient te worden 19.50 Licht instrumentaal en kader „Wij willen wonen" waaraan de voor de verbetering en de aanleg van sembfe (opn.) 20.10 Concertgebouw- KJM in het komende seizoen uitgebreide wegen", aldus de vice-voorzitter van en sopraan: Moderne werken, de RAI. 20.45 In memoriam Johannes Cal- vijn: Geestelijke liederen en toe spraak, 21.45 Kanttekeningen, 21.55 Koninklijke Militaire kapel, 22.30 Nieuws- en SOS-berichten, 22.40 22.55 Lichte Koningin opent kliniek voor aandacht wil besteden. bloederziekte verkeersvraagstuk in ons land te sti- 14.50 Moderne orkestmuziek (gr.), muieren. De versnelde massa-moto- 15.15 Amsterdams vocaal kwartet en risering vraagt volgens de RAI om instrumentaal ensemble: Gewijde ernstige bezinning, temeer daar het muziek, 15.50 Bij bel vertelling voor einde van de auto-hausse nog niet te de jeugd, 16.00 Voor de jeugd, 17.15 De koningin heeft het voornemen op vrijdag 26 juni de nieuwe hemo- filiekliniek op het landgoed „Oud- Bussum" in Huizen (N.H.) te ope nen. Het is de eerste speciaal voor VARA lijders aan de bloederziekte ingerich- Aet herklonken WOENSDAG 28 MEI 1964 ble, 13.45 Geheimen onder de gol ven, lezing, 14.00 Romantische con certstukken (gr.), 14.50 Schoolverla ters, gesprek, 15.00 Voor de jeugd Avondoverdenking, (Om 16.00 Nieuws), 16.50 Voor de grammofoonmuziek, 21.10 Koorzang: HILVERSUM I 402 m zieken, 17.20 Tentoonstellingsagenda. Negerliederen, 23.25 Metropole-orkest 7.00 VARA, 9.40 VPRO, 10.00—24.00 17.25 Licht ensemble, 17.50 Regerings- romantische muziek, 23.55—24.00 uitzending: Geven en nemen. Tips Nieuws, voor en van weggebruikers, 18.00 te kliniek ter wereld. De klmiek 7 qq Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas- Nieuws, 18.15 Lichte grammofoonmu- biedt plaats aan achttien patiënten tjeiC) 7 20 Socialistisch strijdlied, 7.23 ziek, 18.20 Uitzending van de Volks- en zal vijfhonderd flessen bloed per Lichte grammofoonmuziek. (Om ca. partij voor Vrijheid en Democratie: jaar nodig hebben. OA TrJ~ TrN n r.o*mm TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 De Verrekijker, interna- Experimentele uitzending op het tweede net (kanaal 27). NTS: 20.15 Jeugdconcert, 21.15-22.15 Unser kleiner Staat, amusements programma van de Duitse televisie. Een vervoljjvprhaal van Suske en Wiske Van de Voorpagina), 7.55 Ope- Luistert naar De Stem van de VVD. tionaal jeugdjournaal; AVRO: 17.10 ratie Onbereikbaar, reportage, 8.00 18.30 RVU: Aspecten der moderne 17.45 Voor de kinderen; NTS: 19.30 Nieuws en socialistisch strijdlied, kartografie: autokaarten, door Dr. Voetbal Europa Cup: reportage van 8.18 Lichte grammofoonmuziek, 8.50 F. J. Ormeling, 19.00 Voor de kinde- de wedstrijd Real Madrid-Internazio- Ochtendgymnastiek voor de vrouw, ren, 19.10 Artistieke Staalkaart, 19.40 nale Milaan, te Wenen. (In de pauze: 9.00 Kookpraatje, 9.05 Klassieke Lichte grammofoonmuziek, 19.50 20.15-20.30 Journaal en weerover- fA(rAn niAlliA/P grammofoonmuziek, 9.35 Waterstan- Olympia's Tour door Nederland, re- zicht), AVRO: 21.15 Televizier, 21.35 ICclCII IIIC/UttC den, 9.40 Schoolradio, 10.00 Lichte portage, 20.00 Nieuws, 20.05 De mis- Dick van Dyke Show, TV-film (dL - grammofoonmuziek, 11.00 Nieuws, stap van Penelope, hoorspel, 21.30 16), 22.00 Literaire ontmoetingen, 11.02 Voor de huisvrouw, 11.40 So- Operatie Onbereikbaar, reportage, NTS: 22.4022.45 Journaal, praan en piano: klassieke liederen, 21.35 Lichte grammofoonmuziek, 12.00 Licht orkest, 12.30 Mededelin- 21.50 Natafelen, licht programma, Het hoofdbestuur van de Algeme- gen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 22.20 Sport halverwege, 22.30 Nieuws, ne Rooms Katholieke Ambtenaren- Voor het platteland, 12.38 Elektro- 22.40 Balans: actueel programma, vereniging ARKA heeft bij de rege- nisch orgel en zangsoliste: lichte mu- 22.555 Klassieke en moderne gram- ring zijn teleurstelling uitgesproken 13.00 Nieuws, 13.15 Licht ensem- mofoonmuziek, 23.55—24.00 Nieuws. over de voorstellen, die de staatsse- cretaris van financiën heeft gedaan met betrekking tot de aftrekregeling voor verwervingskosten voor de hef fing van de inkomsten- en loonbelas ting. Deze voorstellen betekenen in feite - vooral voor de laaggesalieerden - een verzwaring van de belastingdruk, aldus het hoofdbestuur. Ziekteverzekering voor missionarissen Door vergrijzing meer ziekte Tijdens de algemene vergadering van zaterdag in Rotterdam heeft de Memisa aan de deelnemende missio nerende orden en congregaties voor gesteld een collectieve ziektekosten verzekering af te sluiten voor alle le den. In zijn voorstel deelde Mgr. Hen- ning, voorzitter van de Medische mis sieactie mede, dat het aantal missio narissen, dat ziek uit de missia te rugkomt en in de z.g. rimboekamer van het St. Franciscusgasthuis in Rot terdam wordt verpleegd, aanzienlijk is toegenomen. Dit is mede te wijten aan het feit dat er onder de missio narissen een vergrijzing optreedt, om dat het aantal jonge en minder kwetsbare missionarissen afneemt. Tevens zijn de ziektekosten aan merkelijk gestegen. Elk jaar heeft de Memisa f 100.000 uitgetrokken voor de verpleging van missionarisen. Dit is niet langer toereikend. doorLeni Bebrendt 8) Hoe zou ik anders de tijd ver drijven? verdedigde zij zich. Mij op sluiten in mijn kamer en wat duimen draaien? Nee, Odiel, daarvoor voel ik me nog te jong. Ze zweeg even en vervolgde: Nou, Odi ik vraag me af wan neer de reiskoorts jou weer te pakken krijgt. Als ik hier niets meer te doen heb, tante, en als ik er niets meer voor voel om in m'n eentje duimen te draaien, zei hij schertsend, Lachend namen ze afscheid van el kaar en alvorens Trollenstein te ver laten, drong de barones nog eerst even door tot het rijk van Hilda, waar ze om zo te zeggen met de deur in huis viel, Luister eens, mijn beste Hilda, je moet je meer om je neef bekom meren. De arme stakker zit helemaal in de put. Waarschijnlijk heeft hfj tij dens zfjn reis iets beleefd, wat hem niet zo prettig heeft gestemd. Je denkt toch niet, dat hij zijn hartsaangelegenheden met mij zal be spreken? Neen, dat geloof ik niet, daar voor is hij veel te gesloten! Maar je kunt hem toch wel een beetje ver wennen, niet? Nou, als hij zich dat laait welge vallen, zal ik het graag doen maar ik vermoed, dat hij alles zal ontwij ken. Niettemin zal ik het proberen! Hilda kreeg er evenwel geen gele genheid toe, want de graaf was dë gehele dag op pad om zijn vee en zijn akkers te controleren. En wan neer htf eens een uurtje op het kas teel was, dan was zijn gezicht zo nors en gesloten als een bus, dat Hilda hem eenvoudig niet durfde aan te kijken. Ook Gerdia woelde zich verlegen en bedrukt in zijn nabijheid en at niet met smaak als de graaf ook aan tafel zat! Zij had bovenden nog het onge luk in de hal tegen hem op te lo pen, toen hij een bijzonder slecht hu meur had. Toen hij zo ineens voor haar stond, had Gerdia zich wel in een muis willen veranderen, opdat ze in een holletje kon wegvluchten Ga toch;! stoof hij geërgerd op. Staar me niet zo aan alsof ik een wondermens ben! Het zou beter zijn, dat...., Hij beet zich op zijn onderlip. keerde zich toen bruusk om en ver dween knarsetandend in zijn werk kamer. De slag, waarmee de deur dicht viel, dreunde in Gerdia's oren. Gerdia rende de trappen op, alsof zij door een dief op de hielen werd gezeten. Stotterend vertelde ze aan Hilda wat er voorgevallen was. Tante Hilda, wat heb ik toch mis daan, dat hij mij zo woedend toe schreeuwde? snikte ze. Ik wil hier weg! Maar, kindje toch, zo bedoelde hij het heus niet! probeerde de ge schrokken Hilda haar te troosten. Vertrekken mag je in geen geval! Waar zou je naar toe moeten? Naar mijn voogd. Ach, dat gaat toóh niet. Hij zou me ongetwijfeld werk bezorgen! Enen wat moet ik dan zon der jou aanvangen? Als ik jou niet meer had, dan Verder kwam ze niet want er werd op de deur geklopt. Emilie kwam binnen en ze ging recht op Gerdia af, die de huishoudster met een allesbe halve vriendelijke blik tegemoet kwam. Wat is er? vroeg Gerdia en ze begreep zelf niet, waar ze de moed vandaan haalde om zo'n toon tegen Emilie aan te slaan. Ben je misschien ook gekomen om mij af te snauwen? Dat gaat mij niet aan, ant woordde ze rustig. Ik kom op verzoek van de graaf. Hij heeft er spijt van, dat hij jou wat onheus heeft behan deld. Dit moet ik je geven uit zijn naam. Ze hield Gerdia een doosje met ge konfijte vruchten voor maar Gerdia weigerde ze te accepteren. Dank u! De graaf behoeft zich om mij geen zor«) te maken! Ze wierp haar hoofd in de nek en haar groenblauwe ogen straalden van trots. Ik zal miin uiterste best doen, dat ik zo spoe dfe mogelijk uit het gezichtsveld van de graaf verdwijn... Emilie keek Gerdia stomverbaasd aan en verliet zwijgend de kamer. Hilda jammerde: Gerdia, ik laat je niet gaan! Nee, ik laat je niet gaan. Nooit! Ik bel onmiddellijk de barones op. Zij zal wel een oplossing weten! Voor Gerdia haar tante had kun nen antwoorden was ze reeds naar de telefoon gesneld en een uur later was Adele reeds bij tante Hilda. Waar is de graaf op 't ogen blik? vroeg ze aan Werner, de huis knecht. De heer graaf is tien minuten ge leden weggereden, mevrouw de ba rones. Heeft hij ook koffers meegeno men? Nee, mevrouw de barones. Slechts één tas. Zuchtend ging ze naar boven, waar een opgewonden Hilda haar ontving. Oh, wat ben ik blij, dat je ge- komen bent, Adele! Gerdia heeft zich in het hoofd gehaald, dat ze hier niet langer kan blijven. Ze wil di rect verdwijnen. Nou, nou, begon de barones zp kalm mogelijk, hoewel zij ook wat overstuur was. De soep wordt niet zo heet gegeten, als ze wordt opge diend en je bent toch een verstandig meisje, meen ik, Gerdia. Maar de graaf heeft me bele digd! Daarover heeft hij zijn spijt reeds betuigd, kind, onderbrak Adele haar. Want het bejioort beslist niet tot zijn gewdontenom mensen te beledigen en ze verwijten te maken. Hij is dus kennelijk wat uit z'n doen geweest. Maar kon ik dat helpen? vroeg GeSia. Weet ik, meisje. Maar je had het ongeluk om juist op het meest ongelegen moment tegen hem op te lopen en daarom ben jij de zondebok geworden. Als hij terugkomt zal hij vast en zeker zijn verontschuldigin gen aanbieden! Dat verlang ik niet eens. Maar het is je goed recht. Ik verbaas mij er zelfs over, dat hij niet onmiddellijk bij je is gekomen maar zijn huishoudster heeft gestuurd. Ik vraag me trouwens af wat de graaf sinds hij van zijn reis is teruggekeerd scheelt, wend&de barones zich nu tot Hilda, die zich aan Gerdia vastklamp te alsof deze elke minuut de kamer kan uitrennen. Weliswaar bemoeit hij zich steeds gedurende de lente en de zomer met zijn bezittingen, maar dit jaar doet h(j dat zeer in het bijzon der. Ik heb zo de indruk, dat hij eer der iets in zijn binnenste wil onder drukken door zich met al zijn krach ten op het werk te werpen. Neen, Gerdia, je mag werkelijk niet boos worden op mijn neef omdat hij even uitgevallen is tegen jou. Hij deed het heus niet om jou te krenken. Maar ik ben in het geheel niet boos op de graaf, zei Gerdia. Ik wil alleen niet langer van zijn edelmoe digheid afhankelijk zijn. Edelmoedigheid, Gerdia? Wat bedoel je eigenlijk?. Nou, ja, de graaf verleent me hier toch gratis onderdak! Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2