VERNIEUWINGEN IN OPLEIDING VAN SEMINARISTEN TE WARMOND Automobilist zonder rijbewijs reed moeder en kind aan Benoemingen bisdom Rotterdam Vier gevallen van verdrinking Wilhelminabrug op 9 juni al dicht Gemolesteerde agent moet twee maant'jn bed houden Auto van viaduct op spoorbaan Justitie gelast onderzoek in Helderse examenaffaire MAANDAG 25 MEI 1964 DE "IDEE "DURANT -.GIN '4 JONG MUZIKAAL TALENT op „Brasemconcours,, in Roelof arendsveen Leidenaars hadden veel succes Onderscheiding voor M. L. HERUER IJver in strijd tegen de kanker Onder de vijf Nederlanders, die zaterdag door de algemene vergade ring van de Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds wer den begiftigd met de penning van ver dienste, een zeldzame onderscheiding, die tot nu aan slechts vijftien Neder landers was verleend, was ook de Leidenaar, de heer M. L. Heruer, de penningmeester van de afdeling Lei den van het Koningin Wilhelmina Fonds. Tijdens een gezellige bijeenkomst in de ontvangkamer van het St. Eli- sabeth-Ziekenhuis, waar de heer He ruer op het ogenblik verpleegd wordt, is hem door prof. dr. A. Schaberg, de voorzitter van de afd. Leiden, de pen ning uitgereikt. In zijn toespraak tot de totaal verrastte penningmeester zijn echtgenote had het verborgen weten te houden, dat zij 's ochtends in Utrecht de onderscheiding voor haar man in ontvangst genomen had sprak prof. Schaberg woorden van lof en hulde voor het vele werk en de nimmer aflatende ijver voor het Ko ningin Wilhelmina Fonds gedurende meer dan 13 jaar. De collecten in Leiden waren ieder jaar weer een record (van 300.in de beginjaren tot 12.000,dit jaar), dank zij o.m. het grote enthousiasme, waarmee de heer Heruer zijn taak aanpakte. Namens de afd. en namens het Kon. Wilhelmina Fonds sprak prof. Schaberg zijn grote dank uit en verzekerde, dat de inzet van de heer Heruer een duw in de rug voor de wetenschapsmensen is in de strijd te gen de kanker. Hij besloot met de beste wensen voor een spoedig her stel. De onderscheiden penningmeester overrompeld en diep getroffen door de warme hulde, dankte prof. Scha berg en het Kon. Wilhelmina Fonds. In zijn dank betrok hij ook de velen, die jaarlijks behulpzaam zijn geweest bij het inzamelen van de gelden, de collectanten en collectrices. Hij ein digde met de wens, dat het hem nog lang gegeven zal mogen zijn zich in Foto: Prof. Schaberg overhandigt de heer Heruer de hoge onderscheiding. Naast de onderscheidene zijn vrouw in het Elisabeth-ziekenhuis ep schoondochter. dienst te stellen van het Fonds. van het St. Elisabeth-ziekenhuis. Hij Dr. J. A. Tolenaar, de behandelend sloot daarbij aan op de woorden van arts van de heer Heruer, die tevens prof. Schaberg, n.l. dat het voorbeeld de rol van ceremoniemeester vervul- van de heer Heruer verplichtingen de, feliciteerde namens de doktoren schept voor de medici. Met ingang van september zullen in de priesteropleidingen van het Groot-Seminarie Warmond enige vernieuwingen worden doorgevoerd, welke ten eerste ten doel hebben een grotere openheid te bewerken en ten tweede het studieprogramma beter aan te passen aan de eisen, die de zielzorg stelt. Het huidige systeem met de traditionalistische proefwer ken en verplichte studietijden wordt vervangen door een semesterregeling met individueel vast te stellen ten- tamina. Bovendien zullen series les sen naar keuze worden ingesteld, welke zowel een betere opbouw van het studieprogramma beogen als reeds tijdens de opleidinge en zekere specialisatie mogelijk te maken. Deze fakultatieve lessen worden ook open gesteld voor leken van buiten het seminarie en voor priesters, die reeds in de praktische zielzorg werkzaam zijn. SLECHTS EEN De sprekers verwachten, dat het verbreken van de geslotenheid van de seminarie-opleidingen de vorming van de priesterstudenten ten goede zal komen. Naar aanleiding van het feit, dat uit de beide bisdommen Haarlem en Rotterdam in september a.s. slechts een student in Warmond verwacht wordt, zal nog nader wor den onderzocht, hoe men de pries teropleidingen vanaf de middelbare scholen zal kunnen bevorderen. De hervorming van het seminarie War mond is een onderdeel van een reeks aanbevelingen, die een commissie van priesters en leken heeft opgesteld na een gezamenlijke bezinning over de priesteropleidingen. Ook de stu denten van het seminarie Warmond mochten een aantal wensen en ver langens naar voren brengen. Dit is vandaag op de seminariedag van de bisdommen Haarlem en Rot terdam medegedeeld door de presi dent van het Theologicum Warmond, W. J. de Graaff en door de president van het Philosophicum Warmond, drs. A. J. van Oosterom. De semina riedag werd door 200 priesters bijge woond. Onder toezicht rijdend, echter zon der rijbewijs, heeft een 23-jarige automobilist P. van der L. uit Putte een ernstig auto-ongeluk veroorzaakt in Ossendrecht. Hij nam een bocht te ruim, doordat hij inplaats van op de rem op het gaspedaal trapte. Daar bij reed hij het trottoir op. Een jonge moeder de negentienjarige mevr. A. Kloots, die met haar baby in de kin derwagen op het trottoir wandelde werd aangereden. Moeder en kind werden tegen de straat geslingerd. De baby van vier maanden liep ern stige verwondingen op. Ook de moe der geraakte gewond. Beiden werden naar het ziekenhuis overgebracht. De politie maakte van de zaak proces verbaal. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd tot ka pelaan in de parochie van de H. Li- duina te Rotterdam de w.e.h. F. P. J. de Valk, tot kapelaan te Lisse, paro chie H.H. Engelbewaarders, de w.e.h. G. M. J. A. Schlatmann. De tol van een zonnig weekend is dikwijls ook een getal verdrinkings- gevallen. Ood dit weekeinde was dit het geval. In een sloot voor de ouderlijke woning aan 't Kalf in Zaandam is zaterdag het 1 y« -jarige meisje B. C. Hooijschuur verdronken. De zesjarige T. Zwiers uit Deven ter is zaterdagavond in de haven van Maasbracht verdronken. Hij geraak te te water toen hij van - het schip van zijn ouders, de ,,RIO" uit Deven ter, via de loopplank aan wal wilde gaan. Het lichaam van de jongens is nog niet gevonden. Tijdens het zwemmen in het nieuw naaste de Rijn gegraven kanaal bij het dorp Driel is zondagmiddag de 20-jarige ongehuwde L. Verloo uit Zierikzee verdronken. De jongeman was de zwemkunst maar ten dele meester. Na ruim twee uur dreggen wist de politie het stoffelijk over schot aan wal te brengen. In het Veluwemeer bij Elburg is zondagmiddag de 8-jarige R. W. van Keulen uit Amersfoort verdronken. De jongen is in de drie meter diepe vaargeul geraakt. Het lichaam van 't slachtoffer is nog niet geborgen. Ter plaatse staan borden, waarop onge oefende zwemmers worden gewaar schuwd niet te ver in het meer te gaan. Ter hoogte van de Drievrienden- polder in Dinteloord is zaterdag avond op de schoren van het Volke rak het lichaam gevonden van de 18- jarig P. Kessel uit Oudenbosch. Eer ste Pinksterdag verdronken hij, 5 km van de plaats, waar hij nu door een over de duizend meter brede schor- Gaston Darmon, een van de ontvoerders van mevrouw Dassault, gefoto-ren wandelende student uit Leiden grafeerd na zijn arrestatie in een auto van de politie in Senlis. werd gevonden. Voor de zaterdag jl. te Roelof- arenasveen gehouden finale van het door de tafeltennisver. „De Treffers", in samenwerking met „Delta" gram mofoonplaten maatschappij georga niseerde concours voor jong muzikaal talent, was de belangstelling wel enorm groot. Het Pancratiusgebouw was overvol. Zoals reeds eerder ge meld, had op een tweetal avonden reeds een voorselectie plaats gehad, zodat nu alleen het beste wat uit deze avonden te voorschijn was ge komen nog eenmaal voor het publiek en vooral niet te vergeten de jury zou verschijnen. Met voldoening kon worden vastgesteld dat de prestaties door het publiek met een gul applaus werden gehonoreerd en dit ook vol ledig waard waren. De eerste prijs van f 100,-, een her- rinneringsvaantje en een door 't ge meentebestuur van Alkemade be schikbaar gesteld wisselbeker kwam uiteindelijk in handen van de Ven- delly's uit Beverwijk. Deze zes meis jes, begeleid door een drummer, brachten dan ook het publiek in ex tase met enkele zeer vlotte en bij zonder muzikaal gebrachte nummers. Het behaalde puntental bedroeg 30,88. Op de tweede plaats kwamen met 30,29 p. „The Jive Rockers" uit Lei den, die o.a. veel furore maakten met het uit de Jantjes bekend geworden „Omdat ik zoveel van je hou". Ook de derde plaats ging naar Lei den, nl. met 30,08 p. naar „Het Sun shine Kwartet". Hier was het voor al de 16-jarige accordeoniste, die op viel door haar sterk improvisatiespel. Met gering verschil volgde nu „The Franklin Rollers" uit den Haag, nl. met 29,77 p. Een zeer bekwame drum mer gaf hierbij o.a. glans aan de eigen compositie „Franklins Tune". Eveneens met gering verschil volgde „The Little Stars" uit Leiden. Zoals bekend komen deze op 10 juni a.s. voor de NCR7-radio. Op 3 accor deons en slagwerkers brachten zij zeer gevoelig enkele zeer goede mu zikale nummers, waarbij alleen de Ook Hoge Rijndijk onder handen genomen Naar wij van Provinciale Staten en Rijkswaterstaat vernemen zullen op 9 juni a.s. al de Wilhelminabrug én de Hoge 'Rijndijk tussen t<eiderdorpse Brug en Wilhelminabrug worden af gesloten. De N.Z.H. zal dus niet in staat zijn de geplande onderbroken busdienst Leiderdorp-Leiden via Hoge Rijndijk tot stand te brengen. De afstand tus sen Leiderdorpse brug en Wilhelmi nabrug is te groot om te voet door passagiers afgelegd te kunnen wor den. De N.Z.H. overweegt omlegging van de lijn in combinatie met andere lijndiensten. De busdienst over de Lage Rijndijk Leiden-Leiderdorp zal in elk geval de twee gemeenten nog met elkaar verbinden. De vergissing aan het Adelbert-lyceum Slechts één opgave behoefde overgemaakt te worden In aansluiting op het bericht over te vroege opening van examenstuk ken op het Adelbert-lyceum te Was senaar zij nog medegedeeld, dat niet het gehele examen Handelsweten schappen voor HBS-A is overge maakt. Alleen de eerste opgave werd vervangen door een nieuwe. De con rector van het lyceum gaf ons een toelichting, waar uit bleek, dat de rector ten onrechte de examenstuk ken van de 15e mei aantrof in de map, waarin zich de examenstukken van 11 mei moesten bevinden. Bij vergissing heeft hij de enve loppe met de examenstukken Han delswetenschappen van de vijftien de geopend. Dit werk is toen uitge deeld, maar niet langer dan twee minuten op de tafels van de exami nandi geweest. De surveillant heeft het werk, direct nadat de vergissing is ontdekt, opgehaald en vervangen door het examenwerk van de elfde mei. De inspecteur heeft besloten, dat alleen de eerste opgave over ge maakt behoefde te worden, omdat men niet kan verwachten, dat de leerlingen in twee minuten al ken nis genomen hebben van de inhoud van het gehele werk. Dit vervangen van de opgave diende uiteraard in het gehele land te geschieden. Zoals bekend zijn over deze vergissing vragen gesteld aan de minister van O. K. en W. De 4-jarige Henk Ganzevles is op de Trekweg in Apeldoorn gister avond door een auto aangereden en zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is over leden. De bestuurder van de auto heeft de jongen niet opgemerkt; de politie tast over de toedracht van dit ongeval in het duister. Een jong echtpaar uit Oost- Duitsland heeft vanochtend gepro beerd naar het Westen te vluchten. Slechts de man gelukte het over de prikkeldraadversperringen in de Britse sector van Berlijn te komen. Zijn 19-jarige vrouw werd door Vo po's teruggetrokken en weggevoerd. presentatie wat meer aandacht ver dient. De resultaten van de vijf overige deelnemers waren als volgt: 6 The Yellow Blacks" uit Leiden 27,57; 7 Ko van Berkel uit Roelofarendsveen 27,41; 8 „The Key Town Stars" uit Leiden 26,78; 9 „The Outlaws" uit Santpoort 25,28; 10 „The Teddy Girls" uit Langeraar 24,82. Dit concours werd besloten met 'n gezellig dansje, waarbij de dansmu ziek op voortreffelijke wijze werd- verzorgd door Eddy and the Crazy Jets. Dit werd even onderbroken om de voorzitter van „De Treffers", de heer Jos v. d. Meer, gelegenheid te geven om de prijzen te doen uitrei ken. Natuurlijk bracht spr. hierbij dank aan de jury, die deze avond haar zeer zware taak op voortreffe lijke en deskundige wijze had ver richt. Resumerend een alleszins ge slaagd Brasem-concours met naar wij hopen een gunstig financieel eind resultaat voor De Treffers-jeugd. Ontvluchte arrestant gepakt De Amsterdamse politie is er in geslaagd de 31-jarige van s iteneur- schap verdachte M. J. J. B., die don derdagavond tijdens zijn overbren ging naar een politiebureau met be hulp van buurtbewoners uit donker Amsterdam wist te ontkomen, op het Dapperplein in oost zonder moeilijk heden aan te houden. De man moest in een woning in de Sint Jansstraat donderdagavond worden gearres teerd. Toen hij op straat liep begon hij te schoppen en te slaan. Hij kreeg een tik met de gummistok en begon te gillen, waarop buurtbewoners te hulp schoten om te pogen hem te ontzetten. De twee agenten in bur ger, die de man hadden gearresteerd werden door de ruit van een winkel deur gedrukt. Een hunner liep een zware hersenschudding en letsel aan zijn nekwervels op, zodat hij. twee maanden het bed moet houden. De trein van Utrecht naar Arnhem is zaterdagavond om ongeveer tien uur in botsing gekomen met een per sonenauto die tussen Maarsbergen en Venendaal-de Klomp van het via duct over de spoorbaan was afgere den en op de rails terecht was ge komen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De locomotief werd beschadigd, zodat er een hulp locomotief aan te pas moest komen om de trein op te halen. De Rhein- gold die uit Duitsland kwam is enige tijd in Veenendaal vastgehouden en arriveerde daardoor met een half uur vertraging in Hoek van Holland en Amsterdam. Tot aan het einde van de dienst reden treinen over enkel spoor. Een justitioneel onderzoek is door de officier van justitie bij de Alk- maarse rechtbank geëist in de kwes tie van de Helderse rector en de ver denking van fraude bij de eind examens. Men zal zich herinneren, dat de rector van het gemeentelijk lyceum ervan door collega's beschul digd wordt, dat hij in zijn eigen ka mer zijn dochter tijdens de examen tijd haar eind-examenopgave En gels heeft laten overmaken, althans heeft gedicteerd. De officier, mr. A. Reigersman, heeft verklaard, dat hem niet om dit onderzoek is ge vraagd. WASSENAARSE AUTOHANDELAAR OP VRIJE VOETEN De Wassenaarse autohandelaar J. van der M., 46, is volgens zijn raads man, mr. J. M. Gasille te Den Haag, na een uitspraak in raadkamer van het Haagse gerechtshof in vrijheid gesteld. De heer Van der M. was op 20 april in verzekerde bewaring ge steld op verdenking van belasting fraude. Hij zou o.m. voor grote be dragen aan invoerrechten op auto's hebben ontdoken. VERBOLGEN VOETGANGER Een 50-jarige Rotterdamse chauf feur, is zondag als voetganger erg boos geworden op de bestuurder van een personenauto. Toen hij in de Van der Takstraat op een zebrapad de rijweg overstak kreeg hij geen voor rang. Hij luchtte zijn gemoed door pardoes met een melkfles de voor ruit van de wagen in te slaanHij is aan het bureau Sandelingplein in gesloten. HET ROTTERDAMS DRINKWATER Speurders van het Rotterdamse drink waterleidingbedrijf naar bor stelwormen in het leidingwater, heb ben het afgelopen weekeinde in 12 van de 36 genomen monsters van een kubieke meter vele millimeters lange wormen gevonden. De resul taten van dit weekendonderzoek werden vandaag bekend gemaakt. HILLEGOM JONGETJE OVERREDEN Toen zaterdagmiddag om ongeveer half drie de groentenverkoper W. K. in de Talmastraat zijn groentewagen achter uitreed had hij niet gezien, dat de 2-jarige Fransje van Heusden zich op de rijweg bevond met het ge volg, dat hij het jongetje overreed. De vader is dadelijk met het kindje naar het ziekenhuis gereden, maar eer hij daar was bleek het reeds overleden. LISSE Anneke Grönloh in Lisse! Zater dag 30 mei a.s. zal in het KAB-ge- bouw te Lisse een slotbal worden ge houden. Hierbij zal optreden Anneke Grönloh, terwijl muzikale medewer king wordt verleend door ,The Eights' uit Amtserdam. Het bestuur stelt het zeer op prijs, wanneer ook ouderen aanwezig willen zijn. De 22-jarige Oostduitse vluchtelinge Hanna Vogel demonstreert voor ver slaggevers en fotografen, hoe zij, gewrongen in de kleine bagageruimte van een kleine sportwagen door haar verloofde, de Westduitse Wolfram Bickerich, door het ijzeren gordijn is gereden. Wolfram passeerde in de auto, vol gas rijdend, de Tsjechische grenscontrole, door eerst een opge haalde slagboom te passeren en daarna onder een gesloten slagboom door te rijden. Het paar had de sportwagen speciaal voor deze ontsnappings poging gekocht.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 14