Nederland wint kleurloze interland tegen Albanië (2-0) Triton in enerverend slot sneller dan Njord HET BLIJFT MIS MET NEDEBLANDSE AANVAL Varsity-winnaar 1963 onttroond Anton Geesink - na operatie - weer onbetwist landskampioen MAANDAG 25 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGi Ze hebben best een plezierige middag gehad de voetbalenthousiasten, die naar het Feijenoord- stadion waren gekomen- Het was er best om uit te houden. De tijd kwam wel om. De zon scheen lekker en in je hemdsmouwen kon je dit keer nog eens lekker breeduit gaan zitten. (Er waren nog geen 31.000 toeschouwers!) En tenslotte won Nederland nog ook, al was het dan „slechts" met 2-0 van het voetbalkleutertje AlbaniëHet was prachtig tijdverdrijf, maar een stuk intense „pas sieve sportbeoefening" (zoals het toeschouwen tegenwoordig genoemd wordt) is het alles bij elkaar niet géweest. NederlandAlbanië is de zoveelste kleurloze en roemloze interland gewor den, die snel vergeten zal zijn Een mat Nederlands elftal heeft men te zien ge kregen en ook in deze wedstrijd is gebleken, dat het mis is met de Nederlandse aanvalslinie. Teke nend voor de situatie is wel, dat beide doelpunten gemaakt moesten worden door achterspelers. Daan Schrijvers benutte na vier minuten in de tweede helft een strafschop, nadat Nuninga in het strafschopgebied „gemangeld" was en Muller plaatste drie minuten later zijn hoofd goed ach ter een strakke voorzet van Bergholtz. In de eerste drie kwartier was het Albanese elftal heer en meester. Met groot gemak combineerden de aanvallers door de Nederlandse ge lederen. Legio waren de sneUe solo's, waarin soms drie tot vier Neder landers gepasseerd werden alsof re in het geheel niet mee speelden, maar het Albanese elftal maakte steeds de font, dat men de bal in het doel wilde brengen. Goedgerichte schoten werden er eigenlijk niet afgevuurd. Het waren steeds weer lange rennen, die door Pieters Graafland met een moedige duik naar een schoen, onbekroond bleven. In de tweede helft, toen Albanië zichtbaar een klap had gekregen want de snelle voor sprong was eigenlijk wel wat tegen de verhouding in slaagde Neder land er in om het spel te verleggen naar de vijandelijke helft. Maar de al eerder gesignaleerde schotloosheid van de Nederlandse voorhoede en het stugge en vaak al te grove verdedigen van Albanië verhinderden, dat Nederland een veilige marge kon opbouwen voor de returnwedstrijd, die in oktober in Titana gespeeld zal worden. 20 is voor dit Nederlands elftal nog geen veilige marge om verder te komen in het toernooi om het wereldkampioenschap 1966. Als Oranje met dit elftal en met dit spel naar Albanië moet, is het zeer goed mogelijk, dat er nog grote moeilijkheden komen. Gevaarlijk offensief Al spoedig bleken de Albanezen er niet voor te schromen hun doel des noods met ongeoorloofde middelen te bereiken, indien het volgens het boekje van het voetbal-a b c niet mocht gelukken. En dat boekje ble ken verscheidene spelers goed bestu deerd te hebben en ook in prak tijk te kunnen brengen. Midvoor Bushati vooral bleek over een geraf fineerde techniek te beschikken. In de vierde minuut al werd Guus Haak hiermee geconfronteerd. Zijn tegen actie liep dood in het luchtledige en Bushati bood linksbuiten Jashari een mooie schietkans. Paniek in de Neder landse defensie, die vergeefs naar uit komst zocht. Jashari bracht deze door de bal naast het doel van Pieters Graafland te schieten. Vier minuten later dook Bushati weer gevaarlijk op in het Nederlands strafschopgebied, maar voor hü tot een schot kon ko men had aanvoerder Van Wissen hoogst persoonlijk ingegrepen. De Albanezen, die - kennelijk beter ingesteld waren op deze temperatuur - een hoger tempo draaiden dan de Nederlanders, bleven komen en tel kens weer kwam de grootste dreiging van midvoor Bushati, die m de 13e minuut in fraaie schietpositie echter volkomen faalde en kort daarop zijn schot op goede wijze zag gekeerd door Pieters Graafland. Nederland mocht zich hierna iets aan de druk weten te ontworstelen, tot een eigen opbouw konden onze landgenoten moeilijk komen. Daarvoor werd ook te slecht geplaatst. De summiere Nederlandse aanvallen werden óf opgevangen door de Albanezen, óf losten zich op in het niet door onmacht. Er ging dan ook een zucht van verlichting door de rijen der toeschouwers, toen de alleen voor doel gekomen linksbinnen Pano hoog over schoot Geen schot Immers, wie zou een eventueel Al banees doelpunt moeten goed maken? Kruiver wei"d telkens fel op zijn huid gezeten door de Albanese ver dedigers, Verdonk werd aan banden gelegd op de linkervleugel en Nunin ga kon zich al evenmin ontplooien. Alleen Bergholtz kreeg zo nu en dan de vrijheid om een aanvalsactie op te zetten. Het effect was evenwel steeds nihil en na een half uur had Janku zelfs nog geen schot op zijn doel ge had. Het kwam tenslotte van Nuninga, maar de vaart was er uit en bezorgde Janku geen enkele moeite. Er volg de een strakke voorzet van Bergholtz, die Janku onderschepte door zich in de baan van het schot te werpen. De Nederlanders begonnen zich iets meer te doen gelden en daarmee werd het de Albanzen banger om het hart. Zo, dat zij tot harder tegenspel overgin gen en als eerste „slachtoffer" hier van viel in de 32e minuut Bennie MuUer, die lang uitgestrekt uit de „mangel" kwam. De Albanzen schrok ken er zelf van en gingen tot kunst matige ademhaling over even later dartelde de kleine Ajacied weer over de grasmat en met Van Wissen trachtte hij het spel te verplaatsen. Er kwamen nu meer aanvallen, die echter door te weinig doortastend optreden van de artillerie zonder suc ces bleven. Wel werd de strijd grim miger, ook individueel en zo stonden Kruiver en linksachter Frashere met boze gezichten en dreigende vingers tegenover elkaar. Mema richtte zich op Van Wissen en met een pijnlijk gezicht tastte de Eindhovenaar naar het getroffen been. Het bleek mee te vallen Opgeladen De rust moet de Nederlanders goed gedaan hebben. „Opgeladen" begon nen zij aan de tweede helft, die al dadelijk de twee doelpunten oplever de, welke wij in de aanhef schetsten. Het zou bij deze twee blijven, al kwam Kruiver in de volgende tien minuten tot tweemaal heel dicht bij een voltreffer met kopballen. De eer ste grabbelde doelman Janku uit de hoek, waar de vraag was of de bal al of niet de doellijn was gepasseerd in de toegesnelde Muller zagen de Albanezen zo'n gevaar, dat zij hem bij de keel grepen en de twee de kopbal ging rakelings over. De gedesillusioneerde Albanezen gaven zich gewonnen en speelden schijnbaar ongeïnteresseerd de wed strijd uit. Alleen een schot van Pano in de 28e minuut bracht Pieters Graafland nog in actie, waarop een reactie kwam van Nuninga, wiens diagonale schot echter over het Al banese doel ging. Inmiddels was Berg holtz ten slachtoffer gevallen aan de grove tackles van de Albanezen. Het laatste half uur hinkte hij op de rechtervleugel nog slechts mee. Een van de belangrijkste schakels in de voorhoede was daarmee uitge vallen en juist deze kon node ge mist worden. De aanval was nu na genoeg geheel vleugellam en doordat het tegenspel geenszins inspirerend meer werkte, gleed de wedstrijd af naar een matig oefenpartytje, dat niets meer weg had van een duel met aan de horizon het wereldkampioen schap. Zwakke leiding In de kleedkamer waren weinig vriendelijke woorden over de tegen stander te beluisteren, al ontkende men niet, dat er wel voetballers van klasse bij zijn. „Hard echter en ge- meep". Dat het Nederlands elftal in oktober a.s. in Tirana in de return match een warm onthaal wacht, is na vandaag wel zeker. Nederland kan hierbij slechts hopen op een „sterke arm", die meer ontzag inboezemt en beter recht en onrecht weet te schei den dan de Ier John Meighan. DESPORTTOTO Nog geen meldingen 330,277 deelnemers zorgden voor een inleg van f368.607. De eerste prijs bedraagt f72.985, de tweede prijs f48.655. Er waren zondagavond nog geen meldingen binnengekomen. De wedstrijd Griekenland-Engeland is komen te vervallen; Hongarije- Frankrijk telt in de plaats daarvan nu mee voor de uitslag. 12 3 Nederland-Albanië X Purmerstein-WW X Chèvremont-Vlissingen X WW-Purmerstein X Vlissingen-Chèvremont X Standard-Hertha X Beringen-Eintracht X Beerschot-Kaiserslautern X Saarbrücken-FC Luik X Italië-Nederland X Malta-Spanje X West-Duitsland-Frankrijk X Hongarije-Frankrijk X Nuninga in duel met Delialissi. Njord heeft het net niet kunnen redden. In de dramatische slotfase van het hoofdnummer van de Varsity, het jaarlijkse hoogtepunt van de Nederlandse studentenroeisport, hebben de Leidenaars op het laatste nippertje het vermoeide hoofd moeten buigen voor de felle vechters van het Utrechtse Triton, die de Leidenaars met een taf lengte voorbleven, en hen daarmee naar de tweede plaats verwezen. Een schrale troost hebben de Njord-mensen misschien kunnen vin den in de ruime overwinning van de lichte Njord-vier, die de naaste belager Laga met ruim 5 seconden de baas bleef. Maar daar staat tegenover, dat de Leidse club in alle overige nummers ver in de achterhoede eindigde Boeiend gevecht JONGE VIER 1 Nereus 1.59.3, 2 Laga 8.07.7, 3 Triton, 4 Njord, 5 Argo, 6 Aegir. JONGE TWEE 1 Laga 9.57, 2 Nereus 10.07.8. LICHTE VIER Njord 8.19.8, 2 Laga 8.24.0, 8 Bushati ia duel met Pieters Graaf land. In het hoofdnummer de oude vier namen de Utrechtse studen ten al direct een voorsprong. Na 500 meter bedroeg die al een halve leng te en na 1000 meter een lengte. Er waren nog 2000 meter voor de boeg. Aegir, 4 Nereus, 5 Triton, 6 Skadi. Vlak achter dit zwoegende Triton OVERNAADSE VIER. A vochten Nereus en Skadi een «eer j Nereus 7.59.3, 2 Laga 8.07.7, sterke partij, gevolgd door Njord. Op Argo, 4 Triton, 5 Aegir, 6 Njord. de helft van de baan was Triton vol ledig ingelopen door Nereus en Njord en de donkerblauwen moesten er hard aan trekken om de opgebouw de voorsprong te behouden. De Ne- reus-aanvallen waren op de laatste kilometer uitgeput en Njord nam de leiding over. Op vijfzesde van de baan was Tri ton een halve lengte achter geraakt. Maar de vermoeienis na tien minu ten top-roeien begon een rol te spe len. Eerst snoekte Triton aan bak boord, daarna Njord een paar maal waarbij beide ploegen moeite had den zich te herstellen. Triton hac echter het snelst weer de juiste ca- EERSTEJAARS ACHT 1 Triton 6.57, 3 Argo 7.06, 3 Nereus, 4 Aegir, 5 Laga, 6 Njord, 7 Skadi. GLADDE SKIF 1 Aegir 9.46, 2 Triton 9.53.4, S Ne reus, 4 Skadi, 5 Njord. JONGE VIER I 1 Triton 7.39.8, 2 Argo, 3 Nereus, 4 Aegir, 5 Njord, 6 Skadi, 7 Laga. OVERNAADSE 2 1 Nereus 8.49, 2 Laga 8.52.9. LICHTE ACHT 1 Argo 6.53.0, 2 Laga 6.58.6, 3 Aegir, 4 Njord. STUURMANLOZE 2 1 Triton 3.28.8, 2 Argo op drie lengten. ACHT 1 Aegir 6.36.0, 2 Triton 6.40.8, 3 Ne reus, 4 Njord. ien. ^^ntTehe^entón^Te'ludo" wtehTk'S boord, daarna Njord een paar maal, "a 5?f de finalepoules. Deze judoka's kwali- waarbii beide nloeaen moeite had- w"eld de eerste Nederlandse kam- flce,rd.n llch dan tevens v00r de Tn ziih te hersteffen. Triton had Pioenschappen „ehouden Voor dei. 2b echter het snelst weer de juiste ca- r'ibm "l? diïïnerners üiee ook wereldkampioen Anton Geesink dans gevonden en sloeg een venijnig ka.daen T° i'"''"warn, eindspurtje. In dead-heat-positie met schreven. van wie rich door een af- De utr, Njord kwam de Utrechtse ploeg op de finishlijn aan. De Leidse beman ning was echter volkomen uitgeput en moest het hoofd buigen. Het ver schil was minder dan een seconde. Verleden jaar werd Njord overwin naar met 0,8 sec. verschil, hens Tri ton met 0,6 sec. Slechts één Van de overige nummers won Ne reus zonder moeite de jonge vier twee in 7.59.3, met achter zich in dead heat-positie Laga en Triton. Bij de jonge twee kwam Laga als eerste door met een voorsprong van tien seconden op Nereus. Bij de lich te vier was het veld tamelijk gerekt. Njord ging aan kop en kwam na 2000 meter als eerste door in 8.19.8 voor Laga en Aegir. De overnaadse vier bracht 'n zege voor de Amsterdamse studenten In 8.09.4. Argo en Triton streden een felle strijd in de eerstejaarsacht. Tri ton nam halverwege de leiding en finishte als eerste in 8.57.0. Skiffeur Grinch van Aegir tenslotte won het Sladde-skiffnummer. Njord keerde us met slechts één zege huiswaarts De Utrechter kwam voor het eerst na zijn blindedarmoperatie, die hy kort na de Europese kampioenschap pen onderging, weer op de mat. Over het algemeen viel de kwaliteit in 't toernooi tegen. Het zal de FNJJB dan ook de nodige moeite kosten om uiteindelijk vier deelnemers voor Tokio te selecteren. Bij de lichtge wichten ging de titel naar Coos Bon te terwijl de Eindhovenaar Peter Snij ders kampioen in het middengewicht werd. Willem Ruska werd kampioen bij de zwaargewichten, Geesink kwam in deze klasse niet uit. Anton Geesink toonde zich met zijn titel in de klasse alle categorieën bij zonder gelukkig. „Als jong judoka heb ik de scheuring meegemaakt in de judowereld en ik vind het nu bijzonder fijn dat de eenheid weer hersteld is", aldus Geesink. De uitslagen luiden: Lichtgewicht: Blokker versl. Jan sen, Koolmees versl. Blokker, Bonte versl. Soomers. Finale: Bonte versl. Koolmees op beslissing scheidsrech ter. Middengewicht: Poglajen versl. Eesterman, Peter Snijders versl. Pog lajen, Helsdingen versl. Geelhoed. Finale: Peter Snijders versl. Helsdin gen met armworp. Zwaargewicht: Schaeffer versl. Gouweleeuw, Ruska versl. Stoker, Smits versl. Schaeffer. Finale: Ruska versl. Smits met houdgreep. Alle categorieën: Geesink versl. Poglajen, Schaeffer versl. Stoker, Gouweleeuw versl. Smits, Ruska versl. Geelhoed, Geesink verslaat Schaeffer, Gouweleeuw versl. Ruska. Finale: Geesink versl. Gouweleeuw met le beenworp. Basketbal Het Russische natio nale basketbalteam heeft zaterdag in Mulhouse met 7133 gewonnen van Frankrijk. In Bratislava won Tsjecho Slowakije met 8376 van Oostenrijk. De Oostenrijkers hadden zaterdag in dezelfde stad ook al verloren 64100. Dit is het ietwat verw* -rde toneel aan de wallekant van het Amster dam-Rijnkanaal bij Jutphaas, na de overwinning van Triton in de jaar lijkse arsity. Aanhangers van de win nende ploeg bevonden zich letterlijk aan alle kanten van de boot om hun roeiers geluk te wensen met de be haalde overwinning. Uitslagen OUDE VIER 1 Triton 11.17.2, 2 Njord 11.17.8, 3 Nereus 11.25.0, 4 Skadi 1.39.2, 6 Ar go, 6 Laga, 7 Aegfe.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10