VERBETERINGEN IN DIRECTE BELASTINGEN VOORGESTELD Staatssecretaris Bartels opende RIGO-laboratorium Méér aftrekken inkomstenbelasting GRENS VOOR CONCESSIES AAN DUITSLAND BEREIKT Donderdag start de waterpolokompetitie ALVAREZ BRENGT TENNISWERELD IN PARIJS IN OPSCHUDDING Dode en twee ernstig gewonden bij frontale botsing WOENSDAG 20 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA V In afwachting van een flinke vermindering van de directe belastingen vóór 1965 heeft staatssecretaris Van den Berge een aantal verbeteringen aangebracht in het wetsontwerp op de inkomsten-, loon- en vermogens belasting op aandrang van de Kamercommissie. Zij zullen volgende week in de Kamer behandeld worden. Zo zal een kleine verlichting voorname lijk in de middenklassen der inkomstentabellen optreden door 'n verhoging van het bedrag, dat men voor beroeps- of verwervingskosten mag aftrek ken. Voor de z.g. 5-procents-regeling. een aanslag voor de inkomstenbelas- De minimum aftrek van beroeps kosten voor de inkomstenbelasting, thans 100, is in het wetsontwerp verhoogd tot 180. De vijf procent- Miniofgyr hf>llr>p\ regeling is in die zin veranderd dat ivRUUSMST DIVSUVUVVl. men vijf procent in mindering kan brengen tot een maximum van 600. Heeft men meer kosten dan bedraagt dat maximum 1000. Uitkeringen van lijfrenten en peni sioenen wegens invaliditeit, ziekte en ongeval waarvoor geen vermo gensbelasting betaald hoeft te wor den zijn verdubbeld. De grens komt betrekking men per jaar kan worden aangeslagen voor het gemiddelde in komen over drie aaneengesloten ka lenderjaren. De voorgestelde wijzigingen bete kenen dat de schatkist per jaar on geveer zes miljoen gulden minder zal ontvangen. In de memorie van toelichting zegt de staatssecretaris, dat hij zal aandringen op een aan zienlijke verruiming van de vrijstel- ting te geven: omdat hij bijvoorbeeld lingen voor successiebelasting als de aanspraak wil maken op kostenaf- successiewet wordt aangepast aan de trek. Een zelfde regeling is ontwor- algemene wet op de rijksbelastingen, pen voor de zogenaamde „middeling Dat gaat de schatkist 13 miljoen kos- van inkomsten" in deze zin, dat ten. straks in gevallen van sterk wisse- In totaal dus kost het complex van lende inkomsten uit eenzelfde dienst- voorstellen het Rijk 19 miljoen. ONENIGHEID ROND te 'liggen op f 12000 voor defr EEG-GRAANPRIJS reet belanghebbende (thans voor de weduwe op 8000, voor f Art De Nederlandse minister van Land- zen op j 4000 en voor de andere min- t m diac.i%a....ai l f, derjarige kinderen 200. in „inirterr^a de staa5de minimumprijzen iets'omhoog ten worden genomen. De Nederland se minister voegde hier aan toe „lang zaam te neigen" naar de gedachte, of het niet verstandiger is dat de EEG-ministerraad zich beperkt tot 't vaststellen van een graanprijs voor het oogstjaar 1964/65, waarbij de be- Het in Schiedam gebouwde kraan-eiland „Lepelaar", dat dinsdagavond van de werf Gusto naar IJmuiden zou worden gesleept voor havenwerkzaamheden, is in de nacht van maandag op dinsdag aangevaren door de bin nenlopende Franse tanker „Amphiope" en ernstig besch adigd. De foto toont een deel van het eiland met de zwaar beschadigde hoek, waar de tanker het eiland heeft geraakt. De tanker zelf kreeg een scheur in de boeg maar vervolgde op eigen kracht de reis naar de Rotterdamse Waalhaven. Delftse waterleiding is nog verder verzakt worden gebracht en de maxima iets Keuringsdienst waarschuwt tegen een merk appelsap gisteren in de ministerraad van De grens voor aftrek van lijfren- EEG verklaard, dat „de grens van de rf" tepremies wordt verhoogd tot 5000. concessies aan de Duitse bondsrepu- zouaen aaien- Dit is thans 3600 en in het oude bliek is bereikt", ontwerp 4500. Mr. Biesheuvel zei dit nadat zijn De mogelijkheid zal worden ge- Duitse collega, Schwarz, een achttal schapen iemand die geen inkomsten- absolute voorwaarden had gesteld belasting (dus alleen maar loonbe- voordat de bondsrepubliek zijn me- lasting) betaalt, desgevraagd toch dewerking kan verlenen aan het tot stand komen van een gemeenschap pelijke graanprijs in de „zes". De Nederlandse minister verklaar- XT de, dat het inwilligen van de Duitse Naar aanleiding: van de verhrandlnp- voorwaarden niet alleen een verwa- "rsch.jnselen d,e "®,raliea b,j da tering zou betekenen van de nieuwe ïf11,,™- "f appelaap la Delft is voorlopig nog niet van zijn ^^e^IenaeLnn'Xke ""derzoek^beionnen'oe Keur^^di/iS watermisère af Het onderzoek heeft sle om „tot een gemeenschappelijke voor Waren seeft nu he, advjes om uitgewezen dat de transportleiding ?2a"?"Ja .Jf durende het onderzoek geen appelsan nog verder is verzakt, zodat herstel oedoeld ZIJ" als een P°Slng om aan ,,2n he, Duitse merk ALTLaNDER nog wel drie tot vier weken kan du- de Duitse bezwaren tegemoet te ko- q0LD te kopen ren. "?en, maar ook^ dat verdere conces- By de macPhinale reiniging de fa_ In verband hiermee heeft het ge- sles aan 1de Duitse bondsrepubliek briek van de flesjes js in enkele naar meentebestuur bijzondere voorzienin- "^rote schade aan de Nederlandse alle waarschijnlijkheid een geringe hoe- gen getroffen. belangen zouden berokkenen veelheid ^chtergebleJen ;,aama Zo zijn drie tankschepen* gechar- .Hij zei, dat het „geen zin had de de vuimaChines de flesjes normaal heb- terd, die van morgen af gezamenlijk nieuwe voorstellen van de commis- ben gevu|,j met appeisap ruim 1000 kubieke meter water per sie PVnt. voor Punt te Saan bespre- etmaal in Delft zullen aanvoeren. ^en indien, zoals door minister d€ heer H. G. Martin heeft van de Deze hoeveelheid water wordt in het Schwartz werd verlangd, op alle ferme teug appelsap een verbrande reservoir bij de watertoren gebracht Duitse voorwaarden voorafgaand^ slokdarm en een gedeeltelijk verbrande en vervolgens in het distributienet bindende beslissingen zouden moe- maag over gehouden, drie anderen gepompt. slechts een verbrande tong. Hierdoor hoopt men de druk, die thans 's middags voor half vier gering tot nihil is,«op te voeren. MILITAIR ÖPWEG NAAR KAZERNE VERONGELUKT HYPERMODERNE HUISVESTING IN GEBOUW VAN LEIDSE UNIVERSITEIT Gistermiddag is in Leiden om vier uur het Rijksinstituut voor Ge neesmiddelenonderzoek officieel geopend. Het instituut, dat reeds geruime tijd in actie is, werd in het leven geroepen als konsekwen- tie van de Geneesmiddelenwet welke in 1958 tot stand kwam, doch wat verpakte geneesmiddelen betreft eerst in oktober jongstleden van kracht werd. Het nieuwe instituut, kortweg RIGO genoemd, is een voortzetting in grote opzet met ruimere taakomschrijving en bevoegdheid van het voormalige RIPTO, Rijksinstituut voor Phar- maco-Therapeutisch-Onderzoek. Evenals het oude is ook het nieu we instituut gevestigd in het Pharmaceutisch laboratorium van de Leidse Universiteit aan de Hugo de Grootstraat- De RIGO heeft tot taak de chemisch-pharmaceutische eigenschappen te controle ren van de verpakte geneesmiddelen, die sinds oktober in ons land dienen te zijn geregistreerd bij een overheidscommissie voordat zij behandeld mogen worden. FRANS HALS ONTDEKT mansportret getoond door een particulier verzamelaar. De di recteur van het museum, de heer M H. P. Baard, herkende dit werk t L iff1 T8 va*n f aanstonds als een originele Frans Luchtmacht J. P. C. Bervoets uit HaIs, daterende uit de jaren veer- De tweejarige J. W. van Geest is gisteren in zijn woonplaats, de buurtschap Tinte in de gemeente Oostvoorne, nabjj het ouderlijk huis In het Frans Hals museum te in een 3,004 «eraakt en verdronken, Haarlem werd dezer dagen een Heemstede is gisterochtend bij een j-ir? tr verkeersongeluk op Rijksweg II (Am- tig^ van de 17e eeuw. Het portret sterdamUtrecht) ter hoogste van de Holland werd gekocht als Peguscentrale bij Utrecht -om het van een onbekend meester, was leven gekomen. De scooter, waarmee aanvankelijk grotendeels over- hij op weg was naar zijn onderdeel geschilderd. Na restauratie bleek op het vliegveld Deelen, kreeg een het van de hand van de Haarlem klapband. De bestuurder werd op het se meester te zijn, en in gave toe wegdek geslingerd en is op weg naar stand te verkeren het militair hospitaal overleden. Nederlandse huisvrouw is pa's schoonste N.V. De Leidsche Courant Europa Op de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. „De Leidsche Courant" werden de balans en de winst- en verliesrekening goed- Nederland doet zijn naam van gekeurd en het dividend vastgesteld schoon land eer aan. In de wasmachi- op 9 percent (gelijk aan vorig jaar), nestatistiek van de EEG treft op elke De aftredende commissarissen, de 100 Nederlandse huishoudingen men heren N. P. Kaptein, W. H. M. van 69 wasmachines aan, tegen 52 in Bel- Ommen en H. A. G. M. Walenkamp, gië, 36 in Duitsland, 32 in Frankrijk werden herkozen, en 8 in Italië, zo blijkt uit cijfers van De president-commissaris, de heer „Europa Union", het orgaan van de M P. van der Weyden, wees in zijn Duitse Europese beweging. openingswoord op de gunstige be- De meeste koelkasten vindt men in drijfsresultaten en bracht dank aan Duitsland, 52 per 100 huishoudingen, alle medewerkenden, in 't bijzonder tegen 41 in Frankrijk, 30 in Italië, ock aan de correspondenten en agen- 23 in Nederland en 21 in België. ten. Onmisbare steun Toen gistermiddag de heer D. Stam, wonende aan de Koppel- weg 9 te Amersfoort, thuis kwam, zag hij nog net een enor me tankauto ongenodigd bij hem de voorkamer binnen schuiven. De 24-ton zware tankauto, die gevuld was met gloeiende bitumen, bestemd voor de viltvervaardiging, bleek „toe te behoren" aan chauf feur P. W. Sanders. Deze had de wagen op het fabriekster rein van de N.V. Hollandse Viltfabriek, gebroeders Van Heugten, neergezet om er ach ter zien te komen waar hij de tank moest afleveren. Even la ter gleed de wagen potseling de helling af om pas tot stilstand te komen in de woning van de heer Stam, nadat de gevel en het vensterraam volledig waren vernield. Het is nog de vraag of de gevel zal blijven staan wanneer de wagen wordt te ruggereden. Ook het huis er naast liep flinke schade op. De gevel is van boven tot onder gescheurd en de deuren binnen en buiten zijn volledig ontzet. Waardering voor prof. Steenhauer De officiële opening van het instituut geschiedde door de staatssecretaris voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, die voor een mede in verband met de beperkte ruimte, die de collegezaal van het pharmaceutisch laboratorium van de Leidse universiteit te bieden heeft, klein gezelschap een korte rede uitsprak, waarin hij zich o.a. richtte tot de secretaris van het voor malige RIPTO, prof. Steenhauer, die sinds de oprichting in 1920 aan het in stituut verbonden is geweest. Dr. Bartels zei grote waardering te hebben voor het werk van prof. Steen hauer, die thans, tegelijk met het be ëindigen van zijn universitaire loopbaan het RIPTO vaarwel zegt. Hij wenste bovendien de staf van het RIGO veel succes bij de veelomvattende en belang rijke taak, die haar te wachten staat. Aan het einde van zijn rede verklaarde hij het RIGO-laboratorium officieel voor geopend. Voor dr. Bartels had prof. dr. E. H. Vogelenzang, de laatste voorzitter van het RIPTO. en thans adviseur van het RIGO, het woord gevoerd. Hij schetste de historie en het belang van het RIPTO en de overgang van het RIPTO in het RIGO. Namens het college van curatoren van de Leidse universiteit werd het woord gevoerd door dr. E. H. Reerink, die de hoop uitsprak, dat het feit, dat het pharmaceutisch laboratorium en dat van het RIGO in een gebouw zijn gevestigd, tot een nauwe en vruchtbare samen werking zullen komen. Taken Dr. C. A. Teygeler, directeur van het RIGO, die als laatste het woord voerde, lichtte de verschillende taken van het RIGO aan de hand van enkele voor beelden uit de praktijk toe. Hfj sprak zijn dank en waardering uit voor de medewerking, die hij van de kant van de Leidse universiteit en het ministerie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid had ondervonden. Tenslotte werden de genodigden door dr. Teygeler rondgeleid door het gloed nieuwe RIGO-laboratorium, dat is on dergebracht in een verdieping, die is gebouwd boven op het gebouw van het pharmaceutisch laboratorium. SPORT "WIELRENNEN SWIFT-SUCCESSEN IN HANSWEERT Jan van Amsterdam uit Leiderdorp is op Tweede Pinksterdag vierde ge worden in een koers voor amateurs over 100 km in Hansweert. Eerste werd Van der Beugel uit Zwijndrecht in de tijd van 2 uur en 29 minuten. Cock van der Hulst uit Zoeterwoude, die eveneens in de groep eerst aan komenden zat, werd zesde. Kees van Amsterdam won de sprint van een tweede groepje. P. Bregman uit Bent huizen, eveneens lid van de Swift- combinatie, veroverde de veertiende plaats. Eerste zege voor Jan van Biemen Jan van Biemen, op het ogenblik één van de sterkste nieuwelingen met de Hagenaars Edward Kroon en Piet Ket- tenis, heeft in de 60 km. lange ronde van Uithoorn zijn eerste zege van dit wegseizoen geboekt. De Leidenaar was samen met Joop Zoetemelk (Rijpwete- ring) en Melle Jongkind (Aalsmeer) bijna een volle ronde op het peloton uit gelopen. De beslissende slag werd in de vijf tiende van de zestig te rijden kilometers door Jan van Biemen zelf ingeluid. De Leidse nieuweling demarreerde uit het peloton, waarin ook de overige Swift- leden, Peter Akerboom, Peter de Jong en Joop Zoetemelk zaten. Twee ronden lang bleef de Leidse Swift-renner al leen aan de leiding, daarna kreeg hij Joop Zoetemelk en Melle Jongkind naast zich en gezamenlijk bouwde dit drietal een voorsprong op, die met nog vijftien rondjes (van de 45) voor de wieltjes tot een minuut was gegroeid. Drie ronden voor de streep probeerde Zoetemelk om alleen weg te komen maar de RijpWeteringse renner kreeg geen kans. In de eindsprint toonde Jan van Biemen zich de sterkste voor Melle Jongkind. De uitslag luidt: 1. J. van Biemen f Leiden) 60 km. in 1.26.27; 2. M. Jong kind (Aalsmeer); 3. J. Zoetemelk (Ri.jp- wetering); 4. op 50 sec. C. Proosdij (Baarn); 5. G. Mooy (Limmcn); 6. op 1.20 G. v. d. Winden (Beverwijk); 7. op 1.40 H. Janssen (Amsterdam); 8. B. Schulte (A'dam); 9. J. Aldershof (Haar lem); 10, G. Janmaat (A'dam). A.s. donderdag is het weer zover: dan gaat het spektakel, dat zomer competitie heet, weer van start. Alle Leidse ploegen komen nog deze week aan de beurt. Donderdag 21 mei ont vangt de Zijl het Amsterdamse DJK in de Kooi. De Leidenaars moeten deze wedstrijd in hun voordeel kun nen beslissen. De Golfbrekers op hun beurt zijn gastheren voor CWP. LGB zal moeten kunnen aantonen, dat zij ook in de bondscompetitie hun man netje staan. De Leidsche Zwemclub wacht een zware wedstrijd. De Gou we in Waddinxveen is al voor vele ploegen een struikelblok geweest. Vrijdag komt AZ '70 naar de Sleu telstad. Van deze Leidse ploeg is nog weinig bekend, en het zal afhangen van de opstelling die men in het wa ter brengt hoe de punten verdeeld worden. De Leidse Watervrienden gaan naar hun Rotterdamse naamge noten, terwijl AZC naar Kroosdui kers reist. De dames van LZC ont vangt VZV uit Velsen in Poelmeer, terwijl de Alphense speelsters van AZC naar Oudewater trekken voor een wedstrijd tegen OZV. Al met al wacht de diverse ploegen weer een drukke week, en het is maar te ho pen, dat de temperatuur van 't wa ter zich beter houdt dan verleden jaar. WÊÊÊÊÊÊ De vijf zangeresjes die onder leiding van Lou van Rees Nederland gaan vertegenwoordigen op het zesde song festival van Knokke, dat van 10 tot en met 16 juli in het Casino van die Belgische badplaats zal worden gehou den, zijn dinsdag in Vinkeveen aan de pers voorgesteld. V.l.n.r. zien we hier spelend met een „surf-board": Wil- leke Alberti, Uonka Biluska, Rita Hovink, Trea van der Schoot en Shirley Zwerus. Gistermdidag is op de Ruurloseweg te Velhem de 50-jarige automobilist D Uytenboogaard verongelukt toen hij met zijn auto frontaal in botsing kwam met een vrachtwagen. Dit ge beurde terwijl hij in de bocht van de weg bezig was een bus te passe ren. De heer Uytenbogaard werd op slag gedood terwijl een achtjarig in zittend zoonje en een achtjarig nicht je zeer ernstig gewond in 'n zieken huis te Doetinchem werden opgeno- William Alvarez, de wispelturige speler uit Columbia, zorgde dinsdag voor de luchtige noot in de over het algemeen zeer rustig begonnen Fran se internationale tenniskampioen schappen in het stadion Roland Gar ros te Parijs. De uit Bogota afkom stige Alvarez, die het vorige jaar in Parijs werd gediskwalificeerd, omdat hij herhaaldelijk het spel onderbrak om te discussiëren over beslissingen van de scheidsrechter en de lijn rechters, kreeg het opnieuw aan de stok met de officials in zijn wedstrijd voor de eerste ronde op het Centre Court tegen de Zuidafrikaan Keith Diepraam. In de derde set sloeg Diepraam de bal naar de lijn en de scheidsrechter gaf „in". De Columbiaan was het hier helemaal niet mee eens en be gon heftig te protesteren. De repliek van de scheidsrechtersstoel liet aan duidelijkheid niets te wensen over; „Ik ben de scheidsrechter en niet u. Als u blijft volharden zal ik de hoofd- scheidsrechter roepen". Alvarez, een kleurrijke figuur, die men niet graag op de tennisbanen zou missen hij krijgt in Parijs dit jaar zelfs een extra onkostenvergoeding werd even stil van deze waarschuwing» maar gaf hierna nog dikwijls lucht aan zijn gemoed, wanneer h^ het niet met de arbitrale beslissingen eens was. Kwam het hierdoor, dat hij van Diepraam verloor met 6-1 2-6 3-6 6-4 2-6? Alvarez verklaarde zijn nederlaag zelf als volgt: „Twee jaar geleden versloeg ik in Oosten rijk Diepraam met 6-0 6-0. Vandaag moest ik 's morgens om elf uur spe len, zonder toeschouwers. Wanneer dft tribunes vol waren geweest, had ik gewonnen. De menigte juicht me altijd toe LANGDURIGE STRIJD Twee uur en een kwartier stonden Alvarez en Diepraam op de baan. Zij werden echter hiermee ruimschoots verslagen door de lange, magere Amerikaan Norman Perry en de 19- jarige veelbelovende Griekse speler Nicky Kalogeropoulos, die een strijd voerden van vier uur en twee minu ten. Perry won van de in de vijfde set door kramp in beide dijbenen en in zijn „rackethand" geplaagde Kalo geropoulos met 3-6 6-2 2-6 7-5 11-9, nadat de Griek bij 7-6 matchpunt had gehad. Perry plaatste zich door deze overwinning als eerste voor de derde ronde. De 32-jarige Hongaarse kampioen Istvan Gulyas, die tot Europa's beste spelers op harde banen behoort, maakte de 17-jarige Amerikaanse ju nior-kampioen Cliff Richey een illu sie armer: 6-1 6-2 1-6 6-1, en een tweede tegenstander uit het recente verleden van onze Davis Cup-spe lers, de achter de Australiër Roy Emerson als no. 2 geplaatste Frans man Pierre Darmon won met 6-3 6-1 6-4 van zijn jonge landgenoot Bernard Montrenaud. Andere uitslagen waren: Heren-enkelspel, le ronde: Licis (statenloos) versl. Merlo (It.) 2-6 6-3 2-6 7-5 6-1; Drysdale (Z.Afr.) versl. Konishi (Japan) 6-0 6-3 0-6 6-0; Stolle (Austr.) versl. Hole (Tsj.- Sl.) 6-4 6-4 7-5; Shiguro (Japan) versl. Rybarczyk (Polen) 6-4 6-3 6-0; Lundquist (Zweden) versl. Moore (Z.Afr.) 6-2 6-1 6-3; Santana (Sp.) vorsL Hainka (Oost.) 6-1 6-3 6-1.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7