S)e CddaeSoti/fco/rtf Amerikaanse regering overweegt maatregelen ter bescherming van Laos GEMEENTE LEIDEN GAAT BOUWPLANNEN WIJZIGEN Ongerustheid over lot van 74 Turkse gijzelaars Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. BOOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.0 WOENSDAG 20 MEI 1964 54e JAARGANG No. 16.228 BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.26 - Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,75 Russisehe microfoons in Amerikaanse ambassade regering van Peking te spreken over In de Poolse hoofdstad is officieel meegedeeld, dat de voornaamste Poolse vertegenwoordiger in de con trolecommissie in Laos, Jerzy Dud- zinsky, voor overleg naar Warschau is ontboden. Hij zal spreken over de verdere mogelijkheden van het werk De Verenigde Staten hebben gisteren gewaarschuwd dat zij maat regelen overwegen ook op het militaire vlak ter bescherming van de neutraliteit en onafhankelijkheid van Laos. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken rea geerde hiermee op vragen over de mogelijkheid van het zenden van Amerikaanse troepen naar Thailand, zoals dat in 1962 gebeur de toen zich in Laos ook een crisis voordeed. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei verder, dat T a ,ic de activiteit der V S is bericht or» een dinlnmatieke nr>ln<;<;ir»cr van beweSing in Laos heeft volgens het van de Geneefse overeenkomsten, als «TM-oTe T aU!i« ient op een diplomatieke oplossing van persbureau „Nieuw China" tegenge- lid van de controlecommissie, met was de crisis m Laos. Andere functionarissen van het ministerie zei- - -- - den, dat het commentaar van de woordvoerder aangaande de mo gelijkheid van militaire maatregelen niet inhoudt, dat de V.S. in- het slechter worden" van de toestand der Poolse delegatie m de commissie, in Laos. Engeland zou de volksrepu- welkTe verder uit vertegenwoordigers bliek China officieel hebben verzocht van India en Canada bestaat, haar invloed aan te wenden, opdat er Canadese minister van buiten - een einde komt aan de vijandelijkhe- landse zaken, Paul Martin verklaar- den in La™ dein het parlement, dat Canada de Poolse regering had meegedeeld, dat De pro-communistische Pathet Lao- Polen zijn verplichtingen op grond terventie in Laos zelf overwegen. Een dergelijke mogelijkheid is uitgesloten, verklaarden zij. sproken, dat zij de neutralistische nagekomen. strijdkrachten in de Vlakte der Krui- De Poolse delegatie van de commis- ken en elders heeft aangevallen. De sie had in de afgelopen maanden niet neutralisten zouden in opstand zijn met de andere leden samengewerkt gekomen tegen de „imperialistische en geweigerd inspectie van bepaalde lakeien" der V.S. en tegen de rechtse Laotiaanse gebieden toe te staan. Ca- ken een ernstige bedreiging voor de leiders, omdat zij ontevreden waren nada had er bij de Poolse regering op coalitieregering en de Geneefse over- °ver de jongste staatsgreep. De V.S aangedrongen haar verplichtingen na eenkomsten vormen. De jongste be- zouden parachutisten in het gebied te komen en te helpen by het tot stand richten duiden erop, dat de aanvallen hebben neergelaten. van de Pathet Lao voortduren en dat de pro-communistische strijdkrachten Engeland onderneemt stappen bij Peking m rpi *1 in fle pro-communisiiscne strijaKracnten 1 rOCpCIl ÜH3F 1 liailand er op uit schijnen te zijn de regerings troepen geheel uit de vlakte te ver drijven, aldus de woordvoerder. brengen van de stabiliteit in Laos. De woordvoerder zei nog, dat de „agressieve militaire acties van de De Engelse regering heeft haar Pathet Lao en Noordvietnamese zaakgelastigde in Peking, Terence strijdkrachten" in de Vlakte der Krui- Garvey, opdracht gegeven, met de Ruimtegebrek leidt tot noodsprong Leiden gaat bouwplannen wijzigen. Reeds bij verscheidene gelegenheden is er op gewezen, dat ten gevolge .van de vertraging bij de totstandkoming van de grenswijziging de situatie is ontstaan, dat binnen de bestaande ge meentegrenzen de gronden voor de woningwetbouw nagenoeg uitgeput zijn. Anderzijds zijn sommige aan de gemeente toebehorende, voor mid denstandswoningen bestemde, bouwrijpe gronden reeds gedurende lange tijd onbebouwd gebleven, aangezien de mogelijkheden voor particuliere houwers om in de premiesector te bouwen tot dusverre gering bleken, terwijl ook het contingent voor de ongesubsidieerde sector zeer beperkt GROND BLIJFT BRAAK LIGGEN een schreeuwend gebrek aan woning wetwoningen. Blijkens de gegevens van het Gemeen telijk Huisvestingsbureau vraagt 76% der 5026 op 1 nov. 1963 ingeschreven B. en w. hebben zich op het standpunt woningzoekenden een weekhuurwoning. gesteld, dat het onaanvaardbaar moet worden geacht, dat tengevolge van deze omstandigheden de woningwetbouw zou stagneren, terwijl bouwrijpe gronden braak zouden blijven liggen. WIJZIGINGEN Thans zijn enige plannen voor mid- denstandsbouw in het zuidwestelijk stadsdeel in overleg met de desbetref- Grond biïïft' braak ilggin.' Maar er is bouwers zodanig gewijzigd, dat minder vrije sectorwonmgen en meer premiewoningen ter plaatse zullen ver rijzen. Ook in de Meerburgerpolder kan nog een aantal woningen in de premie sector worden gebouwd. Daarnaast werd een herziening van enkele bestemmin gen nodig geacht, waardoor de woning wetbouw voortgang zal kunnen blijven ONGEDULD IN LAOS DE NEUTRALITEIT van Laos vmden - eens plechtig gegarandeerd op een Geneefse conferentie - is nooit een geloofwaardige zaak HUIZEN IN PLAATS VAN SCHOOL Het is mogelijk gebleken in het uit geweest. En nu het weer volop breidingsplan Leiden Noord-VI een ter- vechten schijnt geblazen in de rein, dat 'was gereserveerd Voor een Vlakte der Kruiken, is er min- lagere technische school, aan te wijzen der reden dan ooit om nog te voor een plan van 88 woningwet-wo- geloven in de neutraliteit of in ningen, omdat van de bouw van de de garanties, o.m. die van de school voorlopig kon worden afgezien. Sowjet-Unie. Voor het terrein aan de Churchilllaan Het is de bedoeling geweest, in Zuid-West-IX, dat bestemd was voor dat onder de neutralistische pl.m. 270 middenstandswoningen, is een premier Soevanna Phoema de bouwplan voor pl.m. 340 woningwet drie onderling vechtende partij- woningen in voorbereiding genomen, en één zouden worden: de Deze grond, welke lange tijd kosteloos rechtsen, de neutralisten en de gereserveerd is geweest voor een parti- communisten van de Pathet culiere bouwer, is daartoe door de ge- Lao. De door Mao gesteunde meente teruggenomen, communisten hoopten waar- Hoewel er uiteraard bezwaren aan schijnlijk in het eenheidskabi- kunnen zijn verbonden om geldende be- net zozeer de toon aan te geven stemmingen te wijzigen, zijn in de ge- dat ze zonder vechten hun doel geven omstandigheden dergelijke wijzi- bereikten, juist zoals de recht- gingen onvermijdelijk, door op korte sen waarschijnlijk hoopten termijn gronden voor woningwetbouw daarin de Pathet Lao de tan- en premiebouw beschikbaar te krijgen den uit te kunnen trekken en en het toegewezen woningcontingent zo zonder oorlog de rode ne- volledig te kunnen benutten, derlaag te bewerkstelligen. Voorlopig hebben twee leden van de Maar wat voor hoop iemand Raadscommissie openbare werken hun ook koesterde: er kwam niets stem voorbehouden, van terecht, want Soevanna Phoema zag geen kans een één heidsbewind in te stellen, daar niemand iets wenste op te ge ven. EIGENLIJK bleef dus alles bij het oude en het spreekt van- zelf dat op den duur het ge- Volgens Cubaanse ballingen in Mi- duld op moest raken. De recht- ami zouden „commandotroepen" op se groep was de eerste die niet Cuba zes bruggen hebben opgeblazen, langer wilde wachten en enige In elk van Cuba's zes provincies tijd terug een staatsgreep op werd een brug opgeblazen over „stra- touw zette die maar zeer ten tegische" wegen. De operatie had tot dele slaagde. En nu denkt de doel troepenbewegingen te belemme- Pathet Lao kennelijk dat vech- ren en werd geleid door Manuel Ar- ten de enige oplossing is als time, leider van de mislukte inval verovering van de macht van van april 1961. binnenuit niet lukt. Een andere woordvoerder van de Wat hebben ze ook eigenlijk groep Cubanen die de bruggen zou te duchten? In het Westen heeft den hebben opgeblazen, sprak het niemand veel zin hier een wel- bericht later weer tegen. Het is niet licht eindeloos nieuw Korea te duidelijk of hij dit deed in afwach- beginnen. De V.S. hebben het al ting van een officiële bekendmaking zuur genoeg in buurland Viet- van de leider Manuel Artime of op nam, waarvoor *e rle NAVO grond van tegenstrijdigheid in de be- (als' anti-communistisch ver- richten die van de Cubaanse onder bond) maar matig hebben kun- grondse zijn ontvangen, nen interesseren. Wellicht dat het nog een keer Na demonstraties van Frans- lukt het vechten hier te beda- Canadese separatisten in Montreal is ren Maar niemand twijfelt ei- op de Victoriabrug over de Sint-Lau- genlijk, of het is alleen een rens bij deze stad een zelfgemaakte kwestie van tijd voor prins bom gevonden cp aanwijzing van Soevannoe-vong, de zetbaas van anoniem telefoontje dat de brug in Peking wordt in Laos. gevaar verkeerde. MAKARIOS WEET VAN NIETS De Verenigde Naties op Cyprus zijn er tot dusver niet in ge slaagd, 74 van de 91 Turkse Cy prioten die door Griekse eiland bewoners als gijzelaars gevangen zijn genomen, terug te vinden. Dit heeft de persoonlijke verte genwoordiger van secretaris-ge neraal Oe Thant, Galo Plaza, gis teren op een persconferentie in Nicosia, de hoofdstad van Cyprus bekendgemaakt. De 17 gijzelaars die wel zijn ontdekt, bevinden zich in handen van de Grieks-Cy prische regering. Plaza liet door schemeren, dat hij vreesde voor het lot van de overige 74. De 17 behoorden tot een groep van 46 Turkse Cyprioten die door de Griekse Cyprioten zijn gegrepen, na dat op 11 mei in de havenstad Fama- gusta Griekse officieren door de Tur ken waren doodgeschoten. Deze offi cieren waren de Turkse wijk van Famagusta binnengereden en ver trokken niet, of niet vroeg genoeg, toen de Turkse Cyprioten daarop aandrongen. Volgens een andere le zing hebben de Turken de Grieken zonder enige waarschuwing neerge schoten. De overige gijzelaars waren al eerder opgepakt. Aartsbisschop Makarios, de presi dent van Cyprus, heeft beloofd, de 17 te zu'llen vrijlaten, als ze niet van ondermijnende activiteit worden be schuldigd. Plaza zei op zijn persconferentie verder, dat hij een onderhoud had gehad met Makarios, die hem had gezegd, dat hij niet wist, wat „men met de andere gijzelaars had ge daan". „Deze zaak geeft reden tot grote bezorgdheid", zei de diplomaat uit Ecuador „en ik heb er op gestaan dat de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, de Veiligheidsraad en de wereldopinie weten, wat er is ge beurd met de andere onschuldige slachtoffers, die geen verantwoor delijkheid hadden voor het gebeur de in Famagusta". Geen prettig idee voor Chroesjtsjow Volgens een mededeling van de politie in Oslo is een partij van on geveer twee kilo krachtige ontplof bare stof aangetroffen bij het land goed Bygdoe op vijf km ten westen van Oslo waar de Sowjetrussische premier Chroesjtsjow tijdens zijn be zoek aan Noorwegen eipde juni zal verblijven. De explosieve lading was gereed voor ontsteking. Een waker had enige tijd voor de ontdekking vanochtend een man met een hond daar in de buurt gezien. Op het landgoed worden thans her stelwerkzaamheden uitgevoerd. Robert Kennedy naar West-Berlijn De Amerikaanse minister van jus titie, Robert Kennedy, zal op uitno diging van burgemeester Brandt op 26 juni naar West-Berlijn komen om in het raadhuis aldaar een relief van wijlen president John Kennedy te onthullen. De Amerikaanse minister zal voorts in de Westberlijnse uni versiteit een rede ter nagedachtenis van zijn vermoorde broer houden. Vorig jaar op 26 juni hield wijlen president Kennedy voor honderd duizenden West-Berlijners een rede, waarin hij uitriep „Ik ben een Ber- lijner". Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, die in de Verenigde Sta ten verblijft, heeft een bezoek gebracht aan mevrouw Jacqueline Kennedy in haar huis in Washington. RUSSEN BOUWDEN 40 MICROFOONS IN V.S.-AMBASSADE IN MOSKOU Bruggen op Cuba opgeblazen Krachtig protest tegen afluistering Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren bekendgemaakt, dat in de muren van de Amerikaanse am bassade in Moskou een netwerk van microfoons is ontdekt. Het heeft hiertegen krachtig bij de Sow j et-Russische regering ge protesteerd. Volgens het ministerie waren de microfoons in het gebouw aange bracht vóór dit in 1953 door de Verenigde Staten werd gehuurd. „Aangenomen moet worden, dat tenminste enkele van de micro foons in gebruik waren toen zij werden ontdekt", aldus het Ame rikaanse ministerie. Amerikaanse functionarissen zei den, dat het regel was om bij ge sprekken in de ambassade rekening te houden met de mogelijkheid, dat men werd afgeluisterd. Voordat men de microfoon ontdekte hadden Ame rikaanse technici een kamer van het ambassadegebouw volledig gedemon teerd. Dit was geschied op instructie van Washington om na te gaan of in de ambassade Russische luisterin strumenten waren verborgen. Functionarissen van het State De partment verklaarden dat, nadat de eerste microfoon op 23 april was ont dekt,- „meer dan veertig" van deze instrumenten waren gevonden. Zij geloofden, dat een aantal van deze luisterapparaten gedurende de elf jaar, dat de diplomatieke vertegen woordiging in het gebouw was ge vestigd in werking zijn geweest. De Verenigde Naties zijn van de ont dekking op de hoogte gesteld, aldus deze functionarissen. Op het ministerie werd dit geval van afluistering het ergste genoemd, dat zich tot dusver bij een Ameri kaanse diplomatieke vertegenwoor diging achter het IJzeren Gordijn heeft voorgedaan. lp het onderhavi ge geval werden microfoons gevon den in kamers op verschillende ver diepingen van het gebouw waar de belangrijkste kantoren waren ge huisvest. De apparaten waren ken nelijk uit de periode 1952. Toen zaterdag op de Verolme-werf In Cork, Ierland, het 165 ton zware benedendek van het R.E.M.-televisie-eiland aan boord van het schip „Glo bal Adventurer" werd gehesen om naar een plaats voor de Nederlandse kust te worden gebracht, begaf de kraan het. Het deel van het eiland en de kraan kwamen op het dek van het schip terecht. Er waren vier lichtge wonden. Foto: we zien hier hoe het dek van het eiland en een deel van de kraan op het schip bleven liggen. ZOEKT U EEN GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor 70 en 100 of 300 en 800 Juwelier v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. Men merkte op, dat zij klaarblij kelijk in de stalinistische periode wa ren aangebracht. Men vestigde er echter de aandacht op, dat al het latere verbouwingswerk door Rus sen was verricht. INGEMETSELD Het besluit om het gebouw uit te kammen was in februari door de Amerikaanse regering genomen. Vei ligheidsfunctionarissen van de am bassade in Moskou werden naar Washington ontboden om een plan de campagne op te stellen. Dit be helsde onder andere het volledig slopen van een der kamers. Daarbij kwam een van de microfoons aan het daglicht. Bij verder onderzoek bleken verscheidene van deze afluistertoe- stellen tien tot vijfentwintig centi meter diep in de muren te zijn ge metseld. Een der functionarissen zei, dat de draden samenvloeiden op een punt waar zij ondergronds het ge bouw verlieten. Hoewel de micro foons niet van het nieuwste type wa ren werden zjj gevoelig genoeg ge acht om een gesprek op te vangen dat op drie tot vier meter afstand er van in de kamer werd gevoerd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina'* OPKLARINGEN In de afgelopen nacht passeerde een front ons land, waarbij vrij veel regen viel. Aan de voorzijde van het front kwamen in West-Duitsland onweers buien tot ontwikkeling. Aan de achter zijde ervan kwamen vanmorgen in ons land flinke opklaringen voor. Een hoge- drukgebied, dat van de Azoren tot Zuid- west-Engeland en West-Frankrijk reikt, heeft een uitloper boven de Britse eilanden. Deze rug zal het komende et maal ons land passeren. Nadat vanmid dag nog enkele lokale buien zijn ge vallen, zal de kans op buien afnemen en blijven opklaringen voorkomen. Bij weinig bewolking zal het vannacht kouder zijn dan de afgelopen nacht. Morgen overdag worden de temperatu ren iets hoger dan vandaag. Op de oceaan ligt een depressiegebied waar van het voorste front vanmorgen West- Ierland naderde. Dit front kan ons land donderdag nog niet bereiken. ZON- en MAANSTANDEN 21 Mei: zon op 4.38, onder 20.36; maan op 15.08, onder 3.19. Hoogwaterstanden 21 Mei: v.m. 11.48. KORRELTJE Verschans u in tevredenheid, want (Advertentie) dat is een onneembare vesting.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1