8)e &2ki6e6oii/Ya/iit Nog meer gruwelen komen aan het licht LANDINGEN OP CUBA? Geen Nederlandse goederen meer over de Spaanse weg De stakingen in Spanje en Canada Wild-West bij arrestatie Barneveldse Vrije Boer Russisch-Japans overleg in Tokio DE VLUCHTEN BOVEN CUBA pinksteRqeest Amerikaanse straaljagers aan de grond Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telef 2.09.35 Red 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2 BÜREAC PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 16 MEI 1934 54e JAARGANG No. 16.226 En dan maar Prettige Pinksterdagen S.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. ƒ10,55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes f 1.75 HET AUSCHWITZPROCES In het Auschwitzproces, dat in ik haast van mezelf. Ik kan het horen Frankfort tegen Boger c.s. wordt ge- van die naam eenvoudig niet meer voerd, heeft een 54-jarige Poolse ge- verdragen", aldus Kral. tuige, Josef Kral, vrijdag beschreven hoe nieuwelingen in het kamp wer- NIEUWE ARRESTATIE den ontvangen. Met verstikte stem vertelde hij, dat Kaduk twee pas De voormalige SS'er Hans Stark - aangekomen gevangenen tijdens een (45 jaar), een van de negen verdach- Een Amerikaans blad schreef vrij- appèl naar voren riep en een van ten, die nog op vrij voeten waren is dag uit Amerikaanse regeringskrin- hen vier maal met een ijzeren staaf vrijdag onverwacht aangehouden gen te hebben vernomen, dat twee op de kin sloeg. „De gevangene ken- omdat werd vermoed dat hij wilde groepen Cubaanse ballingen vrijdag de de gewoonten van het kamp nog vluchten. In het proces staan 21 ver- apart van elkaar landingen op Cuba niet en daarom wierp hij zich niet dachten terecht, hebben uitgevoerd. Een der groepen languit op de grond, hoewel ik hem zou onder leiding staan van dr. Ma- had toegefluisterd dat te doen. Het Kral beschuldigde Stark ervan, in nuel Artime, hoofd van de bewe- was eenvoudig onmogelijk dat een de zomer van 1941 twee gevangenen ging tot herstel van de revolutie, gevangene niet op de grond zou val- met een schopsteel vermoord te heb- Deze groep zou te Palao aan de len wanneer hij door een SS'er was ben. Stark heeft volgens hem des zuidkust van de provincie Oriente geslagen. Toen hij niet neerviel, tijds ook een groep vluchtelingen in zijn geland. Donderdag maakte men pakte Kaduk een ijzeren staaf en een met water gevulde put gedre- bekend, dat hun stoottroepen de ha- sloeg de Pool het hoofd in. Deze viel ven, waarbij er twee verdronken, ven van Pilon woensdag hadden dood neer". De andere Jood moest Later kreeg een gevangene het be- aangevallen en een grote suikerfa- op zijn rug gaan liggen, waarop Ka- vel, in dezelfde put zijn kameraden briek aldaar hadden beschadigd. duk een ijzeren staaf over zijn hals van een „gevangenencommando" te De tweede groep, aangevoerd door legde. „Kaduk ging op de ene kant verdrinken. „Toen hij zijn eigen va- Manual Ray, leider van de Juna Re- staan en gaf een van de gevangenen der moest verdrinken werd hij gek voluncionaria, die te Puerto-Rico is bevel op de andere kant van de staaf en begon te schreeuwen". Stark zou gevestigd, landde op een niet nader te gaan staan. Op die manier wurg- hem toen hebben neergeschoten. „Ik genoemd purut aan de noordkust van den zij de Jood". zag nog, dat de SS'er zijn pistool in De prinsessen Beatrix en Margriet zijn op het ogenblik in Kopenhagen, waar zij een groot hofbal zullen bijwo nen. Op de bijgaande foto zien we de aankomst van de prinsessen op het vliegveld van Kopenhagen, waar zij begroet werden door kroonprinses Margrethe van Dene marken. Zij kuste kroonprinses Beatrix hartelijk, terwijl prinses Mar griet toezag (r.). Cuba. Het blad maakt het in zijn bericht niet duidelijk of het hier gaat om grote landingen van guerrillastrijd krachten of van speldeprikken. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlands^, zaken zei nog niets vernomen te heb. ben dat het bericht zou kunnen be vestigen. Ook een woordvoerder van een ballingengroep aldaar zei niets van dergelijke operaties af te we ten. „Als ik het woord Kaduk hoor ga de holster terugdeed" Volgens betrouwbare berichten uit Boekarest zijn in Roemenië in de afgelopen drie weken vijfhonderd po- Transportondernemers vragen regering om maatregelen ge toetreding van Spanje tot de EEG verklaarden. In het laatste half jaar is het weg transport op Spanje sterk toegeno men. Nederlandse, doorgaanse gespe cialiseerde transportondernemers voe ren thans ongeveer honderd Het bestuur van NOB-wegtransport ritten per maand op Spanje uit litieke gevangenen in vrijheid ge- telegrafeerde gistermiddag aan de mi- Het aantal autorisaties voor vracht- steld. Sommigen zouden reeds vijf- nisters van Buitenlandse Zaken, Eco- ritten op Spanje kende geen limiet, tien jaren in de gevangenis hebben nomische Zaken en Verkeer en Wa- Vandaae war™ in Madrid dP TCa doorgebracht. terstaat: „Spaanse autoriteiten geven mer van Konnhandïï nn hl w Met de vrijlating, die „zeer rustig" geen vergunningen meer voor Neder- landse ambasfade te bereiken vanwe; wordt uitgevoerd, zou ongeveer een landse goederentransporten over de ffG ppn Vprkpiiiir* vnnrino maand geleden zijn begonnen. weg naar Spanje. Vanwege toene- K eeneKerKei«Ke zonaag Er zijn geen betrouwbare cijfers mend vervoer naar Spanje worden ■^>e Spaanse autoriteiten schijnen over het totale aantal politieke ge- Nederlandse transportondernemers ten aanzien van toerwagens die pen- vangenen in Roemenië beschikbaar, hierdoor ernstig gedupeerd. Verzoe- deldiensten met vakantiegangers uit leen u met klem het mogelijke te voeren, een vriendelyker houding te doen om een eind te maken aan deze aannemen, boycot". Nederland, België, Luxemburg en r,|*rmrfl tiaar V S Italië worden door deze maatregel 1 U liaai f ,k-7* getroffen omdat zij zich tegen spoedi- Besprekingen met Johnson Premier Ikeda van Japan heeft vrij dag in zijn ambtswoning een onder houd gehad met de Russische eerste vice-premier Mikojan, waarbij vol gens officiële kringen handelskwesties en de instelling van een luchtver- binding tussen Tokio en Moskou de voornaamste onderwerpen van ge- TT gesprek vormden. Vele mijnwerkers van de kolen- Eveneens echter kwamen ter spra- London in Asturie zijn vrij- voorgenomen bezoeken aan Canada ke de kwestie van de verbetering der dag weer. aan werk gegaan. Zij en jg y.S, Op 10 en 11 juni zal hij te Russisch-Japanse vredesverdrag en waren enige tijd geleden in staking Ottawa de gast zijn van de Canadese de kwestie van een verdrag, waar- geëaan en daarna door de directie regering. bij ondergrondse kernproeven wor- v001l ^f.n van .werk uitgesloten als Qp 12 juni houdt hij voor de Har den verboden. De Japanse premier straf hiervoor. Die periode liep vrij- vard-universiteit in Boston een le- heeft de wens te kennen gegeven, nog dag at- zing. De volgende spreekt hij in New een keer een onderhoud met Miko- In Asturië is de toestand overigens York op een bijeenkomst van het ge- nuu-wesiwuewu ueuuen «ivn ei»- - - jan te hebben. Dit zal op 26 mei op de ongewijzigd gebleven. In totaal heb- nootschap voor buitenlandse zaken, teren afgespeeld bij de arrestatie van reze was 6earriveerd begon men met regenkansen blijven echter zeer Russische ambassade in Tokio plaats- ben daar 30.000 mijnwerkers gestaakt. Tenslotte zal de Westduitse regerings- Barneveldse Vrije Boer D. de K. verwijderen van de tractor. De klem. vinden. De Russische eerste vice-pre- In Bilbao zouden rond 5000 fabrieks- leider op 14 en 15 juni te Washington j\jet ,je politie was de Vrije Boer ak- ?°on van De K. stormde hierop naar mier kwam donderdag aan het hoofd arbeiders, die donderdag het werk besprekingen voeren met president koord gegaan, dat hij zijn straf van- huiten en een wilde vechtpartij tus- van een Russische parlementaire dele- neerlegden omdat zij weer loon wil- Johnson en leden van diens kabinet, wege twee bekeuringen zou gaan uit- s.en de Politie en vader en z00n gatie in Tokio aan voor een bezoek den, gisteren weer normaal gewerkt zo blijkt uit het reisprogramma dat zitten. Toen echter Gistermiddag een stond- °ver en weer werden rake f van twee weken. hebben. vrijdag te Bonn is bekendgemaakt. politiewagen op het erf verscheen om klaPP™ uitgedeeld een politieman t hem naar het gevang te brengen, werd ze!fs. 'nn hand Sebate? -• bleek de heer K. radicaal van ge- ™aar uitemdeljk moesten de Vnje dachten veranderd. B°e.ran het ondersPlt delven- Vader en zoon werden naar het t De toegangsweg tot zijn bedrijf bureau Barneveld gevoerd. De zoon 1 was afgesloten met een tractor en mocht na het opmaken van het pro- Sovjets doen beroep op Oe Thant De Sowjet-Unie heeft een beroep gedaan op secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties, zijn bemiddeling te verlenen en te trach ten de Verenigde Staten ertoe te brengen de verkenningsvluchten met U-2's boven Cuba te staken. Op 23 april heeft Cuba Oe Thant eveneens verzocht, zijn invloed aan te wenden om de Verenigde Staten ervan af te brengen, de verkenningen voort te zetten. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft de secreta ris-generaal de zaak „in overweging". Mooi Pinksteriveer Boven onze omgeving ligt een ge bied van hoge luchtdruk, dat zich nog maar heel langzaam in oostelijke richting verplaatst. Het zal ook het komende etmaal het weer hier te lande beheersen. Er is opnieuw een heldere nacht te verwachten, waar bij vooral in het binnenland op veel plaatsen nachtvorst zal voorkomen. Overdag blijft het droog en overwe gend zonnig met in het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Aan de kust is echter in de middag zeewind met aanvoer van iets koe lere lucht te verwachten. Op het mid den van de oceaan ontwikkelt zich een gecompliceerd lagedrukgebied. Dit houdt in de richting van Ierland een transport van vochtige lucht met verschanst in de boerderij. „Als jul- veel bewolking in stand. Het ziet er lie binnen willen komen, zullen er naar uit, dat deze vochtige lucht de doden vallen", zo hoorden toeschou- komende dagen geleidelijk naar de wers de belegerden vanachter de ge- Noordzee zal doordringen. Misschien barricadeerde deur schreeuwen. De wordt het daarom bij ons tweede Wild-westtonelen hebben zich eis- Politie vroeS etentje aan en toen Pinksterdag wat minder zonnig. De dP7P was Pparni'pprn nporin men met reSenKanspn hlnven oentor -zoor- Hart en ziel van twaalf mannen, eenvoudige mannen uit het volk, werden doordeesemd van Gods geest, die opsprong als vlammen in de nacht. Verborgen hadden zij zich en gewacht op wat zij niet wisten dat komen ging. Goddelijk vuur smeedde van vrees kloppende harten om tot staal. 't Verstand werd verlicht en sprak de taal van vele volken, toen de twaalf buiten traden. En Gods geest vaardig werd over ons. WILLEM VAN HORSTENDAAL Politieman werd in hand gebeten MANTELS EN MANTELKOSTUUMS de Vrije Boer had zich met zijn zoon ces-verbaal wegens verzet tegen de politie weer naar huis om het vee Italiaanse bankrovers liepen in de val te verzorgen. Ook tegen de vader werd proces-verbaal opgemaakt we gens verzet tegen de politie, waarna hij aan het uitzitten van zijn straf van bijzondere belijning en afwerking vindt u bij VAN EGMOND Br eestraat 173 twee eerder opgelopen bekeu- i i kon hp pinnen Minister Luns heeft vrijdag op het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag een delegatie van acht dames ontvangen, leden van de organisatie „Women strike for peace". Zij hebben de bewindsman hun op schrift ge stelde standpunt t.a.v. de kernbewapening aangeboden. voor ringen kon beginnen. Door de oplettendheid van 'n werk- De Vrije Boer had eerder een pro ster zijn twee gevaarlijke bandieten ces-verbaal opgelopen, omdat hij 'n Advertentie! gearresteerd, die een overval pleeg- ambtenaar van de algemene inspec- den op de spaarbank van het Noord- tiedienst met een knuppel van zijn n-. i Italiaanse dorpje Costa Volpmo, bij bedrijf verjaagd had. Daarvoor had Ult nummer bestaat uit 16 pagina I Bergamo. De K. al geweigerd mee te doen aan Tr de verplichte landbouwtelling inge- Vermomd als alpenjagers betraden volge de Landbouwwet. zij het gebouw en lieten de drie bank- bedienden door middel van hun wa pens merken wat er aan de hand was. Terwijl één overvaller de uitkijk hield, gaf de andere dé bedienden opdracht op de grond te gaan liggen. Hierna boeide hij hen met hun rie men. Vervolgens moest de brandkast worden geopend, doch zij hadden bui ten de werkster gerekend, die vanuit haar raam had gezien, dat de, gordij nen van de bank waren neergelaten. Zij vermoedde, dat er iets ongewoons vrijdag alle „Thunderchief" tactische op de bank voorviel, sloot het gebouw straaljagers verboden 'op te stijgen, af en belde de politie. Deze omsingel- Er zijn onlangs nog twee toestellen de het gebouw. van dit type neergestort. Een woord- Toen de bankrovers zich ontdekt voerder van de luchtmacht zei, dat er wisten, wierpen zij een granaat, die een onderzoek zal worden ingesteld echter te vroeg ontplofte Een over- en dat dit slechts een voorzorgsmaat- valler werd een arm afgerukt, terwijl regel is. De vliegtuigen zullen toch de ander ernstig aan het gelaat werd worden ingezet wanneer dat nodig gewond. mocht blijken, zei hij. Hoogwaterstanden ZON- en MAANSTANDEN 17 Mei: zon op 4.44, onder 20.30; maan op 10.10, onder 1.42. 18 Mei: zon op 4.42, onder 20.31; maan op 11.27, onder 2.15. 19 Mei: zon op 4.40, onder 20.33; maan op 12.43, onder 2.40. 17 Mei: v.m. 7.00; n.m. 19.37. 18 Mei: v.m. 8.07; n.m. 20.46. 19 Mei: v.m. 9.21; n.m. 22.02. KORRELTJE De meeste mensen gaan vooruit in de tijd, die anderen verspillen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1