1.1 DO LUXOR TEEKENS Vrijspraak voor officieren die Joden doodden Lavastroom Etna BRITTEN BOEKEN minder gevaarlijk SUCCES IN ADEN Brazilië breekt met Castro-Cuba IS HEERLIJK GOEDKOOP Nooit had IJ meer reden om naar TEEKENS te paan dan JUIST NU N00RDW1JKERH0UT 4?pntschaT) De Leidse Courant hij J. VAIN SCHAIK „DE CHARGE VAN DE BLAUWE BRIGADE" Johnny waar kom je vandaan? DONDERDAG 14 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Misdadiger met internationale faam De 31-jarige Joegoslaaf A. M., die in het huis van bewaring in Assen is ingesloten wegens inbraken, o.m. in Rolde, wordt er ook van verdacht in de nacht van 26 op 27 maart in Maas sluis bij de firma Vecom te hebben ingebroken en er 10.000.— te heb ben buitgemaakt. M. is gekenschetst als een misdadiger van internationale allure, voor wie ook Interpol belang stelling schijnt te hebben. De Joegoslaaf is een politieke vluchteling, die in Frankrijk een vluchtelingenpas, een soort verblijfs vergunning, werd verstrekt. In Frankrijk heeft de justitie zich met hem bemoeid, omdat M. verdacht werd van ongeoorloofd bezit en fa bricage van wapenen. Later is de Joegoslaaf in West-Duitsland aange houden. Hij was illegaal de grens over ge komen. In januari kwam hij uit de Duitse gevangenis. M reisde naar Nederland en moet vrijwel onverwijld zijn be gonnen met inbraken. Hij sloeg zijn slag in Vught. Berkel en Rodenrijs. Rolde, Ede en een aantal andere plaatsen in Zuid-Holland en Noord- Brabant. Een vijftal inbraken of po gingen daartoe heeft de Joegoslaaf inmiddels bekend. Voor de Nederlandse justitie doe men moeilijkheden op, de vluchtelin genpas loopt binnen afzienbare tijd af. Mocht M bij het verstrijken van de termiin van de verblijfsvergunning nog in Nederland zyn, dan wordt het vrijwel onmogelijk geacht hem naar Frankrijk terug te sturen Andere landen zullen er evenmin prijs op stellen de Joegoslaaf binnen hun grenzen te krijgen. UITSPRAKEN IN HOGER BEROEP IN „ZAAK-FINSTER WOLDE". Het gerechtshof in Leeuwarden heeft vanmorgen het oud-Eerste Ka merlid voor de CPN, H. H. wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk met 'n proef tijd van drie jaar en aftrek van voor arrest. Vijf andere inwoners van Fin- sterwolde, allen eveneens lid van de CPN werden veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, vier van hen met aftrek van voorarrest De recht bank in Groningen had gevangenis straffen geëist variërend van vier maanden tot drie weken, van welke vonnissen de procureur-generaal bij' het gerechtshof een week geleden be vestiging had geëist. Verlaging van invoerrechten in West-Duitsland De Westduitse regering heeft gis teren bekendgemaakt, dat zij de rechten op de invoer uit andere lan den der EEG met een waarde van ongeveer 220 miljoen mark per jaar, met ingang van 1 juli a s. wil verla gen. Bovendien zal zij aan de vijf andere EEG-landen voorstellen óver te gaan tot een versnelde verlaging van de buitentarieven van de EEG met effectief 25 procent, vooruitlo pende op de tariefverlaging van de Kennedy-ronde. De Westduitse minister van eco nomische zaken deelde op een pers conferentie mede, dat het kabinet deze maatregelen had goedgekeurd, omdat de handelsbalans van West- Duitsland door de stijgende prijzen in andere EEG-landen verstoord wordt. Conferentie over zelfstandighied Zuid-Arabische federatie Omstreeks half juni zal in Londen een conferentie worden gehouden over constitutionele stappen op weg naar onafhankelijkheid van de Zuid- arabische federatie en andere daar mee samenhangende zaken, zo is gis teren in Aden overeengekomen. Het besluit viel tijdens het overleg tussen ministers van de staat Aden en de federatie en Duncan Sandys, de Brit se minister voor koloniën. Betrouwbare kringen hadden eer dei meegedeeld, dat de regering van Aden zou aandringen op wijzigingen in de grondwet om meer zelfbestuur te verkrijgen. Zij zou vooral de ver antwoordelijkheid voor de binnen landse veiligheid willen krijgen. In december j.l. reeds zou in Lon den een constitutionele conferentie worden gehouden, maar daar kwam niet van door het overlijden van de eerste-minister van Aden en door de aanslag op het vliegveld van Aden. waarbij de Britse plaatsver vangend hoge commissaris het leven verloor. Erfenis voor Paus bettvist Verre familieleden van lYIario Ma- grini, die 20 april op ruim tachtig jarige leeftijd stierf, gaan zün testa ment aanvechten Er wordt in be paald. dat alle bezittingen ter waar de van meer dan zes miljoen gulden toevallen aan „de regerende Paus van Rome of, indien deze ze niet aan vaardt, aan het seminarie van het aartsbisdom Ferrara". De familieleden in Bologna woon aehtig, stellen, dat het testament en kele uren voor he* overlijden is ge dicteerd, toen Magrini niet meer ovei al zijn geestvermogens beschike Al voor zijn laatste ziekte, zeggen zij. gaf hij blijk van onevenwichtig heid. OVERSTROMINGEN IN NOORD KATANGA Door een sterke stijging van het peil van het meer van Tanganjika is een gedeelte van Albertstad on der water komen te staan. Kroko dillen vallen er vrouwen en kinde ren aan. Twee kinderen zijn op weg naar school verdwenen. Dit heeft president Jason Sendwe van Noord-Katanga woensdag mee gedeeld. Hij voegde eraan toe, dat men hier machteloos staat Wij staan voor een ramp. omdat ook de rivie ren de Loekoega en de Kongo in dit gebied buiten hun oevers zijn getre den. Tal van dorpen moesten reeds worden ontruimd, aldus Sendwe. Een rechtbank in Dusseldorp heeft gisteren twee voormalige officieren van het Duitse leger vrijgesproken van beschuldigingen, dat zij in 1942 bij het Russische Peregroesny veer tig Joodse ouden van dagen, vrou wen en kinderen van het leven be roofden. Aan de vroegere compag niescommandant Fritz Fischer legde de rechtbank geen moord maar dood slag ten laste, hetgeen tot gevolg had, dat hij op vrije voeten gesteld moest worden omdat dit misdrijf ver jaard was. Wachtmeester Fritz Puls werd wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. Tegen Fischer was levens lang, tegen Puls viereneenhalf jaar gevangenisstraf geëist. De rechtbank was van oordeel, dat Fischer niet uit haat tegen de Joden had gehandeld en dat Puls was afgegaan op de ver klaring van zijn compagniescomman dant, dat de terechtstelling vijande lijke spionnen gold. Cubaanse vluchtelingen nieuw probleem in Europa Het hoge commissariaat van de VN voor vluchtelingen heeft mede gedeeld, dat ongeveer 15 000 vluchte lingen uit Cuba asiel in Spanje heb ben gevraagd, waardoor ,,een van de dringendste nieuwe vluchtelingen problemen in Europa" is geschapen. Voorlopig geen nieuw Arabisch topgesprek De tweede conferentie van Arabi sche koningen en staatshoofden, die volgens oorspronkelijk plan in augus tus aanslaande ii. Alexandrië zou worden gehouden zal tot later wor den uitgesteld, aldus weten Libanese bladen te melden. De persoonlijke vertegenwoordigers in Cairo van een aantal Arabische staatshoofden zou den om een uitstel voor onbepaalde tijd van de conferentie gevraagd hebben omdat men meende dat „de atmosfeer der interarabische betrek kingen nog niet zodanig is opgehel derd als door de eerste conferentie was verlangd". Kardinaal Bea heeft een bezoek gebracht aan het genadeoord van Ma ria in Fatima, Portugal, op de jaar lijkse herdenking van de eerste ver schijning op 13 mei 1917. Hij cele breerde een pontificale H. Mis, waar onder hij preekte. Op het enorme plein voor de basiliek namen ruim 700.000 pelgrims aan de verschillen de plechtigheden deel. Minder pensioen voor dochter van De Lesseps Een rechtbank in Parijs heeft woensdag bepaald dat de dochter van Ferdinand de Lesseps, de schep per van het Suez-kanaal, baronesse Gisella de la Caze, de enige afstam melinge is die recht heeft op pen sioen van de voormalige Suezkanaal- maatschappijDit pensioen wordt meer dan de helft minder en zal nu 13.500 frank per jaar bedragen. In 1893 werd aan De Lesseps' vrouw en kinderen door de maatschappij een jaarlijkse toelage toegekend In 1957 stopte de maatschappij de be taling nadat het Suezkanaal door Egypte was genationaliseerd. Het pensioen van baronesse de la Caze zal in november 1968 eindigen, de datum waarop de concessie zou af lopen en niet in 2050 zoals de erf genamen hadden geëist. Raadsels rond autowrak aan Italiaanse Rivièra Een auto, die nabij Riomaggiore aan de Italiaanse Rivièra van een 250 meter hoge rots in zee was gestort en waarvan het wrak is geborgen (er waren geen slachtoffers in) stelt de Italiaanse politie voor een merk waardig raadsel Op de rotsen lagen nl. onderdelen van de auto. twee le ren aktetassen. Franstalige documen ten en een Nederlandse rijbewijs op naam van ..Marius Buren" (40 jaar) uit Amsterdam Op het in het rijbe wijs vermelde adres Sloterkade 149 is Buren niet bekend. De Italiaanse politie houdt reke ning met de mogelijkheid, dat het een gestolen wagen is, waarvan de dief zich heeft willen ontdoen. Het wrak had geen nummerplaten Het heeft lange tijd in zee gelegen. Uit de krater van de Etna bleef gisteren lava stromen, maar de snel heid waarmee de stroom vorderde was gering en het gevaar voor de stad Bronte schijnt geweken te zijn. De stad, die 21.000 inwoners telt, ligt achthonderd meter boven het zeeni veau en ongeveer duizend meter on der het laagste punt dat de lava stroom op de 3260 m hoge vulkaan heeft bereikt. Volgens deskundigen heeft de lavastroom, die nu met een snelheid van ongeveer twee meter per uur naar beneden kruipt, aan kracht ingeboet nu hij in een dal. is gelopen en afkoelt. Intussen wordt de Vesuvius bij Napels nauwlettend in het oog ge houden. Deze vulkaan is de afgelo pen twintig jaar slapende geweest, maar maandag werden verscheidene aardschokken gevoeld. Sovjet-satellieten wensen betrekkingen met West-Duitsland Oost-Duitsland en Hongarije zijn voorstander van normale diplomatie ke betrekkingen tussen de commu nistische landen en West-Duitsland, als onderdeel van de politiek van het vreedzaam samenleven der sta ten en op de grondslag van volledi ge gelijkheid van rechten en weder zijdse voordelen Een dergelijke ont wikkeling zou aanzienlijk bijdragen tot verdere vermindering van de spanningen in Europa en tot het be waren van de vrede. Dit staat te lezen in een communi qué, dat gisteren in Boedapest is uitgegeven na een bezoek van de Oostduitse leider Walter Ulbricht aan Hongarye. Oost-Duitsland „verwelkomt - als stap op deze weg - het aangaan van officiële economische betrekkingen" tussen Hongarye en West-Duitsland, aldus het communiqué. Kardinaal Bea: Geef Maria-verering nieuwe gestalte In een predikatie in Fatima heeft kardinaal Bea S.J., hoofd van het se cretariaat voor de Christelijke Een heid, verklaard, dat „de verering van Maria zo'n gestalte moet krijgen, dat daarin de zuivere evangelische waar heid en de verheven werkelijkheid van de genade en de geest van Chris tus zich weerspiegelen". Aldus kan de Mariaverering in plaats van oor zaak van scheiding een wezenlijke bijdrage zijn tot de eenheid der Christenen, zo zei de kardinaal. Twen-zuster wordt generaal overste De zusters van O.L. Vrouw van Goede Raad in Rfbarara in Oeganda hebben haar jonge mede-zuster An ne Marie tot generale overste geko zen. Zuster Anne Marie is midden twintig en had haar eeuwige gelof ten nog niet afgelegd Voor actieve zuster-congregaties is de minimum leeftijd kerkrechtelijk gesteld op 30 jaar. Wegens haar persoonlijke kwa liteiten is zuster Anne Marie hiervan gedispenseerd. Op de middag van haar keuze legde zij haar eeuwige geloften af in handen van mgr. Ogez van Mbarara. Zuster Anne Marie is een dochter van een catechist. Herinneringen voor koning Boudewijn Koning Boudewijn en koningin Fa- biola van België hebben vanochtend hun officiële bezoek van drie dagen aan. Zweden beëindigd. Op het vlieg veld Arlanda bij Stockholm deden koning Gustaaf Adolf en prins Ber- til het koninklijk paar uitgeleiden. Het speciale vliegtuig waarmee de koning en de koningin reizen, zou een tussenlanding te Norrkoeping maken, op 200 km ten zuiden van Stockholm, om hen in staat te stel len het nabijgelegen kasteel Fridhem te bezoeken, waar koning Boudewijn in zijn jeugd vele malen heeft gelo geerd bij zijn grootvader prins Karei van Zweden. „Wij hebben in Aden een beslis send militair succes behaald tegen de opstandige stammen. Er bestaat geen enkele twijfel over, dat zij nu in de verdediging zijn gedrongen" zo heeft de Britse minister van koloniën, Dun can Sandys, bij zijn terugkeer van een bezoek van drie dagen aan de Zuid-Arabische federatie verklaard. Hij zei, dat de Britse troepen nu n groot gebied langs de weg van Aden naar Dhala beheersen Zij moesten nu hun stellingen consolideren en elke mogelijkheid tot nieuwe opstan dige acties uitsluiten. De Britse ministers maakte gewag van een grote solidariteit tusen de Britse en de Arabische troepen die de opstandige stammen bestrijden. Feest bij dam van Assoean begonnen In alle vroegte zyn vannochtend de plechtigheden begonnen ter gelegen heidheid van het gereedkomen van de eerste fase van de dam van As soean. President Nasser van Egyp te, premier Chroesjtsjov van de Sow- jet-Unie en de presidenten Abdel Salem Aref van Irak en Abdallah el Sallal van Jemen waren bij de plechtigheden aanwezig. President Nasser hield een korte toespraak waarin hij hulde bracht aan de Sowjet-TJnie. aan premier Chroesjtsjow en aan de geleerden, ingenieurs en arbeiders uit de Sow- jet-Unie die hebben samengewerkt bij de bouw van de dam. „het sym bool van de Arabisch-Russische vriendschap". NIEUWE „HELDEN" Chroesjtsjow deelde mee. dat de opperste Sowjet had besloten presi dent Nasser de titel „held van de Sowjet-Unie" toe te kennen en hem de orde van Lenin en de medaille van de rode ster te ver'enen. Chroes jtsjow voegde hier toe, dat ook de eerste vice-president van de Verenig de Republiek, maarschalk Abdel Ha- kim Amer, de titel van „held van de Sowjet-Unie" is toegekend. Om 10.35 (Ned. tijd) bracht presi dent Nasser een ontploffing teweeg die een zandberg verwijderde, waar na het Nijlwater in het afwaterings kanaal stroomde. Het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bekendgemaakt, dat Brazilië zijn di plomatieke betrekkingen met Cuba heeft verbroken. Het besluit werd genomen op een conferentie tussen president Castel- lo Branco en de Braziliaanse minister van buitenlandse zaken. Vasco Lei- tao da Cunha. De belangen van Bra zilië op Cuba zullen behartigd wor den door Chili. Op 28 mei s. hopen onze geliefde ouders P. J. VAN STEIJN de ^ag te herdenken dat zij 40 iair gele den in h?t huwelijk trad en. Dat God t nof vele jarc - in vreugde en welspoed more spa ren is de v/ is van HU~T T 'TKRARE KINDEREN EN KLEINKINDEREN Leidu-u 14 1964 Stille Rijn 1 Receptie op 2P mei v. 25 uur n.m. Stille Ryn 1 A. R. TEGELAAR ARTS AFWEZIC van 15 mei to* 1 juni Dr. M. A. v. Dongen CHIRURG AFWEZIG tot f iuni D. GAASBEEK ARTS AFWEZIG tot 25 mei Dr. S. E. BOS KINDERARTS 15 MEI GEEN SPREEKUUR Voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk overleed, geheel onverwacht op de leeftijd van 66 jaar, mijn geliefde man en onze zorgzame va der. behuwd- en grootvader Bernardus Lambertus Schalks Katwijk aan Zee: A. A. W. Schalks— Molün Nieuw Zeeland: Ben, Tine en kinderen Katwijk aan Zee: Ilona Robert Irma Katwijk aan Zee, 13 mei 1964 Boulevard 1 Thuis liever geen bezoek De overledene is opgebaard in de aula van begra fenis-associatie „Ad Sanctos", L. Mare 69, Leiden Bezoekuren: donderdag en vrijdag van 15-16 en van 19-20 uur. Rozenkransgebed: donderdag- en vrijdagavond te 19.30 u. in de aula. De solemnele H Mis van Requiem wordt opgedra gen zaterdag 16 mei a.s. te 9.30 u., in de parochie kerk van St Jan de Doper, Kerkstraat 70, Katwijk a. d. Rijn, waarna de bijzetting in het familiegraf op het r.k. kerkhof aldaar. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de zaal van het parochiehuis. Gevraagd EEN MEISJE voor de seizoen. Hoog loon H. van Rijn, Piet Heinstr 2, Noordwijk aan Zee, tel. 2993. *2* Gevonden: oranie blauw doosje Elastocorn- likdoornoleister. Inhoud 6 pijnloos en :nelwerkende likdoornpleisters. Tegen betaling der kosten (75 cent) af te hal i bij iede re apotheek i drogist. Zaterdagreclame 5 Vruchtenpencé's v. 1.50 voor 1.25 BANKETBAKKERIJ G. P.v.d. KROGT Hoge Rijndij.. 199 Zoeterwoude Tel. 20165 ADVERTEREN DOET VERKOPEN 2T Dagmeiste gevraagd, wegens huwelijk van het tegenwoordige. Meerdere hulp aanwezi.r Werktij den nader overeen te ko men. Mevr. dr S. Hooger- werf, Boerhaavelaan 1, Leiden, tel. 52804. Rljwielkoopics. Meis- iesfiets 75.-: sportfiets 85.- Magneet fiets 95.-: Loco motief kabeWmmen 105.-: super sportfiets kabel- remmen. 3 versn. 125.-: sportrijwiel. crème groen 105.-. Alles als nieuw, vol iaar garantie, „ilwielhan del Sjouke Hogewoerd 9. *2? Aaneebod- Citroën 2 C F 1957, wegens over compleet; in- er uitwen dig in prima staat Te be vragen: jndiik 81 Ha- zerswoude, na 6 uur. 3T Net meisje gevraagd voor huishouding win kel. Tevens 1 werkster voor 3 dagen o. w. Ban ketbakkerij A. P. Kraaij, Oegstgeest, De Kempe- naerstraat 20. *r Citroën ID 19 1961 (in zeer goede staat), gen. te ruilen en te 'inancieren Gar. v. d. Putter Rhijn- eeesterstra 'wer 165. tel 50686, Oegstgeest. 3? Werkster p-evraagd v enkele ochtenden Aan- mei 'en tussen 12 en 2 uur Mevr. Krul, R nsbu-'per- weg 164, Leiden, tel. 50726 IP Te koon aangeboden huisk^merameul I ment. Te bevr.: Decimastraat 24. na 6 uur. Aan»ebolen; Matehells 350 c.c bouwia: '56 met valbeueel en koffe rek- geheel in en "e staat Des avonds na 8 uur: Zijlsin- eel 13. Leide. EN DE ENORME OMZETTEN GARANDEREN O HET ALLERBESTE! Kampeerders. Wist u dat onze zaak 40 m. diep is en dat u daar tedere tent opgezet kunt zien? Natuurlijk weer bij Kam- oeerparadiis Van Delft Steenstraat 45 Leiden. Parkeerruimte aanwezig. 3? Aquariumverwarmers Electr v.a 2.75; thermos taten 7.50; Erkoso-lucht- pompen 13.50, filters; he vels; filterkooi: luchtslang thermometers: div. vis- voeders L. J den Holder Janvossensteeg 75-77 5? Rest. ..De Beukenhof" Terweeweg, Oegstgeest. vraagt voor direct een net te jongeman voor spoel werkzaaml edei in de keuken Ho loon en goe de kost. Aanmelden dage lijks. voor j ABONNEMENTEN DORPSSTRAAT 79 *2? Zo spoedip mopeliik gevraagd een werkster voor 1 of 2 dagen d week Mevr Hassefras B W - kade 2 Hazerswoude tel 01728—186 Onnerman «revraaed of welke ionpemon 18 iaar wil daffrvnor m worden7 Aanmelden djs avonds na 6 uur J W Fri- «ostraat 21 Leiden *2? Wij geven oog steeds 25 voor uw oude st.ifzuï ger bij aankoop van een nteuwe Vloerwryvers met 3 borstels 195 Firms Du- soswa Turfmarkt 1-2 3 Leiden tel 24409 TE l- 24130 HERPLAATSING WEGENS MISSTELLING Troy Donahue Suzanne Pleshette en Diana McBain in („A Distant Trumpet") Een machtige episode uit de stryd tegen de Indianen. Cinemascope. Technicolor Regie: Raoul Walsh Aanvangstijden: dagelijks: 2.30, 7 uur. 9 15. zondag en 2e Pinksterdag: 2.30. 4.45. 7 uur, 9.1? Toegang 14 jaai JOHNNY HALLYDAY SYLV1E VARTAN in Johnny Hallyday, het idool van twistend Frankrijk, voor het eerst als filmster! Aanvangstijden: Dag.: 2.30, 7 uur, 9.15 Beide Pinksterdagen: 2.30, 4.45, 7 uur. 9.15 Alle leeftijden I TEL21239

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5