Tentoonstelling over bizonjager en bleekgezicht EERSTE PAAL GESLAGEN VOOR VEILING TE ROELOFARENDSVEEN GROTE STAGNATIE DOOR GEVAARLIJKE KABELBREUK DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 NIET ALLEEN INDIAANTJE SPELEN U kont U kant ook Maar a kunt ook n Amerikaan roken'n Virginia rokende onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl Foto: Ceremoniële hoofdtooi van ve ren en kralen. Tegenwoordig te pas en te onpas gedragen. zich zullen presenteren die uit Lisse en Utrecht, waarbij de deelnemers „in de huid van de ander, in casu de Indiaan" zullen kruipen en een spel van tien minuten zullen opvoe ren, waarvoor zij reeds een jaar heb ben getraind. In acht daarop volgen de uitzendingen - telkens op zater dagmiddag - zullen andere groepen optreden, waarna deze spelen in het midden van september de laatste presentatie zullen beleven en de win naar zal worden aangewezen. CORRECTIE VAN DE ROMANTIEK Veel meer dan aandacht te wijden aan het feit dat de Indiaanse bevol kingsgroep in de verdrukking is ge raakt en dat er voor haar nog slechts uiterst schamele mogelijkheden zijn overgebleven een eigen cultuur in stand te houden binnen de bescher ming der reservaten, wordt hier een veelzijdige impressie gegeven van een volk dat in een hard bestaan en naar hoge morele wetten een eigen leven heeft geleid en met de nog slechts 700.000 overgeblevenen nog poogt te leiden. De overdreven romantiek en het met dikwijls van onzuivere ver beeldingskracht vervulde „Indiaan tje-spelen" staan hiervan wel verre! Tevens zal bijdragen de vertoning - elke zondagmiddag om drie uur - van de 23 minuten durende film „De Indiaan van de prairie", samenge steld door dr. Gerbrands, onderdirec teur van het museum. Jaarvergadering Alg. Ned. Bond van Gepensioneerden Terugziende op 1963 mogen wij niet ontevreden zijn, al blijven er nog ver langens en wensen. Dat vermeldde het jaarverslag van de afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneer den, welke afdeling gistermiddag in de koffiekamer van de Stadsgehoor zaal te Leiden in jaarvergadering bij een kwam. Het jaarverslag maakte melding van het vertrek van twee bestuurs leden naar Epe, nl. mevr. Douma- Herberts en de heer E. W. v. d. Burgh. Wat de bestuursverkiezing betreft, in de twee vacatures werd voorzien door de benoeming van mevr. W. H. J. Eikerbout-Bolland te Katwijk aan Zee en de heer A. Galjaard te Leiden. De heer K. W. Wijk, die als penning meester aan de beurt van aftreden was, werd met algemene stemmen herkozen. GEEN GUNST, MAAR RECHT. Na de afhandeling van het huis houdelijke gedeelte kreeg het hoofd bestuurslid, de heer H. J. v. Benthem gelegenheid om te spreken over de nieuwe pensioenwet. Hij zei, dat de nieuwe wet een grote teleurstelling betekent voor de laagst gepensioneerden en de weduwen. Volgens hem is de nood door de pen sioenmaatregelen in 1963 niet opge heven. Het hoofdbestuur is, volgens de heer Van Benthem, van oordeel, dat het beste middel om de nood op te heffen afschaffing van de (2%) korting op de pensioenen voor de A.O.W.-uitkering is. De heer Van Benthem besloot met op te merken, dat „de enige waarde van deze nieuwe wet is, dat het pen sioen geen gunst meer is, ihaar een recht". In de bollenstreek bloeien nu al leen nog velden met late tulpen. De overige variëteiten zijn reeds „ge kopt". De Keukenhof, zo meldt de provinciale VW van Zuid-Holland, is echter nog een lust voor het oog. Tijdens het pinksterweekeinde kan men hier nog duizenden bloeiende tulpen bewonderen in een entourage van bloeiende heesters, bos en water partijen. bruining en bescherming Picmaderm f2.95 (Advertentie) MUZIEKEXAMENS VOOR AMATEURS Gedurende twee dagen zijn te Lei den de muziekexamens voor ama teurs gehouden. Deze examens wer den georganiseerd door de R.K. Bond van Muziekgezelschappen in Zuid- Holland. Als examinatoren fungeer den de heren L. v. d. Hoef te Bever wijk en J. L. Cornelissen te 's-Gra- venhage. Geslaagd zijn o.a.: Examen A: A. Hij dra, trompet en mej. E. C. M. Wassenburg, trompet, beide van Arti et Religioni te Lange- raar; mej. J. C. Karremans, klarinet sib, van St. Laurentius te Voorscho ten; J. H. M. Gies Broesterhuizen, trompet van Liefde voor Harmonie te Roelofarendsveen. Examen B: Th. J. P. Lelieveld bu gel, van Door Samenwerking Sterk te Aarlanderveen; N. A. C. v. d. Vlugt bugel, A. J. Wassenburg piston, Jac. G. Mank trompet, allen van Arti et Religioni, Langeraar; mej. M. J. Rood- akkers klarinet mib. W. P. M. van Noort tenorsax, van St. Laurentius te Voorschoten. Examen C: F. M. Eijs sopraan-sax, van Door Samenwerking Sterk te Aarlanderveen. Auto van vermiste Zuid-Holland treedt landbouwer gevonden op tegen caravans Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland willen Provinciale Staten enkele wijzigingen van de verorde ning bescherming landschap Zuid- Holland voorstellen, die ook een ver bodsbepaling betreffende de opstel ling van caravans omvatten. Dit delen G.S. mede in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van Provinciale Staten S. J. van den Bergh, die erop had gewezen „dat reeds op twee plaatsen langs de rijks straatweg Rotterdam-Delft terreinen worden gebruikt voor de tentoon stelling en verkoop van z.g. cara- (Advertentie) vans". Zoals bekend zal op het terrein ten DE SCHRIK oosten van het huidige DOSR-terrein een nieuw veilingcomplex verrijzen. deze plechtigheid kwam men bjj- Reeds jaren heeft men aan de voor- een restaurant „De Woelige Baren", bereiding van deze plannen gewerkt en waar enke|e verversingen werden aan- na aankoop van terreinen, het verkrij- geboden. De voorzitter der veiling de gen van de bouwvergunning en de aan- heer Th. W. Schrama sprak hierbij een besteding, waarbjj de opdracht tot hou wen werd gegeven aan de fa. Gebr. Kinkel te Nieuw Vennep, was het woensdagmiddag te half vier dan zo ver dat de eerste paal de grond zou ingaan. Bij deze plechtigheid waren aanwezig het voltallig veilingbestuur, gemeente-architect de heer Th. Deen, de heer Damme van het architecten bureau Damme en Hofman uit Hoofd dorp, welke het nieuwe gebouw heeft ontworpen, alsmede de aannemer en diens technische staf. dankwoord tut burgemeester E. J. M. Kolfschoten en echtgenote, waarbij spr. mevr. Kolfschoten als bljjk van waar dering voor haar aanwezigheid een boe ket rose anjers aanbood. Burgemeester Kolfschoten sprak hier na woorden van gelukwens tot het be stuur. Spr. wilde deze eerste paal van de 586 die de grond in moeten, zien als een generale repetitie waarbij het vaak voorkomt dat deze generale mislukt, maar dat daarna de uitvoering juist een succes wordt. In dit uitbreidingsgebied De 42-jarige landbouwer P. H. Stoffel, uit Uithuizen, die op 9 mei per auto van huis vertrok met be stemming Deventer, is nog steeds spoorloos. Zijn auto is op een stille landweg onder Diepenheim nabij Deventer onbeheerd aangetroffen. De auto was niet defect. De heer Stoffel heeft op die zater dag tussen drie en vier uur 's mid dags een telefoongesprek met zijn moeder in Deventer gevoerd. Hij ver telde toen pech met zijn auto te hebben en in de buurt van Zuid- wolde te zijn. 104-JARIGE OVERLEDEN. De oudste inwoonster van Schiedam, mevrouw Francina Hilden-Den Don ker, is in het St. Jacobsgasthuis over leden. Zij werd geboren op 28 novem ber 1859 te 'Rotterdam en bereikte derhalve de leeftijd van 104 jaar. van Alkemade mag thans met genoegen worden geconstateerd dat het aller mooiste gedeelte bestemd is geworden voor de vestiging van een nieuw vei linggebouw. Met de eerste stap, die* thans tot realisering hiervan is gezet, wenste de burgemeester het bestuur en met hen de gehele plaatselijke tuin- bouwbevolking geluk. Moge dit hart van welvaart en economie ter plaatse met succes blijven kloppen. Zich tot de architect en aannemer richtend, sprak hij de wens uit dat dit gebouw zal mo gen worden een sieraad voor het cen trum van de gemeente, en het geheel zal mogen leiden tot versteviging van de welvaart der plaatselijke bevolking. Bert Garthof opende in „Volkenkunde" Ben onvoorstelbare hoeveelheid werk moet stellig verzet zijn voor de in richting van de hedenmiddag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde door de bekende radiospreker Bert Gart- hoff geopende belangwekkende expoT. sitie „Bizonjager en Bleekgezicht", nadat dr. P. H. Pott, directeur van dit museum, een uitvoerig welkomst woord had gesproken tot de vele aan wezigen en door de heer T. J. Braser een inleiding was gegeven. De eer voor de inrichting van deze spectaculaire expositie, welke een beeld geeft van het ontstaan en het karakter der Indiaanse samenleving in het prairiegebied van Noord-Ame rika, alsmede van de tegenwoordige situatie van deze minderheidsgroep en waardoor men zulk een totaal an dere indruk krijgt van de Indianen bevolking als uit de geromantiseerde jongensboeken van een Karl May e.a., komt toe aan een der jongste mede werkers van het museum, n.l. de „Indianenspecialist" de hr. Ted Bras ser, in combinatie met vele anderen, van wie wij dr. Van Wengen zeker niet onvermeld willen laten. WEDSTRIJD VOOR DE TELEVISIE Van zaterdagmiddag te vijf uur af, wordt er in het jeugdprogram ma van de NCRV aandacht aan de tentonstelling gewijd. Er wordt dan tevens een begin gemaakt met een algemene competitie tussen verschil lende groepen, waarvan als eerste In aansluiting op ons bericht van gisteren plaatsen wij hierbij nog gaarne bei portret van het echtpaar J. W. N. Bakker-van der Tang te Sassenheim, dat 20 mei a.s. vijftig jaar is getrouwd. Het heiwerk wordt uitgevoerd door gebr. Wijfjes uit Ter Aar. Burgemeester E. J. M. Kolfschoten, welke vergezeld was van mevr. Kolfschoten, zou deze middag tot de ervaring komen dat het heiwerk bepaald ook geen ongevaarlijke taak is. Getooid met de hierbij vereiste helm, bleek de eerste klap nog wel een daalder waard te zijn, maar bij de tweede ontstond een gevaarlijk moment doordat het kabeltouw brak en het blok naar beneden stortte. Gelukkig stond het personeel van de machine verge noeg verwijderd zodat het hierbij bleef, en alleen enige stagnatie optrad aleer de werkzaamheden konden worden voortgezet. Bepaald fortuinlijk was men tnet deze eerste paal niet want ook de lengte bleek te lang, zodat de met bloemen gesierde kop van de paal moeet worden afgezaagd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3