ELKE MORGEN OM NEGEN UUR WORDT LAKSTEMPEL VERBROKEN Manlio Brosio secr.-generaal van de Navo BISSCHOPPELIJKE VASTENAKTIE BRACHT BIJNA 4 MILJOEN OP C. WALENKAMP Fraude bij broodlevering aan de Marine Wegennet in ons land overbelast Boeren krijgen voor eind deze maand melkprijstoeslag „Recreatie is zaak van de gemeente" Jaar geëist voor fraude bij weging van schroot HAL gaat met Italiaanse mij. samenwerken Succes voor Nixon Italiaanse invaliden willen pensioen DONDERDAG 14 MEI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Opvolger van mr, Stikker De Italiaan Manlio Brosio, ambas sadeur te Parijs, is gisteren op de NAVO-conferentie in Den Haag met eenstemmigheid aangewezen tot op volger van mr. D. Stikker als se- eretaris-generaal van de NAVO. Manlio Brosio is op 10 juli 1897 te Turijn geboren. Tijdens de eerste wereldoorlog was hij officier bij de artillerie. Twee jaar na die oorlog voltooide hij zijn studie aan de juri dische faculteit van de universiteit van Turijn en begaf hij zich dadelijk in de politiek als lid van de liberale partij. Een vijftal jaren later moest hij op last van de fascistische autoritei ten zijn politieke activiteit staken. Hij vestigde zich toen als advocaat in Turijn. Hij hervatte zijn politieke activi teit in 1943 na de val van het fascis tische regiem van Mussolini. Hij was minister zonder portefeuil le in de twee kabinetten van Bono- mi in 1944 en vice-minister-president in het kabinet van Parri in 1945. In 1945 en 1946 was hij minister van de fensie in het eerste kabinet van de Gasperi. Hij was van januari 1947 tot de cember 1951 ambassadeur te Moskou, van januari 1952 tot december 1954 te Londen, en van januari 1955 tot ju ni 1961 te Washington. Vervolgens werd hij ambassadeur te Parijs. Hij spreekt vloeiend Engels en Frans, kent Russisch en leest Duits. Ook in Leiden e.o. heerst de koorts van het seizoen WILLEM n LAAT U goedkoper roken 50 stuks WILLEM II gusto van f 14.50 NU f 11.- HAAST Uü SIGAREN HANDEL Ter afsluiting van de Bisschoppe lijke Vastenactie 1964 heeft kardinaal Alfrink van Utrecht een brief ge schreven aan de gelovigen van Ne derland. De inhoud van het schrijven van de kardinaal luidt als volgt: „Bij de sluiting van de heilige Paastijd wil ik graag onze jaarlijk se vastenactie op dezelfde wijze als ik haar bij u inleidde, samen met u afsluiten. Ik kan u dan allereerst vol vreug de mededelen, dat u samen ruim 3.9 miljoen gulden hebt opgebracht voor de noden van Kerk en wereld. Men kan over dit bedrag verschillend denken; in het perspectief van ons nadrukkelijk uitgangspunt aan het begin van de vasten is het verheu gend. Wij hebben toen immers de volle nadruk gelegd op het pastorale ka rakter van onze Nederlandse vas tenactie. Zij is allereerst voor ons, gelovigen, zelf bedoeld als een eigen tijds middel om de heilige tijd van boetvaardigheid en onthechting diep christelijk te beleven. De opbrengst, zo stelden wij, zou dan voortkomen uit offervaardigheid en ten goede ko men aan de noden die de Ker k ont moet in haar zorg voor de mensheid. En zo hebben wij bewust de verkon diging van deze geest van boetvaar digheid gesteld boven een primair vragende propaganda. In dit licht aohten wij de opbrengst verheugend. In bescheiden mate heeft zich de stij ging, die van jaar tot jaar waarneem baar was, voortgezet, en dit is voor ons mede een gelukkige aanwijzing, dat het inzicht is toegenomen in de bedoeling, die de vastenactie een heel eigen plaats geeft temidden van de veel hulpacties, waar u reeds zoveel aan bijdraagt. De vooruitgang in een aantal paro chies heeft de teruggang in andere goedgemaakt. Groot was wederom de offervaardigheid in de kloosters en bij onze priesters persoonlijk. Het is goed hiervan eens dankbaar in het openbaar te gewagen ten overstaan van de andere gelovigen. Hun zal het goed doen te weten, dat ook zij die vaak offervaardigheid vragen, in of- Advertentie) In Den Helder is een onderzoek In gesteld naar een fraude, gepleegd door een vijftal onderofficieren-bot teliers van de Koninklijke Marine en een bakker, die brood aan de Ma rine levert. Zij hebben het Rijk voor bijna twee duizend gulden opgelicht door knoei erij bij de levering van andere le vensmiddelen, die werden geboekt als brood. Hiermee hebben zij behalve de manschappen ook zichzelf bevoor deeld. Er zijn geen arrestaties ver richt. Kamer vraagt maatregelen Bijna de helft van de Nederland se wegen is overbelast. Sinds de al erge situatie van vorig jaar is de toe stand nog verergerd. Dit hield gistermiddag in de Eerste Kamer de KVP-senator Teyssen voor aan de minister van Verkeer en Wa terstaat Van Aarsen. De wegen zijn de slagaders van de vooruitgang, zei de heer Teyssen, zy moeten dus vóór alles gaan. Hij stel de voor om desnoods de grote water- schapswerken zoals Delta- en Zuider zeewerken maar op het tweede plan te plaatsen en meer geld ter beschik king te stellen voor de ontwikkeling van het wegennet. Maatregelen werden er ook door de senatoren gevraagd tegen de in voer van Duitse autowrakken. De gerepareerde auto's Vormen een gro te bedreiging op onze wegen. Over het melkprijshalfjaar novem ber 1963-april 1964 kunnen de melk veehouders nog een uitkering uit het Landbouw-Egalisatiefonds verwach ten van 23 cent per honderd kg. melk plus zeven cent per procent vet per honderd kg melk. In de bestuursver gadering van het produktschap voor zuivel is dit gisteren meedegedeeld. De vertegenwoordigers van 't minis- teire van landbouw kan eraan toe voegen. dat de uitkeringen waar schijnlijk voor 't einde van deze maand zullen zijn gedaan. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn is woensdagmorgen per vliegtuig naar de Ver. Staten ver trokken voor een bezoek van een week. Hij zal in Washington met pre sident Johnson „diverse kwesties be treffende Duitsland en Europa" be spreken. Burgemeesters in Noordwijk bijeen De burgemeesters van Nederland se gemeenten, die dinsdag en woens dag in vergadering bijeen waren te Noordwijk aan Zee, hebben uitvoerig gesproken over de recreatieproble men. Men was het er over eens, dat het met de recreatie nog verre van ideaal gesteld was, maar dat het probleem nu op ruimere schaal wordt aangepakt, zodat verbeteringen te verwachten zijn. Burgemeester C. de Koning van Texel stelde, dat de recratie op de eerste plaatcs een zaak is, die door de gemeente zelf behandeld moet worden. „Een positief benaderen van deze kwestie is een eerste vereiste", aldus de heer De Koning, die van mening was, dat de gemeenten best een toeristen- of logeerbelasting mo gen heffen om de hoge kosten enigs zins te dekken. Bij grote projecten zou, volgens bur gemeester De Koning, het Rijk moe ten bijspringen. Toch naam begunstigde op girostroken De naam en de postrekening van de begunstigde zullen volgend jaar toch voorkomen op de afrekenstroken van de nieuwe girobiljetten die de Giro dienst gaat invoeren bij de automa tisering van het bedrijf. Dit heeft de giro-directeur, de heer Groen gister avond in de Radio-krant van de NCRV medegedeeld. Aanvankelijk bleek deze vermel ding onmogelijk, zeer ten ongerieve van de giro-klanten. Nieuwe studies hebben het mogelijk gemaakt de ge gevens toch op afrekenstroken te ver melden. Over een goed jaar zullen de nieuw-ontworpen biljetten in roulatie worden gebracht. De Utrechtse sdhrootfraude, waarin de 30-jarige voorman-wegen J. van der T. de hoofdverdachte is, werd gisteren behandeld voor de Utrecht se rechtbank. Door knoeierijen bij de weging zou de voorman-weger zijn werkgever in vier jaar tijd ongeveer 135.000.te veel hebben laten be talen aan acht schroothandelaren. De politie was tot deze raming geko men, maar de officier mr. F. Wüsten- berg meende, dat de werkelijke scha de nog hoger moest zijn. De officier van Justitie eiste tegen de hoofdver dachte 1 jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. In de tussenhandel in schroot, al dus de officier, beweegt men zich vaak op de rand van misdrijven als heling en oplichting, onder het mot to: „Halen wat er te halen valt en liefst nog iets meer". Men leeft in een sfeer van een soort misdadig gewoonterecht. Tegen de acht handelaren, die door de weger bevoordeeld waren, eiste hij straffen variërend van een jaar tot een maand gevangenisstraf. fervaardigheid weten te geven, zoals heel de Kerkgemeenschap. Opvallend ook is de belangrijke stijging dit jaar geweest van de per soonlijke, rechtstreekse gaven. Onze medewerkers hebben inmid dels reeds de nodige stappen onder nomen om de gelden zo spoedig mo gelijk hun bestemming te doen berei ken. Mede namens de andere Bisschop pen moge ik u allen oprecht danken, denkend aan wat St. Paulius schreef over de kerken van Macedonië die offerden voor Jeruzalem: „Zij gaven meer dan wij durfden hopen; zij ga ven zichzelf, in de eerste plaats aan de Heer, maar dan ook, door Gods wil, aan ons" (2 Kor. 8, 5). De Holland-Amerika Lijn zal op de dienst naar Austrailië gaan samen werken met de Italiaanse rederij Compagnia Genovese di Armamento (Cogedar Line). De beide maatschap pijen gaan een gemeenschappelijke passagiersdienst onderhouden tussen Bremerhaven, Rotterdam, Southamp ton en Australië en Nieuw-Zeeland. Als bouwpatroon controle weigert Op straffe van een boete van tien duizend gulden znllen de leden van de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven (NAPB) verplicht zijn, aan hun bond desgevraagd alle gegevens te ver strekken over de aan hun werkne mers uitbetaalde lonen en over het uitvoeren van de overige arbeids voorwaarden en sociale voorzienin gen. Dit is met algemene stenïên be sloten op de in Arnhem gehouden algemene ledenvergadering van de NAPB. De leden van deze bond moeten toestaan dat een door de NAPB aan te wijzen acoountant een on derzoek instelt naar de wijze, waar op zij de c.a.o. en andere voorschrif ten nakomen. Zo hoopt men garan ties te scheppen voor 't verwezen lijken van de overeengekomen loon- sanerinig in het bouwbedrijf. Breedvoerig is op de vergadering gediscussieerd over een voorstel van het hoofdbestuur, een heffing van vijftig cent per duizend gulden te leggen op de bestedingssommen en de open begrotingen ter financiering van de Stichting Bouwresearch. Over een omzet van circa 2,5 miljard gul den zou op die manier een bedrag van 1,25 miljoen gulden beschikbaar komen om wetenschappelijk speur werk voor de bouwnijverheid te be kostigen. Hoewel men algemeen overtuigd bleek te zijn van het nut van bouw research, wilden velen het voorstel niet steunen, omdat het kennelijk onvoldoende was voorbereid. Beslo ten werd .tenslotte 'n commissie in te stellen, die de zaak zal bestuderen en in september kunnen de leden van de NAPB zich dan nader over de fi nanciering van het speurwerk uit spreken. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de corespondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika, m. s. „Kerkedijk" (20-5); Argentinië, m. s. „Aludra" (20-5); Australië, m.s. „Regenstein" (20-5); Brazilië, m.s. „Aludra" (30-5); Canada s.s. „Rijn dam (20-5); Chili, m.s. „Diogenes" (19-5); Indonesië ts. „Hoechst" (20- 5); Ned. Antillen, m.s. „Socrates" (19- 5); Suriname, m.s. „Ladon" (20-5); Z-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika, m.s. „Giessenkerk" (20-5). Inlichtingen betreffende de ver- zendingsdata van postpaketten ge ven de postkantoren. DE SCHRIFTELIJKE EXAMENS KABBELEN RUSTIG VOORT Elke morgen om negen uur vindt de zelfde ceremonie plaats. Rector of di recteur komt binnen met in de hand 'n officiële gele enveloppe van het minis terie van O. K. en W., de ogen van tien tallen jongelui zien met gespannen ver wachting op. Met een plechtig gebaar wordt de enveloppe opengescheurd, ter wijl het officiële lakstempel wordt ver broken. Het eerste examenwerk voor die dag komt te voorschijn, het wordt uitge deeld en de hope des vaderlands gaat aan de slag. De schriftelijke eindexamens van de middelbare scholen zün in volle gang. Op de geheime afdeling van de Lands drukkerij zijn de opgaven door de pers gegaan. Zij zijn daarna bewaakt alsof het onschatbare waardepapieren waren. Zelfs de hoofden der scholen kenden de inhoud niet. De examinandi ziin de eer sten die met de inhoud kennis mogen maken. We hebben op de Leidse scholen ons oor eens te luisteren gelegd en we ver namen, dat het schriftelijk examen als een rustig kabbelend beekje verglijdt. Er zijn mee en tegenvallers, maar alge mene protesten over onbekendheid met het onderwerp, dat in de examenvragen werd aangesneden zijn dit jaar niet ge hoord. Ook de andere jaren nog wel eens voorgekomen tegenstrijdigheden of vergissingen in de opgave bleven ach terwege. Gisteren heeft de eindexamen klas van het St. Agneslyceum afdeling gymnasium 's morgens het hoofd ge broken in de alpha-afdeling over een passage uit een dialoog van de Griekse wijsgeer Plato, terwijl de beta-afdeling zich onderdompelde in goneometrie en analytische meetkunde, 's Middags wijd de men zich eendrachtig aan een pittig stuk Engels vertaling, („veel te moei lijk" volgens de examinandi) over de juiste manier van geschiedschrijving. Ook de eindexamen-gymnasiasten van St. Bonaventura hielden zich met deze onderwerpen bezig. Vanmorgen werden de bèta's geplaagd met stereometrie, vanmiddag konden beide afdelingen hun harten ophalen aan Franse vertalingen, terwijl voor morgen de gekwelden al met spanning uitzien naar de titels van het opstel: van 911.30 uur Tenslotte wordt dan na Duits om half vier de verlakte enveloppe opengemaakt, waar in zich een brief bevindt met de vrij stellingen. In de vakken welke genoemd v/orden zal niet mondeling worden ge ëxamineerd; zo'n onthulling heeft iets van een rad van avontuur. Terugblik Van het eindexamen MMS valt weinig méér te melden, dan dat het mee- en tegenvallers bevatte. Men was wel te vreden met de tekstverklaring van een stuk van Arthur Lehning: „Marsman en het expressionisme". De vertalingen waren ditmaal vrij pittig en allemaal van literair beschouwende aard, het waren stukken uit essays, die over het algemeen moeilijker zijn dan passages uit romans, welke voorheen meestal werden voorgelegd. Frans bood een kennismaking met het werk van Fran cois Mauriac. De leerlingen van de MMS, St. Agnes, lyceum, 38 in getal zullen op 28 mei mondeling examen doen. Gymnasium f- Het gymnasium werd verrast met een samenvatting over een beschouwing van Garm Stuiveling over Busken Huet. Sommige opstel titels waren aardig: „mijn ervaringen met buitenlanders", „van de wieg tot het graf verzorgd", „eenzaam temidden van vele mensen", „hebben wjj het zo druk of maken we ons druk", „modern toneel". Voor „Elck wat wils" dus. Van HBS-a leerlingen werd verwacht, dat zij in een oud-papier-actie een pit tige brief konden schrijven aan 'n han delaar die een poging deed om het pa- pie op een koopje te krijgen. Mulo De opgaven (schriftelijk) van het r.k. Mulo-examen, waar vandaag de laatste dag verstreken is, waren in het alge meen aardig en niet te moeilijk. Pittig vond men wel 't stukje tekst van Bertus Aafjes, waarover twintig vragen werden gesteld. De mondelinge mulo-examens zullen in de eerste twee tot drie weken van juli worden gehouden. De foto is gemaakt gistermiddag in de gymnastieklokaal van het St. Bonaven- tura-lyceum te Leiden, waar alfa en beta van de gymnasium-afdeling voor Engels onder het mes gingen. Bij de door de republikeinse partij georganiseerde voorverkiezingen in de staat Nebraska, heeft de vroegere vice-president Richard Nixon, die niet op de lijst van kandidaten voor het presidentschap voorkwam, 42.482 stemmen gekregen, tegen 66.598 stemmen voor senator Barry Gold- water, die de enige officiële kandi daat was. Dit waren de resultaten toen de stemmen van 2.088 van de 2.148 stembureaus bekend waren. Senator Goldwater verklaarde, dat Nixon blijkbaar zijn voornaamste concurrent is voor de presidentskan didatuur van de republikeinse party. Goldwater was verwonderd niet meer stemmen te hebben gekregen. Uit alle delen van Italië zijn giste ren duizenden invaliden naar Rome getrokken voor het houden van een betoging bij het parlementsgebouw. Zij droegen spandoeken met zich mee als: „Wij willen pensioen", „We hebben genoeg van beloften, wij wil len leven" en „Voor honden wordt gezorgd, hoe staat het met ons?" Een afvaardiging uit de betogende groep kreeg toestemming hun wen sen aan regeringsvertegenwoordigers voor te leggen. De betogers hadden eerst op een Romeins plein naar toespraken van de leiders van de nationale vereni ging voor kreupelen en invaliden geluisterd. Daarna waren zij lang zaam door de binnenstad naar het parlementsgebouw getrokken, het verkeer ontwrichtend. In de stoet liepen verscheidene parlementsleden mee. In Hamburg wordt een onder zoek ingesteld tegen twintig perso nen, die ervan worden verdacht tij dens de Algerijnse oorlog wapens geleverd te hebben aan de FLN, het nationale bevrijdingsfront. Een van hen is Otto Ernst Remer, die een be langrijke rol heeft gespeeld bij het onderdrukken van de officierenop stand tegen Hitier op 20 juli 1944. BOSKOOP Slachtoffers van de nieuwe weg Toen de dames V., wonende aan de Voorkade, op het balkon aan de achterzijde van hun woning naar het di*ukke verkeer op de nieuwe weg stonden te kijken, viel plotseling het hekje van dit balkon omlaag met een <Vik van het balkon zelf, waardoor de da mes eveneens omlaag vielen. Een geluk bij een ongeluk was, dat zij beiden in de "achter hun wo ning gelegen moddersloot terecht kwamen. De ijlings toegeschoten buren wisten één dame uit de bagger te halen; toen bleek dat er nog een tweede modderbaad- ster was, werd die eveneens snel uit haar benarde positie gered. Beiden kwamen er nu met de schrik en een modderbad nog goed af. Scheepsberichten Alcor 13 te Suez; Alnitak 13 v. Santos n. Buenos Aires; Bennekom 14 ten anker Puerto Cabello; Ceres 14 te Antofagasta; Eemhaven 13 v. New Orleans n. Houston; Helicon 13 v. Cristobal n. Le Havre; Jagersfontein 13 v. Teneriffe n. Kaapstad; Minos p. 13 Holtenau n. Kopenhagen Nieuw Amsterdam 13 v. Southampton n. New York; Saloum 13 v. Bordeaux n. Dakar; Willemstad 13 te Port of Spain; Alphacca 13 t.a. Tellicherry; Een groep echtgenotes van de hij de NAVO-conferentie in Den Haag betrokken ministers en officials heeft pjjjfjj}31Nieuw"'Amsterdam^!? Le woensdagochtend een rondvaart gemaakt door de Amsterdamse grachten. We zien hier in de rondvaartboot Havre n. Southampton- Straa^Tor- v.l.n.r.: mevrouw Couve de Murville, me vrouw Luns en mevrouw Rusk. res 14 te Kobe Verow.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10